Dodaj do ulubionych

Gwarancja dobrej pracy

IP: *.dynamic.chello.pl 27.02.12, 22:52
Witam,
Zastawiam się co właściwie może być gwarantem dobrej pracy? Doświadczenie w dobrych firmach, certyfikaty, kursy, samokształcenie ... ???
Jakie jest wasze doświadczenie w tej kwestii?
Proszę o opinię.

Obserwuj wątek
    • Gość: back-to-root Re: Gwarancja dobrej pracy IP: *.adsl.inetia.pl 28.02.12, 20:11
      Nic nie daje takiej gwarancji. :)

Doświadczenie w dobrych firmach może bardzo pomóc.
      Wiele zależy od nastawienia i cech osobowości. Nawet najlepszy specjalista musi umieć się sprzedać. Trzeba umieć przekonać innych, że będziesz generować wartość dodaną dla firmy: back-to-root.blogspot.com/2012/02/pracownik-it-ma-generowac-zyski.html
        • allerune Re: Gwarancja dobrej pracy 05.03.12, 11:46
          Zadając takie pytanie pokazujesz, że wiedzy nie masz, a jeśli masz to raczej tylko teoretyczną. Każdy kto przeżył parę rozmów o pracę słyszał niemal każde pytanie, które zwykle się zadaje i nie boi się testów ani innych tego typu sprawdzianów.
          Na pewnym etapie nawet można się pokusić o krytykę pytającego.
          • Gość: Anka Re: Gwarancja dobrej pracy IP: *.internetdsl.tpnet.pl 05.03.12, 20:12
            A mógłbyś odpowiedzieć nieco bardziej wyczerpująco.

Parę lat temu skończyłam studia informatyczne, ale pracuję w innym zawodzie, bo informatyka to był mój drugi fakultet. Za kilka miesiecy chciałabym spóbować szczęścia w IT, w programowaniu, niestety nie mam żadnego doswiadczenia w tym kierunku.
            Ale uczę się, przerobiłam kilka książek i zamierzam przerobić jeszcze kilka - dodatkowo
            piszę sobie małe projekty. Jeśli ktoś zaprosi mnie na rozmowę o pracę, to czego mam się spodziewać?
            Czy dostanę kawałek kodu do napisania, czy też mam wiedzieć jak się liczy złożoność obliczeniową, czy zasady tworzenia indeksów w bazach danych - bo nie wiem w jakim kierunku sie przygotować - czy bardziej na znajomość algorytmów czy bibliotek czy jedno i drugie jest równie ważne?

Bo wszędzie słyszę lekceważący slogan o znajomości teorii - no ale w końcu ona chyba tez jest po coś?
            • allerune Re: Gwarancja dobrej pracy 07.03.12, 12:25
              > Za kilka miesiecy chciałabym spóbować s
              > zczęścia w IT, w programowaniu

zbyt ogólnie, wybierz sobie najpierw technologię, język programowania, framework, dopiero potem zadawaj pytania odnośnie potencjalnych pytań

zupełnie inaczej rozmawia się z kandydatem na pierwszą pracę (pytania z inteligencji, znajomości teorii, testy na rozwiązywanie problemów) a inaczej z kimś doświadczonym (pytania sprawdzające konkretną znajomość technologii)

szukałem ostatnio ludzi do pracy i zauważyłem, że początkujący wpisują sobie w CV wszystko mimo że o niczym tak na prawdę nie mogą mieć pojęcia bo nie przepracowali w danej technologii paru lat.
              Sam tak robiłem, z biegiem czasu wyrzucam kolejne rzeczy i technologie, bo wkurza mnie gdy o nie akurat pytają a ja ostatni raz miałem z nimi do czynienia 3-4 lata temu.
          • Gość: abc Re: Gwarancja dobrej pracy IP: *.dynamic.chello.pl 05.03.12, 21:29
            "Zadając takie pytanie pokazujesz, że wiedzy nie masz", "Każdy kto przeżył parę rozmów o pracę słyszał niemal każde pytanie, które zwykle się zadaje" - W przeciągu około 3 lat byłem na około 30 rozmowach, część pytań się powtarzała, a część była nowa, ale pytali ogólnie prawie o wszystko tzn. .NET, C#, T-SQL (m.in. podzapytania, procedury, funkcje, indexy, kursory, widoki, jak optymalnie tworzyć relacje), ASP.NET WebForms, ASP.NET MVC, WebService, SharePoint, html, jQuery, Design Pattern, UML, testy jednostkowe, no i oczywiście jeszcze zadania na myślenie, obiektowość, to w końcu podstawa. Wymienione powyżej rzeczy to jak wiesz tylko część m.in. technologii .NET (w końcu przecież mogli pytać się też o WPF, WCF, Silverlight czy WP7 lub ogólnie o XAML). Znasz może kogoś, kto by znał odpowiedzi na wszystkie pytania odnośnie tych technologii bez zająknięcia?
            "a jeśli masz to raczej tylko teoretyczną" - Od dwóch lat pracuję jako programista.
            • allerune Re: Gwarancja dobrej pracy 07.03.12, 12:17
              czyli miałeś dużo więcej rozmów niż ja przez całe życie, bo takich konkretniejszych miałem 6, z czego dostałem 5 ofert pracy. Powinieneś zauważyć, że często rekruter wie o zagadnieniu mniej niż Ty sam i możesz go złapać na nieścisłościach w zadawanych pytaniach.

Nigdy otrzymując skomplikowane pytanie techniczne nie odpowiadałem "nie wiem", tylko opisywałem sposób w jaki podszedłbym do rozwiązania problemu. Potencjalny pracodawca, jeśli ma trochę oleju w głowie, wie że połowa czasu pracy programisty jest to grzebanie w googlach i szukanie rozwiązań problemów, które ktoś już miał wcześniej.

Oczywiście podstawy trzeba znać, wiedzieć jak działa kursor, o co chodzi w indeksach itd., ale jeśli ktoś domaga się konkretnego kodu na kartce papieru i jest to warunek przyjęcia Cię do pracy... cóż, u mnie nie miałby szans (jako pracodawca)
              • Gość: abc Re: Gwarancja dobrej pracy IP: *.dynamic.chello.pl 07.03.12, 22:50
                "często rekruter wie o zagadnieniu mniej niż Ty sam" - zawsze rekrutowali mnie starsi programiści lub kierownicy zespołów nigdy pracownik HR, trudno od takiego być mądrzejszym
                "Nigdy otrzymując skomplikowane pytanie techniczne nie odpowiadałem "nie wiem", tylko opisywałem sposób w jaki podszedłbym do rozwiązania problemu." - jeżeli otrzymałem pytanie np. co to jest statyczny konstruktor - miałem powiedzieć, że można sobie poszukać na google???
                • allerune Re: Gwarancja dobrej pracy 08.03.12, 02:06
                  nie wiem co chcesz mi udowodnić. Ja jestem specjalistą od baz danych, ale wiem co to jest statyczny konstruktor więc jak dla mnie to są podstawy, które każdy rozgarnięty informatyk powinien znać... sorry

jeszcze raz, wiedzę trzeba mieć, żeby ją udowodnić, jak jej nie masz to musisz udowodnić, że szybko się nauczysz, nie ma innej drogi
                  • Gość: FN Re: Gwarancja dobrej pracy IP: *.dip0.t-ipconnect.de 08.03.12, 13:11
                    > nie wiem co chcesz mi udowodnić. Ja jestem specjalistą od baz danych, ale wiem
                    > co to jest statyczny konstruktor więc jak dla mnie to są podstawy, które każdy
                    > rozgarnięty informatyk powinien znać... sorry

Jestem ciekaw, gdzie to Cie uczyli na podstawach co to jest statytczny konstruktor i na przykladzie jakiego jezyka. Chyba tym razem nie wiesz o czym mowisz.
                    • allerune Re: Gwarancja dobrej pracy 09.03.12, 15:11
                      w C# jest konstruktor statyczny, reszta języków ma po prostu metody statyczne

programowanie obiektowe jest w programie każdych studiów informatycznych...

ale tak na prawdę to komentarz bez sensu, jak wiedziałem to wiedziałem, jak nie wiedziałem to sobie mogłem sprawdzić i teraz wiem, ani ja Tobie nie udowodnię ani Ty mi :-)
    • ak-69 Re: Gwarancja dobrej pracy 07.03.12, 21:49
      >prawie o wszystko tzn. .NET, C#, T-SQL (m.in. podzapytania, procedury, funkcje, indexy,
      >kursory, widoki, jak optymalnie tworzyć relacje), ASP.NET WebForms, ASP.NET MVC,
      >WebService, SharePoint, html, jQuery, Design Pattern, UML, testy jednostkowe,

Rzeczywiście sporo tego ... Ja dopiero zaczynam szukać pracy. Do tej pory miałem na studiach C, Python, PostgreSQL, Windows Server 2008, Java, teraz HTML5, CSS, JavaScript, bo to dopiero 3 semestr 2 roku. No i to właściwie jedynie teoria, bo jak się kończyło podstawy jednego zaczynało się drugi, więc nie było czasu, aby nabrać większego doświadczenia... Jeśli takie jak wymieniasz maja być podstawy na rozmowach, to nie mam żadnych szans, bo wielu z tych pojęć zupełnie nie znam nawet z nazwy.
      Możesz mi powiedzieć jakie są rzeczy do których warto zajrzeć i powtórzyć przed rozmową, aby nie być wyproszonym po minucie? Nie chodzi mi oczywiście o posady typu kierownik, starszy programista, koordynator baz danych za 10-15tys. zł/miesiąc, lecz o coś od czego można zacząć.
      Nie chodzi mi oczywiście o rolę asystenta, obserwatora, który nic nie robi. Należę do ludzi pracowitych i lubiących się uczyć. Chcę przez każdą pracę nabierać rzeczywistego doświadczenia i stopniowo faktycznie piąć się w górę w swojej branży.
    • informatyk31 Re: Gwarancja dobrej pracy 11.04.12, 22:18
      Znalazłem jedno takie ciekawe ogłoszenie dla inżyniera brzmi ono
      Opis stanowiska:
      praca w firmie dostarczającej m.in. rozwiązania mobilne dla największych koncernów motoryzacyjnych na świecie
      udział w fazie implementacji i testów oprogramowania
      praca w przyjaznej atmosferze, bardzo duże możliwości rozwoju zawodowego
      bogaty pakiet socjalny (opieka medyczna, ubezpieczanie, zajęcia sportowe, kursy językowe itp.)
      wsparcie w przypadku relokacji do Wrocławia
      atrakcyjne warunki finansowe i umowa o pracę na czas nieokreślony

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka