Dodaj do ulubionych

czy to fikus?

04.06.06, 14:53
mam takiego slicznego kwiata- jak go kupowalam nazywal sie fikus ;)
www.zdrapka.republika.pl/fikus.jpg
szukam informacji o przycinaniu kwiatow, ale nie znam jego dokladnej nazwy- co wiecej pod haslem fikus w przegladarce takiego rodzaju nie znalazlam..
czy ktos mi moze powiedziec, jak sie nazywa ta odmiana?
www.zdrapka.republika.pl/lisc.jpg
wybaczcie, jesli powtarzam watek, na forum jest mnóstwo informacji o przycinaniu fikusow, ale nie chcialbym uszkodzic najladniejszego mojego kwiata.. raczej fikusa ;)
takze jakby mnie ktos upewnil, ze moge ciachnac dwa liscie z 15 cm łodygi i na dodatek je zasadzic, to byłabym bardzo wdzieczna ;)
Obserwuj wątek
    • mircea Na pewno nie fikus ;-) 04.06.06, 15:36
      Okaz, który posiadasz to FILODENDRON (philodendron PERTUSUM)
      www.121.ro/images/poze2/(a_id=2402)img1.jpg
      często mylony z Monstera Deliciosa
      www.121.ro/images/poze2/(a_id=2402)img1.jpg
      Ukorzenia się szczepki w ciepłej wodzie, a następnie wsadza do ziemi.
      • mircea błędny link do monstery - sorry 04.06.06, 15:37
        www.wschowa.com/abrimaal/araceum/monstera/pertusap.htm
        • asjabc Re: błędny link do monstery - sorry 06.06.06, 14:58
          to monstera dziurawa:)
    • e_emka Re: czy to fikus? 06.06.06, 15:40
      oczywiście, że to monstera. Cóż na fikusie miały by robić korzenie powietrzne?
      • ansil Re: czy to fikus? 07.06.06, 12:28
        ok, monstera ;)
        to moge ja ciachnac z gory? byloby tak z 10-15 cm prawdziwej lodygi i 1-2
        licie..
        Potem, przy ukorzenianiu w wodzie, ten lisc zostawic?
        a co z kikutem od amputowanego konca? tak po prostu zostawic? doczytalam na
        forum, ze tych korzeni powietrznych ucinac nie wolno, to co dopiero sama lodyge?
        • mircea na pewno filodendron a nie monstera! 08.06.06, 12:09
          Wiele osób myli te dwie rosliny, ale wystarczy im się bliżej przyjrzeć i
          wiadomo, że ten okaz to akurat FILODENDRON, a nie monstera dziurawa.
          • ansil Re: na pewno filodendron a nie monstera! 08.06.06, 16:57
            mircea, blagam.. w sumie jak dla mnie moze byc filodendron dziurawy, monstera
            filodendronowa..
            tylko czy jakby to byla monstera to tez sie ja tnie tak jak napisalas na
            poczatku?
            • oka5 Re: na pewno filodendron a nie monstera! 09.06.06, 10:48
              Jest pewne zamieszanie z nazwami. Moim zdaniem masz Philodendron pertusum.
              Niektóre źródła podają, że jest to synonim Monstera deliciosa, inne, że to dwa
              odrębne gatunki, aczkowiek bardzo blisko spokrewnione. Tak czy siak nie da się
              go rozmnożyć z liści. Do zrobienia sadzonki należy obciąć końcówkę pędu z
              wierzchołkiem wzrostu i minimum dwoma liśćmi. Ukorzenia się w wilgotnej ziemi w
              temp. 21-24 st. Można też spróbować użyć fragmentu pędu z węzłem, ale wtedy
              ukorzenianie powinno odbywać się w dużo wyższej temperaturze (30 st.). Trwa to
              dłużej i nie zawsze kończy się powodzeniem. Z doświadczenia wiem, że
              filodendrony z łatwością ukorzeniają się w wodzie. Od czasu do czasu ciacham
              zbyt długie pędy, wstawiam do wazonu, a po jakimś czasie, już z korzeniami
              rozdaję znajomym.
              • ansil dziekuje bardzo! 09.06.06, 12:27
                o wlasnie takie cos mi chodzilo!

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka