Dodaj do ulubionych

OT. Pytanie o serial DOM

11.01.22, 03:24
Dziewczyny, nie wiem czy tu są mile widziane takie wątki całkiem nie na temat.
Jeśli nie są to usuńcie.
A jeśli jednak można to chciałam Was o coś zapytać.

Wstyd się przyznać w moim wieku, ale po raz pierwszy w życiu oglądam serial DOM.
Między innymi pod wpływem dyskusji na tym forum w jednym ze starszych wątków.
Jestem na etapie tzw. trzeciej serii i jednej sprawy tam kompletnie nie rozumiem.

Otóż w tej serii pojawia się rodzina Stroynowskich.
Martyna obsesyjnie wspomina swoją bliźniaczą siostrę Klarę.
U księdza "wróżbity" (nie wiem jak go określić) opowiada, że jechały pociągiem, opis jak na jakieś zesłanie i tam wysiały, poszły za mamą i się rozdzieliły (skracam).

Kiedy i gdzie one jechały?

No bo tak:
- w pierwszej scenie z rodziną stryj przy wnoszeniu mebli na pytanie czy to z ziem odzyskanych, odpowiada, że wręcz przeciwnie, z utraconych. Czyli rodzina kiedyś przybyła ze Wschodu (nie teraz, bo na Pradzie mieszkali i to tylko przeprowadzka).
- mąż Martyny zabiera córkę do kościoła, gdzie się pobrali, tam spotykają zakonnicę, która "znała całą rodzinę Stroynowskich".
Zakonnica wspomina jak poznała matkę Martyny, jak potem ta matka poznała przyszłego męża, działo się to ok. 1918 roku. I że cały czas ich znała potem.
Czyli mieszkali w Warszawie, tak?
- sądząc po wieku Martyny i momencie poznania się jej rodziców ma ona teraz pomiędzy 45-50 lat, a jest rok 1969. Więc urodziła się w połowie lat dwudziestych.
- W tym pociągu jadąc czort wie gdzie dziewczynki musiały być małe, tym bardziej, że pada sugestia, że jeśli Klara żyje to może nie wiedzieć, że miała siostrę, więc musała być dość mała by tego nie pamiętać, sześć lat to absolutne maksimum.
- u księdza pada hasło Kazachstan, nie wiem czy jako cel podróży czy jej począrtek czy cokolwiek

Więc one jechały mniej więcej pomiędzy latami 1938-1932, będąc mieszkankami Warszawy, stryj jest hrabią, więc nie była to biedna chłopska rodzina.

Gdzie i dlaczego jechały? Kto je wywoził i z jakiego powodu?
Obserwuj wątek
    • agnieszka_azj Re: OT. Pytanie o serial DOM 11.01.22, 11:30
      Być może twórcy serialu nie zadbali odpowiednio o to, żeby się wiek aktorki i inne realia zgadzały, ale sprawa jest tam oczywista - mieszkali na Kresach i zostali wywiezieni w 40 albo 41 na ogólnie pojęty Sybir czyli także do Kazachstanu. W historii ludzi wówczas zsyłanych było wiele takich przypadków rozdzielenia.
      To że zakonnica będąca obecnie w Warszawie znała rodziców Klary przed wojną, absolutnie nie wyklucza tego, że mieszkali na Kresach.
      Nie wiem, ile odcinków już obejrzałaś, więc nie będę spoilerować, jak się ta historia dalej rozwinie.
      • agnieszka_azj Re: OT. Pytanie o serial DOM 11.01.22, 11:38
        Abstrahując od wieku Anny Romantowskiej w chwili kręcenia serialu - Martyna ma w 1968 roku nastoletnią (ale nie pełnoletnią) córkę, więc urodziła ją powiedzmy w 1953 roku. Jeśli miała wtedy 18 lat, to urodziła się w 1935.
        Wojna wybuchła i okupacja sowiecka rozpoczęła się w 1939 roku, a pierwsza fala wywózek była na początku 1940 - dziewczynki mogły mieć wtedy 4 - 5 lat.
        • panna.nasturcja Re: OT. Pytanie o serial DOM 11.01.22, 18:15
          Beata zdaje maturę w 1970.
          Wtedy chyba maturę się zdawało mając rocznikowo 18 lat, więc byłaby z 1952 roku.
          Nie wierze, ze jej matka rodząc ja miała 18 lat, nie pasuje wiekiem i życiem ani ona, ani mąż.
          Nawet gdyby miała 20 to urodzilaby się w 1932 i nie ma mowy by 10-11 lat później jej siostra bliźniaczka nie wiedziała jak się nazywa, skąd pochodzi i ze miała siostrę bliźniaczkę.
          Ale tam czy inaczej Martyna jest starsza, ma pomiędzy 40 a 50 lat, nie ma opcji by urodziła się w połowie lat trzydziestych.
          • agnieszka_azj Re: OT. Pytanie o serial DOM 11.01.22, 21:39
            panna.nasturcja napisał(a):

> Beata zdaje maturę w 1970.
            > Wtedy chyba maturę się zdawało mając rocznikowo 18 lat, więc byłaby z 1952 roku
            > .
            > Nie wierze, ze jej matka rodząc ja miała 18 lat, nie pasuje wiekiem i życiem an
            > i ona, ani mąż.
            > Nawet gdyby miała 20 to urodzilaby się w 1932 i nie ma mowy by 10-11 lat późnie
            > j jej siostra bliźniaczka nie wiedziała jak się nazywa, skąd pochodzi i ze miał
            > a siostrę bliźniaczkę.
            > Ale tam czy inaczej Martyna jest starsza, ma pomiędzy 40 a 50 lat, nie ma opcji
            > by urodziła się w połowie lat trzydziestych.

Moja Mama urodziła mnie w 1965 roku, miała wtedy 34 lata i budziła powszechne zdziwienie, że tak późno. Na tle matek moich rówieśników wyraźnie odstawała i nie raz pytano mnie, czy to moja babcia.
            Matka maturzystki przed 40 nie była wtedy zjawiskiem rzadkim.
            W 1952 roku dziewczyna wychodząca za mąż i rodząca dziecko w wieku 18 - 20 lat była czymś absolutnie normalnym. Raz - że nie było wtedy antykoncepcji, "wpadkę" można było tylko usunąć. Dwa - wtedy małżeństwo było jedyną drogą do tego, żeby młodzi ludzie mogli ze sobą "legalnie" spędzać noce.
            • tt-tka Re: OT. Pytanie o serial DOM 11.01.22, 21:49
              agnieszka_azj napisała:

>
              > W 1952 roku dziewczyna wychodząca za mąż i rodząca dziecko w wieku 18 - 20 lat
              > była czymś absolutnie normalnym.

Absolutnie nie. O malzenstwie sie nie wypowiem, ale tablice demograficzne z lat 50-tych wskazuja na zdecydowanie mniej rodzacych nastolatek niz kobiet po 20-tce

>Raz - że nie było wtedy antykoncepcji, "wpadkę
              > " można było tylko usunąć.

Antykoncepcja byla juz przed wojna, vide wspomnienia Broniewskiej z 29 roku (Maje i listopady), natomiast usunac, przeciwnie, nie mozna bylo, prawnie to bylo zakazane do 56 roku, a faktycznie do 59.

Dwa - wtedy małżeństwo było jedyną drogą do tego, że
              > by młodzi ludzie mogli ze sobą "legalnie" spędzać noce.

wspominki z roznych obozow, zjazdow, zlotow, akcji etc swiadcza, ze mlodzi (i starsi) ludzie radzili sobie z problemem wspolnych nocy, a "legalizacja" tychze wcale nie byla priorytetem :P
              • agnieszka_azj Re: OT. Pytanie o serial DOM 11.01.22, 22:10
                tt-tka napisała:

> agnieszka_azj napisała:
                >
                >
                >
                > >
                > > W 1952 roku dziewczyna wychodząca za mąż i rodząca dziecko w wieku 18 - 2
                > 0 lat
                > > była czymś absolutnie normalnym.
                >
                > Absolutnie nie. O malzenstwie sie nie wypowiem, ale tablice demograficzne z lat
                > 50-tych wskazuja na zdecydowanie mniej rodzacych nastolatek niz kobiet po 20-t
                > ce

Bo jednak częściej rodziły po 20, szczególnie drugie i kolejne dziecko ;-) Generalnie jednak medycyna zalecała pierwszy poród przed 24 (o ile dobrze pamiętam, mogłam się pomylić o rok, góra dwa lata).
                Po 25 to już była "stara pierwiastka"
                >
                > >Raz - że nie było wtedy antykoncepcji, "wpadkę
                > > " można było tylko usunąć.
                >
                > Antykoncepcja byla juz przed wojna, vide wspomnienia Broniewskiej z 29 roku (Ma
                > je i listopady), natomiast usunac, przeciwnie, nie mozna bylo, prawnie to bylo
                > zakazane do 56 roku, a faktycznie do 59.

Skrót myślowy - nie chodziło mi o istnienie, tylko o dostępność i wiedzę.
                Co do aborcji - w latach 1950-56 była formalnie dopuszczona, ale tylko ze względów zdrowotnych i za zgodą komisji. Istniał jednak czarny rynek, co się wiązało z wieloma niebezpieczeństwami.
                Z tego jedna wynikało, że często wpadka równała się ślubowi. Przykład pierwszy z brzegu - Joanna Chmielewska, która za mąż wychodziła w pomaturalne wakacje.
                >
                > Dwa - wtedy małżeństwo było jedyną drogą do tego, że
                > > by młodzi ludzie mogli ze sobą "legalnie" spędzać noce.
                >
                > wspominki z roznych obozow, zjazdow, zlotow, akcji etc swiadcza, ze mlodzi (i s
                > tarsi) ludzie radzili sobie z problemem wspolnych nocy, a "legalizacja" tychze
                > wcale nie byla priorytetem :P
                >

Trudno tu uogólniać, jednorazowa wspólna noc i to jeszcze latem była na pewno do zorganizowania, ale para studentów mieszkających z rodzinami w przeludnionych mieszkaniach na dłuższą metę łatwo nie miała.
            • panna.nasturcja Re: OT. Pytanie o serial DOM 11.01.22, 22:28
              Ale mnie się nie zgadzała historia rodzinna, nie wiem ogólnie wiek rodzeńia.
              I miałam racje.
              Bo obejrzałam kolejny odcinek.
              Maryna rozmawia z córką, jest rok 1972, córka ma 20 lat.
              I matka mówi, ze ojca Beaty poznała, gdy była w jej wieku czyli miała 20 lat, potem kilka lat czekania, bo siedział na Rakowieckiej, potem ślub, potem Beata.
              Nie ma opcji, Martyna ma pomiędzy 45 a 50 lat, zależy ile to czekanie na wyjście z wiezieńia trwało.
              Więc urodziła się pomiędzy 1922 a 1927 czyli wywózka kilkuletnich dziewczynek mogła się odbyć najdalej w 1933 roku.
              Gdzie i jakim cudem?

I tak, ja wiem, ze Klara się znajdzie i ze w Związku Radzieckim, chyba w Kazachstanie.
              Tylko to nijak nie ma sensu historycznie.
              • agnieszka_azj Re: OT. Pytanie o serial DOM 11.01.22, 23:41
                W tym serialu jest wiele takich zakrzywień czasoprzestrzeni ;-) Jeżeli Beata urodziła się kilka lat po wyjściu ojca z więzienia, co mogło mieć miejsce ok. 1955 - 1957 roku, to zdecydowanie nie może być maturzystką w 1970. Powinna być w wieku synów Talarów, bo oni się mniej więcej w tym czasie pobrali.
                Podobnie Basia, która ok.1968 roku jest w ciąży, a ma wtedy zdecydowanie ponad 40 lat...

W wątku Martyny i Klary zdecydowania chodziło o wywózki podczas okupacji sowieckiej czyli w roku 40 lub 41. Że to się czasowo nie dopina, to inna sprawa.
                • panna.nasturcja Re: OT. Pytanie o serial DOM 11.01.22, 23:57
                  Beata urodziła się w 1952 lub w 1951 roku, zależnie od tego czy w tamtych czasach zdawało się maturę mając rocznikowo osiemnaście czy dziewiętnaście lat, wydaje mi się , ze wciąż jeszcze osiemnaście.
                  Wiadomo który jest rok w serialu, wiadomo, ze ona zdaje maturę, ma tyle lat ile ma.
                  To jej matka ma więcej lat niż by mogła, gdyby w 1940 miała być mała dziewczynka.
                  Kompletnie im się to nie zgadza.

Tam zreszta, jak piszesz, z wiekiem postaci jest masa kłopotów.
                  Ciąża Basi sporo po czterdziestce to jeszcze, zdarzało się.
                  Ale Ewa uczyła młodych poborowych czytać mając 15 lat.
                  A Andrzej był przed wojna zaręczony z Jadzka tylko on miał 12 lat jak się wojna zaczęła.
                  • agnieszka_azj Re: OT. Pytanie o serial DOM 12.01.22, 10:48
                    Jeśli tam jest mowa o czekaniu, aż ojciec Beaty wyjdzie z więzienia, to zdecydowanie nie mogła się ona urodzić w 1952 roku. Z więzień zaczęli zwalniać od 1955 roku. Kolejny skrót myślowy dla wszystkich w owych czasach zrozumiały, tylko że wtedy ta matura nie pasuje.

Z takich wątków pozaginanych czasoprzestrzennie pojawiła się tam też córka Wiktora, która potem wyszła za mąż za Henia Lermaszewskiego. Tylko że wtedy, kiedy się powinna urodzić (skoro w 1970 roku ma zdawać na studia) Wiktor nie tylko siedział w więzieniu, ale w dodatku był pewny, że doniósł na niego Andrzej, więc trudno, żeby Talar był chrzestnym Danusi.
                    • panna.nasturcja Re: OT. Pytanie o serial DOM 12.01.22, 20:27
                      No ale się urodziła. Jej wiek jest podany wprost, rok w którym ten wiek jest podany również.

O córce Wiktora właśnie miałam pisać.
                      Nie dość, ze siedział w więzieniu, nie miał zony, narzeczonej, nikogo poza siostrą to jeszcze Andrzeja uważał za zdrajce i świnie. Jakim cudem miałby go prosić żeby mu córkę do chrztu podawał?
                      Ona się po prostu pojawiła i wiekiem do wieku Wiktora pasuje i na tym koniec pasowania.
      • panna.nasturcja Re: OT. Pytanie o serial DOM 11.01.22, 18:11
        No ale to się właśnie kompletnie nie zgadza z tym, co pokazano w filmie.
        Bo siostra zakonna mówi, ze znała matkę bliźniaczek w Warszawie od 1918 roku, ta się poznali rodzice bliźniaczek i tam żyli w latach dwudziestych. Ona nie znała ich przed wojna tylko cały czas mieszkali w Warszawie, tak wynika z tego, co ona mówi.
        Wiec jaka wywózka z kresów wschodnich?
        • agnieszka_azj Re: OT. Pytanie o serial DOM 11.01.22, 21:50
          Nie wiemy, kim był ojciec Martyny i Klary. Sądząc po nazwisku i pochodzeniu, był najprawdopodobniej dobrze wykształcony, więc mógł być urzędnikiem, wykładowcą akademickim albo zawodowym oficerem i mieszkać w Warszawie To nie pozostaje w najmniejszej sprzeczności z tym, że jego (lub jego żony) rodzina mogła mieć majątek na Kresach (rozumianych tak, jak to jest traktowane obecnie - czyli na terenach, które są obecnie za wschodnią granicą Polski).
          Kiedy wybuchła wojna (lub jeszcze przed jej wybuchem, ale w przewidywaniu powołania ojca do wojska) mogli (mogły) pojechać tam w nadziei, że im dalej na Wschód, tym bezpieczniej. 17 września okazało się, że niekoniecznie...
          Czytałam wiele takich historii, mam też podobną w rodzinie - siostra mojego Dziadka, kiedy jej mąż został zmobilizowany, pojechała z dwójką dzieci do jego rodziny do Grodna, a nie do swojej pod Warszawą, bo wydawało im się, że tam będzie bezpieczniej. Mąż odnalazł ją dopiero w Kazachstanie, córeczka już wtedy nie żyła. Ją z synkiem zdołał wysłać razem z Armią Andersa do Persji, ale sam musiał jeszcze zostać i aresztowało do NKWD. Oni zwiedzili Persję i Indie, potem mieszkali w Londynie, do Polski pierwszy raz przyjechali z wizytą w latach sześćdziesiątych.
            • agnieszka_azj Re: OT. Pytanie o serial DOM 14.01.22, 19:42

> Przeczytaj mój post wyżej, Martyna w momencie wybuchu wojny w 1939 roku miała p
              > omiędzy 12 a 17 lat, tak wynika jasno z tego, co sama mówi w filmie.

Jeszcze co do czasu - w tym odcinku, w którym Klara do nich przyjeżdża, jest pokazany grób ich matki - Aldona Stroynowska urodzona w Jazłowcu w 1914 roku.
              Więc trudno, żeby urodziła córki między 1922 a 27 rokiem ;-)
              • panna.nasturcja Re: OT. Pytanie o serial DOM 15.01.22, 01:19
                Owszem, i równie trudno by cztery lata później jako dorosła osoba poznala siostrę Honoratę a chwile potem własnego przyszłego męża.
                W dodatku bliźniaczki nie wychowywały się na Kresach tylko w Warszawie, bo Martyna pyta Klarę czy ta pamięta siostrę Honoratę.
                • agnieszka_azj Re: OT. Pytanie o serial DOM 15.01.22, 11:33
                  A jest tam gdzieś powiedziane, że się poznali jako dorośli ludzie ? Mogli się poznać jako dzieci ;-)
                  Te nasze rozkiminy są o tyle bez sensu, że twórcy serialu kompletnie nie przejmowali się tym, żeby im się ramy czasowe dopinały. Szczególnie, że są to tylko jakieś wzmianki, pojedyncze zdania rzucone gdzieś w rozmowie.

A co do zakonnicy - w Jazłowcu był (i nadal jest w sensie budynku) klasztor sióstr niepokalanek. Drugi dom miały pod Warszawą w Szymanowie i tam jest teraz główny dom zakonu. W obu tych miejscach prowadziły szkoły dla dziewcząt, a siostry zmieniały domy, w których przebywały
                  • panna.nasturcja Re: OT. Pytanie o serial DOM 15.01.22, 20:25
                    Tak, jest to wyraźnie powiedziane.
                    Poza tym już to przerabialiśmy, gdyby Martyna urodziła się zgodnie z historia wywózki w 1941 jako mała dziewczynka a potem jako dwudziestolatka poznała przyszłego męża, poczekała kilka lat aż wyjdzie z więzienia, wzięła ślub zaszła w ciąże i urodziła Beatę to ta nie mogłaby zdawać matury wtedy kiedy zdawala.
                    Jak by na to nie patrzeć albo jeden koniec im się nie zgadza, albo drugi.
                    A zauważ, ze Klara tez już ma dorosłe dzieci.
                  • panna.nasturcja Re: OT. Pytanie o serial DOM 15.01.22, 20:32
                    A co do ram czasowych to masz racje, ale dla mnie to jest kompletne lekceważenie widza.
                    W odcinku kodyfikacja Ewa wylatuje do Szwecji, Kajtek jest na studiach a Krzys w podstawówce. Chłopcy urodzili się w odstępie dwóch lat.

Gdy Beata postanawia uciec z domu idzie po pomoc do siostry Honoraty, która widziała raz w życiu.
                    I jej matka tez natychmiast tam jej szuka.
                    A czemu nie u koleżanek, co byłby najbardziej naturalną reakcją? Czemu u obcej osoby?

A jak przylatuje brat Tolka to zamiast jechać do bratowej na kolacje wsiada w taksówkę i każe się wieść do Przemyśla, na granice, zeby powąchać powietrze.
                    I w tę i z powrotem obracają w kilka godzin, wracają jeszcze za dnia, bez nocowania i taksówkarz tak jedzie bez słowa te kilometry. Akurat.

Mnie strasznie wkurza powszechność tych błędów.
    • tt-tka Re: OT. Pytanie o serial DOM 11.01.22, 11:59
      Oftopy zawsze mile widziane :)
      natomiast dla mnie DOM skonczyl sie w 56-57 roku. To, co pozniej, do tego stopnia kupy sie nie trzymalo, ze wyrzucilam z pamieci, by jej nie zasmiecac. Tak ze smutno mi, ale nie pomoge...
      • panna.nasturcja Re: OT. Pytanie o serial DOM 11.01.22, 18:17
        Szkoda, bo liczyłam na Ciebie, masz pamięć do szczegółów.
        A wrażenia mam dokładnie takie same, te nowsze części to nie jest ten sam film, da się oglądać, ale nic specjalnego w nim nie ma.
        Poza tym ja pamietam daty, liczby, wiek i wszelkie błędy mnie strasznie denerwują.
    • briar_rose Re: OT. Pytanie o serial DOM 12.01.22, 16:23
      Wspaniały serial, cieszę się, że będzie gdzie o nim podyskutować. Zastanawiam się tylko, jak mógł powstać w PRLu? Przecież tam jest jednak sporo scen które stawiają socjalizm w złym świetle, pokazywały bezwzględność socjalizmu. Faktem jest, że cenzura w latach 80 złagodniała, zwłaszcza pod koniec, kiedy była niemalże symboliczna. Ale aż tak?
      • tt-tka Re: OT. Pytanie o serial DOM 12.01.22, 18:41
        A Czlowiek z marmuru i Barwy ochronne powstaly jeszcze w latach 70-tych. I inne krytyczne tez, wczesniej takze, ale bez Kaluzynskiego tytulow nie przytocze, sorki

Natomiast ta omawiana trzecia czesc Domu to juz chyba w latach 90-tych byla robiona i to niestety widac i slychac
          • tt-tka Re: OT. Pytanie o serial DOM 12.01.22, 21:24

> Tak, trzecia cześć to lata już bez cenzury.
            > Co z tego skoro czegoś w tym filmie brakuje. I nie jest to tylko dozorca Popioł
            > ek.

wszystkiego brakuje
            tego drapieznego oczka, pomyslu, powsciagliwosci, dbalosci... dlugo by wyliczac.
            ta trzecia czesc to po prostu propagandowka w druga strone
            • panna.nasturcja Re: OT. Pytanie o serial DOM 13.01.22, 00:06
              A nie, nagiego ciała nie brakuje.
              Niech mi ktoś wyjaśni po co w scenie, gdzie celniczka jest wezwana do przeszukania kobiety na Okęciu rozebranie tej kobiety do naga? Ta scena nic ni wnosi do filmu, służy tylko temu, by Halina była na chwile odwołana ze swojego stanowiska pracy, przez które Mundek zamierza przemycić taśmy z filmami.
              I koniecznie trzeba pokazać nagą kobietę?

• agnieszka_azj Re: OT. Pytanie o serial DOM 13.01.22, 14:30
                Bo to polski film jest ;-) Cechą charakterystyczną polskich produkcji filmowych jest to, że nagość pojawia się w nich zawsze "od czapy", ale musi być.
                Przykład stosunkowo świeży (choć sprzed paru lat, ale mało teraz oglądam nowości) to jeden z pierwszych odcinków "Korony królów", gdzie najpierw była Aldona kąpiąca się nago w jeziorze, w sytuacji, w której ta kąpiel w ogóle nie była uzasadniona, a potem noc poślubna odbyta w długich koszulach ;-)
                  • tt-tka Re: OT. Pytanie o serial DOM 13.01.22, 20:29
                    Bo wiesz, jak sie jest kims, kto ma cos do powiedzenia i umie to powiedziec, to golizna mu zbedna. No chyba ze niezbedna, ale wtedy, gdy rzeczywiscie niezbedna dla wykreowania, podkreslenia, wyrazenia czegos.
                    A jak pomysly kuleja, to sie zaczyna o d.pie Maryni.
                    • panna.nasturcja Re: OT. Pytanie o serial DOM 13.01.22, 23:38
                      Fakt. Ale kurczę to ci sami ludzie przecież robili.

A i błędy są takie jakby panowie w tych latach nie żyli.
                      Jest rok 1974, Beata lat 22 pyta w hotelu o delegacje rosyjskich inżynierów. W tamtych czasach inżynierowie byli radzieccy, nie rosyjscy.
                      Po chwili próbuje porozumieć się z Klarą, po polsku. Maturę zdała 4 lata temu, słowa po rosyjsku nie umie? Tak ani słowa?
                      • panna.nasturcja Re: OT. Pytanie o serial DOM 13.01.22, 23:40
                        Już pomijam, ze obejrzałam odcinek z porwanymi harcerzami.
                        Jakem z hufca imienia Szarych Szeregów tak warty na Powązkach 1 sierpnia się wtedy nie odbywały, choć capstrzyk dla instruktorów 27 września był.
                        Poza tym chłopcy maja mundury harcerskie jakie nosiło się w latach kręcenia filmu czyli drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych i to w ZHR a nie z połowie siedemdziesiątych w ZHP.
                        • agnieszka_azj Re: OT. Pytanie o serial DOM 14.01.22, 19:10

> Już pomijam, ze obejrzałam odcinek z porwanymi harcerzami.
                          > Jakem z hufca imienia Szarych Szeregów tak warty na Powązkach 1 sierpnia się w
                          > tedy nie odbywały, choć capstrzyk dla instruktorów 27 września był.
                          > Poza tym chłopcy maja mundury harcerskie jakie nosiło się w latach kręcenia fil
                          > mu czyli drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych i to w ZHR a nie z połowie sie
                          > demdziesiątych w ZHP.

Aż poszukałam tego odcinka, bo kompletnie tej sprawy nie pamiętałam.
                          Ta warta na mnie zrobiła wrażenie oddolnej inicjatywy Kajtka pod wpływem tego, co mu wuj Martyny opowiadał, a nie oficjalnej akcji, a już na pewno nie na poziomie hufca.

W tym odcinku nie zgadza się przede wszystkim to, że krzyż w Dolince Katyńskiej na Powiązkach stanął dopiero w 1995 roku, w latach siedemdziesiątych jeszcze nic tam nie było, ale ludzie się 1 sierpnia zbierali.
                          • panna.nasturcja Re: OT. Pytanie o serial DOM 15.01.22, 01:23
                            Ludzie się zbierali, harcerze oficjalnej warty nie pełnili, a tam owszem, była oficjalna warta. Na tak warte trzeba było mieć odgórna zgodę.
                            A ta nie była inicjatywa oddolna, bo choć porwano trzech harcerzy to było och tam znacznie więcej.
                            Ja naprawdę wychowałam się w hufcu imienia Szarych Szeregów, jedynym takim w Polsce wtedy, chłopcy w nim być nie mogli, bo adres nie ten.
                            I mundury również się nie zgadzają.
                            • agnieszka_azj Re: OT. Pytanie o serial DOM 15.01.22, 11:51
                              Ja też się wychowałam w Hufcu Mokotów, ale naprawdę nie był to jedyny hufiec w Polsce, w którym kultywowano pamięć o Szarych Szeregach i Powstaniu Warszawskim. Potem byłam w Hufcu Śródmieście, który oficjalnie był imienia bohaterskiego kosmonauty Komarowa i nie zauważyłam widocznych różnic w stosunku do tradycji harcerskiej. A na rajdy Arsenał już w latach siedemdziesiątych przyjeżdżały drużyny z całej Polski.

I nieraz zdarzało mi się być w mundurze harcerskim w miejscach, do których nie zostałam oficjalnie wydelegowana. Na Powązkach i 1 sierpnia, i 1 listopada też.
                              • agnieszka_azj Re: OT. Pytanie o serial DOM 15.01.22, 13:43
                                Poza tym na warta zdecydowanie nie mogła być oficjalna. Po pierwsze - nikt wtedy nie wyraziłby takiej zgody na udział harcerzy w czymkolwiek, co miałoby coś wspólnego z Katyniem. Temat publicznie nie istniał, nawet w wersji, że zrobili to Niemcy.
                                Po drugie - gdyby to jakimś cudem była oficjalna warte, to SB nie miałoby powodu nic z tym robić.
                                Dla mnie to było prywatne (w sensie - nie organizowane przez drużynę czy hufiec) wyjście harcerzy, którzy przypadkiem byli w Warszawie w środku wakacji na Powązki. Mogli w ogóle nie wiedzieć o Dolince Katyńskiej i trafić tam na nią przypadkiem, a potem spontanicznie stanęli na tej warcie. Albo ktoś tam ich o to poprosił.

Dal mnie dziwne jest też to, że cała ta sprawa nie skończyła się problemami dla rodziców, że nie musieli się gdzieś z tego tłumaczyć.
                                • panna.nasturcja Re: OT. Pytanie o serial DOM 15.01.22, 16:12
                                  No ale właśnie przecież piszę cały czas, ze nie mogła być oficjalna, czego nie rozumiesz w moich postach?
                                  Nie mogła być oficjalna a została pokazana tak, jakby była.
                                  I jakich harcerzy będących przypadkiem w Warszawie na wakacjach skoro to był przecież Kajtek i harcerze z jego drużyny?
                                  • agnieszka_azj Re: OT. Pytanie o serial DOM 15.01.22, 22:22

> I jakich harcerzy będących przypadkiem w Warszawie na wakacjach skoro to był pr
                                    > zecież Kajtek i harcerze z jego drużyny?

Harcerzy z drużyny Kajtka, którzy 1 sierpnia czyli w środku wakacji akurat byli w Warszawie, a nie na obozie, koloniach czy u babci.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka