Dodaj do ulubionych

Przemiany kolorystyczne

18.06.22, 19:40
Otóż wiemy, że niektórzy bohaterowie Sagi dostępują zadziwiających zmian w umaszczeniu. Mamy Pyzę, której oczy z niebieskich zmieniły się w poczciwe kasztany, mamy też Grzegorza, któremu orzechowe, siwizną przetykane loki zamieniają się w ciemną czuprynę, ale nie są to jedyne osoby, które tak się zmieniają.

1. Łusia. Debiutuje w TiR jako półroczne niemowlę, rudowłose i uwaga! zielonookie. Przez kilka następnych tomów nie ma wzmianek o barwie jej ócz, dopiero w "Sprężynie" okazuje się, że jednak ma oczy ciemne.

2. Panny Górskie. Ania również debiutuje w TiR, jednak o jej umaszczeniu brak wzmianek. Z JT dowiadujemy się, że obie panny są rudowłose, ilustracja natomiast każe nam mniemać, że Ania posiada włosy proste, Nora zaś loki. W CP umaszczenie panien Górskich nie zostaje wspomniane, za to ustęp dotyczący trzyletniej Nory, usiłującej zjadać gąsienice, każe mi poważnie wątpić w prawidłowość jej rozwoju intelektualnego. Następny występ sióstr Górskich to Sprężyna. Tam Ania ma jasnorudą grzywkę, wpadającą jej w niebieskie oczęta, natomiast Nora to złotowłosy amorek w loczkach (patrz rycina nr 2, na której Ania jest konsekwentnie prostowłosa). W CZ natomiast panienki zamieniają się włosami, to jest Ania zostaje zlotowłosym amorkiem w loczkach, a Nora dostaje uwłosienie proste, opisywane jako złotorude, lub koloru starego złota. Czyli jasnorude.

3. Józef. Ten typ jest przynajmniej konsekwentnie ryży, id samego początku. Co innego jeśli chodzi o kolor oczu. Długo nie pojawia się wzmianka o barwie ócz jego, acz sądząc po rysunkach są to oczy jasne. z WdO dowiadujemy się iż są niebieskie i to intensywnie, albowiem kojarzą się dorotce z letnim niebem i z jej własnymi koralami. w Febliku Józef również lypie okiem niebieskim, tymczasem przysięgłabym, że gdzieś w CZ wyskoczyly na mnie oczy szare jako przynalezne do Józkiniowego. Acz mogę się mylić, bo nie mogę tego teraz namierzyć.
Aaaa! Nie, przepraszam, to nie w CZ tylo w WdO, Józef oczy ma niebieskie spotykajac Derocię, natomiast szare na rodzinnym śniadanku w Pulpetowie, kilkadziesiąt stron dalej. Czyzby kontakty, panie Pałys? :>

4. Bracia Rojek. Też konsekwentnie rudzi, za to niekonsekwentni w oczach. Debiutuja w JT jako posiadacze ócz szarych, Szymon zaś konsekwentnie trzyma kolorystykę w Febliku (taka drobnostka, jest opisany jako chłopiec o rudej czuprynie swej matki i szarych oczach ojca, a szare oczy ma Nutria, Dziadojek zaś niebieskie), Jędrek natomiast zamienia w ostatnich tomach szaroście na błękity.

...kogoś pominęłam?
Obserwuj wątek
   • bupu Re: Przemiany kolorystyczne 18.06.22, 21:06
    tajna_kryjowka_pyziaka napisała:

    > Chciałam napisać, że w "Kłamczusze" oczy Robroja są opisane jako szare ( Był
    > to mały, krępy rudzielec o piegowatej twarzy i bystrych szarych oczach
    - j
    > ego pierwsze wystąpienie), ale się skapnęłam, że w poście mowa o [b]Dziadojku[/
    > b], więc...

    Ha! No mówiłam, że uzurpator!!! To zwiędłe dziadzisko z CR się podszywa pod Roberta Rojka!!!
    • tajna_kryjowka_pyziaka Re: Przemiany kolorystyczne 18.06.22, 21:16
     >Ha! No mówiłam, że uzurpator!!! To zwiędłe >dziadzisko z CR się podszywa pod Roberta >Rojka!!!

     Dokładnie!

     Pytanie co się stało z prawdziwym Robciem.

     Wg BBB Aniella ostatni raz go widziała, gdy dała mu kosza. Jest tam napisane, że Biedny Robrojek już nigdy do tej rozmowy nie powrócił, ale odsunął się jakoś, obraził i wkrótce potem zaczęto go widywać z maleńką, szczuplutką flecistką z Filharmonii. A potem zniknęli gdzieś oboje..

     I tu rodzi się pytanie: czy to był jeszcze Robroj, czy już Robdziad, który go po cichu zdjął? (O obecności wąsów informacji brak)
     • bupu Re: Przemiany kolorystyczne 18.06.22, 21:39
      tajna_kryjowka_pyziaka napisała:

      > >Ha! No mówiłam, że uzurpator!!! To zwiędłe >dziadzisko z CR się podszy
      > wa pod Roberta >Rojka!!!
      >
      > Dokładnie!
      >
      > Pytanie co się stało z prawdziwym Robciem.
      >
      > Wg BBB Aniella ostatni raz go widziała, gdy dała mu kosza. Jest tam napisane, ż
      > e Biedny Robrojek już nigdy do tej rozmowy nie powrócił, ale odsunął się jak
      > oś, obraził i wkrótce potem zaczęto go widywać z maleńką, szczuplutką flecistką
      > z Filharmonii. A potem zniknęli gdzieś oboje.
      .
      >
      > I tu rodzi się pytanie: czy to był jeszcze Robroj, czy już Robdziad, który go p
      > o cichu zdjął? (O obecności wąsów informacji brak)


      Zniknął Robrojek (i żyje z flecistką szczęśliw po dziś dzień, daleko od Borejków) do Poznania zas wrócił uzurpator Dziadojek z córką. Uzurpator jest starszy od Robroja i to sporo, stąd nieścisłości w kwestii poczęcia Belli.
   • bupu Re: Przemiany kolorystyczne 18.06.22, 21:40
    milstar napisała:

    > Wymiany prostych włosów na kręcone doświadczyłam osobiście. O przemianach w dru
    > gą stronę u dzieci też słyszałam, więc tego bym się nie czepiała.


    Dobra, ale jakie jest prawdopodobieństwo, że obie Górskie przeszły przemianę włosów, w efekcie zamieniając się rodzajem uwłosienia z siostrą? Tego się czepiam.
    • milstar Re: Przemiany kolorystyczne 18.06.22, 21:46
     bupu napisała:

     > milstar napisała:
     >
     > > Wymiany prostych włosów na kręcone doświadczyłam osobiście. O przemianach
     > w dru
     > > gą stronę u dzieci też słyszałam, więc tego bym się nie czepiała.
     >
     >
     > Dobra, ale jakie jest prawdopodobieństwo, że obie Górskie przeszły przemianę wł
     > osów, w efekcie zamieniając się rodzajem uwłosienia z siostrą? Tego się czepiam
     > .
     >
     Tak myślę, że oni wszyscy noszą peruki. Może poza Idą. I kolorowe soczewki kontaktowe.
  • veryvery Re: Przemiany kolorystyczne 18.06.22, 23:26
   W Opium w rosole kiedy Geniusia po raz pierwszy wkracza w borejkowe progi widzi tam 4 dziewczyny, z których trzy są rude, aby najstarsza, właściwie już pani, Gabriela jest blondynką. Czyli Patrycja tymczasowo za dzieciaka zrudziała.
   W ogóle czy jest genetycznie możliwe żeby każde z rodzeństwa miało inny kolor oczu? Gaba brązowe, Ida zielone, Patrycja niebieskie, Natalia szare. Chyba żeby przyjąć że Gaba z Idą miały oczy piwne nieco różniące się odcieniem I to samo Natalia z Patrycją, oczy niebieskoszare, u Natalii kolor mniej wyrazisty. Taka tam naciągana teoria.
   Gaba blondynka, Grzegorz włosy orzechowe (jasnobrązowe?), to po kim Ignaś jest szatynem..
   Gaba blondynka, Pyziak szatyn a Pyza ruda. Ale pamiętam jak czytałam kiedyś wywiad z Kają Paschalską gdzie zapytano się jej po kim ma rude włosy, odpowiedziala że po ojcu, który co prawda jest brunetem ale kiedy postanowił zapuścic sobie wąsy to okazało się że są rude. Może gen rudości jest bardzo silny
   • pi.asia Re: Przemiany kolorystyczne 27.06.22, 14:07
    veryvery napisała:

    > Może gen rudości jest bardzo silny.

    Gen rudości jest genem nieprzewidywalności. Osobnik naturalnie rudy może być wyzwaniem/udręczeniem dla lekarzy, bo nie wiadomo jak zareaguje na leki. A już operowanie rudzielca to istny koszmar, jako że może się wydarzyć wszystko, z innym rozmieszczeniem narządów wewnętrznych włącznie.
    Tako rzekł mój weterynarz, gdy przyniosłam mu do leczenia białego kota w rude łaty. Na szczęście Badyl reagował poprawnie ;)

    Tę teorię potwierdziła mi zaprzyjaźniona emerytowana położna, od której się dowiedziałam, że gdy rodziła ruda kobieta, to cały oddział czekał w napięciu co się wydarzy. W gotowości czekał też zespół operacyjny, a anestezjolog modlił się, by wszystko poszło gładko i nie musiał rudej usypiać.

    Ale zmian koloru oczu w ciągu życia ten gen raczej nie spowoduje.

    Teraz jeszcze o Ani i Norze i ich prostych/kręconych włosach. O samoistnej zmianie prostych na kręcone pisała Milstar. Natomiast ja mam koleżankę, która zawsze miała włosy jak sprężynki aż raz je ufarbowała czy rozjaśniła. Od tamtej pory ma prawie zupełnie proste.
    Czyli Ani mogły się włosy samoistnie skręcić, a Nora zastosowała naganny zabieg fryzjerski i została słusznie ukarana.
  • przymrozki Re: Przemiany kolorystyczne 19.06.22, 09:28
   Ania jest ruda już w TiR. Kiedy Gabriela zabawia schorowaną rodzinną starą pannę opowieściami o dzidziusiach, mówi, że Ania i Łucja urodziły się tego samego dnia i obie są rude. Dzięki temu Ida miała skupić się na rywalizacji z Patrycją i nie napuszczać Józinka na Ignasia.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka