Dodaj do ulubionych

Opodatkować Kościół!

30.08.11, 18:01
Najwyższy czas skończyć z hipokryzją i opodatkować przychody Kościoła.
Nie może być tak, że cała grupa społeczna i instytucja są wyłączone z płacenia datków na rzecz państwa.
Obserwuj wątek
    • adamsky1972 Re: Opodatkować Kościół! 30.08.11, 18:07
      Jakie przychody ??? Jakieś liczby ???
      • agnostic5 Re: Opodatkować Kościół! 30.08.11, 18:16
        To nie do mnie pytanie, tylko do Episkopatu.
        Finanse Kościoła są tajne.

        Podatki od kościelnych osób prawnych.

        Konkordat z 1993 r. nie reguluje tej kwestii.

        a) Podobnie jak i przed wojną wyłączenia od podatku dochodowego kościelnych osób prawnych są tak szerokie, że w praktyce nie uiszczają one tego podatku, nawet za działalność gospodarczą w formie spółki handlowej.

        b) Jeśli chodzi o podatek od nieruchomości to nie obejmuje on kościołów, a jedynie plebanie i to tylko o ile nie są uznane za obiekty zabytkowe. Jeśli podatek od nieruchomości jest podatkiem komunalnym, gmina może wprowadzić dodatkowo różne ulgi i zwolnienia.

        c) Jedynym podatkiem który w praktyce realnie dotyczy kościelne osoby prawne jest więc podatek rolny obejmujący gospodarstwa należące do domów zakonnych i seminariów duchownych.
      • porannakawa01 Re: Opodatkować Kościół! 30.08.11, 18:20
        adamsky1972 napisał:

        > Jakie przychody ??? Jakieś liczby ???

        Ooooo!
        To i przychody o nieznanej wysokości?
        Inspektorzy z US szybko to wyliczą.
        Oni mają wprawę w podobnych - gdy ktoś usiłuje ukrywać i chachmęcić.
        Łatwe do ustalenia.
        I opodatkowania.
      • lumpior Re: Opodatkować Kościół! 30.08.11, 18:36
        adamsky1972 napisał:

        > Jakie przychody ??? Jakieś liczby ???
        jaworzno.naszemiasto.pl/artykul/983921,oplaty-w-kosciele-ile-kosztuje-slub-pogrzeb-chrzest-czy,id,t.html
      • strikemaster Re: Opodatkować Kościół! 30.08.11, 21:25
        jak Kosciół zacznie prowadzic księgowość to i liczby się pojawią.
      • mietowe_loczki Re: Opodatkować Kościół! 30.08.11, 21:45
        Taca (można zamontować kasę fiskalną w szatni, gdzie za kurtkę bierze się złotówkę? Można.), pogrzeby, chrzciny, wesela, msze w intencji, poświęcenie tego i owego - zacznijmy od "małych" rzeczy.
        • mietowe_loczki Re: Opodatkować Kościół! 30.08.11, 21:47
          + oczywiście religia weg ze szkół, jak pisze niżej rzewuski. Odpada koszt sal i wynagrodzeń dla księdza/zakonnicy z budżetu państwa.
      • vladexpat Re: Opodatkować Kościół! 30.08.11, 23:13
        adamsky1972 napisał:

        > Jakie przychody ??? Jakieś liczby ???

        Wprowadzić obowiązkowe kasy fiskalne i z liczbami nie będzie problemu.
    • boblebowsky Absurd. 30.08.11, 18:16
      Co chcesz opodatkować, państwowe dotacje czy tacę? Jak?
      • sclavus Re: Absurd. 30.08.11, 18:25
        Jaki absurd?
        Kościół żyje nie tylko z dotacji i tacy - całe biznesy są prowadzone...
        A konkluzja: odebrać dotacje i opodatkować resztę...
        Włosi wyliczyli, że w samym Rzymie, gdyby kościół płacił podatki od swojego biznesu, do kasy mieskiej wpływało by 8 miliardów rocznie... 8 miliardów euro!
        • boblebowsky Re: Absurd. 30.08.11, 18:27
          Jeśli prowadzi działalność gospodarczą to podatek dochodowy i VAT płaci chyba normalnie.
          Jedyne co można zrobić to obciąć dotację, i taki postulat ma rzeczywiście sens.
          • strikemaster Re: Absurd. 30.08.11, 21:27
            > Jeśli prowadzi działalność gospodarczą to podatek dochodowy i VAT płaci chyba n
            > ormalnie.

            Nie, sprzedaje usługi takie jak sarkamenty i przychodów nie księguje oraz nie placi CITu ani VATu.
            • kzet69 Re: Absurd. 31.08.11, 07:18
              Dokładnie, ponieważ tzw. działalność duszpasterska i charytatywna są nieopodatkowane, to KK robi przekręty podciągając pod w/w normalny biznes jak drukarnie, rozlewnie wód mineralnych, produkcje pamiątek czy słynne niegdyś samochody importowane jako przedmioty kultu religijnego. Znieść ulgi to i przekręty znikną.
              • strikemaster Re: Absurd. 31.08.11, 07:33
                Już sama sprzedaż sakramentów też jest biznesem.
              • boblebowsky Re: Absurd. 31.08.11, 12:22
                kzet69 napisał:

                > Dokładnie, ponieważ tzw. działalność duszpasterska i charytatywna są nieopodatk
                > owane, to KK robi przekręty podciągając pod w/w normalny biznes jak drukarnie,
                > rozlewnie wód mineralnych, produkcje pamiątek czy słynne niegdyś samochody impo
                > rtowane jako przedmioty kultu religijnego. Znieść ulgi to i przekręty znikną.

                Od ścigania przekrętów są organy ścigania i nie bardzo widzę tu związek z tematem wątku opodatkowaniem KK.
            • boblebowsky Re: Absurd. 31.08.11, 12:18
              > Nie, sprzedaje usługi takie jak sarkamenty i przychodów nie księguje oraz nie p
              > laci CITu ani VATu

              Min. o takie absurdalne propozycje mi chodziło.
      • strikemaster Re: Absurd. 30.08.11, 21:26
        > Co chcesz opodatkować, państwowe dotacje czy tacę? Jak?

        Tacę. Szczegółowe rozwiązania techniczne pozostawię specjalistom w tej dziedzinie.
    • sclavus Re: Opodatkować Kościół! 30.08.11, 18:20
      Włosi już się buntują...
      W Rzymie 20% nieruchomości należy do kościoła... w bardzo wielu prowadzone są ekskluzywne hotele i takież restauracje - a kościół zwolniony jest z podatków...
      (oczywiście, nie tylko hotele i restauracje - sklepy, warsztaty rzemieślnicze... biznes! cały i niemały)
    • xulu Re: Opodatkować Kościół! 30.08.11, 18:21
      albo jestes nienormalny albo chory, czy ktoś zmusza do kościoła ??

      Jakby nie kosciol dalej bys zyl pod ZSSR albos młody albos głupi i nie rozumiesz !!!!

      Jak się łatwo zapomina zasługi Rzymu w liberalizacji europy , czy ktoś zmusza na dawanie na kościół ??

      moze lepiej opodatkować prywatne gabinety lekarskie i" biura " adwokackie ??
      • sclavus Re: Opodatkować Kościół! 30.08.11, 18:26
        Jak się łatwo zapomina zasługi Rzymu w liberalizacji europy
        Nie rozśmieszaj mnie!!!
        • xulu Re: Opodatkować Kościół! 30.08.11, 18:30
          sclavus napisał:

          > Jak się łatwo zapomina zasługi Rzymu w liberalizacji europy
          > Nie rozśmieszaj mnie!!!

          Poczytaj troche a zrozumiesz , ale nie to forum
      • lumpior Na poczatek dotacje stop. 30.08.11, 18:28
        www.youtube.com/watch?v=mS-hjNH5sdo
      • boblebowsky Re: Opodatkować Kościół! 30.08.11, 18:41
        > moze lepiej opodatkować prywatne gabinety lekarskie i" biura " adwokackie ??

        A co, są zwolnieni z płacenia podatków?
        • adamsky1972 Re: Opodatkować Kościół! 30.08.11, 18:55
          Ciekaw, że problem z podatkami mają Ci co dbają o nasze zdrowie fizyczne, naszą duszę, prawnicy. Elita elit. Ludzie, od których zależymy w bardzo dużym stopniu. Autorytety. Pamiętam taki przepis, który pozwalał na wybór tytułu ubezpieczenia ZUS. Nie wiem czy nadal funkcjonuje, ale kiedyś oczywiście obejmował i księży i posłów. Tak, posłów. Wystarczyło, że miał umowę zlecenie na czas nieokreślony na jakieś odczyty czy wykłady i mógł wskazach to źródło ZUSOWI, zamiast swojego niemałego przecież uposażenia.
          A dlaczego zwykły pracownik nie może tak zrobić ??? Dlaczego, pytam od każdej zas...ej złotówki musi płacić składki i podatki ? A "Elity" mają ulgi, ryczałty, nie mają kas, i są do tego bezczelni do granic możliwości. Nie da się ogarnąć tego ile ludzie dają na tacę, ale podobne rozwiązanie jak w Niemczech mogłoby być. Deklaracja i potrącenie przy wypłacie i po wszystkim. Tego KK boi się jak ognia. I smuci mnie to, bo niby dlaczego mieliby się bać ? Coś ukrywają ? Nie są względem bliźniego uczciwi ?
        • xulu Re: Opodatkować Kościół! 30.08.11, 21:19
          boblebowsky napisał:

          >
          > A co, są zwolnieni z płacenia podatków?

          A co widziałeś prywatny gabinet lekarsji z kasa fiskalna ?? a placic musisz !!
          • boblebowsky Re: Opodatkować Kościół! 31.08.11, 12:13
            > A co widziałeś prywatny gabinet lekarsji z kasa fiskalna ?? a placic musisz
            > !!


            Czy to że w gabinecie lekarskim nie ma kasy fiskalnej jest jednoznaczne ze zwolnieniem z płacenia podatków? Weź no trochę głową rusz.
      • mietowe_loczki Re: Opodatkować Kościół! 30.08.11, 21:50
        xulu napisał:

        > albo jestes nienormalny albo chory, czy ktoś zmusza do kościoła ??

        Niestety, tak. Ten wątek to zwykły wyraz bezsilności podatników, którzy solidarnie muszą łożyć na tę instytucję.

        Reszta twojego postu to bełkot, więc nie ma z czym dyskutować.
      • lump-1 Re: Opodatkować Kościół! 30.08.11, 21:50
        > Jak się łatwo zapomina zasługi Rzymu w liberalizacji europy , czy ktoś zmusza n
        > a dawanie na kościół ??

        Tak , obowiązujące w Polsce prawo.
      • man_sapiens Re: Opodatkować Kościół! 30.08.11, 22:43
        albo jestes nienormalny albo chory, czy ktoś zmusza do kościoła ??

        Masz rację, do burdeli też nikt siłą nie zagania i tak samo jak KK są nieopodatkowane :D
    • cookies9 Re: Opodatkować Kościół! 30.08.11, 18:57
      Opodatkować wiernych na rzecz kościoła do którego uczęszczają,tak jest w innych krajach...
      • adamsky1972 Re: Opodatkować Kościół! 30.08.11, 19:10
        Tak właśnie jak w Niemczech.
    • rzewuski1 Wystarczy usunac religie ze szkół 30.08.11, 21:22
      to już byłyby kolosalne oszczędności
      trzeba tez księży usunac z wosjka, policji i innych instytucji
      • lackzadek Re: Wystarczy usunac religie ze szkół 30.08.11, 21:50
        rzewuski1 napisał:

        > to już byłyby kolosalne oszczędności
        > trzeba tez księży usunac z wosjka, policji i innych instytucji
        >

        Nie wystarczy!
        Prawo ma być dla wszystkich a nie maluczkich.
    • humbak Re: Opodatkować Kościół! 30.08.11, 21:22
      No nie zaszkodziłoby. Równość wobec prawa i takie tam. Z punktu widzenia państwa zaspkajanie potrzeb duchowy, to usługa. I piszę to jako wierzący.
      • adamsky1972 Re: Opodatkować Kościół! 30.08.11, 21:31
        Jeśłi byłoby tak, że wierni mają tego swojego proboszcza, znają Go, wiedzą, że pieniądze wydaje na ich kościół, ogrzewanie itp. To nikt nie domagały się tak dobitnie opodatkowania, rozliczeń. Ale niestety Kościół to też "Państwo w Państwie". Władza, hierarchowie, cała ta machina, własny bank , nieruchomości, biznesy. Można się zastanawiać o co w tym wszystkim chodzi. Mam nadzieję, że nie o władzę i pieniądze.
        • humbak Re: Opodatkować Kościół! 30.08.11, 21:35
          O pieniądze na pewno. Nawet przyjmując że KrK ma jak najczystsze i zgodne z przesłaniem cele, potrzebuje mnóstwa pieniędzy dla prowadzenia działalności w bardzo długiej perspektywie czasowej.
        • cookies9 Re: Opodatkować Kościół! 31.08.11, 08:34
          adamsky1972 napisał:

          > Jeśłi byłoby tak, że wierni mają tego swojego proboszcza, znają Go, wiedzą, że
          > pieniądze wydaje na ich kościół, ogrzewanie itp. To nikt nie domagały się tak d
          > obitnie opodatkowania, rozliczeń. Ale niestety Kościół to też "Państwo w Państw
          > ie". Władza, hierarchowie, cała ta machina, własny bank , nieruchomości, bizne
          > sy. Można się zastanawiać o co w tym wszystkim chodzi. Mam nadzieję, że nie o w
          > ładzę i pieniądze.

          Żyją ponad stan,kiedy wierni często wiążą koniec z końcem...KK jest odilozowany od spraw
          szarego człowieka i społeczeństwa...taca i kasa,to dla nich najważniejsze,nie Bóg.
          • adamsky1972 "Cicha taca" też mnie irytuje 31.08.11, 09:58
            Ale nie wszędzie tak jest. Raczej nadal regułą jest jednak kwestia wiary i wspólnoty na pierwszym miejscu. Myślisz, że mnie nie wkurza , jak proboszcz z ambony wprost mówi, że oczekiwałby "cichej tacy" ( bez moniaków). Ale staram się to pomijać, chociaż coraz częściej robię te uniki.
    • strikemaster Re: Opodatkować Kościół! 30.08.11, 21:25
      Popieram. kasy fiskalne, VAT jak za wszystkie inne uslugi i CIT, bo Kościółto firma usługowa.
      • a_sumienie oderwać pijawki 30.08.11, 21:57
        religia w salach katechetycznych i na koszt kościoła = miliony oszczędności
        koniec dotacji z min. kultury - jeśli dziedzictwo kultury czyli kielich złoty i zabytkowy, to nie doić państwowej kasy na renowacje, klimatyzacje i zabezpieczenia tylko oddać do muzeum - a wino pić z plastiku.
        I jeszcze jedno - kler podtrzymywał analfabetyzm, bo wtedy mógł brać kobiałkę jaj za przeczytanie listu z Ameryki od tych co za chlebem.
        • adamsky1972 Re: oderwać pijawki 30.08.11, 22:14
          Kościół jest ludziom potrzebny, ale ustawowe( odgórne) mechanizmy nieco wspomagające zaspakajanie tych potrzeb istnieć nie powinny. Działalność Komisji Majątkowej tez kładzie się cieniem. Wszystko po cichu, a jak rwetes się podniósł to koniec działalności. Zwolenników kościołowi to nie przysporzyło. Nie tędy droga. Ubolewam też, że sprowadzono religię "do poziomu" matmy, fizy, gegry itp. Teraz mówi się "rela".
          • lump-1 Re: oderwać pijawki 30.08.11, 22:18
            adamsky1972 napisał:

            > Kościół jest ludziom potrzebny, ale ustawowe( odgórne) mechanizmy nieco wspomag
            > ające zaspakajanie tych potrzeb istnieć nie powinny. Działalność Komisji Majątk
            > owej tez kładzie się cieniem. Wszystko po cichu, a jak rwetes się podniósł to k
            > oniec działalności. Zwolenników kościołowi to nie przysporzyło. Nie tędy droga.
            > Ubolewam też, że sprowadzono religię "do poziomu" matmy, fizy, gegry itp. Tera
            > z mówi się "rela".

            Jak już to bardziej potrzebna jest wiara.

          • strikemaster Re: oderwać pijawki 30.08.11, 22:23
            > Kościół jest ludziom potrzebny,

            Z ciekawości zapytam, do czego?

            > Działalność Komisji Majątk
            > owej tez kładzie się cieniem.

            Akurat działalność Komisji Majątkowej to wybitny skandal. Komisja ta dawała dublowała odszkodowania.

            > Wszystko po cichu, a jak rwetes się podniósł to k
            > oniec działalności.

            Rwetes podniósł sie kilka lat temu, działalność wstrzymano dopiero niedawno, po wyczerpaniu się zasobów nieruchomości zdatnych do "oddania".

            > Ubolewam też, że sprowadzono religię "do poziomu" matmy, fizy, gegry itp. Tera
            > z mówi się "rela".

            Różnica jest taka, że pod pozostałymi skrótami kryje się wiedza, pod tym ostatnim tylko indoktrynacja.
            • adamsky1972 Re: oderwać pijawki 30.08.11, 22:40
              Jakby nie był potrzebny, to by ludzie nie chodzili do kościoła. To oczywiste. Szukają NADZIEI. Gdybym był Tobą to napisałbym, że to jest dopiero "towar". Można nim 2000 lat klienta kusić i jeden dzień dłużej. Ale nie jestem Tobą, więc mimo wątpliwości co do działań kościoła- instytucji moja wiara to moja wiara i "handlarzom" od niej wara.
              A co do "szkiełka i oka" jako źródła wiedzy, to wiadomo, że jednym to wystarczy, a inni chcą, i mają do tego prawo przyjąć coś na akt wiary. I nie nazwałbym tego idoktrynacją.
              • strikemaster Re: oderwać pijawki 30.08.11, 22:59
                > A co do "szkiełka i oka" jako źródła wiedzy, to wiadomo, że jednym to wystarczy
                > , a inni chcą, i mają do tego prawo przyjąć coś na akt wiary. I nie nazwałbym t
                > ego idoktrynacją.

                Pod warunkiem, że wyboru dokonują świadomie. Dzieci zapisywane na katechezę żadnego wyboru nie mają. I tu wracamy do wcześniejszego fragmentu Twojego postu:

                > Jakby nie był potrzebny, to by ludzie nie chodzili do kościoła.

                Słyszałeś o odruchach wyuczonych?
                • adamsky1972 Re: oderwać pijawki 30.08.11, 23:08
                  Zgadzam się . Siedmiolatki nie potrafią dokonać świadomego wyboru. I co to zmienia ? Za zgodą rodziców- tak stanowi ustawa o systemie oświaty- dziecko uczęszcza na lekcje religii w szkole. Osobiście jestem tego przeciwnikiem. Może nieco zbyt wcześnie rozpoczyna się nauka religii, dziecko przyjmuje to wszystko za pewnik, ba tak mówi ksiądz, bo tak mówi mama, bo tak mówi babcia itd. Naturalnie żadnych analiz porównawczych z filozofami świeckimi, niekościelnymi źródłami wartości, innymi religiami dziecko nie zrobi itp. Ale czy to od razu indoktrynacja ???
                  • adamsky1972 Re: oderwać pijawki 30.08.11, 23:10
                    Może to tylko troska o "porządne" wychowanie do funkcjonowania w społeczeństwie 95% katolików ?
                    • strikemaster Re: oderwać pijawki 31.08.11, 08:58
                      Jeżeli tak, to jest to sposób mało skuteczny.
                  • strikemaster Re: oderwać pijawki 31.08.11, 07:34
                    > Ale czy to od razu indok
                    > trynacja ???

                    Znasz inne określenie na taką działalność?
    • trevik To nie o podatki chodzi 30.08.11, 23:20
      Przede wszystkim kościół jest trudno opodatkować z dnia na dzień z uwagi na formę jego funkcjonowania. Jak chcesz to wykonać? Na podstawie której formy prawnej ma działać kościół, skoro uprzywilejowana forma prawna Tobie nie odpowiada? Jaka będzie w takim razie struktura właścicielska tej formy prawnej? Kto będzie jej właścicielem / fundatorem? Czy kościół będzie płacił CIT, czy będziemy traktować go bardziej jak spółkę komandytową i podatek będzie wyłącznie od zysków kapitałowych, z tym, że kto jest komplementariuszem? Czy jeśli będzie to coś podobnego do stowarzyszenia to czy będzie mogło świadczyć usługi członkom za składki bez płacenia podatku VAT? Jeśli nie, dlaczego KRK ma być w gorszej sytuacji niż stowarzyszenie czcicieli Kubusia Puchatka? Pytań jest bardzo dużo.

      I ostatnie: kościół można opodatkować teoretycznie (czyli kwotami płaconych podatków) nawet korzystniej dla tej instytucji niż jest to w tej chwili wykonywane dla hierarchii ( księża płacą podatek dochodowy, jakby coś ), ale kościół dużo zrobi aby się na to nie zgodzić, bo po pierwsze nikt nie będzie chciał wprowadzać skomplikowanej biurokracji aby wszystko dokładnie księgować (księgowość to koszt i do tego niemały ) a po drugie nikt w KRK nie będzie chciał ujawniać jego dochodów i tym samym wcisnąć oręż w ręce antyklerykałów.

      Jak sądzisz ( to będzie pytanie tzw. "pomocnicze" ): dlaczego KRK w Polsce robi co może aby nie został wprowadzony podatek kościelny? Per-saldo powinni osiągnąć w ten sposób nawet wyższe dochody niż maja obecnie a tego nikt w KRK się nie domaga,

      T.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka