Dodaj do ulubionych

Żałoba w Auschwitz

02.08.20, 22:54
Nie znalazłam żadnej wzmianki w polskiej prasie, nic. Zamieszczam tłumaczenie z innego serwisu dla zainteresowanych.

Żałoba w Auschwitz
Upamiętnienie zamordowanych Sinti i Romów. 02.08.2020 16:44
Ponad 500.000 Sinti i Romów zostało zamordowanych w Europie w czasie dyktatury nazistowskiej. W "Dniu Pamięci" politycy i członkowie kościołów upamiętnili okrucieństwa popełnione pod rządami Hitlera w Europie.
W wielu państwach europejskich pamięta się o prześladowaniach i zabójstwach Sinti i Romów w czasach nazistowskich. 75 lat po zakończeniu II wojny światowej, Holokauście i wyzwoleniu obozów koncentracyjnych i zagłady, wysokiej rangi przedstawiciele Centralnej Rady Żydów w Niemczech, Centralnej Rady Niemieckich Sinti i Romów oraz Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD) wspólnie odwiedzili miejsce pamięci obozu koncentracyjnego Auschwitz.
W Auschwitz przedstawiciele Kościoła Ewangelickiego (EKD), Centralnej Rady Żydów oraz Centralnej Rady Niemieckich Sinti i Romów po raz pierwszy wspólnie upamiętnili pomordowanych.
Wzięli oni udział w nabożeństwie upamiętniającym około 500 000 zamordowanych Sinti i Romów, którzy zginęli w Europie w czasach nazistowskich - prawie jedna czwarta mniejszości etnicznej. Ponieważ Sinti i Romowie zostali po raz ostatni straceni w komorach gazowych Auschwitz-Birkenau w dniu 2 sierpnia 1944 r., Parlament Europejski ogłosił ten dzień pięć lat temu "Dniem Pamięci".
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła, że wrogie nastawienie do tej mniejszości "nie ma miejsca w Europie". Na Twitterze napisała, że uprzedzenia są chorobą, którą najlepiej można zwalczyć poprzez edukację, podważanie stereotypów i promowanie szacunku i integracji. Brukselska agencja wzywa wszystkie kraje UE do położenia kresu rasizmowi i dyskryminacji, "które w skrajny sposób dotykają duże etniczne mniejszości romskie". dpa
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka