Dodaj do ulubionych

Obywatelstwo w RP

IP: 212.187.240.* 27.03.01, 14:10
Ciekaw jestem jak to jest z tym naszym obywatelstwem.
Olisadebe dostal je bez bolu bo dobrze kopie pilke.
Moja zona w polowie Polka, pochodzi z Lotwy. 10 lat studiowala w Polsce,
konczac studia z tytulem naukowym doktora. Jestesmy ponad rok po slubie, a zona
nie moze dostac nawet karty stalego pobytu, bo wydzial meldunkowy zgubil gdzies
pol roku jej pobytu.
Na szczescie mieszkamy czasowo poza Polska, gdzie mam prawo stalego pobytu i
moja zonadostal czasowe prawo pobytu od reki. Natomiast w moim wlasnym kraju
uzyskanie praw pobytowych, nie mowiac juz o obywatelstwie jest potwornie
uciazliwe. Czyli Polacy sa czesto lepiej traktowani przez obce urzedy, niz
przez krajowe.
Obserwuj wątek
    • Gość: szczekn Re: Obywatelstwo w RP IP: *.wroclaw.sdi.tpnet.pl 27.03.01, 19:05
      jak to? nie rozumiem - ona jest twoja zona - zona
      polskiego obywatela i nie moze dostac obywatelstwa???
      • Gość: Greg Re: Obywatelstwo w RP IP: *.du.no.uu.net 27.03.01, 19:10
        Moze, ale minimum po 5 latch pobytu w Polsce, a po 3 moze sie starac o karte
        stalego pobytu. W tej chwili ma dwuletnie zezwoleni na pobyt, ktore nawet nie
        zezwala na prace w Polsce.
        W Skandynawii dostala od razu zezwolenie na pobyt czasowy i zezwoleni na
        prace!!!!
    • Gość: Prawnik Re: Obywatelstwo w RP IP: *.physik.uni-ulm.de 11.04.01, 11:48
      Panska, zona jest Polka zgodnie z formalnie
      obowiazujacym prawem (jesli jest w polowie
      spokrewniona).
      Niestety w obecnej syuacji miedzynarodowej nie mozna
      jej
      uznac polskim obywatelem na podstawie tego
      prawa , poniewaz, jej status dzialal by na szkode
      "Polakow" w USA, Kanadzie i Australii. Otoz gdyby rzad
      polski
      uznal jej obywatelstwo, a nie utrate poprzez prawo 1939
      Polak
      w USA bez polskiego paszportu bylby narazony na podatki
      podstawowe w skali europejskiej tzn. OK polowy
      dochodow.
      Rowniez w obecnej sytacji nie moze byc podstaw prawnych
      do
      przyspieszenia procedury naturalizacji w zwiazku ze
      stanem
      cywilnym. Jesli natomiast ma dowody, ze przysiega
      lojalnosci
      wobec kraju ktorego obywatelstwo posiada byla wymuszona
      zgodnie
      z preambula Konstytucji z 1926 roku, jest ona polskim
      obywatelem jesli
      tylko tego chce i nie ma mowy o zadnych urzedach
      poniewaz ma
      prawa zamieszkiwania Polskiego terytorium z 1937 roku.
      • Gość: wdowa Re: Obywatelstwo w RP IP: *.tnt6.phl1.da.uu.net 11.04.01, 23:46
        A jak rzecz się ma z zreczeniem się obywatelstwa? Bo
        ja się zrzekłam, ale obawiam się że drugiej stronie
        brakuje odruchu wypuszczania.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka