rysio.ochucki 01.08.06, 11:32 Chwała bohaterom powstania. Hańba tym którzy wydali rozkaz walki bez jakiegokolwiek rozpoznania sytuacji na froncie i tym samym przypieczętowali rzeź mieszkańców i ludności cywilnej. Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
typson Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego 01.08.06, 11:33 Miło, ze obchody przybrały bardziej dostępny kształt niz tylko składanie wieńców. Otwarte muzea, koncerty, wyswietlane kroniki, B-17, podoba mi sie ;) Odpowiedz Link Zgłoś
waldemar.sotomski [...] 01.08.06, 12:25 Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu. Odpowiedz Link Zgłoś
janusz.karpowski [...] 01.08.06, 16:39 Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu. Odpowiedz Link Zgłoś
aptymista Re: U_B_E_C_J_A_ a Powstanie Warszawskie !!!!!! 01.08.06, 17:07 rysio.ochucki: 100% racji. a janusz.karpowski to kretynek, i basta. Odpowiedz Link Zgłoś
baby1 Podsumowujac dzisiejszy dzień - kiepska władza 01.08.06, 20:35 potrzebuje nadętych imprez - powód się zawsze jakiś znajdzie. Żerowanie polityków na naszej tragedii narodowej i tyle. Odpowiedz Link Zgłoś
ciul-bez-krawata.z.tvn Kwach-Mgr-Pijaczek To Była Władza !:))))))))))))) 01.08.06, 20:48 pomijając to, że jako kosmopolia nigdy by nie dopuścił do obchodów Tego Polskiego Święta - no chyba, że by przyjechała sama Eryka Szajnbach na obchody - to gdyby jednak poszedł składać wieniec z penością schlał by sie przedtem jak bolszewicka świnia :) Odpowiedz Link Zgłoś
konread Re: Kwach-Mgr-Pijaczek To Była Władza !:)))))))) 02.08.06, 00:43 Nie jestem fanem Kwacha, ale kiedy to był pijany na uroczystościach u nas? Odpowiedz Link Zgłoś
iczi-iczi Re: U_B_E_C_J_A_ a Powstanie Warszawskie !!!!!! 01.08.06, 17:08 i jak zwykle pojawi się jeden taki co warszawiakiem został przejazdem jadąc do Tłuszcza.Ile trzeba mieć w sobie nienawiści do innych by do epitetu dodać"wsiowej ubeckiej chołoty"Gdybyś Ty polaku wszechcnót i wszechpolskich kompleksów tzn: MW ze swoim rodowodem /czort Cię zresztą wie czy przypadkiem Twoja rezydencja to nie suteryna na Krochmalnej/sam zechciał z Tobą podobnymi odbudować bolszewicką Warszawę-w 62 lata po Jej zniszczeniu ,szukałbyś jeszcze łopaty do dziś drapiąc się w pustą łepetynę.Może kiedyś zrozumiesz , co nie jest takie pewne,że Ci którzy zgineli w tamto pamiętne lato-Powstańcze Lato- gineli również dlatego ,ze dowódcy,którzy Ich do tej walki zachęcali i rozkazem taką walkę podjąc kazali,prawdopodobnie mieli taki sam poziom oceny sytuacji jaki Ty zaprezentowałeś pisząc to co napisałeś.z vlka ne bude baran,ani ze psa slanina" Odpowiedz Link Zgłoś
andrzej_bylicki Re: U_B_E_C_J_A_ a Powstanie Warszawskie !!!!!! 01.08.06, 17:55 iczi-iczi napisała: > i jak zwykle pojawi się jeden taki co warszawiakiem został przejazdem jadąc do > Tłuszcza.Ile trzeba mieć w sobie nienawiści do innych by do epitetu > dodać"wsiowej ubeckiej chołoty"Gdybyś Ty polaku wszechcnót i wszechpolskich ..... iczi-iczi ??? ruski kałmuk ?? a propos z liczacej ok. 1,2 mln mieszkańców przedwojennej Warszawy w latach 1939 do 1944 zostało zamordowanych przez hitlerowców ok. 500 tysiecy Warszawiaków a w walce z bronią w ręku zginęło ok. 50 tysięcy ! żądza zemsty na bandyckich okupantach była tak wielka, że problemem było nie to czy ale kiedy powstanie wybuchnie i czy będzie to spontaniczne czy planowe. O tym zapominają kosmopolityczni filozofowie !! pod koniec powstania zbrodniczy niemcy zaplanowali i wypędzili z Warszawy całą pozostałą ludność stolicy. Część do obozów koncentracyjnycj (np. do Auszwic) część do pracy niewolniczej w niemczech, Powstańców do niemieckich jenieckich obozów internowania. W latach 1945 do 1947, kiedy jeszcze nie było reżimowej, władzy komunistycznej do Warszawy wróciło około 200 tysięcy Warszawiaków, którzy w natrudniejszych głodowych warunkach spontanicznie odgruzowali miasto i stworzyli podstawy infrastruktury ! To ci Warszawiacy przeciwstawili się też komunistycznemu pomysłowi przeniesienia stolicy do Krakowa !! Odpowiedz Link Zgłoś
lengon3 Re: U_B_E_C_J_A_ a Powstanie Warszawskie !!!!!! 02.08.06, 14:39 przeczytałem bylickiego i oniemiałem.Ten weterynaryjny unikat z klaczy zrobił wałacha.Jeżeli On taki prestydigitator to może i nowe POWSTANIE wywoła i sukces odniesie i nazywać się będzie nie tak szaro i pospolicie:andrzej-bylicki- ale Kalmuk Jego Ogierska Mość ANDRZEJ wszystkowiedzący BYLINSKI Odpowiedz Link Zgłoś
andrzej_bylicki Re: U_B_E_C_J_A_ a Powstanie Warszawskie !!! !! 01.08.06, 17:56 iczi-iczi napisała: > i jak zwykle pojawi się jeden taki co warszawiakiem został przejazdem jadąc do > Tłuszcza.Ile trzeba mieć w sobie nienawiści do innych by do epitetu > dodać"wsiowej ubeckiej chołoty"Gdybyś Ty polaku wszechcnót i wszechpolskich ..... iczi-iczi ??? ruski kałmuk ?? a propos z liczacej ok. 1,2 mln mieszkańców przedwojennej Warszawy w latach 1939 do 1944 zostało zamordowanych przez hitlerowców ok. 500 tysiecy Warszawiaków a w walce z bronią w ręku zginęło ok. 50 tysięcy ! żądza zemsty na bandyckich okupantach była tak wielka, że problemem było nie to czy ale kiedy powstanie wybuchnie i czy będzie to spontaniczne czy planowe. O tym zapominają kosmopolityczni filozofowie !! pod koniec powstania zbrodniczy niemcy zaplanowali i wypędzili z Warszawy całą pozostałą ludność stolicy. Część do obozów koncentracyjnycj (np. do Auszwic) część do pracy niewolniczej w niemczech, Powstańców do niemieckich jenieckich obozów internowania. W latach 1945 do 1947, kiedy jeszcze nie było reżimowej, władzy komunistycznej do Warszawy wróciło około 200 tysięcy Warszawiaków, którzy w natrudniejszych głodowych warunkach spontanicznie odgruzowali miasto i stworzyli podstawy infrastruktury ! To ci Warszawiacy przeciwstawili się też komunistycznemu pomysłowi przeniesienia stolicy do Krakowa !! Odpowiedz Link Zgłoś
aptymista z 1,2 mln Warszawiaków 0,4 mln było Żydami. 01.08.06, 23:29 To tak tylko gwoli ścisłości. Można przyjąć z dużym przybliżeniem, że wszyscy zginęli. Mam nadzieję, że o tym pamiętasz. Większości Warszawiaków było to obojetne, część nawet się cieszyła. I znając historię, można się tylko śmiać z Twojego stwierdzenia, że > żądza zemsty na bandyckich okupantach > była tak wielka, > że problemem było nie to czy ale kiedy > powstanie wybuchnie i czy będzie to spontaniczne > czy planowe. O tym zapominają > kosmopolityczni filozofowie !! Smutna to dla mnie rocznica, bo myślę o tysiącach pomordowanych Warszawiaków, którzy zginęli przez brak wyobraźni polityków, bo myślę o zburzonej Warszawie, o mieście, którego tak naprawdę nie zburzyli Niemcy, a zbrodnicza, nasza - polska - decyzja o wybuchu powstania. I ogarnia mnie przerażenie, gdy rocznica wybuchu powstania wpisuje się, zgodnie z wolą PiSu, w giertychowskie "wychowanie patriotyczne". Czym bowiem było Powstanie Warszawskie? Kolejnym, po tylu już beznadziejnych powstaniach, wykrawieniem narodu polskiego, które żadnego pożytku Polsce nie przyniosło. Chwała poległym, hańba decydentom! Ale wolałbym, byśmy obchodzili rocznicę wybudowania Gdyni czy też COPu, byłby to jasny sygnał: PRACA, PRACA to PATRIOTYZM!!! Zginąć za ojczyznę potrafi każdy, głupiec czy szubrawiec, pracować dla niej: tylko prawdziwy, mądry Patriota. Odpowiedz Link Zgłoś
roman_bralski [...] 02.08.06, 02:16 Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu. Odpowiedz Link Zgłoś
kerebron Adwokat nazistów 02.08.06, 06:16 aptymista napisał: > ... myślę o zburzonej Warszawie, o mieście, którego tak > naprawdę nie zburzyli Niemcy, a zbrodnicza, nasza - polska - decyzja o wybuchu > powstania. Rozminąleś się ze swoim czasem koleś. Przed trybunałem norymberskim, jako adwokat hitlerowców, byłbyś gwiazdą. Ale możesz jeszcze popróbować swojej sztuki kazuistycznej przed zwykłym sądem, broniąc zwykłych bandziorów. "Wysoki sądzie, mój klient tak naprawdę nie wybił oka panu X. - to X. sam wybił sobie oko swą zbrodnicza decyzją, by nie oddać swego portfeka memu klientowi". Życze powodzenia! Odpowiedz Link Zgłoś
aptymista Re: Adwokat nazistów 02.08.06, 11:26 W momencie wybuchu powstania nikt nie chciał od nas portfela, (stosując Twoją poetykę), to my rzuciliśmy się z wykałaczką w ręku na krzepkiego doskonale uzbrojonego osiłka. Jeżeli podejmujesz jakąś decyzję, oceniassz ją po jej skutkach. Jeżeli w wyniku Twojej samodzielnej i niesprowokowanej decyzji spalono Ci dom i wymordowano rodzinę, trudno nazwać tą decyzję słuszną. I nie ma znaczenia, że walczyłeś bohatersko. To boli, ale trzeba się do błędów umieć przyznać. Jeszcze raz podkreślam mój szacunek do ludzi, którzy walczyli i zginęli w powstaniu, i nie do nich skierowane są moje pretensje, oni uwierzyli, zaufali swoim dowódcom. Ja oceniam skutki i wyrażam opinię co do słuszności decyzji. > Rozminąleś się ze swoim czasem koleś. Przed trybunałem norymberskim, jako adwokat hitlerowców, byłbyś gwiazdą. Nie bronię hitlerowców, oceniam Polaków. Mniej emocji, więcej refleksji - zawsze nam Polakom tego brakowało. Odpowiedz Link Zgłoś
kerebron Re: Adwokat nazistów 03.08.06, 03:19 "...Nie bronię hitlerowców..." Jakżesz nie? Widać jeszcze raz muszę przypomnieć ci twoje własne słowa z pierwszego postu: "...myślę o zburzonej Warszawie, o mieście, którego tak naprawdę nie zburzyli Niemcy, a zbrodnicza, nasza - polska - decyzja o wybuchu powstania..." Ty nie tylko bronisz hitlerowców - ty ich jawnie UNIEWINNIASZ. To nie ma nic wspólnego z racjonalną krytyką dowództwa powstania, to jest - nazywając rzecz oględnie - stawianie sprawy na głowie. Odpowiedz Link Zgłoś
aptymista Przyczyna => Skutek /// Narzędzie 03.08.06, 11:11 Kto zabija - kula, karabin, czy ten, kto pociąga za spust? A może ten, co wydaje rozkaz? Jasne, że to Niemcy zniszczyli nasze miasto, ich bomby, ich dynamit. Ale gdyby nie błędna decyzja dowództwa Armii Krajowej, 200.000 Polaków ocaliłoby życie a W-wa nie byłaby koszmarkiem socjalistycznej architektury Odpowiedz Link Zgłoś
aiwaplatz Re: z 1,2 mln Warszawiaków 0,4 mln było Żydami. 02.08.06, 10:18 Ty mądralo co tak krytykujesz dowódców Powstania - czy tak samo zapalczywie krytykujesz Anielewicza i Edelmana za powstanie w gettcie, które było bardziej beznadziejne? Odpowiedz Link Zgłoś
aptymista Re: z 1,2 mln Warszawiaków 0,4 mln było Żydami. 02.08.06, 11:12 > Ty mądralo co tak krytykujesz dowódców Powstania - czy tak samo zapalczywie > krytykujesz Anielewicza i Edelmana za powstanie w gettcie, które było bardziej > beznadziejne? Oni nie mieli wyboru: Powstanie w getcie warszawskim – wybuchło pod koniec jego likwidacji przez Niemców. Nie miało celów militarnych: wobec braku jakichkolwiek szans na powodzenie, było desperackim aktem wyboru godnej śmierci z bronią w ręku oraz odwetu i kary na prześladowcach, przez garstkę około 400 powstańców. Nasze miało cele militarne i o to mi chodzi: po raz kolejny posłaliśmy na śmierć kwiat młodzieży polskiej. Odpowiedz Link Zgłoś
roman_bralski [...] 02.08.06, 20:41 Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu. Odpowiedz Link Zgłoś
kolargolo Re: U_B_E_C_J_A_ a Powstanie Warszawskie !!!!!! 01.08.06, 22:18 prawdziwi Warszawiacy sa zdrowi psychicznie. a ty nie. Odpowiedz Link Zgłoś
aptymista Protest przeciw usunięciu janusz.karpowski -go! 02.08.06, 12:24 Jego post był głupi, ale symptomatyczny!!! Były to poglądy PiSu, prezentowane przez ich sympatyka, w sposób może chamski, ale merytorycznie zgodny z parnoiczną wizją świata wg. Jarosława K. Dajcie im się wypowiadać, niech się kompromituja! Usunięcie postu potwierdza ich w przekonaiu, że mówią prawdę, i dlatego zatyka im się usta. Odpowiedz Link Zgłoś
almagus Re: Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego 01.08.06, 12:26 Uczestnik POwstania Czortkowskiego co przeżył, zawsze nie mógł się nadziwić jak po jego współmieszkańców doświadczeniach można było podjąć decyzję o powstaniu w Warszawie. Przecież to szło kanałami AK. Zawsze uważał, że to w czym brał udział jako doświadczony wojskowy w celu ochrony zwiedzionej młodzieży z gimnazjum Juliusza Słowackiego, było głupotą. Aby zrozumieć, trzeba ćwiczyć rozum! Dylemat wieków nauka czy wiara, gdzie równowaga, prawda stara! Odurza nas rydzomoheroina! Nauka w kraju konać zaczyna! Wyborczy kołtun IV eRPe z blokiem Leppa w sejmowym WuCe! Odpowiedz Link Zgłoś
maruda.r Re: Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego 01.08.06, 14:07 typson napisał: > Miło, ze obchody przybrały bardziej dostępny kształt niz tylko składanie > wieńców. Otwarte muzea, koncerty, wyswietlane kroniki, B-17, podoba mi sie ;) ************************************* Tak, to ładnie ze strony Amerykanów, ze po 62 latach zechcieli się wreszcie skontaktować z polskim ruchem oporu. Odpowiedz Link Zgłoś
99xyz Re: Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego 01.08.06, 17:35 masz racje .Na kronice trupy nie smierdzą.A B-17 wylata teraz to co wtedy jego poprzednikom się nie udało.Jeszcze tylko fontanny i pluskająca woda.I tylko Tamtych tak strasznie żal. Odpowiedz Link Zgłoś
geralt9 Re: Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego 01.08.06, 18:12 Rysiu, o czym ty mowisz, masz pojecie? Powtarzasz to czego nauczyles sie w sowieckiej szkole od zrusyfikowanych nauczycieli czyli propagande bolszewii ktora stala za wisla i czekala az wykrwawi sie miasto. Tego nie mozna bylo rozpoznac a nie mozna bylo czekac az moskal zajmie warszawe bo dzis pisalbys ten post po rosyjsku. Odpowiedz Link Zgłoś
rmstemero Re: Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego 01.08.06, 18:21 Niby dlaczego po rosyjsku? Sugerujesz, ze gdyby przezyl kwiat polskiej inteligencji i stolica ocalala to byloby Stalinowi latwiej zrusyfikowac Polske? Na jakiej podstawie? Odpowiedz Link Zgłoś
geralt9 Re: Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego 01.08.06, 20:10 rmstemero napisał: > Niby dlaczego po rosyjsku? Sugerujesz, ze gdyby przezyl kwiat polskiej > inteligencji i stolica ocalala to byloby Stalinowi latwiej zrusyfikowac Polske? > Na jakiej podstawie? Na takiej ze kwiat polskiej młodzieży stal sie tym kwiatem hartowany w ogniu plonacej warszawy. Gdyby Stalin zajal Warszawe potraktowlby ja wraz z Polska jak Kijow czy Ryge. Odpowiedz Link Zgłoś
rmstemero Ciekawa hipoteza 01.08.06, 20:39 pozostaje jedynie wyjasnic na jakich zrodlach opierasz to przypuszczenie figlarnie prezentowane przez Ciebie jako pewnik Odpowiedz Link Zgłoś
janma46 Re: Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego 01.08.06, 21:40 Czy ty wogóle uczyłeś się jakiejkolwiek historii.Przecież i tak zajęli Warszawę.A może jestes na rauszu albo koksie że wypisujesz takie bzdury.Oprzytomniej już pora. Odpowiedz Link Zgłoś
r_mol Co to znaczy "W PRL umniejszano wagę powstania"? 01.08.06, 11:37 A jaka jest jego waga "prawdziwa"? Że dostaliśmy w d...? Nie pierwszy raz, niestety. Odpowiedz Link Zgłoś
kabja Re: Co to znaczy "W PRL umniejszano wagę powstani 01.08.06, 11:46 Prawdziwa "waga" jest taka,że powstańcy nie chcieli dłużej czekać, aż "ktoś" ich wyzwoli, tylko sami, jak potrafili, wzięli sie do roboty. Za to cześć i chwała bohaterom! Odpowiedz Link Zgłoś
r_mol "Chcieliśmy jak najlepiej a wyszło jak zawsze" :-) 01.08.06, 11:49 Szkoda tylko cywilnych ofiar powstania. Odpowiedz Link Zgłoś
roman_bralski [...] 01.08.06, 16:43 Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu. Odpowiedz Link Zgłoś
kauzyperda Re: Co to znaczy "W PRL umniejszano wagę powstani 01.08.06, 14:22 > Prawdziwa "waga" jest taka,że powstańcy nie chcieli dłużej czekać, aż "ktoś" > ich wyzwoli, tylko sami, jak potrafili, wzięli sie do roboty. Wzięli się do roboty mniej więcej tak jak pewien tatuś ze szwagrem do rozbrajania niewypału za pomocą piły i młotka, na skutek czego rozpiździło stodołę, chałupę żonę i czworo dzieci. Czasem jak się nie potrafi to jednak lepiej poczekać na fachowców. Kuse portki i śpiew na ustach może są wzruszające ale w tym przypadku okazały się zabójcze dla 200 tysięcy ludzi i miasta. Odpowiedz Link Zgłoś
zezowaty_cyklop Re: Co to znaczy "W PRL umniejszano wagę powstani 01.08.06, 14:38 Powiedz to ludziom, którzy przez kilka lat mieszkali w okupowanym mieście. Odpowiedz Link Zgłoś
kauzyperda Re: Co to znaczy "W PRL umniejszano wagę powstani 01.08.06, 14:56 powiedz to ludziom, którzy za miesiąc mogli być wyzwoleni a tak zostali rozstrzelani/spaleni/zgwałceni/rozszarpani przez pocisk na jakimś Warszawskim podwórku. Zresztą nie mieszkańcy Warszawy podjęli tę decyzję ale dowództwo a od nich wymaga się rozsądku i odpowiedzialności. Odpowiedz Link Zgłoś
1410_tenrok Po prostu jestes bezczelny! 01.08.06, 18:23 Oczywiscie, że w peerelu umniejszano range powstania. Było to zabronionym. I zresztą z tego nadal wynika nastawienie morza burakow o głupocie dowodców! Tylko, że z Was nie bierze pod uwage, ze nawet moskwa trąbiła, aby warszawiacy chwycili za bron. A pozniej gieroje stali nad Wisła i patrzyli, jak ktos za nich wykonuje drugi Katyn. Dlaczegoz to soso zwklekał z decyzja o zgodzie na lądowanie alianckich samolotow pomagających powstaniu na lotniskach sowieckich? I dlaczego Berlinga zdjeto za akcje pomocy powstaniu? A pozniej całe lata komuny nie wolno było o tym mowic. Do 1956 było zabronione, a potem od wielkiego dzwonu! Na porawde bylibyscie cicho, chociaz w ten dzien! Jakos, jak wybuchlo w 1945 powstanie praskie - to ruscy szybko biegli! Odpowiedz Link Zgłoś
geralt9 Ignoranci wychowani na sowieckiej propagandzie 01.08.06, 18:14 r_mol napisał: > A jaka jest jego waga "prawdziwa"? Że dostaliśmy w d...? Nie pierwszy raz, > niestety. Waga jest taka ze gadasz po polsku. I taka ze jak zechcesz to mozesz doczytac o sukcesie powstania a nie zyc w ignoranctwie jak dotychczas. Odpowiedz Link Zgłoś
krzych.korab Sukcesem nazywasz wiarę po Karyniu w pomoc sowie- 02.08.06, 06:56 -tów czy umożliwienie Stalinowi zniszczenia stolicy Polski rękami niemców że nie wspomnę o wymordowaniu ludności cywilnej i kwiatu młodzieży Polskiej. Odpowiedz Link Zgłoś
kato28 Re: Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego 01.08.06, 11:44 Powstanie Warszawskie - zrujnowane miasto, kilkaset tysięcy ofiar wśród ludności cywilnej, cierpienia i śmierć tysięcy powstańców. Niech mi ktoś wskaże wymierne pozytywne efekty tego powstania. Powstania Śląskie - 3 zrywy powstańcze dzięki którym po I wojnie światowej przyłączono do Polski niewielką ale najbardziej uprzemysłowioną część Górnego Sląska. Powstanie Wielkopolskie - pełny sukces! Wielkopolska w 1918 roku częścią Polski. Tylko dlaczego o tych śląskich i wielkopolskim prawie nic się nie mówi, nie pisze, nie obchodzi hucznie rocznic? Dziwne to bo akurat to one w przeciwieństwie do warszawskieego zakończyły się sukcesem. Odpowiedz Link Zgłoś
kabja Re: Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego 01.08.06, 11:47 A, bo tak już jest zawsze,że Wielkopolanie są bardziej zorganizowani... Odpowiedz Link Zgłoś
maal Re: Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego 01.08.06, 13:47 kabja napisała: > A, bo tak już jest zawsze,że Wielkopolanie są bardziej zorganizowani...<< Tak, bardziej zorganizowani i bardziej zakompleksieni. Pozdrowienia z Warszawy Odpowiedz Link Zgłoś
wiksadyba1 Re: powstanie wielkopolskie 01.08.06, 14:26 Kluczem do sukcesu p. wielkopolskiego było to, że przeciwnik nie był przekonany do zbyt gorliwej obrony. Poza tym plany podziału terytorialnego były na korzyść Polski w tej sprawie. To w sumie był tylko jakby manifestacyjny ruch, żeby przypieczętować sukces. Odpowiedz Link Zgłoś
kauzyperda Re: powstanie wielkopolskie 01.08.06, 14:35 > Kluczem do sukcesu p. wielkopolskiego było to, że przeciwnik nie był przekonany > > do zbyt gorliwej obrony. Poza tym plany podziału terytorialnego były na korzyść > > Polski w tej sprawie. To w sumie był tylko jakby manifestacyjny ruch, żeby > przypieczętować sukces. na tym polega skuteczność. W przeciwieństwie do ataku na wielokrotnie silniejszego wroga gdy plany podziału są już ustalone na naszą niekorzyść. Właśnie dokładnie o to chodzi, że powinno zaczynać się te powstania które rokują szanse na zwycięstwo. "Zwycięzcy wygrywają bitwę zanim ona się zacznie, przegrani idą do walki licząc na zwycięstwo" (mniej więcej z pamięci) - to już wiedzieli starożytni Chińczycy (Sun Tzu). Do nas Polaków jak widać ciągle nie dotarło. Odpowiedz Link Zgłoś
zezowaty_cyklop Re: Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego 01.08.06, 14:39 To rzeczywiście chyba specyfika Polaków, że wolą rozpamiętywać przegrane powstania. Odpowiedz Link Zgłoś
mark6 Re: GW przypomniało wam się ,że dziś rocznica 01.08.06, 11:53 To skanadal,żeby tak pózno podać informację o rocznicy powstania. Ważniejszy dla was zgniły groszk Hojarskiej niż szacunek dla powstańców? OBRZYDZENIE bierze na myśl o was. Odpowiedz Link Zgłoś
bemol10 Re: GW przypomniało wam się ,że dziś rocznica 01.08.06, 12:13 To prawda. GW znów traci w moich oczach. Odpowiedz Link Zgłoś
kato28 Re: GW przypomniało wam się ,że dziś rocznica 01.08.06, 12:18 W moich traci w rocznice powstań śląskich 3 maja - wybuch III PŚ 19 sierpnia - II PŚ 17 sierpnia - I PŚ Warszawskie mam wiecie gdzie. Odpowiedz Link Zgłoś
szarobury Re: GW przypomniało wam się ,że dziś rocznica 01.08.06, 13:26 kato28 napisał: > W moich traci w rocznice powstań śląskich > 3 maja - wybuch III PŚ > 19 sierpnia - II PŚ > 17 sierpnia - I PŚ > Warszawskie mam wiecie gdzie. Nie pojmuję w jaki sposób sukces Powstań Śląskich może umniejszać obchody Powstania Warszawskiego. Prawdę mówiąc, kato28, zdenerwowałeś mnie swoim sposobem myślenia oraz przekładu owych myśli na język pisany w typie: "mam to wiecie gdzie". We wszystkich przypadkach ludzie chwycili za broń by walczyć o wolność. Chcesz aby pamięć śląskich i wielkopolskiego była kultywowana? Niby w jaki sposób ma w tym pomóc pogardliwy stosunek do warszawskiego? Ktoś pytał: "niby jak PRL umniejszał rolę Powstania warszawskiego". ot właśnie tak - przemilczając i równocześnie podkreślając "zbrodniczą głupotę" przywódców itd. W efekcie legiony wychowanych na propagandzie prl ludzi w typie kato28 potrafią powiedzieć: "mam to nie powiem gdzie". Odpowiedz Link Zgłoś
kato28 Re: GW przypomniało wam się ,że dziś rocznica 01.08.06, 13:28 Mam to właśnie tam gdzie władze i reszta społeczeństwa ma powstania w mojej małej ojczyźnie. Odpowiedz Link Zgłoś
szarobury Re: GW przypomniało wam się ,że dziś rocznica 01.08.06, 14:08 kato28 napisał: > Mam to właśnie tam gdzie władze i reszta społeczeństwa ma powstania w mojej > małej ojczyźnie. Ale to dziwna postawa. Próbujesz wywalczyć szacunek dla Powstań Śląskich przez negację? Dla mnie to dziwna droga. Jedni i drudzy walczyli o to samo, nie umniejszałbym żadnego z Powstań. Odpowiedz Link Zgłoś
uzdek98 odlaczcie sie od polski i won na bialorus... 01.08.06, 16:06 wyciagacie tylko lape po kasiore a reszta spoleczenstwa musi placic wasze emeryturki za kopanie rowow pod ziemia... Odpowiedz Link Zgłoś
kato28 Re: odlaczcie sie od polski i won na bialorus... 01.08.06, 16:13 Dzięki tym wykopanym rowom możesz teraz wypisywać różne rzeczy. Twój komputer pewnie by się nie obszedł bez elektryczności którą w Polsce pośrednio zapewniają śląskie wykopki. A co do emeryturek... Ci którzy o nie walczą w sporej części ich nie dożywają. Zjedz chłopie na dół i zobacz jak wygląda praca pod ziemią. Wątpię czy po wyjejdzie na górę zazdrościł byś komukolwiek jakichkolwiek pieniędzy za taką robotę. A poza tym ten Twój komentarz to tak w ogóle nie na temat... Odpowiedz Link Zgłoś
typson Re: GW przypomniało wam się ,że dziś rocznica 01.08.06, 13:36 nie przejmuj sie, kato organicznie nie trawi warszawy, za ..., juz chyba nie wie za co. Ale za to najlepiej wie, ze jest najbrzydsza, warszawiacy najglupsi i najbardziej chamscy. Innych argumentow tu nie ma. PW tez sie dostalo, bo pech chciał, ze ten czyn jest "warszawski" Odpowiedz Link Zgłoś
kato28 Re: GW przypomniało wam się ,że dziś rocznica 01.08.06, 13:42 I tu niespodzianka! Warszawę znam i lubię. Nasłuchałem się o niej w dzieciństwie i najeździłem do niej. Niespodzianka II - jestem potomkiem POWSTAŃCA WARSZAWSKIEGO który po wojnie osiadł w Katowicach stąd właśnie Śląsk to moja mała ojczyzna. Korzenie mam tu płytkie ale są. Mój dziadek mieszkał w centrum Katowic w niewielkiej odległości od Pomnika Powstańców Śląskich. Czasami pokazywał na niego palcem i mówił mniej wiecej coś takiego "Oni to przynajmniej coś wywalczyli, my zaliczyliśmy klapę" Odpowiedz Link Zgłoś
wiksadyba1 Re: GW przypomniało wam się ,że dziś rocznica 01.08.06, 14:29 Powstania śląskie to była raczej wojna polsko-niemiecka o Górny Śląsk. Szacuje się, że większość oddziałów pochodziła spoza ludności spornego terytorium. Znowu zupełnie nieporównywalne wydarzenie... Odpowiedz Link Zgłoś
lwowiak5 Re: GW przypomniało wam się ,że dziś rocznica 01.08.06, 18:31 Prawdziwa parada Powstanców warszawy odbyła się w roku 1957,w paradzie uczestniczyli prawdziwi pozostali przy życiu powstancy,teraz z tego robi się kabaret polityczny Kaczynskich.Ci co wywołali to powstanie powinni być pohanbieni po wsze czasy,wysłali na smierć bezbronne dzieci i ludnosc warszawską,nie licząc zagłady stolicy.Dlaczego Francuzi,Czesi,Węgrzy nie robili powstani bo widzieli że to niema sensu,Hitler już się wykanczał,nie wysłali młodych ludzi na smierć, bo tam, życie ludzkie jest w cenie. Odpowiedz Link Zgłoś
maria-anna Re: Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego 01.08.06, 11:54 Dziś, po latach moze ocenić,ze to nie była klęska Polaków,ale klęska całej koalicji antyhitlerowskiej. Chwała tym Wszystkim,którzy brali udział w tym zrywie powstanczym.Chwała. Odpowiedz Link Zgłoś
maria-anna Dziś,po latach można ocenić,że to nie była klęska 01.08.06, 11:58 Polaków,ale klęska całej koalicji antyhitlerowskiej.Chwała tym Wszystkim, którzy brali udział w tym zrywie powstanczym. Chwała. Odpowiedz Link Zgłoś
jardo-g Re: Dziś,po latach można ocenić,że to nie była kl 01.08.06, 12:17 nie - to był debilizm organizatorów - powinni zostać osądzeni za zbrodnie wojenne. Odpowiedz Link Zgłoś
king-dong 20 tys. gó..arzy spowodowało śmierć 300tys mieszk 01.08.06, 14:38 mieszkańców Warszawy Odpowiedz Link Zgłoś
1410_tenrok Oczywiscie - w 1939 roku Moscicki mógł jak Hacha 02.08.06, 00:45 Pojechac do Berlina i zostac przyjetym w przedpokoju kancelarii adolfka przez niejakiego ribentropa. Mógł, po szantazu, o zbombardowaniu Warszawy, zgodzic sie na wszystko - na korytarz, oddac Pomorze, ba, Slask, Wielkopolską. Utrzymałby pokoj i wszystko byłoby cacy? Ciekawe, jak byscie za to na tych ludzi pyszczyli! Fajnie jest z perspektywy czasu walic w klawiature! Odpowiedz Link Zgłoś
michalng Re: 20 tys. gó..arzy spowodowało śmierć 300tys mi 02.08.06, 07:24 Głoopis. Te 20 Tys to tez byli mieszkancy Warszawy. A te 300 tys to były ich rodziny, matki, żony i siostry . Nie mozna oddzielac powstanców od cywili. Odpowiedz Link Zgłoś
zezowaty_cyklop Re: Dziś,po latach można ocenić,że to nie była kl 01.08.06, 14:44 Jakich organizatorów? A to nie było czasem tak, że wku..eni warszawiacy tylko czekali na okazję żeby strzelić w mordę jakiegoś niemca? Ktoś rzucił hasło i ludziska się rzucili na hurra! Odpowiedz Link Zgłoś
rojst Re: Dziś,po latach można ocenić,że to nie była kl 01.08.06, 14:48 > Jakich organizatorów? A to nie było czasem tak, że wku..eni warszawiacy tylko > czekali na okazję żeby strzelić w mordę jakiegoś niemca? Ktoś rzucił hasło i > ludziska się rzucili na hurra! Nie, nie bylo tak. AK to bylo wojsko, w ktorym obowiazywaly rozkazy i posluszenstwo w stosunku do przelozonych. Odpowiedz Link Zgłoś
tbernard Re: Dziś,po latach można ocenić,że to nie była kl 01.08.06, 14:56 ardo-g napisał: > nie - to był debilizm organizatorów - powinni zostać osądzeni za zbrodnie > wojenne. Nie pojmuję ludzi którzy zamiast w bandycie winnego widzą w jego ofierze, tylko dlatego, że zachciało jej się resztki godności zachować. Człeku, ty z zomo, ub, czy jakiegoś stowarzyszenia niewolników? Odpowiedz Link Zgłoś
menuet1 Re: Dziś,po latach można ocenić,że to nie była kl 01.08.06, 14:27 Ja krece ! Jakże się angole i ameryki zmartwiły ta klęską.....lol próba upowszechnienia klęski ? Odpowiedz Link Zgłoś
kapitan_stopczyk Kolejna rocznica Polskiej Glupoty i Zbrodni 01.08.06, 11:56 Świętuje się jako sukces wydanie wyroku na miasto i jego mieszkańców. Wywołano powstanie w całkowitym oderwaniu o ówczesnej rzeczywistości i realpolitik. A już wtedy było wiadomo, że zachodni sojusznicy nas sprzedali Stalinowi i nie kiwną palcem w polskiej sprawie. Bór_Komorowski wymyślił sobie, że wyzwoli miasto i przywita bolszewików jako "gospodarz". Tak jak by nie wiedział, co Armia Czerwona zrobiła z AK w Wilnie i we Lwowie. Czy on był idiotą? Jedyny efekt powstania to chwilowe odrodzenie sojuszu III Rzeszy i ZSRR. I setki tysiecy trupów - nie mówiąc już o zniszczeniu 95% miasta. Wyrżnięto wtedy prawie całą polską inteligencję. Odcięto Polakom głowę. To, że dzisiaj za "autorytety" robią chłopcy z czworaków - to m. in. wynik tamtej zbrodniczej decyzji sprzed 66 lat. Odpowiedz Link Zgłoś
bemol10 Re: Kolejna rocznica Polskiej Glupoty i Zbrodni 01.08.06, 12:07 Tak. Zginął kwiat polskiej młodzieży i inteligencji. Efekty odczuwamy do dzisiaj. Cześć i hwała bohaterom. Dowódcy naomiast popełnili błąd. Odpowiedz Link Zgłoś
rojst Re: Kolejna rocznica Polskiej Glupoty i Zbrodni 01.08.06, 12:15 > Bór_Komorowski wymyślił sobie, że wyzwoli miasto i przywita bolszewików > jako "gospodarz". Tak jak by nie wiedział, co Armia Czerwona zrobiła z AK w > Wilnie i we Lwowie. Czy on był idiotą? nie, byl jedynie slabym czlowiekiem, ktory dal sie zmanipulowac tepym i zadnym awansu typow z dowodztwa z Chruscielem-Monterem na czele. Celowo ukryto informacje o zwiekszeniu garnizonu niemieckiego w miescie. Robienie z takiego Montera bohatera narodowego zakrawa na kpine... rzecz godna IV Rzplitej... :-/ Czesc i chwala bohaterskiej mlodziezy, ale nie wybielajcie historii! ROzgrywa sie wlasnie walka o to, czego nasze dzieci i wnuki beda uczyc sie z podrecznikow historii. Odpowiedz Link Zgłoś
tbernard nie mieli wyjścia, alternatywa to niewolnictwo 01.08.06, 15:02 kapitan_stopczyk napisał: > Świętuje się jako sukces wydanie wyroku na miasto i jego mieszkańców. Wywołano > powstanie w całkowitym oderwaniu o ówczesnej rzeczywistości i realpolitik. > A już wtedy było wiadomo, że zachodni sojusznicy nas sprzedali Stalinowi i nie > kiwną palcem w polskiej sprawie. > > Bór_Komorowski wymyślił sobie, że wyzwoli miasto i przywita bolszewików > jako "gospodarz". Tak jak by nie wiedział, co Armia Czerwona zrobiła z AK w > Wilnie i we Lwowie. Czy on był idiotą? > > Jedyny efekt powstania to chwilowe odrodzenie sojuszu III Rzeszy i ZSRR. > I setki tysiecy trupów - nie mówiąc już o zniszczeniu 95% miasta. > > Wyrżnięto wtedy prawie całą polską inteligencję. Odcięto Polakom głowę. > To, że dzisiaj za "autorytety" robią chłopcy z czworaków - to m. in. wynik > tamtej zbrodniczej decyzji sprzed 66 lat. Zdawano sobie sprawę, że tak czy inaczej zostaną wyrżnięci, gdyby im po wojnie zachciało się niepodległości i demokratycznych wyborów. Odpowiedz Link Zgłoś
janunia6 Re: Przestępców z AK pod ścianę 01.08.06, 11:59 Bo to oni winni są idiotycznego wydania rozkazu o powstaniu. To oni winni są śmierci setek tysięcy Polaków. Powstanie Warszawskie to symbol głupoty polskich "elit " zarazem piękny przykład bohaterstwa młodzieży polskiej. Więcej na ten temat w książce łubieńskiego. POLECAM !!!!!! Odpowiedz Link Zgłoś
tbernard Podli. 01.08.06, 15:08 janunia6 napisał: > Bo to oni winni są idiotycznego wydania rozkazu o powstaniu. To oni winni są > śmierci setek tysięcy Polaków. > Powstanie Warszawskie to symbol głupoty polskich "elit " zarazem piękny > przykład bohaterstwa młodzieży polskiej. > Więcej na ten temat w książce łubieńskiego. POLECAM !!!!!! Tak winni zbrodni wojennych są AK-owcy a medal należy się dzielnym hitlerowcom, którzy ich zwalczali. Jesteście wszyscy podli. Odpowiedz Link Zgłoś
riince Nie przejmuj się 01.08.06, 19:58 pogrobowcami sowietów. Oni już po wieki będą szczekać i pluć na AK, powstańców i ich dowódców. 45 lat sowieckiego prania mózgu zrobiło swoje. Pociesz się tym, że są miliony polaków, którzy wiedzą, że postanie było słuszne i potrzebne. Odpowiedz Link Zgłoś
rojst Re: Nie przejmuj się 01.08.06, 20:03 nie rozumiemy sie: krytykowanie dowodztwa AK nie ma nic wspolnego z pluciem na Armie Krajowa. Tego na szczescie chyba nikt na tym forum nie robil. Nie trzeba byc "pogrobowcem sowietow", aby merytorycznie krytykowac decyzje o wybuchu powstania. > Pociesz się tym, że są miliony polaków, którzy wiedzą, że postanie było słuszne > i potrzebne. To zle, ze WIEDZA. Lepiej, aby MYSLELI. Jesli ich wlasne mozgownice doprowadzily ich do tego wniosku to OK. Kazdy ma prawo do swojego zdania. A swoja droga: ta swiadomosc mnie martwi. Zamiast wyciagania wnioskow z historii, duma z obcinania sobia palcow wlasna szabelka... Odpowiedz Link Zgłoś
1410_tenrok rojst nie mow o czyms, o czym nie masz pojecia! 01.08.06, 21:50 Powstanie wybuchło, aby szybko zdobyc stolice! Nawoływali do tego sowieci! Dowodztwo było przekonane, że przyjadą, ale nie przyszyli!!!! Nie zamierzali!!!! Byli bandytami!!!! Kto pluje na AK - góre, czy dół - nie ważne - jest postubecką szują! Poszukaj i postudiuj zrodła!!! Wtedy bedziesz wiedział - jak było!!!! Odpowiedz Link Zgłoś
kina9 Re: Facet tobie chyba na mózg padło 01.08.06, 22:16 Sowieci nawoływali AK do powstania. Zdrowo się czujesz ? Daleko do Tworek? Idz się leczyć facet.Zródła to tu chyba z wódką studiujesz.O większego idiotę to nawet na tyn forum brak. Niestety komuna zakłamywała historię ale Kaczorland jest nie lepszy. Odpowiedz Link Zgłoś
1410_tenrok Najpierw sprawdz człowieku zrodła!!!!! 01.08.06, 23:53 A wrzeszczec - to do mamusi prosze!!! Są dane, są biuletyny informacyjne AK, jest wiele ksiązek, w ktorych jest to opisywane. Radziłbym spojrzec np. do niejakiego Kirchmayera. To sie zdziwisz ziutek, co tam stoi. A epitety - proponuje serwowac mamusi albo tatusiowi - uciesza sie! Odpowiedz Link Zgłoś
intel-e-gent Podpisuję się pod tym całym sobą 01.08.06, 12:06 Dowódców osądzić za zbrodnię wojenną - szeregowym Powstańcom dać Virtuti Militari za odwagę. Tylko Warszawy żal... zapiskizoblezonegomiasta.blox.pl Odpowiedz Link Zgłoś
kapitan_stopczyk Może nakręcić realistyczny film o powstaniu? 01.08.06, 12:08 Coś w stylu "Szeregowca Ryana" i nie oszczędzać widzowi widoków urwanych rąk, rozwleczonych wnętrzności, palących się żywcem ludzi, gwałconych przez bandytów z SS kobiet, dzieci roztrzaskiwanych o ścianę, itp.? Zaproście Szpilberga - on to zrobi świetnie. Przydaloby się coś takiego jako kubeł zimnej wody na głowy zdidiociałych "patriotów", którzy sobie nie zdaja sprawy czym była ta rzeź warszawska i którzy wmawiają nam dziś, że to było bohaterstwo, spiewanie patriotycznych pieśni i wielkie zwycięstwa. A tam nie było bohaterów: śmierdziało strachem, krwią, trupem i g...nem. Jak na wojnie. Odpowiedz Link Zgłoś
bemol10 Re: Może nakręcić realistyczny film o powstaniu? 01.08.06, 12:11 U nas tego nie zrobią. Będzie tylko wzruszenie i załzawione oczy. A jak ktoś powie że to zbrodnia i że na własne życzenie pozbyliśmy się kilkudziesięciu tysięcy młodych ludzi to będa chcieli zlinczować. Odpowiedz Link Zgłoś
szarobury Re: Może nakręcić realistyczny film o powstaniu? 01.08.06, 13:30 kapitan_stopczyk napisał: > Coś w stylu "Szeregowca Ryana" i nie oszczędzać widzowi widoków urwanych rąk, > rozwleczonych wnętrzności, palących się żywcem ludzi, gwałconych przez bandytów > > z SS kobiet, dzieci roztrzaskiwanych o ścianę, itp.? > > Zaproście Szpilberga - on to zrobi świetnie. > Przydaloby się coś takiego jako kubeł zimnej wody na głowy > zdidiociałych "patriotów", którzy sobie nie zdaja sprawy czym była ta rzeź > warszawska i którzy wmawiają nam dziś, że to było bohaterstwo, spiewanie > patriotycznych pieśni i wielkie zwycięstwa. > > A tam nie było bohaterów: śmierdziało strachem, krwią, trupem i g...nem. > Jak na wojnie. > Dokładnie taki obraz Powstania możesz zobaczyć w "Pierścionku z orłem w koronie" Wajdy. Odpowiedz Link Zgłoś
1410_tenrok I coz chcemy przez to powiedziec el capitano? 02.08.06, 00:41 Jakaz to madrosc, jak zadra tkwi w zadzie tego postu? Odpowiedz Link Zgłoś
slavik222 [...] 01.08.06, 12:21 Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu. Odpowiedz Link Zgłoś
rojst Re: potomkowie szmalcowników,volksdojczów i komun 01.08.06, 12:26 slavik22! ty tepy polmozgu! Do kogo piszesz! Moja prababka z AK zginela w powstaniu rozstrzelana w Krolikarni, pradziadek rozstrzelany po lapance ulicznej w zwiazku odwetowa za akcje podziemia, a brat dziadka w Katyniu. Gdyby nie smierc kwiatu polskiej mlodziezy, nie dalibysmy sie tak latwo zsowietyzowac. A co masz przeciwko bieglej znajomosci rosyjskiego? Masz jakies kompleksy na polu znajomosci jezykow obcych? Odpowiedz Link Zgłoś
slavik222 Re: potomkowie szmalcowników,volksdojczów i komun 01.08.06, 12:34 rojst napisał: > slavik22! ty tepy polmozgu! Do kogo piszesz! > Moja prababka z AK zginela w powstaniu rozstrzelana w Krolikarni, pradziadek > rozstrzelany po lapance ulicznej w zwiazku odwetowa za akcje podziemia, a brat > dziadka w Katyniu. > Gdyby nie smierc kwiatu polskiej mlodziezy, nie dalibysmy sie tak latwo > zsowietyzowac. > A co masz przeciwko bieglej znajomosci rosyjskiego? Masz jakies kompleksy na > polu znajomosci jezykow obcych? Nie,ale nie jest to moj ojczysty jezyk. Jestem nawet zwolennikiem,aby obok angielskiego nauczac obowjązkowo tego jezyka w szkolach. Jestem tez po kilkuletnim pobycie na Wschodzie i nie musze ogladac TVP,zeby wiedziec w jakiej biedzie i strachu żyja tam zniewoleni przez lata ludzie. Nie wiadomo,czy gdyby nie powstanie,dziesiatki tysiecy warszawiakow nie pojechaloby sladem wiliniakow na daleki Wschod. Odpowiedz Link Zgłoś
jck.x Re: potomkowie szmalcowników,volksdojczów i komun 01.08.06, 12:36 sugerujesz, że Stalin przestraszył się powstania i przestał myśleć o wywózce warszawiaków na wschód ? Odpowiedz Link Zgłoś
slavik222 Re: potomkowie szmalcowników,volksdojczów i komun 01.08.06, 15:37 jck.x napisał: > sugerujesz, że Stalin przestraszył się powstania i przestał myśleć o wywózce wa > rszawiaków na wschód ? Pytanie sugerujace odpowiedz.Stalin niczego sie nie bal. Nie przestraszyl sie powstania.Bezkarnie wymordowal kilkanasie tysiecy oficerów w Charkowie,Katyniu i innych nieznanych miejscach. Oficerowie ci w PRL-u zostali zastapieni IIIliga(nie matura lecz chec szczera... Stalin po prostu wysylal ludzi mniej podpadnietych do Kazachstanu a bardziej w poblize Sachalinu. Ale wybacz-tam trzeba byc ,zeby to zrozumiec. Poza tym słowo ,,sugerujesz"-to jest nieuczciwe w tej dyskusji... Odpowiedz Link Zgłoś
szarobury Re: potomkowie szmalcowników,volksdojczów i komun 01.08.06, 13:38 rojst napisał: > slavik22! ty tepy polmozgu! Do kogo piszesz! > Moja prababka z AK zginela w powstaniu rozstrzelana w Krolikarni, pradziadek > rozstrzelany po lapance ulicznej w zwiazku odwetowa za akcje podziemia, a brat > dziadka w Katyniu. > Gdyby nie smierc kwiatu polskiej mlodziezy, nie dalibysmy sie tak latwo > zsowietyzowac. > A co masz przeciwko bieglej znajomosci rosyjskiego? Masz jakies kompleksy na > polu znajomosci jezykow obcych? To nie do końca tak. Wystarczy zapoznać się z powojennymi losami akowców, by wizja Polski, która nie daje się tak łatwo zsowietyzować nabrała cech bajki. gdyby nie wybuchło Powstanie, ci żołnierze AK, którzy przeżyliby dzięki temu zostaliby: - rozstrzelani przez komunistów - torturami zmuszeni do podpisywania rozmaitych lojalek o nawróceniu się na komunizm - zakatowani podczas "przesłuchań" - wywiezieni w znacznie chłodniesze rejony Związku Sowieckiego - część uciekłaby do lasu i zginęła w walce z nkwd. Ci, którzy przetrwaliby to wszystko, zastraszeni baliby się przyznać, że kiedykolwiek mieli coś w spólnego z AK, bądź uciekliby na zachód. Mój ś.p. wujek, który zaliczył sowieckie więzienie i przesłuchania, mówiąc o tych wszystkich kolegach, którzy zginęli podczas wojny żalił się: "ich przynajmniej zabili Niemcy". Wujka katowali Polacy do spółki z Rosjanami. Nie piszę tego, by dowodzić, że Powstanie Warszawskie było cudną imprezą i skończonym sukcesem. Ale by przypomnieć wszystkim tym zaangażowanym w dyskusję, że to naprawdę nie były łatwe czasy i nie istniały idealne rozwiązania. Odpowiedz Link Zgłoś
rojst Re: potomkowie szmalcowników,volksdojczów i komun 01.08.06, 13:47 Rowniez prezentujesz myslenie nie-historyczne: przeciez, mimo wiesci ze wschodu (np. z Wilna), akowcy nie wiedzieli, co ich czeka po wojnie. Rozmawiajmy wiec nie o ich zolnierskiej postawie (bo co do tego chyba wszyscy sa zgodni), ale o decyzji dowodcow - ludzi nieopowiedzialnych i tyle. Wiadomo, straty by byly, ale nie dosc ze mniejsze wsrod zolniezy, to na pewno nieporownywalnie mniejsze wsrod cywilow. A i miasto nie leglo by w gruzach. A tak Warszawa wyglada jak wyglada, architektonicznie i przede wszystkim kulturalnie... Poza tym, kontynuujac nie-historyczne rozumowanie, wlasnie PW stalo sie ikona propagandowa komunistow, symbolem zdrady zachodnich sojusznikow, metoda dyskredytacji rzadu w Londynie, ktora wzmocnila znacznie, a nie oslabila, nowa powojenna wladze! Odpowiedz Link Zgłoś
szarobury Re: potomkowie szmalcowników,volksdojczów i komun 01.08.06, 14:04 rojst napisał: > Rowniez prezentujesz myslenie nie-historyczne: przeciez, mimo wiesci ze wschodu > > (np. z Wilna), akowcy nie wiedzieli, co ich czeka po wojnie. Rozmawiajmy wiec > nie o ich zolnierskiej postawie (bo co do tego chyba wszyscy sa zgodni), ale o > decyzji dowodcow - ludzi nieopowiedzialnych i tyle. Wiadomo, straty by byly, > ale nie dosc ze mniejsze wsrod zolniezy, to na pewno nieporownywalnie mniejsze > wsrod cywilow. A i miasto nie leglo by w gruzach. A tak Warszawa wyglada jak > wyglada, architektonicznie i przede wszystkim kulturalnie... > Poza tym, kontynuujac nie-historyczne rozumowanie, wlasnie PW stalo sie ikona > propagandowa komunistow, symbolem zdrady zachodnich sojusznikow, metoda > dyskredytacji rzadu w Londynie, ktora wzmocnila znacznie, a nie oslabila, nowa > powojenna wladze! Chyba trudno będzie nam się ze sobą zgodzić. Ja należe do ludzi uważających, że w przypadku Leonidasa można mówić o pwnego rodzaju sukcesie, podczas gdy Ty, jak przypuszczam, uważasz, że facet zginął podejmując się niemożliwej do spełnienia myśli, a przecież mógłby przydać się później. Ale to kwestia światopoglądów, nierozstrzygalna. Odniosłem się do Twojego twierdzenia, że gdyby nie było Powstania, masa ludzi by nie zginęła i sowietyzacja napotkałaby na większe trudności. Otóż moim zdaniem nie było by tak, z powodów, które wyłuszczyłem. Po Twojej ostatniej wypowiedzi zacząłem się zastanawiać, co by było gdyby... Czy gdyby nie wybuchło znane nam Powstanie warszawskie, to wybuchło by inne, np. w 1956? Swoją drogą, Węgrzy i Czesi, którzy zbuntowali się przeciw Sowietom i takoż nie odnieśli sukcesu, nie mówią, o ile wiem, o zbrodniczej głupocie swoich przywódców, choć szanse na powodzenie tamte powstania miały mniejsze niż powstańcy warszawscy. Nie bardzo rozumiem jak Powstanie Warszawskie stało się ikoną propagandową komunistów, skoro wyciszali fakt jego istnienia jak mogli. Ale mogłem coś przegapić, nie jestem - przyznaję - historykiem. Miałem jednak wrażenie, że Powstanie istnieje w świadomości ludzi raczej wbrew staraniom komunistów. Prawda, że rozpropagowali oni, ku mojemu żalowi, skutecznie mit "zbrodniczych przywódców", jednak w moim mniemaniu była to raczej reakcja na fakt, że ludzie nijka nie chcą o Powstaniu zapomnieć. Odpowiedz Link Zgłoś
kauzyperda Re: potomkowie szmalcowników,volksdojczów i komun 01.08.06, 14:30 Leonidas przyjął bitwę w pustym wąwozie na zadupiu. "geniusze" z dowództwa AK na swoje Termopile wybrali MIASTO ZAMIESZKAŁE PRZEZ MILION CYWILÓW. I TO JEST ZBRODNIA!!! Chcesz ginąć, proszę. Chcesz podjąć beznadziejną walkę - na zdrowie. Ale nie do k... nędzy w stolicy własnego kraju. Tylko wyjątkowe swołocze (np. Hitler) widząc własny upadek polityczny pociągają za sobą do grobu własny naród. Odpowiedz Link Zgłoś
rojst Re: potomkowie szmalcowników,volksdojczów i komun 01.08.06, 14:42 > Nie bardzo rozumiem jak Powstanie Warszawskie stało się ikoną propagandową > komunistów, skoro wyciszali fakt jego istnienia jak mogli. Kleska powstania byla wykorzystywana propagandowo przez nowe wladze. Zgoda, ze w znacznej mierze na skutek tego, ze ludzie tak bardzo nie chcieli o nim zapomniec. Zreszta: nie trzeba bylo propagandy, wystarczylo obejzec... "Mit" o zdradzie przywodcow i aliantow, o ktorym piszesz, powstal wtedy; nie trzeba go bylo wymyslac. I widzac te gruzy wielu podwinelo rekawy, wzielo sie do roboty i zaczelo to odgruzowywac i odbudowywac - aby normalnie zyc, wiadomo, ze pod sowieckim butem, ale przynajmniej we wlasnym kraju. A Warszawiacy, Ci ktorzy przezyli, wyszli z powstania zdeptani, bez wiary w sens tego wysilku. Wielu ludzi, ktorzy pamietaja te czasy, patrzy na decyzje o wybuchu jako na skrajnie nieodpowiedzialny gest. Rowniez dawnych powstancow. Co wiecej: wielu akowcow, idac do PW, nie wierzylo w jego sens, ale robilo to ze wzledu na narodowa solidarnosc, a takze dlatego, ze taki byl rozkaz. Rozkaz nieodpowiedzialnych przywodcow. Odpowiedz Link Zgłoś
kopytko55 szarobury miesza ci sie w głowie..... 01.08.06, 14:44 Powojenne losy akowców nie były jakies szczególne.Przykład to rodzice naszego prezydenta i premiera. Takich przykładów są tysiace.Są także przykłady Pileckiego. Ale nie zawsze o AK chodziło.W mojej rodzinie tez kilku pozostało w lesie bo rozkazu o rozwiazaniu AK nie uznali. Któryś z nich stał się po pewnym czasie zaszczutym bandytą / tak niestety było /, inny wyjechał do Wrocławia i udało mu się zatrzec za sobą ślady, jeszcze inny odsiedział swoje / wziła za to niezłe odszkodowanie/. Odpowiedz Link Zgłoś
jck.x Re: potomkowie szmalcowników,volksdojczów i komun 01.08.06, 14:52 > To nie do końca tak. Wystarczy zapoznać się z powojennymi losami akowców, by > wizja Polski, która nie daje się tak łatwo zsowietyzować nabrała cech bajki. > gdyby nie wybuchło Powstanie, ci żołnierze AK, którzy przeżyliby dzięki temu > zostaliby: > - rozstrzelani przez komunistów > - torturami zmuszeni do podpisywania rozmaitych lojalek o nawróceniu się na > komunizm > - zakatowani podczas "przesłuchań" ale jak to się ma do zagłady Woli ????????? > - wywiezieni w znacznie chłodniesze rejony Związku Sowieckiego > - część uciekłaby do lasu i zginęła w walce z nkwd. Odpowiedz Link Zgłoś
jck.x a może tak... 01.08.06, 12:31 zamiast obrażać bez powodu, uzasadniłbyś czemu bylibyśmy akurat "Białorusią", a nie Czechami lub Węgrami. Osobiście wątpię, by śmierć tylu młodych ludzi mogła się przyczynić do wzmocnienia "ducha narodowego", raczej, niestety, odwrotnie (co pokazały lata 45-56). Odpowiedz Link Zgłoś
rmstemero Powiedz to Czechom 01.08.06, 12:38 ktorych stolica jest jednym z najpiekniejszych miast Europy, albo Francuzom. Powiedz to mieszkancom Amsterdamu albo Zagrzebia. Powiedz to wszystkim tym ktorzy za najwazniejsze uznali zwyciestwo w celu ocalenia swego kulturowego i cywilizacyjnego dziedzictwa. I ktorym sie udalo bo nie mieli durnych, nieudolnych, ograniczonych politykierow jako przywodcow ktorzy z londynskiego zacisza zdecydowali sie poswiecic to co krakj mial najcenniejsze. I nie pisz wiecej nic na ten temat bo obrazasz pamiec zmarlych i godnosc tych co przezyli i ktorzy nie podzielaja bynajmniej Twego zapalu do efekciarskiego samozniszczenia. slavik222 napisał: > Gdyby nie śmierć 200 tys.obroncow WARSZAWY za która odpowiadaja hitlerowskie > niemcy i sowieci, to dzis pisalbyscie (biegle) po rosyjsku a poziom życia i > kultura bylby na poziomie Bialorusi zachodniej. Odpowiedz Link Zgłoś
szarobury Re: Powiedz to Czechom 01.08.06, 13:42 rmstemero napisał: > ktorych stolica jest jednym z najpiekniejszych miast Europy, albo Francuzom. > Powiedz to mieszkancom Amsterdamu albo Zagrzebia. Powiedz to wszystkim tym > ktorzy za najwazniejsze uznali zwyciestwo w celu ocalenia swego kulturowego i > cywilizacyjnego dziedzictwa. I ktorym sie udalo bo nie mieli durnych, > nieudolnych, ograniczonych politykierow jako przywodcow ktorzy z londynskiego > zacisza zdecydowali sie poswiecic to co krakj mial najcenniejsze. I nie pisz > wiecej nic na ten temat bo obrazasz pamiec zmarlych i godnosc tych co przezyli > i > ktorzy nie podzielaja bynajmniej Twego zapalu do efekciarskiego samozniszczenia > . > > slavik222 napisał: > > > Gdyby nie śmierć 200 tys.obroncow WARSZAWY za która odpowiadaja hitlerows > kie > > niemcy i sowieci, to dzis pisalbyscie (biegle) po rosyjsku a poziom życia > i > > kultura bylby na poziomie Bialorusi zachodniej. To też niezupełnie tak, ponieważ rozkaz zniszczenia Warszawy istniał i bez Powstania. hitlerowcy wycofując się nie zamierzali pozostawiać słowianom jakiegokolwiek 'dziedzictwa narodowego" . Warto wspomnieć choćby zaminowany Kraków. Porównywani stosunku Niemców do Słowian i do mieszkanców Europy Zach. w tym przypadku nie ma sensu. Kwestia Zagrzebia też jest ciut problematyczna. Odpowiedz Link Zgłoś
wiksadyba1 Re: Powiedz to Czechom 01.08.06, 14:41 Z tym, że Polska dzięki PW obroniła swoją względną niezależność, to raczej na pewno bzdura (dlaczego w takim razie do ZSRR nie wcielono np. Węgier, które były członkiem kolalicji hitlerowskiej:)?). Prawdą jest natomiast, że prawodopodobnie bardzo znacznych zniszczeń w Warszawie i strat wśród ludności cywilnej i tak nie dałoby się uniknąć. Co nie zmienia faktu, że decyzja o powstaniu była, delikatnie mówiąc, skrajną nieodpoiwedzialnością. Choćby tylko dlatego, że ryzyko dramatycznego rozwoju wypadków nie uzasadnia kroku, w przypadku którego taki rozwój wypadków jest praktycznie pewny. Parę szczegółowych pytań też możnaby zadać, np. czy była możliwa wcześniejsza kapitulacja i uniknięcie zburzenia miasta+ dalszych masakr cywili. Np. okoliczności zaprzestania walk na Pradze wskazywałyby, że byłoby to możliwe. Odpowiedz Link Zgłoś
bim41 Re: Powiedz to Czechom 01.08.06, 15:01 Czechy to państwo które w II Wojnie Światowej poniosło najmniejsze straty w Europie. Odpowiedz Link Zgłoś
rmstemero Re: Powiedz to Czechom 01.08.06, 18:14 zgadza sie. jest to ogolnie wiadome. Pozostaje pytanie: dlaczego? Mieli tez swoj emigracyjny rzad. Mieli (choc skromniejszy) ruch oporu. Mieli swoje High-Lights (chocby zamach na Heidricha). Pozostaje pytanie: dlaczego nie wykombinowali sobie dla Pragi Czeskiej losu Lidic? I dlaczego chodza teraz po swym naprawde starym miescie a nie po disneylandzie z pruskiej cegly (aby odbudowac Warszawe rozebrano brutalnie szereg zabytkow klasy zerowej na tzw. ziemiach odzyskanych co przywoluje na mysl wyczyn biedka ktory odkrawa sobie rab koszuli aby go wlozyc do butonierki)? I niech mi nikt nie mowi ze to dobrze ze zginelo 200 tysiecy ludzi. Bo przez to nasza ofiara wieksza. Ja juz nie chce byc wiecej ofiara. Ja bym chcial politykow z ktorych moge byc dumny i ktorzy zamiast swietowac tragiczne kleski swietuja zwyciestwa, madre i rozwazne decyzje ktore doprowadzily do tego ze jest po prostu lepiej i normalniej. Nie chce przykurczow ktorzy potrzebuja wciaz nowych wrogow do zwalczania zamiast szukac potencjalnych sojusznikow i przyjaciol. Nie chce aby moj kraj byl tym nad ktorym inni sie wciaz lituja. Tak to wszystko leci- wg. rzadzacych nami powinni sie litowac bo polskie ofiary i poswiecenia najwieksze - a jak sie nie lituja to na pohybel im - my sie obrazimy i stworzymy centralne biuro monitorujace obrazajacych i przeciwdzialajace obrazaniu. Odpowiedz Link Zgłoś
geralt9 ulegacie sowieckiej propagandzie 01.08.06, 18:17 rmstemero napisał: dla wielu kamienie nie sa najwyzsza wartoscia w zyciu. Moze gdybysmy mieli spoleczenstwo jak francja zdolne do kolaboracji ze strachu to mielibysmy starowke - choc watpie - Gdansk zniszczyli sowieci, Wroclaw niemcy wycofujac sie - ale udalo ci sie wmowic ze powstanie bylo bez sensu bo kilka cegiel spadlo. Wazniesze zostalo ocalone. Duch narodu. Odpowiedz Link Zgłoś
rmstemero Re: ulegacie sowieckiej propagandzie 01.08.06, 20:55 Duch narodu. To dobre. Jak chodze po Marais to widze piekne sredniowieczne domy i ludzi dumnych z jednego z najpiekniejszych miast na swiecie. Gdy chodze po Amsterdamie, widze perle architektury i dume wszystkich Holendrow. Gdy spaceruje po starym miescie czeskiej Pragi to widze cos pieknego i bedacego obiektem czulej milosci Czechow. Gdy spaceruje po Warszawie to widze (mimo wysilkow wielu mieszkancow kochajacych swe miasto aby bylo inaczej) miasto walacych sie nowoczesnych ruin, tandetnej postnowoczesnosci, zbiorowisko kuriozalnej stalinowskiej architektury na przemian z gomulkowska tandeta i gierkowskim wyobrazeniem o tym jak ma wygladac stolica socjalistycznej republiki. Nie widze dzieci i wnukow Gajcego i Baczynskiego. Nie widze Chmielnej z jej kamieniczkami. Nie widze tego co stanowi szkielet i serce miasta. Widze zabieganych chloporobotnikow z blokowisk w ktorych na miejsce mieszkancow stolicy (ktorzy zostali po czesci na zachodzie, na polach bitwy jesli nie zgineli) osiedlono sile robocza i kadry partyjne. Widze zachlannych, zabieganych meneli psujacych opinie prawdziwym Warszawiakom (takim od co najmniej czterech albo pieciu pokolen). Widze rechot zastepujacy poczucie humoru i nowoczesne dresiarstwo (to w dresach i to pod muszka) ktore tak latwo sie rozprzestrzenia w przestrzeni kulturowo i cywilizacyjnie zniszczonej. Widze ocalalego ducha narodu przez duze G. Swietny interes z tak pojmowanym duchem narodu zrobilismy. Odpowiedz Link Zgłoś
leszekzi Re: ulegacie sowieckiej propagandzie 01.08.06, 21:50 Duma i radość z miejsca, które jest małą ojczyzną nie do końca zależy od starych albo nowych murów. Pogadaj z mieszkańcami Hannoveru, Hildesheim, Drezna i innych miast, które (przy wielkim szacunku dla Ofiary Warszawy) były jeszcze bardziej zniszczone od naszej Stolicy - nalotami dywanowymi. I nie chodzi mi o porównywanie kata i ofiary!!! Ale znajdź mi Hanowerczyka, który nie jest dumny ze swojego miasta. Odpowiedz Link Zgłoś
rmstemero Re: ulegacie sowieckiej propagandzie 01.08.06, 22:43 leszekzi napisał: Ale znajdź mi Hanowerczyka, który nie jest dumny > ze swojego miasta. Ano w Hanowerze podobnie jak Wiesbaden. Albo Freiburgu. Albo Hamburgu. Albo (po czesci) Dreznie. Mimo zniszczen i odbudowy mieszkaja w tych miastach mieszkaja nadal potomkowie ich mieszkancow. Niezadko na tych samych ulicach w tej samej dzielnicy. To oni stanowia dzieki swej przewadze i dominacji o tozsamosci tych miast i maja swoje powody do dumy. W Berlinie jest juz inaczej - no pomijajac enklawy. To o co mi chodzilo to spustoszenie kulturowe wynkle z jedynej w swym rodzaju katastrofy - zniszczenia fizycznego miasta jako tworu architektonicnego polaczone ze zniszczeniem miasta jako zyjacego organizmu. Ot zabraklo po wojnie tego cwierc miliona najlepszych i najwartsciowszych ludzi. Ich miejsce zajal chloporobotnik z okolic Wloch lub Mlawy albo towarzysz delegowany ze Slonzka po linii partyjnej do stolicy. A to - wierz mi - nie byla warstwa kulturotworcza. Ja nie chce negowac sukcesow - a istienie Wrszawy jako takiej jest juz sukcesem - ja chce zwrocic uwage na to ze byc moze bylibysmy dzis innym panstwem z innymi ludzmi gdyby udalo sie uniknac niepotrzebnej jak sie pozniej okazalo hekatomby. Odpowiedz Link Zgłoś
geralt9 Re: ulegacie sowieckiej propagandzie 02.08.06, 13:48 Piekne sredniowiedzne domy to nie wszystko. W slicznych domkach zyja pedofile, mordercy staruszków i inne pedały w Holandii. We Francji ktora ma piekny Paryz zyja ludzie ktorzy wlasnie go krok po kroku palą rzucając butelkami (STUDENCI!!!) bo nie sa przywiazani do tych kamieni, nic dla nich nie znacza, wazna jest kasa. To zyskalismy powstaniem. Honor. Kamienie to nie wszystko. Wlasnie wysmiewany przez ciebie duch narodu tworzy szkielet i serce miasta. Z duma chodze po warszawie bo wiem, ze moi przodkowie nie kolaborowali, nie sprzedawali sie za kilka kamykow, bo wiedzieli co jest wazniejsze. Ochronic honor a nie kamienice. Odpowiedz Link Zgłoś
1410_tenrok uprasztanm lokai komuny, aby byli w tym dniu cicho 01.08.06, 18:26 Radio moskiewskie namawiało Polakow, aby chwycili za bron, wiec o czym mowa? A do tego Niemcy tak czy inaczej, zamierzali bronic przepraw na Wisle w Warszawie. Wiec miasto zostałoby zniszczone! Odpowiedz Link Zgłoś
rojst 1410_tenrok! 01.08.06, 19:41 > A do tego Niemcy tak czy inaczej, zamierzali bronic przepraw na Wisle w > Warszawie. Wiec miasto zostałoby zniszczone! Myslisz, ze cala ludnosc Kola i Woli zostalaby calkowicie wymordowana, jak po tej zabojczej w skutkach decyzji dowodztwa o Powstaniu? Tak sie sklada, ze zadne bronione przez Niemcow miasto nie leglo w gruzach w takim stopniu jak W-wa. Tego w ogole sie nie da porownac. Milionowe miasto wyludnione do cna! Odpowiedz Link Zgłoś
1410_tenrok A czy zdajesz sobie sprawe z tego, 01.08.06, 20:15 ze taki rozkaz wydano dla Paryza! Tylko nie wykonano go! A ponadto, wiesz dobrze, ze Wole spacyfikowali kryminalisci Dirlewangera oraz Kaminskiego. Ogrom burd przeraził nawet samych Niemców, ktorzy Kaminskiego rozstrzelali. Nota bene Bronio pochodził z Taty (Wladysława) Polaka i mamy Niemki! Do tego należy dodac! Dowodztwo powstania zamierzało walczyc jedynie kilka dni. Doskonale zdawano sobie sprawe z tego, że broni jest na lekki pułk piechoty. Miano przekonanie, że Rosjanie wspomogą powstanców, chicano im jednak wystaąpic w roli gospodarzy. Tak zrobil Paryz, tak zrobila pozniej Praha. Dobrze byłoby najpierw dokonac rzetelnej oceny całosci sytuacji, a dopiero pozniej podnosic argumenty komuny! Ja tych argumentów słuchałem całe moje dorosłe zycie i po prostu nie chce ich już słyszec w wolnej Polsce. Jezeli Ci ludzie popelnili błąd, to był to jeden błąd - zbytnio ufali sowieckiej ofensywie! A ofensywe "wychamowano" i to na wyrazne polecenie Stalina. A jego szczekaczka cały czas wzywała Polaków do wystąpien zbrojnych. Ciekawym jest, że w Warszawa wystąpili wszyscy! AK, AL, PAL itp , no moze oprócz nsz (ale to smiecie!). Ja znam historie z Podlasia i Wilenszczyzny - najpierw wspolna akcja z sowietami, a pozniej albo rozwałka albo sybir (np. 27 WilDP, w ktorej walczyli moi krewni, z korpusem oficerskim w całości powiezionym na Syberię!). A wiec troche ciszy panowie lewica nad tym grobem, wspolnie wykopanym przez Adolfa i Josifa Wisarionowicza dla naszej stolicy! Odpowiedz Link Zgłoś
dean08 Re: A czy zdajesz sobie sprawe z tego, 01.08.06, 22:09 Zaufanie Ruskim po Katyniu, Wsybirze, efektach Burzy na Wileńszczyźnie to gorzej niż zbrodnia to błąd... Odpowiedz Link Zgłoś
1410_tenrok i to jest prawda! Ale za to nie można winic ludzi, 01.08.06, 23:40 tak bardzo pragnęli wolności i zwycięstwa Odpowiedz Link Zgłoś
sclavus Re: potomkowie szmalcowników,volksdojczów i komun 01.08.06, 13:25 slavik222 napisał: > .....ZMILCZCIE. > Otumaniali was dziadkowie,ktorzy idąc po najmniejszej linii oporu donosili,mają > > nieczyste sumiena, a po wojnie wstępowali do PPR-u. > Po tylu latach ludzie,ktorzy uznali,ze nalezy bronić OJCZYZNY dopiero teraz > doczekal nalezytego uznania. > Gdyby nie śmierć 200 tys.obroncow WARSZAWY za która odpowiadaja hitlerowskie > niemcy i sowieci, to dzis pisalbyscie (biegle) po rosyjsku a poziom życia i > kultura bylby na poziomie Bialorusi zachodniej. At głupiś... jak hitlerowski but z lewej nogi.... Po pierwsze gó.. wiesz z historii... .znaczy się, tylko tyle ile Kaczory o mamuśce-sanitariuszce opowiadają... Po drugie, dowód: nie ma "najmniejszej lini oporu" jest co najwyżej "linia najmniejszego oporu".... Skoro nie ma dla ciebie różnicy - nie zabieraj głosu o PW.... Twoje wywody z daleka śmierdzą ignorancją - odzywasz się jakbyś zupełnie nie wiedział na jaki temat należy się odezwać.... slawiku-gupiku... :(( Odpowiedz Link Zgłoś
rmstemero Zasadnicza roznica 01.08.06, 12:26 Ci, ktorzy wowczas walczyli, czynili to dla tych ktorzy mieli przyjsc po nich. Ci, ktorzy teraz wypychaja sie mimo malego wzrostu na trybuny, czynia to dla siebie. Dzielni byli wowczas ludzie. Co nie zmienia faktu ze politykierow, ktorzy wydali jeden z najbardziej nieodpowiedzialnych rozkazow w polskiej historii nalezy oddzielic od ofiar. I tylko ofiarom tego najwiekszego w polskiej nowej historii nieporozumienia bedacego wynikiem braku wyobrazni i manii wielkosci ludzi malych lecz rzadnych wladzy okazac szacunek. I pomyslec o tym aby cos takiego sie nigdy nie powtorzylo. Odpowiedz Link Zgłoś
kato28 Re: Zasadnicza roznica 01.08.06, 12:48 Ale jakby nikt na forum nie ma pretensji czy nie wysuwa oskarżeń w stosunku do powstańców. To mimo wszystko było wojsko a w wojsku sie nie dyskutuje tylko wykonuje rozkazy. A że rozkaz był jak dla mnie głupi to inna sprawa. Często podnosi się też kwestię bierności wojsk radzieckich w czasie walk powstańczych. Toż to nic dziwnego! Przecież to powstanie miało również doprowadzić do tego by w Warszawie Rosjan zastała władza nie narzucona przez nich. Dziwne by było gdyby robili sobie pod górkę. Z resztą w sierpniu 44 roku świat był już podzielony a Polska akurat miała pozostać w strefie wpływów ZSRR. W końcu nikt z oficjeli nie ma odwagi przyznać że Powstanie zakończyło się totalną klapą. W sumie nie przyniosło niczego dobrego. Ruskie położyli łapę na Polsce, miasto legło w gruzach a wartościowy kwiat polskiej młodzieży skończył swój żywot na barykadach, w kanałach, w gruzach zrujnowanego miasta. I jeszcze jedna uwaga. My się mało chwalimy tym co nam się udało za to mocno fetujemy nasze klęski. Wcześniej pisałem o powstaniach na Śląsku i w Wielkopolsce. Słyszał ktoś kiedyś by z okazji ich rocznic odbywały się jakieś uroczystości na taką skalę jak z okazji dzisiejszej rocznicy? Kiedyś w jakiejś telewizji oglądałem program który miał coś wspólnego z Austrią. Jakiś pan się żalił że Austryjacy nie pamiętają o wielkim zwycięstwie wojsk Sobieskiego nad Turkami. Austryjacy mają pamiętać??? My sami nie pamiętamy!!! Odpowiedz Link Zgłoś
talking_head Dziś łątwo potępiać tamte decyzje 01.08.06, 12:28 TYle, że jest to sposób oceny ahistorycznej, opartej o wiedzę póxniejszą niedostępną ówczesnym decydentom. Myślę, że ówczesne władze AK były w sytuacji bez wyjścia, jak w greckiej tragedii, każde rozwiązanie niosło ryzyko kompletnego fiaska ale i szcyptę nadziei. Nie ma dowodu, że Niemcy pozostawili by W-wę w jej niezniszczonym stanie, wprost przeciwnie mogli ją zamienić w twierdzę co doprowadziłoby do jej kompletnego zniszcenia (przykład: Kołobrzeg, Wrocław, Szczecin czy Królwiec), dla żołnierzy AK sądze lepsza była śmierć z bronią w ręku niż w łagrach sowieckich (patrz: los dywizji wołyńskiej AK czy ujawnionych oddziałów na Wileńszczyźnie) A co do rzekomego braku rozeznania to pamiętajmy że front sowiecki dochodził do W-wy wystarczyłby być może manewr oskrzydlający który przy jednoczesnych walkach w mieście wykurzył by Niemców z W-wy. Wystarczyłaby interwencja USA, np zagrożenie wstrzymania dostaw dla Sowietów, w tym duchu, licząc na poparcie Aliantów, leciał do Moskwy w sierpniu premier Mikołajczyk. Wg analityków także sama sytuacja powstania przy lepszym dowodzeni dawała cień szansy powodzenia. Tak więc ostrożnie z takimi jednoznacznymi sądami. Odpowiedz Link Zgłoś
rojst Re: Dziś łątwo potępiać tamte decyzje 01.08.06, 12:30 Przynajmniej rzetelna wypowiedz, mozna z nia dyskutowac (choc sie z nia w duzej mierze nie zgadzam). Zupelnie co innego niz belkoto osobnika/osobniczki o nicku slavik222. Pozdrawiam! Odpowiedz Link Zgłoś
jck.x Re: Dziś łątwo potępiać tamte decyzje 01.08.06, 12:34 > Niemców z W-wy. Wystarczyłaby interwencja USA, > np zagrożenie wstrzymania dostaw dla Sowietów, raczej wątpię , w '44 Rosjanie już nie zależeli od dostaw z USA Odpowiedz Link Zgłoś
rojst Re: Dziś łątwo potępiać tamte decyzje 01.08.06, 12:36 a co bys powiedzial, gdyby dowodztwo przyjelo jednak do wiadomosci fakt przemieszczenia do W-wy chociazby jednostki SS Herman-Goering, i wywolalo powstanie dopiero wtedy, jak Sowieci zdobywaliby Prage? Przeciez poczatkowo walki przewidziane byly i tak na jedynie kilkadziesiat godzin! A chaotyczne przekladanie i wyznaczanie godziny "W" sprawilo, ze znaczna czesc magazynow broni powstanczej w ogole nie byla dla powstancow dostepna w chwili wybuchu (co wiecej, odnalazly sie dopiero po wojnie...) Odpowiedz Link Zgłoś
rmstemero Re: Dziś łątwo potępiać tamte decyzje 01.08.06, 12:44 talking_head napisał: > TYle, że jest to sposób oceny ahistorycznej, > opartej o wiedzę póxniejszą niedostępną > ówczesnym decydentom. Mysle ze po czesci masz racje. Ale ocena nie jest bynajmniej ahistoryczna. Kazda ocena A posteriori musi uwzgledniac wiedze w miedzyczasie nabyta i doswiadczenia ktore sie pojawily. LAtwe i szybkie wydawanie potepiajacych wyrokow jest - z czym sie zgodze - przykladem myslenia ahistorycznego. Z tym ze czym innym jest ocena i osad decydentow (mamy prawo domagac sie od nich wyobrazni, realnej oceny sytuacji i kierowania sie interesami spolecznie nadrzednymi) od oceny i osadu uczestnikow ktorym nalezy sie nasz szacunek. Za to co osiagneli i za to czego nie udalo sie im osiagnac. Odpowiedz Link Zgłoś
agata1120 Re: Dziś łątwo potępiać tamte decyzje 01.08.06, 14:03 Tutaj rzeczywiscie jest pole do dyskusji. Jezeli rzeczywiscie liczono na poparcie USA - to byla to wyjatkowa naiwnosc. Rosja byla wtedy sojuznikiem z ktorym Ameryka sie liczyla. Co wiecej, karty zostaly juz rozdane, sfery wplywow ustalono. Mikolajczyk po czesci to juz wiedzial. Niestety Polsce brakowalo meza stanu, ktory moze jeszcze cos by "ugral". Co wiecej, nawet zajecie Warszawy w ciagu kilku dni tak jak planowo nie daloby nic. Z Polakami juz nikt nie chcial rozmawiac. Wojna byla przegrana. I to jest tragiczne Odpowiedz Link Zgłoś
bim41 Re: Dziś łątwo potępiać tamte decyzje 01.08.06, 15:12 Powstanie tak naprawdę wybuchło trochę przez pomyłkę, dlatego dla tej decyzji nie ma usprawiedliwienia. Dowództwo AK zdecydowało i słusznie, że mozna je rozpocząć dopiero gdy Rosjanie będą na lewym brzegu Wisły. Otrzymano taki meldunek, lecz nie został zweryfikowany przez wywiad AK w Warszawie którego dowódca spóźnił się na spotkanie gdy decydowano o wybuchu powstania. Tak więc w 30 minut po decyzji wiedzieli , że sprawa jest przegrana. Odpowiedz Link Zgłoś
kopytko55 talking_head pomyśl troche..... 01.08.06, 15:21 1. co to znaczy ówczasne władze AK były bez wyjścia? Jakie władze? Polityczne czy wojskowe? Ilu osób ten brak wyjścia dotyczył? Jesli władze wojskowe w ówczesnym rozeznaniu sytuacji liczyły na szczypte nadzieji to co to za władze? A władze AK pozostałych okregów miały wyjście? Przypuszczam gdyby te władze ujawniły sie po zdobyciu Warszawy alianci mieliby problem i losy Polski mogłyby się inaczej potoczyc znajac min opinię Stalina o wpływie komunistów na Polaków. Może wariant jugosłowiański? 2.Nie ma dowodu ze Niemcy pozostawili by Warszawę w jej niezniszczonym stanie. Otóz są takie dowody. Z dzisiejszej perspektywy wiemy że pozostawiali w nienaruszonym stanie każdą zajętą wcześniej stolice.Zamiana Warsawy w twierdzę to nie zabawa trwająca kilka tygodni. Na to trzeba długiego czasu, znacznych środków i co najważniejsze przyczyn czyli militarnego uzasadnienia. Takiego nie było.Przykłady Kołobrzegu, Wrocławia, Szczecina, Królewca to demagogia. Tam Niemcy bronili swoich terenów, swoich miast 3Czy Rosjanie wysłaliby wszystkich powstańców do łagrów nie wiadomo. Pewnie nie ale jak mozna z takim argumentem polemizowac. Odpowiadając na tym samym poziomie powiem: ale nie zabraliby tam 200 tys ludności cywilnej.A los Wołyńskiej AK wcale tak krwawy i tragiczny, jak to sugerujesz, nie był. 4Z tym manewrem oskrzydlającym to wystrzeliłeś jak mały Jasio. A były siły i środki do takiego manewru / pomińmy na chwilę wolę polityczną /.A wiesz o tym że mimo braku takich środków próba takiego manewru była? Wiesz ile ofiar spowodowała? Powiem CI coś bardzo w tych dniach niepopularnego. Jaki cel miałby Stalin by przesuwac cały front z jego potężnym zaopatrzeniem aby pomóc występujacym bez uzgodnień z aliantami i de facto przeciwko niemu, Polakom? Czy to mozna byłoby zrobić z tygodnia na tydzień?Popatrz sobie na mapę z położeniem wojsk Rosyjskich w ostatnich dniach lipca 1944. 4Dlaczego amerykanie mieliby szantazować rosjan wstrzymaniem dostaw? Dla jakichś polskich awanturników / tak nazywano władze polityczne /?I gdyby nawet to co rosjanie nie zajęli by Berlina ? Prędzej amerykanie nie poradziliby sobie tak łatwo w Europie / znowu popatrz na mapę /. 5 Analitycy o których mówisz tkwia wyłącznie w Twojej wyobrazni.Najgorzej że kilku cwaniaków powtarza takie mity i półprawdy niezle na tym funkcjonując. Odpowiedz Link Zgłoś
adam.2x Smutna rocznica zbrodni przeciw narodowi polskiemu 01.08.06, 12:43 Popelniona przez przywodcow podziemia polskiego. Kiedy ich historia rozliczy? Odpowiedz Link Zgłoś
1410_tenrok to jest swinstwo, aby tak pisac! Tak pisała komuna 01.08.06, 18:27 Badzcie cicho nad tym grobem. Skoro juz musicie, to plujcie na sciany! Odpowiedz Link Zgłoś
adam.2x Co jest swinstwem?, to byla radosc dla Stalina 01.08.06, 19:49 Poza tym moja rodzina spedzila powstanie w Warszawie. Czesc przezyla, czesc nie. Odpowiedz Link Zgłoś
1410_tenrok No to trzeba było sie ich pytac! 01.08.06, 20:17 Mnie moja rodzina, jako powiedzaiła jak było! A swinstwem jest pisanie o przestepstwie przywodców powstania. Jedyni przestepcy to Hitlere i Stalin! Innych nie ma! Odpowiedz Link Zgłoś
giewont Powstanie wybuchło decyzją i intrygą Stalina. 01.08.06, 21:34 Na niższym szczeblu, komendy głównej AK, decyzję przeprowadziło dwóch zdrajców i jeden zaszantażowany. Deklarowanym celem Okulickiego - co prawda w niewielkim gronie /są relacje i zapisy PRZED POWSTANIEM/, nie było ani zwycięstwo, ani przywitanie Rosjan jako gospodarzy, ani nawet przetrwanie powstania do czasu pomocy Rosjan tylko - jego własnym słowami "żeby Warszawa spłynęła krwią". Rzekomo, miało być to szokiem dla zachodu. Pełczyński, jako sztabowiec, zadbał o to, żeby możliwie duża liczba powstańców zginęła w nonsensownych atakach na umocnione punkty oporu. Próba odwołania tych rozkazów u Pełczyńskiego nie powiodła się, mimo wielokrotnych prób. Już po tragedii Pełczyński na zarzuty odparł bezrtosko że "to było niedopatrzenie". Jeszcze bardziej bijąca po oczach była decyzja o kapitulacji 10 IX. Rosjanie natychmiast wznowili ofensywę co doprowadziło do zerwania rozmów. Pytanie retoryczne - skąd Stalin znał decyzję KG AK? Czym zaszantażowano Komorowskiego? jeśli będzie odzew będzie cd Odpowiedz Link Zgłoś
1410_tenrok skąd? 01.08.06, 22:02 fajne ubeckie historie! Na Boga, ludzie jak mozecie powtarzac takie qrevstva! Zwazywszy pozniejszy sad w moskwie - to opowiadasz niezle historie. A jaka ofensywe wznowili rosjanie we wrzesniu i gdzie? Odpowiedz Link Zgłoś
giewont Re: skąd? 02.08.06, 13:06 1410_tenrok napisał: > fajne ubeckie historie! Uwielbiam ten argument. >Na Boga, ludzie jak mozecie powtarzac takie qrevstva! Dla mnie q* jest skazanie dziesiątek tysięcy ludzi na zagładę. > Zwazywszy pozniejszy sad w moskwie - to opowiadasz niezle historie. A jaka > ofensywe wznowili rosjanie we wrzesniu i gdzie? Zanim zaczniesz zarzucać "ubectwo" zapoznaj się z podstawowymi FAKTAMI w temacie na który dyskutujesz. Cytuje chociazby z www.zhr.pl/powstanie/historia.php?id_wpisu=63 # Trwają pertraktacje o kapitulacji - - Dowództwo AK przekazuje Niemcom pismo, w którym żąda gwarancji dla Powstanców, ludności cywilnej i władz cywilnych i oznajmia, że bez pisemnego ujęcia tych szczegółów dalsze prowadzenie układów ujest niemożliwe. - W odpowiedzi na otrzymane pismo o godzinie 11.00 gen. Rohr udziela wymaganych gwarancji, żąda też kapitulacji do godz. 16.00. Powstancy żądają potwierdzenia gwarancji przez gen. Hansa Reinhardta. Dowództwo niemieckie nie daje odpowiedzi. # Sytuacja na froncie niemiecko-sowieckim. Wojska sowieckie wyprowadzją natarcie na Pragę (oswobodzając ją w przeciągu trzech dni), zatrzymane uprzednio w dniu 16 sierlnia 1944 (prawie miesiąc zwłoki, pozwalający na eksterminację Warszawy). /koniec cyt. 10.IX KG AK byla zdecydowana na kapitulacje. I teraz jesli ktos wierzy, że Rosjanie wznowili ofensywe akurat tego dnia, ot tak sobie, po to zeby nastepnie zatrzymać sie aż do stycznia 45, to niech sobie wierzy. Odpowiedz Link Zgłoś
giewont Jak trzeba być ślepym 02.08.06, 14:56 W odpowiedzi na otrzymane pismo o godzinie 11.00 gen. Rohr udziela wymaganych > gwarancji, żąda też kapitulacji do godz. 16.00. Powstancy żądają potwierdzenia > gwarancji przez gen. Hansa Reinhardta Rozmowy o kapitulacji toczyły się od 6.IX. Rosjanie stali w miejscu bo a nuż KG zdecyduje się na walkę do końca. Decyzja o kapitulacji została przegłosowana 9.IX na naradzie nocnej. Jak trzeba być ślepym żeby nie widzieć, że żądanie od Niemców kolejnych potwierdzeń miało na celu danie czas Rosjanom na przygotowanie uderzenia. Odpowiedz Link Zgłoś
zbirut Co myśli góra o wojnie w Libanie? Czy może mi 01.08.06, 12:46 ktoś powiedzieć? Odpowiedz Link Zgłoś
marek.ditel Dzieci i wnuki hitlerowców powinny ponieść odpowie 01.08.06, 12:51 ważne, aby Polska na czele z Prezydentem Lechem Kaczyńskim (Jemu zawdzięczamy cudowne Muzeum Powstania Warszawskiego) oraz Jego bratem - Premierem RP- Jarosławem Kaczyńskim przedstawiła na forum europejskim oraz światowym wyniki badań nad zniszczeniami wojennymi oraz domagała się odszkodowań za straty wojenne od spadkobierców III Rzeszy. Dzieci i wnuki hitlerowców powinny ponieść odpowiedzialność za to co zrobiły ich ojcowie i dziadowie! Według mnie naród niemiecki jest nam winny minimum: 600 000 000 000 euro. Może być płatne w ratach w ciągu max. 5 lat. Odpowiedz Link Zgłoś
rmstemero Re: Dzieci i wnuki hitlerowców powinny ponieść od 01.08.06, 13:25 marek.ditel napisał: Dzieci i wnuki hitlerowców powinny ponieść > > odpowiedzialność za to co zrobiły ich ojcowie i dziadowie! > Według mnie naród niemiecki jest nam winny minimum: > 600 000 000 000 euro. > Może być płatne w ratach w ciągu max. 5 lat. marek.ditel napisał: Dzieci i wnuki hitlerowców powinny ponieść > > odpowiedzialność za to co zrobiły ich ojcowie i dziadowie! > Według mnie naród niemiecki jest nam winny minimum: > 600 000 000 000 euro. > Może być płatne w ratach w ciągu max. 5 lat. Fajny. Ale dlaczego tylko tyle? Wedlug mnie dwa razy tyle, ba czemu nie cztery? A tak powaznie: rozliczanie potomkow za zbrodnie popelniane przez przodkow (i to niekoniecznie wlasnych ale pobratymcow) ma kolosalna przyszlosc. Szczegolnie z plskiego punktu widzenia bo przeciez pamietamy tylko swe kleski i krzywdy i wydaje nam sie ze wszyscy sa nam cos winni. Ale spytaj Bialorusina ile jest dla niego warte pozbawienie go jego wlasnej kultury narodowej, Litwina - ile strat poniosla Litwa (kulturowych i terytorialnych) przez dominacje Polski w Rzeczpospolitej obojga Narodow z ktorych tylko jeden mialprawo do zamoznosci, kultury i jezyka? Zapytaj Ukraincow co sadza na temat wspanialych warunkow rozwoju narodowego ktore gwarantowala im Rzeczpospolita przez trzy stulecia naszego nad nimi panowania? Jestem pewien ze Rosjanie ustawia sie tez w kolejce - oni jakos nie moga nam zapomniec zrownania Moskwy z Ziemia w XVII wieku. Dlaczego nie spytasz Wegrow co sadza o wspanialej Wiktorii Wiedenskiej Sobieskiego ktory zaraz potem udal sie na Wegry aby tlumic wegierskie powstanie przeciw Habsburgom? Takie pojmowanie historii doprowadzi nas z cala pewnoscia do czegos dobrego. Wszyscy wszystkim beda wystawiali rachunki. Z latwym do przewidzenia skutkiem. Odpowiedz Link Zgłoś
sclavus Re: Dzieci i wnuki hitlerowców powinny ponieść od 01.08.06, 13:37 marek.ditel napisał: > ważne, aby Polska na czele z Prezydentem Lechem Kaczyńskim (Jemu zawdzięczamy > cudowne Muzeum Powstania Warszawskiego) oraz Jego bratem - Premierem RP- > Jarosławem Kaczyńskim przedstawiła na forum europejskim oraz światowym wyniki > badań nad zniszczeniami wojennymi oraz domagała się odszkodowań za straty > wojenne od spadkobierców III Rzeszy. Dzieci i wnuki hitlerowców powinny ponieść > > odpowiedzialność za to co zrobiły ich ojcowie i dziadowie! > Według mnie naród niemiecki jest nam winny minimum: > 600 000 000 000 euro. > Może być płatne w ratach w ciągu max. 5 lat. > ... cosik mi się zdaje, że zapomniałeś dopisać trzech zer..... i - płatne nie w ciągu pięciu lat a trzech.... Tak będzie lepiej... i jeszcze odsetki od podanej przez ciebie sumy plus trzy zera ... to by było... jakieś 600 biliardów - czemu nie?? Jak wyzdrowiejesz, napisz coś jeszcze... przyjemnie sie ciebie czyta... :( Odpowiedz Link Zgłoś
kopytko55 Re: Dzieci i wnuki hitlerowców powinny ponieść od 01.08.06, 15:27 Ale wówczas tzn po wypłacie tej kwoty oddajemy Szczecin, Wrocław, Opole i jeszcze parę miast?Nie mozna wykluczyc że Niemcy by na to poszli Odpowiedz Link Zgłoś
kato28 Re: Dzieci i wnuki hitlerowców powinny ponieść od 01.08.06, 15:31 A poprosimy o zwrot Lwowa, Wilna i Stanisławowa. III wojna śiwatowa za pasem:-) Odpowiedz Link Zgłoś
skorrrpion Oprócz wyliczeń i strategii jest jeszcze honor, 01.08.06, 13:10 niektórzy to cenią, niektórzy gotowi byli ponieśc śmierc by nie stac się sługusami Moskwy. Chwała Powstańcom i ich dowództwu!!! Hańba Moskalom!!! Odpowiedz Link Zgłoś
bob_dylan I to jest przyczyna klęski .... 01.08.06, 15:00 skretyniały antykomunizm. Jeśli AK strzelało więcej do Rosjan, to nic dziwnego, że Polska nie była uznawana za pełnoprawnego alianta ani przez USA ani przez Anglię. Nie dziwi mnie więc fakt niepoparcia powstania przez zachód. Dziwią mnie pretensje faszyzującej prawicy w stosunku do Stalina, za to, że nie wsparł powstania skierowanego politycznie przeciwko niemu. Może gdyby nie zwierzęcy antykomunizm AK, który kazał im strzelać do radzieckiej partyzantki i ustawić się w roli sojuszników Hitlera nie byłoby tej tragedii. P.S. Zgadzam się z niektórymi postami na temat niezrozumiałego dążenia do świętowania klęsk i niepowodzeń narodowych. Zadęcie "patriotyczne" obraża pamięć tych, co bezsensownie stracili życie. Odpowiedz Link Zgłoś
dracek7 Mówi Ci coś data: 17 września? 01.08.06, 16:16 To tyle o "zwierzęcym antykomuniźmie". Odpowiedz Link Zgłoś
wj1980x Re: Mówi Ci coś data: 17 września? 01.08.06, 18:50 Moskwa rozkazała atakować AK, nic dziwnego że się bronili. Odpowiedz Link Zgłoś
forum_wyborcza Czy Niemcy zrzucali ulotki przed bombardowaniem? 01.08.06, 13:18 Czy wojsko niemieckie zrzucało wcześniej ulotki ostrzegające ludność cywilna Warszawy przed bombardowaniem? Wedle dzisiejszych standardów Niemcy mogli Warszawę zrównać z ziemią, podobnie Izrael bombarduje Liban, o ile wcześniej powiadomili ludność cywilną o planowanych nalotach. Odpowiedz Link Zgłoś
szarobury Re: Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego 01.08.06, 13:19 Przepraszam, kliknąłem: "dodaj opinię", bo w żadem inny sposób nie mogłem wejśc na komentarze. Powstanie to temat, na który dyskusje będą toczyć się póki choć dwóch Polaków pozostanie przy życiu. Mnie nieodmiennie kojarzy się z grecką tragedią - tam nie było dobrego wyjścia. Mówienie o "hańbie dowódców" uważam za stanowczą przesadę, wynikającą, być może, z braku rozeznania w ówczesnej sytuacji. Odpowiedz Link Zgłoś
sclavus Re: Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego 01.08.06, 13:43 szarobury napisał: > Przepraszam, kliknąłem: "dodaj opinię", bo w żadem inny sposób nie mogłem wejśc > > na komentarze. > Powstanie to temat, na który dyskusje będą toczyć się póki choć dwóch Polaków > pozostanie przy życiu. Mnie nieodmiennie kojarzy się z grecką tragedią - tam > nie było dobrego wyjścia. Mówienie o "hańbie dowódców" uważam za stanowczą > przesadę, wynikającą, być może, z braku rozeznania w ówczesnej sytuacji. Żarli się w Londynie ??? Robili sobie koło duby kartą "w kraju" ??? W kraju zrobili tak jak im się podobało, bez oglądania się na Londyn ??? W trywialny sposób można to ująć tak: wymyślił sobie Bór, że wejdzie na Kierbedzia i powie - "dzień dobry panie Stalin..." i pchnął do walki nieprzygotowany garnizon warszawskiej AK z myślą, że ... jakoś to będzie.... I jakoś to było... przez 63 dni jeno skutki tych 63 dni przekroczyły stukrotnie ich wartość... Odpowiedz Link Zgłoś
szarobury Re: Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego 01.08.06, 13:53 sclavus napisał: > szarobury napisał: > > > Przepraszam, kliknąłem: "dodaj opinię", bo w żadem inny sposób nie mogłem > > wejśc > > > > na komentarze. > > Powstanie to temat, na który dyskusje będą toczyć się póki choć dwóch Pol > aków > > pozostanie przy życiu. Mnie nieodmiennie kojarzy się z grecką tragedią - > tam > > nie było dobrego wyjścia. Mówienie o "hańbie dowódców" uważam za stanowcz > ą > > przesadę, wynikającą, być może, z braku rozeznania w ówczesnej sytuacji. > > Żarli się w Londynie ??? Robili sobie koło duby kartą "w kraju" ??? > W kraju zrobili tak jak im się podobało, bez oglądania się na Londyn ??? > W trywialny sposób można to ująć tak: wymyślił sobie Bór, że wejdzie na > Kierbedzia i powie - "dzień dobry panie Stalin..." i pchnął do walki > nieprzygotowany garnizon warszawskiej AK z myślą, że ... jakoś to będzie.... > I jakoś to było... przez 63 dni jeno skutki tych 63 dni przekroczyły stukrotnie > > ich wartość... Bardzo ogólnikowa opinia oparta na nieznanych mi danych, obawiam się, przy tym mocno nacechowana emocjonalnie. Domyślam się, że chodzi o przyjętą przez ówczesne legalne władze polskie politykę udawadniania mocarstwom, że Polacy sa gospodarzami we własnym kraju i wbrew propagandzie soweickiej nie czekają biernie na wyzwolenie, lecz walczą nieprzerwanie od 1939 roku (przypomnę - propaganda komunistyczna przez lata wbijała nam do głów teksty o zdradzie i tchórzostwie przywódców, fatalnej - zbrodniczej głupocie, która nie pozwoliła zawrzeć sojuszu z ZSRR... cholera, właśnie sobie uświadomiłem, że to prawie te same hasła, co w przypadku Powstania). Podstawowym elementem takiej polityki była akcja "Burza" . Jej konsekwencją Powstanie Warszawskie. Przykład Wilna może świadczyć o naiwności polskich przywódców, którym sowieckie barbarzyństwo, najwyraźniej nie mieściło się w głowach. Cóż, nie byli w tej naiwności osamotnieni - niejaki Roosvelt do chwil swych ostatnich był przekonany, że Stalin to nadzwyczaj sympatyczny facet. Zabawne, swoją drogą, że Stalin z kolei do końca wierzył, że Hitler go lubi... Ale to juz inna historia. Odpowiedz Link Zgłoś
rojst nie uwazacie, ze - 01.08.06, 13:56 - kontynuujac nie-historyczne rozumowanie - , wlasnie PW stalo sie ikona propagandowa komunistow, symbolem zdrady zachodnich sojusznikow, metoda dyskredytacji rzadu w Londynie, ktora wzmocnila znacznie, a nie oslabila, nowa powojenna wladze! Odpowiedz Link Zgłoś
sclavus Re: nie uwazacie, ze - 01.08.06, 14:03 rojst napisał: > - kontynuujac nie-historyczne rozumowanie - , wlasnie PW stalo sie ikona > propagandowa komunistow, symbolem zdrady zachodnich sojusznikow, metoda > dyskredytacji rzadu w Londynie, ktora wzmocnila znacznie, a nie oslabila, nowa > powojenna wladze! Od tego jestem daleki.... Kiedy komunistyczna władza tak właśnie oceniała PW, ja je gloryfikowałem jako 14-16letni szczeniak... Moim modlitewnikiem były "Kamienie rzucane na szaniec" i "Kolumbowie, rocznik 20" - dzisiaj wiem dużo, dużoo więcej.... - wtedy, tylko Kirchmayera można było przeczytać... W tym i dla szaroburego odpowiedź się mieści.... Odpowiedz Link Zgłoś
bob_dylan Re: Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego 01.08.06, 15:14 Szarobury, żal mi ciebie... twoja głupota jest szokująca. 1)"ówczesne legalne władze" - nie wiesz, że demokracja w latach 30-tych była fikcją, nie wiesz, że w wolnych, demokratycznych wyborach wygrałaby centrolewica... 2)"nie czekają biernie na wyzwolenie, lecz walczą nieprzerwanie od 1939 roku" to chyba o AL, BCh, GL, ale nie o AK, która siedziała bezczynnie latami i nie walczyła zbrojnie z Niemcami (a nawet trwały rozmowy Niemców z AK na temat wspólnej walki z komunizmem). Walczyła i owszem z Litwinami, Białorusinami, Ukraińcami itp. 3) "Stalin z kolei do końca wierzył, że Hitler go lubi... " - śmieszne, pewnie dlatego od 1933 roku ostrzegał świat o faszystowskim zagrożeniu, pewnie dlatego zabiegał o prewencyjne uderzenie na Rzeszę, itp. Stalin nigdy nie miał złudzeń co do zbrodniczej podłości antykomunistów. Odpowiedz Link Zgłoś
jck.x Re: Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego 01.08.06, 15:27 > 3) "Stalin z kolei do końca wierzył, że Hitler go lubi... " - śmieszne, pewnie > dlatego od 1933 roku ostrzegał świat o faszystowskim zagrożeniu, pewnie dlatego > zabiegał o prewencyjne uderzenie na Rzeszę, itp. Stalin nigdy nie miał złudzeń > co do zbrodniczej podłości antykomunistów. tak głupie, że to musi być prowokacja ! Odpowiedz Link Zgłoś
kato28 Re: Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego 01.08.06, 15:30 1. Legalne bo uznawane przez społeczność międzynarodową. Podobnie czy nam się podoba czy nie władze PRL były legalnymi władzami. 2. AK całymi latami nie mogła siedzieć na tyłku bo powstała raptem w lutym 1942 roku. 3. Stalin mógł mieć pozytywny stosunek i zaufanie do Hitlera jako sojusznika. Pakt Ribentrop-Mołotow i niewiara w przygotowania ataku Niemiec na ZSRR mogą dawać do myślenia. Odpowiedz Link Zgłoś
sclavus Re: Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego 01.08.06, 16:00 kato28 napisał: > 1. Legalne bo uznawane przez społeczność międzynarodową. Podobnie czy nam się > podoba czy nie władze PRL były legalnymi władzami. > 2. AK całymi latami nie mogła siedzieć na tyłku bo powstała raptem w lutym 1942 > > roku. > 3. Stalin mógł mieć pozytywny stosunek i zaufanie do Hitlera jako sojusznika. > Pakt Ribentrop-Mołotow i niewiara w przygotowania ataku Niemiec na ZSRR mogą > dawać do myślenia. Ejże !!! AK powstałą w 1942 ??? Kto cię historii uczył ?? Chyba popieprzyło ci się z AL.... :))) Odpowiedz Link Zgłoś
kato28 Re: Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego 01.08.06, 16:04 Dokładnie 14 lutego 1942 roku Odpowiedz Link Zgłoś
rmstemero Re: Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego 01.08.06, 18:24 to chyba na pewno nie moze byc prawda bo w TV przeciez nikt tego nie powiedzial. Nie szokuj maluczkich kato bo swiatopoglad im sie zawali. Odpowiedz Link Zgłoś
me-e ...a ziemiak , kanclerz milczy 01.08.06, 13:24 ...ziemniaku...kiedy odszkodowania dla warszawy...za bestialskie mordy...i zniszczone misto Odpowiedz Link Zgłoś
sarmata Pomyslodawcy Powstania- na szubienice! 01.08.06, 13:32 Oni okazali sie prawdziwymi zdrajcami narodu. Swiadomie wyslali na smierc tysiace mlodych ludzi. Dziesiatki tysiecy doswiadczylo losu wygnancow. Stolica zostala zrownana z ziemia. A tu wciaz slysze idiotyzmy o jakims patriotyzmie. W d...e mam wasz patriotyzm pisowscy hipokryci. Dosc swietowania klesk i upokorzen. Polske stac na wiecej! Martyrologiczne basnie niech beda rozpamietywane przez kosciol. Prawda o wspolpracy szerokich rzesz duchowienstwa z SB troche psuje dobry nastroj rzekomych kombatantow w sutannach. Odpowiedz Link Zgłoś
rmstemero Re: Pomyslodawcy Powstania- na szubienice! 01.08.06, 18:36 sarmata napisał: > Oni okazali sie prawdziwymi zdrajcami narodu. Swiadomie wyslali na smierc > tysiace mlodych ludzi. sarmata wyluzuj. To takie nasze polskie, zeby nie powiedziec pisowskie to wysylanie na szubiennice. Politykom londynskim mozna zarzucic duzo: niekompetencje, klotliwosc, intrygi, swary, zwalczanie siebie nawzajem, brak wyobrazni i brak odpowiedzialnsci. Byli to po prostu ograniczeni umyslowo ludzie, ludzie ktorzy siedzieli w obcym kraju zagubieni w rzeczywistosci swiata ktorego juz nie rozumieli i ktorego nigdy nie mieli zrozumiec. Ale dlaczego chcesz ich od razu wieszac? A moze jest to odniesienie do aktualnej sytuacji politycznej? Odpowiedz Link Zgłoś
1410_tenrok sarmata puszcza bąki - jak armata! 01.08.06, 19:06 Zdrajcami są ci, ktorzy 15 lat po komunie korzystają nadal z ubeckich argumentów! Polscy szownisci i nacjonalisci - to rowniez produkt ubecji! Najbardziej ubeckie partie - lpr (partyjni i ubecy musieli daleko od domu chodzic do kosciółka) oraz samabrona! Odpowiedz Link Zgłoś
me-e ziemniak , kanclerz do dzis placi...zydom 01.08.06, 13:43 ...gruba kase...za mordy niemcow na zydach...jak widac u ziemniaka panuja dwie miary...dobry zyd...i bandyta polak Odpowiedz Link Zgłoś
pl2512 [...] 01.08.06, 13:54 Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu. Odpowiedz Link Zgłoś
me-e bolszewiku...powstanie i tak by wybuchlo na dziko 01.08.06, 13:57 ...a bolszewicy za wisla ...sie przygladali...nie pozwalali londowac alintom z pomoca dla warszawy... Odpowiedz Link Zgłoś
rojst Re: bolszewiku...powstanie i tak by wybuchlo na d 01.08.06, 13:59 >londowac to od Londynu? :-) Odpowiedz Link Zgłoś
me-e Re: bolszewiku...powstanie i tak by wybuchlo na d 01.08.06, 14:07 ...pozatym londyn...dal wolna reke dowodztwu w polsce...i gdyby nie zdradziecka postawa rosjan...powstanie bylo do wygrania Odpowiedz Link Zgłoś
sarmata Re: bolszewiku...powstanie i tak by wybuchlo na d 01.08.06, 14:12 Czyli uwazasz ze Rosjanie mieli pomagac walczacym Polakom, ktorzy w istocie zbrojnie powstali przeciwko nim. Rosjanie mieli dzialac wbrew wlasnym interesom tak? Czy ludzie musza byc pacanami i przyjmowac glupstwa za dobra monete? Odpowiedz Link Zgłoś
rmstemero Ja go znam!!!! 01.08.06, 18:39 me-e napisał: > ...pozatym londyn...dal wolna reke dowodztwu w polsce...i gdyby nie zdradziecka > > postawa rosjan...powstanie bylo do wygrania Ja go znam tego meeeee. Zaraz mu wyjdzie ze hitler byl zydowskim lewakiem i kryptokomunista wspolpracujacym z SB pod kryptonimem Ada. Albo cos tak. Meee "wylondowal".... Odpowiedz Link Zgłoś
me-e znalem juz takich , ktorzy znali 01.08.06, 22:02 ...czy hitler byl zydem...czy tylko zydzi go wymyslili...? bo niby skad malarz i to z austrii zrobil taka furore w niemczech...ale jedno jest pewne hitler byl lewakiem a do tego gejem... rmstemero napisał: > me-e napisał: > > > ...pozatym londyn...dal wolna reke dowodztwu w polsce...i gdyby nie zdrad > ziecka > > > > postawa rosjan...powstanie bylo do wygrania > > Ja go znam tego meeeee. Zaraz mu wyjdzie ze hitler byl zydowskim lewakiem i > kryptokomunista wspolpracujacym z SB pod kryptonimem Ada. Albo cos tak. Meee > "wylondowal".... Odpowiedz Link Zgłoś
rmstemero Re: znalem juz takich , ktorzy znali 01.08.06, 22:47 me-e napisał: > ...czy hitler byl zydem...czy tylko zydzi go wymyslili...? bo niby skad malarz > i to z austrii zrobil taka furore w niemczech...ale jedno jest pewne hitler byl > > lewakiem a do tego gejem... jedno jest pewne Meeee - mimowolnie dostarczasz argumentow przeciw samemu sobie. A chodzilo mi o to ze niezaleznie od tego jaki temat sie omawia - ty wyladujesz zaraz przy kwestii zydowsko-hitlerowskiej. Ewentualnie gej Ci sie tez przypomni. A teraz kliknij pod "przeczytaj artykul" i poczytaj sobie na jaki temat toczy sie tu dyskusja Odpowiedz Link Zgłoś
sarmata Re: A po co se Żydzi robili powstanie w getcie ? 01.08.06, 13:59 Bo chcieli godnie umrzec. Nie mieli innego wyscia. A polacy mieli. Skutek zalezal od madrosci przywodcow, zaslepionych politycznymi rozgrywkami. Odpowiedz Link Zgłoś
darl Re: Obchody rocznicy Wielkiej Głupoty 01.08.06, 14:08 nie udało się z atakiem kawalerii na czałgi to wysłali dzieci z butelkami Odpowiedz Link Zgłoś
jck.x Re: Obchody rocznicy Wielkiej Głupoty 01.08.06, 14:17 aż tak ostro - przede wszystkim z szacunku dla mieszkańców Stolicy - nie ujął bym tego. Poza tym, kawaleria na czołgi to jeden z mitów stworzonych przez filmy czasów PRL-u. W rzeczywistości, żadnych szturmów "z szablami na czołgi" nie było. Odpowiedz Link Zgłoś
rysio.ochucki Re: Obchody rocznicy Wielkiej Głupoty 01.08.06, 15:13 po pierwsze na szable z czołgami - to wymyślili już propagandziści Goebbelsa - PRL to tylko utrwalił (patrz film Sz(W)ajdy pt. "Lotna"). Odpowiedz Link Zgłoś
jck.x Re: Obchody rocznicy Wielkiej Głupoty 01.08.06, 15:29 o to mi chodzi - bez filmu to nie byłby mit. Jak widać wieczny (jak każdy mit). Odpowiedz Link Zgłoś