Dodaj do ulubionych

Panie i Panowie nie oszukujmy się- jest bardzo źle

25.09.06, 14:05
Prezes Business Centre Club Marek Goliszewski uważa, że poziom zadłużenia
Polski i Polaków zaczyna być niebezpieczny dla przyszłości kraju.
Wpadamy w pułapkę zadłużeniową, tak jak za Gierka - powiedział w czasie
poniedziałkowej konferencji prasowej. Według danych BCC, w 2002 rok dług
dewizowy Polski wyniósł 29 mld USD. W 2006 roku sięgnął 42 mld USD.
Wartość polskich obligacji w portfelach zagranicznych instytucji finansowych,
banków, i inwestorów indywidualnych wyniosła w obecnym roku 74 mld zł. W 2001
roku było to 21 mld zł.
Według BCC w 2007 roku potrzeby pożyczkowe państwa szacowane są na 45 mld 266
mln zł netto. W tej kwocie mieści się konieczność sfinansowania 30 mld zł
deficytu budżetowego oraz zrównoważenia ujemnego salda przychodów z
prywatyzacji i prefinansowania w 2007 r. zadań z udziałem środków unijnych.
Koszty obsługi długów (publicznego, zagranicznego i krajowych papierów
skarbowych) wyniosą ponad 60 mln zł, zaś źródłem sfinansowania potrzeb
pożyczkowych państwa ma być zapożyczenie się za granicą na 10 mld zł i emisje
krajowych papierów skarbowych na ponad 36 mld zł.
Według BCC niebezpieczną tendencją, ujawnioną w projekcie budżetu na 2007 rok
jest także 8,5-proc. wzrost planowanych wydatków, dwukrotnie wyższy od
przewidywanego poziomu wzrostu gospodarczego - 4,6 proc.
"Jest to budżet bardzo propaństwowy, gdzie państwowość oznacza obecność
państwa w gospodarce i antyrynkowy" - powiedział w czasie konferencji członek
Rady Głównej BCC, Maciej Grelowski.
Zdaniem BCC, jeśli nie zmieni się filozofia wydatków publicznych, polegająca
na socjalnym "finansowaniu biedy", wówczas w niedługim okresie Polskę czeka
kryzys pożyczkowy podobny do tego, jaki dotknął kraj w końcu lat 70. i na
początku lat 80.
biznes.onet.pl/0,1408432,wiadomosci.html
Jak widać z powyższego grozi nam bankructwo. Ciekawe kto będzie spłacał długi
zaciągnięte przez rządzących gdy młodzi i wykształceni będą budować dobrobyt
gdzie indziej. "Financial Times" pisze już o Polsce w czssie dokonanym -
STRACILIŚMY szansę na reformy. A my nic - dalej hojną ręką rozdajemy
pieniądze.
Obserwuj wątek
    • idiotyzmy-kacze Dlatego powtarzam, że PiS prowadzi antypolską 25.09.06, 14:15
      politykę. I to wyjątkowo antypolską. Chcą doprowadzić kraj do upadku
    • incognitto jesteśmy tego świadomi 25.09.06, 14:17

      bez analizowania Twojego postu (żeby nie psuc sobie krwi:)

      wystarczy słuchac mediów, policzyć koszty tylko niekorych afer, przekrętów, naduzyc...
      'chodza' kwoty rzędu milionow zł
      jeżeli ktos wziął - musaił miec skąd - ktos inny musiał/będzie musial to sfinansować, oddać, załatać powstałą dziurę.
      • off_shore Re: jesteśmy tego świadomi 25.09.06, 14:20
        Tu nie chodzi o miliony tylko o miliardy. I nie o gospodarcze afery
        poprzedników lecz o skandaliczne zaniechania marnujące dobrą koniunkturę. Można
        oczyszczać państwo i jednocześnie przeprowadzac reformy, nieprawdaż? A rząd
        tego nie robi.
        • star21 Re: jesteśmy tego świadomi 25.09.06, 14:23
          off_shore napisał:

          > Tu nie chodzi o miliony tylko o miliardy. I nie o gospodarcze afery
          > poprzedników lecz o skandaliczne zaniechania marnujące dobrą koniunkturę.
          Można
          >
          > oczyszczać państwo i jednocześnie przeprowadzac reformy, nieprawdaż? A rząd
          > tego nie robi.
          A jak rzad ma to robic skoro wszyscy atakuja rzad i zlodzieje i przestepcy??
          myslisz ze tak latwo jest rzadzic bydlem ktore w poplochu kradnie co sie da??
          • gruby190 Re: jesteśmy tego świadomi 26.09.06, 16:53
            star21 napisał:
            (...)
            > A jak rzad ma to robic skoro wszyscy atakuja rzad i zlodzieje i
            przestepcy??
            > myslisz ze tak latwo jest rzadzic bydlem ktore w poplochu kradnie co sie da??



            Skoro tak cenisz ten rzad, to dlaczego plugawisz godność matek premierów
            Marcinkiewicza i Kaczyńskiego? :-(

            forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=396&w=49272235
        • incognitto Re: jesteśmy tego świadomi 25.09.06, 14:24
          off_shore napisał:

          > Tu nie chodzi o miliony tylko o miliardy. I nie o gospodarcze afery
          > poprzedników lecz o skandaliczne zaniechania marnujące dobrą koniunkturę.

          hehe
          chodzi o gospodarcze afery, chodzi o nieplacenie podatkow (jakas afera w Min Fin ze zwolnieniami)
          kiedyś w misji spec było o przektętach z uniakniem plazenia podatkow o rejesytrowanie spólek gdzies tam itd

          w Polsce złodziej siedzi na złodzieju



          Można
          >
          > oczyszczać państwo i jednocześnie przeprowadzac reformy, nieprawdaż? A rząd
          > tego nie robi.

          aha i winien jest PiS i Kaczyńscy:))
          • off_shore Re: jesteśmy tego świadomi 25.09.06, 14:29
            > chodzi o gospodarcze afery, chodzi o nieplacenie podatkow (jakas afera w Min
            Fi
            > n ze zwolnieniami)
            > kiedyś w misji spec było o przektętach z uniakniem plazenia podatkow o
            rejesytr
            > owanie spólek gdzies tam itd
            >
            > w Polsce złodziej siedzi na złodzieju

            Dopóki będzie istniał styk polityki i biznesu dopóty będzie korupcja i
            uciekanie z rejestracjąfirmy z kraju aby ominąć pazernego fiskusa. A co robi
            PiS? Wstrzymuje prywatyzację aby korupcjogenny układ dalej istniał. A propos
            afery w MF - śledztwo zaczęło się za rządów Belki.

            > aha i winien jest PiS i Kaczyńscy:))

            A kto odpowiedzialny jest za reformy? Rządzący, prawda? Tak, PiS i Kaczyńscy są
            winni zaniechań a wręcz cofanie nas do PRL (powstrzymanie prywatyzacji).
        • mgr.imprezio Goliszewskiemu się pogorszyło? 25.09.06, 14:27
          To bardzo dobra wiadowość? Rozgonić w pizdu te ich claby, a przekretasów do
          pierdla. Wtedy na pewno wiadomojuz będzie kogota swołocz reprezentuje .W
          zakladach karnych znajda swoich dawnio niewidzianych przyjaciół.
          • off_shore Re: Goliszewskiemu się pogorszyło? 25.09.06, 14:30
            Pogarsza to sięsytuacja w kraju. Liczb nie oszukasz, matematyka i ekonomia to
            nie 'ciemny lud' i trzeba będzie zapłacić za zaniechania chociażbyś nie wiem
            jak zaklinał rzeczywistość.
      • jola_iza Re: jesteśmy tego świadomi 25.09.06, 14:23
        incognitto napisał:

        >
        > bez analizowania Twojego postu (żeby nie psuc sobie krwi:)
        >
        > wystarczy słuchac mediów, policzyć koszty tylko niekorych afer, przekrętów, na
        > duzyc...
        > 'chodza' kwoty rzędu milionow zł
        > jeżeli ktos wziął - musaił miec skąd - ktos inny musiał/będzie musial to sfinan
        > sować, oddać, załatać powstałą dziurę.
        >
        >
        A najwięcej straciliśmy na aferze Rywina- czas to głośno powiedzieć
      • wanda43 Re: jesteśmy tego świadomi 26.09.06, 17:05
        >wystarczy słuchac mediów, policzyć koszty tylko niekorych afer, przekrętów, naduzyc...
        'chodza' kwoty rzędu milionow zł
        jeżeli ktos wziął - musaił miec skąd - ktos inny musiał/będzie musial to sfinansować, oddać, załatać powstałą dziurę.

        To moze by tak policzyc koszty zaniechan?To co moglo dac zysk,korzysc,dobro dla kraju,a nie dalo z powodu zaniechania lub nieudolnosci to tez straty idące w miliony.A miliony pakowane w KK ?
    • echo_o Re: Panie i Panowie nie oszukujmy się- jest bardz 25.09.06, 14:22
      Towarzystwo Wzajemnej Troski się odezwało...
      Maciej Grelowski...
      Pupilek Kwaśniewskiego, ex Prezes Orbisu i innych nomenkleaturowych spółek.
      Goliszewski...
      BCC to jego prywatna spółka, biznesowa przybudówka towarzystwa Ordynacka.
      • lej_czerwonego Tow. Goliszewski pominal lata 2001-2005 25.09.06, 14:26
        A skad sie wziely takie dlugi? Z radosnej tworczosci kumpli tow.
        Goliszewskiego: Millera, Belki, Kwasniewskiego.

        MLD PLN % PKB
        1999 273 40
        2000 280,5 40,9
        2001 302 41,9
        2002 354 45,1
        2003 409 51,6
        2004 464 52,2
        2005 520 54,6
        • idiotyzmy-kacze A ty pomijasz działalność pasożytów 25.09.06, 14:30
          ze związkowego skrzydła AWSu (obecnie PiS), którzy dzięki idiotycznym ustawom i idiotycznym poprawkom do ustaw stworzyli dziurę Bauca i gigantyczne bezrobocie.
          • lej_czerwonego Slepy? 25.09.06, 14:35
            Przeciez podalem lata przed 2001

            MLD PLN % PKB
            1999 273 40
            2000 280,5 40,9
            2001 302 41,9

            Jak widac Miller z Belka pokazali co znaczy brac kredyty.

            Maja na mysli zwiazkowe skrzydlo AWS mowisz o Buzku z PO??? :))))
            • off_shore Wy, PiSowcy uwielbiacie przeszłość 25.09.06, 14:38
              Napisz jeszcze jakie reformy w ostatnim roku wdrożył PiS by tę tendencję
              odwrócić.
              • lej_czerwonego Re: Wy, PiSowcy uwielbiacie przeszłość 25.09.06, 14:42
                Czekamy co przedstawi Zyta.
                Po to ja uwalono, zeby tej reformy w tym roku nie bylo.
                • off_shore Re: Wy, PiSowcy uwielbiacie przeszłość 25.09.06, 14:45
                  Tyle przez rok? Wciąż czekamy czy Zyta coś powie??

                  A propos uwalenia - uwalił ją Marcinkiewicz - po co to zrobił skoro przyjęli ją
                  z powrotem bez prawomocnego wyroku Sądu Lustracyjnego?? Nic się w jej sytuacji
                  nie zmieniło od czasu dymisji więc Marcinkiewicz jest w układzie, prawda?
            • idiotyzmy-kacze Nie, mam na myśli związkowych posłów AWSu 25.09.06, 15:03
              (obecnie PiS) dzięki którym mamy w Polsce najbardziej restrykcyjny kodeks pracy w UE - a co za tym idzie bezrobocie, państwową a nie prywatną służbę zdrowia i hybrydowy a nie prywatny system emerytalny.
      • wujaszek_joe Re: Panie i Panowie nie oszukujmy się- jest bardz 25.09.06, 14:27
        a tak bardziej do rzeczy nie umiesz?
        "wzrost planowanych wydatków, dwukrotnie wyższy od
        przewidywanego poziomu wzrostu gospodarczego"
        jesteś w stanie zrozumieć powyższe? nie tylko zmarnowalismy rok 2006 nie
        wykonując żadnych reform finansów publicznych, opieki socjalnej itd ale jeszcze
        znacznie powiększamy sobie dług na przyszłość. i to w okresie koniunktury!
      • off_shore Re: Panie i Panowie nie oszukujmy się- jest bardz 25.09.06, 14:34
        Napisz wprost - Goliszewski kłamie podając nieprawdziwe liczby. Reformy
        gospodarcze PiS kwitną, zadłużenia nie ma, a jeśli jest to maleje.
    • karlin Goliszewski i BCC mają tyle wspólnego z biznesem 25.09.06, 14:33
      co WSI z rozwojem wsi.

      Pupilek Kiszczaka z lat 80-tych, dzięki kompletnemu zidioceniu mediotów wciąż
      jest cytowany jako "przedstawiciel" przedsiębiorców.

      • off_shore Re: Goliszewski i BCC mają tyle wspólnego z bizne 25.09.06, 14:35
        Czyli podane przez niego liczby są nieprawdziwe?
        • karlin Re: Goliszewski i BCC mają tyle wspólnego z bizne 25.09.06, 14:46
          Propagowany przez Goliszewskigo i BCC katastrofizm tyle ma wspólnego z realną
          sytuacją, co sam Goliszewski z prawdziwym biznesem.

          Jak się chcesz przekonać, zajrzyj do raportów na temat Polski poważnych
          instytucji ratingowych czy audytorskich.

          One się nie bawią w kretyńskie, antypolskie wojny propagandowe, bo im za to nikt
          nie płaci. A na podstawie ich ocen do Polski płynie coraz większy strumień
          inwestycji bezpośrednich.
          • lej_czerwonego Re: Goliszewski i BCC mają tyle wspólnego z bizne 25.09.06, 14:48
            Oczywiscie, ze na Zachodzie nikt nie bedzie sie przejmowal jakims smiesznym
            tow. Goliszewskim.

            Natomiast agencje daly ciala w sprawie Wegier. Zadna z nich nie wiedziala, ze
            sytuacja budzetu panstwa jest az tak fatalna. Czy rzad tak klamal czy czegos
            nie dopatrzyli nie wiem - ale jest to dziwne.
            • karlin Re: Goliszewski i BCC mają tyle wspólnego z bizne 25.09.06, 14:55
              Nie sądzę, żeby dały ciała.

              Problemy Węgier były znane od lat. To co sie tam obecnie dzieje, ma raczej inne
              niz czysto gospodarcze podłoże.
          • off_shore Re: Goliszewski i BCC mają tyle wspólnego z bizne 25.09.06, 14:49
            Mam nadzieję, że Financial Times jest dla Ciebie poważną instytucją:

            Prawo i Sprawiedliwość jest w dużej mierze samo winne swoim problemom, ponieważ
            nie potrafi współpracować z nikim, kogo w całości nie kontroluje. Polska może
            jednak na tym ucierpieć jako kraj, ponieważ rząd nie wykorzystuje obecnego
            okresu dynamicznego wzrostu gospodarczego i spadającego bezrobocia, który
            stanowi idealną okazję, by ograniczyć rozrzutne wydatki socjalne.
            • karlin Re: Goliszewski i BCC mają tyle wspólnego z bizne 25.09.06, 14:57
              Muszę cię zmartwić.

              Czytuję FT od ponad 20 lat. I już od dawna w sprawach Polski FT nie jest dla
              mnie poważną instytucją. Poza tym nie porównuj gazety z firmami ratingowymi.

              :)
              • off_shore Re: Goliszewski i BCC mają tyle wspólnego z bizne 25.09.06, 15:02
                Tak jak myślałem - cokolwiek źle o Polsce pod rządami PiS się napisze to jest
                to niewiarygodne. Możesz myśleć co chcesz o Goliszewskim czy publikacjach w
                uznanej, finansowej prasie ale liczby nie kłamią. Jest źle a indolencja PiS w
                sprawach gospodarczych powoduje, że jest coraz gorzej, coraz mocniej jesteśmy
                zadłużeni. Król jest nagi - PiSowi nie wychodzą nawet igrzyska. Komisja bankowa
                jest nielegalna a liczba byłych członków PZPR w rządzie pokazuje jak PiS
                traktuje dekomunizację.
                • karlin Re: Goliszewski i BCC mają tyle wspólnego z bizne 25.09.06, 15:04
                  Nie martw się.

                  Jest wolność słowa i Goliszewski oraz jego zwolennicy, tacy jak ty moga sobie
                  wypisywac co chcą.
                  • off_shore Nie jestem zwolennikiem Goliszewskiego, 25.09.06, 15:07
                    ani też jego przeciwnikiem, toteż Twoje argumenty ad personam są nie wiele
                    warte. Jestem zwolennikiem ekonomii i matematyki - nauk ścisłych.

                    Nie odpowiedziałeś na moje pytanie: Goliszewski kłamie podając te liczby czy
                    też są one prawdziwe?
                    Bo jeśli są prawdziwe to przyznasz, że powody do niepokoju istnieją? I powiedz
                    co robi Twoje ugrupowanie by te powody do niepokoju zniknęły.
                    • lej_czerwonego Re: Nie jestem zwolennikiem Goliszewskiego, 25.09.06, 15:50
                      Powody do niepokoju istnieja od 17 lat.
                      W 1988 bylismy de facto niewyplacalni przed zachodnimi wierzycielami. Potem
                      tylko w 1991 byla nadwyzka wplywow na wydatkami.

                      Nikt nie probowal rozwiazac powaznie problemu finansow panstwa. Wiadomo, im
                      pozniej tym gorzej. Teraz sytuacja jest juz bardzo zla, reformy w tym roku nie
                      bedzie. Ale za to co jest nalezy podziekowac w 90% poprzednim rzadom.
            • wanda43 Re: Goliszewski i BCC mają tyle wspólnego z bizne 26.09.06, 17:16
              ale na tym polu wspolpraca idzie swietnie
              www.faktyimity.pl/archiwum/index.phtml
              • wanda43 A tu tekst z poprzedniego numeru FiM 26.09.06, 17:18
                Na polskiej piersi


                W ubiegłym roku polskie państwo przekazało w formie dotacji dla kościelnych szkół wyższych (nie wliczając wydziałów teologicznych na świeckich uniwersytetach) ponad 160 mln zł. Dostały m.in. seminaria duchowne, w których szkolą się przyszli urzędnicy Watykanu.


                Państwo polskie dba o watykańskie uczelnie bardziej niż o swoje. Pomijamy Wydziały Teologiczne, które powstają jak grzyby po deszczu na świeckich uniwersytetach w Katowicach, Opolu, Szczecinie, Poznaniu, Białymstoku, Olsztynie czy Toruniu. One są finansowane w całości przez świeckie państwo.
                Oprócz nich najwięcej spośród kościelnych szkół wyższych otrzymuje Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie oraz wielowyznaniowa publiczna Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie.
                Jak jednak pokazuje najnowszy wykaz (obwieszczenie z sierpnia br.) Michała Seweryńskiego, ministra nauki i szkolnictwa wyższego, gigantyczne publiczne pieniądze zasilają również wszelkiej maści instytuty teologiczne, odrębne papieskie wydziały teologiczne, a także seminaria duchowne – zarówno diecezjalne, jak i zakonne.
                Przyjrzyjmy się liczbom. Jak wynika z ministerialnego wykazu – w 2005 r. KUL (szkoła niepubliczna) zebrał prawie 72 mln zł na działalność dydaktyczną, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) dostał ponad 36 mln zł, krakowski PAT – ponad 11 mln zł, zaś Chrześcijańska Akademia Teologiczna (ChAT) zgarnęła 7 mln zł. „Symbolicznie” – po kilkaset złotych na działalność dydaktyczną – dostała Salezjańska Wyższa Szkoła Ekonomii i Zarządzania w Łodzi oraz Wyższa Szkoła Filozoficzno-Pedagogiczna „Ignatianum” w Krakowie (szczegółowy wykaz w tabeli nr 1). Potężne pieniądze państwo przekazało również kościelnym uczelniom na pomoc materialną dla wiernych studentów. I tak: KUL otrzymał 18 mln zł, UKSW – prawie 10 mln zł, jezuickie „Ignatianum” ponad 1350 tys. i PAT ok. 1140 tys. zł.
                Władza nie poskąpiła również Papieskim Wydziałom Teologicznym – wrocławski zgarnął prawie 1 mln zł, a warszawski – ponad 300 tys. zł.
                Z seminariów najwięcej zgarnęli klerycy z Wyższego Seminarium w Przemyślu – ponad 165 tys. zł, w Siedlcach – 135 tysięcy i w Warszawie – ponad 132 tys. zł. Wśród seminariów zakonnych: salezjanie otrzymali w zeszłym roku prawie 100 tys. zł. Na drugim miejscu uplasowali się franciszkanie – ponad 70 tys. zł (pełny wykaz dotacji w tabeli nr 2). Łącznie państwo wybuliło na dotacje dla wyższych szkół kościelnych bagatela: 160 813 200 zł!
                No i mamy nasz konstytucyjny rozdział Kościoła od państwa. W rzeczywistości wszyscy Polacy (łącznie z ateistami, antyklerykałami czy świadkami Jehowy) bulą nawet na utrzymanie i wykształcenie katolickich księży i mnichów. Po co? Ano po to, żeby miał ich później kto skubać!


                JAROSŁAW RUDZKI
    • 9111951u Re: Panie i Panowie nie oszukujmy się- jest bardz 25.09.06, 16:55
      Wspaniale nas wyprowadził guru Balcerowicz , przecie ta transformacja to jego
      zasługa.
      • off_shore Re: Panie i Panowie nie oszukujmy się- jest bardz 26.09.06, 17:18
        Błąd. Jest bardzo źle bo transformacyjne dzieło Balcerka zostało wstrzymane.
    • goldenwomen jeszcze jestesmy czy tylko sa nasze granice? 26.09.06, 17:22
      taaaaaaa chcemy tylko rodawac pieniadze na lewo i na prawo,łgaja elYty ile sie
      da,w kraju bieda i bezrobocie,młodzi uciekają.
      To ja sie pytam na pdst. przeczytanej lektury powyżej : my jeszcze jestesmy
      czy tylko nasze sa jeszcze granice?
    • asienka32 W sumie dobrze, ze nastał rząd kaczorów - i pan Go 26.09.06, 17:26
      liszewski się obudził.
      O krok od finansowej zapaści jesteśmy od paru ładnych lat, a dług publiczny za
      rządów Millera i Belki czyli w latach 2001- 2005 wzrósł o 150 mld zł z 300 do
      450 mld zł.
    • p_fotek Z debilizmem intelektualnym nie ma co dyskutować 26.09.06, 17:39
      Z uporem maniaka będą pisać, że to wina czrwonej komuny, że to wina aferzystów,
      że przez rok dług się podwoiło z winy Lenina i Rywina, że to wina
      komunistycznej zarazy.
      Tp że PiS cały rok zmarnował i dąży do zmarnowania trzech lat następnych to
      jest cacy.
      Ważne, że się modlą i czapkują grzybowi z Torunia, więc muszą być porządni.
      Z debilizmem intelektualnym nie ma co dyskutować.
    • goldenwomen Re: Panie i Panowie nie oszukujmy się- jest bardz 26.09.06, 18:20
      www.polonica.net/HUCPA.htm

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka