Dodaj do ulubionych

Swięta Bożego Narodzenia 2006 na forum Kraj

22.12.06, 09:53
Z wielkim trudem, ale udało mi się w końcu zdobyć wspaniałą, internetową
choinkę z Nowego Targu.Teraz, osadzona cichcem na forum Kraj i pięknie
przystrojona, przyciąga wzrok wszystkich forumowiczów i zachęca do składania
światecznych podarków i co ważniejsze serdecznych życzeń, od wszystkich i dla
wszystkich, niezależnie od osobistych przekonań, z okazji wspaniałych Świąt
Bożego Narodzenia 2006.
Obserwuj wątek
    • homosovieticus Redakcji portalu i nieznośnej czasami Giwi moc 22.12.06, 09:56
      życzeń wszelakiej pomyślności i szerokiego uśmiechu życzy nielubiany homoś.
      • homosovieticus Prezent dla nas wszystkich 24.12.06, 10:26
        Już wzdychał na myśl o Bożym Narodzeniu
        o tym jak naprawde było
        zaczął się modlić do świętej rewolucji w Betlejem
        od której liczymy czas
        kiedy znów zaczął merdać puszysty ogon tradycji
        wprosiła się choinka za osiemdziesiąt złotych
        elegancko ubrana
        mlaskały kluski z makiem
        kura po wigilii spieszyła na rosół
        potem milczenie większe niż żal
        i już na gwiazdkę stuprocentowy szalik przytulny jak kotka
        żeby się nie ubierać za cienko
        i nie kasłać za grubo
        zdrzemnął się na dwóch fotelach
        wydawało mu się że słowo ciałem się stało - i mieszkało poza nami
        nawet usłyszał że za oknem przyszedł Pan Jezus
        prosty jak kościół z jedną tylko malwą
        obdarty ze śniegu i polskich kolęd
        za wcześnie za późno nie w porę

        nacisnął dzwonek, dzwonek był nieczynny
        Jan Twardowski
    • homosovieticus Mojemu przeciwnikowi politycznemu Michnikowi 22.12.06, 09:59
      życzę zdrowia i zrozumienia oraz pokochania polskiej tradycji kulturowej.
      • incognitto życzenia tych (tym) w czerwonym:)) 22.12.06, 10:21
        homosovieticus napisał:

        > życzę zdrowia i zrozumienia oraz pokochania polskiej tradycji kulturowej.

        niektorzy bardzo pokochali:)

        forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=28&w=54323747
      • joannabarska Re: Mojemu przeciwnikowi politycznemu Michnikowi 26.12.06, 11:33
        Muszka przeciwnikiem politycznym słonia...Ciekawe nawet.
        • homosovieticus Re: Mojemu przeciwnikowi politycznemu Michnikowi 26.12.06, 11:40
          Muszka tse-tse.
          • belus77 On sika cieplym moczem na Twoje poglondy! 26.12.06, 19:56
    • homosovieticus Bladej twarzy życzę gejzerów pomysłów na 22.12.06, 10:23
      uczynienie z forum Kraj miejsca gdzie nie tylko poplotkować można. Życze
      równiez radosci wiele, zdrowia i nieustajacej pogody ducha.
      • asienka32 Dołączam się do życzeń dla Bladej ... 22.12.06, 10:27
        ... życzę aby nie zabrakło jej weny twórczej do pisania z wielkim urokiem i
        kobiecą kokiererią często okraszoną temperamentną, ale zawsze adekwatną
        inwektywą o rzeczach, o których w tym miejscu pisać dobrze /ponoć/ nie przystoi.
        • frau_blada Dziekuje Wam obojgu pieknie 22.12.06, 14:43
          Mam nadzieje, ze FK w 2007 zacznie wreszcie normalniec i oszolomstwo bedzie
          coraz slabsze. Niech Wam mina swieta w spokoju, w zgodzie z tradycja i w milosci
          osob najblizszych.
    • bryt.bryt drobny klopot ... 22.12.06, 10:27
      homosovieticus napisał:

      > (...)serdecznych życzeń, od wszystkich i dla
      > wszystkich, niezależnie od osobistych przekonań,(...)

      A ja mam drobny klopot z tym, zeby skladac (przyjmowac) zyczenia osobom (od
      osob), ktore nazywaly mnie na FK niewybrednie, ktore ja nazywalem niewybrednie.
      Z czegos sie to bierze i takie chwilowe zawieszenie broni pachnie zwykla obluda.
      Jest nia.
      • incognitto Re: drobny klopot ... 22.12.06, 10:32
        bryt.bryt napisał:

        > homosovieticus napisał:
        >
        > > (...)serdecznych życzeń, od wszystkich i dla
        > > wszystkich, niezależnie od osobistych przekonań,(...)
        >
        > A ja mam drobny klopot z tym, zeby skladac (przyjmowac) zyczenia osobom (od
        > osob), ktore nazywaly mnie na FK niewybrednie, ktore ja nazywalem niewybrednie.
        > Z czegos sie to bierze i takie chwilowe zawieszenie broni pachnie zwykla obluda
        > .
        > Jest nia.

        obłudy w tych dniach pachnie na każdym kroku
        politycy na kilka dni zawieszaja broń,z zastrzeżeniem, ae zaraz po swiętach znowu będa sie opluwac
        ateisci ateistom śla zyczenia...

        a ja się pytam : z jakiej okazji?
        Narodzin Jezusa Chrystusa?
        • panzerfaust100 Re: drobny klopot ... 22.12.06, 10:56
          a ja się pytam : z jakiej okazji?


          Z okazji , ze twoje ateistyczne zaparcie przeszlo i stolec przeszedl.
    • homosovieticus Ojcu T. Rydzykowi zdrowia i sił w budowaniu Nowych 22.12.06, 11:44
      Mediów życzy z okazji Bożego Narodzenia, forumowicz homoś.
      Alleluja i ..do przodu
      • scoutek Re: Ojcu T. Rydzykowi zdrowia i sił w budowaniu N 22.12.06, 14:49
        homosovieticus napisał:

        > Mediów życzy z okazji Bożego Narodzenia, forumowicz homoś.
        > Alleluja i ..do przodu

        obuludne jest to, ze ojcu dyr. zyczenia skladasz tu, na GW a nie mailem do RM
        czy tvTrwam
        • homosovieticus Re: Ojcu T. Rydzykowi zdrowia i sił w budowaniu N 23.12.06, 11:39
          Twoja uwaga została przez Najwyższy Trybunał Świateczny uznana za pozbawioną
          sensu i odrzucona z niesmakiem.
          ps
          zajrzyj do słownika.
    • homosovieticus Prezydentowi Wałesie pomyślnosci, zdrowia i 22.12.06, 12:01
      zrozumienia,że nie jest alfą i omegą polskiej polityki.
    • homosovieticus Andrzejowi i Jolancie Gwiadom spokojnych i 22.12.06, 12:04
      radosnych Świat Bozego Narodzenia życzy homoś.
      • cics Re: Homosovietucusowi - ciekawych wątków na FK 22.12.06, 12:09
        i oczywiście radosnych Swiąt Bożego Narodzenia
        • homosovieticus Dziękuje Ci bardzo za życzenia. Ze swej strony 22.12.06, 12:14
          równiez zyczę Ci radosnych Świąt Bozego Narodzenia i ..również ciekawych wątków
          na forum Kraj.
          • frau_blada Po wszystkimi Twoimi zyczeniami sie podpisuje 22.12.06, 14:45
            homciu.
    • homosovieticus Dawno nieczytanym forumowiczom; bratkowi4, 22.12.06, 12:34
      wartburgowi o tym samym numerze, lupusowi.lupusowi, basi.basi, wieloosobowej
      katarynie.katarynie, marynatowi,panidallowey, rolotomasiemu, katarhis,
      izie.bel.izie. 1sek POP-u,maximusowi z dalekiej Ameryki, lafiryndzie, gieni, i
      wielu pozostałym przemiłym forumowiczom, wszystkiego najlepszego z okazji Świąt
      Bożego Narodzenia
      życzy osamotniony homoś.

      • joannabarska Re: Dawno nieczytanym forumowiczom; bratkowi4, 22.12.06, 12:43
        A ja bym Ci w formie zyczen zacytowala pewne słowa klasyka, pana LKacz.
        • homosovieticus Dzięki ale spadnę jak dojrzeję. Tobie życze 22.12.06, 12:53
          wiele radości i luzu z okazji Świąt Bozego Narodzenia. Mam też nadzieję,że z
          czasem z dystansu spojrzysz i ocenisz wyznawany dotychczas światopoglad.
    • belus77 Spokoju i abstnencji przeora rzyczom parafianie! 22.12.06, 14:00
    • homosovieticus Donaldowi Tuskowi kandydatowi na Prezydenta Polski 22.12.06, 16:33
      życzę aby w czasie Świąt Bożego Narodzenia przeczytał "Ogniem i Mieczem" Pana
      Henryka, przemyślał to co przeczytał i wspólnie z Jarosławem Kaczyńskim
      rozpoczął budowę silnego i sprawiedliwego państwa polskiego, należącego do
      wielkiej rodziny państw europejskich skupionych w federacyjnej uni.
    • artsg Lewactwu to można życzyć co najwyżej 22.12.06, 17:04
      wspaniałych dwóch dodatkowych dni wolnych od pray
      • frau_blada Niech oni tez cos z tych swiat maja :-) 22.12.06, 18:35

    • kahlil Re:Naj.,naj Najlepszego życzenia dla........ 22.12.06, 18:56
      asienki,bladej.hummera,homosia i Wszystkich Forumowiczów,
      dla przyjaciół i całej reszt forumowej braci Wesołych Radosnych Świąt!!!..i
      dedykuję naszą "rodzinną kolędę"Hej maluśki"
    • homosovieticus Działaczom i działaczkom SLD życzę aby w okresie 23.12.06, 09:48
      światecznym pomyśleli o tym, jak daleko ich polityczne programy i
      zainteresowania odbiegły od dawnej wrażliwości na ludzką krzywdę i stały się
      głupią propagandą ludzkich wynaturzeń.
      Stajenka, żłóbek, leżący na sianku goły i maleńku Chrystus powinno sprzyjać
      takim rozmyślaniom.
      Rozumnych Świąt Bożego Narodzenia
      • artsg Re: Działaczom i działaczkom SLD życzę aby w okr 23.12.06, 09:52

        > Stajenka, żłóbek, leżący na sianku goły i maleńku Chrystus powinno sprzyjać
        > takim rozmyślaniom.
        > Rozumnych Świąt Bożego Narodzenia

        Raczej rozmyślania przy wigilijnej golonce w czsie wydłużonego wekendu
    • homosovieticus Panu Aleksandrowi Kwaśniewskiemu życzę aby 23.12.06, 10:02
      zrozumiał,że wystepując w roli fałszywego Mojżesza wyrządził Polsce tak wiele
      szkód, że tylko pokuta w odosobnieniu może ukoić Jego zbolałe sumienie.
    • bolszewicka_swinia Wszystkiego najlepszego! 23.12.06, 10:28
    • bolszewicka_swinia Pan premier złożył nam życzenia drogą internetową 23.12.06, 10:57
      Z okazji najpiękniejszych świąt w roku - Bożego Narodzenia życzę Państwu serdeczności i rodzinnego
      ciepła przy wigilijnym stole, spokojnych i radosnych Świąt oraz pomyślności, szczęścia, sukcesów i
      życzliwości w Nowym Roku.

      www.kprm.gov.pl/

      • taziuta Premier bolszewicką świnią?! :-) 23.12.06, 18:04
        bolszewicka_swinia napisała:

        Pan premier złożył nam życzenia drogą internetową - bolszewicka_swinia

        www.kprm.gov.pl/

    • homosovieticus Części forumowych wielbicieli Platformy i kilku 23.12.06, 12:22
      poważnym wyznawcom kultu Przewodniczącego Tuska, zebranym przy wigilijnym
      stole, wesołych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz sianka na stole, a nie
      w glowie, życzy homoś.
    • homosovieticus Gorbiemu z okazji Świąt Bożego Narodzenia 23.12.06, 14:01
      miłych wspomnień z dzieciństwa i przeszczepu serca na prawą stronę, życzy homoś
      • sawa.com Bóg sie rodzi moc truchleje Pan Niebiosów... 23.12.06, 14:40
        Jest to jedna z naszych najpięknieszych kolęd. Spójrzcie jak bardzo ona oddaje
        naszą pełną sprzeczności naturę - moc truchleje!

        Forumowej braci i forumowemu siostrzeństwu pogodnych i zdrowych świat życzę.
        Lewej i prawej stronie FK wiele błyskotliwych postów w nadchodzącym Nowym Roku.
        I dostatku i dobrej formy psychicznej. Specjalne życzenia dla giwi by miała jak
        najmniej roboty z nami i nasze posty czytała z przyjemnością a nie
        obrzydzeniem. Wiwat Moi Drodzy:)))
    • sawa.com Re: Swięta Bożego Narodzenia 2006 na forum Kraj 23.12.06, 17:57
      Homosiowi zyczę, zeby w tym roku pokochał ludzi i niebył tak obcesowy! Tak
      Homosiu, często jesteś przykry. Za twoje złośliwości inni odpłacają ci sie tym
      samym. No bo chyba jednak nie jesteś masochistą? Że tak prowokujesz, zeby Cię
      nie lubiano?
    • logo.vlad Forumowiczom... 23.12.06, 18:15
      Rozmówcom forumowym, tym, z którymi się zgadzałem, jak i tym, z którymi się
      (choćby i niepięknie), różniłem. Tym z lewa i tym z prawa. Tym, dla których
      jest to tradycja religijna - i tym, dla których jest to tradycja rodzinna.
      Abyśmy się umieli różnić jeśli nawet nie piękniej, to przynajmniej
      merytoryczniej. Abyśmy w rozmówcy widzieli co najwyżej przeciwnika - a nie
      wroga. Wielu błyskotliwych postów, i oby nam klawiatury dobrze służyły...

      VlaD
    • homosovieticus Niezapomnianemu marynatowi pełnych uniesień 23.12.06, 23:22
      duchowych w czasie Świąt Bozego Narodzenia życzy Przewodniczacy Forumowej
      Komisji Śledczej, którego raport sprzedaje się doskonale na Alergo.
    • goniacy.pielegniarz Przyjmij i życzenia ode mnie. 24.12.06, 00:22
      Choć nie przepadam za tym okresem, to moje życzenia są całkowicie szczere.
      Dla wszystkich forumowiczów i dla Ciebie. Zdrowia, szczęścia i spełnienia
      najskrytszych marzeń.

      • homosovieticus Zrobiło mi się miło.Dziękuje za pamieć i życzenia 24.12.06, 01:19
        Wesołych Świąt Bozego Narodzenia przyjacielu z forum.
        • belus77 Nie zapomnij o palcu dla Tadka z Torunia! 24.12.06, 05:46
          Ten zlodziej tez ma potrzeby odtylne!
    • marouder Wszystkim:) 24.12.06, 01:22
      Zdrowia, spokoju ducha, milosci, pomyslnosci i rozsadku:)
      Badzcie szczesliwi:)
    • edico Wieczerza "wigilijna" u dawnych Słowian 24.12.06, 02:19
      Odpowiednikiem świąt Bożego Narodzenia było Święto Godów trwające od ok.21 XII -
      ok.6 I. zaczynające nowy rok.

      Reliktem tych tradycji jest dzisiejsza wieczerza wigilijna, gdzie pusty talerz
      służy zaproszeniu przodków (Dziadów) na wspólną z żywymi ucztę. Wróżono wówczas
      w sprawach pomyślności w nadchodzącym roku a grupy w rytualnych przebraniach
      obchodziły wszystkie domy śpiewając kolędy i zbierając zapłatę w naturaliach,
      całowano się pod podłaźnicą i jemiołą, spożywano 13 potraw, dbając jednocześnie
      o dodatkowe nakrycie dla zmarłych przodków (wiele z tych zwyczajów przetrwało do
      dziś).

      Reliktem Godów jest także wizyta Św. Mikołaja zwanego przez Słowian Dziadem
      Mrozem. Dobrych wynagradzał on prezentem a niepokornym dawał rózgę. Rózga - jak
      wierzono - ma w rękach istoty nadprzyrodzonej moc zadawania długiej i bolesnej
      śmierci, najczęściej od nieuleczalnej choroby zakaźnej.

      Dziad znaczyło tyle co przodek. Pan Mróz - to śmierć. Święty Mikołaj to nikt
      inny jak Weles - czyli władca tamtego świata i sędzia.

      Z okazji nadchodzących świąt życzę wszystkim samych prezentów :))

      Pozdrawiam
      • sawa.com Re: Wieczerza "wigilijna" u dawnych Słowian 24.12.06, 05:55
        edico napisał:

        > Odpowiednikiem świąt Bożego Narodzenia było Święto Godów trwające od ok.21
        XII
        > -
        > ok.6 I. zaczynające nowy rok.
        >
        > Reliktem tych tradycji jest dzisiejsza wieczerza wigilijna, gdzie pusty talerz
        > służy zaproszeniu przodków (Dziadów) na wspólną z żywymi ucztę. (...)

        Piekna to opowieśc i ciekawa. Ukłony przesyłam w stylu słowiańskim bom
        słowianka.
        • homosovieticus Świąteczne obyczaje 24.12.06, 10:39

          Choinka

          Nie można dziś określić nawet w sposób przybliżony od kiedy iglaste drzewko
          zaczęto kojarzyć z obchodami świąt Bożego Narodzenia. Wiadomo natomiast, że w
          wielu kulturach i religiach drzewo, zwłaszcza iglaste jest symbolem życia,
          płodności, odradzania się i trwania. Podejmowano wiele prób biblijnego
          uzasadnienia wprowadzenia do domów bożonarodzeniowego drzewka, jednak nie
          znaleziono nigdy bezpośrednich źródeł pisanych, do których można byłoby się
          odwołać.

          Faktem jest, iż na jednym z miedziorytów z roku 1553, obok żłóbka widnieje
          drzewko jodłowe ozdobione gwiazdą i świeczkami. Następne lata potwierdzają
          występowanie choinki, nawet w mieszkaniach prywatnych w dniu obchodów Bożego
          Narodzenia. Zwyczaj te stał się powszechnym w mieszczańskich rodzinach
          niemieckich, tyrolskich, austriackich promieniując stamtąd, zwłaszcza w wieku
          XIX, na pozostałe kraje europejskie i pozaeuropejskie. Ważne były, rzecz jasna,
          ozdoby choinkowe. Im również nadawano głębszy sens. I tak na szczycie drzewka
          zawieszano gwiazdę symbolizującą gwiazdę betlejemska, w zawieszanych jabłkach
          widziano echo biblijnego jabłka Adama i Ewy, papierowe łańcuchy rozpoznawano
          jako okowy zniewolenia grzechowego czy nawet politycznego (w okresie
          rozbiorów), Oświetlenie choinkowe miałoby wskazywać na Chrystusa, który
          przyszedł na świat jako „światło dla pogan”. Zaś żywe zielone drzewko miałoby
          symbolizować

          Chrystusa — źródło wszelkiego życia. Warto o tym pamiętać strojąc swoje
          świąteczne drzewko. A ubiera się je dopiero w wieczór wigilijny. Aby jednak
          zapalić świeczki, trzeba poczekać na pojawienie się na niebie pierwszej
          gwiazdy.

          Wieczerza wigilijna

          Tradycja rodzinnej, uroczystej wieczerzy jest dzisiaj bardzo mocno zakorzeniona
          w polskich domach. Obyczaj ten zauważono i zapisano już w XVII w., choć
          przypuszcza się, że był praktykowany już dużo wcześniej. Jego istotnym
          elementem jest zachowanie postu. Wieczerzę poprzedza przygotowanie choinki, jak
          też domowej szopki. Pod białym obrusem kładzie się kilka kłosów siana
          (symbolika szopki betlejemskiej). Do stołu zasiada się po ukazaniu pierwszej
          gwiazdy na niebie. Uczestnicy kolacji dzielą się białym opłatkiem, składają
          życzenia, wybaczają wzajemne urazy. Przyjęło się pozostawienie wolnego nakrycia
          przy stole dla ewentualnego gościa lub też symbolicznie dla Chrystusa. Były i
          są różne przesądy dotyczące ilości i zawartości potraw wigilijnych. Najczęściej
          podaje się zupę rybną czy migdałową, barszcz, potem grzyby z kapustą, ryby
          gotowane lub pieczone (najczęściej karp w szarym sosie), kluski z makiem,
          kompot z suszonych owoców, itd. Na ogół przygotowuje się 7,9 względnie 12
          potraw. We wschodnich regionach obowiązkowo podaje się kutię(gotowaną pszenicę
          lub jęczmień z miodem, orzechami i migdałami). Po skończonej wieczerzy śpiewa
          się kolędy i obdarowuje prezentami.

          Opłatek

          Wigilijny zwyczaj łamania się opłatkiem należy do najtrwalszych i najżywszych
          tradycji Bożego Narodzenia. Dzielenie się opłatkiem, choć niekoniecznie w
          Wigilię, praktykowali już najwcześniejsi chrześcijanie — otrzymywali go ci,
          którzy nie byli na mszy. Od dawna, tuż przed wieczerzą, łamano się opłatkiem z
          członkami rodziny, służbą, kolędnikami i oczywiście duchami przodków. Nawet
          zwierzęta gospodarskie dostawały opłatek od swego gospodarza.

          Nie ma solidnego studium, które wskazałoby kiedy i w jakich okolicznościach ta
          tradycja zakorzeniła się w Polsce. Najstarsza wzmianka źródłowa pochodzi z
          końca XVIII wieku. Dzisiaj jest to już wyłącznie polski zwyczaj, którego
          najważniejszym przesłaniem jest pojednanie. Dzieląc się opłatkiem składamy
          sobie życzenia dobra wszelakiego, zapominamy o urazach, wybaczamy winy.

          Kolędy

          Wyraz kolęda pochodzi od łacińskiego słowa „calendae”, oznaczające pierwszy
          dzień miesiąca. W starożytnym Rzymie uroczyście obchodzono szczególnie calendae
          styczniowe, kiedy to konsulowie prawnie obejmowali swój urząd w całym imperium
          rzymskim. Przy reformie kalendarza (46 r. przed naszą erą), zadekretowanym
          przez Cezara Juliusza (stąd „kalendarz juliański”) potwierdzono 1 stycznia jako
          początek roku administracyjnego. W Rzymie obchodzono to bardzo uroczyście.
          Odwiedzano się, obdarowywano podarkami, śpiewano okolicznościowe pieśni. Wraz z
          przyjęciem chrześcijaństwa zwyczaje te stopniowo powiązano z początkiem rachuby
          nowego czasu „nowej ery”, czyli narodzin Chrystusa. Kolęda w Polsce oznacza
          przede wszystkim pieśń religijną, związaną tematycznie z narodzinami Chrystusa.
          Najstarsza polska kolęda „Zdrów bądź królu anielski” pochodzi z 1424 roku, choć
          sam termin kolęda utrwalił się dopiero w XVII w. W okresie tym powstawało wiele
          pastorałek i kolęd. Inne śpiewali zakonnicy, inne arystokracja, mieli też swoje
          kolędy kupcy i pozostałe stany. Niektóre kolędy autorskie znane są do
          dziś: „Przybieżeli do Betlejem pasterze” i „Przy onej górze” J. Żabczyca, „Bóg
          się rodzi” F. Karpińskiego, „Mizerna, cicha” T. Lenartowicza. Jednak kolędy
          powstawały też dzięki twórcom anonimowym. Tłumaczono je z łaciny czy z języków
          krajów sąsiedzkich. Jakkolwiek większość kolęd powstała w łonie kościoła
          katolickiego, nie brak jednakże kolęd luterańskich, kalwińskich czy husyckich.
          Kolędy są zjawiskiem kulturowym, zwłaszcza w Polsce, gdzie ilość znanych i
          opisanych kolęd osiąga liczbę ponad pół tysiąca.

          Prezenty gwiazdkowe

          Powszechna praktyka wzajemnego obdarowywania się prezentami (zwłaszcza dzieci)
          związana była pierwotnie z kultem i życiorysem św. Mikołaja, biskupa diecezji
          Bari (Włochy), wielkiego jałmużnika żyjącego w IV wieku. Jego niezwykła
          hojność, troska o biednych, stały się symbolem i uosobieniem miłości każdego
          bliźniego. Właśnie w okresie świąt bożonarodzeniowych znalazła swoje logiczne
          uzasadnienie i to już w średniowieczu. Dzisiejszą tradycję wręczania
          świątecznych prezentów zawdzięczamy Marcinowi Lutrowi, który w 1535 roku
          domagał się, aby protestanci zaniechali zwyczaju „św. Mikołaja”, a prezenty
          dawali swoim dzieciom jako dar samego „Dzieciątka Jezus”. Z czasem wszystkie
          kraje chrześcijańskie, także katolickie przyjęły tę praktykę. Jednakże ślad
          dawnej tradycji biskupa — św. Mikołaja nadal rozpoznajemy w postaci tzw.
          gwiazdora ubranego w szaty biskupie, z mitrą i pastorałem, względnie nazywanego
          wprost Santa Claus (kraje anglosaskie) czy Sinterklaas (Holandia). To on w
          wigilię Bożego Narodzenia przynosi nadal prezenty, to dzieci nadal ze swoją
          dziecięcą wiarą piszą do niego listy.

          • homosovieticus Stół Świąteczny 24.12.06, 10:43
            Świąteczny stół
            Wigilia


            Rolmopsy z rodzynkami
            Pierogi z kapustą i grzybami
            Karp w sosie grzybowym
            Filet z łososia w sosie z czerwonego wina
            Barszcz czerwony z fasolą
            Sandacz smażony, podany w sosie na białym winie
            Śledzie w trzech smakach
            Łupiemy orzechy

            Potrawy Świąteczne:


            Indyk z nadzieniem bakaliowym
            Kurczak z nadzieniem bakaliowym
            Pieczeń cielęca na dziko
            Ciasto rodzynkowe


            Rolmopsy z rodzynkami

            * 6 filetów matiesów * 2 jabłka (Jonagold) * 1 kiszony ogórek * 2 duże cebule *
            4 marynowane grzybki * 4 łyżki rodzynek * 2 goździki * 5 ziaren ziela
            angielskiego * 2 liście laurowe * 2 łyżeczki cukru * 1/2 łyżeczki ziaren
            pieprzu * 1/2 łyżeczki kolendry * 1 szklanka octu 6% * 1 łyżeczka soku
            cytrynowego a sól

            Ucieramy jedno jabłko (największe) na tarce z dużymi oczkami, skrapiamy sokiem
            cytrynowym. Siekamy drobno jedną cebulę i obrany z łupiny ogórek. W miseczce
            mieszamy jabłka, posiekane grzyby, 2 łyżki rodzynek, cebulę i ogórek.
            Przyprawiamy szczyptą zmiażdżonych goździków, zmielonym pieprzem, solą i
            cukrem. Filety kroimy na kawałki długości 6-7 cm, smarujemy nadzieniem z
            jabłek, zwijamy rolmopsy i spinamy wykałaczkami. Teraz kroimy w plasterki drugą
            cebulę, a jabłko w kostkę. Wkładamy do słoika rolmopsy, jabłka, rodzynki i
            cebulę. W rondelku gotujemy - pod przykryciem - ocet, 3-4 łyżki wody, goździki,
            pieprz, kolendrę, ziele angielskie i liście laurowe. Przyprawiamy cukrem i
            zalewamy tak przygotowaną marynatą rolmopsy. Trzymamy w chłodzie przez 24
            godziny (ale można i znacznie dłużej).



            Pierogi z kapustą i grzybami

            * 50 dag kwaszonej kapusty * 2 średnie cebule * 3 dag suszonych grzybów * 50
            dag pieczarek * 2 liście laurowe * kawałek skórki cytrynowej * 5 ziaren ziela
            angielskiego * 1/2 łyżeczki kminku * sól, pieprz * 3 łyżki oleju
            słonecznikowego * 3 łyżki masła *szczypta cukru - ciasto pierogowe

            Grzyby zalewamy filiżanką ciepłej wody. Zagniatamy miękkie ciasto z 50 dag
            mąki, 2 żółtek, ciepłej wody i 2 łyżek oleju. Przykrywamy ogrzaną miską i
            odstawiamy na pół godziny. Jeśli kapusta jest bardzo kwaśna, przepłukujemy ją
            na durszlaku gorącą wodą. Mniej kwaśną wkładamy od razu do garnka, zalewamy
            zimną wodą (powinna ledwie przykrywać kapustę). Dodajemy grzyby razem z wodą, w
            której się moczyły, ziele angielskie, liście laurowe, kawałek skórki cytrynowej
            i kminek. Gotujemy na małym ogniu, aż kapusta zmięknie (ale nie powinna się
            rozgotować). Potem odcedzamy starannie na durszlaku. Oczyszczone pieczarki i
            obrane cebule kroimy w drobną kostkę, podsmażamy na maśle i oleju. W rondlu
            mieszamy kapustę, pokrojone drobno grzyby, pieczarki, cebulę i smażymy
            nadzienie przez 10 minut. Przyprawiamy solą, pieprzem, szczyptą cukru. Teraz
            wałkujemy cienko ciasto, wykrawamy szklanką krążki i kładziemy na środku porcje
            nadzienia. Zlepiamy starannie brzegi. Gotowe pierogi od razu wkładamy do
            wrzącej, osolonej wody. Gdy woda ponownie zacznie wrzeć, przykrywamy garnek. Po
            mniej więcej 8 minutach pierogi są gotowe. Można je od razu podawać na stół
            albo ugotowane wcześniej odgrzać w gorącej wodzie lub odsmażyć na maśle.



            Karp w sosie grzybowym

            * 1 karp o wadze ok. 1,5 kg * 1 szklanka kwaśnej śmietany * 50 g suszonych
            grzybów * 1 mała cebula * 1 łyżeczka mąki * 2 łyżki masła * 1 łyżeczka cukru *
            1 liść laurowy * 1/2 łyżeczki pieprzu * 1/2 cytryny * sól

            Suszone grzyby zalewamy filiżanką zimnej wody, po kwadransie gotujemy do
            miękkości. Lekko solimy, studzimy w wywarze, a następnie kroimy w paseczki.
            Ubijamy śmietanę z mąką, szczyptą soli, cukru i pieprzu. Mieszamy z grzybami i
            drobno posiekaną cebulą, dodajemy liść laurowy. Oczyszczonego i wypatroszonego
            karpia płuczemy starannie pod bieżącą wodą, osuszamy papierowym ręcznikiem i
            nacieramy płaską łyżeczką soli. Układamy w naczyniu do zapiekania, skrapiamy
            roztopionym masłem. Na dno naczynia wlewamy wywar z grzybów. Wstawiamy rybę na
            25 minut do nagrzanego (180Ą) piekarnika. Podpieczoną rybę wyjmujemy na chwilę,
            polewamy śmietaną przyprawioną sokiem cytrynowym i pieczemy jeszcze 20 minut,
            aż skórka apetycznie przyrumieni się na wierzchu. Podajemy na Wigilię z kapustą
            z grzybami - jako gorące, główne danie.
            więcej:

            www.opoka.org.pl/varia/bn/stolswiateczny.html

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka