Dodaj do ulubionych

Polacy na Haiti

18.01.10, 10:24
pl.wikipedia.org/wiki/Haiti
"Na przełomie XVIII i XIX wieku na Haiti wybuchło powstanie czarnej ludności. Napoleon Bonaparte wysłał 3 półbrygady polskich żołnierzy z Legionów Polskich, aby stłumić rewoltę w najbogatszej francuskiej kolonii. Około 4000 z 5200 legionistów zginęło na wyspie zabitych przez żółtą febrę lub inne tropikalne choroby oraz przez zdobywających przewagę byłych niewolników dowodzonych przez wyzwoleńca Toussainta L'Ouverture. Tylko około 800 z nich powróciło do Francji lub zaciągnęło się do brytyjskiej armii kolonialnej. Niektórzy zostali piratami na Morzu Karaibskim. Wielu legionistów przeszło na stronę "czarnego generała" nie mogąc odnaleźć się w znienawidzonej roli zaborców. Czterystu legionistów osiadło na południu wyspy. Do dziś w górskich wioskach: Cazale, La Valee de Jackmel, Fond des Blancs, Port Salut i St. Jean du Sud żyją ich ciemnoskórzy potomkowie noszący przekręcone polskie nazwiska i odznaczający się pewnymi europejskimi cechami wyglądu.

Innym polskim akcentem było obwołanie królem Faustina Wirkusa, żołnierza wojsk amerykańskich okupujących Haiti na początku XX wieku. Ten syn polskiego górnika był wyznaczony przez Amerykanów do rozstrzygania lokalnych sporów. Kiedy odkrył, że część tubylców jest pochodzenia polskiego i ogłosił, że również jest Polakiem uznano, że zstąpił do nich zbawiciel. Haitańczycy uznali również za znak to, że jeden z lokalnych władców nosił to samo imię co Wirkus"

-nasi przodkowie nie chcieli być okupantami i zaborcami a dziśmy okupujemy Irak i Afganistan, tracimy na to grube miliony korzyści z tego zero za to wrogów coraz więcej. oto jak możemy polegać na naszych tzw sojusznikach z zachodu..
Obserwuj wątek
    • oszolom.z.radia.maryja Re: Polacy na Haiti 19.01.10, 23:39
      Mam nadzieję że międzynarodowa pomoc spowoduje że ten nieszcęsny kraj wreszcie wyjdzie na prosta
    • drwallen podbić 19.01.10, 23:59
      Jak amerykanie nie chcą to Polacy powinni pokojowo w imię ochrony mniejszości
      wcielić terytorium Haiti do macierzy RP.

      Chcielibyście mieć Polską wyspę na Karaibach z tanimi nieruchomościami za cenę 6
      milionów czarnych obywateli proszących o jeść?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka