evelina78 01.06.10, 17:09 Może nareszcie wyznawcy teorii spiskowych się zamkną. Błąd pilotów, nic więcej nie było. Szukający sensacji pewnie już się znudzili czytaniem... Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
lupus76 Re: PULL UP 01.06.10, 18:58 A mnie jednak coś tam niepokoi: W kabinie cały czas, do końca siedział gen. Błasik. Zanim jeszcze TAWS zaczął drzeć mordę (znaczy po terrain ahead, ale przed pull up)) II pilot podał komendę "odlatujemy". Po czym widać odliczanie nawigatora: 100, 90, PULL UP, 80 PULL UP, 70, PULL UP, PULL UP, 60, komenda z wieży "HORYZONT", PULL Up, 50, drugi "HORYZONT" z wieży w samolocie choinka, bo wszystkie urządzenia, które mogły wyć już wyły, 40 30, kurwa mać, koniec zapisu. Najwyraźniej jednak był presja, żeby ten cholerny samolot posadzić w Smoleńsku. Odpowiedz Link Zgłoś
milleniusz Re: PULL UP 02.06.10, 00:14 > Najwyraźniej jednak był presja, żeby ten cholerny samolot posadzić w Smoleńsku. No i posadzili. Tyle, że na zawsze. W wojsku, jak to ktoś powiedział choć kontekst może nie do końca stosowny, często straty w ludziach są mniej istotne od wykonania zadania. Gorzkie memento. Jakoś specjalnie wiele więcej niż wcześniej nie wiemy. Już wcześniej było wiadomo, że wg wszelkich procedur, danych i wskazań, tego lądowania nie powinno być. Odpowiedz Link Zgłoś
lupus76 Re: PULL UP 02.06.10, 00:28 > Jakoś specjalnie wiele więcej niż wcześniej nie wiemy. Już wcześniej było > wiadomo, że wg wszelkich procedur, danych i wskazań, tego lądowania nie powinno > być. To też w poniższych postach podobne wnioski wysnułem. Odpowiedz Link Zgłoś
milleniusz Re: PULL UP 02.06.10, 00:39 > To też w poniższych postach podobne wnioski wysnułem. A, kojarzę już tego majora. Nie mam zastrzeżeń co do jego fachowości, ale to były pilot tego pułku, co niekoniecznie gwarantuje bezstronność. Pamiętam, że jak się dowiedzieliśmy, że w kokpicie był dowódca sił powietrznych, to on próbował usprawiedliwiać tę sytuację snując, między innymi, taką hipotezę, że "może załoga poprosiła dowódcę o pomoc, czy poradę". To jest dość absurdalne przypuszczenie. Odpowiedz Link Zgłoś
evelina78 Re: PULL UP 02.06.10, 08:52 Zgadzam się, tylko tyle wiemy. I to wiedzieliśmy już wtedy, bo władze wyraźnie powiedziały, że lotnisko w Smoleńsku właściwie powinno być oficjalnie zamknięte tego dnia. Odpowiedz Link Zgłoś
twardycukierek Re: PULL UP 02.06.10, 18:04 Nie odważyli się tak, jak by to zrobili Niemcy, Szwedzi czy ktokolwiek inny. Odpowiedz Link Zgłoś
lupus76 Re: PULL UP 02.06.10, 18:22 Poziom rusofobii osiągnąłby wówczas w Polsce niebotyczne rozmiary. Już widzę te nagłówki: "Rosjanie depczą polską historię", "Kurice nie ptica, Katyń nie rocznica" i inne w tych klimatach.. Jakieś piętnaście minut przed przylotem samolotu nad lotnisko piloci dostali z wieży informację, że nie m warunków do lądowania. Odpowiedz Link Zgłoś
evelina78 Re: PULL UP 02.06.10, 19:48 Dokładnie tak. Prawdę mówiąc żal mi tych Rosjan na lotnisku, doopami musieli trząść dobrze ale zabronić lądowania nie mogli bo by się głowy potoczyły. :-( Odpowiedz Link Zgłoś
milleniusz Re: PULL UP 03.06.10, 11:50 evelina78 napisała: > Zgadzam się, tylko tyle wiemy. Wiemy już więcej. Popatrz na obrazek, który linkuję w poście na samym dole. To był szereg błędów ludzkich, ale z pewnością nie przypisywałbym winy Rosjanom. Oni nie powinni tam lądować, mieli wystarczająco wiele danych wskazujących na to, że się nie da. W tym informację od pilotów jaka, że widoczność jest pięciokrotnie niższa niż minimum dla tego typu samolotu na tym lotnisku. A jednak próbowali podejść. Zresztą, atrybucja winy po tej, czy tamtej stronie granicy jest zupełnie bez znaczenia. To nie państwo ponosi odpowiedzialność, tylko jacyś konkretni ludzie. Tak jak piszę na dole, kontroler ruchu spóźnił się z komendą "horyzont", ale to był juz sam koniec szeregu wadliwych decyzji. Odpowiedz Link Zgłoś
lupus76 Re: PULL UP 03.06.10, 12:09 W jednym punkcie się z Tobą nie zgodzę: oni nie próbowali podejść, tylko próbowali wylądować. Jeśli zniżali się ok. 14 m/s (ze stenogramu wynika, że tracili 10 metrów w ok. 0,7 sekundy)to znaczy, ze na siłę chcieli zmieścić się na pasie. Przy podchodzeniu obniżali by się ok 4 m/s. Odpowiedz Link Zgłoś
milleniusz Re: PULL UP 03.06.10, 12:14 To miałem na myśli, nie znam się na fachowej terminologii. Z wykresu schodzenia widać, że robią najazd na pas (czy jak to się nazywa). Na ślepo, a raczej na radiowysokościomierzu. To mogłoby się udać, gdyby nawigator zapoznał się z ukształtowaniem terenu. Ale znowu - to tylko jeden z szeregu błędów jakie tu popełniono. Odpowiedz Link Zgłoś
evelina78 Re: PULL UP 04.06.10, 09:39 Oki, popatrzę na obrazek. Uważam jednak, że Rosjanie powinni byli zamknąć lotnisko. Zainfektowanie relacje między naszymi państwami wydały gorzkie owoce... Odpowiedz Link Zgłoś
twardycukierek Re: PULL UP 02.06.10, 11:10 Szkoda tylko, że ludzie tej bujnej fantazji nie wykorzystają w bardziej produktywny sposób. :/ Odpowiedz Link Zgłoś
lupus76 W Faktach po Faktach 01.06.10, 19:11 będzie mjr Fiszer. Gość ma łeb na karku i wie dużo o lotnictwie, warto posłuchać jego komentarza. Odpowiedz Link Zgłoś
lupus76 Re: W Faktach po Faktach 01.06.10, 19:56 No i wyszło na to, że trzeba jeszcze czekać na odczyt skrzynek z parametrami technicznymi i zgranie tego wszystkiego w czasie. Wtedy dopiero mozna będzie coś powiedzieć. Odpowiedz Link Zgłoś
twardycukierek Wiem, że... 02.06.10, 08:10 ... nadal niewiele wiem. Te zapisy nie przyniosły jednoznacznego i ostatecznego wyroku. Nie wypowiadam się kiedy nie mam o czymś bladego pojęcia tylko po to by kłapać dziobem. Niestety konfrontacja z osobnikami, którzy za wszelką cenę muszą mieć rację była w dniu katastrofy tak bolesna, że na samo wspomnienie mówiąc czysto po polsku 'krew mnie zalewa'. Odpowiedz Link Zgłoś
forumowicz_pospolity Re: PULL UP 02.06.10, 14:33 -Kasiu, przynieś coś do picia....sprawdzam, Bob - kareta dwójek -u mnie tylko dwie pary, pull up buddy, znowu 30 dychy w plecy kurrwaa Odpowiedz Link Zgłoś
adept44_ltd Re: PULL UP 02.06.10, 18:42 powtórzę się łatwiej wymyślić atak kosmitów na nasz samolot niż przyznać się (przed sobą), że ma się 'elitę' specjalnej troski... Odpowiedz Link Zgłoś
evelina78 Re: PULL UP 02.06.10, 19:46 Zgoda, z tym, że ja w teorie o kosmitach wliczam też teorie o nacisku na pilotów... Odpowiedz Link Zgłoś
lupus76 Re: PULL UP 02.06.10, 19:52 Tu bym był akurat ostrożny. Sama obecność szefa rodzaju wojsk (któremu przecież piloci podlegają) w kabinie samolotu - jest naciskiem Odpowiedz Link Zgłoś
evelina78 Re: PULL UP 02.06.10, 20:24 Ale niezbitych dowodów brak... Ani piloci ani dowódcy nie byli samobójcami, czyż nie? Odpowiedz Link Zgłoś
adept44_ltd Re: PULL UP 02.06.10, 20:35 ale to nie ma nic do rzeczy, widzisz, tu niestety działają czynniki, które są mocno niewymierne i oko prawnika niewiele da (hm, choć zdaje się prawo mówi o poszlakach, prawda?), niestety cały układ zależnościowy na pokładzie był mocno skomplikowany, a ja powtórzę to, co napisałem - do momentu wizyt w kokpicie piloci, doskonale wiedząc, że lądowanie jest niemożliwe, mówią, że się nie da wylądować, po wizytach rozpoczynają procedurę lądowania... tyle Odpowiedz Link Zgłoś
lupus76 Re: PULL UP 02.06.10, 20:39 Ależ to, że generał Błasik był w kabinie do końca - nie ulega żadnej wątpliwości. I teraz: jeśli nawet nic nie mówił (nie widzę przeszkód, żeby przyjąć taką tezę), to samą swoją obecnością - jako główny zwierzchnik całej załogi - wywarł na nią presję. Pytanie jak duża była to presja. Bo że nie powiedział pilotom: "panowie zwijamy się ze Smoleńska i lecimy do Mińska/Moskwy" też można przyjąć jako pewnik. Odpowiedz Link Zgłoś
adept44_ltd Re: PULL UP 02.06.10, 20:48 otóż i to, a przecież jedynym, co w danych warunkach mogłoby usprawiedliwiać jego obecność tam, byłoby domaganie się powrotu bądź udania się na lotnisko zapasowe... tylko, że gdyby się tak zachował, odlecieliby... Odpowiedz Link Zgłoś
twardycukierek Re: PULL UP 03.06.10, 09:28 Tylko na wyimaginowanych w Star Trek statkach the Borg jest kolektywna świadomość, na wszystkich innych decyzje podejmuje jedna osoba: kapitan. Odpowiedz Link Zgłoś
lupus76 Re: PULL UP 03.06.10, 10:08 Teoretycznie tak. Problem w tym, że człowiek to nie komputer. Zresztą - jak kto zna kod, to komputer też da się przeprogramować. Odpowiedz Link Zgłoś
adept44_ltd Re: PULL UP 02.06.10, 20:07 hm, czyli to, że z zapisu czarnej skrzynki wynika, że do momentu, w którym zaczyna się ruch w kokpicie, piloci mówią, że nie da się lądować (świetnie znając warunki na lotnisku), a po wizytach rozpoczynają lądowanie - nie przekonuje cię? Odpowiedz Link Zgłoś
evelina78 Re: PULL UP 02.06.10, 20:23 Chcę to widzieć czarno na białym, domyślać się można, ale to nie wystarczy. Patrzę na to okiem prawnika. Odpowiedz Link Zgłoś
milleniusz Ten obrazek 02.06.10, 21:38 Wyjaśnia więcej. Tam jest zapis rozmów naniesiony na ścieżkę zniżania samolotu. Widać, że w końcowej fazie odczyty wysokości skorelowane są z wysokością od gruntu tuż pod samolotem, nie od pasa startowego, co uprawdopadabnia tezę, że nawigator podawał odczyty z wysokościomierza radiowego, nie barycznego. Widać też, że obie komendy kontrolera z wieży "horyzont" były spóźnione, jakby wtedy wyrównał, to i tak przypuszczalnie trafiłby we wzgórze. Ale z drugiej strony nie mam pewności, czy wieża ma obowiązek podawania wysokości na bieżąco (bo chyba nie ma). Odpowiedz Link Zgłoś
evelina78 Re: Ten obrazek 04.06.10, 09:59 Siłą rzeczy myślę: strach latać czy to tylko wyjątkowa nieudolność tych konkretnych pilotów? Odpowiedz Link Zgłoś
scorro Re: PULL UP 04.06.10, 09:58 "Błąd pilotów, nic więcej nie było." wrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr Odpowiedz Link Zgłoś
lupus76 Re: PULL UP 04.06.10, 10:36 Oficjalna wersja nie ulegnie zmianie, Skorciu. Niezależnie od tego, co tam jeszcze eksperci znajdą - to będzie błąd pilotów + ewentualnie wieży... Odpowiedz Link Zgłoś
scorro Re: PULL UP 04.06.10, 10:54 Wiem o tym i dlatego hoduję swoje spiskowe teorie. Komisje ZAWSZE próbują zrzucić całą winę na tych, którzy zginęli. Tak jest najwygodniej i nie jest to tylko polski, czy rosyjski wynalazek. Gdyby jednak okazało się, że trzeba oskarżyć kogoś z wieży, to pewnie ten ktoś zginie w wypadku samochodowym, albo pobiją go "nieznani sprawcy". Odpowiedz Link Zgłoś
lupus76 Re: PULL UP 04.06.10, 10:58 Tak by było tylko w wypadku, jakby okazało się, że jakaś korporacja chce wyposażyć połowę lotnisk na świecie w jakieś urządzenie, które było w tej wieży. Wtedy ciąg wyglądałby tak: wypadek - podejrzenie usterki - "wypadek kontrolera" - orzeczenie winy kontrolera z jednoczesny stwierdzenie, że sprzęciwo było okej - produkcja cudownego wynalazku pełną parą - montaż ustrojstwa na możliwie największej liczbie lotnisk. P.S. Nie wiesz, co u "naszej" Ewki? Odpowiedz Link Zgłoś
kolczasty_nemo Też "spojrzałem" okiem... 04.06.10, 11:06 > Błąd pilotów, nic więcej nie było. Błąd i owszem ale.... 1. Dlaczego doszło do opóźnienia wylotu i jaki to miało wpływ na "atmosferę" oraz na podejmowane decyzje. 2. Kto miał się wk.. ? 3.Jaka decyzję podjął Prezydent i kiedy ? 4. Kto "przyniósł" decyzję Prezydenta załodze. W tym momencie prawdopodobnie zaczęło się... "szukanie ziemi".. 5. Jaki wpływ na działania załogi i innych osób miały "wspomnienia" z Tbilisi ? 6. Jak się ma obecność w kabinie pilotów osób trzecich do regulaminu lotów ? 7. Jaka jest opinia psychologów ? 8. Dlaczego tak kiepsko przygotowano tą "wycieczkę" i kto za to odpowiada, za co bierze kasę kilkaset osób z KP..? 9. Czego tak naprawdę dotyczyła rozmowa między braciszkami i jakie po niej zapadły decyzje ? To tylko kilka pytań ... po przeczytaniu stenogramów, dodatkowe prawdopodobnie miałbym po ujawnieniu stenogramów rozmów na wieży. Piloci/ załoga ponoszą odpowiedzialność ale ...czy tylko Oni ? Tej sprawy nie powinno się zamiatać pod dywan. Choćby z tego względu abyśmy już nigdy nie stali się świadkami takiej tragedii i ... pośmiewiskiem. Pośmiewiskiem ponieważ to tylko My Polacy potrafimy tak zorganizować "wycieczkę". Wszystko na ostatnią chwilę, lądowanie na kartoflisku ......... Takie niechlujstwo/ improwizacja prędzej czy później musiała skończyć się tragedią i tak się stało. A tak na marginesie to słowa II pilota "odchodzimy" to niekoniecznie była komenda.... to mogło być "stwierdzenie faktu".. pożegnanie..:( \*/ Odpowiedz Link Zgłoś
kolczasty_nemo Re: Też "spojrzałem" okiem... 04.06.10, 11:35 Trochę o wycieczce do Gruzji.. odkrywca.pl/lot-do-ghruzji-ustalenia-prokuratury,670091.html Także tym razem pilot powinien zrobić to co powinien... ale każdy ma jakąś granicę odporności.... Błąd.. na pewno ale... Odpowiedz Link Zgłoś
twardycukierek Re: Też "spojrzałem" okiem... 04.06.10, 15:56 Widzisz Nemo, wielka i zasadnicza różnica jest taka, że my, w tym wypadku Ty i ja zadajemy pytania, podczas gdy wielu innych już zna odpowiedzi, a nawet znało je w kilka godzin po katastrofie. Pytania należy zadawać, należy się domagać odpowiedzi. Nadal uważam, że wiemy za mało by ferować wyroki. Odpowiedz Link Zgłoś
kolczasty_nemo Re: Też "spojrzałem" okiem... 04.06.10, 21:11 > Nadal uważam, że wiemy za mało by ferować wyroki. To kompetencja Sądu..:) Odpowiedz Link Zgłoś
twardycukierek Re: Też "spojrzałem" okiem... 05.06.10, 09:09 ferować wyrok - wyrokować, orzekać, osądzać, sądzić; wydawać werdykt(y). To jest figura stylistyczna, nic innego :) Odpowiedz Link Zgłoś