Dodaj do ulubionych

Miłość w czasach zarazy

30.11.12, 16:36
Nie, nie będę tutaj udawał snoba, i się chwalił, że przeczytałem (i to w oryginale) bo wiem, że to książka jakiegoś ibero-amerykańskiego literackiego guru, czyli nudziarza. Nie czytałem i nie przeczytam. Za to tytuł coś ma w sobie.I ostro pobudza moje rozlewniwiałe szare komóry. Bo to coś tak jak dziś. Nie wiem, czy uważacie tak jak ja, że żyjemy w jakimś amoku, gonitwach i wyścigach szczurów, wiewiórek i czy innych drapieżników i nie ma tu miejsca na zjawisko zwane miłością. Taką ludzką. Znaczy - między człowiekiem i człowiekiem (może być płci odmiennych, albo tych samych zalezy co kto lubi). W każdym razie o miłość bezinteresowną jest trudno. A nawet bardzo. Jak na razie ja się nie spotkałem. A Wy - szanowni Myśliciele herbu Cogito?

DB (bez miłości, ale ze szacunem) Rabbit
Obserwuj wątek
       • basilisque Re: Miłość w czasach zarazy 06.12.12, 23:11
        w.ell napisała:

        > Króliku, rywalizacja, konkurencja, zawsze była. Jest i będzie. A nawet: między
        > kochankami. To byłoby zbyt nudne. Trochę rywalizacji zawsze się przydaje
        > .
        >
        > DB (bez-konkurencyjna) od Well
        Dziękuję za DB, ale jakbys np. miała do spłacenia kredyt za mieszkanko, albo inne problemy materialne, to nie wiem czy w głowie by Ci było rywalizowanie ze swoim... no powiedzmy.. . chłopakiem
        • essor Re: Miłość w czasach zarazy 07.12.12, 19:00
         Pomogę Królikowi, bo widzę, że go nie zrozumieliście. Tu nie chodzi o to, że czasy są trudne. Bo czasy były wczesniej na pewno trudniejsze. Wojna, komuna, stan wojenny itp. Te czasy opresji - łączyły ludzi, czujących wspólne zagrożenie. Ale teraz sytuacja jest inna, bo społeczeństwo jest krańcowo podzielone i zatomizowane. Rządzi konsumpcja. W takiej atmosferze faktycznie trudno o prawdziwą, bezinteresowną miłość.
          • zawle Re: Miłość w czasach zarazy 11.12.12, 19:27
           Konsumpcjonizm....takie modne słowo. Z tym że większość Polaków żyje za 1300. Ci to dopiero mogą sobie odmówić. Kolacji, wynajętej klity. Jedyne czego nie muszą sobie odmawiać, jest bezinteresowna miłośćwink A co do kredytów. Kiedyś kobiety nie odchodziły, bo dzieci. Teraz, bo kredyt.
           • w.ell Re: Miłość w czasach zarazy 20.12.12, 16:57
            zawle napisała:

            > Konsumpcjonizm....takie modne słowo. Z tym że większość Polaków żyje za 1300. C
            > i to dopiero mogą sobie odmówić. Kolacji, wynajętej klity. Jedyne czego nie mu
            > szą sobie odmawiać, jest bezinteresowna miłośćwink A co do kredytów. Kiedyś kobie
            > ty nie odchodziły, bo dzieci. Teraz, bo kredyt.

            Z tą większością - to nie wiem, bo czyżby większość miała minimum? Ja przez jakiś czas miałam jeszcze mniej. Odmawiać sobie: wszystko zależy ile płaciśz za klitę i media. To są te twarde koszty. Wyżywić się można za naprawdę niewiele. I wcale nie czułam się gorzej niż teraz kiedy dochodzę do średniej krajowej (czyli - myśląc logicznie - tego co zarabia większość).
             • natalia-ivanovna Re: Miłość w czasach zarazy 22.12.12, 19:04
              zawle napisała:

              > Minimum socjalne pomyliło Ci się z minimalną płacą. A średnia krajową potraktow
              > ałaś jako płacę większości obywateli. Trudno z tymi pomyłkami dyskutowaćsmile

              Mnie się zdaje, że większość ludzi musi zarabiać więcej niż średnia (czyli ok. 2,5 tys. netto), bo za taką kwotę trudno przeżyć miesiąc...Tzn ludzie zarabiają dodatkowo oficjalnie lub nie
              • zawle Re: Miłość w czasach zarazy 22.12.12, 20:07
               like-a-geek.jogger.pl/2012/04/03/czy-naprawde-srednia-krajowa-jest-pompowana-przez-grupke-bog/
               Do tego należy dodać, że te pracujące osoby mają na utrzymaniu współmałżonków, dzieci, zwierzęta domowe. Tak więc dochód rozporządzalny na 1 osobę w rodzinie wynosi 1000 złotych. Przeciętny. Tak jak średnia krajowa którą zarabia i więcej niespełna 35 procent ludzi. I aa grupka chyba gada o konsumpcjonizmie. Bo ja z zarobkami powyżej 5000 zł brutto nadal usiłuję związać koniec z końcem. Z racji mojej pracy mam do czynienia z ludźmi nie mającymi żadnego dochodu. I oni nadal istnieją. Chociaż logicznie rzecz ujmując nie powinni żyć.
               • ilnyckyj Re: Miłość w czasach zarazy 23.12.12, 22:14
                zawle napisała:

                > wynosi 1000 złotych. Przeciętny. Tak jak średnia krajowa którą zarabia i więcej
                > niespełna 35 procent ludzi. I aa grupka chyba gada o konsumpcjonizmie. Bo ja z
                --------
                Konsumpcjonizm to zjawisko, które występuje niezależnie od tego jaka jest średnia krajowa i ile ludzi ją zarabia. A nawet można stwierdzić, że im bardziej konsumpcyjnie nastawione społeczeństwo - tym większy margines biedy i większe kontrasty...
                • zawle Re: Miłość w czasach zarazy 24.12.12, 09:45
                 Masz absolutną rację. Miałam okazję usłyszeć rozmowę dwóch pedagogów na temat biednej, obdarowywanej dziewczynki. Że smarkula niewdzięczna bo przyjąć darów nie chciała i marudziła że za duże, nie modne, nie ten kolor. Ogarnięta konsumpcjonizmemsmile
                 Ja jednak bym rozgraniczyła konsumpcjonizm wysoko uposażonych z marzeniami biednych. To że biedne dziecko marzy o wypasionym iPodzie, a matka 5 dzieci o zmywarce, to chyba jeszcze nie konsumpcjonizm? Czasami też brak umiejętności społecznych i konsumenckich myli się z konsumpcjonizmem. Ja zresztą też wywalam sprawny komp na śmieci, bo zamula ze starości. Wydaje mi się, że gadanie o konsumpcjoniżnie w Polsce jest dużo bardziej nadmuchane niż sam konsumpcjonizm. Ale jak wiadomo....tematy dyktują bogaci. Więc temat biedy w Polsce nie jest tak przyjemny jak przesadzone zakupy. Zawsze przyjemniej się żachnąć z uśmiechem przy sushi, że konsumpcjonizm dopadł nas nawet przy wigilijnym stole, niż borykać się z kołkiem w gardle, gdy słucha się o ludziach którzy oszczędzają na puzzle dla swojego dziecka pod choinkę.
   • bartos29 Re: Miłość w czasach zarazy 30.12.12, 08:04
    Z tym, że chyba Królikowi chodziło o coś innego. Zaraza specyficzna - powszechnej interesowności. Miłość - nie może np. obejść się bez wzajemnego zaufania. A czy obecnie można zaufać innym ludziom, kiedy na każdym kroku usiłują cię nabić w butelkę, wykorzystać? Na dodatek wiele ludzi, którzy wyglądają na biednych (a prawdopodobnie nimi nie są) wyciąga do ciebie rękę po pieniądze. Dzieci też potrafią wykorzystywać rodziców. To samo występuje w relacjach damsko-męskich. Dlatego na starcie w stosunku do innych, nieznanych nam ludzi najeżamy się mega nieufnością.
    Żeby jednak zakończyć optymistycznie: relacje, czy też więzi, które przejdą te wszystkie próby mogą się stać naprawdę wartościowe!
    • zawle Re: Miłość w czasach zarazy 30.12.12, 11:29
     Skąd założenie że istnieje bezinteresowna miłość? Ponadto z mojego doświadczenia wynika że brak zaufania do najbliższej osoby może być silnym spoiwem związku. I jeszcze jedno...nikt Ciebie nie wykorzystał, o ile nie pojawiło się w Tobie takie uczucie. Może warto sie skupić na swoich oczekiwaniach w zamian za pomaganie, na pobudkach które nami kierują gdy "pomagamy" itp.
  • w.ell Re: Miłość w czasach zarazy 31.12.13, 13:39
   krol-czy-krolik napisał:

   > zy uważacie tak jak ja, że żyjemy w jakimś amoku, gonitwach i wyścigach szczuró
   > w, wiewiórek i czy innych drapieżników i nie ma tu miejsca na zjawisko zwane m
   > iłością. Taką ludzką. Znaczy - między człowiekiem i człowiekiem (może być płci
   > odmiennych, albo tych samych zalezy co kto lubi). W każdym razie o miłość be
   > zinteresowną
   jest trudno.

   A czy uważasz, że np. w innych czasach było inaczej? Nie sądzę...
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka