Gość: sceptic BŚ: 10 mld dol. rocznie kosztują Polskę wypadki... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.03.10, 14:06 PRZESTAŃCIE CHRZANIĆ !!!!!!! A czy ktoś kiedyś obliczył ile wypadków jest spowodowanych przez brak chociaż w miarę poprawnych dróg? Bo to co w większości miast w Polsce jest nazywane drogą na taką nazwę nie zasługuje! Piszecie pijanie kierowcy, nadmierna szybkość...Ok zgadza się. Ale dlaczego nikt, w tym żaden z Panów/Pań dziennikarzy nie dokona analiza co się dzieje z pieniędzmi z podatku drogowego, z akcyzy za paliwo. JESTEŚMY OKRADANI PRZEZ WŁASNE PAŃSTWO !!! Na wykonawców dróg przez gminy wybierane są najtańsze firmy które robią szosy z g.... a nie z asfaltu, które rozsypują się po jednej zimie! I robią to z premedytacją, bo potem mają kasę z napraw. A jak przychodzi do płacenia odszkodowania to firma ogłasza bankructwo i Pa! Dlatego nie zwalajcie winy za wypadki tylko na pijanych kierowców! Głównym winowajcą w tym zakresie są władze, które przejadają i marnotrwaią pieniądze przeznaczone na utrzymanie dróg !!!!!! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: greg poprzednio winien za wypadki na drogach był PIS IP: *.stat.gov.pl 18.03.10, 14:11 ciekawe kto teraz za to odpowiada, może kryzys? Odpowiedz Link Zgłoś
tupkal BŚ: 10 mld dol. rocznie kosztują Polskę wypadki... 18.03.10, 14:11 Niezła kasa! A Donald Tusk woli z funduszu drogowego, tj. opłat za paliwo, ratować PKP, a nie budować drogi! Odpowiedz Link Zgłoś
ponury_sceptyk BŚ: 10 mld dol. rocznie kosztują Polskę wypadki... 18.03.10, 14:12 czy tylko mi sie wydaje ze ten denny i tendencyjny artykul powastal zeby odwrocic uwage od tego co sie dzieje z pieniedzmi, ktore topimy w oplatach za 'autostrady', paliwach i innych podatkach? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: merek Bzdura. Nic by nie wybudowano. IP: 193.179.215.* 18.03.10, 14:15 Bzdura. Nic by nie wybudowano. Zaraz znalazłyby się tuzin bardziej ważnych dla kraju problemów: emerytury, wojska, policja i dzikie jeże. Te ostatnie, to nawet rozumiem. Odpowiedz Link Zgłoś
bb80 BŚ: 10 mld dol. rocznie kosztują Polskę wypadki... 18.03.10, 14:16 jeśli takie postacie jak Jędrzejczak czy Zientarski nie będą siedzieć za spowodowane własną ignorancją śmiertelne wypadki, to zmiany w mentalności nie nastąpią zby szybko... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Mario Możnaby zbudować 1,300 km autostrad - chyba żarty! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.03.10, 14:17 Gdyby te pieniądze Państwo miało to na pewno nie zbudowałoby autostrad tylko całe pieniądze by wpie'przyło w jakieś gówniane cele, typu podwyżki dla górników, parlamentarzystów, darowizny dla kościoła i wcześniejsze emerytury dla babek klozetowych. Na autostrady to już od dziesięcioleci zbieramy w podatku od paliwa, dróg, winietach i innych daninach. I co? I wielkie pier'dolone g'ówno. Odpowiedz Link Zgłoś
patczar1 A tam 18.03.10, 14:18 Nie chodzi tylko o stan dróg i samochodów, nie chodzi o samą prędkość. Chodzi o chamstwo i bezmózgowie sporej części użytkowników dróg. "Skoro gdy jadę lewym pasem wszyscy z naprzeciwka zjeżdżają na pobocze i przez kilka miesięcy takiej jazdy z nikim się nie zderzyłem, no to znaczy że mogę tak jeździć. A ci, którzy boją się tak robić to popaprańcy. Czuję się od nich lepszy". Kierowca tira dodatkowo czuje się lepszy od tych uciekających na pobocze. Odpowiedz Link Zgłoś
leo_benhauer GDDKIA na podwojnym gazie 18.03.10, 14:19 oni chyba całe życie na melanżu helikopterami lataja... GDDKIA na podwojnym gazie all night long Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: marek BŚ: 10 mld dol. rocznie kosztują Polskę wypadki... IP: *.internetdsl.tpnet.pl 18.03.10, 14:19 Zacznijmy wreszcie budować drogi a nie udawać że cos tam budujemy. To co budujemy niestety nie można nazwać drogą / np. drogą szybkiego ruchu poznań - wrocław/. Jak tak dalej będziemy narzekać to za chwilę nie będziemy mieli po czym jeżdzić Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Roastron Czas na Partię Obrony Kierowcow !!! IP: *.chello.pl 18.03.10, 14:20 bo coraz bardziej przypominamy dojne krowy, a coraz mniej ludzi i obywateli .... dodatkowo mamy nie jeździć, ale placic jak najbardziej !!! Ciekawe co by było jakby taknaprawde podatek od paliw zmniejszył sie o 30% co wtedy urzędasy by powiedzialy? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Gucio Re: Czas na Partię Obrony Kierowcow !!! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 18.03.10, 14:47 Roastron, daj mi namiary do siebie, bo chyba założę z Tobą tę partię (to wcale nie ironia), wyjść (wyjechać) na drogi byśmy potrafili, byłoby czym je zablokować, materiału palnego mamy pod dostatkiem w bakach i opon ze starych aut co by się pod sejmem paliły. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Roastron Re: Czas na Partię Obrony Kierowcow !!! IP: *.chello.pl 18.03.10, 17:07 proponował bym najpierw stowarzyszenie, potrzeba 15 osób, ale wszyscy gardłuja, a chetnych do dzialania brak, już próbowałem, napisalem nawet do RPO w sprawie buspasów w warszawie, ale HGW nie raczy RPO nawet odpowiedzieć !roastron@wp.pl Odpowiedz Link Zgłoś
rojberek Co wy ciągle z tą "jazdą za szybko"??? 18.03.10, 14:20 W Niemczech można jeździć "ile fabryka dała" i ilość ofiar jest mniejsza. Problemem przede wszystkim jest stan dróg a w szczególności brak prawidłowego, bądź w ogóle, oznakowania na jezdniach! W Niemczech każda droga ma zawsze namalowane pasy białe na krawędzi jezdni dzięki czemu jadąc w kiepskich warunkach drogowych kierowca ma znacznie ułatwioną orientację na drodze. Za to w Polsce woli się zamiast tego stawiać ograniczenia na autostradach do 110 kmh, bo nie chciało się wybudować pobocza, kazać jeździć na światłach w dzień, bo durnie myślą, że jak widzą auto z 2 km to wtedy są bezpieczniejsi, a że mniej bezpieczni przez to są piesi i rowerzyści to już nie ma dla nich żadnego znaczenia. Durny kraj, durne przepisy, więc i efekty takie jakich należy się spodziewać. Odpowiedz Link Zgłoś
czwarty.wymiar Re: Co wy ciągle z tą "jazdą za szybko"??? 18.03.10, 14:24 Dlatego, jak napisałem wcześniej, że tym hasłem można łatwo "wyjaśnić" wszystko. Po co się zagłębiać w faktyczne przyczyny... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Roastron Re: Co wy ciągle z tą "jazdą za szybko"??? IP: *.chello.pl 18.03.10, 14:27 Dokładnie!!! stawia sie znak "autostrada" i ograniczenie predkosci ze wzgledu na brak pobocza, a czy to wina kierowcy czy idioty który to zaprojektował i idioty który to zaakceptował do budowy ? a karany zawsze wyłacznie kierowca ! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kaczor Re: Co wy ciągle z tą "jazdą za szybko"??? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.03.10, 14:45 rojberek napisała: > W Niemczech można jeździć "ile fabryka dała" i ilość ofiar jest mniejsza. Odezwal sie zwolennik i nasladowca naszego wodza donalda i jego hasla, jazda na max, chromolac kacze radary. Niezbedna jest codzienna edukacja i bezwzgledne kary dla napalonych matolow czy debili drogowych by ich wyciszyc. Czym szybciej jedziesz tym masz ty i inni, mniej czasu na reakcje. Jesli z mlekiem matki dziecko nabywa nastawienie do lamania prawa to nie dziwmy sie ze nowe pokolenie to latoros sfrustrowanych szczurow scigaczy we wszystkim co czynia na codzien. Jak najszybciej dojechac, szybko nazrec sie, panienke zaliczyc, nachlac sie, zakobinowac, dowalic niewinnemu tak dla zasady. Epoka bezmozgowcow pozwalajaca wybrancom bezkarnie rzadzic i robic wlasne interesy i przekrety ku uciesze pospolstwa. Czy oto wszyscy walczylismy by jeden drugiemu mogl swobodnie dowalic i go przekrecic. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: :))) Re: Co wy ciągle z tą "jazdą za szybko"??? IP: 94.75.67.* 18.03.10, 15:39 Gość portalu: kaczor napisał(a): > Jak najszybciej dojechac, szybko nazrec sie, panienke zaliczyc, > nachlac sie, zakobinowac, dowalic niewinnemu tak dla zasady. No dobra, wszyscy znamy katechizm. I co z tego? Pociesz się, nie wszyscy przestrzegają wymienionych przez ciebie zasad życia Polaka- katolika. Odpowiedz Link Zgłoś
patriota21wieku Ile w Polsce autostrad a ile w Niemczech? 18.03.10, 14:49 rojberek napisała: > W Niemczech można jeździć "ile fabryka dała" i ilość ofiar jest mniejsza. Mozna ale tylko na autobahnie! A w Polsce problem wypadkow z powodu nadmiernej predkosci sprowadza sie nie do autostrad, tylko w znakomitej wiekszosci do drog lokalnych, gdzie debile jada z nadmierna szybkoscia i wyprzedzaja na trzeciego czy czwartego bo sa kozakami! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: welcometohell bo kretynie patrioto Niemiec NIE MUSI jechać szybk IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.03.10, 17:45 .. w mieście skoro 3/4 trasy leci po "autobahnie" !!! U nas zapierd.. dróżkami polnymi czy przez wiochy by objechać główne drogi lub korki i dotrzeć do np. stolycy w godzinę (30 km !). Gdyby jechać głównymi drogami zajęłoby ci to 2h a w skali roku se policz... A urzędnicy mają wszystko w doopie i są wiecznie happy. Policja zaś zastawia pułapki w polu na prostym odcinku gdzie jakiś popie*dolec postawił se 30-40kmh (pewnie za łapówkę jakiegoś rolnika co mieszka obok) i kasują haracz na niewydolne państwo, które te mandaty wydaje na gówniany asfalt czy swe limuzyny i tak byznes się kręci już ponad 20 lat. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: j-50 Re: Co wy ciągle z tą "jazdą za szybko"??? IP: *.mas.abpl.pl 18.03.10, 14:51 Tu chodzi raczej o przekroczenie prędkości bezpiecznej, a nie prędkości dopuszczanej przepisami ogólnymi. Tekst artykułu zawiera ponadto wiele skrótów interpretacyjnych, czego winna jest także nasza policja dostarczająca danych statystycznych. Rzecz idzie o to, że niemal każden wypadek jest powodowany nałożeniem się kilku przyczyn. I każda z nich ma znaczenie. W analizie przyczyn wypadków koniecznie musi to być uwzględniane. Wskazywanie na tylko jedną przyczynę jest poważnym błędem. Przykładem są analizy przyczyn katastrof lotniczych. Tam nigdy nie ma tylko jednej przyczyny. Ale analiza takich katastrof jest robiona porządnie, a nie na odpiernicz. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Dziura Polsce bliżej do Indii niż do Zachodu... niestety IP: *.spray.net.pl 18.03.10, 14:25 Po prostu bijemy rekordy głupoty, na którą nas, jak widać, nie stać. Jeżeli nie będziemy bardziej europejscy czerpiąc wzory np. z Niemiec, czeka nas porażka wręcz cywilizacyjna. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: sss BŚ: 10 mld dol. rocznie kosztują Polskę wypadki... IP: 79.139.13.* 18.03.10, 14:25 A ile kasy kosztują papiery na SIWZ w przetargach. Nie może być jedna opublikowana w internecie i dołączona kartka o zapoznaniu sie z trescią. Ile kasy kosztuja druki DRA, DRZ i inne w zusie wypełniane co miesiąc z tym samym adresem , nipem, regonem itp. Po co to komu. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: gość BŚ: 10 mld dol. rocznie kosztują Polskę wypadki... IP: *.arreks.pl 18.03.10, 14:27 co tu mówić o stratach, skoro remonty polskich dróg ograniczają się do postawienia znaku, który stoi od wczesnej wiosny, do późnej jesieni, czy "remontu" w postaci wysypywania grysem dziur. skoro do tej pory nie doczekaliśmy się porządnej autostrady, więc o czym w ogóle dyskusja. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: zenek BŚ: 10 mld dol. rocznie kosztują Polskę wypadki... IP: *.internetdsl.tpnet.pl 18.03.10, 14:29 szkopy jeżdżą szybko tam gdzie mogą, pierdołasie, tam gdzie ograniczenie to zwalniają. A u nas bohaterzy prostej cisną ile wlezie w dowolnych warunkach. Nie mówiąc o chamstwie kierowców Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: yhm BŚ: 10 mld dol. rocznie kosztują Polskę wypadki... IP: 192.100.112.* 18.03.10, 14:31 Rownie dobrze mozna by je wydac na urzednicza aparature bo jej ciagle malo i kazde pieniadze przetrawi. Odpowiedz Link Zgłoś
swoboda_t 1.Drogi 2.Drogi 3. Drogi 18.03.10, 14:31 Pitolenie o kierowcach jest politpoprawne, łatwe i wygodne. Ale podstawową przyczyną tak dużej śmiertelności na polskich drogach ( bo liczbę wypadków w przeliczeniu na auta i populację mamy porównywalną do zachodniej Europy) jest jakość dróg. Chodzi konkretnie o ilość tras dwujezdniowych, możliwie bezkolizyjnych. Statystyki wypadków w Polsce jasno pokazują, że najbezpieczniejsze drogi to A1, A2, A4 i dwujezdniowe drogi krajowe na czele z Gierkówką. Najniebezpiecnziejsze drogi to jednojezdniowe krajówki typu 7 czy 8. Nie trzeba być geniuszem, żeby zrozumieć dlaczego. Po pierwsze - na dobrze zorganizowanej drodze trudniej spowodować kolizję. Po drugie - na dobrze zorganizowanej drodze skutki ewentualnych kolizji są zwykle znacznie mniej poważne. Na porządnej dwujezdniowej drodze niemal niemożliwe jest zderzenie czołowe, potrącenie pieszego czy uderzenie w drzewo, a takie właśnie kolizje są odpowiedzialne za większość zgonów. Poza tym dochodzi kwestia ratownictwa medycznego i jakości samochodów - statystycznie Polacy są o jedną generację aut do tyłu za Niemcami. Stan techniczny ma tu niewielkie znaczenie, odpowiada on za bodajże 0,5% czy 1% kolizji (już dokładnie nie pamiętam) i to jest ogólnoświatowa norma. Wszystkie szumne akcje typu drogi za(d)ufania itp. to tylko pozorowanie działań. Dopóki większość ruchu drogowego w Polsce nie będzie się odbywać po drogach minimalizujących szansze wypadku i jego ewentualne skutki, dopóty śmiertelność w Polsce będzie realtywnie wysoka (bo - jeszcze raz podkreślam - ilość wypadków jako takich jest w Polsce w normie). Oczywiście ważna jest też edukacja i tępienie nielicznych, ale rzucajacych się w oczy piratów. Tym niemniej nawet dobrze wyedukowany i kulturalny kierowca na wąskiej, zatłoczonej i źle oznakowanej drodze ma duże szanse zasilić szeregi sprawców drogowych tragedii. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Ania Polskie prawo jest do D..Y! IP: 79.97.183.* 18.03.10, 14:31 A moze by tak w ramach kary za szybka jazde zabrac kierowcom prawo jazdy, samochod, prawo dpozyczki?? I nie zwalajcie winy na drzewa, dziury i mgly, bo to juz inna sprawa. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Kierowca Re: Polskie prawo jest do D..Y! IP: *.chello.pl 19.03.10, 00:24 A czymże jest dla Ciebie Aniu szybka jazda? Szybka jazda wcale nie musi być niebezpieczna, jeśli dokonywana jest z głową i tam gdzie warunki na to pozwalają. (A na polskich drogach to niestety rzadkość) P.S. Bo przecież musisz się ze mną zgodzić ze 130 km/h to szybko. A czy bezpiecznie to już zależy od miejsca. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kla BŚ: 10 mld dol. rocznie kosztują Polskę wypadki... IP: *.tpnet.pl 18.03.10, 14:34 Typowa polska droga krajowa: - przed remontem: dwujezdniowa, przerywana linia na środku, pełna dziur, ograniczenie do 90km/h (z powodu dziur mało kto tyle jedzie) - po remoncie: równa (powiedzmy, bo są odcinki na których mam wrażenie że zawieszenie mi się rozsypuje w aucie co ma 50tys. km i 1,5 roku), podwójna ciągła środkiem, nadal dwujezdniowa, ograniczenie do 60km/h(!) (wszyscy mają ograniczenia w d..e, jadą 90-110km/h zwalniają tylko przy fotoradarach, oczywiście wyprzedzają na podwójnej ciągłej) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: j-50 BŚ: 10 mld dol. rocznie kosztują Polskę wypadki... IP: *.mas.abpl.pl 18.03.10, 14:36 Trochę tu jest niejasności. Pojęcie "nadmiernej prędkości" ma dwa znaczenia: prędkość wyższa, niż dozwolona przepisami oraz prędkość wyższa niż bezpieczna w danych warunkach. Ja sądzę, że naszej policji chodzi raczej o to drugie znaczenie przekroczenia prędkości. I tu się dopiero zaczynają schody. Chodzi bowiem o to, że przekroczenie prędkości bezpiecznej zwykle wychodzi na jaw dopiero po wypadku. Dlatego część wypadkowiczów nie zbiera z tego nauki na przyszłość - bo giną lub stają się inwalidami niezdolnymi do kierowania autem. Dziwię się zatem, że środki unijne nie są szerzej wykorzystywane do dodatkowych szkoleń kierowców młodych lub świeżych. Uważam także, że prawo drogowe powinno przewidywać OBOWIĄZEK dokształtów w okresie pierwszych 5 lat po uzyskaniu prawa jazdy. Merytoryczny ich zakres to są już szczegóły, o których powinni decydować spece. Jednak uważam, że w ramach tych dokształtów powinny być nowym kierowcom serwowane analizy przyczyn konkretnych wypadków z poważnymi skutkami. Uważam także, iż grono dokształtowiczów należy powiększyć o tych, którzy spowodowali wypadek z ciężkimi konsekwencjami oraz tych, którzy przekroczyli limit punktów karnych (dokształt obowiązkowy, poza ponownym egzaminem na prawko). Koszty takiego programu nie muszą obciążać tylko kieszeń kierowcy. Jeśli bowiem z ogólnych strat budżetu spowodowanych wypadkami przeznaczyć np. 5-10% na dofinansowanie, to budżet powinien docelowo i tak wykazać oszczędności. Odpowiedz Link Zgłoś
idrago tylko czub nie dostosowuje się do rzeczywistości 18.03.10, 14:36 Ludzie, wy wszyscy jesteście porąbani. To zatrudnijcie się w administracji publicznej i wybudujcie te drogi. A dla myślących - to spróbujcie jako pieszy przejść przez dwupasmową jezdnię w Niemczech i w Warszawie. Znam cudzoziemców, którzy po Polsce boją się jeździć - i to nie ze względu na drogi, a debili za kółkiem. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: hej BŚ: 10 mld dol. rocznie kosztują Polskę wypadki... IP: *.internetdsl.tpnet.pl 18.03.10, 14:37 od kilkunastu lat Czesi mają i drogi i kolej sto razy lepsze niż Polandia. Ale oni nie mieli balcerowicza i innych oszołomów.... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jancio buhahaha IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 18.03.10, 14:38 a ile kosztuje nas korupcja, fantazja polityków? 20 lat kapitalizmu i nie ma dróg? wina kierowców? Odpowiedz Link Zgłoś
patriota21wieku Re: buhahaha 18.03.10, 14:52 Gość portalu: jancio napisał(a): > a ile kosztuje nas korupcja, fantazja polityków? > > 20 lat kapitalizmu i nie ma dróg? wina kierowców? A ty myslisz ze jak beda leprze drogi to nasza ulanska fantazja sie zmieni? I debile w brykach z kilkuset konnym silnikiem beda jezdzic bardziej z glowa? Watpie. Odpowiedz Link Zgłoś
wolfgang87 Re: buhahaha 18.03.10, 15:10 Tak, zmieni się. Już widać jak kultura kierowców rośnie z roku na rok. Widać! Gdzie? Na dwupasmówkach! Tam już coraz bardziej widać. Jak zacząłem jeździć przepisowo (starość nie radość, hormony idą spać:)), to się okazuje, że wcale mnie tak nie wyprzedzają wszyscy. To mit! Czasami nawet trzeba powiedzieć, że "prawie nikt" mnie nie wyprzedza. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: oi Re: buhahaha IP: *.toya.net.pl 18.03.10, 15:42 nie wiem czy beda jezdzic z glowa, ba zalozyles ze to debile, wiec wymaganie jazdy z glowa jest skazane na niepowodzenie. Mysle ze im lepsze drogi im wieksza swoboda, a z tym poczucie godnosci obywatela/kierowcy tym wiesza kultura. wyobraz sobie ze jedziesz droga z ograniczeniem do 120 a natezenie ruchu jest male, i wlaciwie predkosc samochodow wymusza na tobie przyspieszanie do 140, chocby po to zeby szybciej wyprzedzic kogos kto jedzie 105 a nie zatarasowac pasa tym, ktorzy jada 140. Z zalozenia wszyscy na lewym pasie sa juz przestepcami, przekroczyli predkosc, czuja sie jakby poza prawem (swiadomi tego uczucia lub nie) ty tez czujesz na tym prawym pasie, ze obok ciebie jada sami kryminalisci. To moim zdaniem bardzo poglebia brak kultury, skoro kierowca swiadomie decyduje sie na zlamanie prawa to ich kultura moze byc wylacznie grypserska, chyba ze maja na prawde duze ambicie. dodatkowo zmniejszanie predkosci powoduje ze czesc osob zamiast jechac 6h jedzie 8-9 co tez wplywa na zmeczenie i pogorszenie czasow reakcji, wiec przesadne ograniczenie wcale nie musi byc korzystne dla bezpieczenstwa. Mozna by robic pewne eksperymenty i np: podnoscic dozwolona predkosc na niektorych odcinkach drogi albo nawet trasach, moze to bedzie mialo zupelnie inny wplyw na kulture i zachowania kierowcow a moze nawet na ilosc wypadkow. Ja by postulowal ograniczenie predkosci na dwupasmowych drogach do 150, "zloczyncow" lamiacych prawo o 30km/h bedzie 70% mniej. Dzieki temu moze kultularnych kierowcow bedzie 40% wiecej, to juz bedize duzo. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ... BŚ: 10 mld dol. rocznie kosztują Polskę wypadki... IP: *.chello.pl 18.03.10, 14:40 Zawsze winni kierowcy, a nie dziurawe/koleiste drogi... bzdura!! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: juhas Re: BŚ: 10 mld dol. rocznie kosztują Polskę wypad IP: *.internetdsl.tpnet.pl 18.03.10, 15:02 A tacy jak ty zawsze zwalają winę na drogi, drzewa, deszcz, słońce i Bóg wie co jeszcze. Odpowiedz Link Zgłoś