lodz123 09.03.06, 02:34 Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu. Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
Gość: pablo Ciekawe co mowisz.... IP: *.dsl.renocs.pacbell.net 09.03.06, 02:52 Moze rozwiniesz swoj genialny watek...? Bo jesli chcialbys dyskutowac w sposob ktory przedstawiles to ja chetnie wyleje kubel pomyj na Twoja glowe. Odpowiedz Link Zgłoś
lodz123 Odpowiedz 09.03.06, 03:12 Rozwine. Na chlopski rozum(nie balcerowiczowy albo michnikowy) widac ze jak nastepuje koncentracja rynku to spadaja uslugi i wzrastaja ceny. Jak sa np. 2 banki w danym kraju to bardzo latwo sie miedzy nimi umowic i podzielic strefe wplywow. Bank A bierze ten rejon, bank B ten i na swoich "terenach" lupia ludzi. Albo ustalaja ze procenty beda np. 29% i koniec. Tak jest np. z OPEC, syndykatem, ktory kontroluje ceny ropy poprzez sztuczne zmniejszanie wydobycia. Widac ze koncentracja rynku zagrozi Polskiemu klientowi(czyli tobie i mnie) poprzez wzrost cen, a korzysc bedzie tylko po stronie lichwy. Jesli wyborcza mimo to neguje pokazujac jakies krotkowzroczne statystyki to pokazuje ze jest to szmata atakujacy wszystkie pomysly PiSu za to ze sa PiSu, apopierajace wszystkie uni za to ze sa uni. A poza tym wcale na PiS nie glosowalem. Abstrachuje od argumentow ze Polskie banki powinny byc Polskie, ze unikredyto lamie unowy, ze unia nie ma prawa sie wtracac w sprawy niepodleglego kraju, choc takie argumenty tez sa silne. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: pablo Re: Odpowiedz IP: *.dsl.renocs.pacbell.net 09.03.06, 04:05 OK - tak lepiej :-) Tylko ze: > Rozwine. Na chlopski rozum(nie balcerowiczowy albo michnikowy) widac ze jak > nastepuje koncentracja rynku to spadaja uslugi i wzrastaja ceny. Jak sa np. 2 > banki w danym kraju to bardzo latwo sie miedzy nimi umowic i podzielic strefe > wplywow. Bank A bierze ten rejon, bank B ten i na swoich "terenach" lupia > ludzi. Albo ustalaja ze procenty beda np. 29% i koniec Przyznam ze tez mam troche watpliwosci co do fuzji glownie z powodu ograniczenia konkurencji, ale jakos bardziej wierza analizom specjalistow niz wywodom typu "na chlopski rozum". Dodatkowo, mamy wlasnie to znienawidzone cialo Komisji Nadzoru Bankowego, ktora ma bronic obywatela przed krwiozerczymi kapitalistami z UE a do tego Urzad Antymonopolowy. Dodatkowym atutem na korzysc szarego obywatela (o dobro ktorego zabiega MSP) jest ekspansja bankow detalicznych takich jak Milenium i Getin - dla zilustrowania ich dokonan polecam roczne wykresy z GPW >Jesli wyborcza > mimo to neguje pokazujac jakies krotkowzroczne statystyki to pokazuje ze jest > to szmata atakujacy wszystkie pomysly PiSu za to ze sa PiSu, apopierajace > wszystkie uni za to ze sa uni. Co do GW tez mnie drazni jej tendencyjnosc, ale mimo wszystko artykul oparty jest na faktach a nie wymyslach. A to ze UE nas strofuje to tak juz bedzie zawsze jesli zrobimy cos niezgodnego z ustaleniami europejskimi. A przypomne ze wejscie Polski do UE bylo decyzja Narodu ktory wypowiedzial sie w referendum. Odpowiedz Link Zgłoś
business3 A Szymurę znasz co sprzedał GBG na Gettin Bank??? 09.03.06, 08:38 A Szymurę znasz co sprzedał GBG na Gettin Bank??? Ile firm po upadku 2SI upadło za nią??? Pozdrawiam takich naiwniaków jak Pablo. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: pablo sorki - nie dokonczylem IP: *.dsl.renocs.pacbell.net 09.03.06, 04:14 > Abstrachuje od argumentow ze Polskie banki powinny byc Polskie, ze unikredyto > lamie unowy, ze unia nie ma prawa sie wtracac w sprawy niepodleglego kraju, Co do argumentow narodowosciowych to wcale do mnie nie przemawiaja. Globalizacja, wolny przeplyw kapitalu i ludzi sa rzeczami nieuniknionymi i im predzej zaczniemy sie przystosowywac tym lepiej. To tak jak z ewolucja - przystosuj sie do warunkow panujacych w otoczeniu zebys mogl walczyc o przezycie albo ... A przeciaz polskie przedsuiebiorstwa tez wychodza na zewnatrz - szukaja dla siebie taniej sily roboczej, tanszych materialow itp... Mowiac nieladnie: "gonia za zyskiem" PKN Orlen posiada siec stacji w Niemczech, w Czechach, ostatnio przymierzal sie do litewskiej rafinerii, Barlinek produkuje na Ukrainie a nie wydaje mi sie zeby jakis polski bank przepuscil okazje dobrego interesu chocby w Bulgarii... Podsumowujac - musimy odnalesc sie w nowych realiach rynkowych i jak najszybciej sie do nich przystosowac. Walka z wiatrakami w wykonaniu "usmiechnietego Rzadu" nic tu nie da... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: bigos Re: sorki - nie dokonczylem IP: *.priv.cswaw.pl / 212.244.191.* 09.03.06, 08:37 ale czy jesli bank A i bank B bedzie łupił konsumentów to zaraz pojawi sie bank C który przejmie rynek obnizajac prowizje???? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Obaryb Re: sorki - nie dokonczylem IP: *.msp.gov.pl / *.mst.gov.pl 09.03.06, 09:09 PKB Polski w 2004 wynosił 2% PKB UE, podczas gdy rynek usług finansowych wynosił 0,2% rynku UE. Dlatego sądzę, że jest jescze miejsce na pojawienie się nowych banków, które mogą konkurować z bankami już istniejącymi. Odpowiedz Link Zgłoś
trasat Re: Odpowiedz 09.03.06, 08:24 Jesli nalezymy do Unii to trzeba respektować jej prawa. Można też wystąpić, ale trzeba to zadeklarować, a nie wypisywać bzdury nie na temat Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Marek Re: Odpowiedz IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.03.06, 09:02 > Abstrachuje od argumentow ze Polskie banki powinny byc Polskie, Polskie czyli jakie ? Państwowe czy należące do oligarchów typu Kulczyka albo Krauzego ? Prezes banku ma pilnować interesów klientów a nie skarbu państwa. Nie będę trzymać pieniędzy w banku którym zarządza pan partyjniak Ziutek, kumpel pana ministra Zenka. Odpowiedz Link Zgłoś
oko_obserwatora Re: Odpowiedz 09.03.06, 11:07 Ludzie, problem wysokich cen w bankach wynika tylko i wyłącznie z postawy polskich klientów. Niestety nie potrafimy jeszcze skutecznie wpływać jako konsumenci na wielkie korporacje. Nawet ja, mimo że mam tego swiadomość, jestem zbyt leniwy, żeby przejrzeć ofertę wszyskich banków np. w zakresie RORów i przenieśc swoje konto do tego banku gdzie jest to najkorzystniejsze - trzeba podać nowe konto pracodawcy, trzeba wypełnić PITa dla US itp itd. Dopiero ostatni oruszyłem tyłek i wypiąłem się na TP SA, ale tutaj już widać, że jest lepiej, TPsie pali się już i zaczyna walczyć o klienta jeszcze nieporadnie ale konkurencja i postawa klientów ją do tego zmusi (tak więc nawet taki monopol wydawałoby się nie do ruszenia się chwieje i ugina). A na razie banków mamy pod dostatkiem i połączenie BPH z PKO nawet pewnie nie zauważymy. Co do kwestii narodowościowej i innych takich - zgadza się zapis w umowie prywatyzacyjnej jest jasny i jeszcze przed 1 maja 2004 roku pochwaliłbym rząd za twardą postawę. Ale realia i warunki się zmieniły - Polska weszła w struktury UE i to zgodnie z wolą DEMOKRATYCZNEGO Narodu akceptując różne postanowienia i warunki tej akcesji i akceptując skutki jakie to niesie. Tak więc trzeba się pogodzić z tym, że pod pewnymi względami zobowiązaliśmy się słuchać UE i to że część dawny praw zpstała zdezaktualizowana przez przyjęcie nowych. A resztę zostawmy w tym wypadku wolnemu rynkowi - myślę że rynek bankowy jest na tyle cywilizowany i zabezpieczony, że wolny rynek może zapewnić konsumentom najlepsze warunki - niech się łączą niech się dzielą niech wchodzą nowi gracze - tym bardziej że te banki i tak nie są POLSKIE. Polska jak się wzmocni gospodarczo, a co za tym idzie finansowo (pewnie kilkadziesiąt lat trzeba będzie jeszcze poczekać) to zafunduje sobie również i polski bank, który będzie mógł konkurować z innymi i również przejmować banki w innych krajach. Na razie jak widać jesteśmy jeszcze na to za słabi. Ale z rozwojem gospodarczym przyjdzie pora również na rozwój wielkich polskich firm. Czego życzę sobie, Wam, Poslce i Unii Europejskiej. pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Jacek Chłopski rozum nr 2 IP: *.internetdsl.tpnet.pl 09.03.06, 11:43 A na mój chłopski rozum może być tak: Balcerowicz z Michnikiem umawiają się, że szmatława gazeta kłamliwymi informacjami zapędzi naród do oddziałów banku X, bank tych klientów okradnie i puści z torbami, a Balcerowitz i Michnick (obaj pejsaci, to każdy wie!) dzielą się zyskiem po połowie. I jeszcze zmuszają do uległości co ładniejsze i bardziej zdesperowane klientki, organizując w willi Urbana orgietki. Na chłopski rozum, ta teoria nawet się trzyma kupy. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: miszek3 Re: Chłopski rozum nr 2 IP: *.internetdsl.tpnet.pl 09.03.06, 15:08 Byłeś na obrzezaniu któregoś z nich ? Chłoptasiu Odpowiedz Link Zgłoś
michalo8 może nie powstanie monopol, ale oligopol. 09.03.06, 13:39 to, że w Unii, jest duża koncentracja nie znaczy przecież, że musi być też u nas. A wogóle to jest na ten temat ciekawy artykuł w dzisiejszej gazecie prawnej. www.gazetaprawna.pl/?action=showNews&dok=1667.88.3.2.21.1.0.1.htm fragmenty: "Tymczasem postawa taka nie jest w ostatnim czasie niczym wyjątkowym na ożywionej obecnie scenie transgranicznych fuzji i przejęć w Europie. Wystarczy przywołać przykład próby przejęcia hiszpańskiej grupy energetycznej Endesa przez niemiecki E.ON, próbę przejęcia francuskiego Suezu przez włoski Enel czy też ofertę przejęcia Arceloru przez Mittal Steel – przypadki, w których do akcji wkroczyły narodowe rządy państw spółek-celów, podejmując różnego rodzaju działania ochronne. Podobnie niedawno przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości trafiła sprawa tzw. Volkswagen-Gesetz, w której zarzuca się Niemcom ustawowy protekcjonizm polegający na utrudnieniu przejęcia krajowego producenta samochodów (sprawa C-112/05). ... Sami Włosi, którzy w sporze o fuzje Pekao-BPH jawią się jako strona pokrzywdzona, zablokowali niedawno przejęcie swojego Banca Antonveneta przez holenderski ABN Amro, w co zaangażowany był prezes Centralnego Banku Włoch Antonio Fazio. Na tym tle postawa rządu polskiego jest dość umiarkowana – nie chodzi bowiem o zapobieżenie przejęciu kontroli nad krajową spółką przez podmiot zagraniczny, ale o zablokowanie fuzji dwóch podmiotów znajdujących się już w obcych rękach, w dodatku w okolicznościach, kiedy ograniczenia takie nie wynikają wprost z zawartej przez strony umowy prywatyzacyjnej." Odpowiedz Link Zgłoś
farang Re: Połączenie BPH i Pekao nie grozi monopolem 09.03.06, 02:53 No , nareszcie odpowiedz na temat i uzasadniona intelektualnie.Gratulacje Odpowiedz Link Zgłoś
orcheystra Połączenie BPH i Pekao nie grozi monopolem 09.03.06, 03:58 I bardzo dobrze. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jano w USA nie chca firmy z Dubai do nadzoru portami IP: *.acn.waw.pl 09.03.06, 07:28 Niby wony rynek, ale maja pozarynkowe zastrzezenia; to dlaczego Polska miec nie moze ? podobnie robi Francja i inni. Argument wolnego przeplywu kapitalu w Unii ? to dlaczego nie ma wolnego przeplywu sily roboczej ? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: sillybilly.bonski Re: w USA nie chca firmy z Dubai do nadzoru porta IP: *.rochd3.qld.optusnet.com.au 09.03.06, 08:53 Zupelnie co innego gdy arabska firma kontroluje port przez ktory moze byc przrzucony ladunek nuklearny dla terorystow, a co innego bank. Jano nie wie jakiego panstwa Dubai jest stolica. Wcale sie nie dziwie Amerykanom, ze maja podejzenia. Odpowiedz Link Zgłoś
olias Re: Połączenie BPH i Pekao nie grozi monopolem 09.03.06, 07:39 "Nie ma żadnych dowodów na to, że fuzja banków Pekao i BPH zagroziłaby konkurencji na polskim rynku. Ta jest bowiem znacznie większa niż w innych krajach europejskich". [...] "Z ostatnich danych Eurostatu wynika, że ceny usług finansowych w Polsce należą do najwyższych w Europie". ... taki sen miałem. Gazeta drukuje artykuł potwierdzający słuszność polskiego sprzeciwu Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: qe autor jest za jednostronnym przestrzeganiem prawa IP: *.cable.satra.pl 09.03.06, 08:03 nie przez firmy zachodnie Odpowiedz Link Zgłoś
tychik1 Re:Barcelowicz wyrzuca ministra? 09.03.06, 08:48 Co tam sie takigo dzieje? www.naszdziennik.pl/index.php?typ=po&dat=20060309&id=po01.txt www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_060309/ekonomia/ekonomia_a_1.html Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: sillybilly.bonski Re:Barcelowicz wyrzuca ministra? IP: *.rochd3.qld.optusnet.com.au 09.03.06, 09:02 Skarb panstwa nie jest wlascicielem zadnego z tych bankow. W zwiazku z tym nie moze byc strona w sporze, poprostu te banki nie sa ich. To sa prywatne banki i praworzadne panstwo nie ma nic do tego. Panstwo moze jedynie interweniowac w przypadku gdy instnieje zagrozenia, ze po takim polaczeniu powstanie monopol. Jeszcze jest jeden problem - zobowiazanie wloskiego banku, ze nie nabedzie zadnego banku w Polsce bodajze przez 10 lat. Oni kupili niemicki bank, ktory byl wlascicielem BPH, czyli przejeli majatek niemieckiego banku. Jezeli nie ma zagrozenia monopolem to co roznica czy bank bedzie niemiecki czy wloski i tak nie jest polski. Odpowiedz Link Zgłoś
tychik1 Barcelowicz wyrzuca ministra?A moze by tak Barcelo 09.03.06, 09:39 wicza tez przy okazji?. Gość portalu: sillybilly.bonski napisał(a): > Skarb panstwa nie jest wlascicielem zadnego z tych bankow. W zwiazku z tym nie > moze byc strona w sporze, poprostu te banki nie sa ich. To sa prywatne banki i > praworzadne panstwo nie ma nic do tego. Panstwo moze jedynie interweniowac w > przypadku gdy instnieje zagrozenia, ze po takim polaczeniu powstanie monopol. > Jeszcze jest jeden problem - zobowiazanie wloskiego banku, ze nie nabedzie > zadnego banku w Polsce bodajze przez 10 lat. Oni kupili niemicki bank, ktory > byl wlascicielem BPH, czyli przejeli majatek niemieckiego banku. Jezeli nie ma > zagrozenia monopolem to co roznica czy bank bedzie niemiecki czy wloski i tak > nie jest polski. T:Nie zabardzo sie w tym rozeznaje kto jest kto ,ale wyproszony minister Mech jest tez czlonkim tej komisji .Moim zdaniem trzeba to zbadac czy czlonkow komisji tak latwo mozna wyrzucac tylko za przekonania.?Czy sklad komisji ustala strona w tym sporze (tu bank),czy moze to powina zrobic ktos niezalezny(np poslowie) ?No bo jesli bankowi sie nie podobaja "sedziowie" to i rzad jako strona tez ma prawo do ustalania jej skladu .No a dlaczego na sale wszedl prezes tego banku?,czyzby na przesluchanie bo chyba nie mial prawa glosu.A moze cos "bezstronnie" doradzal tej komisji?Tak czy owak jesli na sali byli zwolennicy ,to mogli byc i przeciwnicy tej fuzji.Cala ta sprawa z wyrzuceniem tego ministra ze sali mnie sie nie klei,nie jestem ekspertem ale ktos to powinien zbadac.No a jesli by sie okazalo ,ze Barcelowicz zlamal prawo to moze by tak skozystac z okazji i w kocu go wywalic jeszcze przed uplywem kadencji.Na to wszystko jeszcze Wrzodak sugeruje ,ze jakas partia wziela kredyt z tego banku na wybory wzamian za fuzje.I jeszcze jedno pytanie :dlaczego GW o tej awanturze nic nie pisze?(moze napisze),przeciez to wszystko cuchnie kolejna afera. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: sillybilly.bonski Re: Barcelowicz wyrzuca ministra?A moze by tak Ba IP: *.rochd3.qld.optusnet.com.au 09.03.06, 10:46 Nie wiem czy wiceminister mial prawo byc czy nie. Skarb panstwa nie jest strona w sporze pomiedzy prywatnymi bankami, bo banki nie naleza do skarbu panstwa. Jezeli odpowiednio wyspejalizowana agenda uwaza, ze nie zagraza to monopolem to minister powimien to uznac. Oczywiscie moze nie zgodzic sie z taka opina i w takim przypadku braku zgody idzie sie do sadu, a sad roztrzyga kto ma racje. Tak jest w normalnych panstwach. BPH tak czy tak jest w obcych rekach robienie awantury na cala Europe mysle jest bez sensu i wiecej szkody niz pozytku przyniesc moze. A na koniec taka ogolna uwaga. Nie istnieje cos takiego jak dobry rzad. Istnieje tylko zly i gorszy. Obawiam sie, ze Polacy wybrali sobie ponownie gorszy. Im mniej rzadu w gospodarce tym lepiej. Madrzy ludzie wiedza, ze cnota to chroniczny brak okazji, a Wy w Polsce nieustannie kusicie swoich politykow, nie dziwcie sie wiec, ze macie skrumpowane uklady i nie wierzcie ze PiS jescze ma wianek. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: mosad Re: Połączenie BPH i Pekao nie grozi monopolem IP: *.nbp.pl / 193.109.212.* 09.03.06, 09:22 nie ma też dowodów na to, że monopolu nie będzie Odpowiedz Link Zgłoś
junkier Oto co Wyborcza pisała o bankach 2,5 roku temu: 09.03.06, 09:30 02-10-2003 Usługi świadczone przez polskie banki są droższe niż na Zachodzie, zaś w bankowych regulaminach aż roi się od zapisów niekorzystnych dla klientów! - alarmuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w swym najnowszym raporcie, do którego dotarła "Gazeta". Z raportu po kontroli przeprowadzonej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w polskich bankach wynika, że ceny niektórych operacji są u nas kilkakrotnie wyższe niż w bankach zachodnich! Ile nas to kosztuje Jeśli podliczyć "bankowe" wydatki polskiego i zagranicznego ciułacza, wyłania się bardzo ponury obraz. Okazuje się, że zostawiamy w bankach więcej pieniędzy w ramach prowizji niż mieszkańcy Wielkiej Brytanii czy Irlandii. Według UOKiK roczny koszt użytkowania konta osobistego przez polskiego klienta przeciętnie wynosi - w zależności od wykorzystywanego kanału dostępu - od 200 do 330 zł. W największych brytyjskich bankach detalicznych - HSBC, Lloyds, NatWest - prowadzenie konta oraz standardowe usługi, np. miesięczny wydruk z konta, przelewy, zlecenia stałe, wydanie karty debetowej, są darmowe. W irlandzkim AIB klient płaci kwartalny abonament w wysokości 4,5 euro (nieco ponad 20 zł), ale w zamian ma darmową kartę debetową i tanie przelewy w cenie 0,2-0,3 euro). Gwoli sprawiedliwości trzeba dodać, że nie wszędzie jest taniej niż w Polsce. Przeciętny klient niemieckiego Deutsche Banku rocznie płaci równowartość 276-340 zł, zaś w amerykańskim Citibanku w zamian za miesięczny ryczałt 4,95 dol. (niespełna 60 dol., czyli 270 zł rocznie) można wykonywać tyle darmowych operacji, ile dusza zapragnie. Wiec do kogo ta mowa ze fuzja nie zagrozi konkurencji na polskim rynku bankowym? Odpowiedz Link Zgłoś
nieshka Re: Oto co Wyborcza pisała o bankach 2,5 roku tem 09.03.06, 09:58 taaa. skoro teraz jest niby duza konkurencja a koszty sa jedne z wiekszych w europie to chyba u nas ta konkurencja nie dziala do konca tak jak zaklada teoria? moze polaczenie bankow pozwoli im sciac koszty i obnizyc oplaty? czy ktos pomyslal o tym ze to podobnie jak z marketami? wiekszy ma mozliwosc sprzedawac taniej? Odpowiedz Link Zgłoś
ginlo Kotku skoro maja lepszy zwrot na kapitale niz 09.03.06, 10:15 zachodnie banki - a o tym to nawet wspaniala GW napisala, to raczej ich problemem nie sa zbyt wysokie koszty, wiec nie kwestia kosztow jest decydujaca dla wysokosci cen Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: logger2 Re: Kotku skoro maja lepszy zwrot na kapitale niz IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.03.06, 13:33 Może opinia GW wynika z tego, że Unicredito choć z Włoch, to należy do tej samej nacji, która posiada GW. A ta nacja zawsze pilnuje swojego narodowego interesu. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: eurozerca To slaby argument, tak argumentuja skazujesz IP: *.dip.t-dialin.net 09.03.06, 15:55 obrone przed fuzja na przegrana. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Polak\ Re: Połączenie BPH i Pekao nie grozi monopolem IP: *.ols.vectranet.pl 09.03.06, 09:43 Nalezy natychmiast wymienic szefa Urzędu Ochrony Konkurencji, ponieważ nie gwarantuje on bezstronności.Jeżeli zajdzie potrzeba Prokuratura powinna go zatrzymać i prowadzic śledztwo w sprawie fałszywych opinii szkodzących Polsce. Odpowiedz Link Zgłoś
ginlo klamstewka wyborczej - taki wedlug KE bylby rynek 09.03.06, 09:53 europa.eu.int/comm/competition/mergers/cases/decisions/m3894_20051018_20310_en.pdf Odpowiedz Link Zgłoś
magikal Re: klamstewka wyborczej - taki wedlug KE bylby r 09.03.06, 10:20 tak, i wszędzie tutaj "the transaction does not lead to competition concerns", thank you very much Odpowiedz Link Zgłoś
ginlo kotku, ja mowie o faktach nie o ocenach 09.03.06, 10:34 A fakty sa takie, ze udzial jest duzy w niektorych segmntach rynku. OCene KE wszyscy znaja. Natomiast wojcio samcik wmawi nam, ze w paru segemntach polaczone banki nie beda liderem, choc dane komisji pokazuja, ze beda. Trzymajamy sie faktow, nie ocen. Koleny kwiatek to The Herfindahl-Hirschman Index (HHI), ktore w UE wyglada mniej tak Table 2 Concentration indices for 20 countries, based on total assets (1997) Values Rankings No. of Countries HHI CR3 CR5 CR10 HHI CR3 CR5 CR10 banks Australia 0.14 0.57 0.77 0.90 6 6 5 6 31 Austria 0.14 0.53 0.64 0.77 6 9 11 12 78 Belgium 0.12 0.52 0.75 0.87 9 11 7 7 79 Canada 0.14 0.54 0.82 0.94 6 8 2 1 44 Denmark 0.17 0.67 0.80 0.91 4 3 4 5 91 France 0.05 0.30 0.45 0.64 16 16 16 15 336 Germany 0.03 0.22 0.31 0.46 18 18 18 19 1,803 Greece 0.20 0.66 0.82 0.94 3 4 2 1 22 Ireland 0.17 0.65 0.73 0.84 4 5 8 8 30 Italy 0.04 0.27 0.40 0.54 17 17 17 17 331 Japan 0.06 0.39 0.49 0.56 14 14 14 16 140 Luxembourg 0.03 0.20 0.30 0.49 18 19 19 18 118 Netherlands 0.23 0.78 0.87 0.93 2 1 1 3 45 Norway 0.12 0.56 0.67 0.81 9 7 10 11 35 Portugal 0.09 0.40 0.57 0.82 12 13 12 9 40 Spain 0.08 0.45 0.56 0.69 13 12 13 13 140 Sweden 0.12 0.53 0.73 0.92 9 9 8 4 21 Switzerland 0.26 0.72 0.77 0.82 1 2 5 9 325 UK 0.06 0.34 0.47 0.68 14 15 15 14 186 US 0.02 0.15 0.23 0.38 20 20 20 20 717 Averages 0.11 0.47 0.61 0.75 4,612 A w Polsce wedlug danych NBP (www.euromoneyconferences.com/downloads/BPH.pdf) wynosi on 0,8, czyli jest na poziomie zblizonymn do Hiszpanii i Portugalii, wyszym niz we Francji, Niemczech, Wloszech, JAponii, UK i USA. ach dla wyjasnienie im wartosc indeksu wyzsza tym koncetracja wyzsza. Wyraznie wyzsze wskazniki maja male - mniejsze niz Polska kraje, co jest naturalne. Bo w Warszawi moze przezyc 30 bankow, a w Pcimiu 2 i prosze nie argumentowac, ze np NL ma wysze PKB, bo koszty pracy tez sa tam wyzsze. Tu wieksze, choc nie jedyne znaczenie ma korekta o liczbe mieszkancow, a mniejsze o PKB. Moze dobra miara bylaby relacja srednie zrobki w sektorze w relacji do GDP per capita Odpowiedz Link Zgłoś
ginlo A te GW-owe porownania to sie do d ... nadaja 09.03.06, 09:57 To, ze marza na kredycie jest 1% to nic nie znaczy. Bo liczy sie suma kosztow zwiazanych z danych kredytem, lacznie z cenami uslug, ktorych jeszcze nie znamy, bo np, nie wiemy ile mogloby kosztowac zmiana kredytu z zmienno porcentowego na satlo procentowy, a panstwo dziennikarze podali ile kosztowac beda wczesniejsze splaty. To tak jakby mowic, ze samochod jest tani, bo kosztuje w danej klasie 75 tys zlotych, a konkurencja daje to samo za 85 ty, tyle, ze aby utrzymac gwarancje za serwisy zaplacimy 20 tys. W takich uslugach nie jest tak jak przy sprzedazy lyzek, ze palcis 2,50 za sztuke i do widzeni, wiec sie sie samcik wypcha, albo douczy Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: sillybilly.bonski Re: Połączenie BPH i Pekao nie grozi monopolem IP: *.rochd3.qld.optusnet.com.au 09.03.06, 10:57 NA jakiej podstawie nalezy to zrobic. To jest nonsensowna opinia. A co do prowizji to na calym swiecie panuje jedna zasada, ktora sprowadza sie mniej wiecej do tego: Blogoslawieni, ktorzy maja albowiem jeszcze bedzie im dane. Im wiecej pieniedzy w banku im wieksza pozyczona kwota tym oplaty mniejsze. To zupelnie normalne. Hurtowe zakupy tez sa tansze. O tym wlasnie GW pisala. Czytajac wiekszosc powyzszych opini mozna napisac tylko jedno macie ludzie socjalizm w glowach, jedzcie do Lukaszenki tam jest Wasze miejsce, a Balcerowicza bedziecie jeszcze zalowac a Wasze wnuki postawia mu pomnik. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: emarik Re: Połączenie BPH i Pekao nie grozi monopolem IP: *.internetdsl.tpnet.pl 09.03.06, 10:27 Podwyżkę kosztów utrzymania kont i opłat bankowych to mam już teraz bez UniCredito za to dzięki ustawie antylichwiarskiej. Jako nie korzystający z kredytów muszę płacić wyższe prowizje by banki mogły sobie odbić obniżkę oprocentowania kredytów. ot i tyle. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: eurozerca Co Ty belkoczesz koles IP: *.dip.t-dialin.net 09.03.06, 10:36 skoro nawet musieliby zrekompensowac sobie spadek oprocentowania w posatci wzrostu kosztu prowizji to i tak przecietnie na klienta koszt by sie nie zminil, a zmieniloby sie tylko jego przyporzadkowanie w zestawieniu przychodow banku. Nie bredz, mysl Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: mon Re: Połączenie BPH i Pekao nie grozi monopolem IP: *.eeft.com 09.03.06, 10:38 Nie mozecie porownywac kosztow prowizji bankowych w Polsce i na Wegrzech. Na Werzech jest tylko 0.5 wydatkow konsumpcyjnych, bo nikt tu nie korzysta specjalnie z uslug bankowych. Sa za drogie i jest silny monopol OTP. Bardzo jest odczuwany brak konkurencji na tym rynku. Odpowiedz Link Zgłoś
junkier Re: Połączenie BPH i Pekao nie grozi monopolem 09.03.06, 10:56 Gość portalu: mon napisał(a): > Nie mozecie porownywac kosztow prowizji bankowych w Polsce i na Wegrzech. Na > Werzech jest tylko 0.5 wydatkow konsumpcyjnych, A w Polsce 2,2 proc. !!! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: fuzjon Re: Połączenie BPH i Pekao nie grozi monopolem IP: 212.180.161.* 09.03.06, 10:47 Nowe forum o fuzji www.unicredit.com.pl Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Podatnik Jak pokazuje życie IP: *.CNet2.Gawex.PL 09.03.06, 11:26 mozna sobie wsadzidzić głeboko konkurencyjnść banków w polsce.Jest ich dużo i mają drogie jak cholera kredyty.Co z tego że w innych krajach jest mniejsza konkurencja skoro tam sa tanie kredyty,jak na razie w polsce jest zmowa złodziejstwa bankowego.I mam gdzieś to ze jakiś dupek urzędniczy straci pracę z powodu fuzji banków,mnie interesuje możliwość otrzymania tanich kredytów a nie utrzymywanie rzesze urzedniczych nierobów którzy za wysokie apanaże przekładają papierki. Odpowiedz Link Zgłoś
cetriolo Europa bez granic, to teraz nie Wlosi tworza swoj 09.03.06, 12:17 rynek pracy dla Polakow, jesli nie nalezy sie nawzajem blokowac. Odpowiedz Link Zgłoś
michalo8 może nie powstanie monopol, ale oligopol. 09.03.06, 13:39 to, że w Unii, jest duża koncentracja nie znaczy przecież, że musi być też u nas. A wogóle to jest na ten temat ciekawy artykuł w dzisiejszej gazecie prawnej. www.gazetaprawna.pl/?action=showNews&dok=1667.88.3.2.21.1.0.1.htm fragmenty: "Tymczasem postawa taka nie jest w ostatnim czasie niczym wyjątkowym na ożywionej obecnie scenie transgranicznych fuzji i przejęć w Europie. Wystarczy przywołać przykład próby przejęcia hiszpańskiej grupy energetycznej Endesa przez niemiecki E.ON, próbę przejęcia francuskiego Suezu przez włoski Enel czy też ofertę przejęcia Arceloru przez Mittal Steel – przypadki, w których do akcji wkroczyły narodowe rządy państw spółek-celów, podejmując różnego rodzaju działania ochronne. Podobnie niedawno przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości trafiła sprawa tzw. Volkswagen-Gesetz, w której zarzuca się Niemcom ustawowy protekcjonizm polegający na utrudnieniu przejęcia krajowego producenta samochodów (sprawa C-112/05). ... Sami Włosi, którzy w sporze o fuzje Pekao-BPH jawią się jako strona pokrzywdzona, zablokowali niedawno przejęcie swojego Banca Antonveneta przez holenderski ABN Amro, w co zaangażowany był prezes Centralnego Banku Włoch Antonio Fazio. Na tym tle postawa rządu polskiego jest dość umiarkowana – nie chodzi bowiem o zapobieżenie przejęciu kontroli nad krajową spółką przez podmiot zagraniczny, ale o zablokowanie fuzji dwóch podmiotów znajdujących się już w obcych rękach, w dodatku w okolicznościach, kiedy ograniczenia takie nie wynikają wprost z zawartej przez strony umowy prywatyzacyjnej." Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Jurek Połączenie BPH i Pekao nie grozi monopolem IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.03.06, 13:58 Czy ktoś z was zastanowił się nad tym że właśnie potrzebny jest drugi duży bank dla obniżenia oprocentowania , opłat itd. Przecież wysokie koszty jakie ponosimy są skutkiem tego że PKO BP dyktuje teraz warunki i nie jest im na rękę dzielenie się rynkiem. To żadna konkurencja jeden duży bank , kilka mniejszych i sto małych. Potrzebnych jest kilka dużych o porównywalnym udziale w rynku i tylko wtedy możemy liczyć na konkurencję. Odpowiedz Link Zgłoś
michalo8 skad wiesz że drugi duży bank obniży 09.03.06, 14:13 oprocentowanie, raczej podwyższy, bo będzie większy i będzie mógł z mocniejszej pozycji dyktować warunki. mając 10% rynku i chcąc zdobyć np 20% konkurował, mając 20% już nie musi konkurować. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Jurek Re: skad wiesz że drugi duży bank obniży IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.03.06, 15:12 Możesz mieć rację ale jest to mniej prawdopodobne niż przy obecnej sytuacji gdy jest tylko jeden bank o dużym udziale w rynku. Obecnie po każdym obniżeniu oprocentowania przez RPP wszystkie mniejsze banki czekają na to co zrobi PKO BP. I dlatego mimo wszystkich obniżek stóp procentowych mamy nadal zbyt duże oprocentowanie kredytów. Dwa duże porównywalne banki to oczywiście jeszcze za mało ale jest to ruch w dobrym kierunku. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: eurozerca Re: Połączenie BPH i Pekao nie grozi monopolem IP: *.dip.t-dialin.net 09.03.06, 15:24 Porownaj sobie tabele oplat za podobne uslugi w PKO BP i innych bankach, a przekonasz sie, ze zle zdefiniowales problem Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: marsa dylemat: korzystna fuzja czy nie? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.03.06, 13:58 Z mojego punktu widzenia ta fuzja oznacza, że koszty obsługi ROR wzrosną. Tak stało się, gdy BPH przejęło PBK. Z klienta PBK stalam się Klientem BPH i wzrosły za chwilę opłaty. Oczywoście było duzo gadania, że to wszystko dla dobra klientów. Teraz drogie Pekao(znam ten bank z wcześniejszych kontaktów - moja firma(pracodawca) przeniosła swoje konto do odstającego cywilizacyjnie PKO BP dla niższych kosztów)ujednolici tzn. podniesie opłaty związane z kontem. Dzisiaj płacę zo konto, za kartę debetową, za niewykonanie 4 operacji bezgotówkowch w miesiącu tą i także kredytową. Na szczęście przelewy internetowe są za darmo. Ciekawe jak długo? Ja na razie nie mam dokąd uciec - niesplacona jeszcze linia kredytowa nie pozwala na wybór innego banku. Posiadając kredyt hipoteczny, nie jest łatwo uzyskać dużą pożyczkę, bo czym ją zabezpieczę. Koło się więc zamyka: nie masz jak szybko oddać, więc płacisz duże opłaty i odsetki. Banki na tym zarabiają i śmieją się. Na rynku zostaną 3-4 duże banki i wydoją klientów. Odpowiedz Link Zgłoś
neiden monopol bankowy 09.03.06, 15:09 okazuje sie ze monopole bankowe w usa doprowadzaja do utraty mijsc pracy,brak konkurencji w kredytach itd.prosze sobie zadac pytanie -dlaczgo chca sie polonczyc? z reguly chca zredukowc pracownikow i manipulacje o obnizenie placenia podatkow dochodowych dla panstwa.monopole musza byc ograniczane.konkurencja jest warunkiem dunamicznego rozwoju kraju. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: eurozerca Re: monopol bankowy IP: *.dip.t-dialin.net 09.03.06, 15:28 Poza tym zjawisko credit rationing jakie silniej wystapi na polskim rynku po polaczeniu zmusi panstwo do sileniejszej ingerencji w gospodarke i wiekszej ekspansji fiskalnej. Pojawi sie problem duzego banku na rynku i malych przedsiebiorstw, ktore by mogly byc atrakcyjnymi kredytobiorcami beda musiala dostawac od panstwa gwarancje. To jest zjawisko dobrze opisane w swiatowej literaturze i dosc typowe dla emerging markets Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Jurek Re: monopol bankowy IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.03.06, 15:44 Wiesz , ja nie jestem fachowcem w sprawach bankowych ale moim zdaniem to co piszesz dotyczy pojawienia się nowego dużego banku znacznie przerastającego istniejący dotychczas. I wtedy oczywiście bardzo prawdopodobne są takie działania. W przypadku o którym dyskutujemy taka sytuacja nie zachodzi. Chyba że jest inaczej i nowy bank który ma powstać bedzie zdecydowanie większy od PKO BP to wtedy cofam całe to moje "filozofowanie". Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: eurozerca A ja moge powiedziec, ze jestem, troche jestem IP: *.dip.t-dialin.net 09.03.06, 16:00 To zalezy od segemntu rynku. On w niektorych rynkach bedzie najsilniejszym graczem. Nawet KE w decyzki to przyznala. Dochodzi do tgego kwestia lokalnych monopoli. Rynek kredytow dla malych i srednich przedsiebiorstw mozna zmonopolizowac na obszarze 50-100 km (mam tu na mysli odleglosc od oddzialu) Koszty sprawdzania wiarygidnosci (kontrola majatku klienta) sa czesto funkcja odleglosci od oddzialu i w tej sytuacji przy niewielkich kredytach te koszty moga uczynic kredyt tak drogim, ze nikt go nie wezmie. 10 tys przy stopie 5-6% to jakies 500 600 PLN przychodu. Powiedzmy, ze wezma prowizje za obsluge ta tez jest ograniczona, poza tym czy inwestor zarobi na takie odsetki. To juz ma miejsce przy kredytach o takiej kwocie, a skala tego sie nasili, bo koszty dzialan bankow beda rosly. Odpowiedz Link Zgłoś