Dodaj do ulubionych

Łąki mobilne

19.05.20, 21:49
Wysłuchałam audycji o nowej akcji ekologicznej - zakładanie mobilnych łąk.
Widziałam na świecie takie "łąki". To po prostu ogrody w doniczkach : bardzo dużo różnych roślin w doniczkach, możliwość szybkiej zmiany aranżacji takiego ogrodu. Dziwię się, że komuś wydaje się ,że to jakaś nowość....
Może ktoś ma inne zdanie na ten temat, może się mylę ?
Obserwuj wątek
  • dar61 Trawniki mobilne? 19.05.20, 23:47
   G.Wyb. (pon. 18.05.2020 r.) Rozścielą łąki mobilne:
   W Opolu powstaną mobilne łąki. Będą rozkładane na placach w centrum miasta. Mają pomóc owadom zapylającym i pełnić funkcję edukacyjną. W razie konieczności wykorzystania placu, np. do organizowania [zabaw] łąki będą przenoszone. [...] Nie znaleźliśmy żadnego miasta, które przeprowadziłoby wcześniej podobny projekt [...] mówi rzeczniczka prezydenta [...] Jakie rośliny zostaną wysiane, jeszcze nie wiadomo....

   {adria231}:
   '...To po prostu ogrody w doniczkach : bardzo dużo różnych roślin w doniczkach, możliwość szybkiej zmiany aranżacji takiego ogrodu. Dziwię się, że komuś wydaje się, że to jakaś nowość...'

   Tak, w RP to nowość. Ale taką były swojego czasu np. zawieszane na słupach w miastach wielopoziomowe ekspozycje nasadzeń kwiatów - a dziesiątki lat temu słynne trójwymiarowe wielgachne czasem figury z siatek, w jakich połać wsadzano - w podłożu ziemnym - sadzonki kwiatów. Moda u nas, w ym grodzie przynajmniej na to minęła.

   Były w miastach okresowe plaże z rozsypanego piachu, mogą być i łąki. Ale oby to nie był - znany od dawna - rozkładany z rolki trawnik, łatwy do demontażu i przeniesienia. Co z niego miałby za korzyść „owad zapylający‟, nie wiadomo.

   W mym rodzinnym mieście mój znajomek z działu zieleni w magistracie o dzień wyprzedził mój pomysł* i już szuka dostawców - dla miasta - nasion, ale chyba w ilości hurtowej, do założenia w tym grodzie tzw. łąk kwietnych.
   Wolałbym i ja takie, i owady zapylające, choć nie tylko one.
   Dzień wcześniej kupiłem porcję nasion do takiej łąki, ten jw. kolega szukał (choć dość późno, bo w maju) takich mieszanek do wysiewu. Twierdził, że to bardziej na przyszły sezon.
   Sądzę, że w jego magistracie przesuwa się tym sposobem fundusze z rubryka koszenie do rubryki koszt zakupu nasion + podlewanie

   Od lat kilku namawiam tego kolegę, by zdusił, zminimalizował koszty koszenia miejskich gazonów i pozakładał na ich miejsce - dziwnie, od lat znikające z miejskich parków - nasadzenia krzewów. Inne miasta w RP tak czynią.
   Latoś inne grody zdecydowały nie wykaszać trawników, by nie zubażać podglebia tam (i w mieście) w wodę z opadów - poszła za tym akcja ogólnopolska [szkolenia? wzorce? podglądanie?], oby była taka na lata..

   */ Oznajmiłem mu, że znów wykonam mu green guerillę i zamienię nieodległy gazonik miejski w eksperyment z łąką kwietną, na początek w miniskali.
   • adria231 Re: Trawniki mobilne? 20.05.20, 18:52
    W naszym klimacie pewną trudność może stanowić fakt, że w zimie te doniczki z roślinami należałoby zabezpieczyć przed mrozem. Wtedy mobilnymi łąkami moglibyśmy cieszyć się przez lata...
    • dar61 Bijąc rekord zwięzłości 21.05.20, 18:14
     ...Wtedy mobilnymi łąkami moglibyśmy cieszyć się przez lata...

     Oby.

     PS Pewnie lobby producentów skrzyń, donic a pitosów ma chrapkę na wieloletni zbyt.
     Może to pokłosie zim-niezim?
   • dar61 „Oszczędzaj wodę...‟ 24.05.20, 21:49
    Appendix wielce - oby nie - lokalny.
    W mych rodzinnych stronach na powiatowym spędzie wójtowie i burmistrzowie w kwietniu '2010 ustalili [uchwalili?], by nie kosić trawnikowisk - i zachęcają [szkoda, że nie wspomagają finansowo, jak pono Wrocław] do miniretencji opadów. Pono takie „...działania [..] są wspierane przez starostę..." powiatu.
    Rzekłbym „nareszcie‟, ale poczekam i sprawdzę tę urzędniczą tłuszczę post factum...

    Ciekawe, czy pobocza dróg publicznych, dotąd męczone kilkakroć w sezonie, się ostaną z dala od kosiarzy?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka