Dodaj do ulubionych

2 systemy operacyjne

IP: *.internetdsl.tpnet.pl 22.04.05, 19:33
Witam. Mam mały problem i jakoś nie mogę sobie z nim poradzić, zupełnie nie
wiem dlaczego, bo już raz to wcześniej zrobiłem, a teraz nie idzie. A
mianowicie: jeden komputera w nim:, dwa napędy Cd, dwa dyski twarde i jeden
flop. Pierwszy dysk twardy na pierwszej szynie, oczywiście jako master(dysk
wewnętrzny)a na nim trzy partycje, z czego pierwsza systemowa. System win xp
pro w pełni sprawny. Drugi dysk twardy w kieszeni zewnętrznej: pierwsza
partycja systemowa win xp pro, system również w pełni sprawny. A teraz
problem. Jakiś czas temu udało mi się skonfigurować plik BOOT.ini w ten
sposób abym miał możliwość wyboru systemu zaraz po załadowaniu biosa i pliku
BOOT.ini, albo system z jednego dysku albo z drugiego. Niestety na pierwszym
dysku niedawno zrobiłem format i nie mogę powtórzyć tej konfiguracji (nie
wiedzieć czemu). Moje pytania: jak najlepiej podłączyć wszystkie dyski (
czyli 2HDD i 2cdromy) na szynach IDE aby można było rozwiązać mój problem.
Próbowałem użyć do tego jakiegoś programu ( np. BOOTswither) ale tez to nic
nie dało. Pozdrawiam. Simon.
Obserwuj wątek
    • amon-ra Re: 2 systemy operacyjne 22.04.05, 21:01
      Sugerowałbym podłączyć oba dyski twarde na primary IDE (ten ustawiony na master pozostaw bez zmian, drugi - jako slave). Do pliku boot.ini na HDD master (zakładam, że to on ustawiony jest w BIOS-ie jako pierwsze urządzenie w kolejności bootowania i to z niego uruchamia się system) dodaj następnie linię (w sekcji [operating systems]):
      multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS="Windows XP #2" /fastdetect
      Nie zapomnij ustawić odpowiednią wartość w wierszu timeout (okresla ona, jak długo - w sekundach - na ekranie wyświetlane będzie bootmenu; gdy czas ten minie, automatycznie wczytany zostanie system, do którego ścieżka określona jest w wierszu default) - u mnie przy Windows XP Pro SP2 na partition(1) i Windows Server 2003 na partition(2) czas wynosi 5 sekund.
      Jeżeli nie chcesz edytować pliku boot.ini ręcznie, możesz skorzystać z polecenia bootcfg /rebuild spod Konsoli Odzyskiwania:
      www.microsoft.com/resources/documentation/windows/xp/all/proddocs/en-us/bootcons_bootcfg.mspx
      Radzę jednak wykonywać takie operacje pod okiem kogoś z doświadczeniem.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka