Dodaj do ulubionych

Co lepsze: Windows xp czy Linux Mandrake ?

IP: *.zywiec.plusnet.pl 19.09.05, 13:43
będę kupował nowego kompika i tak sie zastanawiam, z jednej strony xp
kosztuje ale jest większe bezpieczeństwo (kod zamknięty) a z drugiej strony
Linux jest darmowy, więc można dzięki temu zaoszczędzić i dołożyć lepszą
grafikę lub więcej ramu. Co wybralibyście?
Obserwuj wątek
    • user0001 Re: Co lepsze: Windows xp czy Linux Mandrake ? 19.09.05, 14:01
      Windows jest mniej bezpieczny gdyż ma zamknięty kod, nikt spoza firmy nie może
      spojrzeć programistom na ręce i stwierdzić, że olali bezpieczeństwo, byle
      program wyszedł na czas.

Do zastosowań sieciowo biurowych bez wachania GNU/Linux, do profesjonalnej
      grafiki Mac, do grania Windows.

Piszesz o dołożeniu do GNU/Linuksa lepszej grafiki? odpowiadam pytaniem: po co?
      gier jest niewiele, a tylko one korzystają z możliwości jakie dają nowoczesne
      karty graficzne. Jeśli myślisz o graniu, to za wyjątkiem kilku tytułów
      IdSoftware i okolic musisz pozostać pod Windows lub wybrać konsolę.
      • Gość: daras Re: Co lepsze: Windows xp czy Linux Mandrake ? IP: *.multicon.pl / *.multicon.pl 20.09.05, 21:21
        chlopie daj se spokoj z Mandrake. Przygarnij SuSE itp. Poza tym i tak bedziesz
        sie jeb*** z libdevem, gtk i innymi bibliotekami bo soft do linuxa jest tak
        ujednolicony inaczej, ze nie ma jednej biblioteki dla wszystkich programow. XP
        Home to nie jest takim tam znowu wielki wydatek (kolo 250zl). A z
        bezpieczenstwem to faktycznie XP w tyle , ale NOD32 + porzadny Firewall i
        ROZWAGA przy odwiedzaniu stronek i otwieraniu maili pomagaja utrzymac calkiem
        konkretne bezpieczenstwo, zreszta kazdemu sie zdazy Spyware, Adware itp ,
        zazwyczaj przez glupote albo chamstwo (przy instalacji Kazza 3 masz do
        zainstalowania 2 programy typu Adware ale producenci twierdza ze wszycho jest
        git). Probowalem z Linuxem Mandrake to dostalem ku..cy za przeproszeniem,
        wrocilem do XPka, proste okiem zwyklego Usera.
        Pozdrowionka :)
        • Gość: ała Re: cena IP: *.internetdsl.tpnet.pl 21.09.05, 12:48
          Windows za 250 zł?? Nie zaniżyłeś o 70%?? Proponuje inne rozwiązanie:
          WINDOWS XP - wielofunkcyjna podstawa
          OPEN OFFICE 1.1.4 UX.pl - (wyśmienity darmowy pakiet biurowy - lepszy od Mikrosheet office - uwaga! Ściągać wersję polską z UX System, lepsza i bardziej dopracowana od angielskiej; niedłygo będzie wersja 2.0) OSZCZĘDZAMY 2.400 zł
          GIMP - darmowy odpowiednik Photoshopa (oszczędzamy 10.000zł)
          Opera lub Firefox - darmowe przeglądarki zabezpieczające przed niebezpieczeństwami płynącymi z przeglądania internetu pod wbudowanym w WIN XP Internet Eksplorerem.
          AntiSpy XP -KONIECZNIE!!! WYŁACZA FUNKCJE SZPIEGOWSKIE WINDOWSA!! (darmowy)
          • Gość: caroll Re: cena IP: *.toya.net.pl 21.09.05, 13:13
            > GIMP - darmowy odpowiednik Photoshopa (oszczędzamy 10.000zł)

Po raz nie wiem już który raz z rzędu apeluję do "znawców" :
            Nie piszcie więcej takich bzdur, jakoby gimp był "odpowiednikiem" photoshopa.
            Kluczowy argument gdzieś poniżej, tylko trzeba łaskawie przeczytać.
            A do kadrowania obrazków wystarczy też darmowy IrfanView.
            • Gość: jarek Linux dla leniwych, oszczędnych i uczciwych IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.09.05, 16:10
              Po pierwsze narażę się tym linuksiarzom, którzy twierdzą, że nad linuksem ma się większą kontrolę. Może jak się chce mieć. Ja akurat używam linuksa od kilku lat i mniej go znam niż windowsy ale jednak z lenistwa używam własnie linuksa. Jeśli jest wszystko dobrze zainstalowane (a to nie jest problem zwłaszcza gdy kupisz sobie mnadrivę) to ten system się nie psuje, chodzi i chodzi. A instalacja prosta jak budowa cepa, żadnych sterowników nie potrzebuję, cokolwiek podłączę to działa. No może mam takie szczęście. Nie muszę się martwić o wirusy, trojany etc. Zyskuję masę czasu (pieniądze na porządne antyviry też). Żadne tam ściąganie poprawek, dostawek, baz wirusów etc. Jeśli jesteś leniwy to linux.
              Jeśli nie lubisz piracić to też linux, katolikiem nie jestem ale kraść nie lubię, ty zrób według swojego sumienia albo według portfela.
              Do pisania, tworzenia prezentacji, obliczeń openoffice jest lepszy, tylko kwestia przyzwyczajenia. Można szybciej pisać, eksportuje do pdf i koniec kłopotów z drukowaniem na obcej drukarce, dokument wygląda zawsze tak samo. Jęsli w wordzie coś ustawiłeś i przenosisz docka na inna maszynę z powodu ustawienia drukarki lub innego numeru worda dokument może ci się rozjechać, stracisz czas, jeśli się nudzisz wybierz windowsa, jeśli wolisz więcej pobzykać to linuksa, będziej miał więcej czasu. Jak musisz coś zrobić poza domem pakujesz dysk, podłączasz do innego kompa i ten zadziała, sprawdzałem wiele razy, nie miałem kłopotów. Filmy wyświetlają się bez instalowania tych wszyskich divixów, które jedne przeszkadzają drugim w windowsie. MPG, MOV i AVI i DVD idą bez problemów z napisami polskimi. Są programy do zdjęć, tworzenia stron, gadulce. Playerki do muzyki nawet takie, na których pstryknięciem wytniesz vocal i zapiszesz melodię. Jak jesteś dzieciakiem niewyżytym na gry to gier w linuksie masz mniej i mniej widowiskowe, ale są. Ale co tam będziesz przycinał gościom łby jak ten dresiarz, rozejrzyj się lepiej za panienką, jak wybierzesz linuksa będziesz miał mniej czasu na gry a więcej na dziewczynki :), buzi buzi i takie tam.
            • kisielt Gimp 08.06.06, 17:15
              Nie jest odpowiednikiem Photoshopa i nigdy pewnie nie będzie, ale można go tak
              nazwać z punktu widzenia amatorów, którzy potrzebują coś wykadrować, coś rozmyć,
              coś wyciąć coś dokleić... ogólnie proste operacje wykonać i do tego jest
              idealny, zdecydowanie wystarczający. Ja osobiście nie jestem zwolennikiem
              używania kombajnu do koszenia trawnika :)
          • Gość: kosa Re: cena IP: *.internetdsl.tpnet.pl 24.09.05, 23:17
            looool gdzie GIMP to odpowiednik fotoszopa???? moze paint jeszce:p widziales
            kiedys fotoszopa (moja milosc;) na oczy??!! czlowieku, o czym ty piszesz?!
            sorry, ze tak ostro, ale jakos tak wyszlo.
            zachecam do rozwiazania zagadki na www.platki.rozy.blo.pl
          • Gość: caroll Re: Co lepsze: Windows xp czy Linux Mandrake ? IP: *.toya.net.pl 21.09.05, 13:38
            Gość portalu: Przemo napisał(a):

> Kolega jak mniemam nigdy nie zapoznal sie z filozofia dystrybucji Debian.

A co to jest "filozofia dystrybucji Debian"?!
            Miałem na studiach filozofię przez dwa semestry, ale jako żywo tej "filozofii"
            nie wykładano.
            Może kolega operuje zbyt górnolotnym językiem?
            Jeśli istnieje jakaś "filozofia" w oprogramowaniu graficznym, to ja sobie z
            Kolegą nie pogadam, tym bardziej, że Kolega zdaje się nie wiedzieć, dlaczego
            photoshop nie ma odpowiednika (bez cudzysłowu) w linuksie.Trzeba znać program,
            ot co. A najlepiej obydwa, żeby móc o tym dyskutować.
            • furry Re: Co lepsze: Windows xp czy Linux Mandrake ? 21.09.05, 16:21
              > A co to jest "filozofia dystrybucji Debian"?!
              www.debian.org/social_contract

a filozofię GNU masz tu:
              www.gnu.org/philosophy/
              tak. gimp jest sto lat za photoshopem, zwłaszcza jeśli chodzi o "przydatne
              komercyjnie" funkcje, typu eksport do cmyk czy zapis w patentowanych formatach,
              typu gif (tego debian nie ma i nie będzie miał, co wynika właśnie z jego
              filozofii). niemniej znajomi fotoszopowcy byli mile zaskoczeni tym co gimp już
              umie.

co do górnolotności języka: na szczęście każdy może mieć swoją filozofię, czy
              jak to pewnie ujmiesz "filozofię". rozumiem że w twojej definicji filozofii są
              grecy, kant, kotarbiński, a dla stallmana jest co najwyżej "filozofia" w dużym
              cudzysłowiu? ale dlaczego?

fr
    • Gość: Wybraniec Re: Co lepsze: Windows xp czy Linux Mandrake ? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.09.05, 14:18
      Gość portalu: Maksiu napisał(a):

> będę kupował nowego kompika i tak sie zastanawiam, z jednej strony xp
      > kosztuje ale jest większe bezpieczeństwo (kod zamknięty) a z drugiej strony
      > Linux jest darmowy, więc można dzięki temu zaoszczędzić i dołożyć lepszą
      > grafikę lub więcej ramu. Co wybralibyście?

Oni JUŻ wybrali !!!

90 % użytkowników internetu na świecie to WINDOWS XP :)

• Gość: Reader Osobiscie IP: *.ericsson.net 19.09.05, 15:00
      wybralbym Suse 9.3 Prof albo OpenSuse 10.0 :)
      z lepsza grafika to wlasciwie nie wiem po co? tzn. nie wiem OD CZEGO ma byc
      lepsza? i do czego zamierzasz wykorzystywac komputer; pamieci jak najbardziej
      dolozyc - im wiecej tym lepiej :)

Sprawdz, skladajac komputer czy wszlekie komponenty beda mialy swoje sterowniki
      pod Linux'em. I czy jest dostepna wersja 64 bitowa (jesli taki bedzie procesor)
      wybranej dystrybucji (aczkolwiek z tym nie powinno byc problemu)

Co zas sie tyczy generalnie bezpieczenstwa to jeszcze nie jest tak, ze komputer
      mysli za uzytkownika i najtrudniej "zabezpieczyc" uzyszkodnika :)

• darekkr1 Re: Co lepsze: Windows xp czy Linux Mandrake ? 19.09.05, 15:56
      zalezy do czego wykorzystujesz czy bedziesz wykorzystywac komputer
      niektorych rzeczy na linuksie nie zrobisz po prostu, no jednak :)
      a dla niektorych zastosowan to obojetne
      dalej jako pierwszy system linux to chyba nie jest najlepszy pomysl
      moze jednak zacznij od windowsa a potem zaloz sobie na innej partycji linuksa
      i powoli sie z nim zanajamiaj, albo znajdz sobie jakis dystrybucje live
      (uruchamialna i dzialajaca z plyty)linuksa z gazety zobacz jak to wyglada
      • Gość: Ja Re: Co lepsze: Windows xp czy Linux Mandrake ? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.09.05, 01:19
        Jako pierwszy system Linux - świetny pomysł! Pod warunkiem, że masz kolegę
        zorientowanego w Linuksie.
        Odnośnie "lepszości" - to Linux jest na topie pod względem technologii a Windows
        pod względem popularności. Jeśli wiesz, jakie programy są ci potrzebne, to
        popatrz na linux.pl/?id=article&kategoria=8&show=96#oprogramowanie oraz
        poczytaj komentarze na samym dole.
        Za 2 lata wchodzi nowy, lepszy Windows i XP tym razem będzie przestarzałe, i
        skończy się jego obsługa, udostępnianie łat i sterowników. Za Linuksa nie
        płacisz, masz pełną wolność w instalowaniu komponentów i aktualizacji, i wiesz
        że tak będzie zawsze.
    • Gość: ja Re: Co lepsze: Windows xp czy Linux Mandrake ? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.09.05, 17:27
      > będę kupował nowego kompika i tak sie zastanawiam, z jednej strony xp
      > kosztuje ale jest większe bezpieczeństwo (kod zamknięty) a z drugiej strony
      > Linux jest darmowy, więc można dzięki temu zaoszczędzić i dołożyć lepszą
      > grafikę lub więcej ramu. Co wybralibyście?

co lepsze Porsche911, ciągnik siodłowy czy autobus?
      jak chcesz zrobić wrażenie na "lasce" lub kolegach to "911", ale jak potrzebujesz przewieźść 40 ludzi z Warszawy do Katowic to autobus, z kolei jak potrzebujesz dostarczyć komuś np.20 ton rur stalowych to najlepszy będzie ciągnik siodłowy

a twoje pytanie jest podobnego typu...
      a do czego ci komputer?
      • Gość: caroll Re: Co lepsze: Windows xp czy Linux Mandrake ? IP: *.toya.net.pl 19.09.05, 18:15
        Gość portalu: ja napisał(a):

> a twoje pytanie jest podobnego typu...
        > a do czego ci komputer?

Święta prawda. Od tego należy zaczynać, a pytanie "co lepsze" jest z lekka
        pozbawione sensu.
        Postaw pytanie mądrzej - "Który system nadaje się do postawionych przeze mnie
        zadań", a już cokolwiek będziesz wiedział.
        Dziwię się nieraz, że sam system pochłania niektórym tyle uwagi. Obserwuje się
        spory - ba, nawet święte wojny zwolenników "przeciwstawnych" systemów.
        Komputer nie jest dla systemu. Komputer ma wykonać określone operacje.
        Z tego powodu wybrałem Windows. Bez niego nie mógłbym np. komponować muzyki
        (dostęp do instrumentów, o których realnie można tylko pomarzyć), czy musiałbym
        męczyć się z tym okropnym gimpem, o wielu innych rzeczach nie wspomnę.
        Pomyśl, co będziesz robił, bo może kiedyś spodoba ci się jakaś aplikacja i
        będziesz musiał zmieniać system operacyjny, by jej użyć.
        • Gość: Dziwny Caroll Pytania na ktore trzeba sobie odpowiedziec IP: *.chello.pl 20.09.05, 20:40
          Zanim uwierzysz Carollowi ze pod linuxem nie da sie komponowac muzyki a gimp
          jest okropny - proponuje doprecyzowac Twoje potrzeby: Gry, Srodowisko biurowe,
          Muzyka, Filmy, Bezpieczny Internet, Moze cos ambitniejszego typu Serwer plikow,
          Serwer WWW itp.
          Nastepnie warto przyjrzec sie kosztom dodatkowego oprogramowania typu Microsoft
          Office, Adobe Acrobat, Adobe Photoshop, Norton Antyvirus, Anty - spyware,
          Firewall itp. ktorych bedziesz potrzebowal do postawionych przez siebie zadan -
          System operacyjny to nie wszystko!
          Jesli chodzi o dostepnosc aplikacji na Linux - to niektore b. specjalizowane
          programy z Windows nie maja swoich odpowiednikow na Linux'a. Wiekszosc jednak ma
          i sa one darmowe. Warto zapoznac sie z OpenOffice, Gimpem, Mplayer'em, Mozilla,
          zanim ktos Cie przekona ze sa okropne.
          Ponadto istnieja specjalizowane dystrybucje np.: do tworzenia muzyki zawierajace
          kilkanascie ciekawych narzedzi do syntezy i obrobki dzwieku.

Pozdrawiam;
            • Gość: zgreg Re: Pytania na ktore trzeba sobie odpowiedziec IP: *.acn.waw.pl 21.09.05, 10:23
              > niestety gimp czy kde w linuksie to porażka

Slyszales o rzeczowym argumentowaniu?

> na nowych komputerach działa tak samo szybko jak okienka w windows 3.11 na 486-tce

Wiem, ze to juz nie te oczy, ale jakos nie zauwazylem. :)

> a wszystko przez to, że za robotę wzięli się 'spece' od programowania
              > obiektowego i efekty są takie jakie są.

Z ktorym Windowsem ostatnio sie glebiej zapoznales? :)
            • Gość: caroll Re: Pytania na ktore trzeba sobie odpowiedziec IP: *.toya.net.pl 20.09.05, 22:54
              Gość portalu: mmx napisał(a):

> Na miare Cubase'a, Logic'a, Pro Tools czy chociazby Fruity Loops?

Pisałem o instrumentach, jeśli tego oczekiwałeś, wymienię te dla mnie
              najistotniejsze: B4(nieudawany Hammond), Edirol Orchestral (pełna orkiestra
              symfoniczna), Absynth(prawie wszystkie dźwięki świata, wliczają bogate
              biblioteki).Innych już nie wymieniam, choć są.
              Korzystam też z wielu soundfontów, których mnogość w Internecie.
              I czemu piszesz "chociażby" Fruity Loops? Za naprawdę niewygórowana cenę ok
              450PLN masz świetny program, rozbudowywalny i funkcjonalny do granic (jak za tę
              cenę) niebywałych.
              • Gość: mmx Re: Pytania na ktore trzeba sobie odpowiedziec IP: *.acn.waw.pl 20.09.05, 23:37
                Instrumenty VST o ktorych wspominasz sa tylko w niewielkim stopniu dostepne na
                Linuxie - duza ich wiekszosc po prostu nie dziala albo dziala nie tak jak
                nalezy z powodu kiepskiej obslugi VST. Napisalem "chociazby Fruity Loops" bo to
                takie minimum dla ludzi chcacych cos tworzyc. Nie twierdze, ze FL jest slaby
                ale na kombajny typu Cubase czy Logic przyjdzie zapewne dluuugo poczekac o ile
                w ogole sie pokaza. Dlatego uwazam, ze akurat w dziedzinie tworzenia muzyki
                Linux odstaje i to bardzo mocno od innych systemow (Win/MacOS).
          • Gość: caroll Re: Pytania na ktore trzeba sobie odpowiedziec IP: *.toya.net.pl 20.09.05, 23:42
            Gość portalu: Dziwny Caroll napisał(a):

> Zanim uwierzysz Carollowi ze pod linuxem nie da sie komponowac muzyki a gimp
            > jest okropny - proponuje doprecyzowac Twoje potrzeby

To może doprecyzujmy "subtelne" różnice pomiędzy gimpem, a photoshopem:
            wielkość pliku instalacyjnego gimpa to ok 11MB, Photoshop CS2 - to ponad 380MB.
            Daje do myślenia?
            I czy na pewno na linuksie zagram na organach Hammonda?
            Jeśli tak, to już jutro instaluję Mandrake'a, czy cokolwiek w tym guście.
            • Gość: zgreg Re: Pytania na ktore trzeba sobie odpowiedziec IP: *.acn.waw.pl 21.09.05, 10:30
              > To może doprecyzujmy "subtelne" różnice pomiędzy gimpem, a photoshopem:

Subtelne? Czy ktokolwiek twierdzil, ze te programy maja identyczna funkcjonalnosc?

> wielkość pliku instalacyjnego gimpa to ok 11MB, Photoshop CS2 - to ponad 380MB.
              > Daje do myślenia?

Oczywiscie - warto zainstalowac GIMPa, bo zajmuje miej miejsca na dysku. I do
              domowych, amatorskich zastosowan w zupelnosci wystarcza. W naszym pieknym kraju
              juz tak sie przyjelo, ze list do cioci trzeba napisac w MS Wordzie, a zdjecia z
              wakacji kadrowac w Photoshopie. I niewazne, ze przypomina to jechanie bolidem F1
              20 km/h...
              • Gość: caroll Re: Pytania na ktore trzeba sobie odpowiedziec IP: *.toya.net.pl 21.09.05, 11:05
                Gość portalu: zgreg napisał(a):

> Subtelne? Czy ktokolwiek twierdzil, ze te programy maja identyczna funkcjonalno
                > sc?

Pierwszy raz jesteś na forum? Gimp to prawie zawsze "odpowiednik" photoshopa,
                niektórzy nawet piszą, że jest lepszy (oczywiście takie opinie wypowiadaja
                wyłącznie zwolennicy linuksa)

W naszym pieknym kraju
                > juz tak sie przyjelo, ze list do cioci trzeba napisac w MS Wordzie, a zdjecia z
                > wakacji kadrowac w Photoshopie

Wyobraź sobie, że niektórym photoshop nie służy jedynie do kadrowania obrazków.
                Grafika to coś więcej, niż zdjęcia z wakacji. Są tacy, którzy prawie wyłącznie
                do tego mają komputer.Czy ktoś, kto projektuje okładki do książek i płyt to też
                wg. Ciebie amator? I w końcu czy kryterium dla przydatności programu to takie,
                że cyt." warto zainstalowac GIMPa, bo zajmuje miej miejsca na dysku."?

Ale są też i tacy, dla których najważniejsze, co może być w komputerze -
                to..system operacyjny.

I co chciałeś powiedzieć przez "W naszym pięknym kraju"? Jakieś kosmopolityczne
                przegięcie? Chciałbym zrozumieć tych, którzy z lekceważeniem odnoszą się do
                naszego "pięknego kraju", a właściwie do ludzi w nim zamieszkujących.
                • Gość: Baq Re: Pytania na ktore trzeba sobie odpowiedziec IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.09.05, 15:25
                  Troszkę jałowe te rozważania
                  > Grafika to coś więcej, niż zdjęcia z wakacji. Są tacy, którzy prawie wyłącznie
                  > do tego mają komputer.Czy ktoś, kto projektuje okładki do książek i płyt to
                  też
                  > wg. Ciebie amator?
                  A powiedz mi prosze jaki procent użytkowników komputera zajmuje się
                  profesjonalnie grafika?? Ja zajmuję się składem komputerowym w małym
                  miesięczniku i dla moich potrzeb gimp wystarczy aż nadto (połowy narzędzi nigdy
                  nie używałem), czy ja wg. Ciebie jestem amatorem?
                  Nie przeczę że Photoshop jest lepszy i łatwiejszy w obsłudze (to zresztą głowny
                  powód jego używania przez większość "nielegalnych" użytkowników"). Jednak
                  powiedzmy sobie szczerze, że mało który użytkownik prywatny kupi sobie licencję
                  na photoshopa.
                • Gość: kosa Re: Pytania na ktore trzeba sobie odpowiedziec IP: *.internetdsl.tpnet.pl 24.09.05, 23:31
                  >Gimp to prawie zawsze "odpowiednik" photoshopa,
                  >niektórzy nawet piszą, że jest lepszy (oczywiście takie opinie wypowiadaja
                  >wyłącznie zwolennicy linuksa)

przylaczam sie, tez bede bronil fotoszopa! ciezko powiedziec, zeby byl lepszy -
                  gimp jest o wiele prostszym programem: np. wersja, ktora ostatnio widzialem nie
                  pozwalala nawet na uzycie CMYK zamiast RGB;) poza tym - z tego co sie znam na
                  algorytmice - PS jest zrobiony znacznie lepiej - wszystko dzial sprawniej,
                  szybciej i z wieksza kontrola niz w gimpie.
                  a tak btw, to okladki ksiazek chyba sie w illustratorze sklada, co nie?

pozdrawiam fanow photoshopa
        • arim Re: Co lepsze: Windows xp czy Linux Mandrake ? 20.09.05, 21:46
          Gość portalu: caroll napisał(a):
          > Komputer nie jest dla systemu. Komputer ma wykonać określone operacje.
          > Z tego powodu wybrałem Windows. Bez niego nie mógłbym np. komponować muzyki
          > (dostęp do instrumentów, o których realnie można tylko pomarzyć), czy musiałbym
          > męczyć się z tym okropnym gimpem, o wielu innych rzeczach nie wspomnę.

Gratulacje! Zapewne posiadasz również licencję na Adobe Photoshopa (jedyne $599)
          oprócz licencji na Windows (jakieś 300PLN) i licencji na MS Office (jedyne
          900PLN), itd?... Nie twierdzę, że jestem zagorzałym fanem Linuxa/GIMPa, ale
          jeżeli z jakichś przyczyn chcesz/musisz pracować na oprogramowaniu legalnym, to
          obawiam się, że Linux (pomimo wysiłku, który będziesz musiał włożyć i czasu,
          który spędzisz na uczeniu się nowego systemu) opłaca się bardziej. I raczej da
          się znaleźć odpowiedniki programów Windowsowych. Problem mógłby co najwyżej być
          z oprogramowaniem do zabawy Flash'em, nie słyszałem o profesjonalnych
          aplikacjach linuxowych do tworzenia flash'ek...

pozdrawiam,
          Arim (obecnie Debian GNU/Linux)

P.S. Mimo wszystko masz rację, że komputer nie jest dla systemu; ale czasami nie
          dostajesz wyboru...
          • Gość: caroll Re: Co lepsze: Windows xp czy Linux Mandrake ? IP: *.toya.net.pl 20.09.05, 22:42
            arim napisał:

> Gratulacje! Zapewne posiadasz również licencję na Adobe Photoshopa (jedyne $599
            > )
            > oprócz licencji na Windows (jakieś 300PLN) i licencji na MS Office (jedyne
            > 900PLN), itd?

Dziękuję za gratulacje.Z żalem jednak stwierdzić muszę, że dalsza Twoja
            wypowiedż nie sprowokuje mnie do czynienia publicznej spowiedzi. Nawet jeśli da
            się w niej wyczytać lekką ironię, a całkiem wyraźną aluzję.
            Pozwoliłeś sobie jednak na to, mimo, iż mnie nie znasz, a tym bardziej nie
            jesteś w stanie ustalić głębokości mojej kieszeni.
            Pomijam to, mimo (a może dlatego), że zjawisko zaglądania do cudzych kieszeni
            jest powszechne, a niektórzy posuwają się do tego, by swoje niezbyt eleganckie
            nawyki przeistaczać w argumenty w dyskusjach typu "wyższość Linuksa nad Windowsem".
            Cieszę się jednak, że w konkluzji wypowiedziałeś rzecz sensowną, której
            zrozumienie nie wszystkim jest jeszcze dane.
            I wreszcie na koniec: nie są w stanie przekonać mnie liczne "odpowiedniki",
            wygląda to nadal, niestety, na niezbyt udolny pościg za funkcjonalnością Okienek.
          • Gość: gość Re: Co lepsze: Windows xp czy Linux Mandrake ? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.09.05, 23:38
            > Gratulacje! Zapewne posiadasz również licencję na Adobe Photoshopa (jedyne $599
            > )
            > oprócz licencji na Windows (jakieś 300PLN) i licencji na MS Office (jedyne
            > 900PLN), itd?... Nie twierdzę, że jestem zagorzałym fanem Linuxa/GIMPa, ale
            > jeżeli z jakichś przyczyn chcesz/musisz pracować na oprogramowaniu legalnym, to
            > obawiam się, że Linux (pomimo wysiłku, który będziesz musiał włożyć i czasu,
            > który spędzisz na uczeniu się nowego systemu) opłaca się bardziej. I raczej da
            > się znaleźć odpowiedniki programów Windowsowych. Problem mógłby co najwyżej być
            > z oprogramowaniem do zabawy Flash'em, nie słyszałem o profesjonalnych
            > aplikacjach linuxowych do tworzenia flash'ek...
            >
            > pozdrawiam,
            > Arim (obecnie Debian GNU/Linux)
            >

zawsze dziwiło mnie naskakiwanie na cenę oprogramowania
            jakby to było nie wiadomo jak dużo...
            wystarczy porównać koszt zakupu choćby Photoshopa z wyposażeniem ciemni fotograficznej (ale takiej porządnej a nie amatorskiej)

chciałem też przypomnieć, że niektóre jednoosobowe firmy do działalności potrzebują np.samochodu (choćby taki taksówkarz, ale nie tylko on) i gdzie przy tym jest cena choćby takiego AutoCAD-a?
    • Gość: P.S.J. Re: Co lepsze: Windows xp czy Linux Mandrake ? IP: *.itpp.pl 20.09.05, 09:31
      Zrób tak, jak ja miałem na desktopie: przy rozruchu komputera wybór systemu, po
      czym

a) jak chciałem pograć (tylko i wyłącznie) - uruchomienie WinXP
      b) jak chciałem pracować/łazić po necie - Mandriva LE 2005(bezpieczniejsza,
      caly system szybciej dziala, bo w pamieci nie musi ci siedziec cala masa
      antywirusow, anty-adware i innych trojan cleanerow)
      • patman Lamerstwo 20.09.05, 20:48
        Gość portalu: gulga napisał(a):

> do normalnego kozystania (pisanie prac, rozrwka- gry itp.) polacam Wina do
        > bezpiecznego surfowania najlepszy jest Linx. Jak ot po godzic? Zainstalowac 2
        > oprogramowania i po klopocie.

Bezpieczeństwo surfowania? Po co? Działam pod WinXP sp2, nie mam firewalla ani antywira ani antyspyware'a. I dotąd jakoś udaje mi się nie ściągać syfu. Nie wiem po co inni sobie go ściągają, ale nie będę się już znęcał na lamerami.
        • Gość: zgreg Re: Lamerstwo IP: *.acn.waw.pl 21.09.05, 10:34
          > Bezpieczeństwo surfowania? Po co? Działam pod WinXP sp2, nie mam firewalla ani
          > antywira ani antyspyware'a. I dotąd jakoś udaje mi się nie ściągać syfu.

Wiesz, to ze nie wiesz, ze cos masz nie oznacza, ze faktycznie nie masz. Nie
          wszystkie wirusy czy robaki resetuja Ci komputer czy wyswietlaja swinskie obrazki.

Zostawilbys wychodzac otwarte drzwi do domu czy samochodu? Przeciez w sumie mala
          jest szansa, ze ktos bedzie chcial sie do Ciebie wlamac? Podobnie jest z
          bezpieczenstwem surfowana w sieci, lepiej i latwiej zapobiegac niz leczyc.
          • patman Re: Lamerstwo 21.09.05, 13:54
            Hehehe. Jeszcze raz hehehe. To domyślam się, że znasz na pamięć, jakie programy masz w autostarcie i jakie usługi masz uruchomione. Bo jeśli nie, to jakbyś ciągle woził swoim samochodem ludzi, których nie znasz.
    • Gość: piekna albo bestia Re: Co lepsze: Windows xp czy Linux Mandrake ? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.09.05, 21:24
      Spoko, jak lubisz sie bawic z komputerami, a malo na nim pracowac i grac to
      bierz Linuxa. Jak chcesz grac i pracowac, nie masz pasji niedoszlego
      programisty i nie potrafisz odczytac co wykielkowalo w glowach 79 autorow danej
      kompilacji, wybierz Windoze. Jak sie nie mozesz nadal zdecydowac to kup windoze
      i zainstaluj sobie na nim openoffice, da ci przedsmak tego, co cie czeka,
      gdybys wybral inaczej.

Serwerom pocztowym zazdrościmy Linuxa.
    • Gość: Jarak Zdecydowanie Linux Mandrake! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 20.09.05, 21:35
      Od poltora roku uzytkuje Mandrake jako jedyny system. Szybszy i bezpieczniejszy
      od XP. Wykorzystuje kompa w domku do surfowania po internecie, pracy w
      OpenOffice, ogladania filmow, komunikacji ze znajomymi po skype i kadu, obrobki
      zdjec fotograficznych w Gimpie i sluchania muzyki. Czasami pogram sobie w Dod'a
      lub CS'a pod wine/cedega. Wiele programow z windy rowniez uruchomisz na linuksie
      w wine/cedega. Czasami trzeba sie "pomeczyc" z zainstalowaniem nowego sprzetu
      ale ogolnie jest to swietny system. Do windy juz nie wroce.
      Najwazniejsze jest pytanie: do czego ma Ci sluzyc komp?

Pozdrawiam
      //Jarak
    • Gość: Ifl Re: Co lepsze: Windows xp czy Linux Mandrake ? IP: *.chello.pl 20.09.05, 21:46
      Od 2ch lat z powodzeniem używam GNU/Linuxa na swoim kompie. Zastosowania -
      typowo internetowo-biurowe + trochę piszę w C i Fortranie. Dodatkowe zalety: z
      zalet szybkości mojego kompa korzysta też moja matka za pomocą X-terminala, a
      ponieważ mam 2 karty dźwiękowe może od siebie słuchac muzyki i gadać ze Skype'a.
      Mogę się zewsząd do swego kompa zalogować dzięki ssh, a jeśli potrzebuję dostępu
      do pulpitu to używam NX.

Używam w tej chwili dystrybucji Debian. Jest bardzo stabilna, jak raz sobie
      poradzisz z tym co trzeba będzie po prostu działać. Długo działać. A na początek
      Mandrake, czy teraz Mandriva wydaje się być dobrym rozwiązaniem.

Zawsze też istnieje możliwość zainstalowania obydwu systemów operacyjnych na
      twardym dysku.
    • Gość: xyz Kod zamknięty nie oznacza bezpieczeństwa! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 20.09.05, 23:20
      Kod zamknięty nie oznacza większego bezpieczeństwa, tylko dokładnie odwrotnie -
      znacznie mniejsze! Im więcej ludzi ma dostęp do kodu tym większa szansa że ktoś
      zauważy błąd i/lub potencjalną możliwość ataku wcześniej niż taki atak zostanie
      wykonany. I muszą to być ludzie z zewnątrz, bo nigdy autor nie będzie surowym
      recenzentem własnego dzieła (człowiek jest tylko człowiekiem), a audyty jak
      wiadomo też nie są doskonałe. A już na pewno w kodzie otwartym nie jest możliwe
      przemycenie ewidentnego olewactwa - nie będę palcem pokazywał która to
      przeglądarka swego czasu "losowała" stale jeden i ten sam klucz do
      "bezpiecznych" połączeń, przez co paru ludzi mocno zdziwiło się logując się na
      strony swoich banków internetowych.

Obscurity i security to dwie różne rzeczy!
    • Gość: zadowolony pingwin Re: Co lepsze: Windows xp czy Linux Mandrake ? IP: 81.15.226.* 20.09.05, 23:49
      Pozdrawiam.
      Nie będę "wyważał otwartych drzwi" i powtarzał innych, że-Musisz wiedzieć do
      czego ma Ci komp służyć... -ale jak spojrzysz przez pryzmat "kasy", czyli ile
      cię to będzie kosztować, to zdecydowanie polecam PINGWINA.

Już od kilku lat na nim pracuję (surfowanie po necie, praca na arkuszu
      kalkulacyjnym i edytorze tekstu, komunikatory netowe, poczta) i po przejściu z
      konieczności z Windy i Offic'a (jakoś tak po wizycie w naszym pięknym kraju Pana
      i WŁADCY z Redmond) na Linusia (początki były bardzo gorzkie i trudne) i to co
      wszystko dostaję za "friko" w ramach dystrybucji (za co musiałbym niezłą kasę
      wywalić przy windzie i programach współpracujacych) i ... jest (musi być) OK!
      (żeby było jasne-nie żałuję)

Nie mam zamiaru Cię przekonywać, że ten jest lepszy od tamtego- dla mnie
      najistotniejszym argumentem była kasa- sam musisz podjąc decyzję. Raczej
      odradzałbym instalację obu systemów na jednym kompie. Na pewno (jestem o tym
      głeboko przekonany) instalacja wyłącznie "pingwina", o ile się szybko nie
      zniechęcisz, zmusi Ciebie do większego wysiłku intelektualnego (poszukiwanie w
      księgarniach literatury, stała bytność na forach internetowych). Poza tym może
      przynieść wiele satysfakcji.
      Pozdrawiam
    • Gość: linux from scratch Re: Co lepsze: Windows xp czy Linux Mandrake ? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.09.05, 01:31
      Windowsa uzywaja setki milionow ludzi (w wersji legalnej lub mniej), Microsoft
      ma pozycje monopolisty i śmiało ją wykorzystuje. Do tego ma wysokiej klasy
      specjalistów od reklamy, którzy są w stanie każdego przekonać, że nowy windows
      to cud nad cudy, jakiego jeszcze na świecie nie widziano.

Ilość pieniędzy, które M$ by stracił, gdyby ludzie przestali korzystać z jego
      programów jest tak duża (liczona w dziesiątkach, jeśli nie setkach miliardów
      dolarów!) że zrobią wszystko, byś tylko ich produkt kupił. Podobnie jak
      McDonalds, który przekona Cię, że ich najnowsza sałatka z kurczakiem jest
      zdrowa, choć (tego już nie usłyszysz) ma więcej kalorii niż BigMac. Ile forsy
      straciliby prezesi obu firm, gdyby nagle zamknięto wszystkie ich oddziały?

Windowsy na pewno nie są oryginalne. W 1995, ktoś wniósł na premierę Windowsa'95
      transparent "Win95 = MacOs 86", inni żartują, że projektanci windowsów pracują w
      PaloAlto (tam Apple ma swoją siedzibę). Niby żarty - ale coś w nich jest.

Opanowanie Linuxa jest trudne - nie przeczę. Opanowanie jego podstaw zajmuje od
      miesiąca (przy łatwych dystrybucjach, jak SuSe czy Mandriva) do ponad roku
      (Debian, Slackware). Jednak po opanowaniu pewnych niuansów Linux odpłaca się
      niesamowitą szybkością, wygodą, stabilnością i poczuciem pełnej kontroli nad
      Twoim komputerem.

Komputer nie będzie ci narzekał, że nagle mu kończy się miejsce na dysku "C", a
      ekran twojego komputera będzie wyglądał piksel w piksel jak sobie to wymarzysz.
      Koniec z komunikatem "program wykonał nieprawawidłową operację"! System nie
      będzie też Ci wchodził w drogę, udając, że wie lepiej niż Ty, co masz właśnie
      zamiar zrobić!

Z pełną odpowiedzialnością mogę ci polecić Suse 9.3 czy nowsze - to doskonały
      system, wygodny w obsłudze i łatwy w instalacji (naprawdę łatwiejszy od
      Windows!). Po tygodniu będziesz wiedział, co gdzie jest, po miesiącu
      stwierdzisz, że ten system rzeczywiście jest wygodny, po roku będziesz się
      szyderczo śmiał słysząc słowo "windows"!

Warto poświęcić ten rok i trochę się pouczyć, przez resztę życia to na pewno
      będzie procentować! A jeśli zechcesz wrócić do windowsów... nie, w to nie wierzę.
        • Gość: mr-owl Re: Wystarczająco zniechęciłeś resztkę chętnych! IP: *.ipt.aol.com 21.09.05, 09:17
          Hi All,
          Tak, mam, zachodzę w głowę dlaczego nie mogę szybko skopiować efektów swojej
          pracy na CD bo jakoś Windows stracił kontrolę nad napędem DVD-R/W. Program
          antywirusowy NAV nie pozwala przegrać mi efektów mojej pracy (aplikacja w ASP)
          na zdalny serwer twierdząc że jest tam umieszczony niebezpieczny kod (o którym
          ja nic nie wiem mimo tego że sam napisałem te kilkaset kilobajtów kodu).
          Aplikacja napisana w .NET w którymś momencie nie działa na innym komputerze niż
          programisty wyświetlając nic nie znaczące komunikaty błędu... tak, mam inne
          potrzeby, chciałbym wykonać swoją pracę i liczyć na to że nie będę musiał się
          modlić klikając na ikonie zapisu że mój komputer się zawiesi...
          Na moim domowym komputerze mam tylko Slackware i nie spotkałem się by system
          operacyjny przeszkadzał mi w pracy tak jak to dzieje się pod Windows...

mr-owl
          • Gość: przedsiębiorca Re: Wystarczająco zniechęciłeś resztkę chętnych! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.04.06, 12:54
            W mojej firmie mam 50 stacji z XP, 4 serwery Linuxowe i 9 serwerów opartych na
            Windows Server oraz 1 na NT (wszytkie obsługują aplikacje netowe). Soft jest
            legalny.
            Wszyskie serwery pracują bez zarzutu - i jako właściciel firmy mogę powiedzieć,
            że dla mnie system jest bez znaczenia - z lekkim plusem dla Wind, bo jest z
            nimi znacznie mniej pracy przy róznego rodzaju aktualizacjach.
            XP-eki się czasem rozpadają, ale jest to raczej wynik błedów w uzytkowaniu.

pozdrawiam
        • Gość: kloo Re: Wystarczająco zniechęciłeś resztkę chętnych! IP: *.comernet.pl 21.09.05, 13:12
          Gość portalu: caroll napisał(a):

> Marzy Ci się kariera polityczna?
          >
          > > Opanowanie Linuxa jest trudne - nie przeczę. Opanowanie jego podstaw zajm
          > uje od
          > > miesiąca (przy łatwych dystrybucjach, jak SuSe czy Mandriva) do ponad rok
          > u
          > > (Debian, Slackware).
          >
          > Nie masz nic lepszego do roboty?

Nie przesadzaj z tym miesiącem lub rokiem.
          Ja np. Slacka opanowałem dość szybko. To jest system który zachęca do poznawanie
          jak działa system operacyjny. I co najważniejsze to się instaluje raz na długi
          czas. Windows .... hmmm to chyba każdy wie kto miał stycznośc.
          Ja np. nie mam czasu na ciągłe naprawianie winzgróz, lepiej coś zrobić raz a
          porządnie czyli zainstalować Linuxa.
      • Gość: Antek Re: Co lepsze: Windows xp czy Linux Mandrake ? IP: *.acn.waw.pl 22.09.05, 22:35
        > Windowsy na pewno nie są oryginalne. W 1995, ktoś wniósł na premierę
        > Windowsa'95 transparent "Win95 = MacOs 86", inni żartują, że projektanci
        > windowsów pracują w PaloAlto (tam Apple ma swoją siedzibę). Niby żarty - ale
        > coś w nich jest

Jesli twierdzisz, ze MacOS jest oryginalny to proponuje zapoznac sie z faktami
        n/t powstania tego systemu i roli jaka odegral Xerox (od ktorego Apple
        skopiowalo/ukradlo pomysl na graficzny interfejs i mysz).
    • kajetanb52 Re: Co lepsze: Windows xp czy Linux Mandrake ? 21.09.05, 07:51
      Chcesz się użerać z kompilowaniem programów, przebijać przez pliki
      konfiguracyjne, szukać w amoku sterów do trochę mniej popularnego sprzętu
      walczyć z cedegą żeby pograć w ulubioną gierę, zaznać na różnych forach
      życzliwości linuxowych fachmanów to bierz w ciemno linuksa. Będziesz w
      awangardzie, będziesz geekiem i będziesz miał pełno lasek, one lecą na takich.
      • Gość: kloo Re: Co lepsze: Windows xp czy Linux Mandrake ? IP: *.comernet.pl 21.09.05, 13:04
        kajetanb52 napisał:

> Chcesz się użerać z kompilowaniem programów, przebijać przez pliki
        > konfiguracyjne, szukać w amoku sterów do trochę mniej popularnego sprzętu
        > walczyć z cedegą żeby pograć w ulubioną gierę, zaznać na różnych forach
        > życzliwości linuxowych fachmanów to bierz w ciemno linuksa. Będziesz w
        > awangardzie, będziesz geekiem i będziesz miał pełno lasek, one lecą na takich.

oto wypowiedż człowieka któremu się nie udało
        może tak "antylinuksiarze" jakieś konkretne argumenty
        a nie tylko opowiadania jak nie udało się wam zainstalować bo za brakło wam
        cierpliwości i nie wykazaliście się logicznym myśleniem
        Zgadzam się Linux na początku jest trudny ale ten system instaluje się raz na
        długi czas. Lepiej na początku się wysilić i mieć coś pewnego niż ciągle się
        bawić w instalowanie jakiś badziewnych dodatków, które i tak w niczym nie
        pomagają bo zawsze coś w Winzgrozach się zchrzani.
      • Gość: Przemo Re: Co lepsze: Windows xp czy Linux Mandrake ? IP: *.ipartners.pl 21.09.05, 15:19
        Wez sobie jakis swiezy instal linuxa w praktycznie dowolnej dystrybucji.

Przyslowiowymi "dwoma enterami" zainstalujesz system, ktory od razu da uzytkownikowi skonfigurowane srodowisko graficzne, spolszczone, z odtwarzaczami mp3 i filmow, komunikatorami i przegladarka/programem do poczty i newsow, a bedzie znacznie bezpieczniejszy i stabilny.

Nie jest prawda, ze user MUSI umiec wszystko kompilowac ze zrodel, rozwiazywac problemy z bibliotekami i pisac recznie wszystkie pliki konfiguracyjne. Sa do tego podobne "klikane" interfejsy jak w Windowsie, gdzie z kolei za wszelka
        cene uzytkownikom probuje sie wmowic, ze jesli czegos nie da sie zrobic w klikanym interfejsie to tego nie ma; a gdzie prawdziwi admini rowniez musza dlubac w plikach tekstowych ( badz w rejestrze ).
    • Gość: User Re: Co lepsze: Windows xp czy Linux Mandrake ? IP: *.intranet.ydp / 217.8.175.* 21.09.05, 09:16
      Powiem Ci tak:

jeśli myślisz o graniu to nie zastanawiaj się: Windows XP Home spoko ci
      wystarczy. Trzeba pamiętać jedynie żeb y korzystać z Windows Update regularnie
      (zainstalowac ServicePack2!), włączyć wbudopwaną zaporę, zainstalować antyvira i
      jakiś antyspyware, np. Microsoft AntiSpyware albo Spybot+SpywareBlaster i
      doinstalowac przeglądarke inna niż IE np. Firefoxa.

Ja osobiście w pracy i w domu uzywam następujących systemów: WinXP Home w domu,
      w robocie Win2000pro a na drugim kompie RedHat Linux.

Kazdy z tych systemów jest fajny, ale jesli myslisz o domowym uzytku, plus
      granie itp. to wybierz XP, fakt że bedziesz miał wydatek większy o jakieś
      300PLN, ale nie będziesz musiał sie pierniczyć z jakimis tandetnymi i nie do
      końca działającymi emulatorami jak wine lub cedega tylko po to zeby pgrać w
      ulubiona gierkę (sprawdzałem na FedoraCore4 zarówno wine jaki Cedega - nie udało
      mi się odpalić nic poza Unreal Tournament 2003 ;), próbowałem takich tytułów
      jak: Baldur's Gate 2 (a ponoc wedlug autorow wine i cedegi - powinien dzialac),
      Temple of The Elemental Evil itd.. ).
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka