Gość: miki IP: *.gprs.plus.pl 26.04.08, 21:58 czy zwiększone ciśnienie w oku może być wynikiem nadmiernego wysiłku fizycznego? Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
jogger Re: do joggera 30.04.08, 16:22 Tak, ale nie tylko w oku :-) generalnie pękające naczynka w gałkach ocznych są sygnalizacją nadciśnienia tętniczego. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kim Re: do joggera IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.04.08, 17:07 Sorry jogger ale mylisz zupełnie pojęcia. "Pękające naczynka w gałkach ocznych" nie mają nic wspólnego z pojęciem wzmożonego cisnienia śródgałkowego (chodzi o tu płyn w gałce ocznej, nadcisnienie w gałce ocznej jest spowodowane zaburzeniem jego odpływu, tak w skrócie ujmując). Wzmożenie cisnienia śródgałkowego sprzyja powstawaniu jaskry, a w konsekwencji jeśli nie jest leczone - może prowadzić do slepoty. Nie ma to zupełnie nic wspólnego z ciśnieniem tętniczym, to inna para kaloszy. Do miki : raczej jest to zbiezność przypadkowa. Niemniej zwiększone ciśnienie śródgałkowe jest przeciwwskazaniem do wykonywania wzmożonego wysiłku fizycznego. Odpowiedz Link Zgłoś