1fatum 25.05.18, 22:28 Wskaż różnicę między P.....mi, a SS. Tylko Ukraińcy byli gorsi. Świnoujście - Zbrodnie na Dzikim Zachodzie (1945) Odpowiedz Link Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
cirano Re: Powojenna prawda 26.05.18, 07:20 Tak było wszędzie gdzie Polactwo "kulturę"swoja pakowało. Wszędzie, albo i jeszcze gorzej, (Prusy, D.Śląsk). Na G. Śląsku też wielu ludzi się "potraciło", ale tak drastycnie jak gdzie indziej nie było, za to trwał ten horror dużo dłużej. SS mordowało strzelając w łeb, polskie bandziory torturowały i sie pastwiły. Co gorsze? Odpowiedz Link
ballest Re: Powojenna prawda 26.05.18, 19:05 Malo sie o tym pisze, ale spirale mordow na ludnosci cywilnej rozpoczeli Polacy, - choc musze przyznac, ze sa polscy historycy - co sie do tego FAKTU przyznaja. Odpowiedz Link
iksis Re: Powojenna prawda 26.05.18, 19:59 Kłamstwo ballesta. Niemcy wkraczając 1 września do Polski mieli już od dawna przygotowaną listę Polaków do zlikwidowania. Są dowody. Odpowiedz Link
1fatum Re: Powojenna prawda 26.05.18, 20:38 Usiłujesz jedną zbrodnię usprawiedliwiać inną zbrodnią. Nie dostrzegasz meritum. Nie chodzi o wybielanie Niemców, lub oczernianie Polaków. Sens tkwi w tym, że Niemcy czynili źle i się do tego przyznali, oraz przeprosili, a przymusowym robotnikom, lub ich spadkobiercom wypłacili odszkodowania. Strona polska wypracowała mit nieskazitelnego rycerza, który nie skalał się zbrodnią i w tym kłamstwie trwa. W tym właśnie tkwi problem, że mimo tylu lat po wojnie brak jest rozrachunku i ekspiacji. Nikt nie twierdzi, że wszyscy Polacy byli źli, ale też nie wszyscy byli dobrzy. Podobnie jest w Niemcami. Historia i ludzkie uczynki nie są czarno-białe. Odpowiedz Link
erka-4 Re: Powojenna prawda 26.05.18, 22:13 Co ty bredzisz o jakimś odszkodowaniu niemieckim względem Polaków.Moja matka prawie pięć lat pracowała u austriackiego bauera jako przymusowy robotnik,co prawda wikt miała jaki taki,a trochę "dokradła" jak była bardziej głodna i dach nad głową także,i za tą pracę w latach 90.otrzymała jałmużnę od polsko-niemieckiej fundacji POJEDNANIE w kwocie około 12 milionów złotych polskich. W tamtych latach była to równowartość około 3-4 miesięcznych średnich pensji,jeżeli dobrze pamiętam,a ona przepracowała tych miesięcy ponad piędziesiąt,na co miała dokumenty. Niemcy znani są ze skrupulatności,Austriacy także. Odpowiedz Link
1fatum Późno powojenna prawda 27.05.18, 01:29 Jak widać, to nie trzeba wojny, aby w ludziach budziły się demony. Gdyby to było w Niemczech, to iksis na tej podstawie plułby na Niemców. Ja uważam, że narodowość nie ma wpływu na ludzkie zachowania. W każdym narodzie są źli i dobrzy. Akurat w tym przypadku trafiło na Polkę, która w dodatku usiłowała uśmiercić własną córkę. Tekst linka Odpowiedz Link
1fatum Re: Późno powojenna prawda 27.05.18, 01:33 Link dedykuję iksisowi pod rozwagę i powrót do człowieczeństwa. Tekst linka Odpowiedz Link
ballest Re: Powojenna prawda 27.05.18, 19:39 Zapamietaj Iksis - ja nigdy nie klamie. NIIiiiiiiiiiiiGDY - jak ja cos napisze; to mam na to dowody, Krwawa Niedziela w Bydgoszczy byla pierwszym przypadkiem masowego mordu na ludnosci cywilnej w II Wojnie - - a to zrobili bez powodu Polacy www.1939.pl/zbrodnie-wojenne/krwawa-niedziela-w-bydgoszczy/unia_dwoch_historii.htm Odpowiedz Link
erka-4 Re: Powojenna prawda 26.05.18, 22:01 Żadna to tajemnica i żadne odkrycie,u nas w Falkenbergu było to samo,a w trakcie budowy Liceum w latch 70. na terenie pzryległym do byłego Urzedu Bezpieczeństwa wykopywano jeszcze kości pomordowanych w pierwszych latach po wojnie i Niemców,i Ślązaków oraz Polaków. A dziś kiedy polscy patrioci doszli do władzy i wymierzają tym UBeckim zbrodniarzom dziejową sprawiedliwość to totalna opozycja donosi na Polaków do Europy,że łamie prawa człowieka,a Timmermans chce Polaków za to rozliczać. Nie ma różnicy między eSSesmanami niemieckimi oraz UBekami polskimi,to bracia syjamscy byli. Odpowiedz Link
socer-schlesier Re: Powojenna prawda 27.05.18, 07:33 iksis 26.05.18, 19:59 Kłamstwo ballesta. Niemcy wkraczając 1 września do Polski mieli już od dawna przygotowaną listę Polaków do zlikwidowania. Są dowody -- Mieli liste do zlikwidowania kogo i za co? Odpowiedz Link
berncik Re: Powojenna prawda 27.05.18, 15:08 iksis napisał: > Mniejszość niemiecka wiedziała. Śląsk był od prawie zawsze Niemiecki, więc mniejszości niemieckiej nie było. Była natomiast Polska mniejszosc .U nas było ich dość, znałem ich osobiście . Między innymi byli to powstańce, był Polski Związek pszczelarzy.Nikt im nic nie robił . Ani za Niemca ,ani za Polski . Ci tak zwani patrioci ,którzy jako pierwsi maszerowali 1 Maja albo 22 Lipca. Wyjechali umrzeć do Niemców. Odpowiedz Link
1fatum Re: Powojenna prawda 27.05.18, 16:27 On nie zna historii własnego kraju. Gdyby znał, toby wiedział, że w 1335 r. król Kazimierz Wielki traktatem w Terenczynie wyrzekła się Ślaska po wsze czasy. Tym samym ok. 700 lat Śląsk był niemiecki. Tym samym nie mogło tam być mniejszości niemieckiej. To tak, jakby napisać, że w Wielkopolsce była polska mniejszość. Bzdura wierutna. Uważam, że temat był wałkowany wielokrotnie, a mamy ważniejsze sprawy bieżące mające wpływ na nasze życie. Odpowiedz Link
erka-4 niemiecka obłuda i fałsz wyszły na światło dzienne 28.05.18, 05:32 1fatum napisał: > On nie zna historii własnego kraju. Gdyby znał, toby wiedział, że w 1335 r. kró > l Kazimierz Wielki traktatem w Terenczynie wyrzekła się Ślaska po wsze czasy. Tym samym ok. 700 lat Śląsk był niemiecki. Tym samym nie mogło tam być mniejszoś > ci niemieckiej. nie wyrzekł się,a przekazał swojej czeskiej rodzinie w zarząd,a Niemcy drogą różnych kombinacji a właściwie przemocą wyrwali ten słowiański Śląsk słowiańskim Czechom germanizując go przez wieki niemiecką kolonizacją. Podobnie chcą dziś zrobić z Polską,chcą ją skolonizować swoją "marką",dosłownie przekupić,no cóż,człowiek ułomną jest istotą,łasą na pieniądze,ale nie każdy,większość jest bardziej rozumna i nie da się kupić bo posiada wyższe jeszcze uczucia,potrafi niemiecką fałszywą "markę" od szlachetnej polskiej złotówki odróżnić. Pragnę przypomnieć ci co kanclerz Kohl mówił w godzinę po przytulance z Mazowieckim do swoich niemieckich dziennikarzy na tajnym spotkaniu z nimi. Ja się przytulam oficjalnie a wy macie swoją niemiecką robotę czynić tak jak do tej pory. Polaków w wojnę i w Holokaust macie wrobić,co czynią na wszystkie możliwe sposoby,ale się to nie uda. Świat przejrzy w końcu na oczy i zobaczy ten fałsz i obłudę,niemiecką. Zaznaczam,że pośród Żydów także jest uczciwych większość,wszyscy nie dadzą się prowadzić na niemieckim sznurku. Odpowiedz Link
socer-schlesier Re: niemiecka obłuda i fałsz wyszły na światło dz 28.05.18, 06:19 "Podobnie chcą dziś zrobić z Polską,chcą ją skolonizować swoją "marką",dosłownie przekupić,no cóż,człowiek ułomną jest istotą,łasą na pieniądze,ale nie każdy,większość jest bardziej rozumna i nie da się kupić bo posiada wyższe jeszcze uczucia,potrafi niemiecką fałszywą "markę" od szlachetnej polskiej złotówki odróżnić." -- Typowe zaklamanie,puste slowa i frazesy.Dlatego Unia powinna wam zakryncic kurek z tymi "falszywymi markami" i zostawic was samych z tom waszom "szlachetnom polskom zlotowkom".Skoro se niy umiycie uszanowac to co zachodni podatnicy na wos lozom i wom pomogajom.Kaj wasz erkow,iksisow honor ze bierecie miliardami te falszywe marki.Obludnicy.Niy umiycie razym w zgodzie ciongnonc tygo "unijnygo wozka" tylko podburzac i jontszyc. Unia to jest jednosc a wy ta jednosc niszczycie.To jusz mocie w gynach. Odpowiedz Link
erka-4 Re: niemiecka obłuda i fałsz wyszły na światło dz 28.05.18, 11:33 Nie zakręci,bo 85-90 tych euro wraca do UNii a właściwie do Niemców,żaden bank na świecie nie daje takich zysków. Odpowiedz Link
erka-4 Re: niemiecka obłuda i fałsz wyszły na światło dz 28.05.18, 11:42 Niy umiycie razym w zgodzie ciongnonc tygo "unijnygo wozka" tylko podburzac i jontszyc. Unia to jest jednosc a wy ta jednosc niszczycie.To jusz mocie w gynach. - nie fanzol idiotyzmów,my chcemy współpracy na równych warunkach,bo na tym współpraca polega a nie na wyzysku,i nie jesteśmy inwalidami,żeby jakiejś pomocy oczekiwać. Odpowiedz Link
berncik Re: niemiecka obłuda i fałsz wyszły na światło dz 28.05.18, 16:44 Jak jest tak źle, to czemu Kaczyński znów spowrotem odkręca te prawa konstytucyjne co już podjęli. Tylko spowodu kaszy. To Socer ma rację jesteś chciwym obludnikiem . Tylko kasa, kasa i gdzie tu coś zagranica a najlepiej ukraść, to nie trzeba zwrucic. Odpowiedz Link
socer-schlesier Re: niemiecka obłuda i fałsz wyszły na światło dz 28.05.18, 20:34 erka-4 28.05.18, 11:33 Nie zakręci,bo 85-90 tych euro wraca do UNii a właściwie do Niemców,żaden bank na świecie nie daje takich zysków. -- To jest wlasnie piyrszy efekt taki durny PIS-owski godki.Bydziecie dali z takimi durnymi argumyntami wyjyzdzac jeszcze myni dostaniecie. www.dw.com/pl/bardzo-du%C5%BCe-ci%C4%99cia-w-polityce-sp%C3%B3jno%C5%9Bci-dla-polski/a-43963852 Odpowiedz Link
erka-4 Re: niemiecka obłuda i fałsz wyszły na światło dz 29.05.18, 06:51 Spora część krajów UE będzie chciała politycznie powiązać te projekty z rokowaniami co do ogólnego planu budżetowego na lata 2021-27, do którego zatwierdzenia potrzebna jest jednomyślna zgoda wszystkich krajów Unii. Niewykluczone, że decyzje zapadną dopiero w drugiej połowie 2019 r. Odpowiedz Link
1fatum Re: niemiecka obłuda i fałsz wyszły na światło dz 29.05.18, 08:36 Na Unię plują, unijną flagę nazywają szmatą, jednak €€€€€€€ chcą i walczą, aby dali jak najwięcej. Sama nazwa "UNIA" oznacza wspólnotę i trudno pojąc demagogiczne pojęcia, że unijne wsparcie wraca w znacznej części do darczyńców. Znaczna część tych unijnych kwot zmodernizowała polskie drogi i jakoś nie widać, by Niemcy drogi budowali. Budują firmy, które wygrywają przetargi a nie te, które Unia nakazuje zatrudnić. Od czasu wuniowstąpienia Polska bardzo się zmieniła na korzyść i dogania "starą Europę". Gdyby nawet były prawdziwe demagogiczne hasła, że unijne dotacje wracają do Niemców, to przecież nie wylatują w kosmos, tylko zostają we wspólnej Unii, gdzie nie ma granic i zjednoczone kraje stanowią wspólnotę. To tak, jakby przenieść pieniądze z jednej do drugiej kieszeni. Co więcej - jakoś nie słychać o przekrętach z unijnymi środkami, bo Unia dobrze pilnuje wspólnego interesu. Jedynie malkontenci nie mając argumentów sięgają po nacjonalizmy. Odpowiedz Link
erka-4 to coś napisał... 29.05.18, 11:47 ...to jedynie piękne słowa. 1fatum napisał: > Na Unię plują, unijną flagę nazywają szmatą, jednak €€€€€€€ chcą i walczą, aby > dali jak najwięcej. - nikt nie pluje,jedynie patrzy obiektywnie. > Sama nazwa "UNIA" oznacza wspólnotę i trudno pojąc demagogiczne pojęcia, że uni > jne wsparcie wraca w znacznej części do darczyńców. Znaczna część tych unijnych > kwot zmodernizowała polskie drogi i jakoś nie widać, by Niemcy drogi budowali. > Budują firmy, które wygrywają przetargi a nie te, które Unia nakazuje zatrudni > ć. Od czasu wuniowstąpienia Polska bardzo się zmieniła na korzyść i dogania "st > arą Europę". - wspólnota oznacza partnerstwo i nie może być tak,że w trakcie tego partnerstwa zmienia się jego warunki bez wyraźnej zgody współpartnera,czym są przykładowo te t.zw.kwoty za które "partnerzy" zamierzają ukarać współpartnera,który nie wyraża na taki reżim zgody. > Gdyby nawet były prawdziwe demagogiczne hasła, - to nie żadne hasła,to stwierdzenie jest faktów. że unijne dotacje wracają do Nie > mców, to przecież nie wylatują w kosmos, tylko zostają we wspólnej Unii, gdzie > nie ma granic i zjednoczone kraje stanowią wspólnotę. To tak, jakby przenieść p > ieniądze z jednej do drugiej kieszeni. - to by było to samo gdyby to były jedne spodnie,ale każdy Europejczyk chodzi w swoich własnych. Co więcej - jakoś nie słychać o przekręt > ach z unijnymi środkami, bo Unia dobrze pilnuje wspólnego interesu. Jedynie mal > kontenci nie mając argumentów sięgają po nacjonalizmy. - bo UNia bierze i daje,a przekręty robią poszczególne kraje. A jeszcze wypada dodać,że to "dawanie" to żadne są dary,to dotacje połączone ściśle z różnego rodzaju kredytami. Ja ci dam 1000 euro a ty masz do tego następny 1000 dołożyć,który uzyskasz w moim banku na dogodnych warunkach jedynie dla kredytodawcy,a potem masz dopiero prawo te dwa tysiące zainwestować. Tak to się kręci ten unijny z nazwy interes. I tak się ten biznes kręci a głupkowi próbuje się wmówić,że to jest pomoc. Kolego,pomoc to pomoc a interes to interes,a Unia chcąc istnieć musi robić interes i to dobry,a jeśli dobry to dla wszystkich partnerów,a nie tylko dla wybranych,co zamierza obecnie jeszcze bardziej poszerzyć,czyli zawęzić. Odpowiedz Link
berncik Re: Powojenna prawda 29.05.18, 13:26 Przedewszystkym Erka, Ixsis i cala reszta Polaków nie zna przysłowia "GELD REGIERT DIE WELT " TZ. Jak wy sobie to wyobrażacie ?Niemcy Anglia Francja Italia dają najwięcej Euro ,a wy golodupce Polska,Węgry Czechy i kto tam jeszcze chcą tymi Unijnymi pieniędzmi zarządzać Najpierw ta cała banda nieudaczników zjechała swoje państwa .Polska już raz się sama załatwiła swoim Liberum veto ,a dziś tak chce załatwić całą unię Eerka daj twoje całe pieniadze sąsiadowi i niech nimi rozporządza . Ciekawe czy to zrobisz ? Odpowiedz Link
socer-schlesier Re: Powojenna prawda 29.05.18, 14:38 Katastrofa.Unia se wziyla panto na gowa z takymi iksisami,erkami.Pszeca z takymi ludzmi nic niy idzie budowac.Mysla ze Unia w tyj postaci niy mo szans pszetrwac.Te piyniondze kere iksisy skasowali powinni oddac i wynocha z EU. Majom kanalizacje pobudowane,oczysczalnie sciekow,fajne autostrady z kerych jusz haracz bierom itd.itd.Jak cos w psziszlosci Uni podzie zle to bydom piyrsi zeby noga podstawic. Odpowiedz Link
erka-4 ej cwaniaczki... 30.05.18, 05:35 ...wiemy w co zamierzacie Polskę i nie tylko,wrobić,ale z Polakami wam się to nie uda. Wiekowe mamy z Niemcami doświadczenia,nigdy na przestrzeni polsko-niemiecko historii nie było gry uczciwej i szczerej,to co by to miało się nagle tak zmienić ? Gadka Kohla na tajnym spotkaniu z niemieckimi dziennikarzami,zdradzieckie rury bałtyckie i wiele innych faktów mówią same za siebie. Niemcy pod płaszczykiem UNii Europejskiej budują swoją niemiecką nową Rzeszę o czym już się Amerykanie przekonali. Mam takie pytanie,dlaczego Niemcy żądają,żeby się Amerykanie z Europy wynieśli ? Pytanie jest czysto retoryczne,bo każdy Europejczyk wie bardzo dobrze o co chodzi tym Niemcom,ale nie każdemu Europejczykowi jest to obojętne. Polacy sobie nie życzą,żeby Niemcy rządzili Światem,biorąc sprawe tą historycznie nie zasłużyli na to. Nie posadają ku temu moralnych uprawnień. cytat: Czy mamy do czynienia z równowagą? Praktycznie już po trzech latach od wprowadzenia waluty euro, rok po roku kraje takie jak Niemcy i Holandia nieprzerwanie uzyskują nadwyżki handlowe kosztem innych państw (Grecja, Hiszpania), które zanotowały straty w tej samej kwocie. Tak właśnie w praktyce działa euro i realny globalizm! Jeszcze raz powtarzam - takie są fakty. Samo wprowadzenie wspólnej waluty w Europie drastycznie podzieliło kraje Unii na „przegranych” i „zwycięzców” i przypieczętowało ich przyszłość. Niemcy oraz inne kraje o wysokiej wydajności produkcji, prawie od samego początku istnienia euro zaczęły zarabiać. I stan te trwa po dzień dzisiejszy. A jednocześnie państwa, które startowały z niższej pozycji (Grecja i Hiszpania), rok po roku zwiększały swój deficyt obrotów bieżących. A jak wiemy, deficyt obrotów bieżących jest niczym innym, jak nagromadzeniem zadłużenia zagranicznego netto (dług netto). Odpowiedz Link
socer-schlesier Re: ej cwaniaczki... 30.05.18, 07:29 Euro jeszcze niy bylo a byla niymiecko silno marka DM i to jusz w tedy RFN byla potyngom w eksporcie.O czym ty gosciu piszesz? Odpowiedz Link
1fatum Re: ej cwaniaczki... 30.05.18, 08:44 Nie zwracaj się w ten sposób do władcy-króla Polski. Czy nie widzisz, że przemawia i imieniu całego narodu, jak monarcha! Zaślepiony nienawiścią do Niemiec nie dostrzega wydarzeń krajowych. Wydarzeń niezwykle ważnych, jak choćby to - opisane przez Internautę: Pod budowane pod Warszawą lotnisko na terenie gmin.Baranów, Wiskitki, Teresin rząd wykupuje ponad 65 km kwadratowych ziemi pszenno-buraczano-warzywnej. Na początku potrzebowano pod lotnisko ok.800 ha ziemi teraz prawie 3 razy więcej, ciekawe po co i dla kogo? Gmina Baranów praktycznie do likwidacji. Kiedyś te piękne ziemie należały do Łubieńskich i Sobańskich gdzie wyhodowane płody przerabiano tak jak np.buraki w cukrowni w Guzowie, która została świadomie zlikwidowana w ramach "planu Unii Europejskiej". Wysiedleni rolnicy mają szukać sobie ziemi, zaproponowano im Bory Tucholskie. To jest troska państwa o obywateli. Czas skończyć z marnotrawieniem Polskiej ziemi, która jest bezmyślnie betonowana, składuje się śmieci nierzadko eksportowane przez zwykłych oszustów jak chociażby pod Łodzią, w Tarczach czy też przypadki gdzie zezwala się składować śmieci pod pretekstem budowy spalarni np. w Nowym Dworze Mazowieckim. Chyba musi być coś na rzeczy, bo o tym znacznie wcześniej informowano, że ma powstać podziemny wojskowy kompleks i to powiązany z handlowym wyznaniem, a przykrywką inwestycji ma być budowa lotniska. Lotnisko logistycznie i ekonomicznie (słabe ziemie i mniej zagęszczona budowa z krzyżującymi się ważnymi węzłami drogowymi "Gierkówka z drogą nr 50) ma uzasadnienie lokalizacji w okolicach Mszczonowa, niż Baranowa. Pewnie by tak było, gdyby nie podziemne instalacje, dla których problemem mogą być występujące tam dość płytko geotermalne struktury. Odpowiedz Link
erka-4 Re: ej cwaniaczki... 30.05.18, 16:29 Gdyby nie amerykańska powojenna pomoc Niemcom,uczciwa i bez żadnych niemieckich zobowiązań względem pomagającego,to te Niemce pariasem Europy by byli dzisiaj. A co oni czynią dzisiaj ? Miast wdzięczności pomagającego zamierzają wygonić z Europyi i to jeszcze takiego,który pragnie go bronić przed ewentualnym ruskim zagrożeniem. A to już jest totalny szczyt bezczelności. Moim zdanie,zwykłe chamstwo. Ależ okropnymi sąsiadami nas Bóg obdarzył. Żeby tak możnabyło ziemie polską zwinąć jak plastykowe boisko tobyśmy to uczynili z miłą chęcią i poszli w siną dal,aby jak najdalej od tych obu sąsiadów. Odpowiedz Link
ballest Re: ej cwaniaczki... 30.05.18, 22:58 Erkia - tys je chory - bardzo chory, jo zawsze krytykowol Plan Marshalla, ze Niemcy byli obrabowani prze niego, ale o dziwo moze przed dwoma tygodniami niemiecka ARD przyznala, ze przez Plan Marshalla - ANI JEDEN DOLLAR nie zawital do NIEMIEC ale to juz my pisali przed 15 latami, a Ty ERKA zes jest byl i bedziesz wczorajszy marie-www.ee.pw.edu.pl/sep-ow/PLI/dysk/planMarsh.htm Odpowiedz Link
iksis Re: ej cwaniaczki... 31.05.18, 05:17 Komu Niemcy zapłacili odszkodowania po II wojnie światowej? Robotnikom przymusowym na przykład nie zapłacili. Odpowiedz Link
socer-schlesier Re: ej cwaniaczki... 31.05.18, 06:19 Moj somsiad dostol.Polak ktory z wlasnyj woli jeszcze pszed wojnom do Niymiec do roboty wyjechol bo w rodzinnych stronach (Kasina Wielka) biyda asz piszczala.Tyle tylko ze on (4maja skonczol 97llat) w odrozniyniu od ciebie na Niymcow zlygo slowa niy powiy.A swoje pszezol. Odpowiedz Link
erka-4 nie tylko cwaniaki,ale przede wszystkim złodzieje 31.05.18, 10:00 ballest napisał: > Erkia - tys je chory - bardzo chory, jo zawsze krytykowol Plan Marshalla, ze > Niemcy byli obrabowani prze niego, ale o dziwo moze przed dwoma tygodniami niem > iecka ARD przyznala, ze przez Plan Marshalla - ANI JEDEN DOLLAR nie zawital do > NIEMIEC > > ale to juz my pisali przed 15 latami, a Ty ERKA zes jest byl i bedziesz wczoraj > szy > > marie-www.ee.pw.edu.pl/sep-ow/PLI/dysk/planMarsh.htm > - na tamte powojenne czasy była to jakaś pomoc,bez której Niemcy i tak by sobie poradzili,tylko musieli mieć spokój,który akurat mieli. Pomoc podstawową do intensywnego rozwoju stworzył im kapitał,z którego Europejczyków okradli. Dlaczego jednak po II wojnie „cud gospodarczy” wydarzył się przy liberalnym podejściu, które było wielowiekową przyczyną słabości? Słowo-klucz to rabunek i łupy wojenne. Otóż III Rzesza, w przeciwieństwie do II Rzeszy, czyli Cesarstwa Niemieckiego, prowadziła wojnę w zupełnie innym stylu. Na nieprawdopodobną skalę dokonywano rabunku majątkowego. Kampanie rabunkowe były jednym z istotnych priorytetów operacyjnych i miały charakter zorganizowany. Niemcy po doświadczeniach Republiki Weimarskiej doskonale rozumieli, że brak kapitału jest największą barierą i zagrożeniem odbudowy. Od pierwszych ofensywnych posunięć hitlerowskich na arenie europejskiej zawsze podstawą był rabunek. Już w 1938, kiedy III Rzesza dokonała inwazji na Czechosłowację, przede wszystkim zagrabiono czeskie złoto. Niedawno ujawniono, że w czasie wojny Bank Centralny Anglii, upłynniał w imieniu nazistów czeskie złoto![3] Oto prawdziwi architekci wojny: bankierzy. Cóż z tego, że Niemcy toczyły z Anglią destruktywną wojnę, skoro bank angielski jednocześnie handlował zrabowanym przez nazistów złotem! Wojna była „tylko” przedłużeniem tej wielkiej operacji rabunkowej. Dotyczyła ona nie tylko złota, ale i wszelkich przedmiotów o dużej wartości majątkowej, w tym dzieła sztuki. Jeśli idzie o samo złoto, to chronologicznie naziści opędzlowali rezerwy następujących krajów: Austria, Czechosłowacja, Norwegia, Holandia, Belgia, Jugosławia, Grecja, Albania. „Według niektórych autorów, było to największe zinstytucjonalizowane złodziejstwo w dziejach świata — przebiło dokonania takich specjalistów w dziedzinie przejmowania cudzego mienia jak Wandalowie czy armia Napoleona”.[4] Największym obiektem rabunku i celowej destrukcji była Polska, gdzie zniszczono 62% przemysłu, 84% infrastruktury. Według prof. Jana Pruszyńskiego szacunkowa wartość rynkowa dzieł sztuki zrabowanych przez Niemców i Rosjan w Polsce w latach 1939-1945 wynosi 30 mld dolarów. Straty, jakie wyrządzili Niemcy w Polsce w 2004 oszacowano na 640 mld dol. Polacy cieszą się czasami, że nie udało się Niemcom zrabować polskiego złota, bo wywieziono je do Anglii. Zrabowano je w Anglii. Polacy nie zdawali sobie wówczas sprawy, że na poziomie bankowym wojna nie miała stron. Odpowiedz Link