Dodaj do ulubionych

Grzybobranie

16.09.18, 14:28
Nie znali umiaru. 1700 euro kary dla grzybiarzy

Dwaj grzybiarze zebrali w lesie na południu Niemiec prawie 19 kilogramów prawdziwków. Teraz zapłacą wysoką karę.

Taniej byłoby kupić grzyby w sklepie. Za złamanie obowiązujących w niemieckich lasach limitów zbioru grzybów dwaj mężczyźni będą musieli zapłacić 1700 euro kary. Jak podała policja 67- i 69-latek nazbierali w lesie w Badenii-Wirtembergii 19 kilogramów prawdziwków. Ustawa o ochronie przyrody, obowiązująca w tym landzie, zezwala jednak na zebranie co najwyżej jednego kilograma dziennie na osobę.

Mężczyźni ładujący do bagażnika samochodu ogromne ilości grzybów zostali zauważeni na parkingu przez innego grzybiarza, który zawiadomił policję. Na pocieszenie, mężczyźni będą mogli zatrzymać po kilogramie zebranych grzybów. – Reszta nie zostanie wyrzucona, tylko przekazana organizacjom pożytku publicznego – zapowiedział rzecznik lokalnej policji.
Tylko na własny użytek

Nadleśniczy okręgu Rheinhessen Gerhard Hanke jest oburzony, kiedy mikrobusami przyjeżdżają całe grupy grzybiarzy i przeczesują lasy. – To, co oni robią to już nie zbieranie grzybów dla przyjemności tylko komercyjna działalność: grzyby te lądują potem na targowiskach lub na stołach restauracji - twierdzi. Zbieranie grzybów na tak dużą skalę jest w Niemczech zabronione, bo szkodzi lasom. – Taki brak odpowiedzialności doprowadził do tego, że prawie wytrzebione zostały kurki – mówi Hanke.

Niemieckie przepisy o użytkowaniu lasów mówią, że grzyby wolno zbierać tylko do użytku osobistego: mniej więcej koszyk czyli mniej więcej ilość na jeden posiłek. Podobne ograniczenia obowiązują np. przy zrywaniu jedliny i ziół, czyli tylko kilka gałązek choinki lub pęczka ziół. Zbieranie większej ilości grzybów jest możliwe tylko za zezwoleniem właściciela lasu lub po uzyskaniu specjalnego zezwolenia urzędu ochrony lasów.

W Polsce jest wolność. Aktualna grzybowa mapa Polski:

https://v.wpimg.pl/ODQ1MTEyJi1-fmJidkg3cmcBYjBrDj8tPFZjJClWfnxgA3RickB8fXwcfGVwQHxwZQZ0ZmoULjQwHComPwAtKyYfJyQi
Obserwuj wątek
  • 1fatum Re: Grzybobranie 16.09.18, 20:39
   Odgrzewasz stary kotlet.

   Jak sam zauważyłeś, to w Polsce można ryć ściółkę niczym dzik i zebrać wszystkie grzyby z lasu. Takie mamy prawo.

   Prawo niemieckie jest inne, a państwo prawa potrafi je stosować. Twarde prawo, ale prawo. To prawo pozwala na zebranie grzybów większej liczbie amatorów grzybobrania. Dla Polaka niezrozumiałe, ale w U$A prawa są jeszcze bardziej egzotyczne i się temu nie dziwisz, oto kilka przykładów:

   ARIZONA - obowiązuje tu zakaz karmienia świń odpadkami, bez specjalnego zezwolenia. Nie obowiązuje ono wówczas gdy karmiona tak świnia ma służyć do konsumpcji własnej.

   KALIFORNIA - Żaba która "zdechła" podczas zawodów w "żabich-skokach" nie może być zjedzona.

   IDAHO - Kanibalizm jest tu surowo zabroniony i zagrożony wyrokiem 14 lat więzienia. Ale jest jednak w porządku "świadomie spożywać ciało i krew człowieka" w sytuacjach zagrożenia życia lub śmierci, jeśli jest to jedyny możliwy sposób przetrwania. Jest to jedyny stan który zakazał kanibalizmu. Stało się to w 1990 r. kiedy powstały obawy że jedzenie ludzi mogłoby się stać rytualną praktyką.

   NEW MEXICO - Istnieje zapis w stanowej Konstytucji że idiotanie może głosować w stanowych wyborach. Wydaje się jednak ze może wybierać Prezydenta USA czego rezultaty widujemy.
   Tradycyjnie słowo "idiota" odnosi się do kogoś (raczej politycznie niepoprawnie) z upośledzeniem umysłowym lub z IQ poniżej 30. Dziś słowo to stosowane jest w szerszym zakresie więc niejasności w prawie mogą spowodować jakieś problemy.
   Obecnie także Kentucky, Missisipi i Ohio utrzymują ten sam przepis w ich Konstytucjach. Lecz nawet jeśli masz upośledzenie umysłowe, jeśli rozumiecie co to jest głosowanie, federalne prawo chroni twoje prawo do wyborczej wypowiedzi, zgodnie z ustawą o chorobach psychicznych.   Ostatni zapis powinien być obowiązujący w Polsce.
   • 1fatum Re: Grzybobranie 16.09.18, 20:54
    Oby iksisowi nie było za mało ekscentrycznych praw z U$A daję mu jeszcze trochę, aby zrozumiał, że niemieckie prawo jest spójne i logiczne.

    W Sacco w Missouri kobiety nie mogą nosić kapeluszy, które mogłyby przerazić dzieci, osoby wrażliwe i zwierzęta.
    ***
    W stanie Alabama zabroniona jest gra w domino w niedzielę.
    ***
    W miejscowości Fairbanks (Alaska) nie wolno częstować myszy wódką.
    ***
    Dziewczęta z Oregonu, które maja poniżej 18 lat, nie mogą pić kawy w miejscach publicznych po godzinie 19:00.
    ***

    W Arkansas mężczyzna ma prawo bić swoja konkubinie, pod warunkiem że nie robi tego częściej niż raz w tygodniu.
    ***
    W Los Angeles mąż ma prawo bić żonę pasem, o ile szerokość pasa nie przekracza 3,6 cm. No, chyba że małżonka zgodzi się na ustępstwa.
    ***
    Na Alasce nie wolno budzić niedźwiedzi ze snu zimowego w celu zrobienia im fotografii.
    ***
    W San Francisco karalne jest mycie samochodów zużytą bielizną.
    ***
    W Seattle młodym panienkom zakazano siadać na kolanach swoich sympatii w publicznych środkach lokomocji. Złamanie tego zakazu grozi kara więzienia do pół roku.
    ***
    W Cleveland (Ohio) prawo zakazuje kobietom nosić obuwie ze skóry, by mężczyźni nie oglądali ich nóg odbijających się w wypastowanych butach.
    ***
    W miejscowości Tuscon (Arizona) nie wolno kobietom nosić spodni. Mężczyznom nie wolno nosić szelek w Nogalcs (Arizona), a obcisłych spodni w Delaware (Connecticut).
    ***
    Podrywanie kobiety na ulicy w Little Rock (Arkansas) grozi miesiącem wiezienia.W Maine zabronione jest słuchanie w niedziela radiowych audycji rozrywkowych.
    ***

    W Kalifornii ludziom bez uprawnień myśliwskich zabronione jest stawianie pułapek na myszy.
    ***
    W Teksasie obowiązuje zakaz uprawiania seksu w samochodach. Policjant, który nakryje parę na gorącym uczynku, zanim zbliży się do "miejsca przestępstwa", ma obowiązek trzykrotnie nacisnąć klakson w radiowozie i odczekać dwie minuty.
    ***
    W Logan Country (Kolorado) karze się wiezieniem za pocałowanie śpiącej kobiety. A w Hariford (Connecticut) zabronione jest całowanie żony w niedzielę.
    ***
    Na Florydzie niezamężne kobiety pójdą do wiezienia, jeśli będą skakać na spadochronie w niedzielę.
    ***
    W miejscowości Saratosa (Floryda) zakazane jest śpiewanie w slipkach.
    ***
    W stanie Illinois kategorycznie zabronione jest wchodzenie do gmachu opery z pluszowym misiem.
    ***
    W Cuernee (Illinois) kobieta ważąca ponad 100 kg nie ma prawa jeździć konno w podkoszulku.    ***
    W stanie Indiana małpom nie wolno palić papierosów.
    ***
    W mieście Gary (Indiana) obowiązuje zakaz chodzenia do teatru przed godziną szesnastą po zjedzeniu czosnku. (ta Indiana to antysemicka jest)
    ***
    W Waszyngtonie absolutnie zakazany jest seks z dziewicą.
    ***
    W mieście Wichita (Kansas) pobicie teściowej nie może być powodem rozwodu.
    ***
    W stanie Kentucky poślubienie po raz czwarty tej samej osoby grozi wiezieniem.
    ***
    W Oklahomie obowiązuje zakaz rzucania czarów na nauczycieli przez uczniów.
    ***
    W Oklahomie niezbędne jest specjalne pozwolenie burmistrza na kopulacje psów. W tym samym stanie za strojenie niestosownych min do psa płaci się grzywnę w wysokości 220 dolarów.
    ***
    W stanie Minnesota kobieta, która przebierze się za świętego Mikołaja, może trafić do więzienia na 30 dni.
    ***
    W Haletrophe (Maryland) podlega sankcji prawnej publiczne całowanie się dłużej niż przez sekundę.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka