19.09.11, 12:29
witam
mam kilka pytań dotyczących kont IKE w PKO BP oraz obligacji 10letnich SP.
1. z tego co zdążyłem się zorientować aby nie płacić "belki" za 10latki muszę posiadać IKE?
2. w ofercie PKO BP znalazłem dwa rodzaje kont IKE- inwestycje i obligacje. nie wiem czy dobrze zrozumiałem różnicę IKE Inwestycje gromadzę środki poprzez handel na GPW i aby nie płacić belki nie mogę wypłacać pieniędzy tylko z samego założenia zbierać na emeryturkę. IKE Obligacje to takie rozbudowane IKE Inwestycje z możliwością kupowania 10latków?.
3. opłaty IKE inwestycje <20-55zł>,od wartości zgromadzonych środków na koniec roku, IKE obligacje % zrozumiały tylko od czego naliczany? zysku z obligacji czy też wartości zgromadzonych aktywów? sposób naliczania?
4. limity- wysokości spoko ileś tam max. rocznie, ale czy jeżeli na 2011r. limit wynosi 10077zł
nie osiągnę tego limitu to czy w 2012 można dopłacić różnicę? czy limit występuje również na IKE inwestycje?
Chciałem kupić 10letnie obligacje, tyle czasu je trzymać żeby rzeczywiście zbierać dodatkowe środki na "starość" i nie płacić od tego belki , ale widzę że to nie takie proste:-)
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Obserwuj wątek
    • piotr258 Re: konto IKE 19.09.11, 22:34
      Na koncie IKE Obligacje masz możliwość nabywania tylko i wyłącznie obligacji 10-letnich. Nie płacisz podatku belki i opłat za ewentualny przedterminowy wykup obligacji w momencie nabycia praw emerytalnych lub osiągnięcia wieku 55(K) 60(M). Jeśli obligacje skończą się wcześniej to są automatycznie rolowane na następne 10-lat. Jeżeli będziesz potrzebować gotówki zanim nabędziesz prawa emerytalne lub wyżej wskazany wiek to możesz IKE zlikwidować całkowicie lub wypłacić częściowo środki i zapłacić normalnie podatek belki i opłaty za przedterminowy wykup obligacji(zostanie to potraktowane jak normalne obligacje 10-letnie).
      IKE inwestycje służy do inwestowania tylko i wyłącznie w instrumenty notowane na giełdzie. Nie ma możliwości zakupu za jego pośrednictwem obligacji 10-letnich EDO. W obu przypadkach obowiązuje limit ustalany przed każdym rokiem kalendarzowym tj. obecnie 10 077 zł.
      Jeśli nie chcesz się zajmować swoimi środkami (preferujesz inwestycje pasywne typu "kup i trzymaj") to polecam IKE obligacje (po prostu wpłacasz na konto środki przelewem i automatycznie za wielokrotność 100 zł zakupywane są obligacje 10-letnie). Długoterminowa stopa zwrotu przewyższa zdecydowanie fundusze inwestycyjne stabilnego wzrostu, zrównoważone, większość funduszy akcji, ale jest trochę niższa od funduszy obligacji, co może jest zasługą ostatniej hossy na rynku obligacji.
      • pdnbl Re: konto IKE 20.09.11, 07:51
        Dzięki, o taka odpowiedź mi chodziło.
        Orientujesz się może jak jest z oprocentowaniem, w sensie od czego jest naliczane na IKE Obligacje? od zgromadzonych środków czy zarobionego %?
      • piotr258 Re: konto IKE 21.09.11, 22:00
        przy IKE obligacje inwestujemy w 10 letnie obligacje skarbowe EDO, które mają kapitalizacje roczną, więc % rośnie od kapitału i narosłych odsetek.
        Do zuza-m:
        tak się składa, że właściwie IKE obligacje nie można nazwać produktem PKO, inwestujemy w obligacje skarbowe, a że PKO BP jest agentem ich emisji to po prostu organizuje taki sposób oszczędzania na emeryturę. Tak jak napisałem wcześniej z moich obliczeń wynika, że przy tym poziomie ryzyka, a nawet przy większym nie znajdziemy nic lepszego. Proszę mi pokazać produkt oszczędnościowy, który w ciągu 8 lat dał zarobić ponad 60%?
        Tak na marginesie gratuluję poziomu merytorycznego wypowiedzi...
        • zuza-m Re: konto IKE 22.09.11, 10:36
          Szanowny Panie,
          Nie umie Pan czytać ze zrozumieniem, ja napisałam tak:
          "Chcesz mieć lepszą emeryturę to szukaj poza PKO" Nie ma tu słowa odniesienia co jest produktem PKO a co nie. Stwierdzam tylko, że są znacznie lepsze propozycje poza PKO i tyle... Dociekliwi i myślący o swojej emeryturze znajdą je bez trudu.
          Mam wrażenie, że chodziło Ci o to aby błysnąć swoją wiedzą (????) Wyszło słabo.........
          • pdnbl Re: konto IKE 23.09.11, 15:15
            zuza-m: spośród 349 funduszy ok 15 przez 7 lat osiągnęło podobny wynik do obligacji 10letnich 3 były lepsze, nie brałem pod uwagę podatku... jeżeli chodzi o pewny zysk wątpię czy jest coś lepszego (od czego nie będę musiał płacić podatku). jeżeli chodzi o konta IKE owszem są dm i banki w których można wyciągnąć więcej, ale na emeryturkę wybieram się za ok. 40lat tak że nie jestem zainteresowany bankami które co chwile zmieniają właścicieli, łączą się, przejmują itd. bawiłem się funduszami- co zyskałem poszło na opłaty, prowizje, podatki. mam fundusz emerytalny w którym zgromadziłem ponad 10tyś zł, co z tego że nie zapłacę na koniec podatku jak prowizja przy obecnym kapitale wynosi 42zł/miesiąc, bawiłem się akcjami- wiadomo jak jest... nie mam już czasu ani nie jestem specem od finansów żeby się tak dalej bawić. PKO ma 10latki i wpłacam,dokupują i się zbiera, minimum wysiłku i ryzyka a i zysk ponad przeciętny.
            jeżeli znasz lepszy sposób powiedz - chętnie przeczytam
            piotr udziela odpowiedzi na nurtujące mnie pytania, dzięki
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka