doradca.kasjer12
23.06.16, 06:13
20 czerwca 2016
Czy dojdzie do akcji protestacyjno-strajkowej w PKO BP?
Czy w PKO BP dojdzie do akcji protestacyjnej pracowników tego banku? Do Serwis21 trafił list otwarty pracowników PKO BP SA skierowany do wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego, który obecnie sprawuje nadzór nad bankiem.
Jak czytamy w liście jest wyrazem - narastającego sprzeciwu i utraty zaufania pracowników wobec Zarządu Banku z Prezesem Zbigniewem Jagiełło na czele... nie możemy już dłużej biernie przyglądać się ani tolerować destrukcyjnej i szkodliwej polityki obecnego Zarządu PKO BP SA zarówno w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi jak również majątkiem Banku... Władze Banku mają na ten temat jak można się domyśleć całkiem odwrotny pogląd. Jako dowód niezadowolenia autorzy listu przytaczają wyniki ankiety Serwis21 z początku kwietnia, w której 98% respondentów, głównie pracowników Banku, opowiedziała się za odwołaniem zarządu z prezesem Jagiełło na czele.
serwis21.blogspot.com/2016/04/sondaz-serwis21-zarzad-pko-bp-do.html
Rzeczywistość w Banku, jak wynika z listu wcale nie jest różowa - mobbing, nepotyzm, nierealne plany sprzedażowe (szkoda że nie przytoczono konkretów), nadmierny rozrost centrali banku i likwidacja struktur terenowych, spadek zysku netto banku przy równoczesnym znaczącym wzroście wynagrodzeń zarządu. Niektóre z tych zarzutów (spadek zysku netto, wzrost wynagrodzeń zarządu, likwidacja jednostek terenowych) było już wcześniej podniesionych w mediach a także w interpelacjach poselskich. Władze Banku je odrzucały twierdząc, iż wyniki finansowe należy odnieść w relacji do innych banków, a likwidacja jednostek terenowych CRW poprawi efektywność i skuteczność działania.
serwis21.blogspot.com/2016/02/jaka-rentownosc-i-wypacalnosc-pko-bp.html
Pracownicy w tej sprawie mieli jednak całkiem odmienne zdanie od zarządu, czego przejawem były protesty (np. akcja czerwonych kartek), których władze Banku nie dostrzegały.
serwis21.blogspot.com/2016/02/winda-satysfakcji-czy-niezadowolenia.html
Wobec nieudolności i bezradności funkcjonujących w Banku wewnętrznych struktur bankowych podjęta została decyzja - jak piszą autorzy listu - ws. powołania Społecznego Pracowniczego Komitetu Protestacyjnego Pracowników PKO BP, który zapowiada gotowość strajkową i ewentualne protesty. Przypomnijmy dla porządku, iż Sekretariat Banku, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność" występował w obronie pracowników PKO BP.
serwis21.blogspot.com/2016/02/w-obronie-pracownikow-pko-banku.html
serwis21.blogspot.com/2016/03/list-otwarty-nszz-solidarnosc-w-sprawie.html
Ale jak to często w Polsce bywa, wystąpienia, listy okazują się bezskuteczne. Stąd zawsze lepiej podjąć działania, które wymuszają reakcję prawną przynajmniej w formie odpowiedzi (wnioski o informację publiczną, petycja, wszczęcie postępowania administracyjnego itd) czyli takie jakie stosuje np. Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE. Po petycji Stowarzyszenia w/s zmiany władz PKO BP z 15 stycznia br, a także wskutek innych okoliczności doszło do zmiany Rady Nadzorczej PKO BP.
Trudno powiedzieć, jaka jest realna siła Społecznego Komitetu Protestacyjnego, a tym samym zdolność jego działania. W przeszłości protesty w banku były w sumie dość słabe, raczej były świadectwem bierności pracowniczej. Ale wraz z "dobrą zmianą" nastąpił okres wzmożenia działalności społecznej, czego przejawem są protesty różnych środowisk domagających się poprawy jakości życia i warunków pracy. A zatem być może także i w PKO BP znajdzie się klimat dla akcji protestacyjno-strajkowej. Czy zatem nie lepiej podjąć właściwe decyzje, zanim do tego dojdzie?