Dodaj do ulubionych

obcokrajowcy

11.06.12, 15:31
Obcokrajowcy ,którzy wynajmują kwatery przy Krasickiego (obok Sklepu pod Kasztanami)
pochodzą z Pakistanu i ubiegają się o pobyt stały .
Ustawa abolicyjna stwarza im takie możliwości .
abolicja.gov.pl/co-zyskujesz.html
Wszyscy złożyli dokumenty u Wojewody Mazowieckiego
Nasza Policja uzyskała wywiady , także nasz dzielnicowy był na miejscu i rozmawiał z naszymi nowymi mieszkańcami . Żaden z nich nie jest ścigany , nie popełnili żadnego przestępstwa .
Sądzę ,że możemy zrobić wywiad aby mieszkańcy NI dowiedzieli się czegoś bliższego na ich temat i nie obawiali się dużej grupy obcokrajowców .
Obserwuj wątek
    • catalina2 Re: obcokrajowcy 18.06.12, 12:55
      nie wiem, czy nie ma się czego obawiać
      nie dość, że każdą kobietę oglądają aż zniknie im z horyzontu, co dla kobiet zwłaszcza gimnazjalistek jest krępujące, grają w siatkówkę całe popołudnie, więc gimnazjaliści, którzy też lubią grać w siatkówkę mają dwa wyjścia albo grać z nimi, albo nie grać wcale, a ostatnio jeden z nich podrywał moją córkę słowami typu "że nie może bez niej żyć" i podobnymi, chociaż oczywiście wcale się nie znają, nie chciał się "odczepić", wróciła do domu przestraszona, naprawdę powolli boję się, o powrót córki ze szkoły
      czy ktoś, kto ma kontakt z nimi mógłby wytłumaczyć im, że u nas panują trochę inne zwyczaje i że w/w zachowania są dla nas kłopotliwe, szczególnie dla młodych dziewczyn
      Wiem, że wątek kiedyś pojawił się na forum, ale nie mogę go odszukać, więc jeśli powtórzyłam się z uwagami to przepraszam
      • mnemonka Re: obcokrajowcy 18.06.12, 14:39

Niestety moja córka gimnazjalista narzeka na to samo. Gwizdy, wołanie, odprowadzanie wzrokiem itp. To sa jeszcze dzieci choć nie wyglądaja i wracaja do domu przestraszone :(. A i ja się zaczynam martwic, jak córka ma sama wrócic ze szkoły czy z zajęc. Nie znam tych panów i dzis sa gwizdy a nie wiem co bedzie jutro :(.
    • transcendentalny_rzuff Re: obcokrajowcy 20.06.12, 14:56
      Szanowna Pani Justyno

Wziąwszy pod uwagę dwie odpowiedzi w założonym przez Panią wątku, jak i całą dyskusję jaka rozwinęła się pod tematem założonym przeze mnie ("mniejszość w nowej iwicznej") wydaje się, że cała sprawę próbuje pani załatwić w sposób zupełnie odwrotny do tego jak sytuacja się przedstawia.

To nie "my" (chociaż nie wiem konkretnie jakich "nas" ma Pani na myśli) powinniśmy robić wywiad, żeby dowiedzieć się czegoś o obcokrajowcach - żeby dowiedzieć się kim są, a kiedy już się dowiemy, to powinniśmy zachowywać się tak tolerancyjnie i układnie, żeby nasi goście czuli się tu jak w domu - tylko właśnie rzeczeni obcokrajowcy przed przyjazdem do nowego kraju powinni zrobić wywiad na temat miejsca do którego się udają i zachowywać się zgodnie z jego kulturowymi normami.

To, że panowie nie popełnili żadnego przestępstwa ani nie są ścigani międzynarodowym listem gończym nie czyni ich automatycznie wymarzonymi sąsiadami - a wnioskując z komentarzy zaniepokojonych rodziców jest dokładnie odwrotnie.
      • zbyszek.czapnik Re: obcokrajowcy 20.06.12, 17:27
        transcendentalny_rzuff napisał/a:

> To nie "my" (chociaż nie wiem konkretnie jakich "nas" ma Pani na myśli) powinni
        > śmy robić wywiad, żeby dowiedzieć się czegoś o obcokrajowcach - żeby dowiedzieć
        > się kim są, a kiedy już się dowiemy, to powinniśmy zachowywać się tak toleranc
        > yjnie i układnie, żeby nasi goście czuli się tu jak w domu - tylko właśnie rzec
        > zeni obcokrajowcy przed przyjazdem do nowego kraju powinni zrobić wywiad na tem
        > at miejsca do którego się udają i zachowywać się zgodnie z jego kulturowymi nor
        > mami.
        Lepiej byśmy nie przyjmowali tamtejszych norm, bo tam większość sporów załatwia się za pomocą kałasznikowa. :-(
        Nie przywykliśmy do tolerowania hermetycznych grup które nie przyjmują naszych wzorców.
        Rosjanie czy Ukraińcy nie różnili się ani wyglądem, ani zachowaniem od nas. Ta grupa jest jednak inna. Są hałaśliwi i chodzą watahami co u niektórych osób budzi obawy i poczucie zagrożenia.

Nie tak dawno nasi radni mówili nam o zróżnicowaniu opłat (parking przy stacji, Ośrodek Kultury) w stosunku do osób płacących podatki w innych miejscowościach. Tu mamy przypadek osób które nie dość, że nie płacą podatków to wykorzystują infrastrukturę naszego sołectwa (np. boisko szkolne) co dzieje się ze szkodą dla naszej młodzieży. Tak więc wyrażane opinie to nie "warczenie psa ogrodnika" tylko uzewnętrznienie różnego rodzaju obaw i niezadowolenia.
        • raulica Re: obcokrajowcy 20.06.12, 21:44
          Trzeba na nich uważać i tyle. Ja (30 letnia :) ) osoba miałam z jednym styczność. Zaczepił mnie z pytanie o drogę. Wytłumaczyłam po ang i chciałam iść dalej. A ten do mnie, że jest z Hiszpanii i czy chcę się umówić na kawę. A ja kulturalnie, że nie bo mam męża...Na co usłyszałam, że co z tego :)....To tak może na poprawę humoru, albo wręcz przeciwnie. Ja chodząc po ulicy nie czuję się komfortowo jak mijam ich zgrupowanie...
        • transcendentalny_rzuff Re: obcokrajowcy 21.06.12, 09:48
          zbyszek.czapnik napisał:

> Lepiej byśmy nie przyjmowali tamtejszych norm, bo tam większość sporów załatwia
          > się za pomocą kałasznikowa. :-(
          > Nie przywykliśmy do tolerowania hermetycznych grup które nie przyjmują naszych
          > wzorców.

Ależ Panie Zbyszku ja dokładnie to miałem na myśli.

Kolejna sprawa - już bardzo konkretna - nagabywanie przez dorosłych mężczyzn dziewcząt w wieku gimnazjalnym w sprzyjających okolicznościach można uważać za czyn ścigany z Art. 200. § 1 Kodeksu Karnego (bo jakoś - a wyobraźnie mam bujną - trudno mi sobie wyobrazić, że oni podrywają gimnazjalistki po to, żeby dawać im korepetycje). A nawet jeśli przesadzam, to i tak jest to zachowanie wyjątkowo nieobyczajne i godzące w tutejsze normy moralne.

Mimo wszystko bardzo się cieszę, że władze samorządowe zainteresowały się tematem. To daje nadzieję na załatwienie tej sprawy w sposób zinstytucjonalizowany, możliwie spokojny i bez eskalowania napięć.

Jednak mimo wszystko jeszcze raz podkreślam - jeśli działalność władz samorządowych i policji ograniczyć ma się jedynie do przeprowadzenia wywiadu środowiskowego i stwierdzenia, że "ci panowie nie popełnili żadnego przestępstwa a tak w ogóle to musimy się o nich więcej dowiedzieć, żeby ich tu dobrze ugościć", to ja takiemu rozwiązaniu jestem zdecydowanie przeciwny.

pozdrawiam
    • catalina2 Re: obcokrajowcy 21.06.12, 17:19
      Zgadzam się z moimi przedmówcami w zupełności

Gdy pojawili się ci panowie po prostu ja i moja córka przestałyśmy się czuć bezpiecznie w Nowej Iwicznej (nie było tak, gdy pojawili się Rosjanie czy Wietnamczycy)

Ja mijając ich spuszczam wzrok, żeby nie spojrzeć na nich, bo gdy tylko spojrzysz na któregoś to jest mrugnięcie, cmoknięcie itp. Nie czuję się na ulicy swobodnie, jak to było do tej pory.

A co ma powiedzieć taka gimnazjalistka czy licealista wracająca od pociągu (część z tych panów mieszka też za torami)! Myślę, że oni na siłę szukają żon, aby szybciej dostać pobyt stały w Polsce...

Co do boiska, to może wprowadzić zmiany w Regulaminie boiska, że do 17.00 korzysta szkoła (tak jak to jest do tej pory), a po 17.00 boisko jest dla wszystkich, ale pierwszeństwo mają dzieci i młodzież.
      Przecież lepiej, gdy nasze dzieci są na boisku niż wałęsają się po ulicach, bo dorosli zajęli im jakieś boisko...

Chciałabym bardzo, żeby radni, gmina i szkoła rozwiązali tę sytuację zanim dojdzie do jakieś krzywdy...."
    • transcendentalny_rzuff Re: obcokrajowcy 22.06.12, 14:27
      Mam nadzieję, że pani Justyna Gawęda jako założyciel tego wątku sama do niego zagląda toteż chcę podzielić się swoją propozycją rozwiązania problemu.

1 - Apeluję do radnych o podjęcie z właścicielami kwater mediacji mających na celu wypowiedzenie umowy najmu obecnym lokatorom.

Panowie ci już na dzień dobry w sposób na tyle negatywny zaakcentowali swoją obecność w naszej miejscowości, że mi osobiście trudno jest sobie wyobrazić dalszą koegzystencje. Zachodzące na (jak się okazuje) powszechną skalę przedmiotowe traktowanie kobiet i nagabywanie nieletnich stanowi w mojej ocenie czynnik, który zamyka drogę próbom ewentualnej integracji.

2 - Mieszkańcy też we własnym zakresie nie powinni pozostawać obojętni na takie zachowania. Wszelkie przypadki zaczepiania nieletnich powinno się zgłaszać policji (nawet jeśli nie w każdym przypadku będą reagować, to niech mają świadomość istnienia problemu). Jeśli ktoś z mieszkańców jest świadkiem takiego zachowania również nie należy pozostawać obojętnym.

3 - Mam nadzieję, że p. Gawęda zajmie w tej sprawie stanowisko. Jeśli w ciągu kilku dni nie pojawi się tu jej odpowiedź, myślę, że należy zacząć kontaktować się z radnymi bezpośrednio.

pozdrawiam.
      • raulica Re: obcokrajowcy 22.06.12, 14:48
        Jeżeli nikt nie zareaguje, pozostaje nam czekać na zwiększenie populacji wśród gimnazjalistek, które w tym wieku bywają względnie naiwne. A stały pobyt dla panów jest kuszący, a im szybciej się zakręcą i pozakładają związki, skoro szukają intensywnie żon...
      • borencjusz Re: obcokrajowcy 22.06.12, 14:53
        Na podstawie pomówień plotek, uprzedzeń, własnych kompleksów chcecie ich wyrzucić?
        Pytam co zrobili??? Oprócz blokowania boiska do siatkówki , które i tak stało często puste!. W opowieści o tak nachalnym nagabywaniu nie wierze za grosz tak jak w wasze intencje. A jeśli tak było to czemu nie zgłaszacie tego na policję, przecież to jest karalne!
        Jakie udowodnione zarzuty które uprawniają was do wyrzucenia tych ludzi?
        Molestowali kogoś seksualnie, zabili, ukradli, zniszczyli, zgwałcili, ćpają, piją, demolują wam parafie?
        To jest wolny kraj tutaj się nie karze ludzi za domysły i plotki rozpowszechniane przez ksenofobicznych i zwyczajnie ograniczonych sąsiadów.

Wasze ksenofobiczne i rasistowskie wpisy to już szczyt szczytów. Mount Everest głupoty świadczący o waszym żenującym poziomie inteligencji, tolerancji i jakichkolwiek uczuć.
        I nie uzurpujcie sobie prawa do reprezentowania mieszkańców NI bo to ,ze krzyczycie najgłośniej to nie znaczy że jest was większość. Po prostu normalnym ludziom nie chce się dyskutować z takimi i mają rację bo szkoda czasu!
        • mateszymanski Re: obcokrajowcy 22.06.12, 15:31
          Zgadzam się w 100%, polski zaścianek , który jak ognia boi się nowego.
          Przerażacie mnie ludzie, w zachodniej Europie (pierwszy z brzegu Berlin) to doskonały przykład jak ciekawą mieszankę tworzą różne kultury.
          Ale nie u nas zajmują boisko do siatkówki, podrywają dziewczyny i ogólnie stanowią zagrożenie, że aż strach wyjść na ulicę i o zgrozo chodzą w grupach!
          Oj daleko Wam do Europy, daleko...
          Zamknijcie się na tych swoich osiedlach i nie wychylajcie z nich nosa, niestety przedmieścia naszych miast będą przekształcały się jakieś 40-50 lat zanim ludzie porzucą swoje (przepraszam nie chcę tu nikogo obrażać) wiejskie uprzedzenia sprzed 100 lat...
          • transcendentalny_rzuff Re: obcokrajowcy 22.06.12, 15:49
            i znowu:

- jedyne wpisy które ociekają jadem to te, których autorzy chcą wszystkich dookoła uczyć tolerancji;
            - skąd w ogóle takie założenie że jakieś "zachodnioeuropejskie standardy" są tym, do czego warto dążyć? w moim odczuciu jest zupełnie odwrotnie;
            - zanim zaczniecie kogokolwiek oskarżać o rasizm i ksenofobie to spróbujcie sobie uzmysłowić, że do tej pory mieszkańcy NI zupełnie spokojnie żyli razem z innymi przedstawicielami mniejszości tak etnicznych jak i narodowych;

tęczowe buziaczki
            • borencjusz Re: obcokrajowcy 22.06.12, 16:17
              Rozumiem, że wielokulturowość i tolerancja to dla ciebie zło.
              Reprezentujesz podejście wschodnioeuropejskie my monolit jedyny słuszny obcy wróg. Od początku to widać w twoich wpisach i fakcie ze to ty rozpocząłeś tą nagonkę.

A na końcu twoje "tęczowe pozdrowienia" to rozumiem nawiązanie do mniemanej przez ciebie to orientacji seksualnej. Bo kto jest tolerancyjny i odważył sę nazwac rzeczy po imieniu to pedał. Czyli co Arabusy, Żydzi, Asfalt i pedały oczywiście!
              No brak jadu miodzio normalnie. Nie am pytań.

To co powinienem teraz krzyknąć " z faszystowskim pozdrowieniem" ?

• transcendentalny_rzuff Re: obcokrajowcy 22.06.12, 16:31
                borencjusz napisał:

> Rozumiem, że wielokulturowość i tolerancja to dla ciebie zło.

Nigdy tak nie napisałem. Po prostu dokonuję rozróżnienia pomiędzy tolerancją a permisywizmem.

> Reprezentujesz podejście wschodnioeuropejskie my monolit jedyny słuszny obcy wr
                > óg. Od początku to widać w twoich wpisach i fakcie ze to ty rozpocząłeś tą nago
                > nkę.

Nie przypominam sobie, żebym rozpoczynał jakąkolwiek nagonkę. Po prostu spytałem. A to, że okazało się, że sytuacja stanowi problem dla innych mieszkańców to już nie moja wina.

> A na końcu twoje "tęczowe pozdrowienia" to rozumiem nawiązanie do mniemanej prz
                > ez ciebie to orientacji seksualnej. Bo kto jest tolerancyjny i odważył sę nazwa
                > c rzeczy po imieniu to pedał. Czyli co Arabusy, Żydzi, Asfalt i pedały oczywiście!

Jak do tej pory jedyną osobą używającą obraźliwych określeń w stosunku do mniejszości (cytuję: "Arabusy, Żydzi, Asfalt i pedały" jesteś Ty).

> No brak jadu miodzio normalnie. Nie am pytań.

To dobrze, bo ciągnięcie tej rozmowy już zaczynało mnie nużyć.

> To co powinienem teraz krzyknąć " z faszystowskim pozdrowieniem" ?

Odradzam - w Polsce propagowanie ideologii faszystowskiej jest ścigane z urzędu.

Okej - myślę, że najlepiej będzie jak już przestanę udzielać się na forum w związku z tym tematem. Jeśli faktycznie ktoś moje wpisy odbiera jako "nagonkę" tudzież rozkręcanie spirali nienawiści to mogę tylko... No właśnie nie wiem, czy przeprosić, czy współczuć.
                • youstyna83 Re: obcokrajowcy 22.06.12, 16:43
                  Borencjusz,

cokolwiek nie napiszesz, nie zmusisz mnie do tolerancji. nigdzie nie jest napisane, że muszę być tolerancyjna i nikt mnie do tego nie zmusi. nie oczekuję też tolerancji wobec mnie. jak jesteś taki empatyczny, to postaw się w sytuacji rodziców gimnazjalistek. mamy czekać, aż coś się stanie?
                  a tak poza tym, to zmieniasz temat...
              • jezykowa1 Re: obcokrajowcy 01.07.12, 17:51
                Ludzie przestancie się atakować
                sprawa jest prosta.Ja jestem bardzo tolerancyjna w stosunku do ludzi, jednak to że od 3 miesięcu ani razu nie można było wejsc i pograć w spokoju w siatkówkę to skandal.Boisko jest dla młodzieży, albo chociaż dla ludzi którzy mają szacunek do młodzieży.Ci pakistańczyce wcale go nie mają! Wyganiają z siatkówki dzieci, sami przychodza w godzinach 17 przed innymi, dlatego dzieci nie mogą zająć siatkówki przed nimi. Pozatym jeżeli już jakaś z gimnazialistek zdecyduje się z nimi zagrać , latają za nią wzrokiem i zaczepiają na ulicy. To nie jest normalne ! A gdyby np oni zajmowali panstwa osiedla ? siadali, i zaczepiali państwa dzieci ? zabierali place zabaw, bądz panstwa miejsca parkingowe, proszę zrozumieć jesteśmy tolerancyjni , ale to co oni robią to przegięcie.ostanio zaczepiali panie w sklepach kasierki wszystkich ZROBCIE COŚ
        • owrank Re: obcokrajowcy 22.06.12, 18:57
          > Na podstawie pomówień plotek, uprzedzeń, własnych kompleksów chcecie ich wyrzuc
          to niech działają Ci, którzy czuja się zagrożeni, jeżeli Ty nie jesteś to po prostu zostaw sprawę innym

> W opowieści o tak nachalnym nagabywaniu nie wierze za grosz
          to zrób prowokację ze swoja żona lub córką to się przekonasz

> A jeśli tak było to czemu nie zgłaszacie tego na policję,
          tu chodzi o rozwiązanie problemu a nie jego zgłaszanie

> To jest wolny kraj
          i dlatego możemy decydować z kim chcemy mieszkać a z kim nie

> ne przez ksenofobicznych i zwyczajnie ograniczonych sąsiadów.
          rozumiem że to jakaś selektywna ksenofobia o która oskarżasz skoro większość zgodnie mówi TAK dla Ukraińców, Chińczyków, Wietnamczyków, Białorusinów a NIE dla grupy samców z Pakistanu

> Mount Everest głupoty
          Ty kultura dyskusji tez nie grzeszysz skoro używasz takich określeń wobec ludzi, których nie znasz

> I nie uzurpujcie sobie prawa do reprezentowania mieszkańców NI
          jedną z wad demokracji jest to, że "racja" jest po stronie większości co mi osobiście często również się nie podoba, ale muszę to akceptować

> Po prostu normalnym ludziom nie chce się dyskutować z takimi i mają rację bo szkoda
          A Ty nie uzurpuj sobie prawa do reprezentowania "normalnych" ludzi bo do takich również ja należę a pomysł organizacji w NI obozu dla uchodźców do mnie nie przemawia

• raulica Re: obcokrajowcy 22.06.12, 20:27
            Żałosna stała się ta dyskusja...
            Nie można wszystkich mieszkańców, którzy mają pewne wątpliwości a raczej obawy wrzucać do jednego wora z plakietką rasizm?

Do ciemności, nikt przecież nie sprzeciwia się i zapewniam nigdy nie pomyślał, że zasiedla nas rasa azjatycka...Tu chodzi o inną kulturę, mentalność, wartości, zasady praktykowane przez Pakistańczyków, więc można mieć pewne obawy...

Ja osobiście nie czuję się pewnie przechodząc koło ich grupek. I mam do tego prawo
            • catalina2 Re: obcokrajowcy 22.06.12, 21:31
              zgadzam się
              kto nie odczuł ich zaczepek, ten pisze, że jesteśmy rasistami, zaściankiem itp.
              a ja po prostu jestem matką
              i nie życzę sobie, żeby o około 10 lat starszy mężczyzna zaczepiał moją córkę
              a wiem także, że każda koleżanka mojej córki była zaczepiana przez nich w bardzo podobny sposób

jestem ciekawa tylko czy radni, gmnina i szkoła zamierzają robić coś w tej sprawie czy nie?
    • tweedledee Re: obcokrajowcy 23.06.12, 08:58
      Jako że dyskusja przeniosła się do tego wątku, przeklejam w większości swój wpis z wątku poprzedniego.
      Bardzo zabawnie wygląda ten wątek. Najpierw jest kilka oczywistych spostrzeżeń i pytań, związanych z pojawieniem się u nas znaczącej grupy mniejszości etnicznej, a następnie pojawiają się histeryczne wypowiedzi o rzekomym rasizmie i ksenofobii, będące w istocie powielonymi bezmyślnie gotowymi kliszami, wyczytanymi w "Polityce" czy "Gazecie Wyborczej".
      Te opinie wyglądają jak z podręcznika agitatora poprawności politycznej i nie ma sensu się nimi przejmować. Mamy prawo wiedzieć, kto pojawia się w naszej miejscowości w tak dużej grupie i - sądząc po niektórych relacjach - mamy rzeczywiste powody do zaniepokojenia.
      Wiemy od pani Justyny, że panowie są z Pakistanu i ubiegają się o prawo stałego pobytu w wyniku abolicji (oznacza to, że wcześniej musieli przebywać w Polsce nielegalnie). Ale pojawia się też informacja, że mieszkanie opłaca im gmina. Byłoby to bardzo dziwne. Ubiegania się o stały pobyt nie należy mylić z ubieganiem się o status uchodźcy. O stały pobyt ubiega się normalnie funkcjonująca osoba, której nic nie zagraża w kraju pochodzenia i nie ma najmniejszego powodu, żeby mieszkanie opłacała jej gmina. Z kolei w przypadku ubiegania się o status uchodźcy, osoba przebywa w finansowanym przez polskie państwo (centralnie) obozie dla uchodźców. Ponadto Pakistan nie jest krajem niedemokratycznym albo w stanie wojny (mimo zimnego konfliktu z Indiami), nie byłoby zatem żadnego uzasadnienia dla przyjmowania jego obywateli jako potencjalnych uchodźców.
      Zatem dobrze byłoby się dowiedzieć, czy faktycznie gmina w jakiś sposób partycypuje w opłacaniu im mieszkania. Jeśli tak, to jest to niedopuszczalne i prawdopodobnie sprzeczne z prawem (złe wydatkowanie funduszy publicznych). Dobrze byłoby, aby jakiś przedstawiciel lokalnej władzy nam to tutaj wyjaśnił lub po prostu zdementował tę pogłoskę.
      Jeśli chodzi o konflikt kulturowy, to oczywiście ma on miejsce. Zachowania, o których piszą tu niektórzy, są typowe dla mężczyzn tamtego regionu Azji. Natarczywe zaczepianie dziewcząt, nagabywanie, podszczypywanie itp. to m.in. w Indiach i Pakistanie norma. Nie bez powodu w niektórych indyjskich miastach kursują autobusy tylko dla kobiet - to ma być rada na bardzo agresywne fizyczne próby zbliżenia ze strony nieznajomych mężczyzn w tłoku miejskiej komunikacji. Przy czym trzeba dodać, że dla Hindusów czy Pakistańczyków uroda Europejek jest bardzo egzotyczna, a więc tym bardziej ekscytująca.
      Oczywiście panowie ci mają obowiązek stosować się do norm, obowiązujących w Polsce. Dlatego namawiam bardzo, aby przypadki szczególnej natarczywości zgłaszać policji, dla której powinien to być istotny sygnał, dotyczący sposobu traktowania tej grupy. Sprawę okupowania boiska sugerowałbym zgłosić dyrekcji szkoły. Od tego jest na miejscu ochrona, aby do takiej sytuacji nie dopuszczać.
      Ważne jest, żeby panowie ci zorientowali się, że muszą powściągnąć swoje temperamenty, a ich zachowanie ma być dostosowane do miejsca pobytu, nie odwrotnie. Że jest to możliwe, dowodzi przykład również licznej w naszej okolicy mniejszości wietnamskiej, która znakomicie zintegrowała się z naszym krajem i nie stanowi żadnego problemu. Wietnamskie dzieci mówią po polsku, chodzą do lokalnych szkół, mają polskie koleżanki, a na jednym z domów, zamieszkanych przez Wietnamczyków, widziałem nawet jakiś czas temu polskie flagi kibica.
      Na koniec zachęcam wypisujących bzdury o "ksenofobii", żeby zainteresowali się rezultatami polityki multi-kulti w Niemczech czy Francji. Kilka miesięcy temu nawet kanclerz Merkel musiała przyznać, że polityka ta okazała się porażką, zaś prezydent Sarkozy przez cały okres swojego urzędowania musiał walczyć z fatalnymi skutkami takiego podejścia. Mam nadzieję, że Polska nie popełni tego błędu.
      • mamaos Re: obcokrajowcy 23.06.12, 15:40
        Jeżeli gmina im dofinansowuje czynsz to jest to niesprawiedliwe,bo Nasze dzieci chodzą do przepełnionej szkoły a gmina nie robi nic w tym kierunku. Wydaje publiczne pieniadze na duperele. jeżeli obcokrajowcy chcą tutaj mieszkać to niech wezmą się do roboty!!!!!!!!!!
        • owrank Re: obcokrajowcy 23.06.12, 21:27
          >>>jeżeli obcokrajowcy chcą tutaj mieszkać to niech wezmą się do roboty!!!!!!!!!!

nie mogą bo nie mają prawa pracy, ale dobrym pytaniem jest kto ich finansuje...
          • cyperus Re: obcokrajowcy 23.06.12, 22:45
            Nie wiem, czy nie mają prawa do pracy, ale powinni pracować prawowicie. Tak jak choćby bardzo pracowici Wietnamczycy. Wtedy i postów z obawami nie będzie.
    • zauss Re: obcokrajowcy 27.06.12, 21:00
      Jeżeli nasi nowi sąsiedzi chcą skorzystać z ustawy o abolicji i zgodnie z jej przepisami zalegalizować swój pobyt to powinni być w Polsce już od 2007 roku.<<<<<<<<<<<<<< Z tego co widzę to po polsku nic nie mówią lub bardzo mało. Uczą się teraz u nas, najczęściej na boisku szkolnym. Wydaje mi się, że jeśli nie dostaną takiego pozwolenia to i tak będą chcieli pozostać. Być może jednym ze sposobów będzie np. zawarcie związku małżeńskiego z dziewczyną z Polski. Myślę że sprawa powinna się wyjaśnić w ciągu najbliższych miesięcy kiedy skończy się ta ustawa z abolicją. A tak swoją drogą to może osoba, która panów z Pakistanu do nas ściągnęła wypowie się i uspokoi nasze lokalne społeczeństwo.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka