Dodaj do ulubionych

godzić się

12.06.10, 21:53
W dzisiejszym artykule GW o śmierci Jerzego Stefana Stawińskiego
przeczytałam coś, co mnie razi, ale nie jestem pewna, jak powinno
być napisane.

"Stawiński nie godził się pisać tekstów, których..."

czy
"...nie godził się pisać teksty, których..."

czy może trzeba tak:
"nie godził się na pisanie tekstów..."

Co o tym myślicie?
e.

Obserwuj wątek
    • kornel-1 Re: godzić się 12.06.10, 22:40
      A dlaczego nie:
      "Nie zgadzał się na pisanie..."
      Po prostu.

      k.
      • efedra Re: godzić się 12.06.10, 23:25
        kornel-1 napisał:

        > A dlaczego nie:
        > "Nie zgadzał się na pisanie..."
        > Po prostu.
        >
        > k.

        Kornelu, zgadzam się z Tobą zupełnie, jestem zwolenniczką pisania
        jak najprościej. Tyle tylko, że to już "po ptokach". Ten cytat z
        artykułu pochodzi z wstępu Barbary Gizy do książki o Stawińskim.
        Więc nie nam to poprawiać.
        Ja się tylko zastanawiam, co mi przeszkadza w sformułowaniu "nie
        godził się pisać tekstów", bo nie jestem pewna, czy nie powinno być
        - jeżeli już się zabrnie w takie zdanie - "pisać teksty", mimo że
        jest to zaprzeczenie.
        e.
        • migni Re: godzić się 13.06.10, 00:51
          > Ja się tylko zastanawiam, co mi przeszkadza w sformułowaniu "nie
          > godził się pisać tekstów", bo nie jestem pewna, czy nie
          powinno być
          > - jeżeli już się zabrnie w takie zdanie - "pisać teksty",
          mimo że
          > jest to zaprzeczenie.

          Składniowo, przy takich połączeniach z bezokolicznikiem, obie wersje
          są równie poprawne (choć niekiedy obie mogą brzmieć nie za
          bardzo...).
        • ka.mu Re: godzić się 13.06.10, 00:57
          > Ja się tylko zastanawiam, co mi przeszkadza w sformułowaniu "nie
          > godził się pisać tekstów",

          Efedro, nie wiem czemu Cię to razi, bo mnie wcale nie. Brzmi nieco staroświecko i tyle. Za to jest to zwarta wypowiedź w odróżnieniu od "nie zgadzał się na coś tam".

          > - jeżeli już się zabrnie w takie zdanie - "pisać teksty", mimo że
          > jest to zaprzeczenie.
          Aj! W żadnym razie. Gdyby zastąpić "nie godził się" przez cokolwiek innego, to wyjdzie jak bardzo "nie", np.:
          Nie chciał ...
          Nie mógł...
          Nie lubił...
    • teresa.kruszona Re: godzić się 10.07.10, 16:10
      Zgadzam się z Efedrą. Jeśli przy czasowniku może wystąpić dopełnienie w postaci
      bezokolicznika [tu: pisać] lub dopełnienie w postaci rzeczownika
      odczasownikowego [tu: pisanie], to w języku pisanym, zwłaszcza w tekstach
      literackich, radziłabym wybrać konstrukcję z rzeczownikiem odczasownikowym. Jest
      ona moim zdaniem staranniejsza, choć tę z bezokolicznikiem uznaje się również za
      poprawną.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka