Dodaj do ulubionych

Biurokracja

16.03.07, 14:42
Nienawidze chronicznie, dostaje wysypki jak mam cokolwiek zalatwic w
jakimkolwiek urzedzie, zabieram sie do tego, jak pies do jeza...tygodniami,
az w koncu nie mam innego wyjscia i trzeba zaczac walke.
Musze wyrobic sobie nowy paszport, zadzwonilam do konsulatu, musze miec ze
soba akt urodzenia z Polski (czy ja go mam i gdzie???), a na paszport czeka
sie do 3 miesiecy !!!. Najfajniejsze, ze ja na poczatku maja jade do Polski,
wiec moge sie nie doczekac. Ale i na to jest rada - moge dostac paszport
tymczasowy na rok. Wiec ja sie pytam - jaka jest roznica pomiedzy tymi dwoma
paszportami, ze czas oczekiwania jest krotszy w przypadku tymczasowego?!!
Obserwuj wątek
    • astarte7 Re: Biurokracja 16.03.07, 15:01
      Tak, tez mialam kiedys taki paszport na powrot do Polski. Z tym ze wazny az
      caly miesiac. Roznica jest taka, ze za paszport ten placi sie extra - i dostaje
      sie go od reki. A po miesiacu (jak bylo w moim przypadku) mozna go sobie
      wyrzucic do kosza.
      • a.polonia Re: Biurokracja 16.03.07, 16:00
        Uff, znalazlam akt urodzenia. Ale dzieki za wskazowke, Monika, rzeczywiscie,
        biorac pod uwage moja wrodzona umiejetnosc do gubienia dokumentow, to byloby
        dobre rozwiazanie.

Bez sensu z tym tymczasowym paszportem, myslalam, ze 1,5 miesiaca w zupelnosci
        powinno wystarczyc na wyrobienie paszportu.

• monika_nl Re: Biurokracja 16.03.07, 15:14
      najlepiej jest przetlumaczyc na holenderski swoj akt urodzenia i przechowac go
      w centralnym archiwum w Hadze (to jest za darmo) i zawsze masz dostep do
      swojego aktu urodzenia
      pozdrawiam
      monika
      • a.polonia Re: Biurokracja 16.03.07, 15:58
        Ale ja jestem teraz w Holandii i potrzebny mi jest wlasnie paszport, bo w maju
        jade do Polski. Co masz na mysli mowiac "zalatw" sobie? W Holandii mam sobie
        zalatwic polski paszport?
        Poza tym jakos tak nieracjonalnie pewniej czuje sie podrozujac z paszportem niz
        z dowodem :).
          • a.polonia Re: Biurokracja 16.03.07, 16:42
            hehe, no fakt, ale powiedz, czy to sie "oplaca"? ;-)))
            Bo mi wychodzi na to, ze nie :) Dzwonilam wlasnie do Lufthansy i mi
            powiedzieli, ze nie potrzebuje paszportu, alleluja! Jeszcze tylko do Lot'u
            dryndne dla pewnosci.

• tijgertje Re: Biurokracja 16.03.07, 23:05
              Pola, jak to nie potrzebujesz paszportu? Masz nowy dowod? Bo tylko z takim
              mozna podrozowac zamiast paszportu. Ciekawe, gdzie ja swoj dowod niebieski
              podzialam... Tez mam cos z gubieniem waznych( albo takowe udajacych) papierkow,
              hehe...
              • a.polonia Re: Biurokracja 17.03.07, 00:35
                Pola, jak to nie potrzebujesz paszportu? Masz nowy dowod? Bo tylko z takim
                > mozna podrozowac zamiast paszportu.

Tijger, mam stary dowod, a skad wiesz, ze tylko z nowym mozna podrozowac? Bo mi
                dzisiaj powiedzieli w Locie, ze do konca roku mozna ze starym. Badz tu
                czlowieku madry. No i mam jeszcze oczywiscie verblijfsvergunning.
                Mister, mowisz, ze mnie przepuszcza z niewaznym paszportem? A w Polsce bede
                tylko dwa tygodnie, wiec pewnie nie zdaze wyrobic nowego dowodu.
                Tak czy siak posiadam trzy dokumenty tozsamosci, to jak, ryzykowac? ;-)))
                  • tijgertje Re: Biurokracja 18.03.07, 13:59
                    Pola, ja nie wiem jak to jest, ale obawiam sie, ze moga robic problemy.
                    Powiedzieli ci, ze ID to verblijfsvergunning wystarczy? Bo z tubylczym dowodem
                    osobistym (tak samo jak z nowym polskim dowodem) na pewno mozna. Ja cie nie
                    chce straszyc, ale rozumiesz, ze ja z takich, co nogdy na klasowkach nie
                    siacgali nawet:-) Osobisce balabym sie zaryzykowac, bo z polskim dowodem i
                    nieaktualnym paszportem pewnie do Polski wjedziesz, ale raczej powinnas sie
                    liuczyc z tym, ze do Wiatrakowa juz nie wrocisz bez nowego dokumentu, a z tego,
                    co mi znajomi z rodziny mowili, w zaleznoisci od miejsca zamieszkania i ilosci
                    wnioskow w Polsce na nowy paszpot czeka sie 1-3 miesiace, a nawet dluzej. W
                    urzedach do niektorych spraw jak chca dowod tozsamosci, to moze byc tylko karta
                    ID (dowod) albo paszport, a juz verblijfsvergunning czy prawo jazdy nie uznaja.
                    • a.polonia Re: Biurokracja 18.03.07, 14:42
                      Tijger, ja tez jestem strachliwa, dlatego sie tak dopytuje :)).
                      Pewnie tak czy siak skonczy sie na tym, ze sobie zrobie ten tymczasowy
                      paszport. Bo myslalam o tym, zeby w Polsce sobie "zalatwic" ;-))) ten nowy
                      dowod, ale czeka sie na pewno wiecej niz dla tygodnie, wiec i tak nic z tego.
                      Wkurza mnie, ze nie ma konkretnych informacji na ten temat. Czlowiek z Lot'u
                      kazal mi najpierw dzwonic do ambasady niemieckiej (?!!), a ja chcialam
                      wiedziec, czy mnie z Polski wypuszcza ze starym dowodem lub holenderska wiza.
                      Inna opcja, to miec to na pismie, ale nie chce mi sie uzerac pozniej z ludzmi,
                      no nic, niestety czeka mnie wyprawa do Hagi, i najpierw zrobienie zdjec do
                      paszportu, brrr.....
                  • go.ga Re: Biurokracja 19.03.07, 10:36
                    a.polonia napisała:

> A, w Lufthansie mi powiedzieli, ze wystarczy ID z kraju UE, czyli
                    > verblijfsvergunning.

Verblijfvergunning nie wystarczy, kiedys jadac do Niemiec zapomnialam (!) o
                    paszporcie. Wracalam do Holandii pociagiem, byla konrola, mialam tylko
                    nieszczesne verblijvergunning, zostalam pouczona, ze to nie jest reisdocument,
                    ale problemow nie robili.
                    • a.polonia Re: Biurokracja 19.03.07, 12:33
                      No to widac Lufthansa ma rownie kompetentnych ludzi w informacji, jak Lot.
                      Kurcze, a ja nigdy nie biore paszportu jak jade do Niemiec, jeszcze nigdy nie
                      mialam kotroli, ale jezdzimy zawsze samochodem.
                      • go.ga Re: Biurokracja 19.03.07, 17:57
                        a.polonia napisała:

> No to widac Lufthansa ma rownie kompetentnych ludzi w informacji, jak Lot.
                        > Kurcze, a ja nigdy nie biore paszportu jak jade do Niemiec, jeszcze nigdy nie
                        > mialam kotroli, ale jezdzimy zawsze samochodem.

Ja mialam wtedy kontrole pierwszy raz ;-)
                • mister1 niewazny paszport 17.03.07, 10:03
                  a.polonia napisała:
                  > Mister, mowisz, ze mnie przepuszcza z niewaznym paszportem?
                  jesli o to chodzi, to wiem na 100%.Do Polski nas nawet z niewaznym dokumentem
                  maja obowiazek wpuscic.
                  • marjanna1 Re: niewazny paszport 20.03.07, 16:20
                    Verbijfsvergunning nie wystarczy Ci na pewno. Do konca tego roku mozesz wjechac
                    do Polski na starym dowodzie, ale na tym samym starym nie przepuszcza Cie w
                    Holandii. Paszport wyrobilam w 10 dni w Warszawie. Trzeba tylko poprosic pania
                    ladnie i powiedziec jaka jest sytuacja. Da sie. :)) Powodzenia.
                    • a.polonia Re: niewazny paszport 20.03.07, 20:25
                      Marjanna, ja bede tylko przez 2 tyg. i to kawalek od Warszawy, wole nie
                      ryzykowac i wyrobie sobie paszport tu w Hadze, no trudno, tak to jest, jak sie
                      zostawia wszystko na ostatnia chwile :(.
                        • a.polonia Re: niewazny paszport 21.03.07, 19:36
                          > No wlasnie moja droga. Mama nie uczyla, zeby pilnowac takich spraw?:)))))
                          >
                          No wlasnie o to sie rozbija caly watek, ze mam alergie na zalatwianie takich
                          spraw. Ale z drugiej strony naprawde nie spodziewalam sie, ze wyrobienie
                          paszportu moze trwac az 3 miesiace.
                          • tijgertje Re: niewazny paszport 21.03.07, 19:41
                            Ale z drugiej strony naprawde nie spodziewalam sie, ze wyrobienie
                            > paszportu moze trwac az 3 miesiace.

No i wlasnie... Polska to nie Holandia, gdzie na paszport trzeba czekac az cale
                            5 dni roboczych. I pomyslec, ze tubylcom to sie dlugo wydaje:-))) Pola, widac,
                            ze dawno paszportu nie wyrabialas:-)))) Sluchaj, to co, date jakas w przyszlym
                            roku moze od razu? Zeby znowu nie na ostatnia chwile. No, wiesz co...
                          • marjanna1 Re: niewazny paszport 23.03.07, 12:03
                            a.polonia napisała:

> No wlasnie o to sie rozbija caly watek, ze mam alergie na zalatwianie takich
                            > spraw. Ale z drugiej strony naprawde nie spodziewalam sie, ze wyrobienie
                            > paszportu moze trwac az 3 miesiace.

Zdaje sobie z tego sprwe. Tez bym sie nie spodziewala. Ale nie przeszkadza mi to
                            sie troche posmiac z sytuacji.:))) Wybaczysz?
                            • a.polonia Re: niewazny paszport 23.03.07, 13:39
                              > Zdaje sobie z tego sprwe. Tez bym sie nie spodziewala. Ale nie przeszkadza mi
                              to sie troche posmiac z sytuacji.:))) Wybaczysz?

a, smiej sie na zdrowie, w sumie poczucie humoru to rzecz indywidualna i nie
                              podlega dyskusji, tak, jak gusta, wiec skoro Cie to smieszy, be my guest :)
                              >
                              >
                • astarte7 Re: Biurokracja 17.03.07, 10:56
                  > Tak czy siak posiadam trzy dokumenty tozsamosci, to jak, ryzykowac? ;-)))

No jasne! Z ktoryms ID w koncu Cie wypuszcza! Ale gorzej moze byc z wlotem... ;-
                  )
    • mister1 Ambasada RP 23.03.07, 12:55
      1990 roku wymienili mi paszport w ambasadzie... na poczekaniu, teraz widze, ze
      trwa to nieeeeeeco dluzej.
      Nawiasem mowiac, teraz ambasada jest bez szefa - Jana Michalowskiego pani
      minister Fotyga raczyla odwolac, ale nie zechciala mianowac jego nastepcy...
      Mile wspominam czasy, gdy ambasadorem byl pan Morawski.

• nesla Re: a propos paszportow 23.03.07, 13:51
      A ja mam inne pytanie, chociaz chyba glupie, ale zapytam. Czy majac polski
      paszport (wazny) i niewazny verblijfsverguning (konczy mi sie w lipcu) bede
      mogla w sierpniu pojechac do Polski i wrocic do Holandii? Mam obywatelstwo
      polskie i holenderskie, ale nie wyrobilam jeszcze paszportu holenderskiego.
      • a.polonia Re: a propos paszportow 23.03.07, 14:06
        Oczywiscie, ze bedziesz mogla, skoro masz wazny paszport, ja nie mam, wiec mam
        problem :)
        A ja mam glupie pytanie - przy dwoch paszportach w kazdym wpisywane jest
        podwojne obywatelstwo, tzn jak to dokladnie jest zapisane?

• tijgertje Re: a propos paszportow 27.03.07, 00:53
        Pewnie,ze bedziesz mogla wrocic. Ja wrocilam bez verblijfsvergunning, bo
        zlozylam wniosek o paszport tuz przed wyjazdem i nie zdazylam odebrac, a karte
        musialam oddac przy skladaniu wniosku. Poinformowalam tylko o tym pana z
        okienka i juz. W razie czego mozesz zawsze wziasc list z ministersrtwa o
        przyznaniu obywatelstwa, wtedy nikt sie nie przyczepi. A swoja droga to do
        sierpnia jeszcze kawal czasu, w gminie wyrobienie paszportu tubylczego trwa 5
        dni roboczych, wiec jeszcze zdazysz nie raz:-)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka