bartoszcze 11.01.14, 09:51 "Złotą zawieszkę z czasów rzymskich i denar cesarza Trajana znalazł na polu ornym w okolicy Bielan mieszkaniec Wrocławia" wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,15254836.html Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
arnold7 Re: Rzymianie na Śląsku? 12.01.14, 20:53 Podobno na Berszachcie znaleziono w latach 80 kawalek rzymskiego muru. Przyjechali smutni panowie i znalezisko wyparowalo. Slyszalem to od kilku osob. A kupcy rzymscy zapewne znali szlak wiodacy przez Brame Morawska. Odpowiedz Link Zgłoś
arnold7 Re: Rzymianie na Śląsku? 12.01.14, 21:21 Mamy potwierdzone poselstwo z Sambii do Rzymu w VI wieku, ktore zapewne mialo po drodze Slask: "Główne nasilenie tych przemarszów przypadło na drugą połowę V i pierwszą połowę VI w. n.e. Z pruskiej Sambii przybyło do króla Ostrogotów do Rzymu około roku 525 poselstwo z darami bursztynu, zapewne z nadzieją, że uda się nawiązać zerwane przez wędrówki ludów więzy handlowe z krajami basenu Morza Śródziemnego. Jednakże król Teodoryk odesłał poselstwo z uroczystym listem wysłanym z Rawenny do ludu Estów (Haestiis), wspominając tylko o wzajemnym darze, a nie o handlu. Tak samo na odrodzenie wymiany towarowej na próżno liczyli Sweowie (tj. Szwedzi), mający do zbycia kosztowne futra. W VI w. ustał wiele wieków trwający handel między krajami nadbałtyckimi i śródziemnomorskimi." [w:] Kasiodor; Gerard Labuda. Historia Pomorza, tom 1, część 1, s. 304 W porownaniu z tym dla takiego Luciusa Maticeiusa Clemensa z Carnuntum wyprawa na Slask byla jak rzut beretem. Byc moze rekonstrukcja jego domu jest na tyle udana, ze mozemy ujrzec mniej wiecej to, co widzieli prawdopodobnie goszczacy wtedy u niego znajomi (lub znajome) ze Slaska: [img]https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/52/Open_air_museum_Petronell_-_House_of_Lucius_Maticeius_Clemens.JPG/800px-Open_air_museum_Petronell_-_House_of_Lucius_Maticeius_Clemens.JPG[/img] Odpowiedz Link Zgłoś
chrisraf Re: Arni 14.01.14, 00:16 Watpie, ze byl to mur rzymski. Czy brama byla znana? Zapewne tak, ale nie urzywana przez nich tak czesto jak szlak przez wczesny Wroclaw. Glückauf! Odpowiedz Link Zgłoś
arnold7 Re: Arni 27.01.14, 22:15 chrisraf napisał: > Watpie, ze byl to mur rzymski. > > Czy brama byla znana? Zapewne tak, ale nie urzywana przez nich tak czesto jak s > zlak przez wczesny Wroclaw. > > Glückauf! Masz jakies dane statystyczne z tego okresu? Odpowiedz Link Zgłoś
bartoszcze Re: Rzymianie na Śląsku? 14.01.14, 21:45 Nie mam najmniejszych wątpliwości, że znali. Tyle że na podstawie podobnych znalezisk niektórzy potrafili budować legendy o osadnictwie, a nawet prawie że mocarstwach. A że Rzymianie nie panowali nad Śląskiem w końcowych wiekach imperium, to przecież też oczywistość. Ale fanatycy i tak nigdy nie zrozumieją, a nawet jeśli by zrozumieli to tego nie przyznają... Odpowiedz Link Zgłoś
bartoszcze Re: Rzymianie na Śląsku? 15.01.14, 13:18 Nie Ciebie miałem na myśli, a co będę "po nazwiskach". Odpowiedz Link Zgłoś
chrisraf Re: Rzymianie na Śląsku? Tak! 14.01.14, 00:04 Rzymscy inzynierowie-geodeci wchodzacy w sklad rzymskich oddzialow zwiadowczych dokonywali pomiarow, ktore mialy sie przydac przy przyszlych podbojach. Dotarli oni az po Vistule. Wraz z zalamaniem sie imperium, zalamala sie tez kertografia, nie z tego powodu, ze nagle nie wiedziano jak sie prowadzi pomiary, lecz nickt nie wysylal...zwiadowcow. Slynna mapa MAGNA GERMANIA bazuje tylko czesciowo na opowiesciach i przekazach kupieckich. Na ziemi dzisiejszego Slaska mielismy do czynienia z funkcjonujacym panstwem. Na miejscu dzisiejszego Wroclawia znajdowalo sie spore centrum handlowe i lokowanie Vratislavy przez Przemyslida nie bylo pierwsza, lecz ponowna lokacja miasta. Pisalem o tym kilka lat temu na Silesianie. Sp. Bolek nie podzielal mojego twierdzenia, B. zgrywal jak zwykle omnibusa. Budorigum lezalo na skrzyzowaniu Drogi Bursztynowej z polnocy na poludnie oraz szlaku handlowego zachod-wschod pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Varangian_routes.png prof. Joseph Klapper: "Schlesische Volkskunde"; Brenntanoverlag Suttgart 1952. No ale coz B. moze cokolwiek konkretnego wiedziec? Glückauf! Odpowiedz Link Zgłoś