Dodaj do ulubionych

Cechy narodowe

29.10.06, 14:11
Zastanawiam się, czy sami czasem nie przerysowujemy swoich cech narodowych,
nazywając prostotę ciemnogrodem, religijność - dewocją, zaradność -
cwaniactwem, nieprzystosowanie - indywidualizmem, etc.
Ale jak czytam "Modlitwę Polaka", z Dnia Świra -Koterskiego, to niestety,
karykaturalność jawi się zbyt autentycznie, blisko.


Gdy wieczorne zgasną zorze
Zanim głowę do snu złożę
Modlitwę moją zanoszę
Bogu, Ojcu i Synowi
Dopierdolcie sąsiadowi
Dla siebie o nic nie proszę,
Tylko mu dosrajcie, proszę!
Kto ja jestem? Polak mały
Mały, zawistny i podły.
Jaki znak mój? Krwawe gały.
Oto znoszę swoje modły
Do Boga, Ojca i Syna:
Zniszczcie tego skurwysyna!
Mego rodaka, sąsiada,
Tego wroga, tego gada.
Żeby mu okradli garaż,
Żeby go zdradzała stara,
Żeby mu okradli sklep,
Żeby dostał cegłą w łeb.
Żeby mu się córka z czarnym
I w ogole żeby miał marnie.
Żeby miał AIDSa i raka
Oto modlitwa Polaka.
Obserwuj wątek
    • proces7 Re: Cechy narodowe 29.10.06, 16:18
      Na to składa się cała masa drobiazgów. Myślę, że Polacy nie są ani wyjątkowi,
      ani też nie powinni mieć kompleksów wobec innych. Nie jesteśmy najbogatszym,
      najmądrzejszym narodem, ale i też nienajgłupszym i nie takim biednym.
      Każdy naród, społeczeństwo ma swoje: fobie, historię, kompleksy, dumę. Ważne by
      te sprawy pozostawały w harmonii i równowadze.
      • miia1 Re: Cechy narodowe 29.10.06, 16:51
        A mnie się procu wydaje, że o naszych przywarach należy sobie przypominać.
        Samozadowolenie to stagnacja, a stagnacja, to pozostawanie w tyle. Typowe na
        przykład dla nas jest ciche przyzwolenie na ściąganie w szkołach. Za to samo w
        innych krajach wylatuje się na ryja ze szkoły, a u nas - spoksik, luzik, nic
        takiego.
        Postawę cwaniacką zbudowała nie tylko komuna, ale rozmaite "radzenie sobie" już
        w czasach zaborów, gdzie wystawianie w pole jakiejkolwiek władzy miało charakter
        bohaterstwa i walki z systemem, uciskiem . I to zostało, tyle, że w
        zdegenerowanej formie.
        • qubanek Re: Cechy narodowe 29.10.06, 19:36
          Mozemy sobie wymienic jeszce inne przywary :kompleks mesjaizmu ,brawura ponad
          stan ,badz brak konstruktywizmu w czasach pokoju .Co do naszego cwaniactwa i
          jego podbudowy historycznej to sie zgodze z miia . Gdyż jestesmy jednym z
          narodów , które kochaja ojczyzne nie akceptujac roli Państwa. Posiadamy wrecz
          mentalność spiskowa co do naszego Państwa. Paradoksalnie najwiekszym wrogiem
          Państwa w Polsce sa jego obywatele , bo z dziada pradziada Państwo bylo dla nich
          wrogiem. Nawet gdy juz mamy przeswity w postaci oddania władzy samorzadom to
          nasze wladze znow wszsytko decentralizuja co wzmacnia w obywatelach
          przeswiadczenie ze nzow cos zle sie dzieje. Tak wlasnie Polacy spiskuja
          przeciwko innym Polakom i kresu tego nie ma bo rzad to zlodzieje i sa na górze a
          my musimy Mateczke Polske chronić.
          • miia1 Re: Cechy narodowe 29.10.06, 19:46
            kajdanek napisał:

            Nawet gdy juz mamy przeswity w postaci oddania władzy samorzadom to
            nasze wladze znow wszsytko decentralizuja co wzmacnia w obywatelach
            przeswiadczenie ze nzow cos zle sie dzieje.

            chyba "centralizują"? oddanie władzy samorządom jest decentralizacją.
            • qubanek Re: Cechy narodowe 29.10.06, 19:51
              Kajam sie moje mysli odpłynely gdzie indziej. Nasze władze centralizują a nie
              odwrotnie
              • justysbytomianka Re: Cechy narodowe 29.10.06, 22:26
                a jaki Naród może nam świecic przykładem? bardzo jestem ciekawa ;)
                Bo ja uważam,ze Polacy są bohaterami i o nikim tak pięknie nie powiedziano jak
                własnie o Polakach
                "jeszcze nigdy w historii tak wielu nie miało do zawdzięczenia tak wiele tak
                nielicznym" (Premier brytyjski Winston Churchill )
                • chlodnym_okiem Re: Cechy narodowe 29.10.06, 22:41
                  justysbytomianka napisała:

                  > a jaki Naród może nam świecic przykładem? bardzo jestem ciekawa ;)
                  > Bo ja uważam,ze Polacy są bohaterami i o nikim tak pięknie nie powiedziano
                  jak
                  > własnie o Polakach
                  > "jeszcze nigdy w historii tak wielu nie miało do zawdzięczenia tak wiele tak
                  > nielicznym" (Premier brytyjski Winston Churchill )

                  I co z tego wynika dla współczesnych? Jaki wpływ na postrzeganie Polaków w
                  Europie Zachodniej ma powyższa opinia? Teraz nawet w Wielkiej Brytanii z
                  Polakiem kojarzy się raczej hydraulik a nie bohater.
                  • qubanek Re: Cechy narodowe 30.10.06, 02:12
                    W tej Wielkiej Brytani jak uslyszą ze jestes Polakiem to Cie szanują wlasnie za
                    to co zrobili Twoi dziadowie. Fakt kojarzy sie z hydraulikiem ale z zajebistym
                    hydraulikiem. Ja bym chciałbyc zajefajnym hydraulikiem w Angli :)
                • miia1 Re: Cechy narodowe 29.10.06, 23:06
                  I opowiadają sobie Justysiu "polish jokes", zamiast cytować Churchilla, ciekawe
                  dlaczego.
                  • justysbytomianka Re: Cechy narodowe 29.10.06, 23:32
                    ;) kurcze no szkoda,że nie ma wojny ;)
    • inseg Re: Cechy narodowe 30.10.06, 01:17
      No właśnie !Wygląda na to ,że bardziej jesteśmy dumni z tego co było z naszej
      przeszłości niż z tego co jest dzisiaj.
      Im dalej sięgać pamięciom tym bardziej jesteśmy dumni.
      Tym lepiej siebie sami się oceniamy ?
      Czujemy się dziś wyłącznie Polakiem czy raczej Polakiem i
      Europejczykiem,światowcem czy bardziej światowcem, Europejczykiem niż Polakiem.
      Hm? Kiedy wstajemy rano przecież nie myślę "jestem Polką ,Polakiem" smyrając
      sie po głowie rozczochranej przed lustrem .
      Polak odzywa się w nas dopiero kiedy czujemy się narodowo
      zagrożeni.Przypominamy sobie wtedy czym jest wolność
      Kiedy rządalismy wolności odzywał sie w nas Polak żeby siegać po te wolność
      oddawalismy swoje życie.
      Kiedy Polakowi dzieje się krzywda albo jak skacze Małysz bądz reprezentacja w
      sporcie odnosi sukcesy.Budzi się Polak !Co jest ważne żeby uznać kogoś za
      Polaka ,żeby poczuć się Polakiem .Urodzenie się w Polsce polska tożsamość
      katolicka - tak nas widza . Widzą nas jako antysemitów
      Czy wystarczy cenić żródło samopoczucia dobrego to co wspólne materialne,
      symboliczne. Czy to co narodową jest etykietą?
      Nie możemy się za Polaków Polskę wstydzić chociaż w naszym dziedzictwie
      historii istnieją różne niegodziwości i głupstwa,które również tworzą
      tożsamość.Otrzymałam kiedyś e-maila kopię autentycznego artykułu jednej z
      francuskich gazet którą tu pozwole sobie przytoczyć ...

      "Polska.Kraj, w którym co piąty mieszkaniec stracił życie w czasie drugiej
      wojny;światowej, którego 1/5 narodu żyje poza granicami kraju i w którym co 3
      mieszkaniec ma 20lat.Kraj, który ma dwa razy więcej studentów niż Francja, a
      inżynier zarabia tu mniej niż przeciętny robotnik. Kraj, gdzie człowiek wydaje
      dwa razy więcej niż zarabia, gdzie przeciętna pensja nie przekracza ceny (!)
      trzech par dobrych butów, gdzie jednocześnie nie ma biedy a obcy kapitał się
      pcha drzwiami i oknami.Kraj, w którym cena samochodu równa się trzyletnim
      zarobkom, a mimo to trudno znaleźć miejsce na parkingu.Kraj,w którym rządzą
      byli socjaliści, w którym święta kościelne są dniami wolnymi od pracy(!)
      Cudzoziemiec musi zrezygnować tu z jakiejkolwiek logiki, jeśli nie chce
      stracić gruntu pod nogami. Dziwny kraj, w którym z kelnerem można
      porozmawiać po angielsku, z kucharzem po francusku, ekspedientem po
      niemiecku a ministrem lub jakimkolwiek urzędnikiem państwowym tylko za
      pośrednictwem tłumacza.Polacy..!Jak wy to robicie..? "
      Otóz to , to jest narodowa tajemnica i narodowa cecha bo bycie
      Polakiem to umiejętność życia w kraju absurdu
      squaw

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka