Dodaj do ulubionych

Obowiązkowa gwiazdka

16.11.05, 09:27
Witam wszystkich!

Mój synek w tym roku poszedł do zerówki. Zbliża się gwiazdka. Jesteśmy żydami. Dlatego w jakiś delikatny sposób chciałem chciałem powiedzieć jego wychowawczyni, że ze względu na wyznanie Mosze nie będzie uczesniczył w klasowej gwiazdce. Skończyło się to wielką awanturą. Usłyszałam, że jeśli nie zapłacę na prezenty dla dzieci i jeśli mój synek nie pojawi się na gwiazdcę to "bardzo długo będzie tego żałował". Nie mam nic do katolików, ale nie chce aby moje dziecko brało udział w jakiś obcych obrzędach. Dlatego poradźcie mi, czy jest jakiś sposób aby wyperswafować tej maniaczce religijnej, że nie wszyscy są katoliki, i nie wszyscy obchodzą katolickie święta.
Obserwuj wątek
    • jaskolka.dymowka Re: Obowiązkowa gwiazdka 16.11.05, 09:41
      Nie rozumiem - czy nauczycielce chodziło o to, że dziecku będzie żal zabawy,
      czy o to, że dzieci (lub ona, brrr) będzie mu robić problemy z tego powodu?
      A co syn na to? Jeśli spokojnie mu wytłumaczysz, o co chodzi, nie sądzę, aby
      się upierał przy udziale w mikołajkach, choć pewnie będzie mu trochę szkoda.
      Jeśli chodzi o inne dzieci - może zaproponować klasie jakieś "poznawcze"
      wyjście do synagogi, cerkwi, meczetu? A jeśli to problem z nauczycielką - ja
      bym interweniowała u dyrektora.
      • icek_gromowladny Re: Obowiązkowa gwiazdka 16.11.05, 10:14
        Niestety z jej tonu i zachowania wywniązkowałem, że ona będzie mu robić problemy. Nie chce być uznany za jakiesoś potwora który pozbawia dzieci świąt, gdyż wraz z rodziną będziemy obchodzili święto Chanuka. Wypada ono 25 grudnia, więc bardzo blisko (a może w ten sam dzień, nie jestem pewien) co Boże Narodzenie. Nasz syn, tak jak katolickie dzieci otrzyma od nas prezenty, więc nie sądze, aby nieobchodzenie świąt katolickich było dla niego problemem. Zresztą już w zeszłym roku dokładnie mu wytłumaczyłem, dlaczego nie obchodzimy świąt Bożego Nardzodzenia. Pragnę uchronić syna przed skrajną komercjalizacją świąt, przed zastępami ludzi w czerwonych płaszczach i z brodami, gdyż uważam to za niszczenie atmoszfery świąt.

Co do wycieczki do synagogi, to niestety nauczycielka jest skrajną fanatyczką religijną, i kiedy na zebraniu jeden z rodziców zaproponował wycieczkę do świątyni protestanckiej (dużo bliższego wyzania, niż Judaizm), do wpadła w furie i wykrzyczała, że chce "depawować dzieci jakimś innym bogiem".
    • wasil_ka Re: Obowiązkowa gwiazdka 16.11.05, 10:10
      Niestety - jesteśmy społeczeństwem nietolerancyjnych chamów. Możesz walczyć o
      swoje - bo masz do tego prawo - moze dysrektor szkoły jest w miare rozumny, a
      jka nie to nic nie poradzisz - zamiast robić awantury i mieszać w to dziecko -
      niech nie idzie do szkoły w ten dzień, a prezent dla kolegi podrzuć do szkoły.
      Sorry, ja jestem katoliczką a w życiu by mi nie przyszło don głowy takie
      zachowanie - to nie kwestai religii ale DULSZCZYZNA. Pozdrawiam
    • mrozbasia Re: Obowiązkowa gwiazdka 16.11.05, 10:16
      Po przeczytaniu twojego postu pierwsze co mi przyszło do głowy to to, że jest
      to zwykła prowokacja. Aż nie chce mi się wierzyć w to aby ludzie byli tacy
      puści. Zaznaczam , że jestem katoliczką. Powiem tyle, ale bym po kobiecie
      pojechała. Jest jeszcze instytucja nadrzędna jak kuratorium . Powiedziałabym ,
      iż rozmawiam z nią grzecznie jeżeli dziecko będzie się przez tą sytuację
      chociaż tyci gorzej czuło w przedszkolu to nie pójdę z problemem tylko do
      dyrektora , ale również zgłoszę gdzie trzeba.
      • agatka_s Re: Obowiązkowa gwiazdka 16.11.05, 10:38
        PROWOKACJA i to szyta grubymi nićmi....

moje dziecko było na lekcji i w synagodze i w meczecie jakieś 3 tygodnie temu,
        stwierdził ze zostaje Żydem bo bedzie dorosły juz od 12 roku życia, a potem
        zostanie Muzułmaninem bo będzie miał kilka żon (aczkolwiek jak spytałam po co
        mu te kilka żon, to stwierdził "fakt, ja przecież wcale nie chce żadnej żony")

Pozdrawiam i ostrzegam przed "rasistowską" dyskusją, którą ktoś na tym forum
        chce nam zgotować...
        • nchyb Re: Obowiązkowa gwiazdka 16.11.05, 10:44
          też podejrzewam prowokację, szczególnie, że wypowiedzi pana icka gromowładnego
          do tej pory na forum nie było. W dodatku te teksty o obowiązkowym składaniu się
          na prezenty...
          • mika_p Re: Obowiązkowa gwiazdka 16.11.05, 12:06
            Ja, niestety, mogę sobie wyobrazić taką nauczycielkę. A składka na prezenty
            choinkowe w zerówce, w całym przedszkolu zresztą, była. I Mikołaj przychodził
            do dzieci, i przedstawienia jasełkowe były, no i prezenty oczywiście też.
            • nchyb Re: Obowiązkowa gwiazdka 16.11.05, 14:06
              U nas też i w przedszkolu i w szkole składki są. Ale to jest dobra wola
              rodziców, a nie ich psi obowiązek. I zapowiedzi karania tych, którzy nie
              zapłacą - to już mi się nie podoba.
              A że nauczyciele bywają różni i nie wszyscy normalni - to niestety fakt. Całe
              szczęście, że i normalni się trafiają smile
    • d.wludyka Re: Obowiązkowa gwiazdka 16.11.05, 10:55
      A co na to inni rodzice? Skoro ktoś proponował zwiedzanie światyni
      protestanckiej, to może są w klasie dzieci również innych wyznań, może sa też
      całkiem niewierzący.
      Przy wsparciu innych można by zaproponować zorganizowanie imprezy gwiazdkowej z
      uwzględnieniem zwyczajów innych regigii. Niech się dzieci uczą od małego, że
      ludzie są różni (wyznający różne religie, mający różny kolor skóry itp.) ale
      przez to, że różni wcale nie lepsi czy gorsi od większości. Taka wspólna
      uroczystość pomogłaby też uniknąć w przyszłości jakiś mało przyjemnych epitetów
      pod adresem Twojego syna czy innych dzieci.
      Chociaż jestem katoliczką to nie fanatyczką i bardzo mi się nie podoba postawa
      pani domyślam się też, że samemu trudno z nią walczyć (chyba, że jesteś bardzo
      przebojowy). Myślę, że jeżeli inni rodzice się przyłączą to jest szansa na
      przekonanie pani, jeżeli jesteś sam to chyba lepiej zmienić klasę niż narażać
      dziecko na złośliwości ze strony pani i dzieci czy zmuszać syna do udziału w
      uroczystościach, do udziału w których nie masz przekonania. Chyba, że
      potraktujecie sprawę czysto poznawczo - niech idzie i zobaczy jak obchodzą
      święta katolicy.
            • mag-ia1 Re: Prowokacja 17.11.05, 10:18
              nchyb napisała:

> religia nie jest obowiązkowa...

wiem,że nie jest obowiązkowa, ale ciekawi mnie jaki stosunek ma wychowawczyni do
              dziecka ,ktore nie chodzi na religię, bo zakladam,że nie chodzi jeśli tata
              wychowuje go w innej wierze.

a jesli nie chodzi na religię to wychowawczyni nie powinna być zaskoczona,że nie
              bierze też udziału w imprezach świątecznych.

• mag-ia1 Re: i jeszcze jedno 17.11.05, 10:34
                jesli obchodzicie święto Hanukka 25 grudnia/to tak samo jak Swięta Bożego
                Narodzenia/i wręczacie sobie prezenty to może nie byloby nic złego w tym,że
                dziecko da i dostanie prezent na szkolnej gwiazdce, ktora nie jest żadnym
                nieprzyjemnym "obrzędem" , a jedynie okazją do bycia razem w świątecznym
                nastroju grupki dzieci i dobrą okazją dla twojego syna poznania innej religii i
                uroczystosći z nią związanych.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka