30.06.03, 13:29
Witają Państwa eksperci - pracownicy socjalni z Centrum Informacyjnego dla
Osób Niepełnosprawnych przy Stowarzyszeniu Przyjaciół Integracji. Zachęcamy
do zadawania nam pytań związanych z niepełnosprawnością i problemami osób
niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół.
Dziękujemy
Obserwuj wątek
    • aani Re: powitanie 03.07.03, 00:22
      Witam
      I od razu proszę o pomoc - poradę.
      Mam sąsiadkę, mieszkającą na 10-tym piętrze wieżowca, opiekującą się dorosłą,
      niepełnosprawną córką na wózku inwalidzkim. Kobieta ta codziennie wychodzi z
      córką. Nie ma problemu ze zjazdem z 10-piętra, ale z parteru, dokąd prowadzą
      windy, do wyjścia z budynku prowadzi jeszcze 8 schodów. Matka nie jest w
      stanie znosić wózka sama, musi zawsze prosic o pomoc sąsiadów, silnych
      mężczyzn, którzy jak narazie okazują wielką życzliwość. Kobieta jest już
      niemłoda i sama schorowana - m.in. po operacji kręgosłupa, mimo pomocy
      sąsiadów sama dźwiga oczywiście jedną stronę wózka. Czekanie na osobę życzliwą
      trwa czasami dość długo, często na deszczu, wietrze lub mrozie.
      Budynek nasz jest tak skonstruowany, że bardzo łatwo jest wykonać dodatkowe
      wejście - wystarczy na końcu korytarza zamiast istniejącego tam okna wstawić
      drzwi i niewysoki podjazd.
      Kobieta kilka lat temu rozpoczęła "batalię" ze spółdzielnią mieszkaniową o
      wybudowanie dodatkowych drzwi. Sprawa toczyła się długo, po interwencji
      telewizji spółdzielnia wyraziła wstępną zgodę - w 1999 roku. Jednak na skutek
      nieporozumień z mieszkańcami, których lokale sąsiadowałyby bezpośrednio z
      dodatkowym wyjściem, kobieta zrezygnowała z walki o drzwi i zdecydowała się na
      zakup transportera schodowego. Sfinansowany on został przez PFRON oraz
      sponsorów, spółdzielnia mieszkaniowa wyłożyła na ten cel 700 zł. Transporter
      okazał się zbyt duży i zbyt trudny w użyciu, w związku z czym został przez
      matkę dziewczyny przekazany za pośrednictwem MOPS innej osobie.
      Kilka dni temu kobieta ta wystosowała kolejne pismo do spółdzielni, z prośbą o
      wykonanie drzwi i podjazdu. Do pisma załączyła protokoły przekazania
      transportera schodowego.
      Spółdzielnia, nota bene bardzo dobrze znająca zarówno sytuację rodzinną jak i
      trudne warunki materialne matki i córki (matka jest byłą pracownicą
      spółdzielni, obecnie na rencie) odpowiedziała pismem, w którym
      cytuję: "spółszielnia.... zawiadamia, iż w nawiązaniu do wcześniejszej
      korespondencji i wypłaconego ekwiwalentu pieniężnego w kwocie 700zł,
      informujemy, że obecnie, w świetle powyższego, winna Pani wystąpić do
      Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Gdynia....."
      Bardzo proszę o poradę i wskazówki dotyczące dalszego trybu postępowania.

      Proszę również o informację, czy przepisy UE regulują kwestie udostępnienia
      wejść do budynków mieszkalnych inwalidom na wózkach

      A. Manska
      • niepelnosprawni.info Re: powitanie 03.07.03, 13:36
        Sprawa wygląda na dość skomplikowaną, choć na pierwszy rzut oka wszystko odbywa
        się zgodnie z prawem. Nie chcielibyśmy jednak o tym przesądzać, gdyż nie znamy
        szczegółów sprawy oraz dokumentów z nią związanych. Zachęcamy Pani sąsiadkę do
        bezpośredniego skontaktowania się z Centrum Informacyjnym dla Osób
        Niepełnosprawnych, którego adres znajduje się na www.niepelnosprawni.info
        (możliwość kontaktu telefonicznego oraz przesłania kopii dokumentów pocztą).
        Jeżeli chodzi o przepisy unijne, to nie ma jednego prawa obowiązującego we
        wszystkich krajach UE, każdy z nich wprowadza własne szczegółowe uregulowania.
        W 2000 roku Komisja Europejska przedstawiła komunikat „Ku Europie bez barier
        dla osób z niepełnosprawnością”, w którym przedstawiła strategię zmierzającą do
        likwidacji wszelkich barier, np. społecznych czy architektonicznych,
        utrudniających osobom z niepełnosprawnością pełne uczestnictwo w życiu
        społecznym i korzystanie z ich praw. Więcej informacji o przepisach unijnych
        dotyczących osób niepełnosprawnych najlepiej szukać w Urzędzie Komitetu
        Integracji Europejskiej www.ukie.gov.pl
        Pozdrawiam
      • meldo Re: powitanie 10.07.03, 14:30
        aani napisała:

        > Witam
        > I od razu proszę o pomoc - poradę.
        > Mam sąsiadkę, mieszkającą na 10-tym piętrze wieżowca, opiekującą się
        dorosłą,
        > niepełnosprawną córką na wózku inwalidzkim. Kobieta ta codziennie wychodzi z
        > córką. Nie ma problemu ze zjazdem z 10-piętra, ale z parteru, dokąd prowadzą
        > windy, do wyjścia z budynku prowadzi jeszcze 8 schodów. Matka nie jest w
        > stanie znosić wózka sama, musi zawsze prosic o pomoc sąsiadów, silnych
        > mężczyzn, którzy jak narazie okazują wielką życzliwość. Kobieta jest już
        > niemłoda i sama schorowana - m.in. po operacji kręgosłupa, mimo pomocy
        > sąsiadów sama dźwiga oczywiście jedną stronę wózka. Czekanie na osobę
        życzliwą
        > trwa czasami dość długo, często na deszczu, wietrze lub mrozie.
        > Budynek nasz jest tak skonstruowany, że bardzo łatwo jest wykonać dodatkowe
        > wejście - wystarczy na końcu korytarza zamiast istniejącego tam okna wstawić
        > drzwi i niewysoki podjazd.
        > Kobieta kilka lat temu rozpoczęła "batalię" ze spółdzielnią mieszkaniową o
        > wybudowanie dodatkowych drzwi. Sprawa toczyła się długo, po interwencji
        > telewizji spółdzielnia wyraziła wstępną zgodę - w 1999 roku. Jednak na skutek
        > nieporozumień z mieszkańcami, których lokale sąsiadowałyby bezpośrednio z
        > dodatkowym wyjściem, kobieta zrezygnowała z walki o drzwi i zdecydowała się
        na
        > zakup transportera schodowego. Sfinansowany on został przez PFRON oraz
        > sponsorów, spółdzielnia mieszkaniowa wyłożyła na ten cel 700 zł. Transporter
        > okazał się zbyt duży i zbyt trudny w użyciu, w związku z czym został przez
        > matkę dziewczyny przekazany za pośrednictwem MOPS innej osobie.
        > Kilka dni temu kobieta ta wystosowała kolejne pismo do spółdzielni, z prośbą
        o
        > wykonanie drzwi i podjazdu. Do pisma załączyła protokoły przekazania
        > transportera schodowego.
        > Spółdzielnia, nota bene bardzo dobrze znająca zarówno sytuację rodzinną jak i
        > trudne warunki materialne matki i córki (matka jest byłą pracownicą
        > spółdzielni, obecnie na rencie) odpowiedziała pismem, w którym
        > cytuję: "spółszielnia.... zawiadamia, iż w nawiązaniu do wcześniejszej
        > korespondencji i wypłaconego ekwiwalentu pieniężnego w kwocie 700zł,
        > informujemy, że obecnie, w świetle powyższego, winna Pani wystąpić do
        > Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Gdynia....."
        > Bardzo proszę o poradę i wskazówki dotyczące dalszego trybu postępowania.
        >
        > Proszę również o informację, czy przepisy UE regulują kwestie udostępnienia
        > wejść do budynków mieszkalnych inwalidom na wózkach
        >
        > A. Manska
      • meldo Re: powitanie 10.07.03, 14:42
        WITAJ AANI
        Dziekuję CI za ten list właśnie dzis bo jest mi tak potwornie smutno właśnie z
        tego samego powodu....tych nieszczęsnych schodów tym razem 6...i walki z
        biurokracją ,nieczułymi ludźmi (samotnej walki)...itd.Napisze więcej ale nie
        dziś...o swoich zmaganiach.POmóc chyba nie będe umieć, ale chociąz ta
        świadomość ,że nie jest sama może pomoże?.Pozdrawiam panią aani oraz panią w
        imieniu której pani pisze z całego serca>


        aani napisała:

        > Witam
        > I od razu proszę o pomoc - poradę.
        > Mam sąsiadkę, mieszkającą na 10-tym piętrze wieżowca, opiekującą się
        dorosłą,
        > niepełnosprawną córką na wózku inwalidzkim. Kobieta ta codziennie wychodzi z
        > córką. Nie ma problemu ze zjazdem z 10-piętra, ale z parteru, dokąd prowadzą
        > windy, do wyjścia z budynku prowadzi jeszcze 8 schodów. Matka nie jest w
        > stanie znosić wózka sama, musi zawsze prosic o pomoc sąsiadów, silnych
        > mężczyzn, którzy jak narazie okazują wielką życzliwość. Kobieta jest już
        > niemłoda i sama schorowana - m.in. po operacji kręgosłupa, mimo pomocy
        > sąsiadów sama dźwiga oczywiście jedną stronę wózka. Czekanie na osobę
        życzliwą
        > trwa czasami dość długo, często na deszczu, wietrze lub mrozie.
        > Budynek nasz jest tak skonstruowany, że bardzo łatwo jest wykonać dodatkowe
        > wejście - wystarczy na końcu korytarza zamiast istniejącego tam okna wstawić
        > drzwi i niewysoki podjazd.
        > Kobieta kilka lat temu rozpoczęła "batalię" ze spółdzielnią mieszkaniową o
        > wybudowanie dodatkowych drzwi. Sprawa toczyła się długo, po interwencji
        > telewizji spółdzielnia wyraziła wstępną zgodę - w 1999 roku. Jednak na skutek
        > nieporozumień z mieszkańcami, których lokale sąsiadowałyby bezpośrednio z
        > dodatkowym wyjściem, kobieta zrezygnowała z walki o drzwi i zdecydowała się
        na
        > zakup transportera schodowego. Sfinansowany on został przez PFRON oraz
        > sponsorów, spółdzielnia mieszkaniowa wyłożyła na ten cel 700 zł. Transporter
        > okazał się zbyt duży i zbyt trudny w użyciu, w związku z czym został przez
        > matkę dziewczyny przekazany za pośrednictwem MOPS innej osobie.
        > Kilka dni temu kobieta ta wystosowała kolejne pismo do spółdzielni, z prośbą
        o
        > wykonanie drzwi i podjazdu. Do pisma załączyła protokoły przekazania
        > transportera schodowego.
        > Spółdzielnia, nota bene bardzo dobrze znająca zarówno sytuację rodzinną jak i
        > trudne warunki materialne matki i córki (matka jest byłą pracownicą
        > spółdzielni, obecnie na rencie) odpowiedziała pismem, w którym
        > cytuję: "spółszielnia.... zawiadamia, iż w nawiązaniu do wcześniejszej
        > korespondencji i wypłaconego ekwiwalentu pieniężnego w kwocie 700zł,
        > informujemy, że obecnie, w świetle powyższego, winna Pani wystąpić do
        > Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Gdynia....."
        > Bardzo proszę o poradę i wskazówki dotyczące dalszego trybu postępowania.
        >
        > Proszę również o informację, czy przepisy UE regulują kwestie udostępnienia
        > wejść do budynków mieszkalnych inwalidom na wózkach
        >
        > A. Manska
    • ela84 Re: powitanie 08.07.03, 17:03
      Jestem matka małego dziecka z ZD chciałabym sie
      dowiedzieć jakie mi przysługuja przywileje,ulgi z tego
      tytułu (chodzi mi o takie typu przejazdy komunikacją
      miejska,obniżenie abonamentu za telefon itp).Jak to z tym
      jest naprawde?
      • niepelnosprawni.info Re: powitanie 09.07.03, 11:28
        Dzieciom z orzeczeniem o niepełnosprawności przysługuje przede wszystkim
        zasiłek pielęgnacyjny. Przy przejazdach PKP i PKS z miejsca zamieszkania do
        przedszkola, szkoły, zakładu opieki zdrowotnej, ośrodków rehabilitacyjno-
        wychowawczych, poradni psychologiczno-pedagogicznej, turnus rehabilitacyjny
        itd. przysługuje zniżka w wysokości 78%, zarówno dla dziecka, jaki i dla jego
        opiekuna. Zniżki te na przejazdy koleją dotyczą podróży II klasą. Jeżeli chodzi
        o zniżki na przejazdy komunikacją miejską, to każde miasto ustala je
        samodzielnie, choć oczywiście w większości z nich ulgowe przejazdy dla dzieci
        niepełnosprawnych obowiązują. Będzie jednak musiała Pani sprawdzić, czy w Pani
        mieście jest tak na pewno i jakie dokumenty uprawniają do takich zniżek. Zniżki
        na abonament w telekomunikacji przysługują jedynie osobom dorosłym oraz
        dzieciom, które ukończyły 16 lat tylko w wypadku, gdy ich niepełnosprawność
        związana jest z uszkodzeniem wzroku, słuchu lub mowy.
        Może Pani także korzystać z różnych dofinansowań (np. na turnusy
        rehabilitacyjne) - na portalu www.niepelnosprani.info w dziale Pierwsza
        pomoc/Poradnik znajdzie Pani wiele tekstów dotyczących właśnie tego tematu. W
        dziale Prawo/Twoje prawa zamieszczone są szczegółowe informacje o odliczeniach
        podatkowych, jakich mogą dokonywać osoby niepełnosprawne oraz opiekunowie
        niepełnosprawnych dzieci. Zachęcam do lektury.
    • jamaka Re: powitanie 02.03.04, 20:05
      czy osoba z I gr. inwalidzką ma prawo do zniżek kolejowych na pociagi
      międzynarodowe ? czy w Czechach można skorzystać z jakichś ulg ?
    • gluby Re: powitanie 05.03.04, 10:09
      witam.
      Czy jest program ktory refunduje zakup sprzety komputerowego dla
      niesłyszacego? z gory dziekuje za odpowiedz. Kuba
    • akinom29 Re: powitanie 08.03.04, 10:25
      Witam serdecznie. Chciałabym dowiedzieć się, czy osobie ze znaznym stopniem
      niepełnosprawności przysługuje jakiekolwiek dofinansowanie na zakup samochodu
      osobowego. Jestem osobą niedowidzącą i zakup samochodu osobowego byłby dla
      mojego męża dużym ułatwieniem w dowożeniu mnie na badania i rehabilitację, z
      których jestem zmuszona bardzo często korzystać. Z góry dziękuję za odpowiedź.
    • straba Re: powitanie 08.03.04, 16:27
      Witam!

      Mam pytanie.
      Czy osobą ze "starą" 3 grupą inwalidzką na stałe(wzrok), przysługiują jakieś
      ulgi? np, Kiedyś raz w roku była zniżka na kolej.

      Pozdrawiam

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka