14.01.20, 22:42
Ojców, zakład przyrodoleczniczy, woj. kieleckie, 450 m. n. p. m. w dolinie, zasłoniętej lasami. Linja autobusowa z Krakowa. Powietrze chłodne, rześkie. Zakład leczniczy do hydro-, elektro - i fototerapji. Sztuczne kąpiele mineralne, gimnastyka. Wskazania: choroby nerwowe, nerwice narządu krążenia i pokarmowego, choroba Basedowa, choroby kobiece. Sezon od maja do końca września. Frekwencja około 2.000 osób. Wille, pensjonaty.
--
🎅
Obserwuj wątek
  • madohora Re: OJCÓW 14.01.20, 22:44
   Ojców - wieś w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Skała, na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, w Dolinie Prądnika, na Szlaku Orlich Gniazd. W Królestwie Polskim istniała gmina Ojców. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie krakowskim.
   W latach 1928?1966 Ojców miał status uzdrowiska posiadającego charakter użyteczności publicznej.
   Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1370 roku. Rozwinęła się ona z osady powstałej przy zamku. Od XIX wieku następowała zmiana charakteru miejscowości z letniskowej na uzdrowiskową. Działalność uzdrowiska datuje się od roku 1855, już kilka lat później liczne starcia podczas powstania styczniowego w znacznym stopniu spustoszyły wieś. Podczas naprawy zniszczeń powstały znane ośrodki wczasowe Pod Łokietkiem, Goplana, Pod Kazimierzem oraz park zdrojowy. W 1924 r. Ojców został uznany za uzdrowisko posiadające charakter użyteczności publicznej[. Mimo posiadania tego statusu Przez dziesięciolecia aż do chwili obecnej pozostał raczej miejscowością turystyczną (mieści się tu nawet siedziba dyrekcji Ojcowskiego Parku Narodowego). ruiny zamku Kazimierza Wielkiego z 2. połowy XIV wieku muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego w budynku dawnego hotelu Pod Łokietkiem z 1860 roku oraz Pod Kazimierzem z 1885 roku tzw. dawny park zdrojowy z końca XIX wieku (do 1939 roku w Ojców był uzdrowiskiem z hydroterapią jako główną metodą leczniczą)muzeum etnograficzne PTTK w willi Bazar Warszawski Kaplica "Na Wodzie"
   Jaskinia Ciemna i Jaskinia Łokietka
   drewniane domy i wille na terenie wsi z przełomu XIX i XX wieku tzw. w szwajcarskim stylu
   Brama Krakowska i źródełko miłości
   Dolina Sąspowska
   Kilka kilometrów tras pieszych z punktami widokowymi
   Od połowy Września "Ojcowska Złota Jesień"

   --
   🎅

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka