Dodaj do ulubionych

Smacznego...

05.05.21, 21:52
Rada Unii Europejskiej podjęła decyzję o wpisaniu larwy chrząszcza mącznika młynarka (łac.Tenebrio molitor) do katalogu produktów „nowej żywności”. Suszone żółte robaki mogą być wkrótce dostępne w sklepach w całości bądź w postaci sproszkowanej, jako składnik makaronu, ciastek czy ekologicznych kotletów.

Wtorkowa decyzja Rady to konsekwencja oceny przeprowadzonej przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Uznał on w styczniu tego roku, że larwy są bogatym źródłem białka, tłuszczu i błonnika, czyli mogą służyć za „zrównoważone źródło pożywienia o niskiej emisji dwutlenku węgla”. Specjał ten nie jest jednak wskazany dla wszystkich. U osób uczulonych na krewetki i roztocza może on wywołać reakcję alergiczną.

Mącznik młynarek występuje zazwyczaj w produktach żywnościowych, np. w niehigienicznie utrzymywanych magazynach zboża i mąki. Jego larwy osiągają rozmiar do 30 mm. 

Termin „nowa żywność” (novel food) oznacza produkty, które nie były stosowane na szeroką skalę w UE w celach konsumpcyjnych przez ludzi przed dniem 15 maja 1997 r. Może to być np. żywność nowoopracowana lub „innowacyjna” bądź też wyprodukowana z zastosowaniem nowych technologii i procesów produkcji. Do nowej żywności zalicza się również tradycyjną żywność pochodzącą z państw trzecich, tj. spożywaną poza obszarem Unii Europejskiej, która nie została wprowadzona do obrotu na rynek unijny na masową skalę.

Larwa mącznika młynarka jest pierwszym owadem w katalogu „nowej żywności”, prowadzonym przez Komisję Europejską.


Karaluchy next....
Obserwuj wątek
  • walgierz czyli eurolemigi to teraz też czarnuchożercy 05.05.21, 22:11
   "Mącznik młynarek – chrząszcz z rodziny czarnuchowatych. Owad dorosły osiąga rozmiar 12–20 mm, larwa – 30 mm. Występuje w produktach zbożowych, a także w gniazdach ptaków i pod korą drzew liściastych. Żeruje w niehigienicznie utrzymywanych magazynach zboża i mąki. "
  • szwampuch58 Re: Smacznego... 05.05.21, 22:19
   Na

   Osobiscieliście jadalnych owadów figuruje ponad 2000 gatunków. Jednak w kuchni europejskiej robaki i owady nadal uchodzą za temat tabu. Choć my wzdrygamy się na myśl owadach na talerzu, to na świecie zajada się nimi 80 proc. ludności. Skoro krewetki, kraby i homary zjadamy już bez oporów, dlaczego inaczej miałoby być z owadami?...osobiscie rzekne fuj
   • czizus Re: Smacznego... 05.05.21, 22:38
    Może napisz coś o unii energetycznej UE na której korzysta mocno Polska. Tu też zostały podjęte decyzje przez UE. Dlaczego piszesz o nieistotnych pierdołach? Chcesz udowodnić, że UE zła? Tylko pamiętaj, że to retoryka Kremla. Zgadzasz się z nią?
     • czizus Re: Smacznego... 06.05.21, 11:03
      felusiak1 napisał:

      > Tego nie trzeba udowadniać.

      No dobra, UE jest zła ale jeszcze nigdy w ostatnim 1000-leciu tak szybko i skutecznie się nie rozwijaliśmy. Podobnie inne kraje UE.
      Więc niech dalej będzie zła skoro takie nazewnictwo ci odpowiada.
    • yurek_1111 Re: Smacznego... 05.05.21, 23:11
     czizus napisał:

     > Może napisz coś o unii energetycznej UE na której korzysta mocno Polska. Tu też
     > zostały podjęte decyzje przez UE. Dlaczego piszesz o nieistotnych pierdołach?
     > Chcesz udowodnić, że UE zła? Tylko pamiętaj, że to retoryka Kremla. Zgadzasz si
     > ę z nią?
     >

     NS2 forsowany przez niemiaszkow to tez w ramach unii energetycznej UE , przestan się osmieszac...
     Nie zamierzam wykazywac czy EU jest dobra czy zla , bo sa plusy i minusy wynikajace z przynaleznosci do unii ,ale napietnuje i bede pietnowal bezmyslna i zbyteczna biurokracje unii , a to jest jeden z takich przykladow , gdy o robakach wypowiadaja się najwyzsze unijne gremia , jak tego nie rozumiesz to jesteś tepy topor...
     Na marginesie , polscy przedsiebiorcy wykazali ze w obecnych czasach , jest niemozliwoscia prowadzenie dzialalnosci gospodarczej w Polsce , bez przekroczenia obowiazujacych przepisow z powodu ich ilosci , czy to przepisow krajowych , czy to przepisów unijnych , które często się wykluczaja...
     • felusiak1 Re: Smacznego... 05.05.21, 23:42
      W państwach demokratycznych ustawy uchwala legislatura pochodzaca z wyboru. Wyborca ma w reku remedium na bzdurne prawodawstwo.
      W Unii przepisy forsowane są przez mianowane komisje i komisarzy i nie ma remedium na bzdurne przepisy. czizus tego nie zauważa albo nie chce. Myslę, ze w jego zyłach krązy zbyt duzo nienawiści do kaczystow i Unia wydaje mu sie zbawcą.
  • yurek_1111 Re: Smacznego... 05.05.21, 22:55
   Onegdaj na stolach krolowal szampan i kawior , a teraz jakie elity europejskie , takie przekaski...

   Do tej pory taki snack byl dla gryzoni , teraz beda tym ludzi karmic...

   e-sklep.kakadu.pl/produkt-46740/nestor.snack.suszona.larwa.macznika.dla.gryzoni.20.g.htm

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka