Dodaj do ulubionych

Historia zatacza koła

08.01.23, 13:32
Pamietam w PRL-u powszechne obawy w roku 1980. Wejda czy nie wejda? A pozniej stan wojenny. Te dwa czynniki zadecydowaly u wielu ludzi (rowniez i u mnie) o nieodwracalnej decyzji opuszczenia kraju. Złe miejsce geograficzne, za blisko mocarstwa naszych tyranow i odwiecznych gnebicieli. "Mącicieli swiata", jak mawial moj dziadek, ten zyjacy wtedy jeszcze, a nie ten ktorego sowjeci aresztowali w roku 1940 i wywiezli. Nigdy nie wrocil i nigdy go nie poznalem. Pamietam radosne miny uczestnikow wycieczki po znalezieniu sie juz po drugiej stronie kontroli paszportowej na lotnisku Okecie. Pamietam nastroje wszystkich lat, ktore pozniej nastapily. Na poczatku pobytu w Kanadzie duzo mowiono w tutejszej telewizji o problemie sporej ilosci Polakow-imigrantow, do ktorych nie mogly dolaczyc rodziny mieszkajace w Polsce, bo wladze PRL-u nie chcialy ich wypuscic. Protestowano w zwiazku z tym wielokrotnie przed ambasada. Wydawalo sie, ze takie problemy beda istniec "na wieki", ale wkrotce komunizm upadl i nastapila niespodziewana "odwilż". Stalem w tlumie gapiow, kiedy usmiechniety Gorbaczow przyjechal wraz z zona Raisą do stolicy Kanady Ottawy i chodzil po placu podajac reke ludziom z tlumu. Sympatie byly wtedy obustronne. Pamietam takze wizyte Lecha Wałęsy, ktory posadzil nawet drzewko w parku otaczajacym siedzibe Gubernatora Generalnego (reprezentujacego Korone Brytyjska w Kanadzie). Po krotkim
czasie przestal istniec Zwiazek Radziecki i przypominam sobie okolicznosci, w jakich uslyszalem po raz pierwszy utwor pt. "Upadek Zwiazku Radzieckiego" (Kaczmarski, Gintrowski, Łapiński "Mury w Muzeum Raju"). Bylo to na spotkaniu u znajomych Polakow w Toronto i zapamietalem ostatnie slowa tej piosenki:
"Za miedzą Litwa ma swą niepodległość I ja się jakoś niepodległy czuję". Wojska sowjeckie wyszly wtedy z Polski, wyszly z krajow baltyckich i zegnano je kwiatami, za to ze wychodza pokojowo, nie czyniac zadnego spustoszenia. Gdzies jednak w prasie wyczytalem, ze w krajach baltyckich "sołdaty" w wagonach opuszczajacych te kraje odgrazali sie: "My tu jeszcze wrócimy". Jeszcze pozniejsze lata to przystapienie Polski
do NATO i Unii Europejskiej i moje pelne zachwytu wizyty w kraju raz do roku - nie moglem uwierzyc w bardzo pozytywne zmiany w wygladzie Polski, ktora w czasach PRL-u byla szara, biedna i znacznie mniej cieszaca oko swoim wygladem niz na przyklad Meksyk. Meksyk wygladal wesolo i o wiele przyjazniej, jezeli nie brac pod uwage jego "faveli" - dzielnic nedzy, obrastajacych stoki gor. Wydawalo sie wtedy, ze wszystko bedzie wygladalo coraz lepiej i bedzie ciagla jazda pod górę. Ale, nie - w jakims punkcie nastapil ponowny "zjazd w dół", a wszystko
wygladalo i wyglada na zaplanowane dzialania na duza skale odwiecznych "mącicieli", ktorzy nie zrezygnowali ze swojego snu o potędze. W Polsce rządy PiSu, rządy duchowe Rydzyka, prymitywna propaganda "wizji kur", napad post-sowjetow na Ukraine. Nastrój z dawnego roku 1980-tego powrocil ponownie, nagle i niespodziewanie po wielu, wielu latach. "Powracająca fala". W historii swiata to nic nowego.

"Tysiąc dziewięćsetny rok,
Ach - to była belle-epoque,
Kankan, szampan ...


A po zaledwie 14-latach, "gnicie" w okopach "Wielkiej Wojny". Jak widac, historia uczy (na pewien czas) tylko tych, ktorzy sie wojna "sparzyli" i "dostali w tyłek". Innych i młodych nic nie uczy, chca wszystko odczuc na własnej skórze, przynajmniej ci, którym jeszcze cos z tej skóry pozostanie.


Obserwuj wątek
  • yabbaryt Re: Historia zatacza koła 08.01.23, 14:03
   te 40 lat temu ZSSR był jednak potęga przemysłową. Ogromne zakłady huty pracowały na rzecz jego machiny militarnej. To była druga potęga przemysłowa świata. A dzisiaj? Ugrzęźli na Ukrainie i wykrwawiają się.
   • jorl11 Re: Historia zatacza koła 08.01.23, 14:33
    yabbaryt napisał:

    > te 40 lat temu ZSSR był jednak potęga przemysłową. Ogromne zakłady huty pracowa
    > ły na rzecz jego machiny militarnej. To była druga potęga przemysłowa świata.


    Dobre. Komunistyczna gispodarka wielka potega przemyslowa. Jestes komunista dalej yabb

    > dzisiaj? Ugrzęźli na Ukrainie i wykrwawiają się.
    >
    Wykrawuaja sie Rosjanje? To w waszych marzeniaxh tylko. Ukraincy sie wykrwawiaja tak naorawde. Zreszta polskich zolnierzy na Ukrainie tez kilkset jest zabitych, z brakow Ukraincow bedzie wiecej. 10 polskich zolnierzy na 1 rosyjskiego. W zabitych
    • ivergon Re: Historia zatacza koła 08.01.23, 15:24
     jorl11 napisał:

     > yabbaryt napisał:
     >
     > > te 40 lat temu ZSSR był jednak potęga przemysłową. Ogromne zakłady huty p
     > racowa
     > > ły na rzecz jego machiny militarnej. To była druga potęga przemysłowa świ
     > ata.
     >
     >
     > Dobre. Komunistyczna gispodarka wielka potega przemyslowa. Jestes komunista dal
     > ej yabb
     >

     Raczej moskiewskie państwo przysyberyjskie, to taka Korea Nord razy 6, kiedyś może razy 12, dziś walczy z temperaturami o 30 stopni, mniejszymi niż w Warszawie, bo u nas GW, a w Mokwie epoka lodowcowa.

     Wykrwawiają się bez wątpienia Kacapy, ta, a w II wojny światowej też nie ginęli, a ginęli tylko Mniemcy.
    • boomerang Re: Historia zatacza koła 08.01.23, 22:10
     Zreszta polskich zolnierzy na Ukrainie tez kilkset jest zabitych

     czy tak twierdzi Kreml?
    • malkontent6 Re: Historia zatacza koła 09.01.23, 00:48
     jorl11 napisał:

     > 10 polskich zolnierzy na 1 rosyjskiego. W zabitych

     Skąd wiesz?
     • jorl11 Re: Historia zatacza koła 09.01.23, 11:26
      malkontent6 napisał:

      > jorl11 napisał:
      >
      > > 10 polskich zolnierzy na 1 rosyjskiego. W zabitych
      >
      > Skąd wiesz?


      Wiem. Czy chcesz temu zaprzeczyc drogi m6?
      Bo jakos niewyraznie poizdzisz.
     • stefan4 Re: Historia zatacza koła 09.01.23, 12:10
      jorl11:
      > 10 polskich zolnierzy na 1 rosyjskiego. W zabitych

      malkontent6:
      > Skąd wiesz?

      Popraw się, jeśli się mylę, ale wydaje się, że jedynym źródłem wiedzy o ofiarach, jakie Jorl11 dotąd podał, jest przemówienie Ursuli von der Leyen, w którym zresztą o polskich ofiarach niczego nie ma. Na tym filmiku dźwięk leży bardzo daleko od ruchów jej ust, więc ewidentnie został zmanipulowany. Ale ja nie podważam jego treści: zakładam, że ona naprawdę to powiedziała, a nieudolnej manipulacji dokonano tylko w celach artystycznych.

      A potem rzeczniczka Ursuli von der Leyeyn, Dana Spinant, ogłosiła:
          Many thanks to those who pointed out the inaccuracy regarding the figures
          in a previous version of this video.

          The estimation used, from external sources, should have referred
          to casualties, i.e. both killed and injured, and was meant to show
          Russia‘s brutality.


      Jorl11 uważa, że pierwsza wypowiedź była zgodna z rzeczywistością, a dementi jest fałszem. A na pytanie, skąd wie o liczbie polskich ofiar, odpowiada

      jorl11:
      > Wiem.

      Ja nie widzę powodu, żeby kwestionować dementi pani von der Leyen; ani żeby wstawiać do jej mowy własne ,,dane'' o Polakach. Ale oczywiście każdy sam sobie wybiera, w co wierzy.

      - Stefan
      • jorl11 Re: Historia zatacza koła 09.01.23, 12:40
       stefan4 napisał:


       > Popraw się, jeśli się mylę, ale wydaje się, że jedynym źródłem wiedzy o ofiarac
       > h, jakie Jorl11 dotąd podał, jest przemówienie Ursuli von der Leyen, w którym zresztą o polski
       > ch
       ofiarach niczego nie ma. Na tym filmiku dźwięk leży bardzo daleko od ru
       > chów jej ust, więc ewidentnie został zmanipulowany. Ale ja nie podważam jego t
       > reści: zakładam, że ona naprawdę to powiedziała, a nieudolnej manipulacji dokon
       > ano tylko w celach artystycznych.


       Ja w tym poscie podalem 2 video z wypowiedzia van der Leyen. To nowsze ktore potem obejrzalem faktycznie wyglada na naciagane.
       Ale podalem video Niemca ktory o tym tez mowi, video z obecnego twittera van der Leyen, wykastrowane i podal tam ten wyciety kawalek. I w tym wycietym juz usta pasuja do wypowiedzi von der Leyen. I to video podawalem juz z 5 razy tu, zawsze kasowane bylo.

       Poza tym na stronach niemieckich, mediow tez powaznych sa komentarze do tego wycinania potwierdzajace o zabitych ponad 100tys ukrainskich zolnierzy i to gdzies ponad miesiac temu.


       Co do polskich zolnierzy tam zabitych? To z sumy wiedzy o tej wojnie wiem.
       Kolo Bahmutu wiekszosc rozmow przez radiostacje wojskowe sa juz po polsku. A wiec sa tam i zabijani Polacy i to masowo tez. Przewaga w ostrzale artyleri jest po stronie rosyjskiej z 20:1, i to daje skutki w zabitych przeciez.

       No ale to chyba oczywiste, problemy z zolnierzami z Ukrainy sa coraz wiekszw, trzeba wspomoc armie ukrainska przeciw Rosji. I Polacy to robia a wiec sa straty i to duze.

       W Polsce jest juz cicha mobilizacja przeciez. Nie bylo obowiazkowej sluzby wojskowej jak np. w Rosji od sporo lat wiec sa powolywani Polacy do wojska na cwiczenia. Miesiac np. Teraz juz >35 lat, mlodsi juz byli.
    • yabbaryt Re: Historia zatacza koła 09.01.23, 08:07
     jorl napisał:
     Dobre. Komunistyczna gispodarka wielka potega przemyslowa. Jestes komunista dalej yabb
     Osiołku poczciwy acz niezbyt lotny. Jakieś 60 lat temu, ZSSR pod względem PKB był drugą gospodarką świata, dzisiaj rosja to chyba 11 gospodarka świata.
     ZSSR produkował dużo broni. Produkcja była masowa. Dzisiejsza przewaga materiałowa Rosji wynika z faktu że masowo wykorzystują stare zapasy sowieckiej broni i amunicji. Ale jak im się skończy to mogą mieć problemy z produkcją na bieżące potrzeby.
     • jorl11 Re: Historia zatacza koła 09.01.23, 11:29
      yabbaryt napisał:


      > ZSSR produkował dużo broni. Produkcja była masowa. Dzisiejsza przewaga materiał
      > owa Rosji wynika z faktu że masowo wykorzystują stare zapasy sowieckiej broni i
      > amunicji. Ale jak im się skończy to mogą mieć problemy z produkcją na bieżące
      > potrzeby.


      No i wiadomo po co Tobie bylo drogi yabb chwalenie komuny jako produktywnej gospodarki.
      Po to aby powiedziec ze Rosja walczy bronia sprzed 60+ laty i zaraz sie jej ta bron skonczy i wtedy bedzie walczycla np. na kije i moze saperki.
      I jako ze sam pracujesz w komuniastycznej gospodarce uwazasz ja za sluszna i do tego produktywna.

      Daj se siana z ta wasza polska durna propaganda na te tematy.
      • yabbaryt Re: Historia zatacza koła 09.01.23, 12:19
       jorl napisał:
       Po to aby powiedziec ze Rosja walczy bronia sprzed 60+ laty i zaraz sie jej ta bron skonczy i wtedy bedzie walczycla np. na kije i moze saperki.
       ja tego nie napisałem ale skoro tak twierdzisz to mogę się ostatecznie raz z tobą zgodzić.
       • jorl11 Re: Historia zatacza koła 09.01.23, 12:24
        yabbaryt napisał:

        > jorl napisał:
        > Po to aby powiedziec ze Rosja walczy bronia sprzed 60+ laty i zaraz sie jej
        > ta bron skonczy i wtedy bedzie walczycla np. na kije i moze saperki.


        > ja tego nie napisałem ale skoro tak twierdzisz to mogę się ostatecznie raz z to
        > bą zgodzić.


        Ja napisalem ze Rosja bedzie walczyla na kije i saperki przedstawiajac wasz polski tok myslenia, jako konsekwencja.

        A ja twierdze ze produkuje Rosja teraz masowo bron i amunicje i te zapasy na ktorych skonczenie tak liczycie sa nieistotne.

        I tu juz sie ze mna nie zgodzisz, prawda drogi yabb?
        • yabbaryt Re: Historia zatacza koła 09.01.23, 12:59
         A ja twierdze ze produkuje Rosja teraz masowo bron i amunicje i te zapasy na ktorych skonczenie tak liczycie sa nieistotne. I tu juz sie ze mna nie zgodzisz, prawda drogi yabb?
         Absolutnie masz racje drogi jorlu, oczywiscie ze sie z toba nie zgodzę. Rosja jest w tej chwili w drugiej dziesiątce krajów świata jeżeli chodzi o PKB. Rosja walczy z Ukraina która jest wspierana przez państwa których PKB stanowi ponad połowę światowego PKB. Nawet jeżeli Rosja jest lepsza w jakims segmencie to jest gorsza w dwudziestu pozostałych segmentach.
         Gdyby USA chciały szybko ale ryzykownie zakończyc wojne to wysłałbyby na Ukraine rakiety ATACAMS, które trafiaja w punkt w zasiegu 300 km. Takie rakiety zdemolowałyby rosyjskie zaplecze i logistykę i już byłoby po ptokach. Amerykanie wola gotować żabę powoli aby nie ryzykowac konfliktu nuklearnego. Ale im bardziej Rosja traci siły tym wysyłane jest dla Ukraińców coraz to wiecej bardziej zaawansowanych zabawek.
   • de_oakville Re: Historia zatacza koła 10.01.23, 12:30
    yabbaryt napisał:

    > te 40 lat temu ZSSR był jednak potęga przemysłową. Ogromne zakłady huty pracowa
    > ły na rzecz jego machiny militarnej. To była druga potęga przemysłowa świata. A
    > dzisiaj? Ugrzęźli na Ukrainie i wykrwawiają się.

    Pamietam "potezne piece Magnitogorska" w jednym z utworow Broniewskiego.

    Jak widac niektore narody potrafia latwiej dostosowac sie do zmieniajacej sie rzeczywistosci niz inne.
    Wielka Brytania miala kiedys imperium o powierzchni 30 mln kilometrow kwadratowych (ZSRR - 22 mln, dla porownania) i byla "warsztatem swiata". W jaki sposob taki stosunkowo malo liczny narod, mieszkajacy na wyspie mniejszej od Polski, potrafil tym wszystkim rzadzic? To swiadczy tylko o tym, ze wtedy, stal on o wiele wyzej cywilizacyjnie i organizacyjnie od pozostalych. Londyn mial pierwsza na swiecie kolej podziemna (metro) w roku 1863, Warszawa "dorobila sie" w 1995, Moskwa w 1935 ale szczyca sie tym, ze sa ladniejsze. Ale Anglia "machnela reka" na swoje kolonie i dala im wolnosc, kiedy czasy sie zmienily. Singapur i inne byle kolonie uzyskaly niepodleglosc bez walki. Inaczej Francja, ta walczyla w Algerii, w Indochinach i nie chciala dac za wygrana. Jeszcze dzis, najdluzsza granica Francji jest z... Brazylia, poprzez Gujane Francuska, "zamorska prowincje Francji", gdzie prezydentem jest Macron, a waluta jest euro. Rosja nie potrafila dostosowac sie do nowoczesnosci i zmienionego swiata. Gdyby Anglia miala podobna mentalnosc to dzis najechalaby Indie. Nie mozna byloby jej nigdy ufac. Na zachodzie mieszka rowniez wielu "pozytecznych idiotow", ktorzy nie znaja realiow i traktuja Rosje i jej interesy tak samo jak interesy Francji czy USA. Rosja moglaby znalesc swoja nowa,
    zmieniona role w Europie i na swiecie, gdyby skoncentrowala sie NIE na zastraszaniu i odbieraniu innym tych ziem, ktore kiedys posiadala, tylko na wspolpracy gospodarczej. Skandynawowie i inni nie ufaja Rosji ze wzgledu na jej mentalnosc (Rosja jest falszywa), tak jak ufaja na przyklad Niemcom lub USA, gdzie osiadlo
    wielu skandynawskich emigrantow. USA jest "dzieckiem Europy" i sa pod kazdym wzgledem jej blizsze od roszczacej sobie pretensje do europejskosci Rosji.

    "The most violent country in the world in the 19th century, by far, was perhaps the most democratic,
    or second most democratic. And that was Britain. You can be democratic at home and brutally imperial abroad."
    Jefferey Sachs


    • pijatyka Re: Anglia "machnela reka" na swoje kolonie 17.02.23, 22:05


     No, aż tak słodko to nie było - Imperium wcale tak lekko nie pozbywało się swoich włości (Indie, Kenia i inne)

     • de_oakville Re: Anglia "machnela reka" na swoje kolonie 18.02.23, 18:28
      pijatyka napisała:

      > No, aż tak słodko to nie było - Imperium wcale tak lekko nie pozbywało się swoi
      > ch włości (Indie, Kenia i inne)

      W Singapurze, zamieszkanym w wiekszosci przez Chinczykow, Anglicy byli przed wojna "panami", niemal pół-bogami, jak we wszystkich koloniach. I własnie tam doznali jednej z najbardziu upokarzajacych klesk w swojej historii z rak Japonczykow. Spodziewali sie ataku od strony morza (byli na to dobrze przygotowani), tymczasem Japonczycy zaatakowali od strony ladu. Byla to bezwarunkowa kapitulacja, Japonczycy podyktowali warunki i pozwolili tylko na odpowiedz "tak" lub "nie". Wczesniej Anglicy stracili dume swojej floty ("HMS Hood") zatopionego przez Niemcow, a dwa nastepne najwieksze okrety floty zostaly zatopione na wodach azjatyckich przez lotnictwo japonskie. Anglicy stali sie wtedy w Azji praktycznie bezbronni. Chinczycy z Singapuru byli swiatkami tych klesk, nastepnie przezyli okrutna okupacje japonska. Po zwyciestwie Amerykanow nad Japonia, Anglicy powrocili do Singapuru jako zwyciezcy, witani z sympatia. Ale czasy byly juz zupelnie inne i nie traktowano ich jak "pół-bogow". Oni to zrozumieli i Singapur uzyskal niepodleglosc. Z tym, ze z jezykiem urzedowym angielskim na pierwszym miejscu. Anglicy nie musieli sie trzymac kurczowo swojej przedwojennej roli wielkiego mocarstwa. Zastapily ich USA, kraj przyjazny i na dobra sprawe "dziecko Anglii". Rosja trzyma sie kurczowo swojego imperium bo nie stworzyli sobie takiego "dziecka". Chyba, ze uznaja za nie Chiny. W rzeczywistosci wszystko wskazuje na to, ze to Rosja staje sie w duzym "dzieckiem" Chin. I pewnie juz nie "wydorosleje" tylko bedzie wymagac ciaglej opieki swojego nowego "rodzica".
  • mateusz572 Re: Historia zatacza koła 08.01.23, 14:20
   No, ale Putin to stary pryk według pani Kurczab-Redlich mający 73 lata a, nie 71 jak Moskale podają, a jednak zdecydował się na powtórkę najbardziej ponurych lat w historii Europy. Wokół siebie też ma samych dziadków, których przynajmniej rodzice doskonale pamiętali horror Europy i imperium Moskali. Co więc ci rodzice przekazali obecnym kremlowskim dziadkom, że ci na stare lata zamiast bawić wnuki i prawnuki, zdecydowali się na wojnę totalną na Ukrainie, wysyłając nieświadomych młodych i starszych także, dawców armatniego mięsa na tą rzez na polach i w miastach Ukrainy. Jednocześnie ci Moskale posyłani na tą rzez sami masakrują niewinnych cywilów na Ukrainie. Co to za kraj ta Moskwa, że mają tak zakłamaną historię i propagandę, co to za naród, który daje sobą tak pomiatać starym prykom, których chore ambicje stworzyły mafijny kraj na powierzchni siedemnastu milionów kilometrów kwadratowych. To po prostu naród, który jest inny niż reszta Europy, bierny, z brakiem wewnętrznej wolności, pogodzony z codziennym cierpieniem, gdzie władza może wszystko, może z człowiekiem zrobić co się jej żywnie podoba, gdzie jednostka ludzka to jest pan, pani Nikt.

   P.S. Tak więc ciesz się i delektuj tym, że zmieniłeś miejsce zamieszkania i nie masz pod bokiem sąsiada, który w każdej chwili może przyjść do ciebie i podpalić twój dom. Możliwe, że Ukraina na tyle zmieniła ten stan, że to imperium zła zaczęło się sypać z korzyścią dla nas. Należy więc mieć nadzieję, że jeszcze długo będziemy się rządzić sami i przy okazji nie spełnią się słowa Bismarcka.
   • jorl11 Re: Historia zatacza koła 08.01.23, 14:28
    mateusz572 napisał:

    > No, ale Putin to stary pryk według pani Kurczab-Redlich mający 73 lata a, nie 7
    > 1 jak Moskale podają, a jednak zdecydował się na powtórkę najbardziej ponurych
    > lat w historii Europy. Wokół siebie też ma samych dziadków, których przynajmnie
    > j rodzice doskonale pamiętali horror Europy i imperium Moskali. Co więc ci rodz
    > ice przekazali obecnym kremlowskim dziadkom, że ci na stare lata zamiast bawić
    > wnuki i prawnuki, zdecydowali się na wojnę totalną na Ukrainie, wysyłając nieśw
    > iadomych młodych i starszych także, dawców armatniego mięsa na tą rzez na polac
    > h i w miastach Ukrainy. Jednocześnie ci Moskale posyłani na tą rzez sami masakr
    > ują niewinnych cywilów na Ukrainie. Co to za kraj ta Moskwa, że mają tak zakłam
    > aną historię i propagandę, co to za naród, który daje sobą tak pomiatać starym
    > prykom, których chore ambicje stworzyły mafijny kraj na powierzchni siedemnast
    > u milionów kilometrów kwadratowych. To po prostu naród, który jest inny niż res
    > zta Europy, bierny, z brakiem wewnętrznej wolności, pogodzony z codziennym cier
    > pieniem, gdzie władza może wszystko, może z człowiekiem zrobić co się jej żywni
    > e podoba, gdzie jednostka ludzka to jest pan, pani Nikt.
    >
    > P.S. Tak więc ciesz się i delektuj tym, że zmieniłeś miejsce zamieszkania i nie
    > masz pod bokiem sąsiada, który w każdej chwili może przyjść do ciebie i podpal
    > ić


    Najstarszym prykiem to jest Biden, to on tak naorawde walczy na Ukrainie z Rosja.
    No ale jak sie ma syna narkomana to jak Biden moze wnuki bawic?
    • prze.nick Re: Historia zatacza koła 08.01.23, 14:32
     Nie jestem fanem Bidena ale to że nie zostawił Ukrainy samej na pastwę Moskali trzeba zaliczyć mu na plus
     • jorl11 Re: Historia zatacza koła 08.01.23, 14:33
      prze.nick napisał:

      > Nie jestem fanem Bidena ale to że nie zostawił Ukrainy samej na pastwę Moskali
      > trzeba zaliczyć mu na plus

      Stary pryk. Cholernie stary pryk
      • boomerang Re: Historia zatacza koła 09.01.23, 05:03
       Stary pryk. Cholernie stary pryk

       mów za siebie
       • jorl11 Re: Historia zatacza koła 09.01.23, 11:32
        boomerang napisał:

        > Stary pryk. Cholernie stary pryk
        >
        > mów za siebie

        To o Bidenie i jako odpowiedz na M572:

        mateusz572 napisał:

        > No, ale Putin to stary pryk

        Ze jak Putin stary pryk to Biden bardzo bardzo stary pryk
    • j-k Nie bronie Bidena, ale... 08.01.23, 14:38
     jorl11 napisał:
     > Najstarszym prykiem to jest Biden,

     - to prawda i nie zamierzam go tu bronic, ale to figurant , a nie realny przywodca

     to on tak naorawde walczy na Ukrainie z Rosja.

     - to nie on walczy z Rosja, bo on - to nie ma nic do gadania.

     walczy z Rosja amerykanski establishment (jak w latach 50-tych, XX-go w.)

     rzadzacy z tylnego siedzenia i w ogole nie pokazujacy sie na ekranach TiVi.

     • jorl11 Re: Nie bronie Bidena, ale... 08.01.23, 14:51
      j-k napisał:

      > jorl11 napisał:
      > > Najstarszym prykiem to jest Biden,
      >
      > - to prawda i nie zamierzam go tu bronic, ale to figurant , a nie realny przyw
      > odca
      >

      > walczy z Rosja amerykanski establishment (jak w latach 50-tych, XX-go w.)
      >
      > rzadzacy z tylnego siedzenia i w ogole nie pokazujacy sie na ekranach TiVi.

      Jesli walczy pryk Putin to walczy z duzo wiekszym prykiem Bidenem.
      Albo walcza establishmenty Rosji z Establiszmentami z USA
      • j-k ani to, ani to 08.01.23, 15:24
       jorl11 napisał:

       > Jesli walczy pryk Putin to walczy z duzo wiekszym prykiem Bidenem.
       > Albo walcza establishmenty Rosji z Establiszmentami z USA


       ani to ani to

       - walczy ("Car") Putin z establishmentem amerykanskim

       wladza Prezydenta USA - chociaz duza - jest ograniczona konstytucja

       do tego jeszcze Biden - stary dziadek - nie jest w stanie i tej wladzy sprawowac i za niego robia to inni.

       Natomiast wladza Prezydenta Rosji - jest praktycznie nieograniczona i nikt nie moze jego decyzji praktycznie zablokowac.

       • felusiak1 Re: ani to, ani to 08.01.23, 18:41
        BINGO
       • jorl11 Re: ani to, ani to 08.01.23, 20:38
        j-k napisał:

        >
        > - walczy ("Car") Putin z establishmentem amerykanskim


        Pizdzisz jak zwykle drogi j-k.
        Przeciez w Rosji sa poza Putinem wazni politycy i oni popieraja decyzje Putina, oczywiscie on wydal w efekcji rozkaz o najezdzie na Ukraine, on jest glownym dowodca przeciez, bo tak samo uwazaja jak Putin. Ze z punktu widzenia Rosji da decyzja jest sluszna.

        > wladza Prezydenta USA - chociaz duza - jest ograniczona konstytucja

        Ale wlasnie w USA tak samo wazni politycy uwazaja ze decyjza popierania militarnie Ukrainy jest sluszna, Biden i inni wiec ich decyzja w ktorej i Biden ma wazny udzial przeciez, jest wlasnie taka jaka jest.        > do tego jeszcze Biden - stary dziadek - nie jest w stanie i tej wladzy sprawowa
        > c i za niego robia to inni.

        Nie cuduj, Biden stary pryk, bardzo stary ale wie co robi.


        > Natomiast wladza Prezydenta Rosji - jest praktycznie nieograniczona i nikt nie
        > moze jego decyzji praktycznie zablokowac.

        Jak wyzej, decyja wojna na Ukrainie zostala wypracowana w Rosji przez waznych tam ludzi. Ktorzy ja popieraja. Wiec dlaczego maja blokowac?
        • boomerang Re: ani to, ani to 08.01.23, 22:03
         Przeciez w Rosji sa poza Putinem wazni politycy i oni popieraja decyzje Putina

         Powiem więcej: 70% Rosjan popiera Putina (ciebie wliczając) i tyle właśnie Rosjan trzeba będzie wyrżnąć żeby Rosja się ucywilizowała.
         • jorl11 Re: ani to, ani to 09.01.23, 11:40
          boomerang napisał:

          > Przeciez w Rosji sa poza Putinem wazni politycy i oni popieraja decyzje Puti
          > na

          >
          > Powiem więcej: 70% Rosjan popiera Putina (ciebie wliczając) i tyle właśnie Rosj
          > an trzeba będzie wyrżnąć żeby Rosja się ucywilizowała.


          No popatrz a j-k insynuuje ze ta wojna jest tylko dlatego ze Putin trzyma wszystkich u siebie dykratorsko za mordy i robi co chce a nie jak jego lud, tak demokratycznie w koncu jak 71% popiera wojne, chce.

          A po prostu tylko demokracja przeciez, Putin robi to co lud chce w wiekszosci.
          • boavista4 Re: ani to, ani to 09.01.23, 11:48
           Jest poniedzialek, prawie pudnie, czas na pizze, I ukrainski barszcz.
       • yabbaryt Re: ani to, ani to 09.01.23, 12:46
        Putin nie jest carem tylko co najwyżej jego kalkomanią. Każdy ma prawo mieć swoje teorie co do systemu władzy w Rosji. Ja uważam, że Rosja rządzi partia o nazwie KGB/FSB i jej trzonem są oficerowie cywilnego wywiadu. A skoro tak, to prawdziwa struktura tej władzy jest tajna. Za sznurki pociąga kto inny niż kto jest oficjalnym władcą chociaż Putin też ma coś do powiedzenia.
        W Rosji też jest przynajmniej jedna partia opozycyjna która umownie nazywamy GRU a której człon stanowią oficerowie wywiadu wojskowego, powiązani z armią a zwłaszcza specnazem. Emanacja tejże partii jest np słynny Girkin/ Striełkow, który zawziętym krytykiem Putina. Oczywiście kto rządzi tą struktura opozycyjna też jest tajemnicą.
  • jorl11 Re: Historia zatacza koła 08.01.23, 21:01
   jorl11 napisał:


   > Kto sie wykrwawia to tu masz van der Leyen:
   >
   > www.youtube.com/watch?v=sr6gN-yVJjU&t=36s
   >
   > I to byl stan ponad miesiac temu.
   > Ponad 100tys zolnierzy ukrainskich juz wtedy zabitych twierdzi ona.


   A tu masze echa wypowiedzi van der Leyen w prasie w Niemczech. np:

   www.rnd.de/politik/von-der-leyen-100-000-tote-ukrainische-soldaten-ansprache-sorgt-fuer-irritation-BFHX6742Y42DY5MHLM2RCIJV7E.html
   I cytat stamtad:

   Eine auf Twitter veröffentlichte und inzwischen gelöschte Ansprache von Ursula von der Leyen sorgt in der Ukraine für Irritationen und weltweit für ein Rätsel: Darin bezifferte die EU-Kommissionspräsidentin die ukrainischen Verluste auf über 100.000 Soldaten. Kiew zeigt sich verärgert.
   30.11.2022, 14:37 Uhr   I tlumaczenie tego:

   Wystąpienie Ursuli von der Leyen, które zostało opublikowane na Twitterze i od tego czasu usunięte, wywołuje irytację na Ukrainie i zdziwienie na całym świecie: przewodnicząca Komisji UE określiła w nim ukraińskie straty na ponad 100 tys. żołnierzy. Kijów jest wściekły.
   30.11.2022, 14:37   A tu to video van der Leyen z innego zrodla. Najpierw to z wycietymi zabitymi a potem cale:

   www.youtube.com/watch?v=vXUvA28IpWk
   • jorl11 Re: Historia zatacza koła 08.01.23, 21:27
    jorl11 napisał:


    > A tu masze echa wypowiedzi van der Leyen w prasie w Niemczech. np:

    Nastepne echo z wypowiedzi van der Leyen. Tym razem Morgenpost:

    www.morgenpost.de/politik/article237039031/ukraine-von-der-leyen-selenskyj-russland-putin-verluste.html
    Ci tez mowia ze wycieto wypowiedz van der Leyen na jej twitterze:

    Am Mittwoch sorgte eine beim Kurznachrichtendienst Twitter veröffentlichte und mittlerweile gelöschte Ansprache von EU-Kommissionspräsidentin Ursula von der Leyen für Irritationen auf ukrainischer Seite. Von der Leyen hatte von 100.000 verwundeten oder getöteten ukrainischen Soldaten gesprochen.


    I tlumaczenie bo po hitlerowsku:

    W środę wypowiedź przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która została opublikowana w serwisie krótkich wiadomości Twitter i od tego czasu usunięta, wywołała irytację po stronie ukraińskiej. Von der Leyen mówił o 100 tys. rannych lub zabitych ukraińskich żołnierzy.    Morgenpost juz co prawda powiedzial ze video bylo skasowane w kawalku podal ze 100tys ale zaraz naklamal ze ze 100tys niby mialo byc zabitych i ranionych ukrainskich zolnierzy. Jak widac u van der Leyen ona ze zabitych 100tys i inne media wyzej klamac nie chcialy i tak napisaly jak bylo.

    No ale conajmniej Morgenpost napisal ze video van der Leyen zostalo ocenzurowane, zawsze cos.
    • boomerang Re: Historia zatacza koła 08.01.23, 22:07
     mówił o 100 tys. rannych lub zabitych ukraińskich żołnierzy.

     rannych lub zabitych
     • jorl11 Re: Historia zatacza koła 09.01.23, 11:35
      boomerang napisał:

      > mówił o 100 tys. rannych lub zabitych ukraińskich żołnierzy.
      >
      > rannych lub zabitych

      Ze van der Leyen powiedziala o powyzej 100tys zabitych ukrainskich zolnierzy i jej vidoe zostalo ocenzurowane Morgenpost juz naklamal ze powiedziala o zabitych i rannych 100tys.
      Inni przytoczyli to co van der Leyen naprawde powiedziala czyli tylko o zabitych ponad 100tys ukrainskich zolnierzach.
  • boomerang Re: Historia zatacza koła 08.01.23, 22:14
   odwiecznych "mącicieli", ktorzy nie zrezygnowali ze swojego snu o potędze. W Polsce rządy PiSu, rządy duchowe Rydzyka, prymitywna propaganda "wizji kur", napad post-sowjetow na Ukraine. Nastrój z dawnego roku 1980-tego powrocil ponownie

   Nastrój z dawnego roku 1980-tego nie wrócił do Polski. Nie wiem jak w Kanadzie.
   • de_oakville Re: Historia zatacza koła 10.01.23, 13:16
    boomerang napisał:

    > Nastrój z dawnego roku 1980-tego nie wrócił do Polski. Nie wiem jak w Kanadzie.

    Pewnie dzis Polacy w Polsce nie maja takiego nastroju, bo czuja sie bezpieczniejsi pod "skrzydlami" NATO. My w PRL-u bylismy wtedy "goli", bo nikt nie przyszedlby nam z pomoca. Jednak uwazam, ze pod wieloma wzgledami
    mielismy wtedy lepsza swiadomosc. Rzady PiSu zrobily sporej czesci narodu polskiego skutecznie "wodę z mózgu". W skuteczny sposob "ekshumowaly" antyniemieckie fobie, nawet takie rodem z lat 40-tych i 50-tych.
    Staraly sie i staraja sie nadal wykopac jak najglebszy rów wzdluz Odry. Rownoczesnie narod nie widzi,
    ze taki pan "macie" i jemu podobni zdaja sie troszczyc "o serce i milosc" wielkiego sasiada ze wschodu.
    Nie swoimi slowami, tylko swoimi czynami.
    • boomerang Re: Historia zatacza koła 10.01.23, 14:01
     W skuteczny sposob "ekshumowaly" antyniemieckie fobie, nawet takie rodem z lat 40-tych i 50-tych.

     Nie rozumiem. W latach 40-tych Niemcy buli panami świata, a w latach 50-tych biedowali. Natomiast już na początku lat 60-tych okazało się że wygrali 2WŚ. Młodzi Bitelsi jeździli wtedy do Hamburga na saxy.
     • de_oakville Re: Historia zatacza koła 18.02.23, 12:22
      boomerang napisał:

      > zi Bitelsi jeździli wtedy do Hamburga na saxy.

      Niemcy chcieli przeciez wygrac II Wojne Swiatowa za wszelka cene i wyzwolili ogromne moce w swoim narodzie, aby tego dokonac. Dokonali mnostwa wynalazkow i usprawnien. Swiat po wojnie rowniez z tego skorzystal, a podboj kosmosu po wojnie byl "dzieckiem" von Brauna i innych niemieckich naukowcow (skorzystal z tego i ZSRR i USA). I chociaz Niemcy przegraly wojne, to "kolo zamachowe" ich wojennych wysilkow krecilo sie nadal i im pomoglo blyskawicznie odbudowac swoj kraj i pod wieloma wzgledami wyprzedzic zwyciezcow. Powojenne Niemcy Zachodnie chcialy jak najszybciej zapomniec o koszmarach wojny, byly zafascynowane muzyka amerykanska. Najrozniejsze lokale i restauracje w Hamburgu nie chcialy jednak placic zbyt wiele aby sprowadzac amerykanskich wykonawcow, korzystali wiec z bliskosci Anglii. W swoim czasie w hamburskich lokalach zatrudnione byly setki mlodych wykonawcow z Anglii, wsrod nich mlodzi Beatlesi. Sypiali w trudnych warunkach i nie wszystkie te zespoly wytrzymywaly "maraton" nocnych wystepow. Beatlesi wytrzymali. Przyjechali do Hamburga jako chlopcy, wrocili jako mezczyzni (dzielnica Sankt Pauli tez im w tym pomogla). Ich warsztat muzyczny rowniez sie bardzo poprawil dzieki pobytowi w Niemczech. Dlatego o Beatlesach pozniej mowiono [b]"Poczeci w Liverpoolu, urodzeni w Hamburgu"[/i].
      Moja uwage zwraca jednak co innego. Przeciez Hamburg zostal niemilosiernie zbombardowany przez alianckie lotnictwo. Niemal zrownany z ziemia. A tu pare lat po wojnie Niemcy i hamburska mlodziez uwielbia sluchac muzyki anglo-saskiej. Z drugiej strony Polska. Prawie 100 lat po wojnie, politycy wybrani przez tzw. "ciemny lud" "odgrzewaja" anty-niemieckie urazy sprzed 80 lat.

  • felusiak1 Re: Historia zatacza koła 08.01.23, 23:14
   No popacztysię. Zgadzamy się. Raz, ze historia się powtarza i dwa, że niczego nie uczy.
   Orwell napisal ksiązkę, ktora była ostrzezeniem. Hayek napisał ksiazkę, ktora byla ostrzezeniem.
   I co robią nasze elity? Wprowadzają orwellowskie standardy.
   • szwampuch58 Re: Historia zatacza koła 09.01.23, 10:27
    Ukraincy nie palą sie do mobilizacji, trzeba nam wysłać wojsko polskie aby biło sie za nich. Popieram to stanowisko towarzyszu Duda, skoro trzeba to trzeba, nie raz polski żołnierz przelewał krew za obcych, krwii tej mamy dużo i bohaterskiej. A potem postawi im sie chwalebne pomniki poległych polaków za banderowską Ukraine i święto państwowe sie ustanowi.
    • jorl11 Re: Historia zatacza koła 09.01.23, 11:38
     szwampuch58 napisał:

     > Ukraincy nie palą sie do mobilizacji,

     Oczywiscie ze Ukraincy sie nie pala do mobilizacji ale pod grozba 15lat wiezienia sa zmuszani aby isc do wojska ukrainskiego. Uciec z kraju nie moga bo przez granice praktycznue sie nie przedostana wiec sa wylapywani i do woja.

     Juz sa mobilizowani >45lat, tez 16..17 latkowie i coraz wiecej kobiet.
     Stadium jak wiosna 1945 w Nemczech mniej wiecej.
   • krytykantka0.07 Re: Historia zatacza koła 09.01.23, 12:38
    Jakim ostrzeżeniem jest książka Orwella? Przed wrażliwością sztucznej inteligencji czy przed wypraniem mózgów? Samospełniające się przepowiednie? Przecież wojnie na Ukrainie można było zapobiec. No i ukarać podżegaczy do wojny. W każdej chwili można było rozpocząć negocjacje. Bo to nie apetyt Putina rośnie w miarę jedzenia tylko Putin chce sobie zrekompensować straty. Więc im większe straty tym większe żądania dotyczące rekompensaty. Polacy nawet teraz chcą reparacji od Niemiec. Więc dlaczego nie rozumieją o co toczy się gra? Tym bardziej, że Putin nie wchodzi w narrację strony przeciwnej. To genialna strategia. Dlatego politycy, którzy nie rozumieją znaczenia własnych słów jej nie zrozumieją. Strategia musi być dostosowana do sytuacji. Szczególnie gdy mowa o strategii sprawiania bólu.
    • felusiak1 Re: Historia zatacza koła 10.01.23, 20:21
     > Jakim ostrzeżeniem jest książka Orwella?
     Przeczytaj to sie dowiesz. Reszta twojego wpisu jest nie na temat i praktycznie nie wiadomo co chcesz powiedzieć ale widać, ze masz bolączki.
  • summerland Re: albo ukrainskie pierogi :) 09.01.23, 16:13
   Ta nazwa podobno od Rusi pochodzi, nie Rosji
  • szwampuch58 Re: Historia zatacza koła 11.01.23, 15:37
   Doslownie
   wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,29347591,polska-litwa-i-ukraina-podpisaly-wspolna-deklaracje-wazny.html#s=BoxOpImg5

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka