serafin666 04.05.05, 10:06 w dzisiejszej "GW" ( Nieruchomości i Dom ) stare bzdury o balkonach Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
kiksem to jak to jest z tymi balkonami 08.05.05, 10:05 Do tej pory większość zarządców powoływała się na kontrowersyjny dość wyrok Sądu Najwyższego z 2002 r., z którego - pokrótce - wynika że balkon nie stanowi nieruchomości wspólnej, a koszt jego utrzymania należy do właściciela lokalu. Autor artykułu z dodatku GW z 04.05.2005 r. przekonuje wszystkich, że wyrok jest głupi, a za balkony powinna być odpowiedzialna wspólnota, by na końcu jednak stawierdzić, że nawet jak właściciele podejmie uchwałę, że koszt utrzymania balkonów we własciwym stanie należy do całej wspólnoty, to uchwała ta może być zaraz zaskarżona, a sąd (opierając się na wyroku SN z 2002 r.) uzna i tak, że balkon jest przynależny do mieszkania i za jego stan odpowiedzialny jest dany wlaściciel. Ja mam taki przypadek: właścicielka napisała pismo, że chce żeby na koszt wspólnoty wymalować jej balkon (chodzi o tynk na balkonie), bo "od lat był niemalowany". Chciałem jej odpisać, że możemy jej to zrobić, ale w całości na jej koszt (wszyscy w bloku sami to robią ze swoich środkow). Teraz mam jednak pewne wątpliwości. Może jednak ten balkon winien być wymalowany ze środków wspólnoty??? Odpowiedz Link Zgłoś
aurita Re: to jak to jest z tymi balkonami 08.05.05, 19:00 mozesz jej odpowiedziec ze do prac remontowych potrzebna jest uchwala wspolnoty: niech sie przejdzie po sasiadach i ich przekona ze jej balokon musi byc wymalowany i ze to jest "pilny" remont..... Odpowiedz Link Zgłoś
kiksem Re: to jak to jest z tymi balkonami 09.05.05, 07:15 Tak chciałem zrobić, ale w odniesieniu do mojego wcześniejszego postu, może ktoś powie jak to teraz naprawde z tymi balkonami należy postępować, skoro - w przypadku zaskarżenia uchwały przez właścicieli, którzy ich nie posiadają - sąd to im prawdopodobnie przyzna rację, podtrzymując, że balkon jest przynależny do lokalu, a koszt jego naprawy, konserwacji i remontu spoczywa na włascicielu danego lokalu, a nie na wspólnocie Odpowiedz Link Zgłoś
serafin666 Re: to jak to jest z tymi balkonami 09.05.05, 08:51 dobrym wyjściem - od lat praktykowanym w Łodzi - jest podjęcie uchwały określajacej zakres części wspólnych ; Odpowiedz Link Zgłoś
aurita Re: to jak to jest z tymi balkonami 09.05.05, 12:50 popieram. Inne wyjscie na przykladzie: W naszym budynku ok 35 % udzialow ma nadal gmina. "wisza" nam regularnie 1 lub 2 miesiace czynszu i FR. Dwa lata temu zaczeli odsylac do Zarzadu swoich lokatorow wmawiajac im ze to wspolnota ponosi koszty np wymiany okien (3/4 prywatnych wymienila je sama) i wymiany grzejnikow (niby fakt, ale nie rozpisujac sie, sami ocencie jakie potrzeby ma budynek z lat 60 administrowany przez 40 lat przez gmine. Balismy sie ze caly nasz szczuply budzet pojedzie na grzejniki a nie na inne pilniejsze dla wspolnoty potrzeby). Zarzad wystosowal propozycje uchwaly: "w zwiazku z prosbami o wymiane grzejnikow podnosimy FR o 50 gr/m2, uzbierana kwota pojdzie wylacznie na wymiane grzejnikow" Jako pierwsza "przeciw" podpisala sie gmina. Lokatorzy przestali do nas przychodzic... pokretne ale w tym roku zrobimy dwie klatki pionow zw, cw i kanalizacji: zawsze cos:) Odpowiedz Link Zgłoś