Dodaj do ulubionych

Refleksje Minoru Gendy

15.01.21, 05:20
Minoru Genda zaplanowal japoński atak na Pearl Harbor, z powodu rekonwalescencji po zapaleniu wyrostka robaczkowego, nie wziął bezpośrednio udziału w operacjach lotniczych pod Midway, był wówczas tylko doradcą Nagumo. Spuścił sie po linie z mostka trafionego przez SBD Akagi, podczas czego złamał jednak nogę. Ewakuowany przeżył japońską katastrofę. W obronie wyspa japońskich dowodził elitarną jednostką Grupą myśliwską 343. Uważał potem że Japonia przegrała wojnę, gdyż nie była w stanie utrzymać panowania w powietrzu.

W latach 1959–1962 pełnił funkcję szefa sztabu japońskich sił powietrznych samoobrony - za prace na tym stanowisku, został odznaczony Legion of Merit przez Prezydenta Stanów Zjednoczonych Kennedy'ego.

W 1969 roku złożył wizytę Naval Academy w Annapolis, co wywołało protesty stowarzyszeń weteranów z Pearl Harbor. Podczas przemówienia w akademii, zarówno weterani jak i kadeci, przyjęli go ciepło.

Mimo ze wśród wszystkich atakujących Perl Harbor samolotów było tylko 40 samolotów torpedowych, to własnie im według Gendy przypaść miała główna rola obezwładnienia 8 amerykańskich pancerników - dlatego tez wszystkie wystartowały w pierwszej fali.

Na pytanie z sali, stwierdził że nie ma najmniejszych wątpliwości, iż gdyby Japonia dysponowała bronią atomową, bez wątpienia zaatakowałaby USA za jej pomocą.

Ta ostatnia wypowiedź wywołała duży oddźwięk w Japonii, a generał już wówczas Genda, został w efekcie zmuszony do podania sie do dymisji, ze stanowiska szefa komitetu obrony rządzącej wówczas w Japonii Partii Liberalnej.

Zmarł w 1989 roku.
Obserwuj wątek
  • stary_chinczyk Re: Refleksje Minoru Gendy 15.01.21, 21:42
   > Minoru Genda zaplanowal japoński atak na Pearl Harbor, z powodu rekonwalescencj
   > i po zapaleniu wyrostka robaczkowego,

   Pod Midway na zapalenie wyrostka zachorował Fujita. Nie Genda.

   > Mimo ze wśród wszystkich atakujących Perl Harbor samolotów było tylko 40 samolo
   > tów torpedowych, to własnie im według Gendy przypaść miała główna rola obezwład
   > nienia 8 amerykańskich pancerników - dlatego tez wszystkie wystartowały w pierw
   > szej fali.

   W pierwszej fali było 89 samolotów torpedowych. Jednak 49 przenosiło 800kg przeciwpancerne bomby, zbudowane na bazie 14 calowych pocisków ppanc. Kolejne 54 Kate uderzyły w drugiej fali. Tym razem były uzbrojone w 250kg i 60kg bomby.

   Zreszta pomysł użycia samolotów torpedowych do ataku na pancerniki w porcie Japończycy podchwycili od Brytyjczyków. Rok wcześniej w Tarencie zaledwie 20 brytyjskich samolotów torpedowych Swordfish, z czego 11 było uzbrojonych w torpedy, reszta w bomby, nieodwracalnie zniszczyło jeden pancernik i cieżko uszkodziło dwa kolejne. Włosi i tak mieli sporo szczęścia. Brytyjczycy planowali dokonać ataku za pomocą dwóch lotniskowców. Jednak z powodu awarii HMS Eagle, w ataku wziął udział jedynie Illustrious. Co ograniczyło ilość atakujących samolotów.
    • stary_chinczyk Re: Refleksje Minoru Gendy 16.01.21, 17:49
     To bardzo prawdopodobne. Ale fakt jest faktem. Zresztą, nawet gdyby, to remont trwa. Zanim by go wyremontowali, sytuacja na Morzu Śródziemnym byłaby już drastycznie inna. Na tej samej zasadzie uszkodzenie Gneisenau wyeliminowało go praktycznie do końca wojny. W pewnym momencie ze względu na sytuację wojenną, przestał być użyteczny. Zupełna utrata byłaby nawet może korzystniejsza dla Niemców, nie traciliby środków na jego remont.
      • stary_chinczyk Re: Refleksje Minoru Gendy 17.01.21, 11:07
       Nie wszystkie wieże, ale wszystkie działa. Wieża a została poważnie uszkodzona w wyniku eksplozji po trafieniu bombą. Jej działa zamontowano więc w osobnych bunkrach na wale atlantyckim w Holandii. Wieże B i C znalazły się w Norwegii. Jedną z nich można zwiedzać. Wykorzystano także wieże z działami 150mm.
       Też zdaje się jakieś przetrwały do dziś. Jakoś często działa okrętowe przeniesione na ląd są długowieczne . W Polsce np zachowała się wieża z Orp Gryf.
       • stasi1 Re: Refleksje Minoru Gendy 18.01.21, 09:28
        Zależy w jakim celu przeniesiono na ląd. Jak zniszczyć otoczenie takiego ciężkiego działa to nic nie poradzisz i nie będziesz strzelał choć samo działo będzie sprawne, nie ma jak dostarczać amunicji

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka