funnypunch 14.07.07, 11:51 wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,4314197.html Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
foxbat1 Re: Traktat CFE zawieszony! 14.07.07, 12:55 Gest bez wiekszego znaczenia Ale dobrze ze FR w koncu sie na niego zdobyla , trudno zeby jednostronnie dalej wykonywala CFE podczas gdy NATO ma ten traktat gdzies Odpowiedz Link Zgłoś
skyddad Re: Traktat CFE zawieszony! 14.07.07, 13:26 No to bedzie praca i boom gospodarczy i zdaje sie o to chyba tutaj w tej calej zmaganinie idzie.Obiecywal ludziom prace to beda ja mieli i jeszcze samopoczucie ze daza do odbudowania swojego nadszarpnietego imienia. Co beda robic to niewazne i tak przestarzale.Niezapomniec tylko o podwojnych mocach silnikow do wszystkiego. Wtedy bedzie uczucie sily przewagi. Pzdr.Sky. Odpowiedz Link Zgłoś
foxbat1 Re: Traktat CFE zawieszony! 14.07.07, 13:31 Nie wiem co pijesz/palisz ale musi byc niezle w FR juz od dawna jest boon gospodarczy :-) Odpowiedz Link Zgłoś
funnypunch Re: Traktat CFE zawieszony! 14.07.07, 13:34 Który według niektórych danych właśnie się kończy. Choć zaznaczam, że to tylko niektóre ośrodki tak podają. Wszystko zależy od tego na czym gospodarka FR będzie bazowała. Odpowiedz Link Zgłoś
skyddad Re: Traktat CFE zawieszony! 14.07.07, 13:38 Wiesz boom dla wybrancow to byl i jest ale lud bide mial i taka dalej ma.Lud musi sie czuc dobrze i cos z tego miec i wtedy to jest to.Przynajmniej moze lepiej bedzie mial ten normalny czlowiek.Tylko im zyczyc powodzenia. Pije herbate,nigdy nie palilem. pzdr.Sky. Odpowiedz Link Zgłoś
ignorant11 Boom:))) 14.07.07, 14:58 Sława! NO tak gospodarka FR korzysta z koniuktury na paliwa, ale niedlugo i to sie skończy, juz w tej chwili sa symptomy choroby holenderskiej. Nie potrafia opanowac nawet galopujacej inflacji, a ropa wróci do niskich cen i FR padnie w kryzsie społecznycm finansowym i gospodarczym... Forum Słowiańskie gg 1728585 Odpowiedz Link Zgłoś
matrek Re: Traktat CFE zawieszony! 14.07.07, 13:35 Co to znaczy "gdies'? masz jakies informacje swiadczace o faktycznym niewykonywaniu przez NATO tego traktatu? Odpowiedz Link Zgłoś
gangut Dziwne że tak późno 14.07.07, 14:14 Traktat rzeczywiście był wyjątkowo (w obecnej sytuacji) niesprawiedliwy i niekorzystny dla Rosji. Odpowiedz Link Zgłoś
foxbat1 Re: Dziwne że tak późno 14.07.07, 14:20 To jaki on byl to pikus Wazne ze go NATO nie wykonywalo a nawet wiecej niz tylko nie wykonywalo FR powinna juz dawno nie tylko zawiesic ale i wystapic z CFE, najpozniej w momencie przyjecia panstw baltyckich ( ktore nie sa objete CFE ) do NATO . Obecnie, gdy USA planuja umieszczac nie tylko Tarcze ale i bazy konwencjonalne ( Rumunia, Bulgaria ) na terenie nowych czlonkow NATO ow traktat to nic nie znaczacy swistek papieru Odpowiedz Link Zgłoś
matrek gangut 14.07.07, 14:26 gangut napisał: > Traktat rzeczywiście był wyjątkowo (w obecnej sytuacji) niesprawiedliwy i > niekorzystny dla Rosji. A jaka detaliczna wiedza, daje Ci przeslanki do takiego stwierdzenia? Odpowiedz Link Zgłoś
gangut W artykule GW jest to wytłumaczone 14.07.07, 14:51 Link: wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,4314197.html Odpowiedz Link Zgłoś
matrek Re: W artykule GW jest to wytłumaczone 14.07.07, 14:58 Nic nie jest wytlumaczone. jest podane tylko rosyjski pretekst. Od 1990 roku, silu konwencjonalne NATO w Europie zostaly zredukowane o 3/5 Odpowiedz Link Zgłoś
o333 Re: W artykule GW jest to wytłumaczone 14.07.07, 15:00 matrek obawiam się że nie wiesz ile to jest 3/5 Odpowiedz Link Zgłoś
o333 Re: W artykule GW jest to wytłumaczone 14.07.07, 15:02 od kiedy przystąpienie nowych państw do sojuszu to redukcja????????? raczej synergia negatywna , jeśli ci coś mówi taki termin.Pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś
matrek Re: W artykule GW jest to wytłumaczone 14.07.07, 15:12 mowa o ilosci wojsk, a nie ilosci i panstw. Rzeczywiscie, gigantyczna armie posiada Estonia.... A 3/5 oznacza trzy czesci z pieciu. W razie watpliwosci. Odpowiedz Link Zgłoś
gangut Ależ to bardzo proste. 14.07.07, 20:56 Traktat pochodzi z 1990 r. Zmian dokonanych w 1999 r., uwzględniających zmiany, które zaszły w Europie od tego czasu, w tym wstąpienie części dawnych państw socjalistycznych do NATO, panstwa NATO nie ratyfikowały. A więc w bilansie sił wg CFE takie oppaństwa, jak np. Polska, są uwzględnone "po stronie" Rosji. Odpowiedz Link Zgłoś
foxbat1 Re: Ależ to bardzo proste. 14.07.07, 21:08 Wiecej - panstwa baltyckie to Rosja A owe panstwa nie maja zamiaru ratyfikowac CFE Odpowiedz Link Zgłoś
ignorant11 To po Rosji juz:))) 14.07.07, 15:05 Sława! Przypominam,że niesławny i zbrodniczy zsrr zbankrutował nie potrafioac udźwignąc cieżaru zbrojeń. Tym razem będzie podobnie kraj biedny zacofany i przecietny nie moze podejmowac wyscigu zbrojeń z mocarstwem, które na zbojenia wydaje tyle budzet takiego kraju. Rozleciał sie zsrr, rozleci i FR, to będzie tylko kolejny akt dramatu( oby nadal komedii:))) Juz dzisiaj możemy gratulować Czeczeńcom i innym narodom okupowanym przez Rosje,że jutrzenka wolności zaświta nad ich zniewolonymi krajami. I choc jest dopiero poczatek, to widac juz swiatło w tunelu... Az dziw,że Moskwa stale powtarza swoje stare bledy. A moze Putin to jakis Wallenrod chcacy ja zniszczyc? Forum Słowiańskie gg 1728585 Odpowiedz Link Zgłoś
gangut Picie wieczorem rozumiem choć trzeba znać umiar 14.07.07, 15:24 Picie w środku dnia to jednak patologia :-) Odpowiedz Link Zgłoś
ignorant11 Skoro jestes tak... 14.07.07, 15:27 gangut napisał: > Picie w środku dnia to jednak patologia :-) Sława! ... głupi i prymitywny,ze nie potrafisz odpowiedziec na pozór chocby merytorycznie to siedx cicho! Forum Słowiańskie gg 1728585 Odpowiedz Link Zgłoś
gangut Twoje posty wiadczą o jednym z dwojga 14.07.07, 15:43 Albo o ciężkim wrodzonym uszkodzeniu mózgu, albo o nałogowym pijaństwie. Jesteś ostatnią osobą, z którą podejmowałbym spór merytoryczny, bo w twoim bełkocie nie znajduję żadnego punktyu zaczepienia dla takiego sporu. Żegnam. Odpowiedz Link Zgłoś
ignorant11 Re: Twoje posty wiadczą o jednym z dwojga 14.07.07, 16:06 gangut napisał: > Albo o ciężkim wrodzonym uszkodzeniu mózgu, albo o nałogowym pijaństwie. Jesteś > > ostatnią osobą, z którą podejmowałbym spór merytoryczny, bo w twoim bełkocie > nie znajduję żadnego punktyu zaczepienia dla takiego sporu. Żegnam. Sława! "Z głupim czlowiekiem nie warto nawet gadac, wiec zamknac pysk i prosze siadac". Forum Słowiańskie gg 1728585 Odpowiedz Link Zgłoś
billy.the.kid Re: Twoje posty wiadczą o jednym z dwojga 14.07.07, 16:47 SIEDZ WIĘC IGNORANCIKU NA DU..E.że o zamnieciu ryjka nie wspomnę. Odpowiedz Link Zgłoś
mechanior Re: Twoje posty wiadczą o jednym z dwojga 14.07.07, 20:24 Ignorant11 to twoja najnowsza fota , oszołomie jeden. img20.imageshack.us/my.php?image=19zhivotnie63jy5.jpg Odpowiedz Link Zgłoś
matrek Do zrodel 15.07.07, 04:04 "Rosja ratyfikowała zmodyfikowaną wersję, natomiast państwa NATO odmawiają uczynienia tego, gdyż Rosja nie wycofała wojsk z byłych republik radzieckich - Mołdawii (Naddniestrze) i Gruzji." Odpowiedz Link Zgłoś
marek_boa Re: Do zrodel 15.07.07, 09:17 To jest niestety tylko wymówka Matrek!Poprostu Pomyśl szerzej w tym kontekście! -Pozdrawiam! Odpowiedz Link Zgłoś
matrek Re: Do zrodel 15.07.07, 13:57 marek_boa napisał: > To jest niestety tylko wymówka Matrek!Poprostu Pomyśl szerzej w tym kontekście! > -Pozdrawiam! Nie koncz mysli, rozwin to - jestem otwarty. Odpowiedz Link Zgłoś
axx611 Re: Do zrodel 15.07.07, 15:26 Dobra i zgodna z prawem a wiadomo ze Rosja dotrzymuje traktatow decyzja. Niestety zla dla Polski. Kiedys pocielo sie te czolgi i dobrze wykastrowalo armie. Sojuszcnicy byc moze pomoga ale jak sie im dobrze zaplaci. Polska jest super zadluzona i brakuje pieniedzy. Bezrobocie i tutaj nasi politycy nie potrafia zagospodarowac tych ludzi a jest to oczywiscie marnotrawstwo. Dochodza fanaberie obecnej soldateski. Dalekie wyprawy slabo wyposazone. Daleko i brak motywacji do zwalczania przeciwnika. Dobra decyzja dla Rosji. Sa pieniadze i mozna dobrze rozwinac produkcje nowych typow. Zaklady z Ukrainy stoja juz w nowych miejscach na terenie Rosji. Zadnych ograniczen. A to wszystko przez oczywiscie USA i Polske. Sovietu nie mozna zbombardowac. Odpowiedz Link Zgłoś
ignorant11 Samobojcza decyzja kremla 15.07.07, 15:43 axx611 napisał: > Dobra i zgodna z prawem a wiadomo ze Rosja dotrzymuje traktatow decyzja. > Niestety zla dla Polski. Kiedys pocielo sie te czolgi i dobrze wykastrowalo > armie. Sojuszcnicy byc moze pomoga ale jak sie im dobrze zaplaci. Polska jest > super zadluzona i brakuje pieniedzy. Bezrobocie i tutaj nasi politycy nie > potrafia zagospodarowac tych ludzi a jest to oczywiscie marnotrawstwo. > Dochodza fanaberie obecnej soldateski. Dalekie wyprawy slabo wyposazone. Daleko > > i brak motywacji do zwalczania przeciwnika. Dobra decyzja dla Rosji. Sa > pieniadze i mozna dobrze rozwinac produkcje nowych typow. Zaklady z Ukrainy > stoja juz w nowych miejscach na terenie Rosji. Zadnych ograniczen. A to > wszystko przez oczywiscie USA i Polske. Sovietu nie mozna zbombardowac. Sława! PO pierwsze: to zbombardowac mozna wszystko. PO drugie ja tez wspołczesna Putinowska Rasije okresla neosowietem. Jeszcze raz powtarzam,że jedynym ratunkiem dla Rosji jest optwarcie sie na Zachód, okcydentalizacja i wspołraca ze swiatem. Te rezerwy, które ma Rasija dzieki ropie szybko stopnieja i nie sa w stanie sprostac nowemu wyscigowi zbrojen nawet gdyby taki rzeczywiscie sie rozpoczał. Impeium zła czyli niesławny i zbrodniczy zsrr był państwem o nieporównanie wiekszym potencjale szczególnie wraz z satelitami... Dzisiejsza Rosja jest jedynie karłem i imperiatkiem zła. Nie ma najmniejszych szans na konfrontacje z Zachodem. Marginalizacja przez izolacje Rosji wcale nie byłaby dla Polski najwiekszym zmartwieniem, nawet mogłaby przyspieszyc rozwiazanie niektórych problemów, co per saldo byłoby korzystne... Forum Słowiańskie gg 1728585 Odpowiedz Link Zgłoś
axx611 Re: Samobojcza decyzja kremla 15.07.07, 16:12 O ile wiadomo to samobojstwa sa specialnoscia japonczykow bo poswiecenie sie dla cesarza to zaszczyt no specialnoscia polakow,bo to...przyjemnosc. Odpowiedz Link Zgłoś
matrek Re: Samobojcza decyzja kremla 15.07.07, 16:55 Ignorant, w wielu kwestiach zgadzam sie z Toba, ale Ty masz taki styl pisania, ze rzucasz hasla i kazdesz wszystkim wierzyc w nie, bez jakiegokolwiek slowa uzasadnienia swojej tezy. > rezerwy, które ma Rasija dzieki ropie szybko stopnieja i nie sa w stanie > sprostac nowemu wyscigowi zbrojen > Dzisiejsza Rosja jest jedynie karłem i imperiatkiem zła. > Nie ma najmniejszych szans na konfrontacje z Zachodem. Lepiej bedzie, jesli zawsze powiesz choc slowo na temat swoich tez, a nie zostawiasz je jak prawdy objawione. Odpowiedz Link Zgłoś
ignorant11 Re: Samobojcza decyzja kremla 17.07.07, 01:31 matrek napisał: > Ignorant, w wielu kwestiach zgadzam sie z Toba, ale Ty masz taki styl pisania, > ze rzucasz hasla i kazdesz wszystkim wierzyc w nie, bez jakiegokolwiek slowa > uzasadnienia swojej tezy. > > > > rezerwy, które ma Rasija dzieki ropie szybko stopnieja i nie sa w stanie > > sprostac nowemu wyscigowi zbrojen > > > > Dzisiejsza Rosja jest jedynie karłem i imperiatkiem zła. > > > Nie ma najmniejszych szans na konfrontacje z Zachodem. > > Lepiej bedzie, jesli zawsze powiesz choc slowo na temat swoich tez, a nie > zostawiasz je jak prawdy objawione. > Sława! Alez wielokrotnie uzasadniałem porównaniem potencjałow ekonomicznych. W tej kategorsii FR jest karłem wobec Zachodu. A Napoleon zapytany o 3 rzeczy potrzebne do prowadzenia wojny odpowiedział: pieniedzy, pieniedzy, pieniedzy... Przypomonam,że FR to co najwyzej 2% potencjału Zachodu, wiec wszelka konfrontacja wyscig zbrojen musi skończyc podobnie jak niesławny i zbrodniczy zsrr bankructwem państwa rosyjskiego. FR nie mam równiez ani potencjału surowcowego ani ludzkiego ani ekonomicznego ani naukowego dawnego imperium zła. Zadnych szans pod wzgledem ekonomicznycm, technologicznycm, naukowym... Forum Słowiańskie gg 1728585 Odpowiedz Link Zgłoś
funnypunch Re: Samobojcza decyzja kremla 17.07.07, 06:51 Jeśli nie wiesz co to znaczy potencjał, to się nie wypowiadaj. Potencjał to Rosja ma duży (taaak. Napewno ma potencjał mniejszy od Polski. Niby tyle ropy, gazu, złota, platyny, drewna itp. ALE MY MAMY OSCYPKA!!!!!!!!!!!). Teraz nie jest zbyt silna, ale jak nas np. za 20-30 lat zaatakuje to ty w to nawet nie uwierzysz, bo przecież ona ma tak niski potencjał. Odpowiedz Link Zgłoś
o333 Re: Samobojcza decyzja kremla 17.07.07, 07:10 funnypunch jakieś dwa lata temu wytłumaczyłem ignorantowi co to jest "potencjał" i jak liczy się potencjał gospodarczy np. które czynniki są brane pod uwagę ( oczywiście najprostszy model gospodarczy ) ale chyba o tym zapomniał albo nie zrozumiał . pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś
marek_boa Re: Samobojcza decyzja kremla 17.07.07, 08:55 Funny Zapomniałeś o ...ogórku małosolnym!:) -Pozdrawiam! Odpowiedz Link Zgłoś
funnypunch Re: Samobojcza decyzja kremla 19.07.07, 20:43 Proponuje zawody Last Man Standing. Flachy w dłoń i kto jako jedyny będzie umiał ustać 2 na 3 próby - wygrywa. Odpowiedz Link Zgłoś
odyn06 Re: Samobojcza decyzja kremla 20.07.07, 10:09 Marku. "przyklejam" sie do Ciebie, bo takiego steku bzdur na forum nie było juz dawno. Ale do rzeczy. Forumowicze winni wiedzieć, że Układ CFE został zawarty w konkretnym celem. Celem tego była redukcja zimnowojennych potencjałów militarnych w Europie. Zadanie to zostało wykonane i Układ od połowy lat 90- tych stawał się coraz bardzie groteskowy. Przypominał Radę Wojskową okupowanego Berlina. Kontrole zlecane przez Wiedeń na żądanie sygnataruiszy jeżdziły do miejsc wskazanych, liczyły zardzewiałe czołgi, albo kanibalizowane samoloty wracały do Wiednia, pisały sążniste sprawozdanie, kasowały diety i co? Jajco. Dając odpór bzdurom na Forum stwierdzic trzeba, że WSZYSTKIE strony Układu przestrzegały jego zasad stosując się ściśle do zapisów w aktach wykonawczych, metodyki inspekcyjnej, zwyczajów dyplomatycznych itp. Od kilku lat nie było żadnego incydentu i zgrzytów w trakcie inspekcji. Wieją one nudą i rutyną. Takie sobie wojskowo-międzynarodowe pitolenie. Trudną wydaje sie odpowiedź na pytanie, dlaczego Rosja grozi wypowiedzeniem Układu. Moim zdaniem - to polityczny gest i pogróżka wobez zaleznej od Rosji (energetycznie)Europy. Gest bez znaczenia, bo CFE dzisiaj jest bez znaczenia, a Europa się tego kremlowskiego warczenia nie przestraszy. O wiele ważniejsze może być to, co ten gest oznacza dla armii rosyjskiej. Moze on być zapowiedzią redukcji przestarzałego uzbrojenia, stanów osobowych i początkiem dużych zmian w SZ FR. Zmian dyslokacji, dostosowania tejże do rosyjskiego modelu zagrożeń itp. Odpowiedz Link Zgłoś
o333 Re: Samobojcza decyzja kremla 17.07.07, 09:03 materk swego czasu ignorant często próbował udowadniać swoje tezy . Jednak kończyło się to tym że towarzysz ignorant plątał się w zeznaniach. Jeśli bzdurę umie się uzasadnić logicznie to ktoś to może kupić ale on nawet tego nie potrafi.Pozdrawiam . Odpowiedz Link Zgłoś
ignorant11 Nieprzewidywalna Rosja 17.07.07, 01:32 Sława! www.rzeczpospolita.pl/news.rol?newsId=10934 Minister Szczygło - Rosja staje się nieprzewidywalna eb, pap Towarzyszący prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu w rozpoczętej wczoraj wizycie w USA minister obrony narodowej Aleksander Szczygło podkreślił, że następuje ona w momencie napięcia w stosunkach Zachodu z Rosją, którego przejawem jest zawieszenie przez Rosję udziału w układzie o redukcji sił konwencjonalnych w Europie (CFE) - To jest decyzja, która stawia Rosję w szeregu krajów, jakie w normalnym języku określa się jako kraje, które stają się nieprzewidywalne - powiedział szef MON wniedzielę polskim korespondentom w USA. - Jest to niebezpieczne zarówno dla Europy, jak i też dla Rosji - dodał. Rosja ogłosiła o zawieszeniu jej udziału w traktacie CFE w piątek, uzasadniając to amerykańskimi planami rozmieszczenia w Polsce i Czechach baz systemu obrony antyrakietowej. Administracja prezydenta Busha oświadczyła, że jest "rozczarowana" decyzją Moskwy. Podobne oświadczenie złożył sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer. Zapytany, czy w związku ze sprawą CFE prezydent Kaczyński będzie nalegał na dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa dla Polski, minister Szczygło odpowiedział wymijająco, podkreślając, że nie może ujawniać przebiegu rozmów z USA o tarczy antyrakietowej przed ich zakończeniem. - To są negocjacje. Mamy swoje oczekiwania i oczywiście na tym poziomie mówi się o pewnych sprawach kierunkowo, ale szczegóły są omawiane przez zespoły negocjacyjne. Na tym etapie nie można informować o szczegółach negocjacji - oświadczył szef MON. Forum Słowiańskie gg 1728585 Odpowiedz Link Zgłoś
zibi_mazurak Re: Traktat CFE zawieszony! 19.07.07, 20:35 Rosjanie go i tak nigdy nie przestrzegali. Odpowiedz Link Zgłoś
billy.the.kid Re: Traktat CFE zawieszony! 19.07.07, 20:38 no,polaczkowie nie mają piniendzoró zeby go NIE PRZSTRZEGAĆ. Odpowiedz Link Zgłoś
misza_kazak Ciekawy amerykanski artykul 20.07.07, 10:09 onlinejournal.com/artman/publish/article_2125.shtml Odpowiedz Link Zgłoś
misza_kazak Ten tez jest niczego sobie 20.07.07, 10:28 www.americanchronicle.com/articles/viewArticle.asp?articleID=24987 Odpowiedz Link Zgłoś
odyn06 Re: Ten tez jest niczego sobie 20.07.07, 10:32 Misza. Nie obrażaj naszej inteligencji. Jaki "ałtor" taki artukuł.:-)) Odpowiedz Link Zgłoś
odyn06 Re: Ten tez jest niczego sobie 20.07.07, 10:54 Da zdrastwujet trezwyj realizm! TRANSFORMING Risks, Challenges and O pportunities NATO Conference Proceedings David Adgill Larsen, Line Selmer Friborg and Kristian Søby Kristensen DIIS Conference Eigtveds Pakhus Copenhagen 30-31 October 2006 Introduction On 30-31 October 2006 the Danish Institute for International Studies hosted a conference entitled: “Transforming NATO: Risks, Challenges and Opportunities”. The conference brought together highly esteemed scholars, diplomats, politicians, and experts to discuss the current and future transformation of NATO. This publication sums up the key debates and insights from the panel discussions and keynote speeches of the conference and discusses the future direction of NATO’s transformation. The conference was opened with a speech of welcome by Ms. Nanna Hvidt, Director of DIIS, and then two presentations by respectively Mr. Søren Gade, Danish Minister of Defence, and Mr. Kristian Søby Kristensen, Researcher at DIIS. The program of the conference included keynote speeches by Dr. Hans Binnendjik, wDirector of the Center for Technology and National Security Policy in Washington D.C., Gen. Klaus Nauman, Former Chairman of NATO’s Military Committee in Brussels, and Dr. Geir Lundestad Director of the Norwegian Nobel Institute in Oslo, as well as five panel discussions focusing on: • NATO’s Continued Political and Military Transformation • Partnerships and NATO’s Institutional Network • Enlargement: A Door Forever Open? • NATO Response Force: Missions and Effects • New Threats: A New Role – and What New Role – for NATO? Transforming NATO: Risks, Challenges and Opportunities 1 Panel I NATO’s Continued Political and Military Transformation The panel was chaired by Dr. Kori Schake, Research Fellow at the Hoover Institution at Stanford University, and included presentations by Dr. Heinz Gärtner, Professor at the Austrian Institute for International Affairs in Vienna, Dr. Mikkel Vedby Rasmussen, Head of the Danish Institute for Military Studies in Copenhagen, and Dr. Jolyon Howorth, Visiting Professor at the Department of Political Science at Yale University in New Haven and Jean Monnet Professor of European Politics at the University of Bath. NATO is in the middle of a fundamental reorganisation of its own role and the way it works. New military capabilities as well as new political structures are argued as essential in order for the organisation to manage the risks and threats of a new security environment. What are the major elements in this transformation? What challenges or disagreements are associated with this transformation idea? And how can NATO’s future transformation be conceived? In spite of the predictions set out by amongst others Kenneth Waltz, who proclaimed that “NATO’s days might not be numbered, but its years are”, the Alliance managed to move on and transform itself after the Cold War. In fact NATO has never been as physically active around the globe as it is today, and the prediction that no alliance can survive its enemy has been proved wrong. But what is this Alliance without an enemy? The very nature of this new and transforming NATO can be hard to grasp. Dr. Rasmussen pointed out that where NATO had been a concrete answer to a concrete threat during the Cold War, the Alliance of today can best be described w– with reference to Zygmunt Bauman’s Liquid Modernity – as being in a liquid state constantly adapting to the ever-changing threats of the post-Cold War environment. Thus, with the Alliance’s new focus on managing the changing and multifaceted processes of a new security environment it itself has become the subject of constant change. It is no wonder that it can be hard to grasp what this new transformed NATO actually is. Three overlapping phases, with important ramifications for the Alliance of today, can be identified in the history of NATO’s transformation. DIIS Conference Eigtveds Pakhus Copenhagen 30-31 October 2006 2 The first phase was initiated at the summit in Rome in 1991, where it was decided that the Alliance should move from concentrating solely on collective defence to focusing also on crisis response. From the present point of view this means that the collective defence of NATO territory may still be of symbolic importance. But nevertheless, politically and strategically it has effectively become less important. The second phase began, despite discussions amongst alliance members, during the 1990’s with the out-of-area operations in the Balkans, and was consolidated as a core NATO practice at the Prague Summit in 2002. A third phase can be identified with a shift from fighting wars to providing stability, reconstruction, and disaster relief. Here NATO has over the last couple of years taken on a new range of tasks of a more humanitarian nature. The ability and legitimacy to carry out these tasks is vividly discussed. Hence NATO should no longer be seen as a regional actor, but as a global force. This means that there are no longer any geographical restrictions on what threats and challenges come under its purview. Furthermore, the shift towards a more global orientation highlights the fact that NATO has become more than a traditional alliance. It is now a network reaching out to incorporate and engage relevant partners – both individual countries and international organisations – to help manage the liquid threats of globalisation. On the other hand this network must also be seen as a toolbox for both the EU and the US by providing hardware for different missions to be carried out by changing coalitions. None of the three phases of transformation have been easy. They have all been subjected to intense discussions by ‘transformers’ and ‘traditionalists’ on what kind of organisation NATO should become and what kind of tasks it should take on. Further discussions at the political level are needed in order to clarify what kind of alliance is needed. The old NATO was good at spreading common military standards and doctrines and at fostering communality in political and military cultures. The challenge is to transform that process to suit the new NATO and the challenges and tasks it faces. Transforming NATO: Risks, Challenges and Opportunities 3 A major challenge is the transatlantic relationship itself. NATO was designed to deliver US commitment to European security, but is presently also delivering European support to US global policies. The relationship between Europe and the US is of course seminal for the future of the Alliance. Points of disagreements have arisen over soft versus hard power and on the political balance within the Alliance. In order to overcome NATO’s difficulties the US and the EU must recognise that partnership is essential. The EU must “get its act together” in order to become a valuable security partner, and the US must accept EU assets and the fact that the EU has a role to play in global security politics. »NATO is no longer tied to the NATO treaty area. It became a global Alliance de facto in 2002, and it must focus on countering the threat where it emerges.« Klaus Naumann DIIS Conference Eigtveds Pakhus Copenhagen 30-31 October 2006 4 Panel II Partnerships and NATO’s Institutional Network The panel was chaired by Dr. Paul Cornish, Head of the International Security Programme at Chatham House in London, and included presentations by Dr. Sten Rynning, Associate Professor at the Department of Political Science and Public Management at the University of Southern Denmark in Odense, Dr. Julian Lindley-French, Senior Scholar at the Ce Odpowiedz Link Zgłoś
misza_kazak Re: Ten tez jest niczego sobie 20.07.07, 11:49 odyn06 napisał: > Misza. Nie obrażaj naszej inteligencji. Jaki "ałtor" taki artukuł.:-)) Cos ty odynie, nigdy nie posadzalem ciebie i twych kolesi ignoranta, zibi i matrka w posiadaniu jakiejkolwiek intelligencji :) Odpowiedz Link Zgłoś
odyn06 Re: Ten tez jest niczego sobie 20.07.07, 15:24 No Misza, aleś mi znalazł towarzystwo:-)) Odpowiedz Link Zgłoś
misza_kazak Re: Ten tez jest niczego sobie 20.07.07, 15:32 odyn06 napisał: > No Misza, aleś mi znalazł towarzystwo:-)) Ale przeciez tyle razy blagales zebym dolaczyl cie do nich :)) Odpowiedz Link Zgłoś
odyn06 Re: Ten tez jest niczego sobie 20.07.07, 15:29 Misza, czy twoje odszczekiwanie się, to merytoryczne ustosunkowanie się do mojego postu z godz. 10.09? Pozdrawiam z weekendowym optymizmem:-))))) Odpowiedz Link Zgłoś
misza_kazak Re: Ten tez jest niczego sobie 20.07.07, 15:34 odyn06 napisał: > Misza, czy twoje odszczekiwanie się, to merytoryczne ustosunkowanie się do > mojego postu z godz. 10.09? Pozdrawiam z weekendowym optymizmem:-))))) Jak to sie mowi - chcesz uslyszczec nieglupia odpowiedz, to nie zadawaj glupich pytan :) Odpowiedz Link Zgłoś
odyn06 No to do brzegu... 20.07.07, 15:43 Co sądzisz o mojej opinii z godz. 10.09? Odpowiedz Link Zgłoś
misza_kazak Re: No to do brzegu... 20.07.07, 15:49 odyn06 napisał: > Co sądzisz o mojej opinii z godz. 10.09? Tej? Bo innej nie widze forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=539&w=65895890&a=66206743 Sadze ze to twoje osobiste zdanie. Co tu wlasciwie komentowac? Odpowiedz Link Zgłoś
odyn06 Re: No to do brzegu... 22.07.07, 21:24 Na tym forum prywatne opinie komentować można. Jaka jest twoja PRYWATNA opinia na ten temat? Odpowiedz Link Zgłoś
misza_kazak Re: No to do brzegu... 23.07.07, 08:51 odyn06 napisał: > Na tym forum prywatne opinie komentować można. Jaka jest twoja PRYWATNA opinia > na ten temat? O wypowiedzeniu CFE? MOje zdanie ze Putin robi slusznie. Dlaczego ROsja i Bialorus musza spelniac zasady tej umowy, skoro nikt w NATO nawet nie spieszy brac ja pod uwage? Sytuacja co najmniej glupia. Rosja musi wyjsc z tej umowy, rozmiescic jak najwiecej sil i srodkow na Kaukazie, w Kaliningradzie i w Leningradskim obwodzie. Trzeba bic tam gdzie boli. NATO domaga sie wyprowadzenia naszych wojsk z Gruzji? Chooj im w dupe - wprowadzic tam jeszce pare batalionow Specnazu. Chca demilitaryzacji Kaliningrada - to samo - zainstalowac tam jak najszybciej Iskandery i jeszcz jeden pulk bombowcow. NATO i USA rozumieja i szanuja tylko sile. Slabych ignoruja i podbijaja. Dlatego Rosja musi dizalac konsekwentnie i twardo. Odpowiedz Link Zgłoś