Dodaj do ulubionych

Traktat CFE zawieszony!

14.07.07, 11:51
wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,4314197.html
Obserwuj wątek
    • foxbat1 Re: Traktat CFE zawieszony! 14.07.07, 12:55
      Gest bez wiekszego znaczenia
      Ale dobrze ze FR w koncu sie na niego zdobyla , trudno zeby jednostronnie dalej
      wykonywala CFE podczas gdy NATO ma ten traktat gdzies
      • skyddad Re: Traktat CFE zawieszony! 14.07.07, 13:26
        No to bedzie praca i boom gospodarczy i zdaje sie o to chyba tutaj w tej calej
        zmaganinie idzie.Obiecywal ludziom prace to beda ja mieli i jeszcze samopoczucie
        ze daza do odbudowania swojego nadszarpnietego imienia. Co beda robic to
        niewazne i tak przestarzale.Niezapomniec tylko o podwojnych mocach silnikow do
        wszystkiego.
        Wtedy bedzie uczucie sily przewagi.
        Pzdr.Sky.
        • foxbat1 Re: Traktat CFE zawieszony! 14.07.07, 13:31
          Nie wiem co pijesz/palisz ale musi byc niezle

          w FR juz od dawna jest boon gospodarczy :-)
          • funnypunch Re: Traktat CFE zawieszony! 14.07.07, 13:34
            Który według niektórych danych właśnie się kończy. Choć zaznaczam, że to tylko
            niektóre ośrodki tak podają. Wszystko zależy od tego na czym gospodarka FR
            będzie bazowała.
          • skyddad Re: Traktat CFE zawieszony! 14.07.07, 13:38
            Wiesz boom dla wybrancow to byl i jest ale lud bide mial i taka dalej ma.Lud
            musi sie czuc dobrze i cos z tego miec i wtedy to jest to.Przynajmniej moze
            lepiej bedzie mial ten normalny czlowiek.Tylko im zyczyc powodzenia.
            Pije herbate,nigdy nie palilem.
            pzdr.Sky.
            • ignorant11 Boom:))) 14.07.07, 14:58
              Sława!

              NO tak gospodarka FR korzysta z koniuktury na paliwa, ale niedlugo i to sie
              skończy, juz w tej chwili sa symptomy choroby holenderskiej. Nie potrafia
              opanowac nawet galopujacej inflacji, a ropa wróci do niskich cen i FR padnie w
              kryzsie społecznycm finansowym i gospodarczym...

              Forum Słowiańskie
              gg 1728585
      • matrek Re: Traktat CFE zawieszony! 14.07.07, 13:35
        Co to znaczy "gdies'? masz jakies informacje swiadczace o faktycznym
        niewykonywaniu przez NATO tego traktatu?
    • gangut Dziwne że tak późno 14.07.07, 14:14
      Traktat rzeczywiście był wyjątkowo (w obecnej sytuacji) niesprawiedliwy i
      niekorzystny dla Rosji.
      • foxbat1 Re: Dziwne że tak późno 14.07.07, 14:20
        To jaki on byl to pikus
        Wazne ze go NATO nie wykonywalo a nawet wiecej niz tylko nie wykonywalo

        FR powinna juz dawno nie tylko zawiesic ale i wystapic z CFE, najpozniej w
        momencie przyjecia panstw baltyckich ( ktore nie sa objete CFE ) do NATO .
        Obecnie, gdy USA planuja umieszczac nie tylko Tarcze ale i bazy konwencjonalne
        ( Rumunia, Bulgaria ) na terenie nowych czlonkow NATO ow traktat to nic nie
        znaczacy swistek papieru
      • matrek gangut 14.07.07, 14:26
        gangut napisał:

        > Traktat rzeczywiście był wyjątkowo (w obecnej sytuacji) niesprawiedliwy i
        > niekorzystny dla Rosji.


        A jaka detaliczna wiedza, daje Ci przeslanki do takiego stwierdzenia?
        • gangut W artykule GW jest to wytłumaczone 14.07.07, 14:51
          Link: wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,4314197.html
          • matrek Re: W artykule GW jest to wytłumaczone 14.07.07, 14:58
            Nic nie jest wytlumaczone. jest podane tylko rosyjski pretekst.


            Od 1990 roku, silu konwencjonalne NATO w Europie zostaly zredukowane o 3/5
            • o333 Re: W artykule GW jest to wytłumaczone 14.07.07, 15:00
              matrek obawiam się że nie wiesz ile to jest 3/5
              • o333 Re: W artykule GW jest to wytłumaczone 14.07.07, 15:02
                od kiedy przystąpienie nowych państw do sojuszu to redukcja?????????
                raczej synergia negatywna , jeśli ci coś mówi taki termin.Pozdrawiam
                • matrek Re: W artykule GW jest to wytłumaczone 14.07.07, 15:12
                  mowa o ilosci wojsk, a nie ilosci i panstw. Rzeczywiscie, gigantyczna armie
                  posiada Estonia....

                  A 3/5 oznacza trzy czesci z pieciu. W razie watpliwosci.
            • gangut Ależ to bardzo proste. 14.07.07, 20:56
              Traktat pochodzi z 1990 r. Zmian dokonanych w 1999 r., uwzględniających zmiany,
              które zaszły w Europie od tego czasu, w tym wstąpienie części dawnych państw
              socjalistycznych do NATO, panstwa NATO nie ratyfikowały. A więc w bilansie sił
              wg CFE takie oppaństwa, jak np. Polska, są uwzględnone "po stronie" Rosji.
              • foxbat1 Re: Ależ to bardzo proste. 14.07.07, 21:08
                Wiecej - panstwa baltyckie to Rosja
                A owe panstwa nie maja zamiaru ratyfikowac CFE
    • ignorant11 To po Rosji juz:))) 14.07.07, 15:05
      Sława!

      Przypominam,że niesławny i zbrodniczy zsrr zbankrutował nie potrafioac udźwignąc
      cieżaru zbrojeń. Tym razem będzie podobnie kraj biedny zacofany i przecietny nie
      moze podejmowac wyscigu zbrojeń z mocarstwem, które na zbojenia wydaje tyle
      budzet takiego kraju.

      Rozleciał sie zsrr, rozleci i FR, to będzie tylko kolejny akt dramatu( oby nadal
      komedii:)))

      Juz dzisiaj możemy gratulować Czeczeńcom i innym narodom okupowanym przez
      Rosje,że jutrzenka wolności zaświta nad ich zniewolonymi krajami.

      I choc jest dopiero poczatek, to widac juz swiatło w tunelu...

      Az dziw,że Moskwa stale powtarza swoje stare bledy.

      A moze Putin to jakis Wallenrod chcacy ja zniszczyc?


      Forum Słowiańskie
      gg 1728585
      • gangut Picie wieczorem rozumiem choć trzeba znać umiar 14.07.07, 15:24
        Picie w środku dnia to jednak patologia :-)
        • ignorant11 Skoro jestes tak... 14.07.07, 15:27
          gangut napisał:

          > Picie w środku dnia to jednak patologia :-)


          Sława!

          ... głupi i prymitywny,ze nie potrafisz odpowiedziec na pozór chocby
          merytorycznie to siedx cicho!

          Forum Słowiańskie
          gg 1728585
          • gangut Twoje posty wiadczą o jednym z dwojga 14.07.07, 15:43
            Albo o ciężkim wrodzonym uszkodzeniu mózgu, albo o nałogowym pijaństwie. Jesteś
            ostatnią osobą, z którą podejmowałbym spór merytoryczny, bo w twoim bełkocie
            nie znajduję żadnego punktyu zaczepienia dla takiego sporu. Żegnam.
            • ignorant11 Re: Twoje posty wiadczą o jednym z dwojga 14.07.07, 16:06
              gangut napisał:

              > Albo o ciężkim wrodzonym uszkodzeniu mózgu, albo o nałogowym pijaństwie. Jesteś
              >
              > ostatnią osobą, z którą podejmowałbym spór merytoryczny, bo w twoim bełkocie
              > nie znajduję żadnego punktyu zaczepienia dla takiego sporu. Żegnam.


              Sława!

              "Z głupim czlowiekiem nie warto nawet gadac, wiec zamknac pysk i prosze siadac".


              Forum Słowiańskie
              gg 1728585
              • billy.the.kid Re: Twoje posty wiadczą o jednym z dwojga 14.07.07, 16:47
                SIEDZ WIĘC IGNORANCIKU NA DU..E.że o zamnieciu ryjka nie wspomnę.
                • mechanior Re: Twoje posty wiadczą o jednym z dwojga 14.07.07, 20:24
                  Ignorant11 to twoja najnowsza fota , oszołomie jeden.
                  img20.imageshack.us/my.php?image=19zhivotnie63jy5.jpg
    • matrek Do zrodel 15.07.07, 04:04
      "Rosja ratyfikowała zmodyfikowaną wersję, natomiast państwa NATO odmawiają
      uczynienia tego, gdyż Rosja nie wycofała wojsk z byłych republik radzieckich -
      Mołdawii (Naddniestrze) i Gruzji."
      • marek_boa Re: Do zrodel 15.07.07, 09:17
        To jest niestety tylko wymówka Matrek!Poprostu Pomyśl szerzej w tym kontekście!
        -Pozdrawiam!
        • matrek Re: Do zrodel 15.07.07, 13:57
          marek_boa napisał:

          > To jest niestety tylko wymówka Matrek!Poprostu Pomyśl szerzej w tym kontekście!
          > -Pozdrawiam!


          Nie koncz mysli, rozwin to - jestem otwarty.
          • axx611 Re: Do zrodel 15.07.07, 15:26
            Dobra i zgodna z prawem a wiadomo ze Rosja dotrzymuje traktatow decyzja.
            Niestety zla dla Polski. Kiedys pocielo sie te czolgi i dobrze wykastrowalo
            armie. Sojuszcnicy byc moze pomoga ale jak sie im dobrze zaplaci. Polska jest
            super zadluzona i brakuje pieniedzy. Bezrobocie i tutaj nasi politycy nie
            potrafia zagospodarowac tych ludzi a jest to oczywiscie marnotrawstwo.
            Dochodza fanaberie obecnej soldateski. Dalekie wyprawy slabo wyposazone. Daleko
            i brak motywacji do zwalczania przeciwnika. Dobra decyzja dla Rosji. Sa
            pieniadze i mozna dobrze rozwinac produkcje nowych typow. Zaklady z Ukrainy
            stoja juz w nowych miejscach na terenie Rosji. Zadnych ograniczen. A to
            wszystko przez oczywiscie USA i Polske. Sovietu nie mozna zbombardowac.
            • ignorant11 Samobojcza decyzja kremla 15.07.07, 15:43
              axx611 napisał:

              > Dobra i zgodna z prawem a wiadomo ze Rosja dotrzymuje traktatow decyzja.
              > Niestety zla dla Polski. Kiedys pocielo sie te czolgi i dobrze wykastrowalo
              > armie. Sojuszcnicy byc moze pomoga ale jak sie im dobrze zaplaci. Polska jest
              > super zadluzona i brakuje pieniedzy. Bezrobocie i tutaj nasi politycy nie
              > potrafia zagospodarowac tych ludzi a jest to oczywiscie marnotrawstwo.
              > Dochodza fanaberie obecnej soldateski. Dalekie wyprawy slabo wyposazone. Daleko
              >
              > i brak motywacji do zwalczania przeciwnika. Dobra decyzja dla Rosji. Sa
              > pieniadze i mozna dobrze rozwinac produkcje nowych typow. Zaklady z Ukrainy
              > stoja juz w nowych miejscach na terenie Rosji. Zadnych ograniczen. A to
              > wszystko przez oczywiscie USA i Polske. Sovietu nie mozna zbombardowac.


              Sława!

              PO pierwsze: to zbombardowac mozna wszystko.

              PO drugie ja tez wspołczesna Putinowska Rasije okresla neosowietem.


              Jeszcze raz powtarzam,że jedynym ratunkiem dla Rosji jest optwarcie sie na
              Zachód, okcydentalizacja i wspołraca ze swiatem.

              Te rezerwy, które ma Rasija dzieki ropie szybko stopnieja i nie sa w stanie
              sprostac nowemu wyscigowi zbrojen nawet gdyby taki rzeczywiscie sie rozpoczał.

              Impeium zła czyli niesławny i zbrodniczy zsrr był państwem o nieporównanie
              wiekszym potencjale szczególnie wraz z satelitami...

              Dzisiejsza Rosja jest jedynie karłem i imperiatkiem zła.

              Nie ma najmniejszych szans na konfrontacje z Zachodem.

              Marginalizacja przez izolacje Rosji wcale nie byłaby dla Polski najwiekszym
              zmartwieniem, nawet mogłaby przyspieszyc rozwiazanie niektórych problemów, co
              per saldo byłoby korzystne...


              Forum Słowiańskie
              gg 1728585
              • axx611 Re: Samobojcza decyzja kremla 15.07.07, 16:12
                O ile wiadomo to samobojstwa sa specialnoscia japonczykow bo poswiecenie sie
                dla cesarza to zaszczyt no specialnoscia polakow,bo to...przyjemnosc.
              • matrek Re: Samobojcza decyzja kremla 15.07.07, 16:55
                Ignorant, w wielu kwestiach zgadzam sie z Toba, ale Ty masz taki styl pisania,
                ze rzucasz hasla i kazdesz wszystkim wierzyc w nie, bez jakiegokolwiek slowa
                uzasadnienia swojej tezy.


                > rezerwy, które ma Rasija dzieki ropie szybko stopnieja i nie sa w stanie
                > sprostac nowemu wyscigowi zbrojen


                > Dzisiejsza Rosja jest jedynie karłem i imperiatkiem zła.

                > Nie ma najmniejszych szans na konfrontacje z Zachodem.

                Lepiej bedzie, jesli zawsze powiesz choc slowo na temat swoich tez, a nie
                zostawiasz je jak prawdy objawione.
                • ignorant11 Re: Samobojcza decyzja kremla 17.07.07, 01:31
                  matrek napisał:

                  > Ignorant, w wielu kwestiach zgadzam sie z Toba, ale Ty masz taki styl pisania,
                  > ze rzucasz hasla i kazdesz wszystkim wierzyc w nie, bez jakiegokolwiek slowa
                  > uzasadnienia swojej tezy.
                  >
                  >
                  > > rezerwy, które ma Rasija dzieki ropie szybko stopnieja i nie sa w stanie
                  > > sprostac nowemu wyscigowi zbrojen
                  >
                  >
                  > > Dzisiejsza Rosja jest jedynie karłem i imperiatkiem zła.
                  >
                  > > Nie ma najmniejszych szans na konfrontacje z Zachodem.
                  >
                  > Lepiej bedzie, jesli zawsze powiesz choc slowo na temat swoich tez, a nie
                  > zostawiasz je jak prawdy objawione.
                  >



                  Sława!

                  Alez wielokrotnie uzasadniałem porównaniem potencjałow ekonomicznych.
                  W tej kategorsii FR jest karłem wobec Zachodu.

                  A Napoleon zapytany o 3 rzeczy potrzebne do prowadzenia wojny odpowiedział:
                  pieniedzy, pieniedzy, pieniedzy...


                  Przypomonam,że FR to co najwyzej 2% potencjału Zachodu, wiec wszelka
                  konfrontacja wyscig zbrojen musi skończyc podobnie jak niesławny i zbrodniczy
                  zsrr bankructwem państwa rosyjskiego.

                  FR nie mam równiez ani potencjału surowcowego ani ludzkiego ani ekonomicznego
                  ani naukowego dawnego imperium zła.

                  Zadnych szans pod wzgledem ekonomicznycm, technologicznycm, naukowym...



                  Forum Słowiańskie
                  gg 1728585
                  • funnypunch Re: Samobojcza decyzja kremla 17.07.07, 06:51
                    Jeśli nie wiesz co to znaczy potencjał, to się nie wypowiadaj. Potencjał to
                    Rosja ma duży (taaak. Napewno ma potencjał mniejszy od Polski. Niby tyle ropy,
                    gazu, złota, platyny, drewna itp. ALE MY MAMY OSCYPKA!!!!!!!!!!!). Teraz nie
                    jest zbyt silna, ale jak nas np. za 20-30 lat zaatakuje to ty w to nawet nie
                    uwierzysz, bo przecież ona ma tak niski potencjał.
                    • o333 Re: Samobojcza decyzja kremla 17.07.07, 07:10
                      funnypunch jakieś dwa lata temu wytłumaczyłem ignorantowi co to jest "potencjał"
                      i jak liczy się potencjał gospodarczy np. które czynniki są brane pod uwagę (
                      oczywiście najprostszy model gospodarczy ) ale chyba o tym zapomniał albo nie
                      zrozumiał . pozdrawiam
                    • marek_boa Re: Samobojcza decyzja kremla 17.07.07, 08:55
                      Funny Zapomniałeś o ...ogórku małosolnym!:)
                      -Pozdrawiam!
                      • funnypunch Re: Samobojcza decyzja kremla 19.07.07, 20:43
                        Proponuje zawody Last Man Standing. Flachy w dłoń i kto jako jedyny będzie
                        umiał ustać 2 na 3 próby - wygrywa.
                      • odyn06 Re: Samobojcza decyzja kremla 20.07.07, 10:09
                        Marku. "przyklejam" sie do Ciebie, bo takiego steku bzdur na forum nie było juz
                        dawno.
                        Ale do rzeczy. Forumowicze winni wiedzieć, że Układ CFE został zawarty w
                        konkretnym celem. Celem tego była redukcja zimnowojennych potencjałów
                        militarnych w Europie. Zadanie to zostało wykonane i Układ od połowy lat 90-
                        tych stawał się coraz bardzie groteskowy. Przypominał Radę Wojskową okupowanego
                        Berlina. Kontrole zlecane przez Wiedeń na żądanie sygnataruiszy jeżdziły do
                        miejsc wskazanych, liczyły zardzewiałe czołgi, albo kanibalizowane samoloty
                        wracały do Wiednia, pisały sążniste sprawozdanie, kasowały diety i co? Jajco.
                        Dając odpór bzdurom na Forum stwierdzic trzeba, że WSZYSTKIE strony Układu
                        przestrzegały jego zasad stosując się ściśle do zapisów w aktach wykonawczych,
                        metodyki inspekcyjnej, zwyczajów dyplomatycznych itp.
                        Od kilku lat nie było żadnego incydentu i zgrzytów w trakcie inspekcji. Wieją
                        one nudą i rutyną. Takie sobie wojskowo-międzynarodowe pitolenie.
                        Trudną wydaje sie odpowiedź na pytanie, dlaczego Rosja grozi wypowiedzeniem
                        Układu. Moim zdaniem - to polityczny gest i pogróżka wobez zaleznej od Rosji
                        (energetycznie)Europy. Gest bez znaczenia, bo CFE dzisiaj jest bez znaczenia, a
                        Europa się tego kremlowskiego warczenia nie przestraszy.
                        O wiele ważniejsze może być to, co ten gest oznacza dla armii rosyjskiej. Moze
                        on być zapowiedzią redukcji przestarzałego uzbrojenia, stanów osobowych i
                        początkiem dużych zmian w SZ FR. Zmian dyslokacji, dostosowania tejże do
                        rosyjskiego modelu zagrożeń itp.
                • o333 Re: Samobojcza decyzja kremla 17.07.07, 09:03
                  materk swego czasu ignorant często próbował udowadniać swoje tezy . Jednak
                  kończyło się to tym że towarzysz ignorant plątał się w zeznaniach. Jeśli bzdurę
                  umie się uzasadnić logicznie to ktoś to może kupić ale on nawet tego nie
                  potrafi.Pozdrawiam .
    • ignorant11 Nieprzewidywalna Rosja 17.07.07, 01:32
      Sława!
      www.rzeczpospolita.pl/news.rol?newsId=10934
      Minister Szczygło - Rosja staje się nieprzewidywalna

      eb, pap

      Towarzyszący prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu w rozpoczętej wczoraj wizycie w
      USA minister obrony narodowej Aleksander Szczygło podkreślił, że następuje ona w
      momencie napięcia w stosunkach Zachodu z Rosją, którego przejawem jest
      zawieszenie przez Rosję udziału w układzie o redukcji sił konwencjonalnych w
      Europie (CFE)

      - To jest decyzja, która stawia Rosję w szeregu krajów, jakie w normalnym języku
      określa się jako kraje, które stają się nieprzewidywalne - powiedział szef MON
      wniedzielę polskim korespondentom w USA. - Jest to niebezpieczne zarówno dla
      Europy, jak i też dla Rosji - dodał.

      Rosja ogłosiła o zawieszeniu jej udziału w traktacie CFE w piątek, uzasadniając
      to amerykańskimi planami rozmieszczenia w Polsce i Czechach baz systemu obrony
      antyrakietowej. Administracja prezydenta Busha oświadczyła, że jest
      "rozczarowana" decyzją Moskwy. Podobne oświadczenie złożył sekretarz generalny
      NATO Jaap de Hoop Scheffer.

      Zapytany, czy w związku ze sprawą CFE prezydent Kaczyński będzie nalegał na
      dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa dla Polski, minister Szczygło odpowiedział
      wymijająco, podkreślając, że nie może ujawniać przebiegu rozmów z USA o tarczy
      antyrakietowej przed ich zakończeniem.

      - To są negocjacje. Mamy swoje oczekiwania i oczywiście na tym poziomie mówi się
      o pewnych sprawach kierunkowo, ale szczegóły są omawiane przez zespoły
      negocjacyjne. Na tym etapie nie można informować o szczegółach negocjacji -
      oświadczył szef MON.



      Forum Słowiańskie
      gg 1728585
    • zibi_mazurak Re: Traktat CFE zawieszony! 19.07.07, 20:35
      Rosjanie go i tak nigdy nie przestrzegali.
      • billy.the.kid Re: Traktat CFE zawieszony! 19.07.07, 20:38
        no,polaczkowie nie mają piniendzoró zeby go NIE PRZSTRZEGAĆ.
    • misza_kazak Ciekawy amerykanski artykul 20.07.07, 10:09
      onlinejournal.com/artman/publish/article_2125.shtml
      • misza_kazak Ten tez jest niczego sobie 20.07.07, 10:28

        www.americanchronicle.com/articles/viewArticle.asp?articleID=24987
        • odyn06 Re: Ten tez jest niczego sobie 20.07.07, 10:32
          Misza. Nie obrażaj naszej inteligencji. Jaki "ałtor" taki artukuł.:-))
          • odyn06 Re: Ten tez jest niczego sobie 20.07.07, 10:54
            Da zdrastwujet trezwyj realizm!
            TRANSFORMING
            Risks, Challenges
            and O pportunities
            NATO
            Conference Proceedings
            David Adgill Larsen,
            Line Selmer Friborg and
            Kristian Søby Kristensen
            DIIS Conference Eigtveds Pakhus Copenhagen 30-31 October 2006
            Introduction
            On 30-31 October 2006 the Danish Institute for International Studies hosted a
            conference entitled: “Transforming NATO: Risks, Challenges and Opportunities”.
            The conference brought together highly esteemed scholars, diplomats,
            politicians,
            and experts to discuss the current and future transformation of NATO. This
            publication
            sums up the key debates and insights from the panel discussions and keynote
            speeches of the conference and discusses the future direction of NATO’s
            transformation.
            The conference was opened with a speech of welcome by Ms. Nanna Hvidt, Director
            of DIIS, and then two presentations by respectively Mr. Søren Gade, Danish
            Minister of Defence, and Mr. Kristian Søby Kristensen, Researcher at DIIS. The
            program of the conference included keynote speeches by Dr. Hans Binnendjik,
            wDirector
            of the Center for Technology and National Security Policy in Washington
            D.C., Gen. Klaus Nauman, Former Chairman of NATO’s Military Committee
            in Brussels, and Dr. Geir Lundestad Director of the Norwegian Nobel Institute in
            Oslo, as well as five panel discussions focusing on:
            • NATO’s Continued Political and Military Transformation
            • Partnerships and NATO’s Institutional Network
            • Enlargement: A Door Forever Open?
            • NATO Response Force: Missions and Effects
            • New Threats: A New Role – and What New Role – for NATO?
            Transforming NATO: Risks, Challenges and Opportunities
            1
            Panel I
            NATO’s Continued Political and
            Military Transformation
            The panel was chaired by Dr. Kori Schake, Research Fellow at the Hoover
            Institution at
            Stanford University, and included presentations by Dr. Heinz Gärtner, Professor
            at the
            Austrian Institute for International Affairs in Vienna, Dr. Mikkel Vedby
            Rasmussen, Head of
            the Danish Institute for Military Studies in Copenhagen, and Dr. Jolyon
            Howorth, Visiting
            Professor at the Department of Political Science at Yale University in New
            Haven and Jean
            Monnet Professor of European Politics at the University of Bath.
            NATO is in the middle of a fundamental reorganisation of its own role and the
            way it works. New military capabilities as well as new political structures are
            argued as essential in order for the organisation to manage the risks and
            threats
            of a new security environment. What are the major elements in this
            transformation?
            What challenges or disagreements are associated with this transformation
            idea? And how can NATO’s future transformation be conceived?
            In spite of the predictions set out by amongst others Kenneth Waltz, who
            proclaimed
            that “NATO’s days might not be numbered, but its years are”, the Alliance
            managed to move on and transform itself after the Cold War. In fact NATO has
            never been as physically active around the globe as it is today, and the
            prediction
            that no alliance can survive its enemy has been proved wrong. But what is this
            Alliance
            without an enemy? The very nature of this new and transforming NATO can
            be hard to grasp.
            Dr. Rasmussen pointed out that where NATO had been a concrete answer to a
            concrete threat during the Cold War, the Alliance of today can best be described
            w– with reference to Zygmunt Bauman’s Liquid Modernity – as being in a liquid
            state constantly adapting to the ever-changing threats of the post-Cold War
            environment.
            Thus, with the Alliance’s new focus on managing the changing and multifaceted
            processes of a new security environment it itself has become the subject of
            constant change. It is no wonder that it can be hard to grasp what this new
            transformed
            NATO actually is.
            Three overlapping phases, with important ramifications for the Alliance of
            today,
            can be identified in the history of NATO’s transformation.
            DIIS Conference Eigtveds Pakhus Copenhagen 30-31 October 2006
            2
            The first phase was initiated at the summit in Rome in 1991, where it was
            decided
            that the Alliance should move from concentrating solely on collective defence to
            focusing also on crisis response. From the present point of view this means
            that the
            collective defence of NATO territory may still be of symbolic importance. But
            nevertheless,
            politically and strategically it has effectively become less important.
            The second phase began, despite discussions amongst alliance members, during the
            1990’s with the out-of-area operations in the Balkans, and was consolidated as a
            core NATO practice at the Prague Summit in 2002.
            A third phase can be identified with a shift from fighting wars to providing
            stability,
            reconstruction, and disaster relief. Here NATO has over the last couple of years
            taken on a new range of tasks of a more humanitarian nature. The ability and
            legitimacy
            to carry out these tasks is vividly discussed.
            Hence NATO should no longer be seen as a regional actor, but as a global force.
            This
            means that there are no longer any geographical restrictions on what threats and
            challenges come under its purview. Furthermore, the shift towards a more global
            orientation highlights the fact that NATO has become more than a traditional
            alliance.
            It is now a network reaching out to incorporate and engage relevant partners
            – both individual countries and international organisations – to help manage the
            liquid threats of globalisation. On the other hand this network must also be
            seen as
            a toolbox for both the EU and the US by providing hardware for different
            missions
            to be carried out by changing coalitions.
            None of the three phases of transformation have been easy. They have all been
            subjected
            to intense discussions by ‘transformers’ and ‘traditionalists’ on what kind of
            organisation NATO should become and what kind of tasks it should take on.
            Further
            discussions at the political level are needed in order to clarify what kind of
            alliance
            is needed. The old NATO was good at spreading common military standards
            and doctrines and at fostering communality in political and military cultures.
            The
            challenge is to transform that process to suit the new NATO and the challenges
            and tasks it faces.
            Transforming NATO: Risks, Challenges and Opportunities
            3
            A major challenge is the transatlantic relationship itself. NATO was designed to
            deliver US commitment to European security, but is presently also delivering
            European
            support to US global policies. The relationship between Europe and the
            US is of course seminal for the future of the Alliance. Points of disagreements
            have
            arisen over soft versus hard power and on the political balance within the
            Alliance.
            In order to overcome NATO’s difficulties the US and the EU must recognise that
            partnership is essential. The EU must “get its act together” in order to become
            a
            valuable security partner, and the US must accept EU assets and the fact that
            the
            EU has a role to play in global security politics.
            »NATO is no longer tied to the NATO
            treaty area. It became a global Alliance
            de facto in 2002, and it must focus on
            countering the threat where it emerges.«
            Klaus Naumann
            DIIS Conference Eigtveds Pakhus Copenhagen 30-31 October 2006
            4
            Panel II
            Partnerships and NATO’s Institutional Network
            The panel was chaired by Dr. Paul Cornish, Head of the International Security
            Programme
            at Chatham House in London, and included presentations by Dr. Sten Rynning,
            Associate
            Professor at the Department of Political Science and Public Management at the
            University
            of Southern Denmark in Odense, Dr. Julian Lindley-French, Senior Scholar at the
            Ce
          • misza_kazak Re: Ten tez jest niczego sobie 20.07.07, 11:49
            odyn06 napisał:

            > Misza. Nie obrażaj naszej inteligencji. Jaki "ałtor" taki artukuł.:-))

            Cos ty odynie, nigdy nie posadzalem ciebie i twych kolesi ignoranta, zibi i matrka w posiadaniu jakiejkolwiek intelligencji :)
            • odyn06 Re: Ten tez jest niczego sobie 20.07.07, 15:24
              No Misza, aleś mi znalazł towarzystwo:-))
              • misza_kazak Re: Ten tez jest niczego sobie 20.07.07, 15:32
                odyn06 napisał:

                > No Misza, aleś mi znalazł towarzystwo:-))

                Ale przeciez tyle razy blagales zebym dolaczyl cie do nich :))
            • odyn06 Re: Ten tez jest niczego sobie 20.07.07, 15:29
              Misza, czy twoje odszczekiwanie się, to merytoryczne ustosunkowanie się do
              mojego postu z godz. 10.09? Pozdrawiam z weekendowym optymizmem:-)))))
              • misza_kazak Re: Ten tez jest niczego sobie 20.07.07, 15:34
                odyn06 napisał:

                > Misza, czy twoje odszczekiwanie się, to merytoryczne ustosunkowanie się do
                > mojego postu z godz. 10.09? Pozdrawiam z weekendowym optymizmem:-)))))

                Jak to sie mowi - chcesz uslyszczec nieglupia odpowiedz, to nie zadawaj glupich pytan :)
                • odyn06 No to do brzegu... 20.07.07, 15:43
                  Co sądzisz o mojej opinii z godz. 10.09?
                  • misza_kazak Re: No to do brzegu... 20.07.07, 15:49
                    odyn06 napisał:

                    > Co sądzisz o mojej opinii z godz. 10.09?

                    Tej? Bo innej nie widze
                    forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=539&w=65895890&a=66206743
                    Sadze ze to twoje osobiste zdanie. Co tu wlasciwie komentowac?
                    • odyn06 Re: No to do brzegu... 22.07.07, 21:24
                      Na tym forum prywatne opinie komentować można. Jaka jest twoja PRYWATNA opinia
                      na ten temat?
                      • misza_kazak Re: No to do brzegu... 23.07.07, 08:51
                        odyn06 napisał:

                        > Na tym forum prywatne opinie komentować można. Jaka jest twoja PRYWATNA opinia
                        > na ten temat?

                        O wypowiedzeniu CFE?
                        MOje zdanie ze Putin robi slusznie. Dlaczego ROsja i Bialorus musza spelniac zasady tej umowy, skoro nikt w NATO nawet nie spieszy brac ja pod uwage?
                        Sytuacja co najmniej glupia. Rosja musi wyjsc z tej umowy, rozmiescic jak najwiecej sil i srodkow na Kaukazie, w Kaliningradzie i w Leningradskim obwodzie. Trzeba bic tam gdzie boli. NATO domaga sie wyprowadzenia naszych wojsk z Gruzji? Chooj im w dupe - wprowadzic tam jeszce pare batalionow Specnazu.
                        Chca demilitaryzacji Kaliningrada - to samo - zainstalowac tam jak najszybciej Iskandery i jeszcz jeden pulk bombowcow.
                        NATO i USA rozumieja i szanuja tylko sile. Slabych ignoruja i podbijaja. Dlatego Rosja musi dizalac konsekwentnie i twardo.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka