Dodaj do ulubionych

Armie państw i parapaństw kaukaskich

30.09.03, 19:10
Ma ktoś może w miarę wiarygodne informacje na temat stanów i wyposażenia
wojsk tamtego regionu (szczególnie Azerbejdżan i Armenia)? I nie tylko państw
powszechnie uznawanych, ale też wojsk Górskiego Karabachu.
Może Misza?
Obserwuj wątek
    • windows3.1 może OSW? 02.10.03, 09:15
      nie mam i w ogóle mnie to nie interesuje, ale myślę że najlepiej w Polsce
      powinien być poinformowany Ośrodek Studiów Wschodnich na Koszykowej, zajmujący
      się tzw. białym wywiadem. Ich materiały idą m.in. do MSW i MSZ. Obecny
      wicedyrektor OSW, Jacek Cichocki, specjalizuje się w Zakaukaziu. Widziałem jego
      opracowania, w których omawia walki frakcyjne w łonie trzeciorzędnych partii
      gruzińskich.

      Większość z ich materiałów jest przygotowywana dla administracji centralnej i
      pewnie bieżących nie dostaniesz; ale może udostępniają trochę starsze, albo te
      nieco bardziej "publiczne" (robią i takie, na potrzeby świata akademickiego i
      wymiany międzynarodowej).
    • mako75 Re: Armie państw i parapaństw kaukaskich 02.10.03, 09:57
      dreaded88 napisał:

      > Ma ktoś może w miarę wiarygodne informacje na temat stanów i wyposażenia
      > wojsk tamtego regionu (szczególnie Azerbejdżan i Armenia)? I nie tylko państw
      > powszechnie uznawanych, ale też wojsk Górskiego Karabachu.
      > Może Misza?

      Ciekawy mógłby byc temat tyle że informacji brak z tego regionu....
      Pozostaje chyba liczyć na Misze:)))
      • Gość: Misza Mozesz zawsze na mnie liczyc ;)) IP: *.ats51.donpac.ru 02.10.03, 13:02
        mako75 napisał:

        > Pozostaje chyba liczyć na Misze:)))
    • Gość: Misza Re: Armie państw i parapaństw kaukaskich IP: *.ats51.donpac.ru 02.10.03, 12:56
      dreaded88 napisal:

      > Ma ktos moze w miare wiarygodne informacje na temat stanow i wyposazenia
      > wojsk tamtego regionu (szczegolnie Azerbejdzan i Armenia)? I nie tylko panstw
      > powszechnie uznawanych, ale tez wojsk Gorskiego Karabachu.
      > Moze Misza?

      Zgodnie z umowa podpisana przez Azerbejdzan i Armenie w 1995 roku na summicie
      WNP Armenia i Azerbajdzan moga miec nie wiecej niz (kazda strona):

      CZolgi i BWP - 220
      Artyleria roznych kalibrow - 285
      Samoloty - 100
      Helikoptery - 50

      Rzeczywiste dane o WS Armenii:
      Sklada sie z 4 korpusow armejskich (w rzeczywistosci to sa raczej dywizje)
      Zolnierzy - 58600 tys. (1999 rok) (wojska ladowe 48 tys)
      CZolgi - 102
      BMW i BMD - 168
      BTR - 50
      Dziala - 225

      Lotnictwo:
      5 Su25 i 1 Mig25 (bylo wiecej ale polowe stracili w konflikcjie z Azerami)
      35 Mi24 i Mi8

      Plot:
      1 brygada i 2 pulki - 72 kompleksy rakietowe roznych typow.

      Z tego wzgledu ze Armenia nie moze chronic swoja przestrzen powietrzna, na
      terr. resp. stacjonuja nasze jednostki 102 bazy wojskowej, na ktorej stacjonuja
      ktorej 4 tys. zolnierzy, 74 czolgi, 17 BMP, 148 BTR, 84 dziala, dwie skadry
      Mig29 i Mig23, i 4 kompleksy S300V.


      ROwniez korpus oficerski Armenii szkoli sie w akademiach i uczelniach
      wojskowych Rosji.


      Teraz Azery:
      VS Azerbajdzana maja najwieksze zapasy amunicji wsrod wszystkich pasntw rejonu
      (za wyjatkiem Rosji czoywiscie ;)). Ogolem 11 tysiecy (!) wagonow z amunicja.
      Dla porownania: gdyby Azerbajdzan przec caly rok prowadzil wojne srednej
      intensywonosci to dla tego mu starczylo by 1000 wagonow. Na terrytorii Armenii
      znajduje sie magazyn z 500 wqagonami...

      Zolnierzy - 69900 tys (na 1999 rok)
      CZolgi - 336 (50 czolgow w 1993 roku kupili od Ukrainy)
      BWP, BTR - 947
      Dziala - 387
      Helikoptery - 18

      jak widzisz Azerbajdzan mimo umow ma nadwyzki i ciagle sie uzbraja przy duzej
      pomocy Turcji.

      Gruzja ma 20 tys zolnierzy i 25% mniej sprzety niz Armenia

      Pozdr
      Misza
      • dreaded88 Spasiba :-) 02.10.03, 17:31
        W kwestii czołgów - wiesz może jakie typy przeważają (zakładam, że T-55 i T-62)?
        Jak ocenia się stan techniczny i sprawność sprzętu technicznego?
        I jeszcze Górski Karabach - czy wliczyłeś go w skład sił Armenii?
        Jeszcze raz dzięki i pozdr.
        • Gość: Misza Zawsze do uslug ;-) IP: 195.208.237.* 02.10.03, 17:35
          dreaded88 napisał:
          > W kwestii czołgów - wiesz może jakie typy przeważają (zakładam, że T-55 i T-
          62) ?

          Wszystkich typow, ale w wiekszosci T55 i T72.

          > Jak ocenia się stan techniczny i sprawność sprzętu technicznego?

          Od czasow ZSRR nic sie nie zmienilo. ALe to co bylo - pozostalo ;)))

          > I jeszcze Górski Karabach - czy wliczyłeś go w skład sił Armenii?

          Nie. Karabach to NKR - Nagorno-Karabachskaja Respublika - nikt dkladnei nie wie
          ile tam sprzetu teraz. Tzn. w GRU i FSB znaja ale nie powiedza ;)))

          > Jeszcze raz dzięki i pozdr.

          POzdr
          Misza

          P.S> A po co Ci to bylo ? ;))
          • mako75 Z mojej strony.... 03.10.03, 07:59
            też podziękowania Misza...
            Szkoda, że u nas praktycznie nie ma literatury o tamtych konfliktach...

            Pozdrawiam

            • Gość: Misza Re: Z mojej strony.... IP: *.ats51.donpac.ru 03.10.03, 09:19
              mako75 napisał:

              > też podziękowania Misza...

              Dzieki

              > Szkoda, że u nas praktycznie nie ma literatury o tamtych konfliktach...

              U nas tez nie za duzo. Mamy wlasne problemy na glowie...

              > Pozdrawiam

              Pozdrawiam
              Misza
          • dreaded88 Re: Zawsze do uslug ;-) 03.10.03, 16:47
            Gość portalu: Misza napisał(a):

            > dreaded88 napisał:
            > > W kwestii czołgów - wiesz może jakie typy przeważają (zakładam, że T-55 i
            > T-
            > 62) ?
            >
            > Wszystkich typow, ale w wiekszosci T55 i T72.

            Gruzini podobno mają wyłącznie T-55, w tym sprowadzane z Czech a podobno i od
            nas...

            > > Jak ocenia się stan techniczny i sprawność sprzętu technicznego?
            >
            > Od czasow ZSRR nic sie nie zmienilo. ALe to co bylo - pozostalo ;)))
            >
            > > I jeszcze Górski Karabach - czy wliczyłeś go w skład sił Armenii?
            >
            > Nie. Karabach to NKR - Nagorno-Karabachskaja Respublika - nikt dkladnei nie
            wie
            >
            > ile tam sprzetu teraz. Tzn. w GRU i FSB znaja ale nie powiedza ;)))
            >
            > > Jeszcze raz dzięki i pozdr.
            >
            > POzdr
            > Misza
            >
            > P.S> A po co Ci to bylo ? ;))

            Mam chrapkę na jakieś złoże ropy i chciałem się dowiedzieć ile muszę
            zainwestować w najemników :-)))
            Po prawdzie to przeczytałem notatkę w gazecie o sytuacji w Karabachu -
            twierdzono tam, że NKR (ciekawe, jak to jest po ormiańsku :-) ma najsilniejszą
            armię w regionie.
            Pozdr.
            • Gość: Ormianin Re: Zawsze do uslug ;-) IP: *.ists.pl / *.ists.pl 12.12.03, 18:59
              NKR po ormiańsku - Arcach.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka