dreaded88 30.09.03, 19:10 Ma ktoś może w miarę wiarygodne informacje na temat stanów i wyposażenia wojsk tamtego regionu (szczególnie Azerbejdżan i Armenia)? I nie tylko państw powszechnie uznawanych, ale też wojsk Górskiego Karabachu. Może Misza? Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
windows3.1 może OSW? 02.10.03, 09:15 nie mam i w ogóle mnie to nie interesuje, ale myślę że najlepiej w Polsce powinien być poinformowany Ośrodek Studiów Wschodnich na Koszykowej, zajmujący się tzw. białym wywiadem. Ich materiały idą m.in. do MSW i MSZ. Obecny wicedyrektor OSW, Jacek Cichocki, specjalizuje się w Zakaukaziu. Widziałem jego opracowania, w których omawia walki frakcyjne w łonie trzeciorzędnych partii gruzińskich. Większość z ich materiałów jest przygotowywana dla administracji centralnej i pewnie bieżących nie dostaniesz; ale może udostępniają trochę starsze, albo te nieco bardziej "publiczne" (robią i takie, na potrzeby świata akademickiego i wymiany międzynarodowej). Odpowiedz Link Zgłoś
mako75 Re: Armie państw i parapaństw kaukaskich 02.10.03, 09:57 dreaded88 napisał: > Ma ktoś może w miarę wiarygodne informacje na temat stanów i wyposażenia > wojsk tamtego regionu (szczególnie Azerbejdżan i Armenia)? I nie tylko państw > powszechnie uznawanych, ale też wojsk Górskiego Karabachu. > Może Misza? Ciekawy mógłby byc temat tyle że informacji brak z tego regionu.... Pozostaje chyba liczyć na Misze:))) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Misza Mozesz zawsze na mnie liczyc ;)) IP: *.ats51.donpac.ru 02.10.03, 13:02 mako75 napisał: > Pozostaje chyba liczyć na Misze:))) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Misza Re: Armie państw i parapaństw kaukaskich IP: *.ats51.donpac.ru 02.10.03, 12:56 dreaded88 napisal: > Ma ktos moze w miare wiarygodne informacje na temat stanow i wyposazenia > wojsk tamtego regionu (szczegolnie Azerbejdzan i Armenia)? I nie tylko panstw > powszechnie uznawanych, ale tez wojsk Gorskiego Karabachu. > Moze Misza? Zgodnie z umowa podpisana przez Azerbejdzan i Armenie w 1995 roku na summicie WNP Armenia i Azerbajdzan moga miec nie wiecej niz (kazda strona): CZolgi i BWP - 220 Artyleria roznych kalibrow - 285 Samoloty - 100 Helikoptery - 50 Rzeczywiste dane o WS Armenii: Sklada sie z 4 korpusow armejskich (w rzeczywistosci to sa raczej dywizje) Zolnierzy - 58600 tys. (1999 rok) (wojska ladowe 48 tys) CZolgi - 102 BMW i BMD - 168 BTR - 50 Dziala - 225 Lotnictwo: 5 Su25 i 1 Mig25 (bylo wiecej ale polowe stracili w konflikcjie z Azerami) 35 Mi24 i Mi8 Plot: 1 brygada i 2 pulki - 72 kompleksy rakietowe roznych typow. Z tego wzgledu ze Armenia nie moze chronic swoja przestrzen powietrzna, na terr. resp. stacjonuja nasze jednostki 102 bazy wojskowej, na ktorej stacjonuja ktorej 4 tys. zolnierzy, 74 czolgi, 17 BMP, 148 BTR, 84 dziala, dwie skadry Mig29 i Mig23, i 4 kompleksy S300V. ROwniez korpus oficerski Armenii szkoli sie w akademiach i uczelniach wojskowych Rosji. Teraz Azery: VS Azerbajdzana maja najwieksze zapasy amunicji wsrod wszystkich pasntw rejonu (za wyjatkiem Rosji czoywiscie ;)). Ogolem 11 tysiecy (!) wagonow z amunicja. Dla porownania: gdyby Azerbajdzan przec caly rok prowadzil wojne srednej intensywonosci to dla tego mu starczylo by 1000 wagonow. Na terrytorii Armenii znajduje sie magazyn z 500 wqagonami... Zolnierzy - 69900 tys (na 1999 rok) CZolgi - 336 (50 czolgow w 1993 roku kupili od Ukrainy) BWP, BTR - 947 Dziala - 387 Helikoptery - 18 jak widzisz Azerbajdzan mimo umow ma nadwyzki i ciagle sie uzbraja przy duzej pomocy Turcji. Gruzja ma 20 tys zolnierzy i 25% mniej sprzety niz Armenia Pozdr Misza Odpowiedz Link Zgłoś
dreaded88 Spasiba :-) 02.10.03, 17:31 W kwestii czołgów - wiesz może jakie typy przeważają (zakładam, że T-55 i T-62)? Jak ocenia się stan techniczny i sprawność sprzętu technicznego? I jeszcze Górski Karabach - czy wliczyłeś go w skład sił Armenii? Jeszcze raz dzięki i pozdr. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Misza Zawsze do uslug ;-) IP: 195.208.237.* 02.10.03, 17:35 dreaded88 napisał: > W kwestii czołgów - wiesz może jakie typy przeważają (zakładam, że T-55 i T- 62) ? Wszystkich typow, ale w wiekszosci T55 i T72. > Jak ocenia się stan techniczny i sprawność sprzętu technicznego? Od czasow ZSRR nic sie nie zmienilo. ALe to co bylo - pozostalo ;))) > I jeszcze Górski Karabach - czy wliczyłeś go w skład sił Armenii? Nie. Karabach to NKR - Nagorno-Karabachskaja Respublika - nikt dkladnei nie wie ile tam sprzetu teraz. Tzn. w GRU i FSB znaja ale nie powiedza ;))) > Jeszcze raz dzięki i pozdr. POzdr Misza P.S> A po co Ci to bylo ? ;)) Odpowiedz Link Zgłoś
mako75 Z mojej strony.... 03.10.03, 07:59 też podziękowania Misza... Szkoda, że u nas praktycznie nie ma literatury o tamtych konfliktach... Pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Misza Re: Z mojej strony.... IP: *.ats51.donpac.ru 03.10.03, 09:19 mako75 napisał: > też podziękowania Misza... Dzieki > Szkoda, że u nas praktycznie nie ma literatury o tamtych konfliktach... U nas tez nie za duzo. Mamy wlasne problemy na glowie... > Pozdrawiam Pozdrawiam Misza Odpowiedz Link Zgłoś
dreaded88 Re: Zawsze do uslug ;-) 03.10.03, 16:47 Gość portalu: Misza napisał(a): > dreaded88 napisał: > > W kwestii czołgów - wiesz może jakie typy przeważają (zakładam, że T-55 i > T- > 62) ? > > Wszystkich typow, ale w wiekszosci T55 i T72. Gruzini podobno mają wyłącznie T-55, w tym sprowadzane z Czech a podobno i od nas... > > Jak ocenia się stan techniczny i sprawność sprzętu technicznego? > > Od czasow ZSRR nic sie nie zmienilo. ALe to co bylo - pozostalo ;))) > > > I jeszcze Górski Karabach - czy wliczyłeś go w skład sił Armenii? > > Nie. Karabach to NKR - Nagorno-Karabachskaja Respublika - nikt dkladnei nie wie > > ile tam sprzetu teraz. Tzn. w GRU i FSB znaja ale nie powiedza ;))) > > > Jeszcze raz dzięki i pozdr. > > POzdr > Misza > > P.S> A po co Ci to bylo ? ;)) Mam chrapkę na jakieś złoże ropy i chciałem się dowiedzieć ile muszę zainwestować w najemników :-))) Po prawdzie to przeczytałem notatkę w gazecie o sytuacji w Karabachu - twierdzono tam, że NKR (ciekawe, jak to jest po ormiańsku :-) ma najsilniejszą armię w regionie. Pozdr. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Ormianin Re: Zawsze do uslug ;-) IP: *.ists.pl / *.ists.pl 12.12.03, 18:59 NKR po ormiańsku - Arcach. Odpowiedz Link Zgłoś