24.10.18, 08:55
Weźcie pomóżcie bo mnie szlag trafi.
Co można poradzić na wieczne trzymanie paluchow w buzi?
Dostałam zdjęcia ze szkoły, na każdym moje dziecko obgryza paznokcie, ssie palce czy co tam z nim robi. W każdym razie palce w ustach.
Smaruje gorzkim paluszkiem, proszę, zwracam uwagę, tlumacze - zero efektu. Nie wiem co robić...
Obserwuj wątek
    • berdebul Re: Pazury!! 24.10.18, 09:12
      Znaleźć przyczynę i wywliminować. Za mała stymulacja jamy ustnej - gryzaki sensoryczne, elektryczna szczotka do zębów.
      Stres? Nie radzi sobie z emocjami?
          • dziennik-niecodziennik Re: Pazury!! 24.10.18, 10:10
            Ona mniej obgryza, bardziej ssie.
            Po czym poznać ze sobie nie radzi? Ma w domu pełne przyzwolenie na wyrażanie emocji różnej maści, bez problemu komunikuje że jest zła/smutna/przestraszona/cokolwiek, potrafi powiedzieć co by jej pomogło (przytul mnie, zostaw mnie samą, muszę pokrzyczec, muszę popłakać). Nie jest przemęczona, spędza z nami dużo czasu, mamy świetny kontakt.
            Co zrobić żeby zidentyfikować problem?
            • katriel Re: Pazury!! 24.10.18, 10:34
              > Po czym poznać ze sobie nie radzi?
              Po tym, że ssie paluchy?
              > Ma w domu pełne przyzwolenie na wyrażanie emocji różnej maści,
              W szkole też? Bo pisałaś, że problem występuje na zdjęciach ze szkoły. Czy w domu też tak ssie?

A czy ona widziała te zdjęcia i zwróciła uwagę na to co ty (że na każdym ma palce w buzi)? I co o tym myśli?
              • dziennik-niecodziennik Re: Pazury!! 24.10.18, 10:43
                Ssie paluchy na okrągło, w domu też. Totalnie bezwiednie, czy czyta książkę, czy ogląda bajkę, czy robi cokolwiek innego co nie angażuje rąk - dopiero jak robi jakieś ręczne robótki to nie ssie.

Widziała. Nie zwróciła uwagi, dopiero jak jej pokazałam palcem to się zorientowała.

Czy może to być powiązane z wadą zgryzienia i aparatem ortodontycznym (na noc noszonych)? Zeby prostuje się ładnie, ale jakoś to ssanie palców się zaczęło właśnie jak jej też ząbki się pokrzywily...
        • berdebul Re: Pazury!! 24.10.18, 20:09
          Kupiłam pierwszysgryzak będąc 20+ i to zmieniło moje zycie. wink Gryzak rozładowuje stres, pozwala nieinwazyjnie zaspokoić potrzebę trzymania czegoś w paszczy, jest higieniczny.
    • kachaa17 Re: Pazury!! 24.10.18, 11:51
      Moim zdaniem to jednak że stresu. Nie znam nikogo kto robilby to z innych powodów. Ja też obgryzalam A przestałam dopiero na studiach jak stwierdziłam, że się wstydzę w autobusie za drążek trzymać więc dalej tak być nie może.
    • katia.seitz Re: Pazury!! 24.10.18, 20:40
      Zazwyczaj (jeśli nie zawsze) obgryzanie paznokci to wynik nierozładowego napięcia. Nie musi być to powiązane z widocznym na zewnątrz "stresowaniem się". Ma to też związek z zaburzeniami SI.
      Gorzkie paluszki i inne lakiery nic tu nie pomogą. Można przekierować potrzebę "skubania" paznokci na inne podobne (ktoś tu podpowiadał gryzak, u mnie się sprawdzała guma do żucia, choć w szkole trudno ją stosować). Czasami pomaga gniotek czy inny sprzęt pozwalający zająć czymś ręce.
      • kyrelime Re: Pazury!! 25.10.18, 12:19
        Potwierdzam, znalezc cos innego, bardziej akceptowalnego, co pozwoli na rozladowanie napiecia (ktore niekoniecznie musi wynikac z braku umiejetnosci radzenia sobie ze stresem, ludzie tak miewaja, jeden na wykladzie bazgrze sobie w zeszycie, inny sobie wlosy zakreca na palce itd.). Najlepiej niech corka wezmoe udzial w tych poszukiwaniach, bedzie miala wieksza motywacje do zmiany niechcianego nawyku.
    • rosa-fira Re: Pazury!! 24.10.18, 21:53
      Zrobić manicure u kosmetyczki i pomalować paznokcie (zgłosić nauczycielce, że to w ramach terapii). Kupić piłeczkę sensoryczną do ugniatania. Pozwolić żuć gumę, jeść żelki i szorować zęby szczoteczką elektryczną. Żelki i gumy ograniczać gdy będzie poprawa.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka