frequenter.light 13.01.20, 21:55 Cóż to jest? na forum pada czasem takie sformułowanie. Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
snakelilith Re: Słodki ulepek 13.01.20, 22:03 Wychowywałeś się na księżycu, że nie znasz podstaw polskiego języka? Odpowiedz Link Zgłoś
mooi Re: Słodki ulepek 13.01.20, 22:04 ty jesteś tego przeciwnoscią. I teraz myśl, kombinuj, czy też - kompinuj pan. Odpowiedz Link Zgłoś
mrs.solis Re: Słodki ulepek 13.01.20, 22:05 Np. herbata z piecioma lyzeczkami cukru. Odpowiedz Link Zgłoś
bobbiedraper Re: Słodki ulepek 13.01.20, 22:10 Ulubiony napój żon bywalca i jego 6rga dzieci w w poznańskim apartamencie 50m2 po nmigraci z lubartowskiego penthausu 30m2. Odpowiedz Link Zgłoś
snakelilith Re: Słodki ulepek 13.01.20, 22:11 No ale on nie wie, skąd się wziął ten językowy zwrot. Aspirant do klasy wyższej. W początkowym znaczeniu, to bowiem nie herbata z pięcioma łyżeczkami cukru. Odpowiedz Link Zgłoś
frequenter.light Re: Słodki ulepek 13.01.20, 22:23 Aha bo myślałem, ze batonik albo wafelek w czekoladzie Odpowiedz Link Zgłoś
snakelilith Re: Słodki ulepek 13.01.20, 22:28 Buhahahahahaaa...... Ulepek, ignorancie, ulepek, to gęsta mieszanina wody i cukru, lepka, słodka ciecz, inaczej lukier, albo syrop. Znaj moje dobre serce. Odpowiedz Link Zgłoś
snajper55 Re: Słodki ulepek 14.01.20, 15:07 snakelilith napisała: > Buhahahahahaaa...... Ulepek, ignorancie, ulepek, to gęsta mieszanina wody i > cukru, lepka, słodka ciecz, inaczej lukier, albo syrop. Znaj moje dobre serce. > A czy ulepek może być słony? S. Odpowiedz Link Zgłoś
ykke Re: Słodki ulepek 14.01.20, 15:45 E tam, ulepek to.musi być ciało stałe , nie ciecz. No, chyba że to kawa mojego teścia- wtedy pięć łyżeczek cukru, ale na filiżankę 😁 Odpowiedz Link Zgłoś
snajper55 Re: Słodki ulepek 14.01.20, 17:44 ykke napisała: > E tam, ulepek to.musi być ciało stałe , nie ciecz. No, chyba że to kawa mojego > teścia- wtedy pięć łyżeczek cukru, ale na filiżankę 😁 Odpowiednio posłodzona herbata staje się ciałem stałym. S. Odpowiedz Link Zgłoś
minniemouse Re: Słodki ulepek 21.01.20, 02:00 ja tylko jednego nie rozumiem - jak ktoś kto ewidentnie wie jak klepać w klawiaturę bo przecież pisze na forum - nie umie wklepać hasła w Google - jakaś wada mentalna? trzeba za rączkę poprowadzić? Minnie Odpowiedz Link Zgłoś
snakelilith Re: Słodki ulepek 27.01.20, 12:36 minniemouse napisała: > jakaś wada mentalna? trzeba za rączkę poprowadzić? Niewykluczone, ale przede wszystkim desperacka walka o atencję. Tak jak podskakujące trzylatki i wołające "ja też, ja też", choćby chodziło o zgłoszenie się do włożenia palca do wrzątku. Odpowiedz Link Zgłoś
szafireczek Re: Słodki ulepek 13.01.20, 22:08 Nowy wątasek? A w poprzednim - o WOŚP już odpowiedziałeś? Pędzę sprawdzić, bo nadal nie wiem, czy wrzucałeś pod kościołem, czy wplacales poważną kwotę ... Odpowiedz Link Zgłoś
kk345 Re: Słodki ulepek 13.01.20, 22:09 Gugle się zepsuło, bo nie zapłaciłeś abonamentu? Odpowiedz Link Zgłoś
bobbiedraper Re: Słodki ulepek 13.01.20, 22:11 Zbiera na dom w Poznaniu i wakacje w Ameryce. Odpowiedz Link Zgłoś
beverlyja90210 Re: Słodki ulepek 13.01.20, 22:32 Najlepiej do tego pasuje kawa z milionem dodatków w Starbucks,to jest takie słodkie I gest ze aż chce się zwracać Odpowiedz Link Zgłoś
mikams75 Re: Słodki ulepek 13.01.20, 22:58 herbata z cukrem, nektary czyli soki z woda i cukrem i wiele sokow niczym nierozcienczonych Odpowiedz Link Zgłoś
bei Re: Słodki ulepek 14.01.20, 01:00 Produkt lub potrawa tak słodki, ze aż się lepi... Odpowiedz Link Zgłoś
fitfood1664 Re: Słodki ulepek 14.01.20, 13:38 glut to glut, dlatego są dwa słowa a nie jedno Odpowiedz Link Zgłoś
viridiana73 Re: Słodki ulepek 14.01.20, 13:48 TARTUFE: (...) mocny ma pani kaszel. ELMOR: Tak, bardzo mnie nuży. TARTUFE: Ten ulepek z lukrecji może jej posłuży. Jak widzimy, ulepek jest wynalazkiem co najmniej siedemnastowiecznym. Odpowiedz Link Zgłoś
mama-ola Re: Słodki ulepek 14.01.20, 13:58 > Jak widzimy, ulepek jest wynalazkiem co najmniej siedemnastowiecznym. Tylko wówczas, jeśli przytoczyłaś siedemnastowieczne tłumaczenie. Odpowiedz Link Zgłoś
mama-ola Re: Słodki ulepek 14.01.20, 14:53 > Na to nie wpadłam😮 Spoko Sprawdziłam u Brücknera - jego zdaniem może być z łaciny. pl.m.wikisource.org/wiki/Słownik_etymologiczny_języka_polskiego/ulepek Odpowiedz Link Zgłoś
viridiana73 Re: Słodki ulepek 14.01.20, 17:19 I wtedy oznacza coś w rodzaju syropu - "lek, gęsty, słodkawy" - prawda? Odpowiedz Link Zgłoś
mama-ola Re: Słodki ulepek 14.01.20, 21:04 > I wtedy oznacza coś w rodzaju syropu - "lek, gęsty, słodkawy" - prawda? Tak, z pewnością chodziło o syrop (lek). Odpowiedz Link Zgłoś
viridiana73 Re: Słodki ulepek 14.01.20, 21:40 I znowu zagwozdka: sięgnęłam do tekstu, a w didaskaliach jak byk: "podaje jej papierową torebkę". Czy siedemnastowieczna butelka mogła się w trzysta lat zaledwie przeobrazić w torebkę?😊 Odpowiedz Link Zgłoś
mama-ola Re: Słodki ulepek 14.01.20, 21:53 Pewnie podał jej torebkę, w której umownie był ten syrop. Nie mógł być konkretny, bo aptekarz nie zapłacił Molierowi za product placement Odpowiedz Link Zgłoś
viridiana73 Re: Słodki ulepek 14.01.20, 21:59 😀😀 Dobra, dokopałam się tłumaczenia z XIX wieku. Uwaga: "Cukier z sokiem lukrecji może ulży pani". Moja teoria o siedemnastowiecznym ulepku legła w gruzach. Ta o lokowaniu (czy też nielokowaniu) produktu również😊 Odpowiedz Link Zgłoś
mama-ola Re: Słodki ulepek 14.01.20, 22:19 Następny krok to zajrzeć do oryginału Odpowiedz Link Zgłoś
viridiana73 Re: Słodki ulepek 14.01.20, 22:23 Nie znam francuskiego. A siedemnastowiecznego francuskiego jeszcze bardziej nie znam😊 Odpowiedz Link Zgłoś
chatgris01 Re: Słodki ulepek 14.01.20, 22:27 viridiana73 napisał(a): > 😀😀 > Dobra, dokopałam się tłumaczenia z XIX wieku. Uwaga: "Cukier z sokiem lukrecji > może ulży pani". > Moja teoria o siedemnastowiecznym ulepku legła w gruzach. Ta o lokowaniu (czy t > eż nielokowaniu) produktu również😊 Podnieś z gruzów, Moliera przetłumaczono co prawda później i chodzi tam o jakieś cukierki na kaszel, ale to nieistotne, gdyż ulepek występuje w u polskich XVII wiecznych autorów Suchar i wędzonka to sarmackie potrawy, Czosnek, rzodkiew, cebula – to wszystkie zaprawy Te na wszystkie choroby doświadczone leki. Nie jadali pigułek, nie znali apteki, Ni proszków, ni ulepków starzy Sarmatowie, A żelazne przy sercu lwim miewali zdrowie. Zbigniew Morsztyn Odpowiedz Link Zgłoś
viridiana73 Re: Słodki ulepek 14.01.20, 22:30 O, dzięki, nie znałam tego! A tłumacz google przełożył mi stosowny fragment z francuskiego jako: "kawałek tego soku z lukrecji"😀😀 Odpowiedz Link Zgłoś
chatgris01 Re: Słodki ulepek 14.01.20, 22:34 viridiana73 napisał(a): > "kawałek tego soku z lukrecji"😀😀 Bo tak dosłownie brzmi w oryginale, przypuszczam, że chodzi o cukrowe pigułki z sokiem lukrecji, czyli cukierki/pastylki na kaszel. Odpowiedz Link Zgłoś
viridiana73 Re: Słodki ulepek 14.01.20, 22:43 Myślę, że czas porzucić to śledztwo, bo skończę jako ofiara ulepka ( por. "Ofiara świerzopa")😊 Odpowiedz Link Zgłoś
frequenter.light Re: Słodki ulepek 15.01.20, 08:56 Chatgris to taki słodki ulepek? Odpowiedz Link Zgłoś
chatgris01 Re: Słodki ulepek 15.01.20, 12:59 Nie, taki jak ten drugi. Głowę może odgryźć. Odpowiedz Link Zgłoś
snajper55 Re: Słodki ulepek 14.01.20, 15:11 viridiana73 napisał(a): > TARTUFE: (...) mocny ma pani kaszel. > ELMOR: Tak, bardzo mnie nuży. > TARTUFE: Ten ulepek z lukrecji może jej posłuży. > > Jak widzimy, ulepek jest wynalazkiem co najmniej siedemnastowiecznym. Tylko czy nie zmienił znaczenia? Czy w cytacie ulepek nie pochodzi od słowa lepić tak jak dzisiejsze słowo zlepek? S. Odpowiedz Link Zgłoś
snakelilith Re: Słodki ulepek 14.01.20, 16:02 Ulepek to jest inne słowo na syrop. Tylko syrop jest słowem pochodzenia arabskiego, które znalazło się najpierw w łacinie, a potem w wielu językach europejskich, a ulepek jest nasz polski. Odpowiedz Link Zgłoś
miqotka Re: Słodki ulepek 14.01.20, 13:53 Ja się przyznaję, że też się z tym określeniem nie spotkałam. Ale nawet i na forum. I bez kontekstu chyba bym się nie domyślila. W pierwszej chwili pomyślałam o małym słodkim kotku Odpowiedz Link Zgłoś
szczypawka100 Re: Słodki ulepek 14.01.20, 21:00 A przylepka to piętka z bochenka. Odpowiedz Link Zgłoś
snakelilith Re: Słodki ulepek 14.01.20, 14:32 Ciekawe czasy, każdy ma słownik w smartfonie, a znajomość ojczystego języka i tak upada. Odpowiedz Link Zgłoś
miqotka Re: Słodki ulepek 14.01.20, 14:58 snakelilith napisała: > Ciekawe czasy, każdy ma słownik w smartfonie, a znajomość ojczystego języka i t > ak upada. Ale przecież to nie chodzi o to, że nie mogę sobie sprawdzić w słowniku, tylko że jak się z tym nigdy w życiu nie spotkałam, a po przeczytaniu tego " słodkiego ulepka " miałam to oto skojarzenie. Odpowiedz Link Zgłoś
snakelilith Re: Słodki ulepek 14.01.20, 15:08 No właśnie o to chodzi, że można sobie w każdym momencie sprawdzić w słowniku, a ludzie posługują się coraz bardziej ograniczonym słownictwem. Spytaj mamy, albo babci, one pomimo pewnie gorszego od twojego wykształcenia, będą wiedziały, co to jest ulepek. Odpowiedz Link Zgłoś
miqotka Re: Słodki ulepek 14.01.20, 15:41 snakelilith napisała: > No właśnie o to chodzi, że można sobie w każdym momencie sprawdzić w słowniku, > a ludzie posługują się coraz bardziej ograniczonym słownictwem. Spytaj mamy, a > lbo babci, one pomimo pewnie gorszego od twojego wykształcenia, będą wiedziały > , co to jest ulepek. Ale ja się nigdzie nie pytałam co to znaczy. Zazwyczaj jak czegoś nie znam to gugluję, ale skoro nigdy w życiu do teraz nie spotkałam się z tym, to nie moja wina. Najwyraźniej moja mama i babka też tego nie używały. Odpowiedz Link Zgłoś
snakelilith Re: Słodki ulepek 14.01.20, 15:57 Smutne jest, że nigdy się z tym nie spotkałaś. Podobnie zresztą jak aspirant do klasy wyższej bywalec. Nad tym właśnie ubolewam. Nie wiem tylko, czy to sprawa grupy społecznej, czy generalnego zubożenia językowego. Odpowiedz Link Zgłoś
miqotka Re: Słodki ulepek 14.01.20, 20:43 snakelilith napisała: > Smutne jest, że nigdy się z tym nie spotkałaś. Podobnie zresztą jak aspirant do > klasy wyższej bywalec. Nad tym właśnie ubolewam. Nie wiem tylko, czy to sprawa > grupy społecznej, czy generalnego zubożenia językowego. Może i być sprawa grupy społecznej, tylko wtedy kto do jakiej grupy przynależy 😉 Nie mam z tym problemu, żeby nie słyszeć tego nigdy w życiu. Do niczego mi to nie jest potrzebne. Nie wydaje mi się to wielce elokwentne. Odpowiedz Link Zgłoś
aankaa Re: Słodki ulepek 14.01.20, 22:01 Nie mam z tym problemu, żeby nie słyszeć tego nigdy w życiu. Do niczego mi to nie jest potrzebne. Nie wydaje mi się to wielce elokwentne. omatko... Odpowiedz Link Zgłoś
nickbezznaczenia Re: Słodki ulepek 14.01.20, 22:06 Bo i autorka nie wydaje się być elokwentna. Odpowiedz Link Zgłoś
aqua48 Re: Słodki ulepek 14.01.20, 17:37 miqotka napisał(a): > skoro nigdy w życiu do teraz nie spotkałam się z tym, to nie moja w > ina. No jednak Twoja wina, bo znaczy, że jesteś mało oczytana. Odpowiedz Link Zgłoś
miqotka Re: Słodki ulepek 14.01.20, 20:44 aqua48 napisała: > miqotka napisał(a): > > > skoro nigdy w życiu do teraz nie spotkałam się z tym, to nie moja w > > ina. > > No jednak Twoja wina, bo znaczy, że jesteś mało oczytana. Tak, bo w każdej książce o jakimś ulepku piszą. Odpowiedz Link Zgłoś
xyxzza Re: Słodki ulepek 20.01.20, 21:47 miqotka napisał(a): > > Tak, bo w każdej książce o jakimś ulepku piszą. Nie w każdej, ale jeśli przeczytasz więcej niż jedną to będziesz mieć większe szanse żeby się na ten ulepek natknąć... Odpowiedz Link Zgłoś
frequenter.light Re: Słodki ulepek 20.01.20, 21:53 Ja przeczytałem bardzo wiele książek w życiu, ale nie kojarzę tego słowa. Zwłaszcza iż to język potoczny a nie oficjalny Odpowiedz Link Zgłoś
nickbezznaczenia Re: Słodki ulepek 20.01.20, 21:58 I wyobraź sobie, że wiele książek jest napisana językiem nieformalnym. Odpowiedz Link Zgłoś
aqua48 Re: Słodki ulepek 14.01.20, 14:15 Ulep - wg technologii gastronomicznej to zagotowany roztwór cukru i wody, służący między innymi do sporządzania lukru. Odpowiedz Link Zgłoś
pani_tau Re: Słodki ulepek 14.01.20, 14:44 Słodki j a k ulepek, a nie słodki ulepek. Odpowiedz Link Zgłoś
malia Re: Słodki ulepek 15.01.20, 13:41 Matko, jak ubogie trzeba mieć słownictwo... Przed świętami rozmawiałam z kimś i ta osoba nie wiedziała, co to znaczy "na czczo". Odpowiedz Link Zgłoś
ultimate.strike Re: Słodki ulepek 20.01.20, 22:04 Nie wiedziała, że to znaczy w spodniach, by poświęcać się ku czci feministycznych bóstw. Odpowiedz Link Zgłoś
frequenter.light Re: Słodki ulepek 20.01.20, 15:21 A coca-cola jest słodkim ulepkiem? Odpowiedz Link Zgłoś
simply_z Re: Słodki ulepek 20.01.20, 15:25 ale w Poznaniu tak sie nie mowi? serio pytam Odpowiedz Link Zgłoś
frequenter.light Re: Słodki ulepek 20.01.20, 15:33 Nie kojarzę. Na forum to usłyszałem. Odpowiedz Link Zgłoś
snakelilith Re: Słodki ulepek 20.01.20, 15:40 simply_z napisała: > ale w Poznaniu tak sie nie mowi? serio pytam Bywalec nie jest z Poznania, a z Lubelszczyzny, więc poznańskie regionalizny go praktycznie nie dotyczą. By odbiły się w jego języku musiałby mieszkać tam o wiele dłużej. Ubogość języka bywalca nie ma też nic wspólnego z regionem, tak się mówi bowiem w całej Polsce. Odpowiedz Link Zgłoś
simply_z Re: Słodki ulepek 20.01.20, 16:25 ciekawe czy spoewa po lubelsku, w sumie mowia fajnie tak miekko, w porownaniu z Malopolska. Odpowiedz Link Zgłoś
snakelilith Re: Słodki ulepek 20.01.20, 16:34 simply_z napisała: > ciekawe czy spoewa po lubelsku, Gwarantowanie. Choć pewnie stara się, by nikt tego nie usłyszał. Ale szans ukrycia tego nie ma żadnych, dla mnie urodzonej w zachodniej Polsce nawet Warszawiacy świszczą, seplenią i zaciągają. Odpowiedz Link Zgłoś
frequenter.light Re: Słodki ulepek 27.01.20, 15:56 frequenter.light napisał: > A coca-cola jest słodkim ulepkiem? ktoś wie?? Odpowiedz Link Zgłoś