Dodaj do ulubionych

Słodki ulepek

13.01.20, 21:55
Cóż to jest? smile na forum pada czasem takie sformułowanie.
Obserwuj wątek
    • snakelilith Re: Słodki ulepek 13.01.20, 22:03
      Wychowywałeś się na księżycu, że nie znasz podstaw polskiego języka?
    • mooi Re: Słodki ulepek 13.01.20, 22:04
      ty jesteś tego przeciwnoscią.
      I teraz myśl, kombinuj, czy też - kompinuj pan.
    • mrs.solis Re: Słodki ulepek 13.01.20, 22:05
      Np. herbata z piecioma lyzeczkami cukru.
      • bobbiedraper Re: Słodki ulepek 13.01.20, 22:10
        Ulubiony napój żon bywalca i jego 6rga dzieci w w poznańskim apartamencie 50m2 po nmigraci z lubartowskiego penthausu 30m2.
      • snakelilith Re: Słodki ulepek 13.01.20, 22:11
        No ale on nie wie, skąd się wziął ten językowy zwrot. Aspirant do klasy wyższej. big_grin W początkowym znaczeniu, to bowiem nie herbata z pięcioma łyżeczkami cukru.
      • frequenter.light Re: Słodki ulepek 13.01.20, 22:23
        Ahasmile bo myślałem, ze batonik albo wafelek w czekoladzie
        • snakelilith Re: Słodki ulepek 13.01.20, 22:28
          Buhahahahahaaa...... big_grin Ulepek, ignorancie, ulepek, to gęsta mieszanina wody i cukru, lepka, słodka ciecz, inaczej lukier, albo syrop. Znaj moje dobre serce. big_grin
          • snajper55 Re: Słodki ulepek 14.01.20, 15:07
            snakelilith napisała:

            > Buhahahahahaaa...... big_grin Ulepek, ignorancie, ulepek, to gęsta mieszanina wody i
            > cukru, lepka, słodka ciecz, inaczej lukier, albo syrop. Znaj moje dobre serce.
            > big_grin

            A czy ulepek może być słony?

            S.
      • ykke Re: Słodki ulepek 14.01.20, 15:45
        E tam, ulepek to.musi być ciało stałe , nie ciecz. No, chyba że to kawa mojego teścia- wtedy pięć łyżeczek cukru, ale na filiżankę 😁
        • snajper55 Re: Słodki ulepek 14.01.20, 17:44
          ykke napisała:

          > E tam, ulepek to.musi być ciało stałe , nie ciecz. No, chyba że to kawa mojego
          > teścia- wtedy pięć łyżeczek cukru, ale na filiżankę 😁

          Odpowiednio posłodzona herbata staje się ciałem stałym.

          S.
          • minniemouse Re: Słodki ulepek 21.01.20, 02:00
            ja tylko jednego nie rozumiem - jak ktoś kto ewidentnie wie jak klepać w klawiaturę bo przecież pisze na forum - nie umie wklepać hasła w Google - jakaś wada mentalna? trzeba za rączkę poprowadzić?
            https://www.cosgan.de/images/smilie/konfus/a050.gif

            Minnie
            • snakelilith Re: Słodki ulepek 27.01.20, 12:36
              minniemouse napisała:

              > jakaś wada mentalna? trzeba za rączkę poprowadzić?


              Niewykluczone, ale przede wszystkim desperacka walka o atencję. Tak jak podskakujące trzylatki i wołające "ja też, ja też", choćby chodziło o zgłoszenie się do włożenia palca do wrzątku.
    • szafireczek Re: Słodki ulepek 13.01.20, 22:08
      Nowy wątasek? A w poprzednim - o WOŚP już odpowiedziałeś? Pędzę sprawdzić, bo nadal nie wiem, czy wrzucałeś pod kościołem, czy wplacales poważną kwotę ...
    • kk345 Re: Słodki ulepek 13.01.20, 22:09
      Gugle się zepsuło, bo nie zapłaciłeś abonamentu?
      • bobbiedraper Re: Słodki ulepek 13.01.20, 22:11
        Zbiera na dom w Poznaniu i wakacje w Ameryce.
    • saszanasza Re: Słodki ulepek 13.01.20, 22:13
      A wiesz co to masło maślane?😅
    • beverlyja90210 Re: Słodki ulepek 13.01.20, 22:32
      Najlepiej do tego pasuje kawa z milionem dodatków w Starbucks,to jest takie słodkie I gest ze aż chce się zwracać
      • frequenter.light Re: Słodki ulepek 13.01.20, 22:43
        A czemu ulepek? smile
        • mariola233 Re: Słodki ulepek 13.01.20, 22:46
          Dla mnie ulepek to miód 🙂
        • little_fish Re: Słodki ulepek 14.01.20, 20:12
          Bo się lepi czyli klei
    • mikams75 Re: Słodki ulepek 13.01.20, 22:58
      herbata z cukrem, nektary czyli soki z woda i cukrem i wiele sokow niczym nierozcienczonych
    • bei Re: Słodki ulepek 14.01.20, 01:00
      Produkt lub potrawa tak słodki, ze aż się lepi...
      • pulcino3 Re: Słodki ulepek 14.01.20, 01:25
        Czyli słodki glut.
        • aquella Re: Słodki ulepek 14.01.20, 03:08
          Np. Cukierek krówka
        • fitfood1664 Re: Słodki ulepek 14.01.20, 13:38
          glut to glut, dlatego są dwa słowa a nie jedno
    • fitfood1664 Re: Słodki ulepek 14.01.20, 13:38
      słodki, lepiący się gęsty płyn
    • viridiana73 Re: Słodki ulepek 14.01.20, 13:48
      TARTUFE: (...) mocny ma pani kaszel.
      ELMOR: Tak, bardzo mnie nuży.
      TARTUFE: Ten ulepek z lukrecji może jej posłuży.

      Jak widzimy, ulepek jest wynalazkiem co najmniej siedemnastowiecznym.
      • viridiana73 Re: Słodki ulepek 14.01.20, 13:49
        *ELMIRA. Głupi słownik
      • mama-ola Re: Słodki ulepek 14.01.20, 13:58
        > Jak widzimy, ulepek jest wynalazkiem co najmniej siedemnastowiecznym.

        Tylko wówczas, jeśli przytoczyłaś siedemnastowieczne tłumaczenie.
        • viridiana73 Re: Słodki ulepek 14.01.20, 14:20
          Na to nie wpadłam😮
          • viridiana73 Re: Słodki ulepek 14.01.20, 14:21
            To Boy-Żeleński tłumaczył
          • mama-ola Re: Słodki ulepek 14.01.20, 14:53
            > Na to nie wpadłam😮

            Spoko smile Sprawdziłam u Brücknera - jego zdaniem może być z łaciny.
            pl.m.wikisource.org/wiki/Słownik_etymologiczny_języka_polskiego/ulepek
            • viridiana73 Re: Słodki ulepek 14.01.20, 17:19
              I wtedy oznacza coś w rodzaju syropu - "lek, gęsty, słodkawy" - prawda?
              • mama-ola Re: Słodki ulepek 14.01.20, 21:04
                > I wtedy oznacza coś w rodzaju syropu - "lek, gęsty, słodkawy" - prawda?

                Tak, z pewnością chodziło o syrop (lek).
                smile
                • viridiana73 Re: Słodki ulepek 14.01.20, 21:40
                  I znowu zagwozdka: sięgnęłam do tekstu, a w didaskaliach jak byk: "podaje jej papierową torebkę". Czy siedemnastowieczna butelka mogła się w trzysta lat zaledwie przeobrazić w torebkę?😊
                  • mama-ola Re: Słodki ulepek 14.01.20, 21:53
                    Pewnie podał jej torebkę, w której umownie był ten syrop. Nie mógł być konkretny, bo aptekarz nie zapłacił Molierowi za product placement smile
                    • viridiana73 Re: Słodki ulepek 14.01.20, 21:59
                      😀😀
                      Dobra, dokopałam się tłumaczenia z XIX wieku. Uwaga: "Cukier z sokiem lukrecji może ulży pani".
                      Moja teoria o siedemnastowiecznym ulepku legła w gruzach. Ta o lokowaniu (czy też nielokowaniu) produktu również😊
                      • mama-ola Re: Słodki ulepek 14.01.20, 22:19
                        Następny krok to zajrzeć do oryginału smile
                        • viridiana73 Re: Słodki ulepek 14.01.20, 22:23
                          Nie znam francuskiego. A siedemnastowiecznego francuskiego jeszcze bardziej nie znam😊
                      • chatgris01 Re: Słodki ulepek 14.01.20, 22:27
                        viridiana73 napisał(a):

                        > 😀😀
                        > Dobra, dokopałam się tłumaczenia z XIX wieku. Uwaga: "Cukier z sokiem lukrecji
                        > może ulży pani".
                        > Moja teoria o siedemnastowiecznym ulepku legła w gruzach. Ta o lokowaniu (czy t
                        > eż nielokowaniu) produktu również😊

                        Podnieś z gruzów, Moliera przetłumaczono co prawda później i chodzi tam o jakieś cukierki na kaszel, ale to nieistotne, gdyż ulepek występuje w u polskich XVII wiecznych autorów smile


                        Suchar i wędzonka to sarmackie potrawy,
                        Czosnek, rzodkiew, cebula – to wszystkie zaprawy
                        Te na wszystkie choroby doświadczone leki.
                        Nie jadali pigułek, nie znali apteki,
                        Ni proszków, ni ulepków starzy Sarmatowie,
                        A żelazne przy sercu lwim miewali zdrowie.


                        Zbigniew Morsztyn
                        • viridiana73 Re: Słodki ulepek 14.01.20, 22:30
                          O, dzięki, nie znałam tego!
                          A tłumacz google przełożył mi stosowny fragment z francuskiego jako: "kawałek tego soku z lukrecji"😀😀
                          • chatgris01 Re: Słodki ulepek 14.01.20, 22:34
                            viridiana73 napisał(a):

                            > "kawałek tego soku z lukrecji"😀😀

                            Bo tak dosłownie brzmi w oryginale, przypuszczam, że chodzi o cukrowe pigułki z sokiem lukrecji, czyli cukierki/pastylki na kaszel.
                            • viridiana73 Re: Słodki ulepek 14.01.20, 22:43
                              Myślę, że czas porzucić to śledztwo, bo skończę jako ofiara ulepka ( por. "Ofiara świerzopa")😊
                              • chatgris01 Re: Słodki ulepek 14.01.20, 22:44
                                big_grin
                                • frequenter.light Re: Słodki ulepek 15.01.20, 08:56
                                  Chatgris to taki słodki ulepek? smile
                                  • chatgris01 Re: Słodki ulepek 15.01.20, 12:59
                                    Nie, taki jak ten drugi. Głowę może odgryźć.
                                    https://i1.kwejk.pl/k/obrazki/2019/10/HL3ux4LEFjU3bLFT_mobile.jpg
      • snajper55 Re: Słodki ulepek 14.01.20, 15:11
        viridiana73 napisał(a):

        > TARTUFE: (...) mocny ma pani kaszel.
        > ELMOR: Tak, bardzo mnie nuży.
        > TARTUFE: Ten ulepek z lukrecji może jej posłuży.
        >
        > Jak widzimy, ulepek jest wynalazkiem co najmniej siedemnastowiecznym.

        Tylko czy nie zmienił znaczenia? Czy w cytacie ulepek nie pochodzi od słowa lepić tak jak dzisiejsze słowo zlepek?

        S.
        • mama-ola Re: Słodki ulepek 14.01.20, 15:13
          W cytacie chodzi o syrop.
          • snakelilith Re: Słodki ulepek 14.01.20, 16:02
            Ulepek to jest inne słowo na syrop. Tylko syrop jest słowem pochodzenia arabskiego, które znalazło się najpierw w łacinie, a potem w wielu językach europejskich, a ulepek jest nasz polski.
    • miqotka Re: Słodki ulepek 14.01.20, 13:53
      Ja się przyznaję, że też się z tym określeniem nie spotkałam. Ale nawet i na forum. I bez kontekstu chyba bym się nie domyślila. W pierwszej chwili pomyślałam o małym słodkim kotkuwink
      • chatgris01 Re: Słodki ulepek 14.01.20, 13:57
        Mały słodki kotek to przylepa https://forum.miau.pl/images/smilies/cat.gif
        • szczypawka100 Re: Słodki ulepek 14.01.20, 21:00
          A przylepka to piętka z bochenka.
      • snakelilith Re: Słodki ulepek 14.01.20, 14:32
        Ciekawe czasy, każdy ma słownik w smartfonie, a znajomość ojczystego języka i tak upada.
        • miqotka Re: Słodki ulepek 14.01.20, 14:58
          snakelilith napisała:

          > Ciekawe czasy, każdy ma słownik w smartfonie, a znajomość ojczystego języka i t
          > ak upada.

          Ale przecież to nie chodzi o to, że nie mogę sobie sprawdzić w słowniku, tylko że jak się z tym nigdy w życiu nie spotkałam, a po przeczytaniu tego " słodkiego ulepka " miałam to oto skojarzenie.
          • snakelilith Re: Słodki ulepek 14.01.20, 15:08
            No właśnie o to chodzi, że można sobie w każdym momencie sprawdzić w słowniku, a ludzie posługują się coraz bardziej ograniczonym słownictwem. Spytaj mamy, albo babci, one pomimo pewnie gorszego od twojego wykształcenia, będą wiedziały, co to jest ulepek.
            • miqotka Re: Słodki ulepek 14.01.20, 15:41
              snakelilith napisała:

              > No właśnie o to chodzi, że można sobie w każdym momencie sprawdzić w słowniku,
              > a ludzie posługują się coraz bardziej ograniczonym słownictwem. Spytaj mamy, a
              > lbo babci, one pomimo pewnie gorszego od twojego wykształcenia, będą wiedziały
              > , co to jest ulepek.

              Ale ja się nigdzie nie pytałam co to znaczy. Zazwyczaj jak czegoś nie znam to gugluję, ale skoro nigdy w życiu do teraz nie spotkałam się z tym, to nie moja wina. Najwyraźniej moja mama i babka też tego nie używały.
              • snakelilith Re: Słodki ulepek 14.01.20, 15:57
                Smutne jest, że nigdy się z tym nie spotkałaś. Podobnie zresztą jak aspirant do klasy wyższej bywalec. Nad tym właśnie ubolewam. Nie wiem tylko, czy to sprawa grupy społecznej, czy generalnego zubożenia językowego.
                • miqotka Re: Słodki ulepek 14.01.20, 20:43
                  snakelilith napisała:

                  > Smutne jest, że nigdy się z tym nie spotkałaś. Podobnie zresztą jak aspirant do
                  > klasy wyższej bywalec. Nad tym właśnie ubolewam. Nie wiem tylko, czy to sprawa
                  > grupy społecznej, czy generalnego zubożenia językowego.

                  Może i być sprawa grupy społecznej, tylko wtedy kto do jakiej grupy przynależy 😉
                  Nie mam z tym problemu, żeby nie słyszeć tego nigdy w życiu. Do niczego mi to nie jest potrzebne. Nie wydaje mi się to wielce elokwentne.
                  • aankaa Re: Słodki ulepek 14.01.20, 22:01
                    Nie mam z tym problemu, żeby nie słyszeć tego nigdy w życiu. Do niczego mi to nie jest potrzebne. Nie wydaje mi się to wielce elokwentne.

                    omatko...
                    • nickbezznaczenia Re: Słodki ulepek 14.01.20, 22:06
                      Bo i autorka nie wydaje się być elokwentna.
              • aqua48 Re: Słodki ulepek 14.01.20, 17:37
                miqotka napisał(a):

                > skoro nigdy w życiu do teraz nie spotkałam się z tym, to nie moja w
                > ina.

                No jednak Twoja wina, bo znaczy, że jesteś mało oczytana.
                • miqotka Re: Słodki ulepek 14.01.20, 20:44
                  aqua48 napisała:

                  > miqotka napisał(a):
                  >
                  > > skoro nigdy w życiu do teraz nie spotkałam się z tym, to nie moja w
                  > > ina.
                  >
                  > No jednak Twoja wina, bo znaczy, że jesteś mało oczytana.

                  Tak, bo w każdej książce o jakimś ulepku piszą.
                  • xyxzza Re: Słodki ulepek 20.01.20, 21:47
                    miqotka napisał(a):

                    >
                    > Tak, bo w każdej książce o jakimś ulepku piszą.
                    Nie w każdej, ale jeśli przeczytasz więcej niż jedną to będziesz mieć większe szanse żeby się na ten ulepek natknąć...
                    • frequenter.light Re: Słodki ulepek 20.01.20, 21:53
                      Ja przeczytałem bardzo wiele książek w życiu, ale nie kojarzę tego słowa. Zwłaszcza iż to język potoczny a nie oficjalny
                      • nickbezznaczenia Re: Słodki ulepek 20.01.20, 21:58
                        I wyobraź sobie, że wiele książek jest napisana językiem nieformalnym.
    • aqua48 Re: Słodki ulepek 14.01.20, 14:15
      Ulep - wg technologii gastronomicznej to zagotowany roztwór cukru i wody, służący między innymi do sporządzania lukru.
    • pani_tau Re: Słodki ulepek 14.01.20, 14:44
      Słodki j a k ulepek, a nie słodki ulepek.
    • malia Re: Słodki ulepek 15.01.20, 13:41
      Matko, jak ubogie trzeba mieć słownictwo...
      Przed świętami rozmawiałam z kimś i ta osoba nie wiedziała, co to znaczy "na czczo".
      • ultimate.strike Re: Słodki ulepek 20.01.20, 22:04
        Nie wiedziała, że to znaczy w spodniach, by poświęcać się ku czci feministycznych bóstw.
    • frequenter.light Re: Słodki ulepek 20.01.20, 15:21
      A coca-cola jest słodkim ulepkiem?
      • simply_z Re: Słodki ulepek 20.01.20, 15:25
        ale w Poznaniu tak sie nie mowi? serio pytam
        • frequenter.light Re: Słodki ulepek 20.01.20, 15:33
          Nie kojarzę. Na forum to usłyszałem.
        • snakelilith Re: Słodki ulepek 20.01.20, 15:40
          simply_z napisała:

          > ale w Poznaniu tak sie nie mowi? serio pytam

          Bywalec nie jest z Poznania, a z Lubelszczyzny, więc poznańskie regionalizny go praktycznie nie dotyczą. By odbiły się w jego języku musiałby mieszkać tam o wiele dłużej. Ubogość języka bywalca nie ma też nic wspólnego z regionem, tak się mówi bowiem w całej Polsce.
          • simply_z Re: Słodki ulepek 20.01.20, 16:25
            ciekawe czy spoewa po lubelskutongue_out, w sumie mowia fajnie tak miekko, w porownaniu z Malopolska.
            • snakelilith Re: Słodki ulepek 20.01.20, 16:34
              simply_z napisała:

              > ciekawe czy spoewa po lubelskutongue_out,

              Gwarantowanie. Choć pewnie stara się, by nikt tego nie usłyszał. big_grin Ale szans ukrycia tego nie ma żadnych, dla mnie urodzonej w zachodniej Polsce nawet Warszawiacy świszczą, seplenią i zaciągają. big_grin
            • frequenter.light Re: Słodki ulepek 27.01.20, 12:30
              smile
      • frequenter.light Re: Słodki ulepek 27.01.20, 15:56
        frequenter.light napisał:

        > A coca-cola jest słodkim ulepkiem?
        ktoś wie?? smile

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka