Dodaj do ulubionych

Work lifie balance

05.09.20, 20:15
Przez wirusa od kwietnia pracuje 24 godziny tygodniowo. Pod wzgledem rownowagi pomiedzy praca a czasem wolbym jest idealnie. Da sie zyc馃槈 juz nie pedze po pracy tylko wracam spacerowym krokim, robie przemyslane zakupy, gotowanie to nie wyscig z czasem. Szkoda, ze kasa adekwatnie mniejsza bo tak moglabym do emerytury. Pracuje od 20 roku zycia i stwierdzam, ze 8 godzinny dzien pracy powoduje, ze zyjemy jak w kolowrotku. Chcialabym miec ten luksus zeby pracowac juz zawsze w takim wymiarze godzin. Ale kasa sie nie zgadza馃え
Obserwuj w膮tek
    • zazou1980 Re: Work lifie balance 05.09.20, 21:31
      Dawno do tego doszlam, nawet proponowalam szefowi obnizke etatu, ale sie nie zgodzil. U nas we firmie tyra sie tylko wiecej niz etat, nie ma szans na obnizke mimo iz roboty mi nie styka na 8h, a in fact 8,5h bo mam przerwe ktora musze odpracowac 馃槙
    • lajtova Re: Work lifie balance 05.09.20, 21:39
      8 godzinny dzie艅 pracy ma ju偶 ponad 100 lat.
      Od tej pory praca, wydajno艣膰 pracy to niebo do ziemii.
      Trzeba wreszcie skr贸ci膰 tydzie艅 pracy do 30/32 godzin tygodniowo.
      • milva24 Re: Work lifie balance 05.09.20, 21:43
        Chyba, 偶e zatrudnia si臋 tylu ludzi 偶e nawet w 8 godzin nie s膮 si臋 w stanie wyrobi膰. Przy 6 godzinnym dniu pracy w moim dziale musieliby zatrudni膰 dodatkowe 3 osoby.
          • lajtova Re: Work lifie balance 05.09.20, 21:51
            Ale mnie nie interesuje co jest bardziej/mniej op艂acalne.
            Tak samo kapitali艣ci musieli prze艂kan膮膰 偶e ludzie nie b臋d膮 u nich tyra膰 12 czy 14 godzin pod koniec XIX i na pocz膮tku XX wieku. Musieli prze艂kn膮膰, 偶e nie b臋d膮 mogili wykorzystywa膰 dzieci.

Cociekawe na postulaty skr贸cenia czasu pracy najg艂o艣niej gard艂uj膮 pracownicy najemni. To jaki艣 przejaw postawy niewolnika po艂膮czonej z syndromem sztokholskim.
          • milva24 Re: Work lifie balance 05.09.20, 23:15
            Serio, serio. Szczeg贸lnie jak si臋 trafi dzie艅 problem贸w, gdzie tematy do rozwi膮zania na ju偶 rosn膮 jak grzyby po deszczu czasami po 5 godzinach dopiero jest czas podej艣膰 do tego co masz robi膰 na bie偶膮co. Tylko 偶e atmosfera jest do艣膰 toksyczna, wymagania z kosmosu a p艂aca taka sobie wi臋c siedz膮 w niej g艂贸wnie ludzie kt贸rzy pracuj膮 ju偶 na艣cie lat i pami臋taj膮c lepsze czasy licz膮 na ich powr贸t. Nowi wyrzymuj膮 maks rok a by艂 i taki co zawin膮艂 si臋 po tygodniu.
    • bialeem Re: Work lifie balance 05.09.20, 21:52
      Nie pracuj na godziny a zadaniowo i znajd藕 pracodawc臋, kt贸ry na to p贸jdzie. Chyba nigdy mnie nikt z dupogodzin nie rozlicza艂. Minusem jest czasem przysi膮艣膰 i pomy艣le膰 w weekend, a przy wi臋kszych g贸rkach ci臋偶ko wy艂膮czy膰 koncepcje. Ostatnio z koleg膮 z innej firmy przegada艂am kilka godzin o pracy w kontek艣cie czego艣 innego i urodzi艂 mi si臋 z tego projekt. Za te kilka godzin mi nikt nie zap艂aci, ale mog臋 "wyj艣膰" z roboty po 3-4h calli, a projekt pewnie zrealizuj臋 w ramach etatu
    • triismegistos Re: Work lifie balance 05.09.20, 21:53
      Gdybym mog艂a to bym przesz艂a na p贸艂 etatu. Zarabianie polowy kasy by mnie w sumie nie zabola艂o, ale si臋 nie da sad Na upartego by si臋 da艂o, ale musialabym zmieni膰 stanowisko a ju偶 jednak wole ca艂y etat i to co robi臋.
    • bywalec.hoteli Re: Work lifie balance 06.09.20, 00:15
      Jaki艣 czas temu doszed艂em do tego, 偶e do wi臋kszo艣ci prac biurowych wystarczy艂oby 30 godzin pracy w tygodniu. Czyli 5 dni po 6 albo 4 razy po 3,5. Pod warunkiem eliminacji przeszkadzaczy i du偶ym skupieniu mogliby艣my uzyska膰 wy偶sz膮 wydajno艣膰 ni偶 obecnie przy 8 godzinnym dniu pracy. I zyskaliby艣my bardziej wypocz臋tych pracownik贸w.
      Wed艂ug mnie praca po 8 godzinach pracy w danym dniu ju偶 nie jest wydajna. Wi臋c nie rozumiem przesiadywania po 10-12 godzin.
      • milva24 Re: Work lifie balance 06.09.20, 00:43
        Praca biurowa to nie tylko operowanie cyferkami w oderwaniu od otoczenia. Czasem te "przeszkadzacze" to istotna cz臋艣膰 pracy. I owszem praca po 10 godzin nie jest bardzo efektywna ale czasem niezb臋dna, bo co si臋 odwlecze to nie uciecze i na drugi dzie艅 mo偶e si臋 z 10 h zrobi膰 12.
        • piszaca.zza.swiatow Re: Work lifie balance 06.09.20, 09:44
          Tu chyba bardziej istotny jest kraj wink
          Mieszkam w Niemczech, tu zarobki i mo偶liwo艣ci s膮 jednak troszeczk臋 inne jak w Polsce. Do tego bardzo 艂atwo jest znale藕膰 ofert臋 pracy na p贸艂 czy inn膮 cz臋艣膰 etatu ( np. 2/3). Ja chcia艂am pracowac 20-25 h w tygodniu, po roku max 30 godzin i to zaznaczy艂am na pocz膮tku. Akurat mieli wolne to co mam wi臋c wzi臋艂am.
    • smillla Re: Work lifie balance 06.09.20, 07:54
      W pe艂ni akceptuj臋 problem z ma艂膮 kas膮 - byle tylko pozwolono mi pracowa膰 na p贸艂 etatu. Z powodu koronawirusa wprowadzono tak膮 zmian臋, by艂o super. Teraz s艂ysz臋, 偶e jednak musz臋 bra膰 par臋 godzinek wi臋cej - czy si臋 nie ciesz臋? Wszak kasa lepsza!
      Nie, nie ciesz臋 si臋, jestem w艣ciek艂a. Te dodane godzinki to typowe "dupogodziny", kt贸rych nikt nie chce i nie potrzebuje. To marnowanie czyich艣 pieni臋dzy a mojego czasu. R贸wnie dobrze za cz臋艣膰 mojej stawki m贸g艂by siedzie膰 na dupie dozorca. Ale nie. Wmuszaj膮 te bezproduktywne godziny, nie rozumiem, w imi臋 czego. A moje dziecko b臋dzie przez to siedzie膰 na 艣wietlicy i je艣膰 obiady w obskurnej sto艂贸wce. A mog艂am odbiera膰 po lekcjach i zdrowo karmi膰 w domu. Ale nie. G艂upota rz膮dzi.
      • damartyn Re: Work lifie balance 06.09.20, 08:34
        W艂asnie wczoraj opowiada艂a mi kole偶anka, 偶e ich pracodawca po powrocie pracownik贸w powiedzia艂 im , 偶e praca zdalna pokaza艂 mu te "dupogodziny" i doszed艂 do wniosku, ze nie ma potrzeby zatrudnia膰 tylu ludzi i ruszy艂y zwolnienia. Na razie 10 os贸b.
        • smillla Re: Work lifie balance 06.09.20, 08:54
          Moja praca jest sensowna w艂a艣nie w wymiarze 1/2 e. Dodane mi dupogodziny to co艣 obok g艂贸wnego tematu mojej pracy. Nikomu by nie zaszkodzi艂o wywalenie tego w膮tku z ca艂okszta艂tu. Jestem za.
            • smillla Re: Work lifie balance 06.09.20, 11:17
              Pr贸bowa艂am. Schemat jest taki: zatrudnia艂 si臋 do pracy w niewielkim wymiarze. Jestem dobra. Szefostwo przy nast臋pnej umowie dowalami godzin i obowi膮zk贸w. Ja, 偶e wol臋 zosta膰 przy dawnym. Oni, 偶e nie wiem, co m贸wi臋, wszak okazuj膮 mi zaufanie i daj膮 wi臋cej zarobi膰, powinnam skaka膰 pod sufit 偶e szcz臋艣cia.
              Ju偶 par臋 razy zmieni艂em prac臋 i zawsze jest to samo. Nie wiem, jak to ukr贸ci膰. Jestem uczciwa i nie chc臋 specjalnie 藕le pracowa膰, 偶eby nie chciano mnie za du偶o widzie膰 w firmie.
    • marszawka Re: Work lifie balance 06.09.20, 09:13
      Ja jaku艣 czas pracowa艂am na 3/4 etatu 偶eby m贸c o 16 odebrac syna z plac贸wki. I powiem Ci, 偶e te 6 godzin w pracy bylo dla mnie extra. Nie bylo pogaduszek, kawek itd. Oczywi艣cie przerwa na obiad jak najbardziej. Ale wyrabia艂am si臋 spokojnie z robot膮. Ale mam te偶 takich koleg贸w co to siedz膮 po godzinach, do 18, 19. Ojej, jacy to oni zarobieni. Ale tu kawka, tu gdzie艣 p贸jd膮 tu ich kto艣 zagada, tam fejsik i czas im mija.
      • marszawka Re: Work lifie balance 06.09.20, 09:15
        Te偶 nie lubi臋 dupogodzin. Zw艂aszcza wkurza mnie to przy malych dzieciach. Mam zrobione wszystko a siedz臋. A moglabym po dzieci wyj艣膰 i w razie W doko艅czy膰 co艣 z domu. Laptopa i telefon zabieram codziennie do domu, wi臋c czy z biura czy z domu mog臋 pracowa膰.
      • raadhiyah2020 Re: Work lifie balance 06.09.20, 09:56
        Tak, 6h by wystarczylo. Niestety, to nie takie proste, skrocenie czasu to mniejsze pieniadze. Ja pracuje 7.5h dziennie, ale w pracy jestem 8 (pol godziny lunch). Szczerze to nie jest to za duzo, bo wszystko zalezy od tego co robi sie po pracy. Moj partner pracuje z domu, 9-5, czasem wiecej, pieniadze z tego sa bardzo dobre, plus taki ze dom ogarnie, obiad przygotuje w calosci albo w czesci. Zakupy robimy online z dostawa do domu wiec odbierze i na miejsce odlozy, raz w tygidniu sprztaczka sprzata caly dom, dzieci prawie 18 i 13 wiec zbytnio nie absorbuja. W sumie mamy sporo czasu na life.
          • bywalec.hoteli Re: Work lifie balance 07.09.20, 12:47
            lot_w_kosmos napisa艂a:

> Uwa偶am, 偶e w ko艅cu Unia powinna to odg贸rnie skr贸ci膰, kodeksem pracy. Przynajmni
            > ej o t臋 godzin臋.

Te偶 tak uwa偶am. 8godzinny dzie艅 pracy to prze偶ytek z czas贸w przedkomputerowych.
          • riki_i Re: Work lifie balance 11.09.20, 11:23
            lot_w_kosmos napisa艂a:

> Uwa偶am, 偶e w ko艅cu Unia powinna to odg贸rnie skr贸ci膰, kodeksem pracy. Przynajmni
            > ej o t臋 godzin臋.

W Niemczech w pi膮tki pracuj膮 do po艂udnia. Nie wiem na jakiej zasadzie to si臋 odbywa, ale dzwonienie w pi膮tek po 12.00 w sprawach s艂u偶bowych jest wyj膮tkowo 藕le widziane, a 14.00-15.00 to ju偶 nikogo nie ma w robocie. M贸j kumpel pracuje w niemieckiej firmie w Polsce i ma z tym problem, bo w pi膮tki w centrali pod Duesseldorfem niczego nie da si臋 za艂atwi膰. A czasami s膮 pilne sprawy i tutaj w Polsce nikogo nie obchodzi, 偶e jest pi膮tek. No wi臋c on dzwoni i si臋 dowiaduje, 偶e Pan X. w艂a艣nie jedzie do letniego domku i robi zakupy na stacji benzynowej, a Pan Y. wyszed艂, wy艂膮czy艂 telefony i b臋dzie w poniedzia艂ek.
    • kasiap0585 Re: Work lifie balance 07.09.20, 12:57
      Od 12 lat pracuj臋 35h tygodniowo (m膮偶 te偶), jest to pe艂ny etat (nie mieszkamy w Pl). B艂ogos艂awi臋 dzie艅 w kt贸rym dostali艣my t臋 prac臋 big_grin Praca jest zmianowa 4 dni po 10h, potem 4 wolne itd. Jak wezm臋 4 dni urlopu z automatu mam 12. Jestem mega zadowolona smile
    • palacinka2020 Re: Work lifie balance 11.09.20, 10:13
      Zgadzam sie, ze 40h to za duzo, zwlaszcza w godzinach 9-17. Caly dzien na prace.
      Jak zaczynalam pracowac na etat to po powrocie o 18 bylam tak zmeczona, ze kladlam sie spac. Oczywiscie przyzwyczailam sie, ale wciaz trace zycie na prace.
    • jehanette Re: Work lifie balance 11.09.20, 10:27
      Tak sad my艣l臋 偶e 6 godzin dziennie by艂oby idealnie, ale ju偶 7 godzin dziennie by艂oby znacz膮c膮 zmian膮 na plus. Kiedy艣 mia艂am przemy艣lenie 偶e na par臋 z dzie膰mi 1,5 etatu, dowolnie roz艂o偶one, pozwala艂oby godzi膰 偶ycie zawodowe z prywatnym. Problemem jest oczywi艣cie kasa...
    • gaskama Re: Work lifie balance 11.09.20, 10:35
      Tak, moje marzenie od zawsze to 60 do 75%. P贸艂 etatu to za ma艂o. Ale mojego stanowiska nie da si臋 skr贸ci膰. Musi by膰 100%. Prac臋 mam fajn膮, lubi臋 j膮. Nie musz臋 robi膰 ci膮gle nadgodzin, a jak zrobi臋 to bez problemu odbieram. Dobrze mi p艂ac膮 Ale ja uwa偶am, 偶e czasowo 8 (w moim przypadku 8,5 godzin bo przerwa na lunch) w robocie to ZA D艁UGO!!! Dochodz膮 dojazdy. W Warszawie potrzebuj臋 30 minut, to i tak nie du偶o. Ale nie ma mnie w domu normalnie 9,5 do 10 godzin. Jak dojdzie 7 godzin na sen, to na ca艂e 偶ycie typu sprz膮tanie, zakupy (nie fajne), quality time z rodzin膮, czas na ksia偶k臋, znajomych, sport, sport, sport zostaje baaardzo ma艂o.
      Teraz jest dla mnie 艂atwiej, przez fakt, 偶e mog臋 zosta膰 dwa dni w tygodniu w domu. NIe zawsze z tego korzystam, ale jednak troch臋 lepiej jest.
    • chococaffe Re: Work lifie balance 11.09.20, 10:44
      Jako osoba z doros艂ym dzie膰mi mog臋 powiedzie膰, 偶e tzw ca艂y etat (bez wzgledu na to czy to 35 czy 40 godzin) jest dla mnie ok. To co przeszkadza moim zdaniem, to kiedy dzieci s膮 ma艂e i ciut wi臋ksze to t臋 1/4 -1/3 etatu mo偶na by doko艅czy膰 w domu w dogodnym czasie np po wsp贸lnym obiedzie z rodzin膮, rozmow膮, ma艂ym poleniuchowaniu czy innych sprawach - niestety nie zawsze jest to mo偶liwe (ale covid pokaza艂, 偶e jest mo偶liwe cz臋sciej ni偶 my艣lano)
    • fomica Re: Work lifie balance 11.09.20, 10:58
      Od urodzenia dzieci nie wr贸ci艂am na pe艂ny etat, tylko w艂a艣nie na 4-6 h. I jest idealnie. Jak sobie przypomn臋 ten czas gdy pracowa艂am uczciwie 8 h (a w zasadzie 8,5, bo jeszcze 艣wi臋ta przerwa), w domu by艂am po 18, a gdzie czas na zakupy, kolacje, plac zabaw... Mam nadzieje 偶e uda si臋 ten stan utrzyma膰 d艂ugo.
    • netlii Re: Work lifie balance 11.09.20, 11:12
      Zale偶y od specyfiki pracy, ale przyznaje akseinga1975 du偶o racji.
      Jako niew膮ska specjalistka z nierynkowym wykszta艂ceniem bazuj膮c na w艂asnym do艣wiadczeniu rozr贸偶niam specyfik臋 stanowisk, na kt贸rych pracowa艂am. Gdy w okresie studenckim mia艂am epizod zatrudnienia na infolinii bankowej mia艂am 艣wiadomo艣膰, 偶e 艣wi臋te 8 godzin musz臋 odsiedzie膰, gdy偶 nie wiadomo kiedy wydarzy si臋 awaria systemu b膮d藕 problematyczna dla klienta sytuacja. Analogicznie w oddziale, chocia偶 mo偶na by艂o dopasowa膰.
      Przy pracach prowizyjnych kwestia murowania 8 godzin by艂a jednak dyskusyjna, zrobi艂am solidn膮 prowizje na spokojnie w 5-6 jaki jest cel koczowa膰 przed monitorem? No ale nie, zamiana etatu nie wchodzi w gr臋, mi臋dzy wierszami nawet pojawia艂a si臋 sugestia, 偶e m贸j przypadek m贸g艂by zainicjowac pewn膮 refleksje w zespole i niezdrowe tendencje. Co najdziwniejsze rzecz mia艂a miejsce w r贸偶nych bran偶ach i to w dobie szalej膮cych 艣mieci贸wek dla m艂odych.
      No to tak sobie siedzia艂am przed monitorem "okradaj膮c pracodawce" z czasu i rozwija艂am poprzednie do艣wiadczenie graficzne, marketingowe, w eventach i za艂o偶y艂am jdg zyskuj膮c pierwsze zlecenia i efekt kuli 艣nie偶enj i jak przyszed艂 czas na przed艂u偶enie umowy to sobie przekalkulowa艂am, 偶e czasem nawet w weekend popracowa膰 na swoim, wsta艂am i podzi臋kowa艂am ku zdumieniu kierownika.
      Nie przed艂u偶aj膮c czasowo i finansowo wysz艂o mi to in plus.

Popularne w膮tki

Nie pami臋tasz has艂a

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj si臋

Nakarm Pajacyka