Dodaj do ulubionych

Norki 馃槬

26.11.20, 08:21

tvn24.pl/swiat/koronawirus-w-danii-martwe-norki-wstaja-z-grobow-4760937
Makabra. Tak, jakby zwierzaki chcia艂y si臋 zem艣ci膰 za doznane okrucie艅stwa.
Ile jeszcze mog膮 te zwierz臋ta znie艣膰?
Samo wybicie ich bylo chyba dla tych biednych norek wybawieniem. Jak zobaczy艂am w jak ma艂ych klatkach sa przetrzymywane to chcia艂o mi si臋 p艂aka膰. Imam nadziej臋 ze zabito je humanitarniej niz zrobilby to hodowca.
Czy kiedys skonczy si臋 ten holocaust zwierz膮t?
Obserwuj w膮tek
    • lot_w_kosmos Re: Norki 馃槬 26.11.20, 08:42
      Sko艅czy si臋, jestem przekonana.
      Jeszcze troch臋 czasu musi up艂yn膮膰, jeszcze jest par臋 miejsc na 艣wiecie, gdzie ludzie musz膮 zmieni膰 my艣lenie, mentalno艣膰.
      Ale hodowla zwirz膮t tylko dla futer musi sie sko艅czy膰. To jest proces, kt贸ry juz sie nie zatrzyma.
    • daniela34 Re: Norki 馃槬 26.11.20, 08:57
      Nawet bez czytania artyku艂u wiedzia艂am, 偶e zakopano je za p艂ytko. Nie trzeba by艂o geniusza, 偶eby przewidzie膰, 偶e tak si臋 stanie.
      Makabryczne to
    • kobietazpolnocy Re: Norki 馃槬 26.11.20, 09:13
      Ca艂a ta sprawa z norkami jest ju偶 na etapie skandalu politycznego, ale nie z powodu traktowania zwierz膮t, ale poniewa偶 nie by艂o 偶adnej podstawy prawnej do nakazu u艣miercenia wszystkich norek w tych konkretnych gminach (zaka偶onych i nie).

A co do dobrobytu zwierz膮t: Dania do tego roku by艂a najwi臋kszym dostawc膮 futer z norek na 艣wiecie (Polska, dla ciekawo艣ci, bodaj偶e jest nr.3, w ka偶dym razie te偶 w czo艂贸wce). I jednym z hase艂 bran偶y by艂o to, 偶e norki na du艅skich farmach s膮 znacznie lepiej zaopiekowane i maj膮 znacznie lepsze warunki 偶ycia ni偶 na farmach chi艅skich, czy polskich, 偶e to w og贸le biznesy rodzinne, z know-howem budowanym od pokole艅, itd.
      Ale je艣li tak wygl膮daj膮 wyj膮tkowo humanitarne warunki hodowania norek, to strach pomy艣le膰, co si臋 dzieje w innych krajach.
      Jakby nie by艂o, z tymi farmami jest troch臋 jak z rze藕niami - odizolowane od zabudowa艅 mieszkalnych, cuchn膮ce, zatrudniaj膮ce niemal wy艂膮cznie pracownik贸w z Europy Wschodniej, bo ma艂o kt贸ry Du艅czyk chcia艂by w takich warunkach pracowa膰.

Co jeszcze: mimo pierwszego miejsca na 艣wiecie, bran偶a od kilku lat by艂a w kryzysie, bo ceny za wyprawki mocno spad艂y i nie zd膮偶y艂y si臋 podnie艣膰, co oznacza, 偶e mn贸stwo z tych du艅skich hodowc贸w by艂o na kraw臋dzi bankructwa, bo banki zacz臋艂y odmawia膰 im kredyt贸w na dalsze inwestycje. Wi臋c mimo oburzenia na rz膮d, kt贸ry zadzia艂a艂 szybko (histerycznie?) i bezprawnie, niekt贸rzy z tych hodowc贸w mog膮 na tym ca艂ym incydencie nie藕le wyj艣膰, bo dostan膮 rekompensaty od pa艅stwa.

A co do wstydu wobec futer: docelowym rynkiem zbytu by艂y do tej pory, rzecz jasna, Chiny i Rosja. Ma艂o kto w tej cz臋艣ci Europy nosi prawdziwe futra, bo jest to w obecnych czasach pow贸d do wstydu, a nie po偶膮dany symbol luksusu.
        • fitfood1664 Re: Norki 馃槬 26.11.20, 09:21
          Dopiero teraz to odkrywasz? Poczytaj o IKEA. Trz臋s臋 si臋 ze 艣miechu jak widz臋 ich reklam臋 jak to pomagaj膮 dba膰 o 艣rodowisko naturalne. Jad膮 na fa艂szywej reputacji przyjaznych dla 艣rodowiska od lat, cwaniaki uncertain
        • kobietazpolnocy Re: Norki 馃槬 26.11.20, 09:27
          alaveda napisa艂a:

> Cali Skandynawowie, ekosreko na sztandarach, ale business is business as usual
          > big_grin
          >

Oczywi艣cie, 偶e tak. Moralna wy偶szo艣膰, to jest jeden z filar贸w skandynawskiego modelu (bo geopolitycznej, czy militarnej w艂adzy Skandynawia nie ma przecie偶). Ale drugim z filar贸w jest protestancki pragmatyzm smile A ca艂y kunszt polega na tym, by odpowiednio balansowa膰 pomi臋dzy.
      • maly_fiolek Re: Norki 馃槬 26.11.20, 09:33
        Tu akurat nie ma sprzeczno艣ci i dobrze 艣wiadczy o ich know how jak dobrze hodowa膰 zwierz臋ta. Nie maj膮 wog贸le do艣wiadczenia w ich masowym likwidowaniu i utylizacji czyli nie dochodzi艂o tam do zaraz ani namna偶ania paso偶yt贸w.
        Per analogia - to tak jakby艣 wymaga艂a od pracownika hospicjum umiej臋tno艣ci grabarza, no skoro dobrze opiekuje si臋 staruszkiem to powinien umie膰 mu wykopa膰 gr贸b.
        • kobietazpolnocy Re: Norki 馃槬 26.11.20, 09:47
          maly_fiolek napisa艂a:

> Tu akurat nie ma sprzeczno艣ci i dobrze 艣wiadczy o ich know how jak dobrze hodow
          > a膰 zwierz臋ta. Nie maj膮 wog贸le do艣wiadczenia w ich masowym likwidowaniu i utyliz
          > acji czyli nie dochodzi艂o tam do zaraz ani namna偶ania paso偶yt贸w.
          > Per analogia - to tak jakby艣 wymaga艂a od pracownika hospicjum umiej臋tno艣ci grab
          > arza, no skoro dobrze opiekuje si臋 staruszkiem to powinien umie膰 mu wykopa膰 gr贸
          > b.

Je艣li chodzi o grzebanie zwierz膮t, to przypominam, 偶e przyszed艂 NAKAZ wybicia wszystkich norek w tych konkretnych gminach. To by艂y miliony zwierz膮t, kt贸re trzeba by艂o zutylizowa膰 tu i teraz. Dodaj do tego panik臋 spowodowan膮 badaniami naukowymi pokazuj膮cymi, 偶e wirus mutuje (i to nie raz, lecz kilka razy) i 偶e przenosi si臋 mi臋dzy lud藕mi i zwierz臋tami, oraz podej艣cie du艅skiego rz膮du, kt贸ry, oficjalnie przynajmniej, od marca uparcie twierdzi, 偶e zdrowie publiczne jest wa偶niejsze ni偶 cokolwiek inne (czytaj: gospodarka, itd.).
          No i, nie zapominajmy, to by艂a bran偶a na skraju bankructwa. My艣l臋, 偶e sporo z tych w艂a艣cicieli ochoczo si臋 podj臋艂o u艣miercaniu, bo tak naprawd臋 poczuli, 偶e to mo偶e by膰 dla nich okazja, by nie wyj艣膰 ca艂kowicie na minusie. Jakby do tego nie dosz艂o, i tak kiedy艣, mo偶e nied艂ugo, musieliby si臋 tych hodowli pozby膰, pewnie z jeszcze wi臋kszymi stratami, bo przy obecnej koniunkturze, 偶adnych zysk贸w te hodowle nie przynosi艂y.
          • snakelilith Re: Norki 馃槬 26.11.20, 11:55
            Je偶eli ta pandemia mia艂a co艣 dobrego, to w艂a艣nie to, 偶e do hodowli norek wi臋kszo艣膰 du艅skich hodowc贸w ju偶 nie wr贸ci. Wielu pewnie ci膮gn臋艂o interes na granicy bankructwa, bo krok do wyj艣cia by艂 finansowo zbyt ryzykowny. Odszkodowanie im to u艂atwi. Swoj膮 drog膮, hodowle norek spo艂ecznie mia艂y w Danii bardzo z艂y imid偶, nie tylko ze wzgl臋du na mas贸wk臋, ale dlatego, 偶e zwierz臋ta regularnie z hodowli uciekaj膮 i mieszaj膮 w dzikim ekosysystemie, a ten nie jest dopasowany do takiego drapie偶nika.
    • fitfood1664 Re: Norki 馃槬 26.11.20, 09:18
      W艂a艣nie si臋 ko艅czy, nie zauwa偶y艂a艣? Wykorzystano covid jako pretekst by zabi膰, nie sprzeda膰 a jednak zarobi膰 tzn dosta膰 odszkodowanie od pa艅stwa. I tak by je zabili, tylko pretekst by艂by mo偶e inny, 偶eby hodowcy za bardzo stratni nie byli. Co, my艣la艂a艣 偶e te co ju偶 s膮, wypuszcz膮 na wolno艣膰? Jak jest nadpoda偶 zwierz膮t, tak to wygl膮da. Przecie偶 nikt niepotrzebnych zwierz膮t hodowlanych na wolno艣膰 nie wypu艣ci.
      ty jakie艣 ckliwe brednie o zem艣cie roisz. Doro艣nij.
      • homohominilupus Re: Norki 馃槬 26.11.20, 09:26
        Ej, wypraszam sobie takie teksty. Nie jestem idiotka ktora wierzy ze wypuszczenie zwierz膮t na wolno艣膰 byloby sluszne. Gdzie tak napisalam? Odczep sie ode mnie.
        Napisalam o zemscie bo bylam poruszona.
        A pisz膮c o holocauscie zwierzat mialam na my艣li koszmarne warunki na wszystkich przemys艂owych fermach: drobiu, 艣wi艅, kr贸w itp.
        I nie, nie oczekuje ze nagle cala ludzko艣膰 przejdzie na weganizm. Pisze o poprawie warunk贸w w tych miejscach. Mam nadziej臋 ze wyrazi艂am si臋 wystarczaj膮co jasno zeby sfrustrowane z samego rana pancie nie dopieprzaly si臋 do mnie celem poprawienia sobie nastroju.
        • maly_fiolek Re: Norki 馃槬 26.11.20, 09:40
          A jakby艣 wiedzia艂a jakie w naturze zwierz臋ta maj膮 warunki, tam to dopiero holocaust...
          Nie znajdziesz tego w ckliwych filmikach z BBC Nature z g艂osem Davida Attenborougha , tylko w rzeczywisto艣ci. Jedno wielkie pasmo tortur, cierpie艅 i b贸lu spowodowanego przez pogod臋, paso偶yty, drapie偶niki - zwykle ko艅czy si臋 w paszczy drapie偶nika lub 艣mierci g艂odowej.
          • homohominilupus Re: Norki 馃槬 26.11.20, 09:41
            maly_fiolek napisa艂a:

> A jakby艣 wiedzia艂a jakie w naturze zwierz臋ta maj膮 warunki, tam to dopiero holoc
            > aust...
            > Nie znajdziesz tego w ckliwych filmikach z BBC Nature z g艂osem Davida Attenboro
            > ugha , tylko w rzeczywisto艣ci. Jedno wielkie pasmo tortur, cierpie艅 i b贸lu spow
            > odowanego przez pogod臋, paso偶yty, drapie偶niki - zwykle ko艅czy si臋 w paszczy dra
            > pie偶nika lub 艣mierci g艂odowej.

Jejku, naprawd臋? No nie wiedzia艂am.
          • lot_w_kosmos Re: Norki 馃槬 26.11.20, 10:14
            We藕cie si臋 opanujcie!
            czym innym jest hodowla zwierz膮t na jedzenie i wykorzystywanie ich sk贸r potem, a czym innym hodowla szynszyli i norek na futerka dla pa艅膰!
            Bronicie tego czy co?
            • fitfood1664 Re: Norki 馃槬 26.11.20, 10:32
              Acha, te na mi臋so maj膮 poczucie misji i cierpi膮 mniej, co?
              Mniej ob艂udy. Nie lubi臋 pa艅膰 co si臋 wzruszaj膮, a stek wtryniaj膮 a偶 mi艂o.
              Ja zmieniam 艣wiat portfelem w zasi臋gu moich mo偶liwo艣ci.
              • lot_w_kosmos Re: Norki 馃槬 26.11.20, 11:43
                nie, nie cierpi膮 mniej, ale ludzie co艣 jes膰 musz膮, a sama ro艣linna produkcja wyko艅czy艂膮by 艣wiat szybciej niz hodowla zwierz膮t.

Wkurza mnie tylko wasz bezinteresowny atak na ni膮.
                ka偶dy moze si臋 wzrusza膰 jak chce, moze dajcie innym prawo, co?
                wiecznie tu wszyscy ustawiaj膮 innych na swoja jedynie s艂uszna mod艂臋

• homohominilupus Re: Norki 馃槬 26.11.20, 12:17
                fitfood1664 napisa艂(a):

> Acha, te na mi臋so maj膮 poczucie misji i cierpi膮 mniej, co?
                > Mniej ob艂udy. Nie lubi臋 pa艅膰 co si臋 wzruszaj膮, a stek wtryniaj膮 a偶 mi艂o.
                > Ja zmieniam 艣wiat portfelem w zasi臋gu moich mo偶liwo艣ci.

Brawo ty, masz medal z ziemniaka
                Nie zamierzam ci sie t艂umaczy膰 ze swojej diety. Goofno o mnie wiesz a mi ob艂ud臋 zarzucasz.
                Powiedzia艂am juz grzecznie odczep sie ode mnie. Mog臋 mniej grzecznie. Od****l si臋.
                • fitfood1664 Re: Norki 馃槬 26.11.20, 14:46
                  a m贸w sobie, b臋d臋 pisa膰 co chc臋 i do kogo chc臋, jak ci si臋 co艣 nie podoba, zawsze mo偶esz wykorzysta膰 funkcje forum albo pozostawi膰 bez odpowiedzi
                  za trudne?
            • fitfood1664 Re: Norki 馃槬 26.11.20, 10:45
              Jaki absurd? Te偶 szczelnie si臋 odgradzasz hipokryzj膮 od cierpienia zwierz膮t? Ja bior臋 na klat臋. Lubi臋 mi臋so. Zwierz臋ciu, o kt贸re tu przecie偶 chodzi, nie robi r贸偶nicy na jakie cele zostanie zu偶ytkowane. Zabili miliony norek na raz? No przecie偶 i tak by je zabili. 艁kanie si臋 rozchodzi bo za p艂ytko zagrzebali, cierienie wylaz艂o na powierzchni臋 zamiast czy艣ciutko zamilkn膮膰 pod gleb膮.
              • sumire Re: Norki 馃槬 26.11.20, 11:11
                Absurd, absurd.
                Przemys艂owa hodowla to rzadko szcz臋艣liwe kurki i kr贸wki hasaj膮ce po trawie, to wiadomo. Natomiast o ile cz艂owiek je艣膰 musi i cz臋艣膰 nadal nie jest gotowa zrezygnowa膰 z mi臋sa (a i s膮 cz臋艣ci 艣wiata, gdzie jest to zasadniczo g艂贸wne 藕r贸d艂o po偶ywienia), to futro jest obecnie tylko kaprysem. Niczym wi臋cej.
                • fitfood1664 Re: Norki 馃槬 26.11.20, 11:40
                  mleka pi膰 nie musi, jajek je艣膰 nie musi, mi臋sa te偶 je艣膰 nie musi, nic nie musi, cz艂owiek wszystko偶erny, a B12 da si臋 znale藕膰 i w aptece big_grin
                  musi bo lubi
                  wiele rzeczy jest tylko kaprysem, 艣wiece zapachowe, makija偶, zmi臋kczacze do prania, farby do w艂os贸w, a jedak...
                  • sumire Re: Norki 馃槬 26.11.20, 11:49
                    Tak, 艣wiece zapachowe produkuje si臋 na fermach i produkcja jednej wymaga zabicia 60 zwierz膮t. Bardzo adekwatne przyk艂ady poda艂a艣 big_grin big_grin
                      • sumire Re: Norki 馃槬 26.11.20, 15:02
                        A ty nie zajarzy艂a艣, wymy艣laj膮c te przyk艂ady, jaka jest r贸偶nica mi臋dzy produkcj膮 艣wiecy lub pudru a produkcj膮 naturalnego futra? Tak, wiele rzeczy jest zb臋dnych. Nie, nie zawsze ma sens por贸wnywanie ich ze sob膮.
      • hanusinamama Re: Norki 馃槬 26.11.20, 10:42
        Utylizacja jest bardzo droga...a przemys艂 futrzarski lewno zipie. Tez my艣le, ze dla wielu firm to by艂 ratunek. Mysle ze juz nie bed膮 szli w kierunku futer. To by艂a okazja dosta膰 kase, bo co roku maj膮 wieksze straty.
        • kobietazpolnocy Re: Norki 馃槬 26.11.20, 12:43
          hanusinamama napisa艂a:

> Utylizacja jest bardzo droga...a przemys艂 futrzarski lewno zipie. Tez my艣le, ze
          > dla wielu firm to by艂 ratunek. Mysle ze juz nie bed膮 szli w kierunku futer. To
          > by艂a okazja dosta膰 kase, bo co roku maj膮 wieksze straty.
          >

To wszystko si臋 dzia艂o szybko, niezwykle szybko nawet. Wielu hodowcom musia艂o w utylizacji pomaga膰 wojsko. To by艂o u艣miercanie ca艂ych hodowli, a nie tylko zaka偶onych osobnik贸w. Na raz. Na wszystkich farmach w p贸艂nocnej Jutlandii.
    • 1matka-polka Re: Norki 馃槬 26.11.20, 09:43
      "Tak, jakby zwierzaki chcia艂y si臋 zem艣ci膰 za doznane okrucie艅stwa.鈥

Masz bujn膮 wyobrazni臋 i sk艂onno艣膰 do histerii, a pewnie wola艂aby艣 uchodzi膰 za racjonalistk臋馃槈
        • kosmos_pierzasty Re: Norki 馃槬 26.11.20, 10:04
          Ekhm, te偶 czyta艂am ten artyku艂 i te偶 rozwa偶a艂am wrzucenie go. Tylko mnie si臋 skojarzy艂 z wizjami wstawania z grob贸w rodem z Biblii, a oczywi艣cie w Afryce Pn. te偶 piasek... Mam bujniejsz膮 wyobra藕ni臋? big_grin big_grin big_grin
        • hanusinamama Re: Norki 馃槬 26.11.20, 10:43
          Nie pisz o nas bo matek polek ci co艣 napisa艂. Ja rozumiem, czemu tak napisa艂a艣...nie wiem czemu przejmujesz sie zdaniem faceta, kt贸ry swoje nieistniej膮ce ego ratuje wpisami na forum udaj膮c kobiete...
            • homohominilupus Re: Norki 馃槬 26.11.20, 12:24
              lot_w_kosmos napisa艂a:

> Dok艂膮dnie,jeszcze si臋 tu trzeba t艂umaczy膰 ze wsp贸lczucia dla zwierz膮t hodowanyc
              > h wy艂膮cznie dla zaspokojenia kaprys贸w.

Dla mnie wszystkie hodowle przemys艂owe, czy to na mi臋so, czy na mleko czy futra czy nawet jajka sa koszmarem i torturowaniem zwierz膮t. I chcia艂abym 偶eby w ko艅cu to si臋 zmieni艂o. Ok, hodujemy zwierz臋ta zeby je zabi膰 ale niech one maj膮 lepsze 偶ycie do tego momentu kiedy wchodz膮 do tira ktory je wiezie do rze藕ni.
              Np taki byk hodowany na corride. Jako艣膰 zycia duzo lepsza, bez por贸wnania z krowa ktora cale 偶ycie spedza w ciasnym boksie rodzac kolejne cielaki kt贸re s膮 jej natychmiast odbierane.
              • fitfood1664 Re: Norki 馃槬 26.11.20, 14:50
                czyli przyklaskujesz zabijaniu zwierz膮t w celu zaspokojenia m臋skiego ego?
                to pewnie i polowania rozrywkowe ci nie przeszkadzaj膮, przecie偶 taki jele艅 czy s艂on te偶 ma klawe 偶ycie na wolno艣ci
                艂adnych rzeczy si臋 tu cz艂owiek dowiaduje
    • ariathedevil Re: Norki 馃槬 26.11.20, 11:29
      Obrzydliwe, okrutne i nieludzkie jest to, 偶e dla pr贸偶no艣ci robi si臋 co艣 takiego. Moja rodzina je mi臋so bardzo, rzadko, ale rozumiem, 偶e je艣膰 trzeba. Rozumiem, 偶e kto艣 nosi sk贸rzane buty, bo zwyczajnie szkoda wyrzuci膰 tych sk贸r, natomiast gdy dla pr贸偶no艣ci zabija si臋 miliony stworze艅 ( gdy ma si臋 milion alternatyw co w艂o偶y膰 na dude) mo偶na por贸wna膰 do zn臋cania si臋 nad kotami, taki sam rodzaj t臋pego, bezmy艣lnego prymitywizmu i okrucie艅stwa.I nie wa偶ne czy to Dania, czy Polska taki sam rodzaj prymitywizmu. 5 dla zwierz膮t to by艂a jedna ustawa pisowc贸w, kt贸r膮 popiera艂am. Bardzo polecam film Davida Attenborough 呕ycie na naszej planecie . Powinien by膰 w podstawie programowej, 偶eby dzieciaki wiedzia艂y jaki dziadersi chc膮 im los zgotowa膰.
    • ykke Re: Norki 馃槬 26.11.20, 15:11
      Ja tylko dodam, 偶e swinie maj膮 chyba jeszcze mniej miejsca, szczeg贸lnie maciory s膮 wi臋zione bez ruchu, nie m贸wi膮c o kurach.
      Tak wi臋c, ekhm.... czyje cierpienie lepsze?
      • elinborg Re: Norki 馃槬 26.11.20, 16:49
        Niczyje. Dlatego najpierw zlikwidujmy cierpienie niekonieczne, a potem bierzmy si臋 za ograniczanie cierpienia koniecznego.
        Por贸wnywanie drapie偶nika z ogromnymi potrzebami terytorialnymi, o samotniczym trybie 偶ycia z udomowionym, stadnym wszystko偶erc膮 jest od czapy. Co nie znaczy, 偶e 艣winie maj膮 si臋 dobrze, absolutnie. Tylko norce nie zapewnisz w 偶adnej mierze warunk贸w cho膰by zbli偶onych do naturalnych, 艣wini- mo偶na.
        • ykke Re: Norki 馃槬 26.11.20, 18:24
          elinborg napisa艂a:

> Niczyje. Dlatego najpierw zlikwidujmy cierpienie niekonieczne, a potem bierzmy
          > si臋 za ograniczanie cierpienia koniecznego.
          > Por贸wnywanie drapie偶nika z ogromnymi potrzebami terytorialnymi, o samotniczym t
          > rybie 偶ycia z udomowionym, stadnym wszystko偶erc膮 jest od czapy. Co nie znaczy,
          > 偶e 艣winie maj膮 si臋 dobrze, absolutnie. Tylko norce nie zapewnisz w 偶adnej mierz
          > e warunk贸w cho膰by zbli偶onych do naturalnych, 艣wini- mo偶na.

Tak sobie tlumacz, tak sobie maskuj wyrzuty sumienia. Co za bzdury...."Cierpienie konieczne"- no k.rwa ma膰.....
          • elinborg Re: Norki 馃槬 26.11.20, 19:17
            Sk膮d wiesz, czy mam pow贸d mie膰 wyrzuty sumienia? Czy my艣lisz, 偶e mo偶liwe jest zrezygnowanie z chowu zwierz膮t na mi臋so? A jakikolwiek, nawet gospodarski ch贸w cierpieniem jest. Ludzie zwierz臋ta jedz膮 i je艣膰 b臋d膮, cokolwiek ja czy Ty na ten temat my艣limy. Wi臋c, st膮paj膮c twardo po ziemi- zapewnijmy tym zwierz臋tom, kt贸re hodujemy na mi臋so maksymalnie dobre warunki, ograniczaj膮c do minimum cierpienie. I nie dr臋czmy tych, kt贸rych nie musimy je艣膰. Nie wszyscy zostan膮 weganami i z tym trzeba si臋 pogodzi膰. Ja mi臋so maksymalnie ograniczam, nie ka偶dy mo偶e czy chce.
            Je艣li nadal nie rozumiesz- jestem przeciwna ZAR脫WNO hodowli norek, jak i tuczowi przemys艂owemu 艣wi艅 w obecnej ods艂onie. Oraz zwierz臋tom w cyrku i tygrysom w domu.

Popularne w膮tki

Nie pami臋tasz has艂a

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj si臋

Nakarm Pajacyka