Dodaj do ulubionych

Eksplozja w Bejrucie

04.08.20, 20:38
Przerażające jak to pie..dolnęło, z jaką siłą 😲😲 na filmikach wygląda jakby pół miasta zmiotło, zdmuchnęło jak domki z kart 😥
www.google.com/amp/s/amp.cnn.com/cnn/videos/world/2020/08/04/beirut-explosion-moment-of-blast-witness-ctw-vpx.cnn
Obserwuj wątek
      • apallosa Re: Eksplozja w Bejrucie 04.08.20, 23:01
        Nangaparbat-Twoja babcia ma/miała rację.
        Ja Beirut znam i to nieźle z wczesnych lat 90-tych,mieszkałam tam przez 14 miesięcy.
        To było i jest takie nieszczęśliwe miejsce,ze jak już zabiora sie za odbudowę, to zaraz muszą wszystko spierniczyc i tak cały czas.Bejrut,kiedy w nim byłam,wcale piękny nie byl-morze ruin,czołgi na ulicach,ale tez przepych,pyszne jedzenie,zabawy do białego rana...cudowne czasy.
        Mam tam znajomych,przyjaciół ,nie wiem co z nimi...
        Czekam na wiadomość. ..
        • nangaparbat3 Re: Eksplozja w Bejrucie 04.08.20, 23:12
          Okropne. Rok temu byłam w Albanii, potem miasto, gdzie spedziłam urlop, dwukrotnie przeszło trzęsienie ziemi. Znajomych tam nie miałam, ale pamiętam kelnerki, dziewczynę, która mi sprzedawała picie na plaży, chłopaka prowadzącego jeepa, którym jechałam na wycieczkę. Nawet jeśli nic im się fizycznie nie stało, przeżyli tragedię. Pamiętam, jak ciężko pracowali, jak się starali - mieli dużo nadziei, planów, i wszystko diabli wzięli, w jednej chwili.
          Życzę Ci jak najszybszych i najlepszych wiadomości.
          • apallosa Re: Eksplozja w Bejrucie 04.08.20, 23:21
            Nangaparbat-dziękuję przepięknie.
            Czekam na wiadomość, jeszcze nic nie wiem,a to tacy fajni ludzie,ciepli,goscinni..
            Znowu to gruzowisko będą odbudowywali x lat,jak to u nich,z jednej strony ruiny,a sto metrów dalej apartamenty po kilka mln.dolarów.No pechowe jest to miasto,jak rzadko które.
            Nanga pozdrawiam i ściskam Ciebie i Twoja babcie ( o ile jeszcze żyje ).
    • mona-taran Re: Eksplozja w Bejrucie 05.08.20, 07:38
      Na tym filmiku widać jak to wyglądało w różnych miejscach. Straszne sad
      youtu.be/eCSQXzGhVj0
      Zawsze mnie przerażają takie sytuacje, mój chłop pracuje w zakładzie petrochemicznym, pełno tam wybuchowego syfu.. niby miliony zabezpieczeń, tysiące czujników, ale zawsze najbardziej nieprzewidywalny jest czynnik ludzki..
      • olena.s Re: Eksplozja w Bejrucie 05.08.20, 11:06
        No nie.
        Mozna powiedzieć, że Liban to piękne miejsce, ciekawy projekt, fantastyczni ludzie - w dodatku bardzo piękni - fascynująca historia, cudowne zabytki - wszystko ok. Ale jako państwo to Liban fajny nie jest od grubych dekad. Jest skorumpowany, nieporadny, przeżarty przez obce interesy a nawet obce siły (Hezbollah), niezdolny do rozwiązania problemów, z potwornym bezrobociem, dzikim długiem publicznym, koszmarną imigracją. A sztywna konstrukcja państwa uniemozliwia jakieś grubsze ruchy (inna sprawa, że chrześcijanie by na tych ruchach niewątpliwie stracili) i przedefiniowanie interesów poza czy ponad podziały religijne.
    • profes79 Re: Eksplozja w Bejrucie 05.08.20, 11:32
      Walnęło prawie 3 tysiące ton saletry amonowej. Siłę wybuchu szacuje się na 240 ton trotylu. Gdyby tego typu eksplozja nastąpiła na miejscu Pałacu Kultury w Warszawie, to wyczyściłaby cały kwartał Świętokrzyska-Marszałkowska-Jerozolimskie-Jana Pawła - a biorąc pod uwagę, że tam w zasadzie nic nie ma to pewnie i więcej...
        • apallosa Re: Eksplozja w Bejrucie 05.08.20, 12:47
          Dosłownie przed chwilą dostałam wiadomość od moich przyjaciół z Bejrutu-są wszyscy cali,zdrowi...szyby im popekaly,ale nic to. ..
          Ten kraj ma pecha,odbudowuje się i nijak im to nie idzie,jak nie urok,to ...przemarsz wojsk radzieckich. A to ichnie słynne, ,bokra"czyli jutro, czyli święte nigdy jest słynne.
          Pamiętam podczas mojej ostatniej wizyty tamże ( 1994) jak to oni się puszyli,jak to pięknie Bejrut odbuduja,jak to turystów Cyprowi zagarna, ilu to oni nie będą mieli turystów z Dubaju....
          No jakoś 26 lat minęło....I nic z tego.Owszem,maja piekne hotele, luksusowe sklepy,tylko że drożyzna nieziemska i tylko B.bogaty establishment na takie luksusu stać.
          • wtop.ek Re: Eksplozja w Bejrucie 05.08.20, 13:07
            Nic się nie odbudowuje. Lokalna korupcja i Hezbollah nie pozwolą na odbudowę.

Liban miał perspektywy do lat 70-tych, dopóki go nie zalała muzułmańska dzicz.

next.gazeta.pl/next/7,151003,26184392,od-katastrofy-do-katastrofy-liban-to-panstwo-z-gospodarka-w.html#s=BoxMMtImg2
      • bi_scotti Re: Eksplozja w Bejrucie 05.08.20, 14:56
        profes79 napisał:

> Gdyby tego typu eksplozja nastąpiła na miejscu Pałacu Kultury w Wa
        > rszawie, to wyczyściłaby cały kwartał Świętokrzyska-Marszałkowska-Jerozolimskie
        > -Jana Pawła - a biorąc pod uwagę, że tam w zasadzie nic nie ma to pewnie i więc
        > ej...
        >

Skoro porownujemy, to TU kartka z kanadyjskiej historii - wybuch w Halifax port w grudniu 1917 roku - zginelo okolo 2000 ludzi (!!!). Do dzis Haligonians wysylaja co roku ogromne Christmas tree do Bostonu jako forme podziekowania za pomoc przyslana/udzielona wtedy, tych ponad 100 lat temu. Takie tragedie zapadaja w pamiec, nalezy tez miec nadzieje, ze czegos jednak ucza, eh … Life.
        • profes79 Re: Eksplozja w Bejrucie 05.08.20, 16:19
          Tam rąbnął odpowiednik trzech kiloton - ponad dziesięć razy więcej niż to w Bejrucie. Półtonowa kotwica ze statku, który eksplodował wylądowała 3 kilometry dalej. Z tym, że takie tragedie były niestety dosyć charakterystyczne dla I-wojennych, mocno niestabilnych materiałów wybuchowych

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka