Dodaj do ulubionych

wege-kotlety

05.12.20, 15:45
zanim zaczniecie sie nabijac, ze to maja byc kotlety, wyjasnie, ze nastolatka ostatnio nie chce jesc miesa. No i ok, niech poznaje nowe smaki. Ale jednak zalezy mi, zeby to byly wartosciowe dania, to zapewne ostatni ok, kiedy rosnie, wiec nie glownie weglowodany w skladzie. Niestety w formie papki/sosu nie zje nic (a wiekszosc np. straczkowych fajnych przepisow to takie jednogarnkowce, ktore jej zupelnie nie podchodza), pozostaje "kotlet", chetnie niesmazony, a duszony jak pulpety lub pieczony. Moga byc z jajkiem. Sery tez sie juz przejadly.
Jak macie spawdzoneprzepisy na kotlety jajeczne to tez poprosze.
Obserwuj wątek
    • swiezynka77 Re: wege-kotlety 05.12.20, 15:53
      ja akurat nie przepadam, ale takich potraw jest mnóstwo. Falafele. Burgery +z czegoś+burak - prawie jak wołowina. kotlety z dowolnej fasoli z puszki rozgniecionej widelcem+jajko. kotlety z brokuła/kalafiora z jajkiem i bułką tartą dla konsystencji. wszystkie można upiec zamiast smażyć.
    • triismegistos Re: wege-kotlety 05.12.20, 16:11
      Moje najulubieńsze są z kaszy jaglanej i buraków.
      Upieczone buraki miksuję z ugotowaną kaszą, przyprawiam jak mi akurat w duszy zagra, obtaczamy w bułce u piekę.
      Im więcej dasz kaszy tym lepiej się zlepią, im mniej tym będą smaczniejsze.
      Cały sekret polega na tym, by masę zrobić trochę za rzadką. Lepisz kulkę, otaczasz w bułce, sciskasz w dłoniach otaczasz jeszcze raz i jeszcze. Będą wtedy mięciutkie i wilgotne, ale z wyrazistą i chrupiącą skórką.
      Możesz je ubogacić pieczoną dynią, pieczarkami, warzywami z bulionu, szpinakiem czy co ci tam do głowy przyjdzie.
      Bardzo lubię też z soczewicy czerwonej. Rozgotowuję na papę u postępuję jak wyżej.
        • triismegistos Re: wege-kotlety 05.12.20, 18:29
          Tak, mniej więcej pół na pół, z tym, że musisz sama wyczuć proporcje. Tak, jak pisałam, im mniej kaszy tym smacznej, im więcej tym lepiej się lepią. Najlepiej ugotować więcej kaszy i w razie wu dorzucić.
          Przyprawiam różnie. Jeśli chcę, żeby były takie "domowe" daję czosnek, asafetydę (zastępuje smażoną cebulkę), pieprzu, majeranek. Jeśli zależy mi na bardziej orientalnym smaku imbir, czosnek, pieprz, sos sojowy, chili, sok z limonki, albo kumin i kolendrę. Jeśli robię z dodatkiem dyni koniecznie gałkę, szałwię i imbir.
          Takie kotlety można z powodzeniem zrobić na zapas u mrozić.
    • ykke Re: wege-kotlety 05.12.20, 17:10
      Wpisz: Jadlonomia " najlepsze wegeburgery na świecie ". Smakują każdemu. Pełne chrupiacego sezamu i słonecznika , na bazie tartej marchwi i kaszy jaglanej. Pieczone, więc roboty i smrodu mało. Wysmienite na zimno .
    • z_lasu Re: wege-kotlety 05.12.20, 18:15
      Doczytałam, że wolisz pieczone, ale może czasem skorzystasz. Ja jestem wielką fanką wszelakich grzybów, więc:

1. Kotlety pieczarkowe. Pieczarki zetrzeć na tarce jarzynowej, przesmażyć z cebulką, przestudzić. Dodać jajko, zieleninę (pietruszka, szczypiorek - ja mam zawsze zamrożone), sól, pieprz, trochę tartej bułki dla właściwej konsystencji, formować kotlety, obtaczać w bułce i na tłuszcz.
      2. Kapelusze pieczarek poddusić z małą ilością masła (powstaje pyszny sos, zwłaszcza jak się lekko przysmaży te pieczarki, taki "pieczeniowy"), tuż przed podaniem nadziać kawałkiem camemberta (potrzymać z 2 min, tak, żeby się zdążył roztopić), posypać zielonym.

Punkt 2 ma tę zaletę, że jest szybki i niepracochłonny. Dla mnie to opcja "o rany, nie mam nic na obiad i nie mam czasu robić".

• mikams75 Re: wege-kotlety 05.12.20, 18:27
        smazone czasem tez moze byc, ale takie przepisy juz znam, dlatego chcialam bez smazenia dla odmiany.
        Te twoje beda mi bardzo smakowac, corce pewnie nie.
    • araceli Re: wege-kotlety 05.12.20, 18:52
      Mielone soczewicowe z Jadłonomi - przepis pisany w opisie filmiku:
      www.youtube.com/watch?v=MKPRc5Phgx0
      Pieczone - można zrobić wiecej i mrozić. Ja tylko daję mniej oleju z uwagi na kalorie smile
    • joanna05 Re: wege-kotlety 05.12.20, 19:12
      Kup sobie zamiennik mięsa (sojowy np.) i zrób jej kotlety czy burgery. Pyszne, smakuje identycznie (syn - miłośnik mięsa nie poznał, że to wegeburger), a jest w pełni wege. Do kupienia w większości marketów - w wersji mielonej, wędlin, kabanosów itd. Bez problemu.
    • panna.w.paski Re: wege-kotlety 05.12.20, 19:17
      A corka lubi ziemniaki? To moze taki miks, ziemniaki i inne warzywo np. szpinak, zobacz na blogu u Liski:
      whiteplate.com/2014/08/kotlety-ziemniaczano-szpinakowe-z-serem-feta/
      Te sa smazone ale mysle, ze daloby sie je spokojnie upiec w piekarniku.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka