02.02.21, 17:49
wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,26747973,gopr-ewakuowal-kobiete-ze-szczytu-sniezki-morsowala-przy-minus.html#s=BoxOpImg5
To jakaś epidemia jest? Może to wirusowe , od-zimowe zapalenie mózgu? tongue_out Ja rozumiem, że człowiek pójdzie w góry, poślizgnie się i złamie kostkę. Ja rozumiem, że czasem warunki w górach mogą zaskoczyć albo zdarzy się coś nieprzewidzianego. Ale kuźwa jak długo będziemy musieli płacić za ściąganie golasów z szczytów?!?
Obserwuj wątek
   • fortalesa Re: Znowu! :D 02.02.21, 18:14
    bo teraz płaywa sięw jeziorze tylko gdy temperatury poniżej 5C, powyżej jest passe.
    Tak samo bieganie. Ci co w styczniu biegają ubrani są looserami - co najmniej krótkie spodenki. Najlepiej goła klata.
    (zaobserwowane w weekend, -4 bodajże było).
    W jeziorze tak tłoczno, że morsy musiały grupami do przerębla wchodzić, żeby się nadmiernie nie gromadzić i trzymać dystans społecznysmile
   • ykke Re: Znowu! :D 02.02.21, 22:14
    demono2004 napisała:

    > Ja rozumiem, ze ktos lubi morsowac, ale w tym roku to juz przesada jakas jest.
    > Ludzie pogłupieli juz całkowicie .

    Dlaczego poglupieli? Może zmadrzeli właśnie bo probuja zadbac o zdrowie? Część to robi dla szpanu, ale część rzeczywiście złapała bakcyla?
     • morekac Re: Znowu! :D 03.02.21, 21:59
      Tego też nie rozumiem - dlaczego nie robią tego w miejscach, gdzie w razie czego łatwo i szybko można ich ewakuować. Dlaczego to muszą być góry, a nie niziny?
    • demono2004 Re: Znowu! :D 03.02.21, 21:44
     ykke napisała:


     >
     > Dlaczego poglupieli? Może zmadrzeli właśnie bo probuja zadbac o zdrowie? Część
     > to robi dla szpanu, ale część rzeczywiście złapała bakcyla?

     >
     >
     >
     >


     Jakby miała takiego bakcyla, to raczej dla siebie a nie na pokaz, by wszyscy widzieli. Kogo to zreszta obchodzi?
  • arwena_11 Re: Znowu! :D 02.02.21, 18:11
   Dopóki u nas nie będą obciążać idiotów za akcje ratunkowe i późniejsze leczenie - to tak będzie. Zimą na Rysy, na golasa na Babią Górę itd.
  • kadfael Re: Znowu! :D 02.02.21, 18:18
   To faktycznie plaga. U nas jakiś młodziak zasłabł na przystanku tramwajowym. Z zimna. Bo wcześniej morsował...
   www.onet.pl/styl-zycia/onetkobieta/17-latek-zaslabl-na-przystanku-tramwajowym-wczesniej-kapal-sie-w-lodowatej-wodzie/ke3pmt7,2b83378a
   • morekac Re: Znowu! :D 02.02.21, 22:45
    " Najprawdopodobniej nie przygotował się do tego odpowiednio i wszedł do wody bez rozgrzewki i doświadczenia."
    Zauroczyło mnie sformułowanie o wchodzeniu do wody bez doświadczenia.
    Chyba powinni otworzyć baseny i stoki narciarskie. Ludzie moczyliby się w wodzie o bardziej przyzwoitej temperaturze i zaczęliby jeździć na nartach, a nie ganiać na golasa po górach.
  • abecadlowa1 Re: Znowu! :D 02.02.21, 18:26
   heca7 napisała:

   >Ale kuźwa jak długo będziemy musieli płacić za ściąganie golasów z szczytów
   > ?!?
   >

   A dużo ubyło Ci pieniędzy w wyniku tej akcji gopru?
   Może poczytaj sobie o finansowaniu ochotniczych służb ratunkowych w Polsce, bo najwidoczniej nie masz pojęcia o tym, jak to działa.
   • arwena_11 Re: Znowu! :D 02.02.21, 18:33
    A co? myślisz, że taka akcja jest bezpłatna? Słowacy kasują za akcje ratownicze średnio 20 tys euro. A u nas za darmo ma być dla idiotów?
    • abecadlowa1 Re: Znowu! :D 02.02.21, 21:49
     arwena_11 napisała:

     > A co? myślisz, że taka akcja jest bezpłatna? Słowacy kasują za akcje ratownicze
     > średnio 20 tys euro. A u nas za darmo ma być dla idiotów?

     Nie jest bezpłatna i nie powinna być darmowa.
     Próbuję jednak podważyć wyobrażenie Hecy, że te akcje ciągną obywateli po kieszeni.
     Niestety Państwo bardzo niechętnie finansuje dzielność ratowniczą, a jednocześnie nie chce zmienić prawa w taki sposób, żeby kosztami akcji obciążać ratowanych turystów.
     Tu odpowiedź na interpelację poselską, w której minister twierdzi, że gopr i topr powinny się same finansować ze składek członkowskich i działalności gospodarczej skoro im dotacja celowa nie wystarcza: www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=BK5GBS


     • arwena_11 Re: Znowu! :D 02.02.21, 22:14
      No ale przecież nie trzeba z budżetu. To w ostateczności można zostawić jak jest. Ale pozwolić na obciążanie idiotów kosztami akcji. Nie mówię o wypadkach losowych ale idiotach typu- klapeczki na Giewont czy tych "morsach". A turysta - no cóż, albo wykupi polisę, albo zapłaci z własnej kieszeni. Kilku obciążonych zostanie 100 tys i reszta wykupi polisy za 100 zł.
      • abecadlowa1 Re: Znowu! :D 02.02.21, 22:17
       arwena_11 napisała:

       > No ale przecież nie trzeba z budżetu. To w ostateczności można zostawić jak jes
       > t. Ale pozwolić na obciążanie idiotów kosztami akcji. Nie mówię o wypadkach los
       > owych ale idiotach typu- klapeczki na Giewont czy tych "morsach". A turysta - n
       > o cóż, albo wykupi polisę, albo zapłaci z własnej kieszeni. Kilku obciążonych z
       > ostanie 100 tys i reszta wykupi polisy za 100 zł.

       Optymistka. Zgadnij jakiej narodowości turyści najczęściej nie wykupują ubezpieczenia górskiego na Słowacji.
       • arwena_11 Re: Znowu! :D 02.02.21, 22:25
        No w wielu przypadkach jest to podyktowane tym, że oni nie planują być na Słowacji - chodzą po polskich Tatrach. Nie przewidują, że jak im się noga omsknie - to mogą tam spaść. Tak jak ten koleś z Rys. Kosztowało go to 15 tys euro. Mogę się założyć, że na kolejne wakacje wykupił wszystkie możliwe polisy.

        Jakoś jak Polacy jadą do Austrii czy Włoch na narty - to polisy wykupują, bo są obowiązkowe.

        Chodziłam z dzieciakami po Tatrach wiele razy. Zawsze mieliśmy polisy - kosztują grosze, a przynajmniej nie musiałam się martwić.
        Słyszałam o akcjach, kiedy ktoś potkną się i zsuną się na Słowacką stronę łamiąc nogę. Koledzy go przenosili na polską i dopiero wtedy wzywali ratowników
      • morekac Re: Znowu! :D 02.02.21, 23:36
       HZS ma problem ze ściąganiem należności.
       Idiotom typu klapeczki czy zamrożone morsy ubezpieczyciel pewnie odmówiłby wypłaty odszkodowania - ze względu na wysoce ryzykowne zachowania. A w sportach ekstremalnych objętych ubezpieczeniami (i wyższą składką) z reguły nie są wymieniane są ani wchodzenie w klapkach na Giewont (i czekanie na burzę na szczycie) ani latanie zimą na golasa.
      • morekac Re: Znowu! :D 03.02.21, 21:48
       6 zł cały, 3 zł ulogowe w Tatrach. ponad 3 miliony odwiedzających. Więc to nie jest tak, że ci, którzy chodzą po górach, nie dorzucają się do kosztów TOPR czy GOPR.
    • arwena_11 Re: Znowu! :D 02.02.21, 18:43
     Słowacy kasują np za godzinę lotu śmigłowcem - 4 tys euro. Godzina pracy ratownika to od 40 do 80 euro ( w zależności od warunków pogodowych ). Dlatego tam bez polisy nie idzie się w góry. Jak chodziliśmy z dzieciakami po Tatrach - zawsze mieliśmy wykupioną polisę, bo nigdy nie wiadomo czy jak się potkniesz, to nogi nie złamiesz na słowackiej stronie.
     Podobno tego turystę co kilka lat temu potkną się idąc na Rysy i spadł na Słowację skasowali na 15 tys euro.

     Myślisz, że nasze śmigłowce ratownicze to za darmo latają? A praca ratowników nic nie kosztuje?
     • morekac Re: Znowu! :D 02.02.21, 23:41
      >Słowacy kasują np za godzinę lotu śmigłowcem - 4 tys euro. Godzina pracy ratownika to od 40 do 80 euro ( w zależności od warunków pogodowych ).
      Cóż, akcja z helikopterem wychodzi taniej, jeśli ściąga się klienta z trudnego terenu,. Ale musieliby mieć jakiś przelicznik, bo helikopter często lata do kilku sztuk na raz.
    • abecadlowa1 Re: Znowu! :D 02.02.21, 21:33
     anorektycznazdzira napisała:

     > No więc jak to działa?
     >

     Gopr i Topr są organizacjami pozarządowymi. Dostają co roku z budżetu Państwa dotację, która nie pokrywa wszystkich kosztów ich działalności. Kilka lat temu nik ustalił, że 7 mln, które dostaje topr rocznie starcza na ok. połowę kosztów. Wielu ratowników to są wolontariusze, pracują bez wynagrodzenia. Wykupienie aktualnie w Polsce przez turystę ubezpieczenia w żaden sposób nie sprawi, że akcja topru czy gopru zostanie sfinansowana przez ubezpieczyciela. Bo ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach mówi, że ratownictwo jest finansowane dotacją celową z budżetu państwa. A wysokość dotacj nie zależy od liczby akcji ratunkowych i ich faktycznych kosztów. Od lat trwa dyskusja o zmianie finasowania służb ratunkowych i niestety nic się nie zmienia. Znając niechęć Polaków do kupowania polis ubezpieczeniowych oraz spryt w unikaniu płacenia zobowiązań, to bałabym się, że gdyby finasowanie gopr i topr zależało od opłacania tych akcji przez ratowanych to niestety ochotnicze służby ratunkowe przestałyby istnieć.
   • heca7 Re: Znowu! :D 02.02.21, 18:49
    Ależ oczywiście, ściągajmy gołych idiotów z gór , niech robią co chcą. Przypominam , że ratownicy ryzykują swoim życiem żeby taką osobę uratować. Co innego nagły, nieprzewidziany wypadek a co innego zabawa nawiedzonych głupoli.
    • ichi51e Re: Znowu! :D 02.02.21, 21:57
     Nie no - ci ludzie nie w sniezycy nie w nocy I nie w jakos miejscach ekstremalnych. Tyle ze podwozka. Nikt zyciem specjalnie nie ryzykuje poza golym glabem.
    • abecadlowa1 Re: Znowu! :D 02.02.21, 21:57
     heca7 napisała:

     > Przypominam , że ratownicy ryzykują swoim życiem żeby taką osobę uratować. Co innego na
     > gły, nieprzewidziany wypadek a co innego zabawa nawiedzonych głupoli.
     >

     Tak i dlatego powinni być godnie wynagradzani. A w tym momencie nie są. Ratownicy górscy zarabiają śmiesznie niskie pieniądze, a wielu z nich jest po prostu wolontariuszami.
     Boję się, że jeżeli odbierzemy im dotację celową z budżetu państwa i karzemy finansować działalność ratowniczą z opłat ściągniętych od ratowanych ludzi lub ich rodziny, to gopr i topr staną się całkowicie wolontarystyczne. Nie wiesz jak sprytnie Polscy unikają płacenia zobowiązań? A co jeśli okaże się, że ściągalność należności za akcje ratunkowe będzie na tym samym poziomie co ściągalność alimentów? Kto zapłaci ratownikom wtedy?
      • alicia033 Re: Znowu! :D 02.02.21, 22:13
       heca7 napisała:

       > Ja bym wolała im dołożyć te opłaty ściągnięte z od nieodpowiedzialnych ludzi.

       dołożyć, a jak to tak bardzo w oczy kogoś kole, to można wprowadzić mechanizm zwrotu odzyskanych środków.
       Czyli: działania gopr/topr są finansowane z budżetu państwa, natomiast w przypadkach lekkomyślności/niedbalstwa gopr/topr ma prawo wystąpić o zwrot kosztów akcji od lekkomyślnych/durniów. Odzyskane koszty podlegaja zwrotowi do Skarbu Państwa.
    • morekac Re: Znowu! :D 02.02.21, 23:45
     Wybacz, ale na Śnieżce to jednak ratownicy nie ryzykowali życia. Ani na Babiej te 2 tygodnie temu. Upieprzyli się pewnie setnie, ale już nie przesadzaj.
     • ykke Re: Znowu! :D 02.02.21, 22:23
      A ja wrzucam wszystkich do jednego worka. Swiruja ludzie w tych górach i tyle. Takim samym.durniem jest mors AMATOR w gaciach jak i baba w japonkach, czy gość w mokasynach w kolejce na Giewont, jak również każdy idący w góry, w ryzykowną pogodę .
   • ajaksiowa Re: Znowu! :D 03.02.21, 07:34
    Zdumiała mnie niefrasobliwo$ć pani która w staniku i szortach właziła na jakąś górę(w uwadze było)i czekam na info ile kretynka ma zapłacić za akcję ratowania 😌😌
     • morekac Re: Znowu! :D 03.02.21, 22:16
      Tylko głupia jak but. A może głupsza. Morsowała wcześniej, ale jej doświadczenie w górach było niewielkie, a zimą - żadne. Po czym pani po wszystkim stwierdziła, że do takich wycieczek trzeba się przygotować, a i tak wypadki się zdarzają.
      Gdyby była pijana, już by nie żyła.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka