14.02.21, 21:30
Sporo ematek w różnych wątkach deklaruje, że pójdzie na wystawę jego prac. A co z przekonaniem artysty, że "nigdy nie kazałby płacić za oglądanie swoich prac" i "nie autoryzowałem żadnej z wystaw"? Czy street art nie powinien być oglądany tam, gdzie został stworzony, w szerszym kontekście obejmującym też środowisko? Czy wspieranie swoimi pieniędzmi niewiadomo kogo (nie znalazłam nigdzie informacji kto jest kuratorem i organizatorem wystawy), kto wystawia prace (właściwie to zdjęcia prac) artysty skrajnie antykapitalistycznego jest fair w stosunku do Banksiego? Poddaję do dyskusji smile
Obserwuj wątek
    • chococaffe Re: Banksy 14.02.21, 21:45
     Wiesz, on mnie bardzo ciekawi - nie na tyle, żeby jeździć za nim po świecie, raczej nie na tyle, żeby kupować książki/album (chociaż kto wie, może się zakocham i kupię) - a wystawa to takie podanie na tacy w niemal kapsułce (dużej)
  • hexella Re: Banksy 14.02.21, 21:45
   wystawa prac banksyego jest na ulicy , tak to widzę. Z braku możliwości znalezienia się na wszystkich ulicach naznaczonych jego (ich) pracami - obczajam w internecie. Ta forma wystawowa, tak jak kupowanie jego prac na aukcjach za gruby kesz, jest totalnym nieporozumieniem.
   • hellen Re: Banksy 14.02.21, 21:55
    hexella napisała:

    > wystawa prac banksyego jest na ulicy , tak to widzę. Z braku możliwości znalezi
    > enia się na wszystkich ulicach naznaczonych jego (ich) pracami - obczajam w int
    > ernecie. Ta forma wystawowa, tak jak kupowanie jego prac na aukcjach za gruby k
    > esz, jest totalnym nieporozumieniem.
    >

    Właśnie. To jest pierwsze co mi przychodzi na myśl. Ale fajnie poznać inne punkty widzenia.
    Kusi mnie ta wystawa, ale wydaje mi się mozno sprzeczna z przesłaniem działalności artysty.
     • hellen Re: Banksy 14.02.21, 22:03
      Tu już nie jestem taka pewna smile mnie mocno rusza tematyka jego prac i działalność, dlatego też zastanawiam się nad pójściem na wystawę.
      • joanna05 Re: Banksy 14.02.21, 22:07
       hellen napisała:

       > Tu już nie jestem taka pewna smile mnie mocno rusza tematyka jego prac i działalno
       > ść, dlatego też zastanawiam się nad pójściem na wystawę.
       Biletów brak od dawna, więc nie musisz się zastanawiać dłużej wink
        • joanna05 Re: Banksy 14.02.21, 22:29
         hellen napisała:

         > Przecież bilety są dostępne.
         Na ebilecie nie widzę już ani jednego wolnego terminu, ale może gdzieś się uchowały jakieś ostatnie. I tak raczej się nie wybieram, więc każdej daty nie sprawdziłam, ale na dowolną, na którą zajrzę nie ma już miejsc.
      • chococaffe Re: Banksy 14.02.21, 22:09
       A ja to podejrzewam - jak widzi dziesiątki krytyków dyskutujących, analizujących, przypisujących mu intencje, o których nawet nie pomyślał. Ba, czasami myślę, że są oni (i widzowie) częścią jego "planu" - że w pewnym sensie są/jesteśmy jego performance.
       • hellen Re: Banksy 14.02.21, 22:22
        chococaffe napisała:

        > A ja to podejrzewam - jak widzi dziesiątki krytyków dyskutujących, analizującyc
        > h, przypisujących mu intencje, o których nawet nie pomyślał. Ba, czasami myślę,
        > że są oni (i widzowie) częścią jego "planu" - że w pewnym sensie są/jesteśmy j
        > ego performance.

        To, że jesteśmy częścią performance jest raczej pewne. Natomiast nie uważam, że Banksy tylko sobie stroi żarty (może mylnie odbieram Twoje wypowiedzi). Jego prace w Palestynie naprawdę mocno mną szarpnęły emocjonalnie.
          • bi_scotti Re: Banksy 14.02.21, 23:36
           zona_glusia napisał(a):

           > Wyjściem przez sklep z pamiątkami.

           No ale tak jest ze wszystkimi exhibitions. Kazde wieksze museum (a i mniejsze tez!) jest tak zaprojektowane zeby last stop byl w gift shop. A i pojedyncze exhibits tak dzialaja. Nie ta pierwsza, nie ostatnia. Life.
           • chococaffe Re: Banksy 14.02.21, 23:41
            Inna sprawa, że osoby przejęte misją (?) Banksy'ego, są oburzone, żeby dopłacać (poprzez nabycie koszulki) do jego misji (uchodźcy)
           • zona_glusia Re: Banksy 15.02.21, 12:02


            >> Wyjściem przez sklep z pamiątkami.

            >No ale tak jest ze wszystkimi exhibitions. Kazde wieksze museum (a i mniejsze tez!) >jest tak zaprojektowane zeby last stop byl w gift shop.
            Spoko smile

            Chodziło mi o coś innego. Przepraszam, że zastosowałam zbyt duży skrót myślowy. Odniosłam się do słów Chococaffe: "Raczej jego "polityka" promocyjna jest żartem-eksperymentem". Z czym oczywiście się zgadzam. Więcej, myślę, że jest próbą ucieczki, wyjścia z mechanizmów finansowo- promocyjnych rządzących rynkiem sztuki, gdzie sukces finansowy osiąga się mając dobrze wypromowane nazwisko, a wartość artystyczna dzieł jest wtórna (z resztą w sztuce współczesnej trudno jest czasami odróżnić, co jest wartościowe, mówiące coś istotnego, a co jest tylko hucpą). Banksy nakręcił o tym film dokumentalny, pod tytułem "Wyjście przez sklep z pamiątkami".
            • boogiecat Re: Banksy 15.02.21, 14:10
             zona_glusia napisał(a):

             Więcej, myślę, że jest próbą
             > ucieczki, wyjścia z mechanizmów finansowo- promocyjnych rządzących rynkiem szt
             > uki, gdzie sukces finansowy osiąga się mając dobrze wypromowane nazwisko, a war
             > tość artystyczna dzieł jest wtórna

             te mechanizmy rzadza od dawna roznymi rynkami, nie tylko samej sztuki
             ale
             artysta tworzy dla publiki, ma cos do przekazania i wg mnie opisywana przez was banksiowa proba wyjscia z ograniczajacego schematu jedynie poprzez wykpienie go, jest troche nieskuteczna

             moim zdaniem najlepiej jakby sam organizowal wystawy swoich dziel
         • boogiecat Re: Banksy 15.02.21, 10:07
          Ja mysle, ze to sie moglo zmienic z czasem. Np Banksy zrozumial jaki (nieoczekiwany przez niego) wplyw ma jego praca na ludzi i « spokornial » w tym wzgledzie.
  • ajr27 Re: Banksy 14.02.21, 22:02
   Z czego składa się ta wystawa? Ze zdjęć ścian? Wydruków? Nie akceptuję tego, podobnie jak całego współczesnego rynku sztuki. Oklaskuje się kupujących, nie artystów. Pod tym względem Banksy jest genialny, że daje prztyczka wszystkim nam, odbiorcom. Jego numer z przepuszczeniem dzieła przez niszczarkę był genialny. Na wystawę nie pójdę celowo.
   • hellen Re: Banksy 14.02.21, 22:05
    Właśnie nie wiadomo smile nie znalazłam dokładnego info, nie wiem czy jest gdzieś dostępny katalog wystawy? Na pierwszy rzut oka ta wystawa to takie: "zaróbmy na kolesiu, skoro on sam nie chce a i tak nas nie pozwie, bo będzie, że chce hajs". Dla mnie etycznie wątpliwe.
  • joanna05 Re: Banksy 14.02.21, 22:15
   Kuratorem jest Gullermo S. Quintana, na wystawie mają być także oryginały prac (kilkanaście na ponad setkę prezentowanych). Wszystkie te informacje do znalezienia bez problemu w necie.
     • hellen Re: Banksy 14.02.21, 22:38
      Dzięki za link, nie czytam tego patrolu, więc u mnie w google jest gdzieś na 30tej stronie smile.
      Rozwiałaś chyba moje wątpliwości - fragment o 10 zł z koszulki przekazywanych na łódź ratujących uchodźców przyprawił mnie o mdłości. Nie dorzucę swoich grosików organizatorom.
      • joanna05 Re: Banksy 14.02.21, 22:40
       hellen napisała:


       > Rozwiałaś chyba moje wątpliwości - fragment o 10 zł z koszulki przekazywanych n
       > a łódź ratujących uchodźców przyprawił mnie o mdłości. Nie dorzucę swoich grosi
       > ków organizatorom.
       No nie zabrzmiało to dobrze, niestety. Też mnie zniechęciło.
       Kto zarabia? Zapewne miejsce, które organizuje wystawę.
       • hellen Re: Banksy 14.02.21, 22:59
        Nie do końca. Pracowałam przy organizacji eventów, w tym wystaw. Miejsce wystawiające owszem, zarabia, to zwykle jest procent od sprzedaży biletów. Poza tym: takie wystawy robią świetną reklamę miejscu, więc bywają po prostu wliczane w działania marketingowe.
   • hellen Re: Banksy 14.02.21, 22:31
    Ok. Na oficjalnej stronie Konesera jest ewidentne kłamstwo (lub "wprowadzenie w błąd"), cytuję: "wystaw, w większości nieautoryzowanych przez brytyjskiego artystę ze względu na jego anonimowy status". Nie jest to prawdą: Banksy wielokrotnie pisał o tym, że nie autoryzuje wystaw, bo nie chce, żeby ludzie płacili za oglądanie jego dzieł, a nie dlatego, że chce być anonimowy. Przecież, na bogów, w jakimś celu maluje na ulicy smile. Z tego powodu pójście na wystawę, z ktorej dochód zasila kogoś tam jest dla mnie etycznie wątpliwe.
     • hellen Re: Banksy 14.02.21, 22:51
      Wystawę widziało milion osób do tej pory. Naprawdę uważasz, że ktoś robi to dla rozrywki albo idei krzewienia kultury?
     • bi_scotti Re: Banksy 14.02.21, 22:57
      chococaffe napisała:

      > na marginesie - jesteś pewna, że ktoś zarabia a nie pokrywa koszty?

      Mysle, ze Steve Lazarides zarabia. Przynajmniej zarobil quite well w 2018 roku w Toronto wiec podejrzewam, ze i w W-wie w 2021 roku mu sie uda wink W sumie why not? To nie sa prace kradzione - to sa prace wypozyczone od roznych collectors, nawet jesli sa pokazywane niezgodnie z intentions autora (aczkolwiek, sam byl je sprzedal owym collectors ... hmmm ...), to jest to wylacznie decyzja potencjalnych widzow czy chca zobaczyc, czy nie. I za ile smile Taki paradox: kontestowanie kapitalizmu przy uzyciu narzedzi tegoz tongue_out Life.
      • chococaffe Re: Banksy 14.02.21, 23:00
       Z ciekawości - ile miał czystego zysku po potrąceniu kosztów (ubezpieczenie, transport, instalacja, administracja wydarzenia, wynagrodzenia ludzi itd itp)
       • bi_scotti Re: Banksy 14.02.21, 23:08
        Eeee ... przeceniasz mnie - ani nie pracuje dla dla CRA, ani jako private accountant wspomnianego SL. Oficjalnie mozna przeczytac, ze jako Art Promoter SL ma marny net income 1.6 mln USD - poniewaz od co najmniej 2010 jego glowny (jedyny?) dochod pochodzi z promocji wystawy, o ktorej jest ten watek, moge wylacznie speculate, ze nie mamy tu do czynienia wylacznie ze zwrotem kosztow. Ale moze sie czepiam wink Cheers.
        PS. Moge tylko podejrzewac, ze za chwile ktos napisze, ze dla ematki 1.6 mln USD zarobionych przez +/-10 lat to pestka tongue_out
         • bi_scotti Re: Banksy 14.02.21, 23:30
          Yeah. I na dodatek kiedys sie przyjaznili z Banksy, on go reprezentowal etc. W jakims momencie cos tam miedzy nimi przestalo iskrzyc i on sam mowi, ze jest pewny, ze Banksy will never okay jego wystawe. Co w zaden sposob nie przeszkadza mu ja promowac po swiecie wink Life.
          • chococaffe Re: Banksy 14.02.21, 23:39
           Tylko ten dochód z 10 lat (średnio 13 000 usd miesięcznie) nie jest już tak imponujacy biorąc pod uwagę jego inną działalność, w tym poza Banksy'ową, w tym wydawniczą.
           • bi_scotti Re: Banksy 15.02.21, 00:28
            Well, widzialam kilka interviews z SL i nie sprawia wrazenia faceta na dorobku oszczedzajacego kazdego centa wink Ale to moze byc wylacznie image. Anyway, gdyby exhibition bylo wylacznie po kosztach jako "gift for the society" to nie watpie, ze byloby to publicized. To nie jest shy guy big_grin BTW, nie mialabym nic przeciwko odlozonym na koncie net dochod w wysokosci chocby i polowy jego net wink Skromnosc = skarb dziewczecia tongue_out Cheers.
            • chococaffe Re: Banksy 15.02.21, 07:26
             Ja też. Inna sprawa, że je dochody mieszczą się w średniej zarobków wydawcy w Kanadzie (pozostając tylko przy jednym z jego zajęć)
        • chococaffe Re: Banksy 14.02.21, 23:18
         p.s doczytałam

         en.wikipedia.org/wiki/Steve_Lazarides

         Ma jednak inne źródła dochodu , w tym Banksy wydawnictwo/ksiązka i inne projekty
   • zazou1980 Re: Banksy 15.02.21, 12:37
    ivaz napisała:

    > niestety biletów już brak sad

    Ja przed chwila kupilam, ale tylko 1. Mam jeszcze zablokowany 1 na 3ciego kwietnia na 15, ale nie bede go kupowac i za jaks godzine sie zwolni.
    Ale musze przyznac, ze troche sie napolowalam, jak w luxmedzie na terminy wizyt 😁
  • ajr27 Re: Banksy 14.02.21, 22:48
   Ej, ale dlaczego pan Gullermo S. Quintana wygląda jak Tomasz Jacyków? I dlaczego osiągnięciem tej wystawy jest wg niego przetłumaczony katalog Dismaland?
   • chococaffe Re: Banksy 14.02.21, 23:54
    Pierwszy lepszy materiał

    www.theguardian.com/artanddesign/2015/may/13/greece-drops-option-legal-action-british-museum-parthenon-marbles-row

    Defenders of keeping the statues in Britain have argued that returning them would set a precedent and lead to the potential return of a vast array of items from many of the world’s great museums, some of which were acquired in a similar manner.

    p.s. nie wiedziałam, że Byron też sprzeciwiał się brytyjskiemu przywłaszczeniu greckiego dorobku
    • chococaffe Re: Banksy 14.02.21, 23:56
     I moja ukochana Nefretete

     www.dw.com/en/egypt-officially-requests-return-of-ancient-nefertiti-bust/a-14782329

     W sumie gdyby ją wczesniej oddali prawowitym właścicielom pewnie bym jej nigdy nie zobaczyła

     Trudno dzisiaj konsekwentnie bojkotowaćwink
     • bi_scotti Re: Banksy 15.02.21, 00:31
      Do Twojej nomen-omen (smutnej uncertain) collection of stories: www.ctvnews.ca/canada/indigenous-experts-call-for-return-of-countless-treasured-belongings-held-in-museums-1.4841468?cache=%2Fpower-play-podcasts%3FclipId%3D89926
      To tylko taki malenki przyklad, of course, eh. Cheers.
      • chococaffe Re: Banksy 15.02.21, 07:28
       No więc własnie. Ja swoją niewinność szacunku do właściciela dzieła straciłam w Muzeum Narodowym chyba sto lat temu. A potem poszło.....
     • princesswhitewolf Re: Banksy 15.02.21, 14:57
      chococaffe no wiadomo, Luwr jest wspanialy glownie dzieki Napolenowi ktory np dla Hiszpanow byl czyms w rodzaju Hitlera tamtych czasow, a w Polsce to bohater

      Historie pisze zwyciezcy a o niewygodnych faktach sie nie wspomina
  • princesswhitewolf Re: Banksy 15.02.21, 14:55
   hellen,

   ten watek to taki jakbys nie miala pojecia o wspolczesnej sztuce. Przeciez taki Land Art juz kilkadziesiat lat temu mial miejsce w zakatkach nawet do ktorych trudno dotrzec i pelno zdjec tego z w kazdym podreczniku do hist sztuki.

   Co do tego ze nie wiadomo gdzie i kiedy to Banksy tez nie jest pierwszy i pelno takich bylo

   Nawet polski artysta Krzysztof Wodiczko takie cos uprawial i to ultra zaangazowany byl politycznie ale to wrecz krytycyzm otwarty wyrazal, sztuka kontestacyjna a nie refleksyjno czuly jak Banksy.

   Pytanie jakie zadalas bylo bardzo popularne w latach 60-70tych ubieglego stulecia.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka