25.04.21, 14:45
Podzielcie się jakimiś fajnymi przepisami z kalafiorem- obojętnie czy na ciepło, czy na zimno. Mam dwa i muszę je dziś ogarnąć.
Obserwuj wątek
    • volta2 Re: Kalafior 25.04.21, 14:49
      z kalafiora robię zupę
      i jedyne drugie co to na maśle z bułką tartą

kiedyś zrobiłam tzw. steka z kalafiora ale nijak się nie umywał do tego na maśle

i chyba już zazrzuciałam eksperymenty z tym warzywem, choć ktoś go zaserwował na surowo tartego i faktycznie było niezłe, ale nie na tyle, by robić samodzielnie
      • ga-ti Re: Kalafior 25.04.21, 17:03
        Dzięki za inspirację!
        Właśnie zjedliśmy, pyszne, takie delikatne, ale jednocześnie dobrze przyprawione (troszkę po swojemu smile ). Ciekawy pomysł na kalafiora smile
    • pani_up Re: Kalafior 25.04.21, 14:57
      Surówka - starty surowy kalafior, koperek posiekany, marchewka i ogórek też starta. Doprawić solą pieprzem, sokiem z cytryny i jogurtem wymieszanym z majonezem
    • snakelilith Re: Kalafior 25.04.21, 14:58
      Kalafior w sosie curry. Mogę zjeść każdą ilość.
      Robisz sos jak na beszamel, ale na tłuszczu złocisz najpierw małą cebulkę i czosnek, robisz na tym zasmażkę z łyżeczką mąki, dodajesz dużo curry i zalewasz mieszając najpierw mlekiem, a potem bulionem warzywnym/wodą z gotowania kalafiora do gęstego sosu, gotujesz parę minut. Można dodać też trochę sosu sojowego. Wrzucasz do tego ugotowany podzielony na mniejsze części kalafior.
      Można podawać do ziemniaków, makaronu, albo ryżu, kaszy, ale ja lubię z bagietką.
        • snakelilith Re: Kalafior 25.04.21, 15:44
          Gotujesz normalnie w wodzie, prawie do miękkości, ale nie do końca, bo w sosie trochę jeszcze dojdzie.
          Jak podzielisz od razu na małe cząstki, to nie musisz gotować w wielkiem garze z dużą ilością wody. Mleko obojętnie jakie, możesz wziąć tylko bulion, a na koniec zabielić śmietaną. Bulion/mleko dodawć w małych ilościach ciągle mieszając. Jak płyn się zwiąże, to dolać następną porcję.
          Curry w proszku, ale może być pasta, co lubisz.
          • ajr27 Re: Kalafior 26.04.21, 00:45
            Świetny przepis, ematka to jednak skarb! W życiu by mi nie przyszedł taki pomysł na kalafiora, a uwielbiam sosy typu beszamel i samego kalafiora też, ale wydawał mi się nudny, do dziś.
    • zona_mi Re: Kalafior 25.04.21, 15:07
      Zupa krem albo/i salatka:
      Kalafior krótko gotować (ja blanszuję w zamian)
      Podzielić na mniejsze części, dodać 2 ogórki kiszone pokrojone w kostkę, 20 dag startego na grubej tarce sera żółtego, pęczek drobnego szczypiorku, majonez i 4 łyżki kwaśne śmietany (ja daje jogurt naturalny nieraz), sól i pieprz.
      Można udekorować rzodkiewką w kosteczkę.
    • thank_you Re: Kalafior 25.04.21, 15:10
      Pieczony w całości w tahini (chyba moja ulubiona wersja)
      Smażony na maśle na patelni
      Zupa/zupa krem
      Steki z kalafiora (najpierw gotuję a potem kroję w plastry i "zamaślam")
      Puree z kalafiora (i białych warzyw)
      Piekę różyczki (w tym, co mam pod ręką)
      Kiedyś robiłam a la pizzę ze spodem z kalafiora
      Kotlety (pieczone)
      Surówka z tartego kalafiora

• solejrolia Re: Kalafior 25.04.21, 15:58
      Kilka dni temu po raz pierwszy zrobiłam kotleciki z kalafiora - zostało mi z obiadu, pół dużego, ugotowanego, i nikt nie był zainteresowany, to przerobiłam na kotlety.
      Absolutny hit, i coś pycha.
      Do zblendowanego kalafiora wbiłam 2 jajka, dodałam ząbek czosnku, 2 łyżki bułki tartej, szczypior z cebuli, sól, pieprz. Uformowałam kotleciki, obtoczyłam w bułce, i na patelnię.
      Polecam.
      • lumeria Re: Kalafior 25.04.21, 19:12
        No pewnie - zostaw tez trochę by zrobić paluchy oraz zapieczony w serze, albo w beszamelu i/albo polany bułką panko podsmażoną na masełku.

Wkrótce będziesz się z nami odchudzała! big_grin
        • magdallenac Re: Kalafior 26.04.21, 00:37
          lumeria napisała:

>
          > Wkrótce będziesz się z nami odchudzała! big_grin

Przeciez od samego patrzenia na kalafior sie chudnie- podobno posiada ujemne kalorie 😝
    • biala_ladecka Re: Kalafior 25.04.21, 16:25
      www.hellozdrowie.pl/blog-pieczony-kalafior-w-sosie-pomidorowym/
      Ja daje pomidory z puszki, a kolendry nie miele tylko wrzucam ziarna. Bardzo lubię to danie.
    • andaba Re: Kalafior 25.04.21, 17:10
      Moja ulubiona sałatka z kalafiora - podsmażony na złoto kalafior, ser feta w kostkę, pomidory, sól pieprz. Proste i pyszne. Można dodać oliwki, ja nie daję i/lub jogurt.

Jeszcze jadłam sałatkę z surowego kalafiora, tez była pyszna, ale nie pamiętam co tam było na pewno starte jabłko i porozdzielany na drobne różyczki kalafior. I pewnie sok z cytryny lub winny ocet, bo kwaskowa była.

Poza tym tradycyjnie - kalafior gotowany z bułeczką smażoną.
    • redwineiswhatilike Re: Kalafior 25.04.21, 18:39
      Kalafior na surowo. Podzielić na bardzo drobne różyczki. Dodać soli, pieprzu, dużo czosnku, pokrojonego koperku i trochę majonezu albo majonezu z jogurtem naturalnym. Taka letnia sałatka.
    • jusiakr Re: Kalafior 25.04.21, 19:47
      My ostatnio robiliśmy kalafiora a’la buffalo wild wings - dwie wersje - jedna w cieście naleśnikowym smażone w oleju, a druga - tylko w bułce i jajku z piekarnika.
      Moje dzieci się zajadały.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka