Dodaj do ulubionych

Matura z chemii

14.05.21, 14:59
Ktores dziecko pisało? Naprawde taka trudna była w tym roku? Jakas rozmowę usłyszałam w radio, ale tylko końcówkę...
Obserwuj wątek
    • makurokurosek Re: Matura z chemii 14.05.21, 16:11
      Rzuciłam tylko okiem, część zadań standardowych pojawiających się co roku, część wymaga podstawienia do wzoru, ewentualnie wykonania dwóch proporcji. Dla osoby która chemię lubi i rozumie poziom powiedziałabym, że jest nawet niski, dla osoby która po prostu chemie wykuła niektóre zadania ewentualnie mogłyby sprawić problem, dla osoby która po prostu jest na biol chemie i musi zdać jakieś rozszerzenie może te zadania określić jako trudne.
      • 71tosia Re: Matura z chemii 14.05.21, 17:06
        jezeli jest taka prosta, to najwyraźniej mamy kompletnie glupia młodzież, bo mediana z chemii oscyluje od lat ok 35% a z fizyki ok 30%, Moze jednak te rozszerzenia nie sa az tak proste i malo dostosowane do tego czego ucza w szkole. Przedmiotow ścisłych uczy sie w polskiej szkole nie robiac żadnych doświadczeń, żadnych pomiarów - czyli właśnie wkuwa sie wszystko bez głębszego zrozumienia.
        • makurokurosek Re: Matura z chemii 14.05.21, 18:41
          Ot po prostu chemie się albo rozumie, albo nie rozumie. Jeżeli zrozumiesz chemie jest ona bardzo prosta i schematyczna, jeżeli ja kujesz na pamięć to tak jak napisałam na części zadań się wyłożysz.
          Problem z maturą z chemii wynika po pierwsze ze złego sposobu nauczania tego przedmiotu i to już w podstawówce, po drugie braku zajęć laboratoryjnych, po trzecie na biol-chem trafia naprawdę dużo osób które, miało błędne wyobrażenie o chemii, którzy jej po prostu nie czują nie mówiąc już o zrozumieniu.
      • jan.nowak.7 Re: Matura z chemii 14.05.21, 17:14
        >dla osoby która po prostu jest na biol chemie i musi zdać jakieś rozszerzenie może te zadania określić jako trudne<

Nie podejmuje się oceniać arkusza z chemii, ale jedno zastrzeżenie - w tym roku nie ma obowiązku zdawania ŻADNEGO rozszerzenia.
            • makurokurosek Re: Matura z chemii 14.05.21, 19:12
              nie jestem związana z chemią od niemal 20 lat. Studia na polibudzie był dla mnie czasem lenistwa i rozrywki, pod względem naukowym straconych pięć lat, bo dla mnie było to nieznaczne poszerzenie wiedzy którą już zdobyłam w technikum.
              • gaskama Re: Matura z chemii 14.05.21, 19:43
                Studia skończyłam 25 lat temu a maturę z tego kierunku rozszerzoną robię na 100%. Mimo, że nie pracuję w zawodzie związanym ze studiami. Co nie znaczy, że ta matura jest prosta.
                • makurokurosek Re: Matura z chemii 14.05.21, 19:50
                  Owszem to dokładnie oznacza. Jeżeli ktoś kto jest z materiałem na bieżąco i nie jest w stanie dobrze zdać matury to albo szkoła średnia jest powyżej jego możliwości intelektualnych, albo dany przedmiot jest jego piętą Achillesa i można się tylko zastanawiać po co wybrał go jako rozszerzenie na maturze.

Na kiepskie wyniki matur składa się kilka rzeczy, jednym z głównych to są szkoły średnie nisko punktowe, które już dawno powinny zostać zamknięte, brak narzuconej dolnej granicy przyjęć do szkół średnich, uwzględnianie ocen na świadectwach przy rekrutacji, zamiast tylko i wyłącznie wyniku egzaminu. Mniej znaczącym, a jednak dość istotnym wybrór szkoły średniej narzucony przez rodziców.
                  • 71tosia Re: Matura z chemii 14.05.21, 21:18
                    'Na kiepskie wyniki matur składa się kilka rzeczy, jednym z głównych to są szkoły średnie nisko punktowe, które już dawno powinny zostać zamknięte, ' -postulujesz by większość kończyła edukacje na podstawówce a nieliczna elita miały swoje Eton?
                    • makurokurosek Re: Matura z chemii 14.05.21, 21:26
                      Postuluję by szkoły średnie były dla młodzieży która na dobrym poziomie opanowała materiał szkoły podstawowej.
                      Trudno oczekiwać aby absolwenci podstawówki którzy egzamin napisali na poziomie poniżej 60%, świetnie napisali maturę.
                      Jeżeli ktoś już ma braki na poziomie podstawówki to nie jest w stanie dobrze opanować materiału szkoły średniej.
                      Liceum, technikum nie są szkołami dla wszystkich, nie każdy ma predyspozycje by się w nich uczyć.
                      • 71tosia Re: Matura z chemii 14.05.21, 21:37
                        problem jest raczej w polskiej szkole ktora tzw. edukacyjna wartosc dodana ma znikoma (sa na ten temat badania) a nie w dzieciach, ktore wcale glupie ani leniwe nie sa gdy zaczynaja edukacje, ale szybko traca w polskiej szkole motywacje.
                        • makurokurosek Re: Matura z chemii 15.05.21, 21:20
                          Nie tylko szkoła odpowiada za taki stan rzeczy, bardzo duża część winy leży po stronie rodziców, którzy bardziej niż na wiedzę kładą nacisk na oceny. To rodzice w podstawówce odpowiadają za oszustwa swoich pociech, to oni zakupują testy z książek nauczyciela, a to sprawia że większość dzieciaków mimo dobrych, a nawet świetnych ocen ma coraz większe braki.
                          Egzamin zewnętrzy pokazuje o jakiej skali oszustw rozmawiamy, w obecnej chwili niemal całe klasy mają paski, a egzamin zewnętrzny pokazuje, że za tym paskiem nie idzie wiedza.
                          Rodzice jak i dziecko dość szybko zapominają, że oceny nie są zdobyte wiedzą tylko oszustwem
            • kornelia_sowa1 Re: Matura z chemii 15.05.21, 21:31
              Ja studiowałam architekturę i tez sobie z większością (zdecydowaną ) poradziłam.
              Poszlaka jest taka, ze miałam -uwaga - w podstawówce kapitalnego nauczyciela chemii.
              Po 8 klasie umieliśmy więcej niż większość w LO.
              Na jego kółku przedmiotowym nie było miejsc siedzących a w LO po biol chemie nie umieli nie rozumieli tyle co my.
              Wspaniały człowiek i nauczyciel

• makurokurosek Re: Matura z chemii 14.05.21, 19:07
          zadanie 1-4, są to stałe pozycje na maturze.
          Zadanie 5 wymaga umiejętności odczytywania wykresu i znajomości definicji reakcja ego/endotermiczna. Jeżeli wzrost temperatury wiąże się z wytworzeniem większej ilości produktu, to znaczy, że do reakcji dostarczono ciepło.
          zadanie 6 jest tak banalne, że aż boli. Nawet nie musisz myśleć jak je obliczyć bo masz wzory podane, wzory który każdy chemik powinien mieć w głowie.
          do rozwiązania zadania 7-9 wystarczy umiejętność czytania ze zrozumieniem, odpowiedzi udzielone są w informacjach do zadań.
          zadanie10. To zadanie na poziomie podstawówki czyli przeliczanie liczby moli na gramy i gramów na mol.
          zadanie 11
          całą klasę 1 jak i 2 technikum robiliśmy setki takich schematów
          poziom zadania 12 pozostawię bez komentarza,

Mam lecieć dalej ?
    • gaskama Re: Matura z chemii 14.05.21, 17:46
      Znajomi maturzyści twierdzą, że rozszerzona z matmy, chemii i biologii były w tym roku wyjątkowo trudne. Podstawy za to łatwe. Chociaż mnie syn na polski narzekał. No ale on umysł ścisły.
        • kub-ma Re: Matura z chemii 14.05.21, 19:21
          makurokurosek napisała:

> Bo dla kogoś kto się uczy przedmiotów zgodnych ze swoim zainteresowaniem, zdoby
          > wanie wiedzy z tych przedmiotów jest nietrudne, więc i matura nie stanowi probl
          > emu.

Tu masz rację.

Problem mają młode zdolne osoby, które nie mają jednoznacznie określonych zainteresowań
            • makurokurosek Re: Matura z chemii 15.05.21, 21:23
              Masz jakiś problem z gastronomikiem, to ciekawe czemu ludzie chodzą do restauracji, czemu tam zostawiają nie małe sumki. Zapewne dlatego, że ten pomiatany przez ciebie człowiek po gastronomiku jest świetnym kucharzem i przyrządza potrawy których ty wybitna jednostka przyrządzić nie potrafisz.
                • makurokurosek Re: Matura z chemii 15.05.21, 21:38
                  Co niby wypisuje, że matura z chemii nie była trudna. No nie była, dla kogoś kto chemie rozumie, a to że nie wszyscy na biol-chemach ją rozumieją to już inna sprawa. Chemia jak wszystkie przedmioty ścisłe wymaga zrozumienia.
                  • kub-ma Re: Matura z chemii 15.05.21, 21:50
                    Matura rozszerzona np. chemii nie była pewnie trudna dla kogoś, kto był mocno z nią zaprzyjaźniony od ósmej klasy szkoły podstawowej.
                    Ale są również młodzi ludzie (znakomita większość), którzy wybierając przedmioty maturalne, nie mają do końca sprecyzowane co chcieliby studiować. I dla nich, mimo przygotowań, matura rozszerzona jest za wysoką poprzeczką.
                    W tym roku matematyka rozszerzona była bardzo trudna. Nawet dzieciaki, które nastawiały się na nią od pierwszej klasy, wychodziły rozczarowane. Coś jest nie tak.
                    Nie dziwię się, że kwietnie rynek korepetycji, skoro te rozszerzenia mają taka porzeczkę.
                    • makurokurosek Re: Matura z chemii 15.05.21, 22:01
                      "Nie dziwię się, że kwietnie rynek korepetycji, skoro te rozszerzenia mają taka porzeczkę."

Za naszych czasów poprzeczka również nie była nisko postawiona, różnica taka że za naszych czasów większość nastolatków sama wybierała szkołę średnią i kierunek, w obecnej chwili jest odwrotnie, większości nastolatkom szkołę wybierają rodzice, którzy mają już ściśle określoną ścieżkę dla swojego syna.
                      W klasie córki jest dziewczyna, którą poznałam na etapie edukacji wczesnoszkolnej córki. Dziewczyna całkowicie przeciętna, za to rodzice z gigantycznymi ambicjami i mimo, że dziewczyna nie ma predyspozycji ci nastawieni są na medycynę. Dziewczyna obłożona korkami z biologii, chemii i matematyki, a mimo to nadal radzi sobie średnio.
                        • makurokurosek Re: Matura z chemii 15.05.21, 22:40
                          Może nie geniusze, ale osoby bardzo szybko przyswajające wiedzę. Z moich znajomych z lat nastoletnich trzy osoby skończyły medycynę, wszystkie trzy wiedzę niemal wciągały z powietrzem, żadna z nich nawet przed maturą i egzaminami nie brała korków.
                          Jeżeli ktoś już na etapie szkoły średniej nie jest w stanie samodzielnie opanować materiału, to jak wyobraża sobie studiowanie medycyny. Medycyna tak jak i prawo wymaga predyspozycji szybkiego pamięciowego opanowania materiału.
            • hanusinamama Re: Matura z chemii 15.05.21, 21:34
              Nie. Tez jestem chemikiem i nie dziwuje się ze maturzysta moze miec problem z zadaniami które mi problemu nie stwarzają... Trudno aby maturzysta umiał to samo w moemencie zdawania matury a nastęnie robią mgr inż. chemii...Ty za to masz ewidentny ból dupy związany z moją osobą smile
              • makurokurosek Re: Matura z chemii 15.05.21, 21:43
                Jeszcze raz napiszę. Skoro zrozumieć nie potrafisz. Najpierw skończyłam technikum chemiczne, zdawałam chemię na maturze, zdawałam również egzamin na studia, który potwierdził moją wiedzę i ocenę z matury ( i nie mówię tu o egzaminie na polibudę bo ten był żenujący, ale o egzaminie na uniwerek warszawki).
                Jeżeli maturzysta ma problem z przeliczeniem ilości moli na gramy to nigdy do matury z chemii podchodzić nie powinien.
                • kub-ma Re: Matura z chemii 15.05.21, 21:54
                  Ale wiesz, że matura z chemii to trochę więcej niż tylko te mole.
                  Wychodzi na to, że na zaplanowany kierunek studiów dostaną się tylko Ci, którzy wybrali przedmioty już niemal w klasie ósmej. Później już się nie przygotujesz.
                  Dla mnie to jest przegięcie.
                  • makurokurosek Re: Matura z chemii 15.05.21, 22:06
                    Rozpisałam wyżej poziom tych zadań. To są naprawdę podstawy podstaw- przeliczanie moli na gramy, rozróżnianie reakcji endo i egzotermicznej, rysowanie wzorów , projektowanie reakcji.
                    Powiem szczerze, że najtrudniejszym zadaniem jest chyba to z rozpisywaniem rozkładu elektronów, ale jednocześnie jest to zadanie które od lat występuje na maturze, więc naprawdę nie powinno sprawiać problemu.
                    • kub-ma Re: Matura z chemii 15.05.21, 22:12
                      No tutaj nie podejmę dyskusji, bo z chemią mi nie po drodze smile
                      Chociaż wróciłam teraz do niej, bo moje dziecko w siódmej klasie na nauczaniu zdalnym nie wszystko na lekcji wyłapuje. I dzięki temu widzę jak obszerny jest materiał w stosunku do tych 45 minut dwa razy w tygodniu.
          • makurokurosek Re: Matura z chemii 15.05.21, 20:47
            "Tak wiemy, po studiach chemicznych dałaś rade z maturą z chemii. Brawo ty"

Może zajrzyj sobie do zbioru zadań Pazdro, nawet tego nowego wydania. Wybacz ale jeżeli dla kogoś problem stanowią najprostsze proporcje ( chyba nie ma prostszej od przeliczania liczby moli na masę ), to znaczy że z chemią mu totalnie nie po drodze.
            • 71tosia Re: Matura z chemii 15.05.21, 22:17
              Jeszcze raz ci napisze - jeżeli od lat wyniki mediany z matur z przedmiotów ścisłych sa ok 30-40% to albo matury sa złe ułożenie ale przedmioty ścisłe sa złe uczone.
              14 latek powinien rezygnować z wykształcenia ogólnego na rzecz „branżowego”? Im bardziej ogólne masz wykształcenie w wieku nastoletnim tym łatwiej będziesz się „przebranżowiac” później, a dzisiejszy maturzyści w jednym zawodzie pracować całe zycie nie będą.
    • luna980 Re: Matura z chemii 15.05.21, 01:52
      Co roku biadolą że wyjątkowo trudna. Mój zdawał 3 lata temu i też wszyscy płakali jaka to strasznie trudna.
      Prawda jest taka, że chemia, podobnie jak matematyka rozszerzona, jest po prostu TRUDNA dla 80% uczniów.

• 71tosia Re: Matura z chemii 15.05.21, 09:11
        Jeżeli osobę średnio zdolna uczymy dobrymi metodami i dostatecznie długo to każdy egzamin który do programu uczenia jest dostosowany będzie zdawałby. Jak widać ze statystyk zdawalnosci szkoły maja jednak problem z przygotowaniem młodych do matury z przedmiotów ścisłych. Albo trzeba przedmiotów ścisłych inaczej uczyć albo jednak poziom dostosować tak by mediana była na poziomie 50% a nie 30%. Taka medialne powinien dawać egzamin dostosowany do poziomu uczenia.
        • triss_merigold6 Re: Matura z chemii 15.05.21, 09:21
          Do programu uczenia.
          Model projektowanej nowej matury z polskiego nie jest dostosowany do programu uczenia w szkołach średnich i już teraz nauczyciele wprost piszą, że jest nie do zrealizowania.
        • makurokurosek Re: Matura z chemii 15.05.21, 20:49
          "Jeżeli osobę średnio zdolna uczymy dobrymi metodami i dostatecznie długo to każdy egzamin który do programu uczenia jest dostosowany będzie zdawałby. "

Nie. Tak samo jak nie każdy będzie rzeźbiarzem choćby nie wiem ile godzin z dłutem spędzał.
    • anitat Re: Matura z chemii 15.05.21, 07:08
      Syn zdawał. Jego zdanie to - "taka normalna była, ani trudna ani łatwa" , ale dla niego za mało czasu. Brakowało mu jakieś pół godziny. Czegoś nie zdążył zrobić.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka