Dodaj do ulubionych

Warunki zabudowy

07.06.21, 09:39
Pytanie praktyczne - warunki zabudowy ustala się na podstawie sąsiednich działek. Jeśli część z sąsiadów ma skośne dachy a część płaskie jaka jest szansa na dostanie warunków na płaski dach?
Obserwuj wątek
  • viewiorka Re: Warunki zabudowy 07.06.21, 09:44
   Sprawdź w miejskim (lub gminnym) planie zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli domy z płaskim dachem to kostki z lat 80, a skośne nowe, to raczej marne szanse na uzyskanie zgody na płaski dach. Ale nie niemożliwe. Tylko to potrzeba dużo czasu i uporu. No chyba że dom w górach, to odpada
  • thea19 Re: Warunki zabudowy 07.06.21, 14:21
   a skąd mamy wiedzieć czy masz i jaki masz mpzp oraz biurwy w urzędzie? mi nie chcieli dać pozwolenia na mój projekt bo uznali, że za wysoki (8,22m w kalenicy), mimo, że sąsiedzi naokoło mają dużo wyższe bo o kondygnację więcej. W końcu argument zdjęciowy działek sąsiednich został uznany za przekonujący. Znajomi 500m dalej nie dostali pozwolenia na parterowy, bo wokół same piętrowe albo z poddaszem użytkowym. Teraz uwaga - naokoło nich są bardzo różne domy. Paranoja.
   • tilijka123 Re: Warunki zabudowy 08.06.21, 13:53
    thea19 napisała:

    > a skąd mamy wiedzieć czy masz i jaki masz mpzp oraz biurwy w urzędzie? mi nie c
    > hcieli dać pozwolenia na mój projekt bo uznali, że za wysoki (8,22m w kalenicy)
    > , mimo, że sąsiedzi naokoło mają dużo wyższe bo o kondygnację więcej. W końcu a
    > rgument zdjęciowy działek sąsiednich został uznany za przekonujący. Znajomi 500
    > m dalej nie dostali pozwolenia na parterowy, bo wokół same piętrowe albo z podd
    > aszem użytkowym. Teraz uwaga - naokoło nich są bardzo różne domy. Paranoja.

    Mieliśmy w rodzinie ciekawszy przypadek. Ciocia z wujkiem chcieli rozbudować PRLowską kostkę - dostawić z boku drugą część. Urząd nie chciał dać im zgody bo chcieli zachować "willowy charakter dzielnicy". Dziś naprzeciwko domu mojej cioci stoi 8 bloków, a najbliższe uliczki zastawione są przez dziesiątki samochodów, zaparkowanych na każdym skrawku zieleni, a nawet na podjazdach domków jednorodzinnych. Mieszkańcy bloków utyskują na lokalnej grupie na FB, że mieszkańcy domów jednorodzinnych sadzą przy swoich domach krzewy (aby uchronić resztki trawników) i "zajmują" w ten sposób miejsca parkingowe.
  • lotka_5 Re: Warunki zabudowy 07.06.21, 15:25
   Niestety tego nikt nie odgadnie. Taka specyfika urzędów. Jeśli te z płaskim dachem to nowobudowane domy, to jakaś tam szsnsa jest. Ważne żeby we wniosku podać widełki kąta nachylenia dachu, żeby nie odrzucili całkiem.
  • szafireczek Re: Warunki zabudowy 07.06.21, 15:36
   To tak nie funkcjonuje - to nie "szansa"smile, tylko analiza stanu faktycznego i prawnego terenu na podstawie wypisów z rejestru gruntów oraz zgodności z przepisami odrębnymi + wyników analizy funkcji i cech zabudowy + zagospodarowania terenu wg parametrów zabudowy obszaru wokół działki, której dotyczy wniosek WZ.
   Nikt Ci tu tego na Forum nie wyliczy.
   • tanebo001 Re: Warunki zabudowy 07.06.21, 20:00
    Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego § 8. Ustalanie geometrii dachu
    Geometrię dachu (kąt nachylenia, wysokość głównej kalenicy i układ połaci dachowych, a także kierunek głównej kalenicy dachu w stosunku do frontu działki) ustala się odpowiednio do geometrii dachów występujących na obszarze analizowanym.
    I teraz tak - działka ma szerokość 50 metrów. Czyli zgodnie z § 3 Granice obszaru analizowanego wyznacza się na kopii mapy, o której mowa w art. 52 wniosek inwestora jako początek ustalenia lokalizacji celu publicznego ust. 2 pkt 1 ustawy, w odległości nie mniejszej niż trzykrotna szerokość frontu działki objętej wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy, nie mniejszej jednak niż 50 metrów
    Czyli bierzemy pod uwagę 150 metrów. I teraz tak:
    1. na prawo 50 metrów jest tylko netto
    2. ma lewo 50 metrów - budynki wielorodzinne dachy dwuspadowe 15 stopni
    3. działka przed moją działką jak jedyna ma plan zagospodarowania - dachy dwuspadowe 30 stopni.
    • szafireczek Re: Warunki zabudowy 08.06.21, 10:00
     Weź pod uwagę, że przepisy nie nakładają ograniczeń odnośnie do maksymalnego obszaru analizowanego
     (wskazują jedynie, iż "nie mniejszej niż..."), czyli im większy obszar tym wyższe prawdopodobieństwo, że uda się znaleźć zabudowę o parametrach tożsamych lub zbliżonych do Twojego wniosku o WZsmile Trzeba też zwrócić uwagę, co jest zbudowane dokładnie na działkach sąsiednich i jaką funkcję pełni.
     Poza tym, organ bada stan faktyczny pod kątem zgodności z przepisami, czyli jeśli nie stwierdzi niezgodności z prawem, to ma obowiązek wydać decyzję zgodną z żądaniem (nie jest konieczne, aby w obszarze istniał obiekt, który wszystkimi swoimi parametrami i funkcją odpowiadał planowanej zabudowie - wystarczy, że poszczególne parametry planowanego obiektu nawiązują do parametrów występujących w obszarze analizowanym i stanowią ich kontynuacjęsmile).

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka