Dodaj do ulubionych

Urlop nauczyciela

21.06.21, 20:12
Czytam sobie właśnie mądrości Czarnka i on twierdzi, że będzie 50 dni urlopu do wybrania w ciągu całego roku szkolnego, a nie tylko w wakacje i ferie. Ok, odpowiada mi urlop wiosną, ale jak on to widzi organizacyjnie? Załóżmy, że znajdzie się ktoś, kto zechce wybrać to w trakcie nauki, jak będą wtedy wyglądały lekcje?
Obserwuj wątek
    • aurinko Re: Urlop nauczyciela 21.06.21, 20:14
      Będą zastępstwa, wszak nauczycieli jest w szkołach nadmiar...
    • little_fish Re: Urlop nauczyciela 21.06.21, 20:14
      To będzie tylko na papierze. O udzieleniu urlopu będzie decydował dyrektor, a na jego barkach spoczywa obowiązek odpowiedniej organizacji pracy. W rezultacie dłuższe urlopy udzielane będą i tak wyłącznie w ferie i wakacje. W czasie nauki co najwyżej pojedyncze dni.
      • iuscogens Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 18:28
        little_fish napisała:

W rezultacie
        > dłuższe urlopy udzielane będą i tak wyłącznie w ferie i wakacje. W czasie nauki
        > co najwyżej pojedyncze dni.

Akurat parę dni urlopu do wykorzystania w ciągu roku by się nauczycielom przydało, bo teraz jak potrzebują urlopu w ciągu roku to biorą bezpłatny albo kombinują ze zwolnieniem lekarskim.
        • little_fish Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 18:57
          Tak. Brak tego urlopu to coś nad czym akurat ubolewam.
    • grey_delphinum Re: Urlop nauczyciela 21.06.21, 20:16
      No super... Wyobrażam sobie np. nauczyciela matmy w liceum, który bierze urlop w marcu/kwietniu przed maturą, gdy uczniowie jeszcze chodzą do szkoły.
      Albo w podstawówce przed egzaminem.klas ósmych...
      • laura.palmer Re: Urlop nauczyciela 21.06.21, 20:39
        A potem ten nauczyciel będzie przychodził do pracy w lipcu i sierpniu, bo pulę urlopu zużył przed maturami. 🤣
        • paskudek1 Re: Urlop nauczyciela 21.06.21, 22:16
          Tiaa, i ciekawe jak go rozliczą z godzin. Jak mówiłam, Czarnek nie ma cienia pojęcia jak działa szkoła
        • pierwszykot Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 17:43
          No to będzie przychodzil w lipcu do pustej szkoły ( np LO) I może sobie poczytać obejrzeć serial itp
    • paskudek1 Re: Urlop nauczyciela 21.06.21, 20:27
      Przecież ten jełop kompletnie pojęcia nie ma jak działa szkoła. Cała ta ekipa jest po prostu kosmicznie głupia, niekompetentna i niestety groźna.
      • grey_delphinum Re: Urlop nauczyciela 21.06.21, 20:32
        Paskudek, mogę się tylko podpisać.
      • annajustyna Re: Urlop nauczyciela 21.06.21, 21:37
        Widać samn8gdy do szkoły nie chodził, to i takie pomysły z kosmosu.
    • little_fish Re: Urlop nauczyciela 21.06.21, 20:54
      W sumie to ja akurat jak najbardziej mogę wziąć urlop w dowolnym momencie roku szkolnego. Ciekawie czy do tego dojdzie. Taki urlop we wrześniu całkiem kusząca sprawa.
      • manala Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 22:36
        W końcu bym do jakiejś Turcji skoczyła w maju tongue_out
    • mnnm Re: Urlop nauczyciela 21.06.21, 21:16
      malia napisała:

> Czytam sobie właśnie mądrości Czarnka i on twierdzi, że będzie 50 dni urlopu do
      > wybrania w ciągu całego roku szkolnego, a nie tylko w wakacje i ferie. Ok, od
      > powiada mi urlop wiosną, ale jak on to widzi organizacyjnie? Załóżmy, że znajdz
      > ie się ktoś, kto zechce wybrać to w trakcie nauki, jak będą wtedy wyglądały lek
      > cje?

Według planów ministerstwa urlop byłby do wykorzystania w ferie letnie, zimowe i w dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Np czwartek, piątek przed Wielkanocą albo dni między Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem.
      • kryzys_wieku_sredniego Re: Urlop nauczyciela 21.06.21, 21:19
        A to dobre ... a jak jest teraz?
        • amast Re: Urlop nauczyciela 21.06.21, 21:56
          Teraz, całkiem teoretycznie, między świętami nowym rokiem, mimo braku zajęć dydaktycznych, nauczyciele nie mają wolnego, tylko powinni być w pracy i wypełniać zadania powierzone przez dyrektora. I w niektórych szkołach niektórzy nauczyciele i dyrektorzy nawet tak robią smile
          • hanusinamama Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 21:26
            NO chyba w bardzo niewielu. Przecież jednostka feryjna ma wolne w przerwy świteczne, ferie...i to nie jest brane z urlopu nauczyciela. W przeciwieństwie do nauczycieli w przedszkolu pracujący w Wigilię, przerwy świteczne i wakacje...
            • ga-ti Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 23:06
              U moich w podstawówce są dyżury, zwykle obstawia je świetlica, ale czasem są i inni nauczyciele.
      • little_fish Re: Urlop nauczyciela 21.06.21, 21:25
        Hmmm, zatem na czym polega zmiana?🤔
        • asia_i_p Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 06:08
          No na tym, że obecnie są chyba 53 albo 55 dni, a będzie 50. Ale jak weźmiesz pod uwagę te kilka dni w wakacje, które dyrektor ma prawo zająć, to w sumie to na niczym. Ale za to jak ładnie brzmi!
          • lifecolor Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 08:56
            Trzymając się prawdy, mam rodzinę nauczycielską i sporo koleżanek nauczycielek. I tak naprawdę oprócz kilku dni po zakończeniu roku i tydzień przed początkiem w wakacje maja wolne. Myślę, że liczac realnie, to spokojnie 70dni z wolnymi weekendami w roku wychodzi.
            • little_fish Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 09:04
              Pewnie tak wychodzi. Natomiast zastanawiam się co będą robić co nauczyciele w szkole w wakacje?
              • lifecolor Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 09:09
                Właśnie pytałam poniżej. Na pewno nic sensownego nie zaproponują. Klasę porządkować dwa tygodnie?
                • little_fish Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 09:14
                  Zmiana na zasadzie - zróbmy zmianę, pokażemy że coś robimy, przy okazji utrujemy trochę nauczycieli, a że sensu w tym nie ma ? Trudno
            • bluea.nne Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 16:52
              Moze i tak Ale są nauczyciele, którzy w wakacje prowadzą nabór do klas 1 szkół średnich. Szczerze im współczuję.
            • asia_i_p Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 17:08
              Z weekendami tak. To 55 obecnie/ 50 proponowane przez Czarnka jest liczone z dni roboczych, tak jak 26 w przypadku etatowych pracowników zatrudnionych na umowę o pracę.
            • mamalgosia Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 19:30
              Ja pracuje przy rekrutacji. Do 25 lipca
              • manala Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 22:39
                Ja również rekrutuję...
            • paniusiapobuleczki Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 21:30
              A co ty masz na myśli pisząc „spokojnie 70 dni z wolnymi weekendami wychodzi”? Weekendy w czasie wakacji letnich i ferii zimowych?
              • lifecolor Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 21:37
                Nie. Tak skrótowo, chodziło mi o te dni wolne okoloswiateczne czy majowe czy jakieś wolne po 11listopada,zależy od roku.
          • iuscogens Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 18:21
            Asia, obecnie urlop nauczyciela to ferie letnie i zimowe, urlopu nauczyciela feryjnego nie przelicza się na dni. Przecież nie piszesz wniosków urlopowych na ferie i na wakacje i nikt ci nie zlicza dni urlopu w lipcu czy sierpniu. Myli Ci się z urlopem uzupełnieniajacym, który wynosi do 56 dni liczonych ciągiem, z weekendami i świętami. On przysługuje kiedy nauczyciel nie wykorzysta 56 dni w ciągu roku np. z powodu zwolnienia, urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego czy zdrowotnego. I wtedy się pisze wnioski i rzeczywiście wylicza te dni. Jak pracujesz normalnie to masz po prostu urlop w terminie i wymiarze ferii letnich i zimowych. Zresztą tego jest więcej niż 56 dni.
            • little_fish Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 18:32
              W tym roku wakacje letnie to 49 dni roboczych (z czego 7 może zająć dyrektor) plus 10 ferii zimowych. To wymiar urlopu nauczyciela. Do tego dochodzą różne dni "wolne", które w jednych szkołach są wolne a w innych nie. Bardzo jestem ciekawa zasad planowania i udzielania tego urlopu. Dopóki tego nie wiemy (w szczegółach) trudno przewidzieć jak to właściwie będzie wyglądać.
              • iuscogens Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 18:36
                No jak sobie wyliczysz wszystkie dni od zakończenia roku to pewnie tak wychodzi. Ogólnie urlop nauczyciela to ferie letnie i zimowe, bez żadnego przeliczania na dni robocze. Pomijając zerówki i chyba dyrekcję.
                • little_fish Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 19:01
                  Ale przeliczyć na dni robocze (bo to właśnie chce zrobić minister) to w tym roku wychodzi właśnie 59 minus 7 które może zabrać dyrektor. Czyli posługujących się przykładem aktualnego roku szkolnego niektórzy nauczyciele stracą 2 dni wolnego a niektórzy 9.
                  Pytanie, co będzie obowiązywało w pozostałe dni wolne od zajęć dydaktycznych. Czy nauczyciele będą wtedy brać urlop lub przychodzić do szkoły? I co w tej szkole będą robić? A jeśli wezmą urlop, to będą musieli przyjść w wakacje - i znów pytanie, co będą robić?
                  • iuscogens Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 19:26
                    No nie, stracą znacznie więcej, bo weź pod uwagę, że jak urlop będzie w dniach roboczych to pewnie będą się do niego wliczać dni wolne od zajęć dydaktycznych czyli Wigilia, przed Wigilią, po świętach, Sylwester, przed Wielkanocą dwa dni i jeden dzień po, do tego dni koło długich weekendow czyli 2.05 czy koło Bożego Ciała, wolne w listopadzie itd. Teraz te dni to nie jest oficjalnie urlop ale jako wolne od zajęć dydaktycznych czyli w praktyce wolne dla nauczycieli. Nawet jeśli nie wszystkie dla każdego, bo często jest jakoś system dyżurów to i tak większość nauczycieli ma wtedy wolne. A co mieliby nauczyciele robić w szkole jak nie ma uczniów to niech już minister wymyśli, choć w sumie wątpię, żeby myślał uncertain mogą powiedzieć , że to może być czas na dokształcanie, papierologie, szkolenia itd. ale to chyba bez sensu. Pamiętam jak nauczycielka zerówki w pierwszej połowie sierpnia się wypstrykala z urlopu a dzieci nie było, bo w Warszawie jest system przedszkoli dyżurujących. Parę razy przyszła na dwie godziny a potem już dyrekcja machnęła na to ręką, bo to byłoby bezsensu.
                    • little_fish Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 19:58
                      "jak urlop będzie w dniach roboczych to pewnie będą się do niego wliczać dni wolne od zajęć dydaktycznych" ,-no też właśnie o tym piszę "Pytanie, co będzie obowiązywało w pozostałe dni wolne od zajęć dydaktycznych." - tak, teraz to nie jest oficjalnie wolne dla nauczycieli, choć zdecydowana większość nie przychodzi wtedy do pracy. A jeśli teraz przyjdą, to co będą robić? O to właśnie pytam!
                      • paniusiapobuleczki Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 20:08
                        Owszem do szkoły wielu nauczycieli nie chodzilo ale urlopem bym tego nie nazwała. Dla nauczycieli przedmiotów egzaminacyjnych to najczęściej możliwość nadgonienia sprawdzania różnych prac. W mojej szkole w czasie przerwy BN często mamy do sprawdzenia matury próbne. Na ferie tez gromadzimy stosiki.
                        • little_fish Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 20:11
                          Ale ja to wiem. I wiem, że nie jest to liczone jako urlop. No i teraz albo trzeba będzie przyjść do szkoły i tam nadganiać. Albo wziąć urlop. I wtedy przyjść w wakacje. I robić co?
                      • mamalgosia Re: Urlop nauczyciela 24.06.21, 10:46
                        My mamy szkolenia i konferencje w dni wolne od zajec dydaktycznych
      • malia Re: Urlop nauczyciela 21.06.21, 22:10
        To cytat z pana Czarnka - "Te 50 dni roboczych do wykorzystania w ciągu roku szkolnego, a nie tylko w wakacje i ferie, są uzgodnione z nauczycielami, dyrektorami, a nie z przedstawicielami strony politycznej, jakim jest pan Broniarz."
        serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/8194282,nowelizacja-karty-nauczyciela-mein-czarnek-nauczyciel-status-zawodowy-wywiad.html
        • paskudek1 Re: Urlop nauczyciela 21.06.21, 22:15
          Ze mną tego nie uzgadniał. Z moimi koleżankami też nie. Niech spada
          • asia_i_p Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 17:12
            Uzgodnił z Agatą Dudą i Dariuszem Piontkowskim. Dwoje nauczycieli starcza dla uzyskania liczby mnogiej.
      • paskap Re: Urlop nauczyciela 21.06.21, 22:49
        A potem płacz rodziców że nauczyciela nie było. Teraz już człowiek boi się chorować, brać opiekę bo zaraz lament że pani nie ma. A co z zastępstwami jak jeden nauczyciel od przedmiotu jest ?
        • little_fish Re: Urlop nauczyciela 21.06.21, 22:58
          Jak matematyk wyjedzie na urlop to go zastąpi polonista. A potem odwrotnie. Średnia wyjdzie ok. 😁 Chyba, że polonista się uprze, żeby jednak wyjechać w wakacje. To lipa.
          • paskap Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 07:05
            No właśnie.
            • little_fish Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 07:31
              To się wpropwadzi zalecenie, że nauczyciel musi sobie znaleźć parę, z którą się "wymieni' w danym roku - czyli drugiego nauczyciela, który też wyjedzie w czasie trwania zajęć i ma zbliżoną liczbę godzin. To od razu im się odechce planować urlopy poza wakacjami!
              • pierwszykot Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 18:00
                little_fish napisała:

> To się wpropwadzi zalecenie, że nauczyciel musi sobie znaleźć parę, z którą się
                > "wymieni' w danym roku - czyli drugiego nauczyciela, który też wyjedzie w czas
                > ie trwania zajęć i ma zbliżoną liczbę godzin. To od razu im się odechce planowa
                > ć urlopy poza wakacjami!

Chyba ze i polosnista imatematyk pracują w tych samych godzinach ... wtedy co? Łączenie klas... tańsze rozwiązanie bo za zastępstwo się placismile
                • paskudek1 Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 19:29
                  Dołóżmy do tego nauczycieli pracujących w 2, 3 a nawet 4 szkołach i już się robi wesolutko 🤣🤣🤣
        • arkanna Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 14:29
          Chyba w twojej szkole się boją. Moja sp bije rekordy w nieobecności nauczycieli . Biedny chorowity ten nasz kraj
    • kryzys_wieku_sredniego Re: Urlop nauczyciela 21.06.21, 21:18
      W końcu wakacje poza sezonem!
      💪
      • jakis_wolny Re: Urlop nauczyciela 21.06.21, 22:24
        kryzys_wieku_sredniego napisał(a):

> W końcu wakacje poza sezonem!
        > 💪

Bidulka, naprawdę. uncertain
      • paskap Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 07:05
        Fajnie!!!
    • kanna Re: Urlop nauczyciela 21.06.21, 21:23
      Ale to będzie dodatkowe 50 dni?
    • iberka Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 06:38
      Nie będą. Moja młoda miała tak w klasach 1-3; wychowawczyni brała wolne na miesiąc, dwa po czym wracała i leciała z "nauką" zadając po kilkanaście stron ćwiczeniowych z dnia na dzień. Mijała chwila i znowu znikała - obowiązkowo Boże Narodzenie cały grudzień z feriami zimowymi, Wielkanoc - 3 tygodnie. Masakra.
      • paskudek1 Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 06:47
        Brała wolne czy ZWOLNIENIE?
        • iberka Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 06:53
          Urlopy na zmianę ze zwolnieniami.
          • paskudek1 Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 06:56
            W czasie roku szkolnego nauczyciel NIE MA urlopu. Co do przerwy bożonarodzeniowej to dzieci też raczej w tym czasie w szkole nie ma.
            • paskap Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 07:06
              Może wziąć urlop bezpłatny
              • paskudek1 Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 07:08
                Na całe tygodnie? Już widzę jak mu dyrektor czegoś takiego udziela 🤣🤣🤣🤣🤣
                • iberka Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 07:13
                  Udzielała. Efekt taki, że klasa "porzucona", zero integracji wśród dzieci, róbta co chceta mamusiek dyrygentek.
                  • paskudek1 Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 07:22
                    Mamusie dyrygentki prowadziły zajęcia? Wybacz ale jakoś w to nie wierzę że przez TRZY LATA dyrektor udzielał jednej i tej samej nauczycielce urlopy bezpłatne w tych samych terminach, rozwalał sobie organizacje szkoły, musiał płacić za zastępstwa. Bo w klasie 1-3 zastępstwo być MUSI i to w większości idzie nauczyciel nauczania 1-3.
                    • iberka Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 08:15
                      Mamusie dyrygentki nie prowadziły zajęć. Dzieci często siedziały z przypadkowym nauczycielem albo opieką że świetlicy, nawet z woźną. Wychowawczyni nie zostawiała nawet wytycznych co robić. Pani pracuję nadal, dyrekcja jest nowa.
                      • annajustyna Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 08:39
                        Może miała problemy zdrowotne?
                      • paskudek1 Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 10:21
                        Sorry kochana ale NIE UWIERZĘ że dzieci z klas 1-3 siedziały Z WOŹNĄ i na dodatek żadna mamusia nie złożyła skargi w kuratorium. Dyrektor który zostawia dzieci z woźną byłby kretynem
                        • iberka Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 12:18
                          Nie musisz wierzyć smile. Bez żalu pożegnałyśmy się z ową szkołą
            • elf1977 Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 07:08
              Ten człowiek niszczy polską edukację, spowoduje, że nikt młody nie pójdzie z chęcią do zawodu. Jest ignorantem i pragnie nałożyć mi kaganiec oświaty, zamiast kaganka...jego pomysły świadczą o tym, że nie znosi nauczycieli i nie ma pojęcia o organizacji roku szkolnego. Je się w szkole duszę coraz bardziej, a lekcja zaczynana modlitwą, zamiast dyskusją, nie pomoże. Jeśli będzie jeszcze gorzej, odchodzę, zmęczyła m się.
              • annajustyna Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 08:12
                I co będziesz robić?
                • elf1977 Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 09:57
                  annajustyna napisała:

> I co będziesz robić?
                  Uczyć, ale nie w szkole. Prywatnie. Jest masa ludzi, którzy chcą zapłacić spore pieniądze za to, żeby dziecko przygotować do egzaminu maturalnego. A ja jestem dobra w tym co robię. Poza tym uczę obcokrajowców. I mam hodowlę psów. Jakoś wyżyję.
                  • annajustyna Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 11:04
                    No to co się jeszcze zastanawiasz...
        • margit49 Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 18:43
          paskudek1 napisała:

> Brała wolne czy ZWOLNIENIE?
          >

Jeszcze kilka lat temu, gdy nauczyciel chorował w czasie urlopu albo trafił do sanatorium w ramach leczenia, mógł sobie odebrać wolne w roku szkolnym. Nie wiem, czy teraz tak się praktykuje, ale znam przypadek, że po odebraniu wolnego, nauczycielka wzięła urlop dla poratowania zdrowia smile
          • iuscogens Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 18:55
            To jest właśnie urlop uzupełniający.
    • fogito Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 07:11
      Ja wezme we wrzesniu i czerwcu. Tansze wyjazdy zagraniczne.
      • iuscogens Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 18:25
        Nie weźmiesz, bo istnieje coś takiego jak plan urlopowy i dyrekcja musi Ci ten urlop zatwierdzic. i nikt Ci wtedy urlopu nie ma. Jak pracowałam w szkole w administracji to też musiałam brać urlop lipiec-sierpień (ostatni tydzień sierpnia i początek lipca odpadał), mimo że miałam urlop bez teoretycznie narzuconego terminu.
        • iuscogens Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 18:31
          Tak samo zresztą funkcjonują w szkołach nauczycielki wychowania przedszkolnego. 35 dni roboczych, główny urlop w wakacje czy ferie, reszta do wykorzystania w ciągu roku. Zresztą dyrekcja też tak chyba teraz ma (przepisy zmieniły się jak odchodziłam że szkoly, ale coś takiego chyba wprowadzili).
    • mamkaantka Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 07:26
      Pomysl poroniony, ale z punktu widzenia nauczyciela urlop na żądanie w dowolnym czasie bylby ok, gorzej z dzieciakami, ktorzy w tym czasie nie mieliby lekcji...
      • asia_i_p Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 17:16
        Ale to nie będzie tak działało. Będzie plan urlopowy i zalecenia dla dyrekcji, żeby dłuższych urlopów udzielała tylko w wakacje.
        • 1unia4 Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 17:58
          Plany urlopowe obowiązują w każdej firmie
          • asia_i_p Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 18:30
            Wiem, dlatego się nic nie zmieni. Poza nazwami. To jest całkowicie dla zmyłki i odwrócenia uwagi.
            • little_fish Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 18:35
              Jedyne co się może zmieni to możliwość wzięcia pojedynczych dni urlopu w ciągu roku szkolnego. Choć nie wiem, czyli taka możliwość w ogóle będzie.
              • 1unia4 Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 19:33
                Czyli tak jak wszędzie
                Pracodawca nie udzieli Ci długiego urlopu w czasie, gdy w firmie będziesz potrzebny ( najwyżej kilka pojedynczych dni)
              • ren.s Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 19:45
                Zmieni się na plus (być może) dla tych nauczycieli, którzy w wakacje siedzą 2,3 tygodnie przy rekrutacji czy układaniu planu lekcji. Może będą mogli odebrać urlop we wrześniu. Tak sobie naiwnie myślę big_grin
            • 1unia4 Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 19:30
              Jakiś czas temu, posty na x wpisów nauczycieli narzekajacych na brak możliwości wzięcia urlopu we wrześniu
              Teraz znowu źle
              • little_fish Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 20:00
                Kto teraz napisał że będzie źle?
                Ja na przykład nie mam zielonego pojęcia jak będzie. Nikt nie zna szczegółów. Póki co są same ogólniki.
                • kub-ma Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 20:27
                  No dokładnie.
                  A pojedyncze dni urlopu w ciągu roku szkolnego gdyby się dało, to też dobrze, bo teraz gdy idę do specjalisty to biorę urlop bezpłatny.
                  • little_fish Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 20:31
                    No właśnie.
    • lifecolor Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 07:50
      A jakie ma zajecie minister dla nauczycieli na pracujące dni w wakacje. Klase będą porzadkowac parę tygodni?
      • fogito Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 09:13
        Sciany pomaluja, podlogi umyja.
        • joana012 Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 17:04
          fogito napisała:

> Sciany pomaluja, podlogi umyja.
          A ty to robisz w swojej pracy?
          Nauczyciel jest od uczenia, jak Czarnek i wybierający takich buców ludzie chcą aby nauczyciel szedł na urlop w czasie nauki to niech się głowią kto ma dzieci uczyć w marcu czy październiku. To już nie jest broszka szkoły
          • paniusiapobuleczki Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 17:06
            >A ty to robisz w swojej pracy?
            Fogito akurat jest nauczycielką, to był sarkazm.
            • joana012 Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 17:10
              paniusiapobuleczki napisała:

> >A ty to robisz w swojej pracy?
              > Fogito akurat jest nauczycielką, to był sarkazm.
              Ok, w sumie zrozumiały. Spora część suwerena takie fuchy wymyśla dla leniwych nauczycieli
      • 35wcieniu Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 09:24
        Może bywał na forum i uwierzył tym forumkom, które twierdziły że "to się tylko tak wydaje, wolnego w wakacje nauczyciel nie ma aż tyle, raptem parę dni bo non stop są konferencje".
        • elf1977 Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 10:01
          35wcieniu napisał(a):

> Może bywał na forum i uwierzył tym forumkom, które twierdziły że "to się tylko
          > tak wydaje, wolnego w wakacje nauczyciel nie ma aż tyle, raptem parę dni bo non
          > stop są konferencje".
          >
          > mam sporo wolnego. Taki bonus związany z tym zawodem. Mimo to jakoś młodzi nie garną się do nauczania. Pomysł Czarnka ba poprawę: zwiększyć pensum, powiązać płacę z płacą minimalną, skrócić urlop i zwiększyć nacisk na dyrektorów i nauczycieli. Dodatkowo: indoktrynacja gratis, W pakiecie z promocją miernych, ale wiernych...
          • asia_i_p Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 17:10
            Nawet nie skrócić. Jeżeli on zrobi te 50 dni zamiast 55, ale zniesie możliwość zajęcia ich przez dyrektora, to go nie skróci, ale się nagada, że urlop nauczycielski nawet po skróceniu jest aż tak długi. To wyłącznie działanie propagandowe.

Clue tej oferty to zwiększenie pensum, żeby załatać dziury kadrowe. Na krótką metę za działa, ale dużo razy tak nie można.
            • paniusiapobuleczki Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 17:29
              Jeżeli Czarnek zniesie możliwość zajęcia wakacji/ urlopu przez dyrektora to może się okazać, że nie będzie miał kto siedzieć na rekrutacji w lecie.
              • iwoniaw Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 17:37
                Przecież tam wyżej już jedna forumka napisała: ten człowiek nie ma pojęcia o funkcjonowaniu szkoły - skąd mu zatem miałoby wpaść do głowy, że w czasie wakacji odbywa się jakaś rekrutacja i że nauczyciele mają z tym cokolwiek wspólnego?
                • little_fish Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 17:47
                  A to rekrutacja nie odbywa się elektronicznie? 😜😂
                  • iwoniaw Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 17:49
                    little_fish napisała:

> A to rekrutacja nie odbywa się elektronicznie? 😜😂

No ba! 😂
                    • woman_in_love Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 19:53
                      zdalnie: z plaży w Łebie
            • lifecolor Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 19:36
              Jeśli będzie faktycznie 50dni na rok, to konkretnie skróci, realnie o jakieś 20. Pytanie, co planuje dla nauczycieli w pozostałe wolne dni.
              • malia Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 20:00
                Wylicz te 20 dni ( roboczych) oprócz ferii i wakacji
                • little_fish Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 20:05
                  3 przy okazji Wielkanocy, jakieś 5 (średnio) na Boże Narodzenie, pojedyncze w przypadku długich weekendów. Trochę się uzbiera. Oczywiście oficjalnie nie są to dni wolne, natomiast do pracy chodzi niewielki procent nauczycieli. Ale faktycznie cały czas nie wiadomo, co ten nauczyciel ma wtedy robić. Albo co ma robić w wakacje, jeśli wtedy zdecyduje się na urlop?
                  • kulka-online Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 20:14
                    Dyrektorzy są różni i różny tez jest stopień zbiurokratyzowania szkoły, liczba i czas trwania konferencji. W liceum żadna opieka nad uczniami w dni wolne od zajęć dydaktycznych nie jest potrzeba więc nauczyciel ma wolne. Z drugiej strony niektórzy ferie albo takie dni wolne wykorzystują na sprawdzenie grubszych prac, przygotowanie jakiś materiałów itp.. Można wiec pracować w domu, niekoniecznie w szkole.
                    • little_fish Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 20:16
                      No jak wprowadzą te zmiany to już chyba trzeba będzie w szkole. Albo brać urlop. A potem przyjść w wakacje...
                      • kulka-online Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 20:19
                        Trochę bezsensu, szczególnie po ostatnim roku gdzie nauczyciele pracowali zdalnie.
                        Przecież można być w gotowości, PPD telefonem i spokojnie sobie pracować.
                        • kulka-online Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 20:21
                          A poza tym abstrahując od brania urlopu w czasie dni zajęć dydaktycznych to przydałyby się Żr dwa dni urlopu na żądanie - tak aby załatwić wizytę u specjalisty albo pogrzeb nie najbliższego członka rodziny.
                          A tak to człowiek jest na łasce dyrektora.
                        • little_fish Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 20:21
                          Ale to jest stan obecny. Po coś te zmiany wprowadzają. Sensu bym w tym nie szukała
                      • paniusiapobuleczki Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 20:21
                        W dobie home office to nawet dość śmieszne. Ale chyba wolałabym sprawdzać prace w szkole a nie tak jak teraz mieć chałupę zawaloną papierzyskami.
                        • kulka-online Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 20:22
                          Ja akurat mam daleki dojazd wiec marnowanie czasu na niego nie wydaje mi się dobrym pomysłem.
                          Mam tez coraz więcej prac w formie cyfrowej wiec komp potrzebny.
                  • malia Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 20:24
                    Mnie się wydaje, że te 50 dni będzie, a że mozna to wykorzystać w ciągu roku szkolnego, to tylko tak chlapną , bo że coś myślał, to nie wierzę. Co najwyżej okaże się ( w wątku już się okazało) że jak nauczyciele będą wytykać bezsens tego pomysłu to nazwie się ich niewdzięcznikami, którymi w dudzie się przewraca, czyli każda okazja do szczucia dobra.
                    To samo będzie przy podnoszeniu pensum - kolejna cwana zagrywka- i można dowalić nauczycielom, i namieszać udając, że coś się robi i siać ferment
                    • kulka-online Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 20:26
                      Ale on wyraźnie powiedział w czasie roku szkolnego w dni wolne od zajęć dydaktycznych czyli 23-24 grudnia czy piątek po Bożym Ciele. A nie jak się nauczycielowi zamarzy na Kanary w listopadzie jechać.
                  • ren.s Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 20:30
                    Albo co ma robić w wakacje, jeśli wtedy zdecyduje się na urlop?

Może przygotowywać do poprawek (matur, egzaminów zawodowych, zwykłych poprawek)? Pisać plany, programy i inne d*pochrony w ramach odbiurokratyzowania? Może zastepować woźną na urlopie? Coś się znajdzie!
                • lifecolor Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 20:57
                  Zakładam więcej niż 50godzin na ferie i wakacje, ok. 58 średnio jak nie więcej. 3 Wielkanoc, BN 6, po Bożym Ciele piątek, 2maj I już wychodzi 69
                  • ren.s Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 21:09
                    Zakładam więcej niż 50godzin na ferie i wakacje, ok. 58 średnio jak nie więcej. 3 Wielkanoc, BN 6, po Bożym Ciele piątek, 2maj I już wychodzi 69

W praktyce, w mojej szkole, tylko ksiądz ma tyle wolnego, bo nawet w konferencjach i szkoleniach nie uczestniczy, w czasie matur i egzaminów nie ma dyżurów. A czasem w trakcie lekcji pogrzeby ogarnia big_grin
                    • lifecolor Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 21:12
                      To, w które z tych dni chodzicie?
                      • ren.s Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 21:21
                        We ferie i wakacje oczywiście. W czasie lekcji uczymy, nie inkasujemy 2 000 zł za pogrzeb i pensję nauczyciela jednocześnie.
                      • ren.s Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 21:27
                        W mojej szkole w przerwie bożonarodzeniwo-noworocznej nie chodzimy, ale mamy masę papierologii do przygotowania na konferencję tzw. plenarną, podsumowującą I półrocze. I na zebranie z rodzicami.
                        • lifecolor Re: Urlop nauczyciela 23.06.21, 08:18
                          A to nie w ramach tych dodatkowych uzupelniajacych do 40 godzin?
                          • paniusiapobuleczki Re: Urlop nauczyciela 23.06.21, 09:07
                            W ramach 40 godzin robimy różne rzeczy. W tym prowadzimy zebrania, przygotowujemy papiery, ogarniamy bieżące lekcje, siedzimy na rekrutacji, piszemy rozkłady materiału, często prowadzimy kółka itd. Jestem przekonana, że w liceum 40 godzinny tydzień to nieosiągalne marzenie wielu nauczycieli. Tymi 40 godzinami każdy rzuca nam w twarz, szczególnie wtedy gdy pojawia sie kolejna papierologia do stworzenia na najbliższy poniedziałek. Z 40 godzinami trudno czasami polemizować bo zaciera sie granica pomiędzy życiem prywatnym a pracą.
                            • paniusiapobuleczki Re: Urlop nauczyciela 23.06.21, 09:22
                              PS. Żeby było jasne, piszę o pracy nauczyciela licealnego bo tylko tę znam od środka, a nie dlatego, ze w podstawówce nie wyrabiają 40 godzin.
                              • lifecolor Re: Urlop nauczyciela 23.06.21, 11:02
                                W liceum to znów mam przykład z wlasnego podworka. Nauczyciel uczy prawie wyłącznie klasy maturalne i w zasadzie maj - czerwiec bez zajęć. Myślę, że te 40godz. to bardzo indywidualnie trzeba potraktować, nie da się odnieść do ogolu.
                                • paniusiapobuleczki Re: Urlop nauczyciela 23.06.21, 11:40
                                  W szkole jest coś takiego jak uśrednienie godzin. Żeby nauczyciel mógł „nie pracować” w maju i czerwcu to musi tyrać w poprzednich miesiącach. Poza tym taka konfiguracja że same klasy maturalne prawie się nie zdarza.
      • asia_i_p Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 17:51
        Wyszukiwać te organizacje pozarządowe, z którymi chciałby powspółpracować przed listopadem. Poczytajcie punkt ósmy w tym artykule
        oko.press/lex-czarnek-czyli-gwalt-na-edukacji-osiem-skutkow-ustawy-o-ktorych-mozecie-nie-wiedziec/
      • ren.s Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 19:49
        A jakie ma zajecie minister dla nauczycieli na pracujące dni w wakacje. Klase będą porzadkowac parę tygodni?

Myślę, że w ramach odbiurokratyzowania oświaty coś nam wynajdzie do roboty big_grin
        • paskudek1 Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 19:58
          Wspólną modlitwę 🤣
          • ren.s Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 20:16
            Wspólną modlitwę 🤣

Albo obowiązkowe rekolekcje dla nauczycieli w wielki czwartek i piątek big_grin
            • little_fish Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 20:19
              Dobra. Biorę urlop. Wolę malować klasy w wakacje 😂
              • kulka-online Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 20:23
                Potem będziesz mieć realny punkt do oceny Twojej pracy.
                • little_fish Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 20:26
                  Pytanie (retoryczne) co się będzie bardziej liczyć, udział w rekolekcjach czy w pracach remontowych?
                  • kulka-online Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 20:28
                    To zależy czy ważniejszy jest aspekt ekonomiczny (oszczędność na malowaniu) czy jednak ideologiczny (wtedy kompletność klasy przeprowadzanej na rekolekcje).
                    • little_fish Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 20:34
                      Ren.s pisała o rekolekcjach dla nauczycieli!
                      Choć w sumie pomysł rekolekcji dla uczniów w wielki czwartek i piątek to niegłupie. Przyjdą ci faktycznie zainteresowani, nauczyciele będą mieli zajęcie, lekcje nie przepadną. Same korzyści.
                  • ren.s Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 20:31
                    Pytanie (retoryczne) co się będzie bardziej liczyć, udział w rekolekcjach czy w pracach remontowych?

To chyba oczywiste, póki Czarnek bedzie panował smile
      • kulka-online Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 20:07
        Może każą Ci na półkolonią np. pracować czy innym lecie w mieście?
        • kulka-online Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 20:08
          Półkoloniach
        • little_fish Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 20:12
          Tym w liceach też? To trzeba będzie zmieniać umowy nauczycieli.
          • kulka-online Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 20:14
            Mam nadzieje, ze nie.
            • little_fish Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 20:17
              Dlaczego? Sprawiedliwość musi być. Ci w liceach przyjdą w wigilię do pustej szkoły nadganiać papiery, a ci w podstawówce będą opiekować się dziećmi a papiery robić w niedzielę i święta???
              • kulka-online Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 20:24
                Dlaczego? Bo sama uczę w liceum.
                • little_fish Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 20:27
                  A ja nie! I żądam sprawiedliwości!
                  • kulka-online Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 20:30
                    Ty nie żądaj sprawiedliwości bo nam pensum podniosą do 26 (jak bibliotekarzom) a urlop skrócą do 35 dni jak dyrektorom.
                    • ren.s Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 20:34
                      y nie żądaj sprawiedliwości bo nam pensum podniosą do 26 (jak bibliotekarzom) a urlop skrócą do 35 dni jak dyrektorom.

Ja jako "zawodowiec" mam już tego przedsmak - penusum juz większe od września, urlop pewnie krótszy, więc to realne!!
                      • kulka-online Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 20:44
                        Ooo, do ilu Wam zwiększają?