Dodaj do ulubionych

Urlop nauczyciela

21.06.21, 20:12
Czytam sobie właśnie mądrości Czarnka i on twierdzi, że będzie 50 dni urlopu do wybrania w ciągu całego roku szkolnego, a nie tylko w wakacje i ferie. Ok, odpowiada mi urlop wiosną, ale jak on to widzi organizacyjnie? Załóżmy, że znajdzie się ktoś, kto zechce wybrać to w trakcie nauki, jak będą wtedy wyglądały lekcje?
Obserwuj wątek
    • little_fish Re: Urlop nauczyciela 21.06.21, 20:14
      To będzie tylko na papierze. O udzieleniu urlopu będzie decydował dyrektor, a na jego barkach spoczywa obowiązek odpowiedniej organizacji pracy. W rezultacie dłuższe urlopy udzielane będą i tak wyłącznie w ferie i wakacje. W czasie nauki co najwyżej pojedyncze dni.
      • iuscogens Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 18:28
        little_fish napisała:

W rezultacie
        > dłuższe urlopy udzielane będą i tak wyłącznie w ferie i wakacje. W czasie nauki
        > co najwyżej pojedyncze dni.

Akurat parę dni urlopu do wykorzystania w ciągu roku by się nauczycielom przydało, bo teraz jak potrzebują urlopu w ciągu roku to biorą bezpłatny albo kombinują ze zwolnieniem lekarskim.
    • grey_delphinum Re: Urlop nauczyciela 21.06.21, 20:16
      No super... Wyobrażam sobie np. nauczyciela matmy w liceum, który bierze urlop w marcu/kwietniu przed maturą, gdy uczniowie jeszcze chodzą do szkoły.
      Albo w podstawówce przed egzaminem.klas ósmych...
    • mnnm Re: Urlop nauczyciela 21.06.21, 21:16
      malia napisała:

> Czytam sobie właśnie mądrości Czarnka i on twierdzi, że będzie 50 dni urlopu do
      > wybrania w ciągu całego roku szkolnego, a nie tylko w wakacje i ferie. Ok, od
      > powiada mi urlop wiosną, ale jak on to widzi organizacyjnie? Załóżmy, że znajdz
      > ie się ktoś, kto zechce wybrać to w trakcie nauki, jak będą wtedy wyglądały lek
      > cje?

Według planów ministerstwa urlop byłby do wykorzystania w ferie letnie, zimowe i w dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Np czwartek, piątek przed Wielkanocą albo dni między Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem.
        • amast Re: Urlop nauczyciela 21.06.21, 21:56
          Teraz, całkiem teoretycznie, między świętami nowym rokiem, mimo braku zajęć dydaktycznych, nauczyciele nie mają wolnego, tylko powinni być w pracy i wypełniać zadania powierzone przez dyrektora. I w niektórych szkołach niektórzy nauczyciele i dyrektorzy nawet tak robią smile
        • asia_i_p Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 06:08
          No na tym, że obecnie są chyba 53 albo 55 dni, a będzie 50. Ale jak weźmiesz pod uwagę te kilka dni w wakacje, które dyrektor ma prawo zająć, to w sumie to na niczym. Ale za to jak ładnie brzmi!
          • lifecolor Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 08:56
            Trzymając się prawdy, mam rodzinę nauczycielską i sporo koleżanek nauczycielek. I tak naprawdę oprócz kilku dni po zakończeniu roku i tydzień przed początkiem w wakacje maja wolne. Myślę, że liczac realnie, to spokojnie 70dni z wolnymi weekendami w roku wychodzi.
          • iuscogens Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 18:21
            Asia, obecnie urlop nauczyciela to ferie letnie i zimowe, urlopu nauczyciela feryjnego nie przelicza się na dni. Przecież nie piszesz wniosków urlopowych na ferie i na wakacje i nikt ci nie zlicza dni urlopu w lipcu czy sierpniu. Myli Ci się z urlopem uzupełnieniajacym, który wynosi do 56 dni liczonych ciągiem, z weekendami i świętami. On przysługuje kiedy nauczyciel nie wykorzysta 56 dni w ciągu roku np. z powodu zwolnienia, urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego czy zdrowotnego. I wtedy się pisze wnioski i rzeczywiście wylicza te dni. Jak pracujesz normalnie to masz po prostu urlop w terminie i wymiarze ferii letnich i zimowych. Zresztą tego jest więcej niż 56 dni.
            • little_fish Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 18:32
              W tym roku wakacje letnie to 49 dni roboczych (z czego 7 może zająć dyrektor) plus 10 ferii zimowych. To wymiar urlopu nauczyciela. Do tego dochodzą różne dni "wolne", które w jednych szkołach są wolne a w innych nie. Bardzo jestem ciekawa zasad planowania i udzielania tego urlopu. Dopóki tego nie wiemy (w szczegółach) trudno przewidzieć jak to właściwie będzie wyglądać.
              • iuscogens Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 18:36
                No jak sobie wyliczysz wszystkie dni od zakończenia roku to pewnie tak wychodzi. Ogólnie urlop nauczyciela to ferie letnie i zimowe, bez żadnego przeliczania na dni robocze. Pomijając zerówki i chyba dyrekcję.
                • little_fish Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 19:01
                  Ale przeliczyć na dni robocze (bo to właśnie chce zrobić minister) to w tym roku wychodzi właśnie 59 minus 7 które może zabrać dyrektor. Czyli posługujących się przykładem aktualnego roku szkolnego niektórzy nauczyciele stracą 2 dni wolnego a niektórzy 9.
                  Pytanie, co będzie obowiązywało w pozostałe dni wolne od zajęć dydaktycznych. Czy nauczyciele będą wtedy brać urlop lub przychodzić do szkoły? I co w tej szkole będą robić? A jeśli wezmą urlop, to będą musieli przyjść w wakacje - i znów pytanie, co będą robić?
                  • iuscogens Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 19:26
                    No nie, stracą znacznie więcej, bo weź pod uwagę, że jak urlop będzie w dniach roboczych to pewnie będą się do niego wliczać dni wolne od zajęć dydaktycznych czyli Wigilia, przed Wigilią, po świętach, Sylwester, przed Wielkanocą dwa dni i jeden dzień po, do tego dni koło długich weekendow czyli 2.05 czy koło Bożego Ciała, wolne w listopadzie itd. Teraz te dni to nie jest oficjalnie urlop ale jako wolne od zajęć dydaktycznych czyli w praktyce wolne dla nauczycieli. Nawet jeśli nie wszystkie dla każdego, bo często jest jakoś system dyżurów to i tak większość nauczycieli ma wtedy wolne. A co mieliby nauczyciele robić w szkole jak nie ma uczniów to niech już minister wymyśli, choć w sumie wątpię, żeby myślał uncertain mogą powiedzieć , że to może być czas na dokształcanie, papierologie, szkolenia itd. ale to chyba bez sensu. Pamiętam jak nauczycielka zerówki w pierwszej połowie sierpnia się wypstrykala z urlopu a dzieci nie było, bo w Warszawie jest system przedszkoli dyżurujących. Parę razy przyszła na dwie godziny a potem już dyrekcja machnęła na to ręką, bo to byłoby bezsensu.
                    • little_fish Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 19:58
                      "jak urlop będzie w dniach roboczych to pewnie będą się do niego wliczać dni wolne od zajęć dydaktycznych" ,-no też właśnie o tym piszę "Pytanie, co będzie obowiązywało w pozostałe dni wolne od zajęć dydaktycznych." - tak, teraz to nie jest oficjalnie wolne dla nauczycieli, choć zdecydowana większość nie przychodzi wtedy do pracy. A jeśli teraz przyjdą, to co będą robić? O to właśnie pytam!
                      • paniusiapobuleczki Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 20:08
                        Owszem do szkoły wielu nauczycieli nie chodzilo ale urlopem bym tego nie nazwała. Dla nauczycieli przedmiotów egzaminacyjnych to najczęściej możliwość nadgonienia sprawdzania różnych prac. W mojej szkole w czasie przerwy BN często mamy do sprawdzenia matury próbne. Na ferie tez gromadzimy stosiki.
                        • little_fish Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 20:11
                          Ale ja to wiem. I wiem, że nie jest to liczone jako urlop. No i teraz albo trzeba będzie przyjść do szkoły i tam nadganiać. Albo wziąć urlop. I wtedy przyjść w wakacje. I robić co?
      • malia Re: Urlop nauczyciela 21.06.21, 22:10
        To cytat z pana Czarnka - "Te 50 dni roboczych do wykorzystania w ciągu roku szkolnego, a nie tylko w wakacje i ferie, są uzgodnione z nauczycielami, dyrektorami, a nie z przedstawicielami strony politycznej, jakim jest pan Broniarz."
        serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/8194282,nowelizacja-karty-nauczyciela-mein-czarnek-nauczyciel-status-zawodowy-wywiad.html
      • paskap Re: Urlop nauczyciela 21.06.21, 22:49
        A potem płacz rodziców że nauczyciela nie było. Teraz już człowiek boi się chorować, brać opiekę bo zaraz lament że pani nie ma. A co z zastępstwami jak jeden nauczyciel od przedmiotu jest ?
            • little_fish Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 07:31
              To się wpropwadzi zalecenie, że nauczyciel musi sobie znaleźć parę, z którą się "wymieni' w danym roku - czyli drugiego nauczyciela, który też wyjedzie w czasie trwania zajęć i ma zbliżoną liczbę godzin. To od razu im się odechce planować urlopy poza wakacjami!
              • pierwszykot Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 18:00
                little_fish napisała:

> To się wpropwadzi zalecenie, że nauczyciel musi sobie znaleźć parę, z którą się
                > "wymieni' w danym roku - czyli drugiego nauczyciela, który też wyjedzie w czas
                > ie trwania zajęć i ma zbliżoną liczbę godzin. To od razu im się odechce planowa
                > ć urlopy poza wakacjami!

Chyba ze i polosnista imatematyk pracują w tych samych godzinach ... wtedy co? Łączenie klas... tańsze rozwiązanie bo za zastępstwo się placismile
    • iberka Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 06:38
      Nie będą. Moja młoda miała tak w klasach 1-3; wychowawczyni brała wolne na miesiąc, dwa po czym wracała i leciała z "nauką" zadając po kilkanaście stron ćwiczeniowych z dnia na dzień. Mijała chwila i znowu znikała - obowiązkowo Boże Narodzenie cały grudzień z feriami zimowymi, Wielkanoc - 3 tygodnie. Masakra.
      • iuscogens Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 18:25
        Nie weźmiesz, bo istnieje coś takiego jak plan urlopowy i dyrekcja musi Ci ten urlop zatwierdzic. i nikt Ci wtedy urlopu nie ma. Jak pracowałam w szkole w administracji to też musiałam brać urlop lipiec-sierpień (ostatni tydzień sierpnia i początek lipca odpadał), mimo że miałam urlop bez teoretycznie narzuconego terminu.
        • iuscogens Re: Urlop nauczyciela 22.06.21, 18:31
          Tak samo zresztą funkcjonują w szkołach nauczycielki wychowania przedszkolnego. 35 dni roboczych, główny urlop w wakacje czy ferie, reszta do wykorzystania w ciągu roku. Zresztą dyrekcja też tak chyba teraz ma (przepisy zmieniły się jak odchodziłam że szkoly, ale coś takiego chyba wprowadzili).

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka