18.07.21, 10:51
Jako rodowita lublinianka czytałam sobie dziś informacje o mieście i natrafiłam na wiadomości dotyczące rekrutacji na studia.
I KUL, uczelnia która wykształciła takie gwiazdy jak minister Czarnek, otworzyła takie kierunki jak pielęgniarstwo, położnictwo, od przyszłego roku Medycyna.
Co myślą ematki, lekarz, który nie skończył studiów medycznych na uczelni medycznej a na katolickiej, to wciąż lekarz? Czy już KUL nie wie co ma robić i zakłada kierunki o których nie ma najmniejszego pojęcia?
Obserwuj wątek
  • borsuczyca.klusek Re: Kul 18.07.21, 11:01
   KUL jakiś czas temu otworzył kierunek biotechnologii bez żadnego zaplecza laboratoryjnego i kadrowego. Taka edukacja to fikcja, zmarnowany czas i potencjał studentów.
   • ewenny58 Re: Kul 18.07.21, 14:19
    w Lublinie jest duży, nowoczesny zakład produkcji surowic i szczepionek BIOMED
    myślę, że właśnie dlatego otworzyli kierunek biotechnologii,
    kształcenie kadry pracowniczej
  • asia.sthm Re: Kul 18.07.21, 11:03
   > lekarz, który nie skończył studiów medycznych na uczelni medycznej a na katolickiej, to wciąż lekarz?

   Powinien miec dyplom wywieszony w gabinecie zaraz obok krzyza i wywieszke na fartuchu - lekarz medycyny katolickiej, w skrocie lek.med.kat.
   Oznakowanie
   • hrabina_niczyja Re: Kul 18.07.21, 12:08
    Moja ginekolog jest kobieta wierzącą i wcale się z tym nie kryje. W pracy jest lekarzem, sumieniem się nie wykręca, antykoncepcję dostaniesz.
   • mgla_jedwabna Re: Kul 18.07.21, 14:22
    A po co to med, niech będzie od razu "lekarz katolicki", w skrócie "lek. KAT", skoro kieruje się katolickim "sumieniem" zamiast wskazaniami nauki, jaką jest medycyna.
  • asia-loi Re: Kul 18.07.21, 11:41
   nigdynigdynigdy84 napisała:

   Czy już KUL nie wie co ma robić i zakłada kierunki o których nie ma najmniejszego pojęcia?


   To samo chce otworzyć była częstochowska WSP czy: najpierw była to Wyższa Szkoła Pedagogiczna, później nazwali się Akademia Jana Długosza, a teraz nazwali się Uniwersytetem. Chcą mieć kierunek lekarski, tylko w Cz-wie nie ma żadnej kliniki i nie mają żadnego zaplecza. I od dawna jest takie powiedzenie w Cz-wie, że lekarze dzielą się na: dobrych, złych i częstochowskich.
  • bywalec.hoteli Re: Kul 18.07.21, 11:45
   Medycyna jest droga bo to nie tylko naukowcy, know-how ale i laboratoria, kliniki, przychodnie, szpital itp.

   Ciekawe jak KUL chce to zapewnić?
  • kalafiorowa.es Re: Kul 18.07.21, 11:59
   Jedna z najlepszych uczelni ksztalcacych lekarzy w Hiszpanii, tez nie jest akademia medyczna tylko uniwersytetem wielokierunkowym.
   W dodatku... Należy do Opus Dei.
   Do Opusa nalezy tez druga najlepsza klinika w kraju.

   Wiec pomijajac ginekologow (swego czasu byla afera bo uniwerek nie uczyl swoich studentow jak sie usuwa ciaze = nie wypelnial programu), SAM fakt, ze lekarz uczyl sie na uczelni katolickiej nie zrobilby mi roznicy.
   • paskudek1 Re: Kul 18.07.21, 12:14
    Ale jak ja, zwykła pacjentka mogę sprawdzić czy uczelnia, na której leczący mnie lekarz studiował, ZRALIZOWALA program nauczania w pełni? W przypadku uczelni świeckiej mogę zakładać że tak jest a uczelnia wyznaniowa? Jaką mam gwarancję? ZWŁASZCZA jako obiera, pacjentka?
    • alicia033 Re: Kul 18.07.21, 12:26
     Ale łapiesz, że na studiach edukacja w zawodach medycznych się nie kończy? Trzeba zdać LEP, zrobić specjalizację...
   • kalafiorowa.es Re: Kul 18.07.21, 12:39
    Poprawka. Nie doszlo do nie wypelniania programu, polemika wywiazala sie przed planami wprowadzenia do programu obowiazkowej nauki usuwania plodu na zyczenie, z okazji modyfikacji ustawy aborcyjnej w 2009. Obowiązku nauczania jak sie ciaze usuwa koniec koncow nie wprowadzono.
    • paskudek1 Re: Kul 18.07.21, 12:41
     A co to za różnica czy usuwa się ciąże "na życzenie" czy nie? Pomijam, a właściwie nie, nie pimijam, KAŻDA aborcja jest na życzenie i nie cjcisoab leczyć się u lekarza ginekologa, który NIE umie tego zrobić w razie potrzeby. Chirurg też sobie może wybierać których zabiegów się nauczy? I wybór ten uzasadniać ideologicznie?
   • mgla_jedwabna Re: Kul 18.07.21, 14:27
    Gorzej będzie, jak np. proktolog/gastroenterolog ci powie, że masz "myśleć o ciąży, a nie o swojej d..." (casus Agaty Lamczak) albo chirurg onkolog odmówi wykonania operacji, żeby chronić ciążę (a póki urodzisz, dorobisz się przerzutów).
     • mia_mia Re: Kul 18.07.21, 18:21
      Czego konkretnie nie ogarniasz? Państwo wyznaniowe ze wszystkimi urokami, jeśli jeszcze będą dodatkowe uczelnie kształcące lekarzy z sumieniem z wrzodem na tyłku kobiety będą jeździć do Czech, bo inaczej dostaną okłady z rumianku i w skrajnych przypadkach paracetamol, bo może są w ciąży albo zajdą, a cała reszta modlitwę na receptę, bo po co ingerować w boże plany.
   • prawackie_trolliszcze Re: Kul 18.07.21, 19:02
    Jest duża szansa (choć bynajmniej nie stuprocentowa), że uczelnia katolicka nauczy lekarzy zgodnie z prawdą, że anatomiczną normą są dwie płcie, a nie, według panującego w państwowych uniwersytetach łysenkizmu, pięćdziesiąt.
    • mia_mia Re: Kul 18.07.21, 19:12
     I będą dzielnie leczyć z homoseksualizmu czy innych zboczeń elektrowstrząsami i modlitwą, a samobójstwa wpiszą na listę skutków ubocznych „terapii”
     • prawackie_trolliszcze Re: Kul 18.07.21, 19:39
      Nie sądzę, żeby używali elektrowstrząsów. Modlitwy już prędzej, ale raczej nie jako podstawowego instrumentu. Straszenie samobójstwami przez formację polityczną, mającą w nosie ewentualne samobójstwa dzieci, którym wmawia, że są inną płcią niż są, jest mało przekonujące.
      Lekarz wykształcony przez uczelnię katolicką w poszanowaniu dla przysięgi Hipokratesa, daje większą rękojmię, że nie zamorduje swojego pacjenta po osiągnięciu przezeń wieku "nieproduktywności", jak konowały po uczelniach marksistowskich.
  • hrabina_niczyja Re: Kul 18.07.21, 12:05
   Tak, to wciąż lekarz. Skończenie uczelni katolickiej nie oznacza z automatu, że się ludziom we łbach przekręca. Studia to studia, takie same jak na innych uczelniach. Ty myślisz, że na Kulu to studentom obecność w kościele sprawdzają? 😄 Już bez przesady, nie ma takich rzeczy. Na wszystkich uczelniach można spotkać wariatów, nie tylko na Kul. Znam wielu ludzi po Kulu i są normalni. Co do medycyny to zaplecze musi mieć i pewnie znajdzie tak jak i inni, którzy startowali.
   • mia_mia Re: Kul 18.07.21, 12:23
    Nikt normalny nie idzie studiować na uczelni katolickiej zwłaszcza w Polsce. Nigdy nie skorzystałabym z usług absolwenta takiej uczelni, który pracuje jako prawnik, lekarz, psycholog, położna, a w miarę możliwości wykluczałabym takie osoby spośród nauczycieli czy opiekunów mojego dziecka (tu niestety nie zawsze jest taka możliwość). Jeśli ktoś musi niech już sobie wierzy, ale wykształcenie zdobyte na takiej uczelni zupełnie mnie nie przekonuje.
     • mia_mia Re: Kul 18.07.21, 14:01
      To nie chodzi o robienie im różnicy, a o szanowanie siebie i swoich pieniędzy. W Polsce pełno katolików dla których taki „specjalista” może być wartościowy, dla mnie to są ludzie zindoktrynowani, a nie wykształceni.
      • hrabina_niczyja Re: Kul 18.07.21, 14:17
       Skończenie Kul nie oznacza od razu fanatyk. Lubię takie co to nie wiem, ale się wypowiem. A ty jaki uniwersytet skończyłaś? Bo to już z doświadczenia wiadomo, że im niżej tym więcej się klepie o tych wyżej. I tak, są to ludzie wykształceni. Program prawa czy psychologii niczym się nie różni od programu na innych uczelniach. Studentów też pierwszy lepszy od łopaty nie uczy. Mało tego, wielu wykładowców dojeżdżało na Kul z innych uniwerkow tych dla ciebie lepszych 😄
       • mia_mia Re: Kul 18.07.21, 15:22
        Kończyłam UW. Program może się nie różni, ale profil typowego studenta i wykładowcy różni się znacząco od innych uczelni. Chcesz to korzystaj z usług absolwentów tej uczelni, ja nie będę.
         • mia_mia Re: Kul 18.07.21, 15:45
          Tak, typowy absolwent KULu to otwarta osoba o szerokich horyzontach i trzymająca się z daleka od kościoła😉
          • hrabina_niczyja Re: Kul 18.07.21, 15:53
           I owszem. Zamknięty umysł to może mieć i absolwent świeckiej uczelni. Ty zresztą też nie odbiegasz, ciasnota umysłowa to także kategoryzowanie i niedopuszczanie myśli, że może być inaczej.
           • mia_mia Re: Kul 18.07.21, 16:10
            Może, jednak szanse na spotkanie religijnego poeba wśród studentów i wykładowców KULu i świeckich uczelni nie są takie same.
          • szeptucha.z.malucha Re: Kul 18.07.21, 18:23
           Akurat moje doświadczenie jest takie, że absolwenci KUL są otwarci a ich drogi często rozeszły się z KK. Owszem jest część jakoś zaangażowana w KK (stąd mam znajomości wotum środowisku) ale też koleżanki, które studiowały gender podyplomowo a ja szkolił się w edusex, ze szczególnym uwzględnieniem OzN. Poza tym ze mną studiowali też ateiści i przedstawiciele innych wyznań chrześcijańskich. Nie było tak jednolicie. Owszem mijałam na korytarzach pojedyncze osoby w koszulkach Radia Maryja ale na sam widok robiło mi się słabo. Ćwierć wieku temu.
           • mia_mia Re: Kul 18.07.21, 18:40
            Powiedz mi co ciągnie osobę, której nie po drodze z kościołem na uczelnię katolicką? W przypadku KULu to na 100% nie poziom, bo jest wiele dużo lepszych uczelni.
            • szeptucha.z.malucha Re: Kul 18.07.21, 18:48
             Cóż, też mnie to zaskakiwało. Ja czułam się związana z KK w wieku rekrutacyjnym będąc. Koleżanka poszła w ramach buntu młodzieńczego (rodzice o liberalnych poglądach), inna, bo Lublin ją przyciągał a wtedy KUL był lepiej oceniany niż UMCS. Ktoś inny chciał zrozumieć myślenie katolików. Ja rozważałam UJ i UW ale ze względów osobistych wybrałam rodzinne miasto. Ale jak widzę dzieci nas, absolwentów, wybierają teraz inne uczelnie. Przeważnie UW lub coś zagranicznego.
            • aandzia43 Re: Kul 18.07.21, 20:17
             mia_mia napisał(a):

             > Powiedz mi co ciągnie osobę, której nie po drodze z kościołem na uczelnię katol
             > icką? W przypadku KULu to na 100% nie poziom, bo jest wiele dużo lepszych uczel
             > ni.

             Czasem przypadek, czasem siła rozpędu. Bo na jakiś kierunek nie przyjęli na inną uczelnię (częste w przypadku prawa), bo jakiegoś kierunku nie ma w okolicy, np. historia sztuki w Lublinie jest tylko na KUL-u (przynajmniej parę lat temu tak było). Poza tym ułatwienia dla niepełnosprawnych na wysokim poziomie. Znam kilka osób po KUL-u, wszyscy zlewający religię i trzymający się z dala od pissu, tak im się ułożyło.
             • mia_mia Re: Kul 18.07.21, 21:12
              Po co komu prawnik, który kończył kul, bo nigdzie się nie dostał? Po co komu taki lekarz, psycholog, nauczyciel?
              • aandzia43 Re: Kul 18.07.21, 22:12
               mia_mia napisał(a):

               > Po co komu prawnik, który kończył kul, bo nigdzie się nie dostał? Po co komu ta
               > ki lekarz, psycholog, nauczyciel?


               Bez przesady, nie plewienia truskawek ich tam uczą tylko przedmiotów z grubsza tych samych co na innych uczelniach. A potem weryfikuje ich rynek. A jak chcą zaczynać aplikacje to musza zdawać te same egzaminy co absolwenci innych uczelni. I czasem nawet zdają wink W ogonie ogonów KUL chyba jeszcze nie jest.
               • mia_mia Re: Kul 18.07.21, 22:20
                Mają światopogląd dalece inny niż mój i o ile jeśli ktoś z takim ma mi skręcać szafę czy myć okna to nie problem, to przy innych sprawach wolę innych specjalistów, bo mniejsze ryzyko. Katolików w tym kraju podobno mnóstwo, więc absolwenci KULu czy innych rydzykow znajdą klientów.
          • mamolka1 Re: Kul 18.07.21, 22:48
           Fakt, że to może być wyjątek ale ten pan też jest absolwentem kul...
           pl.wikipedia.org/wiki/Przemys%C5%82aw_Staro%C5%84
           Tak, że nawet tak zjebana uczelnia potrafi mieć perełki (choć mam wrażenie, że chwalić się nimi nie będą)
           Swoją drogą polecam podkast (cały, nie tylko ten odcinek)
           open.spotify.com/episode/4auUfDuejX4BnDGVXMSJlw?si=ehFqQWwHRTe8HkJ2qev3ow&utm_source=native-share-menu&dl_branch=1
      • prawackie_trolliszcze Re: Kul 18.07.21, 19:04
       mia_mia napisał(a):

       > dla mnie to są ludzie zindoktrynowani, a nie wykształceni.

       Bo sama jesteś zindoktrynowana, tylko w skrajnie przeciwną, lewicową stronę.
       • mia_mia Re: Kul 18.07.21, 19:10
        Się sama zindoktrynowałam, a nie zindoktrynował mnie uniwersytetwink
        Na szczęście mój nie wymagał zaświadczenia o chrzcie
        • prawackie_trolliszcze Re: Kul 18.07.21, 19:31
         Nie sądzę, że się sama zindoktrynowałaś. To robota rodziców, nauczycieli i/lub mediów. Źródło indoktrynacji w tej chwili jest już obojętne. Liczy się przykry skutek.
          • prawackie_trolliszcze Re: Kul 18.07.21, 19:50
           W pierwszej kolejności rodzice, sami wychowani w moralności chrześcijańskiej. Zindoktrynowali mnie wmawiając, że nie wolno zabijać, kraść, kłamać, dopuszczać się rozpusty, być zawistnikiem. Że "kobiety nawet kwiatkiem", że starszym i kobietom w ciąży należy ustąpić miejsca w tramwaju, że rozmawiając z kobietą należy wstać, jeśli ona stoi, żeby nie trzymać przy tym rąk w kieszeni - różne takie niepopularne dziś w środowiskach demoliberalnych składniki tradycyjnej doktryny.
     • kropkaa Re: Kul 18.07.21, 21:16
      Wraz ze znajomymi ZAWSZE sprawdzałam jaką uczelnię skończył psychoterapeuta. Absolwenci KUL i UKSW odpadali od razu.
      • mia_mia Re: Kul 18.07.21, 21:31
       U nas z tego co wiem HR na wstępie odrzuca takich absolwentów (oczywiście bez szumu), już pomijając fakt ze kul, rydzyki czy wyszyński to kiepskie uczelnie, ale dodatkowo międzynarodowe środowisko, ludzie o różnych poglądach, orientacjach, religiach, nikt nie chce się prosić o kłopoty, sprawy w sądach, a tak na wstępie odpadają niektórzy i nie ma problemu. Absolwentki gender studies też nikt nie zatrudni w katolickim przedszkolu czy katolickiej szkole.
      • prawackie_trolliszcze Re: Kul 18.07.21, 21:34
       No dobrze, tak uważałaś PRZED psychoterapią. A po? Stan się polepszył, czy nadal jesteś w tym samym miejscu?
       Bo czasem psychoterapia ma sens. Niedawno czytałem anegdotkę o rozmowie psychiatry z psychologiem o wspólnym pacjencie, który miał taką dolegliwość, że moczył się w nocy. Psychiatra nie potrafił go wyleczyć, a psycholog chwalił się, że tego dokonał.
       - To znaczy, że już się nie moczy?
       - Nie, skądże, moczy się nadal, ale teraz jest z tego dumny.
   • asia-loi Re: Kul 18.07.21, 12:34
    hrabina_niczyja napisała:

    Studia to studia, takie same jak na innych uczelniach.
    >
    Uczelnia a uczelnia to gigantyczna różnica. Nie bez powodu na uczelnie dobre, wysoko w rankingu trudno się dostać i trzeba coś umieć, aby je skończyć. A na Wyższe Szkoły Lansu i Balansu nie ma problemu z dostaniem się i ukończeniem.
   • angazetka Re: Kul 18.07.21, 16:48
    Nie, nie takie same. Moje przyjaciółki studiowały na KUL-u, jedna socjologię jak ja (ja na UW), więc mogłam porównywać programy. Miała na przykład historię myśli socjologicznej (jak ja) ORAZ katolicką historię myśli socjologicznej. I tak ze wszystkim.
    No i wymagano świadectwa chrztu przy rekrutacji - co jest dla mnie niepojęte, zważywszy, że to uczelnia o uprawnieniach państwowych.
    • nuclearwinter Re: Kul 18.07.21, 21:08
     No, świadectwo chrztu to jest absurd. Jak tu wierzyć, że przekazywana będzie aktualna wiedza medyczna a nie katolicka myśl religijna?

     Wszystko to byłoby bardzo spoko, gdybyśmy mieli w Polsce inną sytuację, choćby z dostępem do aborcji. Katolicy mogliby się leczyć czy prowadzić ciąże u katolickich lekarzy i to jest ok. Gabinety mogłyby być jakoś zrzeszone czy oznakowane.
     • hrabina_niczyja Re: Kul 18.07.21, 21:50
      Akurat polecam sobie uświadomić, w których latach i za czyich rządów prawo aborcyjne w Polsce zostało zaostrzone. Ja wszystko rozumiem, ale pierdol...nia dla samego faktu pier...enia, bo taka moda nie rozumiem.
      • nuclearwinter Re: Kul 18.07.21, 22:17
       A co to ma do rzeczy w ogóle za jakich rządów? Nie jestem fanką żadnych rządów jakie do tej pory mieliśmy w Polsce, więc nie wiem o co ci chodzi. Z modą też pojechałaś, widać że faktycznie niewiele rozumiesz.
  • alicia033 Re: Kul 18.07.21, 12:33
   UJ wypuścił takie "gwiazdy", jak magister zero, duda czy legutko. UWr ma na koncie np. matolusza więc nie rozpędzałabym się z argumentowaniem po absolwentach, bo w ten sposób i te bardziej renomowane trzeba by zamknąć.
  • nikita1908 Re: Kul 18.07.21, 13:38
   Nie każda katolicka uczelnia jest do skreślenia. Papieski Uniwersytet w Krk jest na całkiem wysokim poZiomie i wolny od wyznaniowego zacięcia, mimo ze połowa wykładowców to księża.
  • szeptucha.z.malucha Re: Kul 18.07.21, 13:40
   Gdy prawie ćwierć wieku temu kończyłam KUL mówiło się o fuzji z AM. Nie wiem na jakiej zasadzie dzieje się to teraz ale z zaplecza AM zapewne będą korzystać. Zresztą ja też stamtąd miałam niektórych wykładowców i jakieś ćwiczenia też na terenie AM.
   • hrabina_niczyja Re: Kul 18.07.21, 14:24
    Też tak myślę. Poza tym nie ma co tak psioczyć. Medyków w Polsce brakuje. Medyczny też nie z gumy i wszystkich nie przyjmie, więc uważam, że to całkiem dobre rozwiązanie, żeby tworzyć więcej kierunków, w których jest zapotrzebowanie na rynku
    • asia.sthm Re: Kul 18.07.21, 14:33
     > Medyków w Polsce brakuje.

     Dlatego planuja naprodukowac batalion takich z klauzula sumienia juz w dyplomie. Do tego zobowiazanie, ze nigdy kraju nie opuszcza zamiast przysięgi Hipokratesa.
     • hrabina_niczyja Re: Kul 18.07.21, 15:15
      A skąd wiesz kogo na produkują? Na razie to w Polsce prawo aborcyjne jest jakie jest i nawet ten bez sumienia cię w luksmedowskim gabinecie nie wyskrobie.
  • berdebul Re: Kul 18.07.21, 13:44
   UKSW tez otworzyło. Nie mam zdania, wszystko zależy od człowieka. Można być poyebanym po medycynie na WUM i normalnym po tej na KuL
   • nuclearwinter Re: Kul 18.07.21, 21:00
    Ja jednak mam obawy. Kiedyś to kiedyś, teraz mamy w Polsce sytuację tego typu, że młodzi ludzie pchający się na katolickie uczelnie (zwłaszcza że powiedzmy sobie szczerze, nie są to żadne renomowane szkoły) nie budzą mojego zaufania. Mamy już wystarczająco dużo lekarzy ze zrytym sumieniem, nie potrzeba produkować kolejnych. Z młodym człowiekiem, który tego nie widzi, jest coś nie tak. Pewnie się trafią wyjątki, jak wszędzie, ale generalnie jestem podejrzliwa.
  • pkt4a Re: Kul 18.07.21, 16:13
   w Toruniu u Rydzyka też otworzyli kierunek "pilęgniarstwo" w tej jego WSKSiM , u mnie ulotki sie walają w zachęcające aby tam hm hm "studiować"


   .....
   www.racjonalista.pl/kk.php/d,10/q,Kosciol.i.Katolicyzm

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka